CORSICA KOOS DE ZIJDE VAN GENERAAL DE GAULLE 27 Pinksterweekende bracht snelle ontwikkeling Steeds meer comite's van openbaar welzijn voor Algerië Libanese leger drijft rebellen ot> de vlucht Britse duikboot bij Australië beschoten op Storm van protesten en in Z.-Vlaanderen Protesttocht naar Drukste pinksterdagen sinds de oorlog verzet woedt Russische troepen uit Roemenië Eisenhower schreef weer een brief naar Chroesjtsjef PROT ES7ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen troepen naar Corsica Stakingsopfoep van communisten De Gaulle in Parijs Volledige censuur Buitenlandse bladen verboden Bomaanslag in Beiroet Geen slachtoffers Vrouw bij brand omgekomen Weer relletjes op Cyprus Zeer veel Duitsers in ons land Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse^ Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4016 Directeur: JACQ DE SMIT „Werkkabinet" van Indonesische opstandelingen Volgens radio-Menado heeft de In donesische tegenregering de instelling van een „werkkabinet" aangekondigd, dat zijn zetel heeft in Menado. Dit kabinet zal werkzaam zijn totdat de revolutionaire regering weer bijeen zal kunnen komen. Kolonel Warouw is in de nieuwe regering waarnemend minister-president. DE SITUATIE ten aanzien van Algerië heeft zich tijdens het alge lopen Pinksterweekeinde snel ontwikkeld. De beweging voor een „regering voor openbaar welzijn", die onder leiding van generaal de Gaulle de eenheid van Algerië met Frankrijk zou moeten verzekeren sloeg in de nacht van zaterdag op zondag over naar Corsica, het Franse eiland-departement ten zuiden van de Rivièra. Het Franse parlement, dat volgens de eerder opgestelde regeling pas vanmorgen weer bijeen zou komen en wel ter behandeling van Pfimlins voorstellen tot grond wetswijziging ter versterking van de uitvoerende macht, vergaderde naar aanleiding van de nieuwe ontwikkeling reeds op de tweede Pinksterdag. Het nam met grote meerderheid voorstellen aan van de regering om schorsing van afgevaardigden na opheffing van him par lementaire onschendbaarheid mogelijk te maken. Pfimlin legde in de Nationale Ver gadering eerst een verklaring af, waar- In hij zei, dat hij geen troepen of po litie kon missen om naar Corsica te sturen, aangezien er op het Franse vasteland soortgelijke gebeurtenissen zouden kunnen plaatsvinden. Er is melding gemaakt van de oprichting van comité's van openbaar welzijn te Toulouse, op Tahiti en andere plaatsen. Het comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije onderhoudt nauw con tact met de beweging op Corsica. In het Franse moederland organi seerde zich inmiddels, naar aanleiding van de gebeurtenissen op Corsica, het verzet tegen een eventuele machts overdracht aan generaal de Gaulle. Het communistische vakverbond in Frankrijk, de twee miljoen tellende C. G.T., deed gisteren een oproep uitgaan tot een staking om „aan te tonen, dat de arbeidersklasse bereid is de repu bliek te redden". Gisteren zijn eenheden van de Fran se vloot té Bone in oost-Algerije aan gekomen. In een communiqué van generaal Salans hoofdkwartier is aan hoge functionarissen en politieke persoon lijkheden verzocht „te vermijden op het ogenblik naar het Franse moeder land te gaan". De conservatieven in de Franse Na tionale Vergadering besloten president Coty te verzoeken de leiders van alle niet-communistische partijen bijeen te roepen om te beraadslagen over de vorming van een regering onder lei ding van generaal de Gaulle, die thans in Parijs vertoe,ft. De Franse minister voor voorlich ting, Gazier, heeft tot hoofdredacteu ren van Franse bladen gezegd, dat er volledige censuur zal worden inge steld, daar zulks niet langer kan wor den vermeden. Verscheidene Britse kranten en an dere buitenlandse bladen mochten Frankrijk gisteren niet in wegens de wijze, waarop zij over de bewegingen van de Franse Middellandsezeevloot hebben bericht. De betrokken bladen werden in de zee- en luchthavens in beslag genomen. De maatregel gold alleen voor gisteren. Franse vliegtuigen hebben zondag ochtend van zeven tot twaalf uur het gebied van Remada in Tunesië gebom bardeerd, waarbij burgers zijn gedood en gewond, aldus een door de Tunesi sche regering uitgegeven communiqué. Het Libanese leger heeft bekend, gemaakt, dat het zijn tot nu toe grootste offensieve actie tegen de rebellen heeft ondernomen. Het heeft meegedeeld dat het twee ge- Een niet-géidentificeerd vliegtuig heeft ten noorden van Australië de Britse duikboot „Aurochs" met machinegeweren beschoten. Dit heeft het vaartuig aan het marine hoofdkwartier te Sydney gemeld. Het bericht luidde: „Aangevallen door niet-geïdentificeerd tweemotorig vliegtuig. Dook.... nam geen ver geldingsactieGeen slachtoffers". Vliegtuig verongelukt; piloot ongedeerd Op het vliegveld Eelde is zater dagmorgen een TigerMoth van de noordnederlanse Aeroclub Avio Eelde verongelukt. De vlieger, de heer Meeuwsen, was met het toestel opge stegen voor een oefenvlucht. Hij vloog laag over de grond, toen door een plotselinge windstoot het toestel de grond raakte en over de kop sloeg. De vlieger bleef ongedeerd; het toe stel werd totaal vernield. Geldleningen N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal tot een bedrag van ongeveer f200 miljoen leningen aan de gemeenten aanbieden ten behoeve van de vaste financiering van kapi- taalswerken, welke reeds zijn voltooid of welker uitvoering sedert een tijd stip, gelegen vóór 12 juli 1957 onder handen is. DE BILT-ZEGT: Wat zon en enkele buien Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.30 u., onder 20.45 u. Maan op 15.18 u., onder 2.03 u. Hoogwater woensdag 28 mei: Vlissingen: 9.42 u. 1.67 m., 22.04 u. 1.65 m. Terneuzen: 10.08 u. 1.85 m., 22.33 u. 1.82 m. Wemeldinge: 11.07 u. 1.63 m., 23 37 u. 1.39 u. Zierikzee: 10.43 u. 1.44 m., 23.07 u. 1.19 m. De 110 ton metende „Aurochs", die bij de Australische marine is gedeta cheerd, keerde terug uit Manilla waar hij had deelgenomen aan oefeningen van de zuidoost-aziatische verdragsor ganisatie. De bemanning telt normaal zestig leden. Naar verluidt is de „Aurochs" bij zijn tocht van de Philippijnen een ge bied gepasseerd, waar strijdkrachten van de Indonesische regering slaa zijn met de opstandelingen. Als de duikboot de kortste weg heeft geko zen, moet hij tussen Halmaheira en Celebes zijn doorgevaren. vechten heeft gewonnen. Een derde zou nog steeds niet beëindigd zijn. In een communiqué van het leger wordt het volgende gezegd: In Halba (noord-Libanon bij de Syrische grens) werden rebellen na een gevecht van drie uur uit de stad verdreven en de bergen ingejaagd. De rebellen heb ben hier zware verliezen geleden. In Baalbek (noord-oost-Libanon) heeft het leger de rebellen, die de stad twee dagen geleden hadden be zet, verjaagd. Het leger heeft de macht hier weer in handen. In Resjaia duurt de strijd nog voort. OEFENINGEN Britse oorlogsschepen zijn giste ren uit de haven van Limassol op Cyprus vertrokken voor het hou den van gemeenschappelijke oefe ningen met de Britse luchtmacht en het Britse leger. Het vliegkampschip „Are Royal", dat heeft deelgenomen aan Navo-oefeningen in Het westen van de Middellandse Zee, verschei dene torpedobootjagers en twee be voorradingsschepen zijn ter hoogte van Limassol samengetrokken. In een volle tram in het centrum van Beiroet ls gisteren een bom ont ploft, waardoor acht mensen omgeko men zijn en veertig gewond. Ingezonden Meded. (adv.) DINSDAG 1958 MEI En het zal zijn, dat al wie de naam des Heren aan roept, behouden zal worden. Handelingen 2 vers 21. Hoe heeft u de Pinksterdagen doorgebracht? Heeft u de naam des Heren aangeroepen? Petrus heeft na de uitstorting van de Heilige Geest een toespraak tot het volk gehouden. Hij haalde daarin de woorden aan, die de profeet Joël eens gesproken heeft. Onze tekst is daar een onderdeel van. De reactie op deze toespraak is duidelijk: velen werden ge doopt. Wij reageren vaak erg langzaam op de grote wonderen van God. Of hebben wij toch Gods naam aangeroepen voor het wonder van de Heilige Geest, gedachtig aan het woord van onze tekst? De grote rijkdom van de christen is immers: Wie Gods naam aanroept, die zal be houden worden. Zondagochtend omstreeks drie uur is in een hofje aan de Prinsengracht in 's-Gra- venhage een 79-jarige vrouw tijdens een binnenbrand om het leven gekomen. D« vrouw, die als zonderling bekend stond, had een grote verzameling oud papier in huis, die waarschijnlijk in aanraking is gekomen met een brandende kaars. Buren, die de rookontwikkeling waar namen, waarschuwden de brandwacht, die de bejaarde vrouw naar de Zuidwal liet vervoeren. Het bleek echter, dat zij door verstik king om het leven is gekomen. Er zijn gisteren op Cyprus verscheidene mensen gewond in botsingen tussen link se en rechtse Cyprioten, nadat er vijl politieke moorden in het weekeind waren gepleegd. Deze moorden worden toege schreven aan de verzetsbeweging Eoka. De laatste van de vijf moordaanslagen werd gisterochtend te Famagusta ge pleegd. Er werd gisteren 24 uur gestaakt op het eiland. Het merendeel van de ongeregeld heden deden zich maandag voor, waar winkeliers hun zaken niet hadden geslo ten ondanks de stakingsoproep van onder communistische leiding staande vakbon den. President Nasser van Egypte brengt begin juli een bezoek aan Zuid-Slavië, zegt radio-Cairo van gezaghebbende zij da te hebben genomen. (Van één onzer redacteuren) ZEEUWSCH-VLAANDEREN is in beweging. Het voornemen van de minister om per 1 juli a.s. de tarieven van de Westcrschelde-veren te verhogen, heeft in heel Zeeuwsch-Vlaanderen vooral in het oostelijk deel een golf van protesten ontketend. Gedurende het Pinksterweekeinde zijn in vele plaatsen, zoals Hulst, Philippine, Axel, Oosthurg, Sint Jansteen, IJzendijke en Sluiskil, protestvergaderingen gehouden en comité's van verzet opgericht. De anders zo rustige stadjes en dorpen van „de overkant" gonzen van activiteit. Zelfs is al besloten, om met een karavaan van honderden auto's (men hoopt op 2900) naar Den Haag te rijden en daar te protesteren, terwijl de vlassers van plan zijn, de veerdiensten te blokkeren door de boten en de parkeerplaatsen vol met auto's te rijden en dan te laten staan. „Wij eisen vrije veren" staat er op de duizenden pamfletten, die verspreid zijn door de R.K. Vlassersbond in Z. Vlaanderen en die voor de ramen van President Eisenhower heeft aan zijn correspondentie met de Sowjetrussi- sche premier Chroesjtsjef een nieuw schrijven toegevoegd. President Eisenhower heeft voorge steld dat deskundigen van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie binnen de komende drie weken in Genêve zullen bijeenko men, om te beraadslagen over een technische bestudering van de contro le-maatregelen, waarmede een op schorting van de proeven met kernwa pens gepaard zouden moeten gaan". Van Amerikaanse officiële zijde wordt verklaard, dat aanvaarding door de Sowjet-Unie van Eisenhowers voor stel dat werd opgesteld na grondig overleg met de bondgenoten der V.S. de vooruitzichten voor een topcon ferentie zou verbeteren. Amerikaanse deskundigen erkennen, dat de moeilijkheden, om tot een doel treffende overeenkomst te komen die het plaatsen van inspecteurs in de betrokken landen met zich zou bren gen reusachtig zijn. Ook China vormt een moeilijkheid. De Sowjet-Unie zou kunnen pogen toezicht op proefnemingen met kern wapens te ontgaan, door deze in com munistisch China te doen plaats vin den. De Verenigde Staten zullen zich vermoedelijk tegen een eventueel Rus sisch voorstel, om vertegenwoordigers van communistisch China aan een con ferentie te doen deelnemen, uitspre ken. Nederland heeft de drukste pinkster dagen sinds de oorlog beleefd, dat wil zeggen wat het bezoek van de buitenlanders betreft, zo vernemen wij van de A.N.V.V. De grote stroom vreemdelingen begon zich zaterdagavond al langs de grens posten te persen en zaterdagavond waren de hotels In Amsterdam en Zondagavond waren ook de hotels in Rotterdam al vrijwel geheel vol. Den Haag, Utrecht en de kleinere Laat in de avond moest de logies- informatiedienst te Amsterdam al honderden buitenlanders doorsturen naar logeergelegenheden ln de wij de omtrek van de hoofdstad. gemeenten van de randstad Holland en in Arnhem vol. In vele gevallen hebben de logies-informatiedien- sten de noodreserve-logies moeten aanspreken. Het merendeel van de buitenlandse bezoekers bestond uit Duitsers. De grensposten in het oosten hadden het dan ook druk tot zeer druk. Temeer door de vele dagjesgasten die even over de grens wipten. Aan de grensposten in het zuiden was het wat rustiger, maar ook daar passeerde toch een aanzienlijk aan tal Belgen of Fransen. De laatsten ondanks de gespannen toestand in eigen land en de deviezenbeperking, waarbij het verboden is om meer dan 200 gulden Frans geld mee naar het buitenland te nemen. auto's en woonhuizen, maar ook in de café's en andere enenbare gelegenhe- len zijn opgehangen. In de van Hulst, St. Jan- steen en bij de veerhavens zijn meters hoge leuzen op muren en straten' ge kalkt: „Veren vrij!", „Geen vrije ve ren, dan geweren", „waarom wel vrije tunnels en geen vrije veren", „Zeeuwsch-Vlaanderen hoort ook bij Nederland", enz. Zoals ook vele andere Zeeuwen, wil len, (ja: eisen) de Zeeuwsvlamingen dus vrije veren. Men wil terug naar de toestand van 1945, toen de vrije veren werden ingevoerd, „om Zeeuwsch- Vlaanderen op cultureel, sociaal en economisch gebied dichter bij Neder land te trekken", welk principe men in 1952 heeft laten varen. Er werd toen weliswaar geprotesteerd, maar daar bleef het bij, want de tarieven waren vrij laag en personen konden desge wenst gratis overvaren. Nu de Zeeuws vlamingen om betere verbindingen en een tweede boot gevraagd .hebben ging minister Algera aan de tarieven tornen. „Ik zie er alleen kans toe, wan neer ik geld krijg van de minister van financiën (extra belastingen dus)," sprak de minister, „ofverhoging van de tarieven." Geen enkele politie ke partij voelde iets voor een nieuwe belastingronde en dus kwam de minis ter bij een tariefsverhoging terecht. Uit vrees anders geen tweede boot te krijgen, verklaarden zowel de Z. Vlaamse Kamer van Koophandel als de Staten van Zeeland zich met de verhoging akkoord, zij het na veel dis cussies en met een grote schroom. „Ze laten ons in de kou staan", zeg gen de Vlamingen, „dan proberen we het zelf" en spontaan is het alom tot protest en verzet gekomen. We hebben, vergezeld van onze fotograaf, een dag en een nacht door Zeeuwsch-Vlaande ren gedoold en her en der ons licht op gestoken. Wö spraken met een fabrieksdirec teur in Hulst, die ons verklaarde: „Een zo drastische tariefsverhoging betekent een aanslag op ons economische leven. We staan al voor extra lasten door de slechte verbindingen en de vele wacht- uren, maar dit doet ons de das om. Automatisch zullen onze produkten duurder worden en hoe kun je dan concurreren, vooral nu je tegenwoor dig op de dubbeltjes moet letten." Hij ■n evenals vele anderen zeer te leurgesteld te zijn in de houding van de Kamer van Koophandel, „waarin wij geen vertrouwen meer kunnen hebben". (Vervolg op pag. 2) De politieke commissie van het bondgenootschap van Warschau heeft ermee ingestemd, dat binnenkort de Russische strijdkrachten uit Roemenië worden teruggetrokken, aldus heeft het Russische persbureau Tass ge meld. Verder is besloten, blijkens een be kendmaking van maarschalk Konjef, dat in de loop van dit jaar nog een Russische divisie uit Hongarije zal worden teruggetrokken. Gisteren hebben Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina in de ochtenduren de kerkdag van de Nederlands Hervormde kerk, die tegelijkertijd in tien andere ge- menten werd gehouden, in Apeldoorn meegemaakt. Rebellenleiders op Borneo gearresteerd De woordvoerder van het militaire commando op Borneo heeft mee gedeeld, dat ook op Borneo opstande lingenleiders zijn gearresteerd. Som migen van hen waren lid van het oudstrij derslegioen. Tunesië klaagt bij de Veiligheidsraad President Bourguiba van Tunesië heeft maandagavond meegedeeld, dat zijn land de klacht over het Franse bombardement op Sakiet aan de Al gerijnse grens opnieuw aanhanging zal maken. Tunesië, zo zei hij, is thans in staat van oorlog of van bijna oorlog. Prins Bernhard is zaterdagmiddag van zijn drieweekse reis door de Ver. Staten en Canada op Schiphol teruggekeerd. Hij werd begroet door koningin Juliana, prin ses Beatrix en prinses Marijke. Het gebied van Cankiri in Noord-Tur- kije, nabij Ankara, is door overstromin gen getroffen. Ten minste 31 personen zijn hierdoor om het leven gekomen; 350 huizen zijn vernield.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1