NIEUWE SODAFABRIEKteDELFTZIJL i 1 President Coty dreigde met aftreden Indonesië beschuldigt Nederlandse regering Strijd opnieuw ontbrandt in Tunesië Verzoening tussen De Gaulle en de socialisten Britten en Duitsers zijn het eens over legeringskosten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Heftige- twnutUh> Ut hatianate \Je>ctyadtdHty Raadslid door gasverstikking gedood WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Guerilla's actief in West*Sumatra Zwaarste straf voor Amerikaanse piloot Manuel ter dood veroordeeld Drieling in Sittard ^Belemmering van vooruitgang^ Steeds meer stakers in Londen Schietpartij van vijf uur Twee gewonden bij ontploffing Zeven gewonden bij auto-botsing Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goe« Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, 2,40 per maand, f 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4019 Directeur: JACQ DE SMIT DE GAULLE KABINETSFORMATEUR NA EEN DAG van heftige tu multen in de Nationale Vergadering en ondragelijke spanningen in ge heel Frankrijk is gisteravond het doek opgegaan van de Franse cri sis, die haar hoogtepunt had bereikt. Generaal de Gatdie heeft een uitno diging van president Coty om te trachten een nieuwe regering te vormen aanvaard. Het staatshoofd verzocht de generaal premier te worden, nadat hij tevoren de Natio nale Vergadering had gewaar schuwd, dat zij moest kiezen tussen de voormalige leider der vrije Fran sen uit de tweede wereldoorlog en een burgeroorlog. Deze verklaring, waarin Coty tevens dreigde om als president af te treden, kwam in fei te neer op een ultimatum. Na deze verklaring had de Gaulle een ge sprek met Coty, terwijl een menigte leuzen riep als: „De Gaulle aan de macht" en de Marseillaise zongen. Een belangrijk element in de jongste ontwikkeling in de politieke toestand was de koerswijziging van de socialistische partij, die na aan vankelijk volkomen afwijzend stond tegenover een aan de macht ko men van de Gaulle, gistermiddag besloot Mollet te machtigen contact met de Gaulle op te nemen. PRESIDENT COTY .Nu geen vrolijkheid. VOORWAARDEN Intussen heeft- De Gaulle in een ver klaring over zijn onderhoud met Coty laten weten op welke voorwaarden hij de regeringstaak op zich wilde nemen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de voorwaarden bekend gemaakt van een Brits-Westduitse overeenkomst betreffende de lege ringskosten der Britse strijdkrachten In West-Duitsland. West-Duitsland zal 911.600.000 gul den bijdragen voor de instandhouding van het Britse Rijnleger. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat Engeland voornemens is zijn leger in West-Duitsland gedu rende 1958 op een sterkte van 55.000 man te handhaven. Tot het einde van het begrotingsjaar 19601961 zal deze sterkte niet minder dan 45.000 man bedragen. Gistermiddag circa half vijf is de nestor van de gemeenteraad van Pijn- acker, de 71-jarige heer J. H. Kerk vliet, door gasverstikking om het leven gekomen. Toen omstreeks die tijd de melk knecht zich aan de boerderij meldde, ~ond hij de deur gesloten. Hij nam een sterke gaslucht waar, waarop hij een glasruit verbrijzelde en zich zo toe gang verschafte. Hij vond het slacht offer bewusteloos op de grond liggen en bracht hem naar buiten. Nog circa drie kwartier werd kunstmatige adem haling toegepast, doch vergeefs. Een half uur van tevoren had men de heer Kerkvliet nog op zijn erf zien lopen. Klaarblijkelijk is hij toen naar binnen gegaan om theewater op te zetten, waarbij hij door het ongeluk is getrof fen. Ingezonden mededeling (adv.) WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000- zie pagina DE BILT ZEGT; Minder standvastig Veranderlijke bewolking en later plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Vrij warm maar later op de dag daling van temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.27 u., onder 20.49 u. Maan op 19.13 u., onder 3.39 u. Hoogwater zaterdag 31 mei: Vlissingen: 0.04 u. 2.10 m., 12.38 u. 2.24 m. Terneuzen: 0.34 u. 2.26 m., 13.07 u. 2.40 m. Wemeldinge: 1.51 u. 1.66 m., 14.26 u. 1.92 m. Zierikzee: 1.25 u. 1.42 m., 14.04 u. 1.67 m. „De Britse regering", aldus de be kendmaking „verwelkomt de bijdrage der Westduitse regering, die begrip heeft getoond voor haar moeilijkhe den". Er wordt ook waardering geuit voor de „waardevolle bijdrage" die de secretaris-generaal van de NAVO, Spaak heeft geleverd voor een welsla gen der Brits-Westduitse besprekingen. Radio Djakarta heeft gemeld, dat nabij Pariaman, in west-Sumatra, re geringstroepen in een hinderlaag van guerilla's der opstandelingen zijn ge vallen. Twee manschappen der rege ringstroepen en drie burgers werden gewond. Tijdens een patrouille elders in west- Sumatra legden regeringstroepen de hand op een radiozender van de op standelingen, twee vrachtwagens, twee geweren en enige munitie. Een onbekend radiostation heeft ge zegd, dat de guerilla-gevechten blijven voortduren. De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft, volgens het Indonesi sche persbureau „Antara", verklaard voornemens te zijn de „zwaarste straf, die het Indonesische recht kent", te eisen tegen de boven Ambon omlaag geschoten Amerikaanse vlieger Allan Pope. Hij wilde deze straf ook eisen tegen de Indonesische telegrafist, die zich met Pope in diens toestel bevond. Pleegde zeven moorden De 32-jarige, in New York geboren houthakker Peter Anthony Manuel, is gisteren, op beschuldiging van moord, zeven maal gepleegd, door een rechter van Glasgow ter dood veroordeeld. Manuel is schuldig bevonden aan het vermoorden van de 45-jarige mevrouw Marion Watt, haar zestienjarige doch ter Vivienne en haar 32-jarige zuster Margaret Brown. Manuel heeft de drie vrouwen op 17 september 1956, terwijl zij te bed lagen, doodgeschoten. Hij vermoordde verder de 45-jarige Peter Smart, diens vrouw Dorris en hun tienjarige zoon Michael. Ook zij werden door hem, op de eerste dag van dit jaar, in bed doodgeschoten. Voorts bracht Manuel op 28 decem ber jl de zeventienjarige Isabelle Coo ke door wurging om het leven. Hij be groef haar lijk in een veld. Het echtpaar Crijns-Mestrom te Sit tard is gisteren verblijd met de ge boorte van een drieling; een dochtertje en twee zoontjes. Moeder en kinderen verblijven in het ziekenhuie te Sittard en maken het naar omstandigheden goed. De roepnamen van de kinderen zijn Caroline, Wilhelmus en Lodevicus. De heer en mevrouw Crijns zijn in 1954 getrouwd. In 1955 werd een zoontje geboren, in 1957 een tweeling (twee dochters) en nu da drieling. Zo zou een regering onder zijn leiding voor een vastgestelde periode moeten beschikken over volmachten om in „de huidige, zeer ernstige toestand" te han delen. „Ik kan de taak om staat en volk te leiden slechts op mij nemen, als de voorwaarden worden ingewil ligd met het grote en brede vertrou wen, dat het heil van Frankrijk, de staat en de republiek vereist". BOODSCHAP VAN COTY De boodschap van Coty aan de Na tionale Vergadering heeft diepe indruk gemaakt. In grote stilte luisterde men naar het voorlezen van de verklaring door de voorzitter le Troquer. Toen de voorlezing beëindigd was zongen com munisten, radicalen en socialisten het volkslied. Dit ontaardde uiteindelijk in een heftig tumult. Temidden van ge roep „naar Moskou" van rechts, en „naar Corsica" van links verdaagde de voorzitter de vergadering. Het was de eerste keer sinds 1877, dat een president een boodschap aan het parlement richtte. In de verklaring zegt de president, dat van de wijze, waarop zijn bood schap in het parlement wordt ontvan gen, zal afhangen welke consequenties hij zal trekken. Aan het slot van zijn boodschap deelde Coty mede, dat, indien zijn po ging zal mislukken, hij zijn bevoegd heden zal overdragen aan; de voorzitter van de Nationale Vergadering, in over eenstemming met de grondwet. Algerijnse comité voor openbaar welzijn blijft Leen Delbecque, vice-voorzitter van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, heeft gisteravond verklaard, dat het comité zal blijven bestaan na de vorming van een regering voor openbaar welzijn in Frankrijk. Het zal altijd ter beschikking van generaal De Gaulle blijven, maar worden ontbon den wanneer de generaal zegt, dat hij het niet meer nodig heeft, aldus Del becque. Gij zult den Here liefhebben met geheel uw hart. Deut. 6 vs. 5a. Als het goed is horen wij iedere zondag in de kerk dit gebod van Christus: gij zult liefhebben den Here, uw God, met geheel uw hart, met geheel uw ziel en met geheel uw kracht. Wij horen deze woorden vaak zonder enige inte resse, schijnbaar niet bewust van het feit, dat God met deze woor den beslag op ons legt. Hij eist van ons, dat wij dit gebod na leven. Een overtreding kan zwaar gestraft worden. En het is al eerder gezegd Gods straffen zijn zwaar. Laten wij ook niet verge ten, dat wij zonder dit gebod geen spaan kunnen uitrichten. Wij hebben dit gebod nodig. Het moet zo zijn, dat God alléén in onze harten woont. Daarop moet ons leven gericht zijn. Christus heeft daar recht op. Op Corsica is het rustig Volgens berichten uit Corsica is de toestand op het eiland rustig en nor maal. De prefect van Ajaccio, die in zijn villa verblijft, houdt zich afzijdig van de beweging voor openbaar wel zijn. Drie van de vier sub-prefecten schijnen zich bij de veranderde toe stand te hebben neergelegd maar de vierde heeft nog niet toegegeven. Da hier aangekomen parachutisten, dia een comité voor openbaar welzijn op richten, konden in hun opzet niet sla gen doordat zij geen personen, bereid vonden in een dergelijk comité zitting te nemen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio De derde etappe, die een overwinning bracht voor Adri Roks, van Olympia's Toer door Nederland, voerde de ren ners van Amersfoort naar Den Bosch via Arnhem, waar op de Rijnbrug deze foto van een groepje „vluchtelingen" werd gemaakt. Vandaag beleeft Goes een groot wielersportevenement, want de finish van de vierde etappe van deze toer komt ln de Bergweg te Goes. De renners worden omstreeks half vijf verwacht. Tunesië vraagt spoedzitting van de veiligheidsraad Tunesië heeft gisteravond medege deeld, dat de delegatie bij de V.N. op dracht heeft gekregen een onmiddel lijke bijeenkomst van de Veiligheids raad te verzoeken ter behandeling van Tunesië's klacht aangaande „Franse agressie". De Franse delegatie bij de V.N. heeft na het Tunesische verzoek om een bijeenkomst van de Veiligheids raad een tegenklacht ingediend. Bij KB is benoemd tot lid van de raad van de waterstaat mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister van econo mische zaken, te Oirle. Inzake overeenstemming, die is be reikt tussen de Nederlandse en de Bel gische regering over de verbetering van het kanaal Terneuzen-Gent, waar over wij meer schrijven op pagina 2 van ons blad, vernamen wij later, dat bij de onderhandelingen is uitgegaan van het advies, dat in 1954 is uitge bracht aan beide regeringen door de heren Cauwelaert en Steenberghe. In dit advies werden de kosten van de verbetering op 224 miljoen geraamd, waarvan dan door Nederland 15 pet gedragen zou worden. heeft de Nederlandse regering er van beschuldigd haar buitenlandse politiek te richten op het „belem meren van de vooruitgang en sta bilisatie in Indonesië". De minister drukte tevens de hoop uit, dat de politiek van de Ver. Staten jegens Indonesië niet zal worden ge baseerd op de politieke inzichten der Nederlanders. De beschuldiging van Soebandrio was vervat in een communique. „Het schijnt, dat de Nederlandse re gering voor het behoud van west-Irian alle Nederlandse belangen in Indonesië wil opofferen, niet alleen op het gebied van economie en handel, maar ook de vriendschap van het volk van Indone sië en het volk van Nederland" zo wordt o.m. in het communique opge merkt. Het aantal stakers in het Londense havenbedrijf, dat gisterochtend om streeks vijfduizend bedroeg, was des avonds tot 18.000 gestegen. Op 83 sche pen wordt in het geheel niet en op der tien gedeeltelijk gewerkt. Havenautoriteiten hebben gewaar schuwd dat in aken 8.800 ton aan spoedig bederf onderhevige goederen zijn overgeladen, die zullen bederven, indien ze niet onverwijld worden ge lost. De Londense havenarbeiders staken uit solidariteit met andere stakers, er bestaat geen meningsverschil tussen hen en hun werkgevers. De staking der vijftigduizend Lon dense autobusbestuurders ging gisteren haar 25ste dag in. Een Tunesische woordvoerder heeft meegedeeld, dat Franse en Tunesische militairen gisteren bij Remada een Franse post in zuid-Tunesië, vijf uur lang schoten hebben uitgewisseld. zich, zoals gemeld, eveneens Frans-Tu- nesische botsingen in het gebied van Remada voorgedaan. Een Franse militaire woordvoerder heeft later bevestigd, dat zich een in cident had voorgedaan. Aan Franse zij- In het afgelopen weekeinde hebben de waren geen doden gevallen. De foto laat de nieuwe soda- derdag 5 juni 1958 door II.M. de fabriek te Delfzijl zien, die don- Koningin in gebruik zal worden genomen. Trein in Algerië door bom ontspoord De locomotief en drie wagons van een passagierstrein die op weg was van Marnia naar Oran in Algerië, zijn gis termiddag tengevolge van een mijn- ontploffing ontspoord. Slechts één per soon liep verwondingen op. De spoor lijn werd over een lengte van dertig meter vernield. Gistermiddag tegen vijf uur heeft zich een ontploffing, gepaard gaand met een hevige knal, voorgedaan in de werkplaats van het koelteclinisch bure au „Gebeko" te Rotterdam, waarbij een der firmanten, de 52-jarige J. H. van Beek, een gecompliceerde iinker- onderbeenfractuur en nogal ernstige verwondingen zou hebben opgelopen. De magazijnmeester, de 51-jarige A. Marcy uit Rotterdam, zou een been hebben verloren en eveneens ernstige brandwonden hebben gekregen. Beiden zijn in een ziekenhuis opge nomen. Genoemd tweetal zou volgens het eerste politieonderzoek met een zg proeffles acyteleengas, die draagbaar is, bezig geweest zijn een voorwerp op lekken te onderzoeken, toen de fles op eens ontplofte. Gewond sloegen zij te gen de grond en andere personeelsle den zagen kans hen direct naar buiten te brengen. Door de klap vlogen de ra men uit het pand en werden deuren ontzet. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn te Waterhuizen een autobusje uit Wee- ner (Duitsland) en een personenauto uit Groningen met ekaar in botsing gekomen, toen het busje, dat een aan tal Duitse atelier-meisjes uit Gronin gen had opgehaald, vlak voor een bocht een GADO-bus wilde passeren. Tengevolge hiervan liepen zeven per sonen min of meer ernstige verwondin gen op. Allen moesten naar het akade- misch ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. Kempenaar gezonken; geen doden Gisteren, even na de middag, is in een bocht van de Maas nabij Kessel- Eyck, de 500 ton metende motorkem penaar „San Joseph" uit Raamsdonk- veer gezonken. Het schip was in aan varing gekomen met een tankschip van 1200 ton van de Esso maatschappij. De schipper, de heer Meyer, en zijn echt genote kwamen met de schrik vrij. Hun zoon liep bij de botsing een ver brijzelde hand op en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Van het huisraad kon niet veel gered worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1