HET PAD VAN DE GAAT NIET OVER GAULLE ROZEN 31 Gevecht op de Champs Elysees Nationale Vergadering zal niet voor zondag beslissen over kabinet Tripoli: het toneel van hevige gevechten Regeringstroepen rukken op in Noord-Celebes Vier hinderen uit één gezin op dezelfde dag jarig Strijdbijl in textiel-koffie-krijg wordt begraven VeebleM Socialisten treuzelen nog en Tunesische troepen Franse bestoken elkaar heftig PROJ ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk gaat 40 raketten afschieten Nog steeds geen rust Verbittering onder de burgers Kindje in put gevallen en gestikt Claxonconcert Prinses Desirée wordt 20 jaar SPOORLOOS TWEE JONGENS Operatie zonder verdoving Strijd laaide weer op Zd.'Slavie beschuldigt Rusland hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per mOand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4020 Directeur: JACQ DE SMIT Frankrijk is van plan te Colomb- Bacher in zuid-Algerië veertig raket ten af te schieten voor een onderzoek van de hogere luchtlagen. De raketten zouden een hoogte van honderd tot tweehonderd km kunnen bereiken. Het is de bedoeling in december met de proeven te beginnen. Naar van welingelichte zijde te Li ma wordt vernomen, is het Peruviaan se kabinet onder premier Manuel Cis- neros afgetreden. TERWIJL HET gisteravond laat op de Champs Elysees te Parijs tot een gevecht kwam tussen pro- en anti-Gaullistische betogers, waarbij drie per sonen ernstige verwondingen opliepen is generaal De Gaulle, die door president Coty met de vor ming van een regering is belast, gisteren druk be zig geweest met het voeren van besprekingen. Zijn pad schijnt niet over rozen te gaan. Bij de huidige stand van zaken zal het moeilijk zijn de Nationale Vergadering nog voor zondag te vragen, zich uit te spreken over De Gaulles kabinetsfor matie. Hoewel het gisteren in het land vrij rustig is geweest staan de pro- en anti-Gaullisten toch scherp tegenover elkaar. Niemand kan dan ook zeggen hoe de toestand zich verder zal ontwikke len. Door bliksem getroffen De 42-jarige landarbeider J. Wiffers te Luttelgeest in de N.O. Polder is gis termiddag door de bliksem getroffen en gedood. W. maakte deel uit van een groepje van 6 man, dat op een land bezig was aardappelen te wieden. Drie van hen werden door de bliksem tegen de grond geslagen, maar twee van hen mankeerden niets. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kinderen achter. Generaal De Gaulle heeft vrijdag enige vooraanstaande figuren uit de socialistische partij ontvangen. Hij sprak achtereenvolgens met oud-president Vincent Auriol en met Guy Mollet en de fractieleider Deixonne. Het is intussen wel duidelijk, dat de socialisten, die enige dagen geleden nog niets van De Gaulle wilden weten, langzaam maar zeker omzwaaien ten gunste van de generaad De socialistische fractie heeft haar standpunt t.a.v. een regering onder De Gaulle toch nog steeds niet kunnen bepalen. Ook gisteren hebben de Fran se en Tunesische troepen in zuid- Tunesië schoten gewisseld. Tune sische eenheden zouden 's nachts een Franse buitenpost binnenge drongen zijn. Volgens een Franse militaire woordvoerder trokken de binnendringers zich terug, omdat over en weer schoten waren afge vuurd. In officiële Tunesische kringen heeft men geweigerd de incidenten te be vestigen. „Maar de toestand in het zui den bleef zeer gevaarlijk" zo verklaar de men. VERBITTERING Volgens AFP heerst er grote verbit tering onder de Franse burgers in Bi- zerta en Sidi Abdallah in verband met maatregelen der Tunesische autoritei ten, die er kennelijk op gericht zijn de Fransen onaangenaam te zijn. Zo wor den er versperringen op wegen opge- Te Bergum (Fr.) is gistermorgen om elf uur de bijna tweejarige Jacob Henk Snel achter de ouderlijke woning voor over in een afvoerput van het riool ge vallen en door verstikking om het le ven komen. De moeder vond het kind, dat zelf het deksel van het putje had gelicht, kort na het ongeval, maar ge neeskundige hulp baatte toen niet meer. Jongetje in putje De tweejarige Paultje Verbeek, uit Hilversum, duwde gisteren een rooster van een putje achter de ouderlijke wo ning. Het knaapje viel in de put, maar werd op tijd door de moeder gered. Het kind bleek bewusteloos te zijn. Met kunstmatige ademhaling wist men de levensgeesten weer op te wekken. Toen het nieuws van De Gaulles aan vaarding in Parijs bekend werd be gonnen automobilisten met hun cla xons in de maat van „Algerië is Frans" en „De Gaulle aan de macht" te toeteren, wat weldra tot een waar claxonconcert op de Champs Elysees en voor het paleis de Bourbon uit groeide, begeleid door spreekkoren van jongeren. Het lawaai, dat Parijs met de duizen den in de straten een kermisachtige sfeer gaf, duurde tot vroeg in de ochtend. De politie, op verscheidene strategische punten in de stad opge steld, bleef waakzaam, maar behoef de niet in te grijpen. In Algiers 'en Ajaccio op Corsica ver oorzaakte het nieuws ook geen onge regeldheden. Voor de prefectuur in de Corsicaanse hoofdstad zong een grote menigte de Marseillaise, waar bij vuurwerk werd afgestoken. worpen, die worden bewaakt door Tunesische burgers, die vaak Eëwa~ pend zijn. Prinses Desirée van Zweden hoopt op 2 juni 1958 haar 20e ver jaardag te vieren. De foto laat een stralende prin ses zien in een der kamers van het koninklijke paleis te Stockholm. r* Het schijnt, dat de voorstanders van de generaal ruim 325 in getal zijn. De generaal wil echter de steun van vrij- ||h& wel alle 444 niet-comraunistlsche leden der Nat. Vergadering. TEGENKANTING t De communisten zijn fel gekant te gen de kabinetsformatie. Zij willen dit o.m. door stakingen demonstre ren. Deze acties hebben echter wei nig succes. Niet alleen De Gaulle, maar ook pre sident Coty heeft gisteren één voor één een aantal partijleiders ontvangen om hen op de hoogte te bréngen van dé plannen van de formateur en hen hier voor te winnen. WAAKZAAM In Algiers blijft men waakzaam met het oog op een eventuele af wij ziging van De Gaulle door de Nat Vergadering. Men acht het optreden van het kabinet echter nabij. Giste ren heerste in Algiers al een feest stemming. Op Corsica was het ook gisteren rustig. Generaal De Gaulle heeft gisteren zijn twee belangrijkste persoonlijke medewerkers benoemd. De censuur op de nieuwsvoorziening zal worden opgeheven, zodra er een nieuwe premier de investituur heeft gekregen. ZATERDAG 1958 MEI Wie geld liefheeft, wordt van geld niet verzadigd. Prediker 5 vers 9a. Het is vandaag weer de laat ste van de maand en wij zijn er natuurlijk tuk op om ons maand salaris te ontvangen. „We hebben het hard nodig, want het leven is zo duur". Steeds méér willen wij hebben. Maar is het vaak niet zo: hoe meer geld we heb ben, hoe meer het geld ons heeft en ookhoe minder we kun nen missen. En daarmee zijn wij ongetwijfeld op de verkeerde weg. Wie nooit genoeg krijgt van geld, die werkt zich steeds die per weg. Maar onze God denkt er anders over en daar moeten wij altijd naar leven en naar luisteren. Als wij Hem liefheb ben (en zo hoort het), dan heb ben wij het geld en niet het geld ons. Deze boodschap van Chris tus geldt voor altijd. Tijdens oefeningen van de N.A. V.O zeestrijdkrachten in de Mid dellandse Zee werd deze opname gemaakt van een groep Britse, Franse en Italiaanse torpedoboot- jagers in kiellinie varend. De foto werd gemaakt vanaf de Britse „Bermuda"; het eerste schip is de Britse „Sheffield". De ouders van de 18-jarige letterzet ter G. Hart uit Schoonhoven en van da 19-jarige leerling-verslaggever C. van Eesteren uit Stolwijk maken zich ern stig ongerust over de verdwijning van hun zoons sinds donderdagavond onge veer zeven uur. De jongelui zijn beide werkzaam bij de firma S. en W. N. van Nooten te Schoonhoven. Het was het personeel daar opgevallen, dat de twee meermalen een geheimzinnig gesprek voerden, dat werd afgebroken als an deren in de nabijheid kwamen. Hart had een collega wel eens verteld, dat hij naar Duitsland wilde. Van Eesteren had over een eventuele verdwijning nooit iets los gelaten. De jongelui had den 's hvonds allebei thuis gezegd dat de een bij de ander zou slapen. Het vermoeden bestaat dat ze naar België of Frankrijk zijn. Donderdag is in een ziekenhuis ta Bordeaux in Frankrijk een fakir aan zijn blinde darm geopereerd zonder te zijn verdoofd. De fakir, Yvon Yva, on derwierp zich vrijwillig aan deze proef om aan te tonen, dat men met de wil de pijn kan overwinnen. Tijdens de operatie zijn aantekenin gen over de reacties van de patiënt ge maakt en is gefilmd. De chirurg verklaarde na afloop vol komen tevreden te zijn over het gedrag van de fakir. Onmiddellijk na de operatie verzocht de fakir naar een telefooncel te mogen lopen om zijn vrouw in te lichten. Bedrijfsbond voor f 6600 benadeeld De Nijmeegse recherche heeft giste ren de 35-jarige penningmeester van de afdeling Nijmegen van een lande lijke bedrijfsbond gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht in een half jaar tjjds gelden, die hij aan het hoofdbe stuur had moeten afdragen, ten bedra ge van f 6600,te hebben verduisterd. Hij zou dit geld in eigen huishouding hebben opgemaakt. Er hebben zich gisteren nieuwe hevige gevechten tussen rege ringstroepen en opstandelingen voorgedaan in de stad Tripoli in Libanon. Het leger zou hierbij van pantserwagens gebruik hebben ge maakt. Volgens gisteravond ontvangen be richten is het leger de toestand volko men meester. Omtrent het aantal slachtoffers konden nog geen cijfers worden verkregen. Ook in andere delen van Libanon hebben zich botsingen voorgedaan. Het Libanese kabinet heeft beraad slaagd over de eventuele vorming van een nieuwe regering onder leiding van de Libanese opperbevelhebber, gene raal Sjehab. De patriarch van de Maronieten in Syrië heeft op een persconferentie ge zegd, dat het aftreden van de huidige president en diens vertrek uit het land de enige oplossing is voor de cri sis in Libanoft. De minister-president, dr. W. Drees, zal het sein geven voor de aanvang van de werkzaamheden aan het Euro poort-plan op het eiland Rozenburg. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft bekend gemaakt, dat de rege ringstroepen in het zuidelijke deel van noord-Celebes enkele plaatsen hebben bezet en verder oprukken. In zuid-Tapanoeli op Sumatra is een patrouille der regeringstroepen aange vallen door een eenheid der opstande lingen ter sterkte van 100 man. Er sneuvelde één militair van de centrale troepen. Gisteren zijn dichte vluchten sprinkhanen op de stad Algiers en het havengebied neergestreken. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen om het Frans-Tunesische geschil te behandelen, aldus is uit welingelich te bron vernomen. De dichter A. Roland Holst, die vo rige week zeventig jaar is geworden, lo LrtVÏAOtVl J - J .3 J1 f morletT1 woensdaS 11 des is benoemd tot ridder in de orSe van morgens om elf uur. de Nederlandse Leeuw. Eergisteren, 29 mei, heeft de heer L. A. M. Staallekker, te 's-Gravenhage, bij de burgerlijke stand zijn achtste (Van één onzer verslaggevers) De door enkele middenstands-vak- bonden reeds geruime tijd gevoerde koffie- en thee-oorlog is gisteren met een officieel „vredesverdrag" beëin digd. De merken Texaroma, Luxaro- ma e.d. die men bij de textielwinke liers en de handelaars in huishoude lijke artikelen kopen kon, zullen van de markt verdwijnen zodra de be staande voorraden zijn uitverkocht. Dat zal over ongeveer twee maanden zijn. De Centrale Commissie van Over leg der drie middenstandsbonden is met de betrokken vakorganisaties om de ronde tafel gaan zitten en dit overleg is met succes bekroond. Zoals men weet, gingen de textiel- detaillisten en de winkeliers in de huishoudelijke branche koffie en thee verkopen tegeij groothandelsprijs, omdat de kruideniers bij tal van le vensmiddelen artikelen uit de textiel branche of koppen, schotels, lepeltjes en dergelijke cadeau gaven. Sommige kruideniers, van oordeel zijnde dat niet zij maar de fabrikanten de ca- deaux gaven, antwoordden op deze actie met tegen-acties waarbij lakens, slopen e.d. ten geschenke gegeven werden. In de genoemde verklaring zeggen de organisaties in de textielhandel en de huishoudelijke branche toe, dat zij hun koffie- en thee-actie zo spoedig mogelijk stop zullen zetten. De krui- deniersbonden beloven dat zij hun leden zullen opwekken om de tegen acties eveneens te staken. Ook belo ven zij bij de industrie, -de groothan del en de commerciële organisaties in de levensmiddelensector met kracht te zullen pleiten voor afschaffing van het cadeaustelsel als wapen in de concurrentiestrij d. Partijen hebben een commissie van samenwerking ingesteld die tot taak heeft voortzetting van acties te voor komen en de strijd voor de afschaf fing van het cadeaustelsel te voeren. Mochten de acties niet ophouden, dan behouden partijen zich het recht voor opnieuw tegen-acties te beginnen. Zij zullen elkaar hierbij échter een „af- koelperiode" van twee maanden moe ten geven om alsnog tot een bevre digende oplossing te geraken. kind aangegeven. Dit heugelijk gebeu ren in het gezin Staallekker zou niet vermeld worden, ware het niet, dat dit de vierde maal is dat het echtpaar op dezelfde datum 29 mei met de geboorte van een baby verblijd werd. Het echtpaar Staallekker kreeg zijn eerste kind, een zoon, op 29 mei'1934, zijn derde kind, een dochter, op 29 mei 1938, het vierde kind, een zoon, op 29 mei 1941 en nu het achste kind, een zoon, op 29 mei 1958. In totaal hebben de ouders drie dochters en vijf zoons. Het heeft bij de geboorte van het ze vende" kind in 1954 maar een paar da gen gescheeld, of dit './as ook op 29 mei geboren, het kwam echter op 31 mei. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.26 u., onder 20.50 u. Maan op 20.22 u., onder 4.22 u. Hoogwater zondag 1 juni: Vlissingen: 0.59 u. 2.22 m., 13.24 u. 2.38 m. Terneuzen: 1.28 u. 2.37 m., 13.58 u. 2.53 m. Wemeldinge: 2.50 u. 1.79 m., 15.20 u. 1.97 m. Zierikzee: 2.28 u. 1.54 m., 14.56 u. 1.71 m. De correspondent van het ANP ver nam van gezaghebbende zijde, dat da Nederlandse cultuurondernemingen, die sedert december j.l., toen de anti- Nederlandse campagne begon, onder Indonesische directies staan, niet lan ger contact mogen onderhouden met de directies in Nederland. De Zuidslavische regering heeft de Russische regering ervan beschuldigd, „duidelijk in strijd met de regels van de internationale betrekkingen" gehan deld te hebben door eenzijdig de kre dieten op te schorten, die de Russische regering Zuid-Slavië zou verlenen op grond van volkomen geldige overeen komsten. Een officiële woordvoerder heeft ge zegd, dat de Zuidslavische regering vergoeding zal eisen voor de geleden schade, want de Russische maatregel dreigt zekere moeilijkheden te doen ontstaan in de uitvoering van de Zuid slavische economische ontwikkelings plannen. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hef beste bed t| ooit gemaakt DE BILT ZEGT: Zuidelijke wind Zonnige perioden, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matigs zuidelijke wind. Iets hogere middag- temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1