FRANSE REGERING DOET NOG GEEN BEROEP OP DE GAULLE 28 Stakingen en betogingen brengen beroering Nationale Vergadering keurde voorstel tot grondwetswijziging goed Acht gemeenten hebben plan voor Drie'Eilandenmeer Amerikaanse piloot naar Djakarta overgebracht Franse troepen mogen kampen in Tunesië niet verlaten PROTES1ANTS-CHRIS T BLIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Streeft Pfimlin naar nederlaag? Beiroet: toneel van bedrijvigheid Dfvan Royen sprak met Dulles Documenten gevonden Op Celebes woedt de strijd voort Vroege aardappelen f 107per kg Rusland biedt niet- aanvalsverdrag aan Explosie in dynamiet- fabriek; vier doden KORTGENE KRIJGT GROTE JACHTHAVEN Dreigende houding Censuur ingesteld Met kano omgeslagen en verdronken Koning Boudewijn naar Nederland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goe* Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24. cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4017 Directeur: JACQ DE SMIT Ontploffing in Algerië Volgens een militaire woordvoerder in Algiers zijn gisteren een persoon ge dood, vier ernstig gewond en ongeveer twintig tot dertig personen licht ge wond door het ontploffen van een handgranaat op een massale betoging voor een ((Frans Algerië" te Tizi Oe- zoe, die door generaal Salan en Sou- stelle werd bijgewoond. De ontploffing geschiedde tijdens de rede van een Mohammedaan tot meer dan 20.000 mensen. TERWIJL stakingen en betogingen Frankrijk gisteren in beroering hielden is in Parijs koorts achtig overleg gepleegd over de stormachtige ont wikkelingen inzake Algerië. Nadat generaal de Gaulle in de morgenuren een verklaring had af- felegd, waarin hij meedeelde begonnen te zijn met e voorgeschreven procedure tot vorming van een regering, heeft premier Pfimlin direct contact met president Coty gehad. De verklaring van de Gaulle kwam als een verrassing. In de Nationale Verga dering heeft Pfimlin het zwaar te verduren gehad, waarbij over en weer hevige beschuldigingen wer- Waarnemers menen, dat Pfimlin naar een nederlaag streeft, zodat hij op volkomen normale wijze het ontslag van zijn regering kan aanbieden. En dit ■ou dan de weg openen voor een nieuwe gelegenheid om de Gaulle de rol van „verzoener over de gehele linie" te doen vervullen. Intussen heeft de conser vatieve fractie der Nationale Vergadering bepaald, dat haar drie ministers hun portefeuilles zullen neerleggen. „Ik verwacht, dat de strijdkrachten in Algerië zich voorbeeldig blijven ge dragen en ik geef uiting aan mijn ver trouwen aan de commandanten aldaar" aldus de generaal. De Gaulles verkla ring kwam na zes uur van hoogst ge heime onderhandelingen tussen hem en de regering-Pflimlin. Terstond na het bekend worden van de verklaring begaf premier Pfimlin zich naar president Coty. De verklaring van De Gaulle, op wiens terugkeer op het politieke toneel door de leiders van de beweging voor openbaar welzijn in Algerië en op Cor sica wordt aangedrongen, is te Algiers met instemming ontvangen. STAKINGEN Als gevolg van de oproep van het communistische vakverbond tot sta king hebben zich hier en daar gedeel telijke stakingen voorgedaan. Bij het verkeer werd op aanzienlijke schaal gestaakt. Bij de openbare diensten, zo als de posterijen, deden zich maar ge deeltelijke storingen voor. den geuit. Uiteindelijk is het gisteravond toch tot een stemming gekomen over de voorgestelde grond wetswijzigingen. Het regeringsvoorstel werd met 408 tegen 165 goedgekeurd. Premier Pfimlin heeft echter verklaard, dat de stemmen der communis ten niet mee te rekenen. Deze stemming werd de meest kritieke genoemd sedert het bestaan van de republiek. De regering heeft een meerderheid van 297 stemmen nodig. Voor het sluiten van onze editie was nog niet be kend wat de regering verder denkt te doen. In Toulon trok een duizendtal per sonen door de straten onder het roe pen van „weg met de Gaulle". Meer dan 3000 personen hebben in Tou louse ten gunste van de regering een betoging gehouden ingevolge een op roep van de socialistische burgemees ter. PFIMLIN .moeilijk. „De regering zal geen machtsvacuüm doen ontstaan door af te treden, zonder dat hierover door de Nationale Verga dering is gestemd, aldus heeft Pfimlin verklaard in de Nat. vergadering. „Ik heb de generaal verzocht zijn morele gezag aan te wenden om hen, die reeds onwettige wegen hebben be wandeld te bewegen binnen de perken der wet te blijven. Bidault, de leider der rechtse min derheid in de MRP, waartoe ook Pfimlin behoort trok de juistheid van de verklaring van de premier in twijfel, dat het initiatief voor de be spreking tussen de premier en de Gaulle van de generaal was uitge gaan. Waarnemers achten het zeker, dat er ernstige ontwikkelingen zouden volgen •wanneer het parlement zou weigeren een beroep op de Gaulie te doen. DE GAULLE Generaal de Gaulle heeft meege deeld, dat hij begonnen is met de voor geschreven procedure voor het vormen van een republikeinse regering, die in staat Is de eenheid en onafhankelijk heid van het land te verzekeren. Hij hoopte dat het land door kalmte en Let centrum van Beiroet, dat een W -k tang verlamd is geweest door een Staking van havenarbeiders was giste re a weer een toneel van bedrijvigheid. Op 24 schepen werd gewerkt en tussen Beiroet en Damascus rijden weer trei nen. Toch is gisteren weer een bom Ontploft in Beiroet. Nu was het in de buurt van de woning van de ambassa deur van de Ver. Arabische Republiek. DE BIL T ZEGT* Wisselvallig weer Veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar later ook perioden met zonneschijn. Overwegend zwakke wind uit noor delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.29 u., onder 20.47 u. Maan op 16.37 u., onder 2.31 u. Hoogwater donderdag 29 mei: Vlissingen: 10.48 u. 1.83 m. 23.08 u. 1.89 m. Terneuzen: 11.15 u. 2.00 m., 23.38 u. 2.06 m. Wemeldinge: 122.24 u. 1.73 m., u. m. Zierikzee: 12.00 u. 1.52 m., u. m. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft gisteren een ontmoeting gehad met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dalles. Het gesprek had be' trekking op de levering van wapens aan Indonesië. Volgens A.F.P. heeft dr. van Royen minister Dulles een nota van de Ne derlandse regering overhandigd, waar in zou zijn geprotesteerd tegen de le vering van Amerikaanse wapens aan Indonesië. In Den Haag werd gezegd, dat dr. van Royen inlichtingen heeft gevraagd over deze materie. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat Dulles heeft verzekerd, dat de Amerikaanse rege ring geen wapens aan de Indonesi sche regering heeft verkocht. WOENSDAG 1958 MEI En hij werd gekozen verklaard bij de elf apostelen. Handelingen 1 vers 26 b. Vandaag trekt ons volk naar de stembus om een nieuwe gemeente raad te kiezen. Dan zal gedurende vier jaar uitgemaakt worden, wie onze stad of dorp zal besturen. Toen de discipelen van Jezus Matthias gekozen hadden, gingen zij uit om Gods Woord te verkondigen en uit te dragen. Ook vandaag is het nog brood nodig, dat Gods Woord uitgedragen wordt. Ook in de raadszaal. Velen houden geen rekening (meer) met God en Zijn dienst. Daarom is het een harde noodzaak, dat bij de ge meentepolitiek ook de bijbel ge bruikt wordt. Het wordt helaas maar al te weinig gedaan. Nemen wij echter de bijbel als ons richt snoer dan is het niet moeilijk om onze keus te bepalen. Trouwens, voor God is er maar één keus mo gelijk: Stem diegene, die van Zijn Woord getuigt. Radio-Djakarta heeft gisteren gemeld, dat de commandant van de operaties der regeringstroepen in de Molukken, luitenant-kolonel Pieters in Djakarta is aangekomen met de gevangen genomen Ameri kaanse piloot, van een bommen werper, die boven de haven van Ambon werd neergeschoten. Op hem waren documenten aangetrof fen over de Formosaanse lucht vaartorganisatie. Volgens In Djakarta ontvangen be richten zijn in de laatste dagen tien tallen burgers gedood en gewond door een aantal luchtaanvallen boven mld- den-Celebes door een bommenwerper van de Indonesische tegenregering. Bovendien zou ernstige materiële schade zijn aangericht. De troepen der centrale regering hebben een offensief ingezet tegen op standige elementen in het zuidweste lijk deel van Celebes. Dit is de eerste officiële aanwijzing, dat de opstandige beweging van noord-Celebes zich thans uitgebreid heeft tot het zuidelijk deel van dit eiland. Overste Pieters heeft meegedeeld, dat op Halmaheira 400 op standelingen zijn omsingeld. Zij zou den van de regeringstroepen een ulti matum hebben ontvangen. Christen-democraten wonnen bij Italiaanse verkiezingen Bij de verkiezingen voor de Italiaan se senaat behaalden de christen-demo craten 124 zetels tegen 115 bij de vo rige verkiezing in 1953. De communis ten kregen 60 zetels tegen 54 in 1953. De Nenni-socialisten kregen 35 zetels in 1953 28. De Italiaanse neo-fascisten daalden van 9 op 8 zetels. In New York is een luchttaxibedrijf opgericht, dat over 269 kleine vliegtui- gen beschikt. Wie een brevet heeft, kan een „toestel zonder piloot" huren. De naam van de piloot is Pope. Overste Pieters heeft verklaard, dat Pope heeft bekend door de Indone sische tegenregering in dienst te zijn genomen voor 10.000 Amerikaanse dollars per maand. Pieters zeide, dat Pope Indonesisch geld bij zich had om hulp te kunnen vragen aan dessabewoners, indien hij in een afgelegen gebied met zijn vlieg tuig zou neerstorten. GEEN AFKOELING Diplomatieke waarnemers verwach ten niet, dat Pope's gevangenneming de betrekkingen tussen Indonesië en Amerika opnieuw zal afkoelen. Er worden wel scherpe reacties verwacht in de linkse bladen, die geen kans voorbij laten gaan om een aanval op de Verenigde Staten te doen. De mede deling, dat meer dan 40 burgers en mi litairen zijn gedood bij luchtaanvallen zuilen zeker verontwaardiging wek ken. Een beeld van de ongeregeianeden op Corsica. In Ajaccio wilden op gewonden burgers het gebouw van de „Prefectuur" binnendringen. Zij zwaaiden met de Franse vlag en maakten met hun vingers het V-teken. Zij werden door militai ren tegengehouden. Gisteren was het rustig op Corsica. Generaal Thomazo, die door generaal Salan is benoemd tot gouverneur van Corsica, werd met gejuicht ver welkomd. Aan de veiling op Broek op Langendijk werd gistermorgen als primeur een partij 50 kg vroege aardappelen aangevoerd, die geteeld werden op de koude grond. De partij werd resp. ver kocht voor f 1,07 (de grote aard appelen) en voor f 1,34 (de klei ne) per kg. Door het koude voorjaar is de eerste aanvoer 14 dagen later dan het vorige jaar. Sloper viel van 13 meter hoogte Gistermorgen is de 60-jarige sloper C. J. van Dijk te Amsterdam van 13 meter hoogte gevallen. Hij was op slag dood. Van Dijk, die bezig was met verbou wingswerkzaamheden op het dak van het mathematisch centrum, had een schraag uitgelegd' om op een plat te komen. Toen hij op de schraag stapte kantelde deze, waardoor de man kwam te vallen. De ambassadeur van Frankrijk, De- jean, heeft gisteren op het Russische ministerie van buitenlandse zaken een ontwerp van een nietaanvalsverdrag tussen de NAVO en het pact van War schau ontvangen, dat is opgesteld op de communistische topconferentie. De tekst zal ook aan de ambassadeurs van de overige navo-landen worden uitge reikt. Vier arbeiders, onder wie twee vrou wen, zijn gisteren om het leven geko men als gevolg van een ontploffing in een dynamietfabriek te Cugny la Ge- nevraye, ten zuiden van Parijs. Ver scheidene arbeiders werden door glas scherven gewond. De fabriek werd ontruimd en door de politie afgezet daar een brand, die door de ontploffing ontstond nieuwe explosies dreigde teweeg te brengen. De Provinciale Planologische Dienst in Zeeland, heeft op verzoek van een commissie, gevormd door vetegenwoordigers van acht gemeenten In het „Drie Eilandenplan", een basisplan opgesteld, dat ln grote lijnen aangeeft, wat er zal dienen te worden gedaan, om van het „Drie-Eilandenmeer" een groots water sportcentrum en recreatiegebied te maken. Op initiatief van de Royal Yacht Club de Belgique te Antwerpen, Is een Stichting Beneluxjachthaven Kortgene ln het leven geroepen. Voorzitter van die stichting is de heer William R. Murdoch, te Antwerpen; directeur de bur gemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit. Deze twee feiten markeren de vorderingen, die gemaakt zijn sinds aan het einde van 1956 de suggestie werd geopperd, om een „Veeregat-Zankreekschap" in het leven te roepen, dat de recreatieve mogelijkheden van het gebied van het Drie Eilandenplan zou onderzoeken. Dat Veeregat-Zandkreekschap Is er niet letterlijk zo gekomen. Wel kwam er een commissie van vertegenwoordi gers van acht gemeenten in dit gebied, te Weten: Vrouwenpolder, Veere, Ar- nemuiden, 's Heer Arendskerke, Kat- tendijke, Wissenkerke, Kortgene en Wolphaertsdijk. Van al deze gemeenten namen leden van de colleges van b. en w. en van de gemeenteraden zitting in de commissie. Voorzitter en vice-voor zitter werden de leden van Gedepu teerde Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes en M. J. van Poelje. Daarnaast werd een technische ad viescommissie gevormd, waarin zitting namen de directeur van de PPD Zee land, ir. M. de Vink, het hoofd van het Bureau Bijzondere Werken van Pro vinciale Waterstaat, ir. J. G. Snip, ir. Gisterenmorgen is het Nederlands elftal naar Oslo vertrokken, waar het vandaag zal uitkomen tegen de nationale ploeg van Noorwegen. Op de foto: spelers en officials voor het vliegtuig. Een Franse woordvoerder heeft in Tunis verklaard, dat de Tunesi sche autoriteiten een dreigende houding aannemen tegen de Fran se garnizoenen. De Franse troepen mogen hun kampen niet verlaten. Met onmiddellijke inwerkingtreding is gisteren de censuur op bladen en perstelegrammen ingesteld. Een grote mate van objectiviteit kan een verbe- ring in de betrekkingen tussen Frank rijk en Tunesië bevorderen, zo luidde de motivering. In geheel Tunesië is gisteren een sta king van drie uur gehouden als pro test tegen „de aanvallen op de Tune sische soevereiniteit „door de Franse troepen'. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Tunesië Enge land om wapens heeft verzocht. De eerste etappe van Olympia's toer door Nederland voor amateurs van Amsterdam naar Hoogeveen over een afstand van 224 km is gewonnen door min. 8 sec. Het Limburgse team werd min. 8 sec. Het Limburgse team is eerste in het ploegenklassement. Hofkar van de Deltadienst van Rijks waterstaat, ir. J. Kluytenaar, rentmees ter der Domeinen, de heer R. J. Ben- them, landschapsdeskundige van Staatsbosbeheer en als adviserende le den de heren M. Ruytenschildt, hoofd van het Bureau Watertoerisme van da ANWB en G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale WV te Zeeland. Het door de PPD opgestelde basis plan voor het recreatiegebied rond het Drie-Eilandenmeer gaat uit van de ge dachte, dat dit gebied ten nutte komt van de volking, die woont binnen een straal van negentig kilometer rond het Veeregat en de Zandkreek. Men verwacht echter, aldus dit plan, dat ook bewoners van meer dan tweehon derd kilometer ver in de toekomst in deze streek ontspanning zullen zoeken. Het Drie-Eilandenmeer gevormd door Veeregat en Zandkreek na afslui ting bij Vrouwenpolder en Kats zal een uniek watersportcentrum worden. De voor alle soorten van zeilboten te bevaren oppervlakte van het meer zal gelijk zijn aan die van de Loosdrechtse plassen, de Kagerplassen en de Reeu- wijkse plassen samen. In het basisplan worden als grote jachthavens voor dit gebied aangewe zen de plaatsen Veere en Kortgene. Voorts zullen er langs de gehele kust lijn kleine aanloophavens moeten ko men. (vervolg op pag. 2) Gistermiddag is te Amsterdam de 17- jarige Harm N. H. Heizenberg in het Amstelkanaal verdronken. Met een 15-jarige vriendje, elk in een kano, was hij aan het varen. Bij een botsing tussen de twee bootjes, sloeg zijn kano om en geraakte hij te water. Zijn vriendje, dat niet kan zwemmen heeft nog getracht hem door het toesteken van een peddel te red den. Het stoffelijk overschot is enige tijd later opgehaald. Naar wij vernemen zal koning Bou dewijn van België vandaag naar Ne derland komen voor een informeel en particulier bezoek aan' II.M. de Konin gin. Waarschijnlijk zal de Belgische vorst Koningin Juliana uitnodigen voor een bezoek aan de Wereldtentoonstel ling in Brussel. De vorst wordt van daag in de loop van de dag per auto op Soestdijk verwacht. Hij zal morgen terugreizen naar Brussel.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1