NAT. VERGADERING AKKOORD MET DE GAULLE ALS PREMIER Op 20 september zal vierde fruitcorso door Goes trekken Communisten en de helft van de socialisten stemden tegen Volmachten voor zes maanden Algemene winst voor Christen democraten in België Verkeer eiste in afgelopen vier doden weekeinde Elly van Willegen fee PROT ESJANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HET KABINET Koninklijk gezin in Genève Verkiezingen bij onze zuiderburen Socialisten en liberalen verloren Mr Beernink volgt Tilanus op BABY Zephyr-yNo\ breit doi! In Moskou kan gestudeerd worden Libanese regering toestand meester Felle Slavische aanval op de Sowjet-Unie Ernstig motorongeval Tunesiërs beschoten Franse vliegtuigen HoorOkantoor: ft. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwscl Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4021 Directeur: JACQ DE SMIT De. 67-jarige De Gaulle wordt ter zijde gestaan door vier ministers van staat: de aftredende volksrepu- blikeinse minister premier Pflimlin, de secretaris-generaal de socialisti sche partij Guy Mollet die ove rigens te kennen heeft gegeven zijn partijfunctie te zullen neerleggen als consequentie van de verdeeldheid van zijn partij tegenover De Gaulle ondanks zijn adviezen de conserva tief Louis Jaequinot en Felix Houp- houet-Boigny van de democratische Afrikaanse concentratie van de Ivoorkust. Andere leden van het kabinet zijn o.m. de ambassadeur te Bonn Mau rice Couvé de Murville (buiten landse zaken), de prefect van het departement Seine Emile Pelletier (binnenlandse zaken), de conserva tieve oud-premier Antoine Pinay (financiën) Pinay is bekend als de man die in 1952 de franc redde en een aantal personen, die of een ministerpost krijgen of staatssecre taris worden. Dit is o.m. de socia list Max' Lejeune, die naar men ver wacht minister voor Algerië zal worden. Vanmiddag zal de aftredende rege- ring-Pflimlin officieel haar bevoegd heden aan het nieuwe kabinet over dragen. Volgens minister Debre verwacht De Gaulle dinsdagochtend naar Algiers te gaan. Gisteren stond hij voort durend met generaal Salan in con tact. DE FRANSE Nationale Vergadering heeft gisteravond met 329 tegen 224 stemmen generaal De Gaulle aanvaard als minister-president. Zo kan de generaal twaalf jaar en 132 dagen, nadat hij op twintig januari 1946 de leiding van de regering had neergelegd, de teugels van het bewind weer in handen nemen. De 224 tegenstemmers waren o.m. afkomstig van de 148 communisten, ongeveer de helft van de omstreeks Jionderd socialisten, alsmede een tiental aanhangers van Mendes-France. De uitslag van de stemming kwam ongeveer overeen met hetgeen men had verwacht. De generaal had ge streefd naar de steun van vrijwel alle „democra tische" afgevaardigden, d.w.z. minstens 400 van de 596 leden van de Nationale Vergadering. De generaal was zelf niet in de zaal aanwezig, toen de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt. In een korte toespraak voor de Nationale Vergadering had de generaal verklaard, dat hij voor de nieuwe regering voor zes maanden volmachten zou vragen en dat de Nationale Vergadering dan uiteen zou gaan tot het begin van de volgende „normale zitting" in oktober. Hij deelde mede, dat hij aan de ver gadering ook een plan voor constitu tionele hervormingen zou voorleggen, betreffende een duidelijke scheiding tussen de wetgevende en de uitvoeren de macht en een nieuwe regeling van de betrekkingen tussen de Franse re publiek en de met haar verbonden volkeren. Deze hervormingen zouden door middel van een referendum aan de bevolking worden voorgelegd. Koningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Margriet zijn gisteren met een door prins Bernhard bestuurd vliegtuig in Geneve aangekomen. Onmiddellijk daarna begaven de ko ningin, de prins en prinses Beatrix zich per auto naar Lausanne, waar zij in het kasteel Charrireres het weekeinde met prinses Irene, die aan de universiteit van Lausanne studeert, hebben doorgebracht. Vanmorgen reizen koningin Juliana en prins Bernhard naar Nederland terug. EERSTE KERSEN IN DE BETUWE Op de veiling te Ressen-Bemmel bij Nijmegen zijn zaterdag de eerste ker sen uit de Betuwe aangevoerd. Zij waren afkomstig uit de kassen van de kweker W. A. Maters te Ooster hout (G.). De 250 kersen brachten samen f5,50 op. De algemene verkiezingen, die gisteren in België zijn gehouden hebben, volgens de laatste uitsla gen geleid tot een vrijwel algeme ne winst van de christen-demo craten en een algemene teruggang van de liberale partij. De socialisten verloren in de provincie terwijl zij zich in de steden handhaafden of een kleine winst boekten. De geleide lijke teruggang van de communisten zet te zich voort. TELEURSTELLING De socialistische minister van buiten landse zaken, Larock, verklaarde, dat de uitslagen een grote teleurstelling voor zijn partij betekenden. De voor- Tijdens de te Utrecht gehouden unieraadsvergadering der Christ. Hist. Unie is tot nieuwe voorzitter, als op volger van de heer H. W. Tilanus, ge kozen mr H. K. J. Beernink te Rijs wijk (Z.H.). Britse journalist moet Frankrijk verlaten Het Franse ministerie van buiten landse zaken deelt mee dat het Brit se blad Daily Herald een artikel van zijn Parijse correspondent Michael Foot heeft gepubliceerd, dat ernstige beledigingen aan het adres van het staatshoofd bevat. De regering heeft de journalist uitgewezen. naamste verliezers waren echter de li beralen en de communisten. Zoals bekend vormen de socialisten en de liberalen thans de regeringscoalitie. Wat de reacties in Algiers op de verklaring en het kabinet van De Gaulle betreft is er naast vreugde over het aan de macht komen van de generaal teleurstellingen over de samenstelling van diens regering. Dit laatste geldt vooral het minister schap van Pflimlin, de leider van de vorige regering en het ontbreken van Soustelle, de oud-gouverneur van Algerie. Het nieuwe kabinet heeft intussen gisteravond zijn eerste bijeenkomst ge houden. De censuur op berichten, die via persbureaus, kranten en de radio van Frankrijk worden verspreid is gister avond laat opgeheven. Betogingen Bij betogingen van anti-Gaullisten in de omgeving van de Parijse Place de la Republique zijn zondag tien personen ge wond. De enige honderden betogers raak ten slaags met de politie, die van gummi stokken gebruik maakten. Bij een soortgelijke demonstratie in het zuiden van de hoofdstad vielen ook enige gewonden. Ook uit de provincie werden dergelijke betogingen gemeld. In Marseille, Rouaan en Avignon werden groepen betogers uit eengedreven. Er werden arrestaties ver richt. Ingezonden mededeling (Adv.) Premier Chroestsjef De Russische premier Chroestsjef heeft Moskou in plaats van Genève voorgesteld als plaats voor de techni sche studie over methoden om een opschorting van de proeven met kern wapens te controleren. De Russische premier heeft in een brief aan president Eisenhower ook gevraagd of de voorgestelde bijeen komsten van geleerden kunnen wor den uitgebreid met deskundigen uit India, Polen en Tsjecho-Slowakije. Functionarissen in Washington, die dit hebben medegedeeld, zeiden dat Chroestsjefs brief over het algemeen „een gunstig antwoord is op Eisen howers voorstel van 24 mei, dat de technische besprekingen in Genève beginnen, binnen drie weken na de dag, dat de Sowj et-Unie de voorge stelde regelingen heeft aanvaard. Verdronken in de Waal In de Waal, in de omgeving van het Maas- en Waalkanaal is zaterdag verdronken de, 25-jarige ongehuwde J. Liebers uit Nijmegen. Hij was met twee vrienden in een ijzeren roeiboot de Waal opgegaan. Bij het passeren van een groot schip sloeg een golf water in het bootje, dat zonk. De twee vrienden van L. wisten zich zwem mende te redden. L. kon niet zwem men en verdronk. Bij het zwemmen verdronken Gistermiddag is in de Vlaardingse vaart de 19-jarige A. C. M. R. uit De Lier verdronken. Met een vriend was hij daar, hoe wel hij de zwemkunst niet machtig was, gaan zwemmen. Hij verdween plotseling in de diepte. Gezegend zij de God en Vader van onze Here Jezus Christus. Efeze 13a. Als de apostel Paulus een brief schrijft aan de Efeziërs, begint hij, na zijn groet, met een doxo logie, een lofprijzing van God- Dat is het, wat er bij hem het eerst uit moet. Hij kent de ze geningen, die God in Christus gegeven heeft en daarvan wil hij het eerst spreken. Wij moeten ons aan het begin van deze nieuwe werkweek aan de hand van dit Schriftwoord af vragen: wat zal, na wat we gis teren weer gehoord hebben over het heil in Christus, ons begin zijn? Bij ons werk, bij ons ge sprek, bij onze ontspanning, bij het aanschouwen van de heer lijkheid en de rijkdom, die God in deze dagen in de natuur ont plooit? Laten we van de grote apostel leren, dat het moet zijn: een lof zang aan God. Als het begin zo is, zal ook het eind daarvan ge tuigen. Nu men de laatste dagen kan spreken van echt zomers en warm weer hebben duizenden in het af gelopen weekeinde een bezoek ge bracht aan bos of strand. De ver keerswegen gaven dan ook een on gekende drukte te zien. Helaas zijn er ook weer verkeersongevallen gebeurd, waarbij vier personen, onder wie een echtpaar, het leven verloren. Echtpaar gedood De 58-jarige heer De Groot en zijn 56-jarige echtgenote uit Helmond reden zaterdagavond ieder op een bromfiets op de kanaaldijk langs de Zuid-Willemsvaart, teneinde zich te In het algemeen gesproken kan worden gezegd dat de Libanese regering de toe stand in het land buiten de hoofdstad Beiroet beheerst. Van officiële zijde wordt echter medegedeeld dat nog steeds Sy- riërs de Libanese grens overschrijden. In een officiële bekendmaking wordt verklaard dat door vliegtuigen gesteunde eenheden van het Libanese leger zaterdag in verschillende delen van het land voort gingen met het uitvoeren van zuiverings operaties. OOK DIT JAAR zullen in september om precies te zijn op zater dag 20 september weer tientallen met fruit versierde wagens door de straten van de Bevelandse centrumplaats Goes trekken. Het Zeeuwse fruitcorso, dat in de voorgaande drie jaren zulk een groot succes werd en dat reeds internationaal grote bekendheid ver wierf, zal dit jaar, meer nog dan in het verleden, moeten manifesteren dat in Zeeland voortreffelijk fruit wordt gekweekt. De organisatoren hebben in het reglement bepalingen opgenomen betreffende de kwaliteit van het fruit, waarmede de wagens versierd worden Dit fruit dient van voortreffelijke kwaliteit te zijn en boven dien wordt bij het toekennen van prijzen door de jury ook gelet op kleurencombinatie en schakering. Het middelpunt van het fruitcorso zal op 20 september ongetwijfeld weer de fruitfee zijn. De spanning, die voorafging aan de dagen, waarop de ver kiezing van de fee en haar hofdames plaats vond, is gebroken. Fruitfee wordt dit jaar het charmante Goese meisje Elly van Willegen (midden op de foto) en haar gevolg zal o.a. bestaan uit de hofdames Anneke Polderman (rechts) uit Yerseke en Cora Goedbloed (links) uit Goes. Herauten te paard zullen het optreden van de fee en haar hofdames een nog sprookjesachtiger cachet geven. De deelname aan het corso kan dit jaar geschieden in vier categorieën praalwagens met een oppervlakte, groter dan veertig vierkante meter, praalwagens met een oppervlakte van twintig tot veertig vierkante meter, reclamewagens en luxe wagens. Talrijke prijzen, geldprijzen zowel als medaljes en bekers, zijn reeds be schikbaar gesteld. BEZOEKEN Evenals in voorgaande jaren zal ook thans de fruitfee met haar gevolg weer een bezoek brengen aan diverse zie kenhuizen en tehuizen voor bejaarden en zij zal hier gratis fruit uitdelen. De financiële middelen hiervoor zijn reeds beschikbaar gesteld. De Stichting „Zeeuws fruitcorso" heeft van diverse zijden reeds gelden ontvangen ter dekking van de vrij gro te onkosten, die aan het corso zijn ver bonden en men verwacht, dat nog tal van middenstanders, particulieren, te lers en handelaren een bijdrage ter beschikking zullen stellen. GRATIS Het stichtingsbestuur stelt zich op het standpunt, dat, evenmin als in voorgaande jaren, thans voor het kun nen zien van het corso door het pu bliek moet worden betaald. Het pu bliek zal ook dit jaar het corso gratis kunnen zien en men hoopt hierbij op een zo talrijk mogelijk publiek. EVENEMENTEN In de fruitweek, die aan de corsodag voorafgaat, zullen in Goes verschil lende evenementen plaatsvinden, o.a.: sportmanifestaties, concerten, een rol- schaatsshow, een grote taptoe, vendel- zwaaien en een bromfietsralley. De fruitfee zal voorts een bezoek brengen aan de vogel- en bloementen toonstelling, die tijdens de fruitweek in Goes wordt gehouden. Nadat zaterdags het corso 's middags an 's avonds door de straten van Goes zal zijn getrokken, zullen de mooiste praalwagens 's nachts naar Brussel worden vervoerd en zondagsmiddags zullen deze wagens op de Expo te be wonderen zijn. Het bestuur van de Stichting Zeeuws fruitcorso heeft na melijk van de leiding van het Neder landse paviljoen op de Expo het ver zoek ontvangen, mede te willen wer ken aan het brengen van een deel van het corso op de wereldtentoonstelling, een verzoek, waaraan het bestuur heeft voldaan, hoewel geen der deelnemers zal worden verplicht zijn wagen be schikbaar te stellen voor een bezoek aan de Expo. Men kan desgewenst ook alleen aan het corso te Goes deelne men en weigeren de wagen ter be schikking te stellen voor de Expo, bijv. indien men principiële bezwaren heeft. Het bezoek aan de Expo staat geheel los van het corso te Goes. Twee Zuidslavische dagbladen hebben een felle aanval op de Sowjet-Unie ge daan en geschreven dat de druk van het Kremlin op Zuid-Slavië „ernstige twij fel" doet rijzen aan de goede bedoelingen van de buitenlandse politiek der Sowjet- Unie. Borba, het blad van de communistische partij ziet in de tegen zuid-Slavië ge richte acties een slecht voorteken en een herleving van de stalinistische politiek, die zowel Rusland zelf als de internatio nale arbeidsbeweging schade berokkent. Politika, een ander toonaangevend dag blad, veroordeelt in scherpe bewoordin gen het opschorten van de Russische kre dieten ter waarde van 250 miljoen dollar, die tevoren aan zuid-Slavië waren be loofd. begeven naar Someren-eind, waar een zoon en zijn verloofde hen wachtte. In een bocht werd het echtpaar door een achteropkomende auto, die in volle vaart reed, gegrepen, juist toen een tegenligger passeerde. De slacht offers werden op slag gedood en wa ren deerlijk verminkt. De bestuurder van de auto was J. Th. uit Someren-eind. Naar de politia in Helmond vaststelde, verkeerde de chauffeur onder invloed van sterke drank. Het omgekomen echtpaar laat vier kinderen, waarvan de oudste juist in militaire dienst is, achter. De automobilist moet met een snel heid van 140 km per uur hebben gereden. Jongen overreden De 15-jarige zoon van de familie Slits uit Gemert is om het leven ge komen, toen hij werd gegrepen door een auto. De jongen reed achter een bromfiets aan een zijweg op, waar hij in botsing kwam met een uit de tegenovergestelde richting komende auto. Bromfietser gegrepen Zaterdagavond is de 17-jarige brom fietser J. Uilo uit Weesp, toen hij zonder richting aan te geven en op het verkeer te letten de provinciale weg BussumWeespDiemen over stak, door een kleine sportauto ge grepen en verongelukt. De jongeman verliet plotseling het rijwielpad en da met een snelheid van 100 km. rijdende sportauto was hem toen al zo dicht genaderd, dat hij niet meer kon ont wijken. De bromfiets kwam op da motorkap terecht, sloeg door de voor redt en trof de naast de bestuurder zittende heer K. uit Duitsland. Deza liep op twee plaatsen ernstige ver wondingen aan zijn wervelkolom op. De bestuurder zelf werd licht gewond. Op de Rijksweg naar Middelburg is gisteren een tragisch ongeluk gebeurd. Juist toen, geheel onverwacht, de zwa re onweersbui overtrok, kwam de 24- jarige N. M., die in Nieuwland op be zoek was geweest bij zijn meisje en naar Middelburg wilde terugkeren, per fiets de Rijksweg op rijden, waarbij hij geen erg had in de motorrijder A. Z.t uit Heinkenszand, die met een duo passagier achterop uit de richting Middelburg kwam. De wielrijder werd geschept en een eind weggeslingerd. Al werd zijn rij wiel geheel vernield, hij kwam er nog met slechts lichte verwondingen ar, evenals de duopassagiere. Ernstiger was het met de motorrij der. Hij sloeg over de kop en kwam daarbij zo ernstig terecht, dat hij met een schedelbasisfractuur en schaaf wonden naar het ziekenhuis te Mid delburg moest worden overgebracht. De motor werd totaal vernield. Dokter J. A. C. Brons (Souburg) die juist voor zijn broer waarnam, ver leende de eerste hulp. Tunesische militairen hebben zondag drie Franse vliegtuigen beschoten, die in het gebied van Gabes het Tunesische luchtruim hadden geschonden. Dit werd meegedeeld door een regeringswoord voerder te Tunis. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Zaterdag hadden de Tunesiërs gemeld, dat zij „kennelijk" een Frans toestel had den getroffen, dat in hetzelfde gebied boven Tunesische stellingen vloog. Koningin Juliana heeft zaterdag in Doorn het werk- en wooncentrum van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslacht offers geopend. Prinses Beatrix heeft zaterdag te Coe- vorden het Ned. Herv. bejaardencentrum officieel geopend. Prins Bernhard heeft zaterdag een niet-officieel bezoek gebracht aan Val kenburg in Limburg, waar hij deel nam aan de jaarlijkse reünie van oud-stafoffi cieren van de Nederlandse strijdkrachten uit 1945. Zondagmiddag is de 5-jarige Gideon van de Berge tijdens het spelen in het water van het Bovendiep te Amsterdam oost geraakt en verdronken. DE BILT ZEGT: Aanhoudend warm Overwegend zonnig en warm weer met voornamelijk in het zuiden en zuidwesten kans op onweer. Over wegend matige wind tussen zuid en oost, maar in de kustprovincies tijde lijk zeewind, gepaard gaande met enige afkoeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1