VREEMDE DUIKBOOT 24 GETORPEDEERD nabij Argentinië Nieuwe stappen voor de terugkeer De Gaulle Miiinmüiw Soustelle spreek Boot met 22 soldaten kapseisde in de Oude Rijnvier doden Zuidafrikaanse jongen voor operatie naar Utrecht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND T egenmaatr egel van links Geen kosten aan behandeling Twee ministers van rebellen gearresteerd f/omlwili FRANSE PASTOOR STAL BEELDJES 't Was een Rus! Tijdens reparatie aan baileybrug Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4015 Directeur: JACQ DE SMIT NIEUWE STAPPEN voor de terug keer van generaal De Gaulle, zowel te Parijs als te Algiers, hebben vrijdag de schijnbare rust in de Franse crisis verstoord en geleid tot een tegenmaat regel van links. De conservatieve leider Pinay, die donderdag een gesprek heeft gehad met generaal De Gaulle, drong er bij minister-president Pflimlin op aan de leiding van 's lands zaken in handen te leggen van generaal De Gaulle. Ook bracht Pinay bij president Coty verslag uit over zijn onderhoud met generaal De Gaulle. Na dit onderhoud zei hij, dat de conservatieven later een be kendmaking zullen publiceren. De hoop op verzoening tussen Parijs en Algiers heeft een grote schok ge kregen doordat generaal Salan, de op perbevelhebber van de Franse strijd krachten aan wie de regering-Fflimlin all burgerlijke en militaire bevoegdhe den in dat gebied heeft gedelegeerd, vrijdag openlijk heeft opgeroepen tot vorming van een regering voor open baar welzijn in Frankrijk onder gene raal De Gaulle. Volgens een woordvoerder van Salan betekent dit, dat de generaal nu „de finitief stelling heeft genomen". Tot dusver had hij alleen uiting gegeven aan zijn hoop op vorming van een be wind onder De Gaulle. VOLKOMEN EENHEID Tevoren was er te Algiers een co mité voor openbaar welzijn voor ge heel Algerije geïnstalleerd. Het comité, dat uit dertig leden onder wie twee vrouwen bestaat, vaardigde een oproep tot alle fransen uit, waarin werd ge- gezegd: „Van nu af aan vormen de tien miljoen Fransen die Algerië en de Sa hara bevolken volkomen een eenheid. zijn vastfceslotene en regering van openbaar welzijn onder generaal De Gaulle te vestigen ter bevordering en verdediging van een verstrekkende hervorming van de instellingen van de republiek". En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest. Handelingen 2 vers 4. Pinksterfeest, zendingsfeest en- uitgaan. Een vreemde combina tie, Maar is het niet tot onze schande gezegd, dat het Pink sterfeest voor ons niet meer be tekent dan uitgaan en vertier zoeken? Wij hebben ook al zo veel meegemaakt, dat wij am per onder de indruk komen van dit grote wonder van God: de uitstorting van de Heilige Geest. Dit wonder is voor ons ge schied. Het zendingswerk is door de werking uan de Heilige Geest tot bloei gekomen en door de gave van de Geest kunnen de zendingsarbeiders dit werk doen. Wij zijn nauwelijks doordrongen van de rijke zegen, die van de Heilige Geest uitgaat. Ook wij dienen deze grote gave te ge bruiken. En dat doen wij maar te weinig of helemaal niet. Als wij deze gave willen gebruiken, dan kunnen wij oprecht Pink sterfeest vieren. Dan hebben wij ook geen behoefte om uit te gaan. Iets lagere temperaturen TEGEN-COMITE Een sterke groep partijen van links en het centrum in de Nationale Vergadering hebben daarentegen de oprichting bekendgemaakt van een „nationaal comité voor republikein se actie en verdediging ter onder steuning van de regering". Aan het comité wordt deelgenomen door de socialisten, volksrepublikeinen, radi calen, radicaalgezinden en anderen. Minister-president Pflimlin heeft vrijdagavond in een toespraak voor ra dio en televisie er bij de Fransen op gewezen, dat zij moeten begrijpen, dat het land wreed verscheurt zal worden als het niet verenigd blijft in eerbiedi ging van de wetten van de republiek. Het is ontoelaatbaar, dat een klein deel van het volk zijn wil aan het gehele volk zou opleggen, aldus Pflimlin. Pflimlin zei, dat de regering de vol gende week het parlement zal vragen haar voorstellen voor grondwetswijzi ging „geheel en definitief" goet te keu ren. Het doel is eenvoudig, namelijk meer gezag en duurzaamheid voor de regering der republiek. De onstabiliteit van de regeringen in Frankrijk noem de de premier een van de voornaamste oorzaken van de crisis in Algerië. De negenjarige Ben Stapersma, een Zuidafrikaanse jongen van Neder landse afkomst, is vrijdag per vlieg tuig uit Johannesburg naar Neder land vertrokken, in de hoop dat een ingreep van een bekende Nederland se chirurg hem van twee klomp voeten zal afhelpen. Ben's vader is 32 jaar geleden uit Ne derland naar Durban getrokken. Men heeft in Zuid-Afrika vergeefs geprobeerd de jongen van zijn euvel af te helpen. Ben Stapersma zal in Utrecht door de orthopedische chirurg dr. E. H. la Chapelle worden behandeld. Hij wordt In het academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Daar Ben's vader geen vermogend man is, zullen er geen kosten aan de behandeling zijn verbonden. ZATERDAG Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige af en toe krachtige wind, voor namelijk tussen zuid en zuid-west. Iets lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.33 u., onder 20.42 u. Maan op 11.26 u., onder 0.42 u. Hoogwater zondag 25 mei: Vlissingen: 6.22 u. 1.76 m., 18.40 u. 1.67 m. Terneuzen: 6.48 u. 1.93 m., 19.08 11. 1.85 m. Wemeldinge: 7.53 u. 1.65 m., 20.13 u. 1.37 m. Zierikzee: 7.26 u. 1.43 m., 19.41 u. 1.18 m. Ingezonden mededeling (Adv.) Koningin Elizabeth n van Enge land, kapitein generaal van de koninklijke artillerie heeft in Woolwich een inspectiebezoek aan de artillerie gebracht. Staande in een Land-rover rijdt zij hier langs de opgestelde ge leide projectielen, waar de nieuw ste wapens, die het Britse leger in dienst heeft, staan opgesteld. Het aantal werklozen in de Verenig de Staten zal in de komende zomer wellicht stijgen tot meer dan zes mil joen, zo heeft de Amerikaanse minister van arbeid medegedeeld. Hij vestigde er de aandacht op, dat zoals gebruikelijk vele afgestudeerden ztch binnenkort zullen voegen bij het leger der werkzoekenden. Persbureau Antara heeft gemeld, dat vrijdag twee ministers van de re volutionaire regering door regerings troepen in het district Papare in Zuid- Celebes waren gevangen genomen. Het waren luitenant-kolonel Salah Lahade, „minister van voorlichting" en Mochtar Lintang, „minister van gods dienst". Zij werden vroeg in de ochtend in htm woningen in het dorp Pekae ge arresteerd. Het Perzische dorp Sjakoebeh, is door overstromingen geteisterd, die tot nu toe aan achttien personen het le ven hebben gekost. Voorts werden drieduizend personen dakloos. BINNENVERINGBED |j( hei beste bed lij. ooii gemaakt ''In i|||l" SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector Schepen van de Argentijnse marine hebben hij de Argentijnse kust een niet-geïdentificeerde duikboot tot zinken gebracht. Dit is vrijdag door presi dent Arturo Frondizi bekendgemaakt. Op een inderhaast heiegde perscon ferentie zei de president, dat woensdag drie kruisers en vier torpeSobootjagers bij normale oefeningen ter hoogte van Chubut aan de zuidkust een niet- geidentificeerde duikboot hadden waargenomen, die binnen de Argen tijnse territoriale wateren onder water voer. De oorlogsschepen voerden vier aanvallen met dieptebommen uit, die tot gevolg hadden dat de periscoop van de duikboot boven water kwam. Kort daarna waren er olievlekken op het wateroppervlak verschenen. Bij nasporingen die de rest woensdag en de gehele donderdag ren gedaan, had men geen verdere tekenen van de duikboot waargeno men. Op grond daarvan werd aange nomen dat het vaartuig tot zinken was gebracht of mogelijk naar volle zee had kunnen ontsnappen. Te Washington werd later bekend gemaakt dat de betrokken duikboot geen Amerikaanse kan zijn geweest. Een woordvoerder van de Britse admi raliteit deelde mee, dat er te Londen geen bericht over een gezonken of be? schadigde Britse duikboot is ontvan gen. Volgens het Argentijnse burgerlijk wetboek is de breedte van de territo riale wateren om veiligheidsredenen op twaalf mijl vastgesteld. Het inci dent vond plaats in de Golfo Nuevo, 1100 Ion ten zuiden van Buenos Aires. EEN RUS Volgens de president was de duik boot kennelijk een modern vaartuig met grote snelheid en een grote actie radius. Het onderzoek in het betrokken gebied werd nog voortgezet. Zodra er nadere berichten van de vloot zouden zijn, zouden er verdere mededelingen worden gedaan. De Sowjet-ambassade wilde vrijdag geen commentaar op het Incident le veren. De persattaché van de sade antwoordde op telefonische vra gen: „Wij weten niets van de kwestie". Staande op een hoog podium, dat versierd is met een groot portret van generaal De Ganlle en het kruis van de vrije Fransen, spreekt Jacques Soustelle tot een enthousiaste menigte in de tweede stad van Algerije, Oran'. Achter hem staat de opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerije, generaal Salan. Het bestuur van „De Keukenhof" te Lisse heeft besloten op tweede Pink sterdag de. poorten 's avonds bij zons ondergang te sluiten tot het voorjaar van 1959. Op deze foto ziet U het vooraan zicht van de „nieuwe" Gerefkerk. De Belgische Zendingskerk bleef door deze overname in handen van de Gentse protestanten. Voor een reportage over het protestantisme in Gent verwijzen wij naar pagina De pastoor van de parochie van Beaux- en Moselle bij Dijon is vrijdag veroordeeld tot 10.069 frank boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, omdat hij beeldjes en kruisbeelden uit andere kerken had gestolen om er zijn eigen kerk mee te versieren. Het was de politie opgevallen, dat de 42-jarige pastoor steeds als er er gens een beeld was gestolen, op een motorfiets in de buurt was gezien, met een verdachte bult onder zijn jas. Toen de pastoor aangehouden werd, viel hij prompt door de mand en békende hij al zijn diefstallen. Gisteravond omstreeks half zeven zijn vier Nederlandse soldaten verdronken in de Oude Rijn nabij Herwen en Aerdt, toen hun boot waarin zij met nog 18 anderen reparaties verrichtten aan een brug, kapseisde. Twee andere militairen konden met behulp van kunstmatige adem haling weer spoedig tot hun positieven worden gebracht. Zij verkeren niet meer in levensgevaar. De boot zou bestemd zijn voor maximaal 15 personen. De stoffelijke overschotten zijn over gebracht naar het gewestelijk militair hospitaal te Arnhem, waarheen ook de twee gewonden sgt le klasse A. G. A. (40 jaar) uit 't Harde (bootcomman dant), en dienstplichtig soldaat A. W. van der L. (21 jaar) uit Oss zijn ver voerd. De familieleden zijn gewaar schuwd. De toedracht van het ongeval is nog steeds niet geheel duidelijk, daar de bootcommandant gehoord moet wor den, hetgeen echter niet vanavond of vannacht zal kunnen geschieden. Hü heeft vermoedelijk een shock. De militairen, een detachement van een genie-onderdeel uit Nunspeet, zijn in het dorp Herwen en Aerdt gelegerd om de oude bailey-brug over de Oude Rijn, die de dorpen Aerdt en Babbe- rich verbindt, op te ruimen. In de plaats van deze brug zal een nieuwe worden gebouwd. De werkzaamheden, die gisteren uitgevoerd zouden wor den, werden echter uitgesteld tot za terdag 24 mei, zodat de jongens dia vrijdag met lang weekendverlof zou den gaan, nog een dag langer in dienst moesten blijven. Het in Herwen en Aerdt aanwezige detachement behoort bij het 41ste ge- niebatalion te Nunspeet. De namen van de verongelukte mi litairen zijn: (allen dienstplichtige soldaten) Ph. Lijdeckers, 's Graven- hage, 21 jaar; J. Hietveld, Vorden (Gld.), 21 jaar; J. J. M. Guntlisbergen, 's-Hertogenbosch, 21 jaar en K. Dek ker, 's-Gravenhage, 21 jaar. Juist voor het afsluiten van deze editie vernamen wij nog het volgende bericht: Een radiozender te Buenos Aires heeft gemeld, dat de aangevallen duik boot tot de Russische marine behoorde en tot zinken werd gebracht. In de nieuwsuitzending werd de bron van deze bijzonderheden niet ge noemd. Personeel van d neieuwsdienst van de radio deelde echter in een privégesprek mee, dat de gegevens af komstig waren van de vlootbasis van Puerto Madryn. Donderdagavond heeft de Geref. kerk in Gent het gebouw van de Belgische Zendingskerk overgeno men, zoals wij gisteren reeds uit voerig gemeld hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1