Opstandelingen uit geheel West-Sumatra verdreven EXPERIMENT GESLAAGD Afsluiting van de Pluimpot is thans voltooid Spanning aan grenzen van Algerië toegenomen Laatste stad nu gevallen Propaganda per parachute Zeven raketten ontploften door ongeluk op Am. basis Zeeland heeft er ruim veertig hectare grond bij PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeeuws zaterdagelftal tegen Amsterdam Mensenredder Van der Kooy overleden I WELK WEER 1 KRIJGEN WE ZONDAG? Zeker zeven mensen gedood s ?raó DOOR DE WERELD Nieuw probleem voor Pflimlin Man schoot echtgenote en zichzelf dood Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad VRIJDAG MEI Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4014 Directeur: JACQ DE SMIT Radio-Djakarta heeft gemeld, dat Pajakumbuh, de laatste stad die de opstandelingen in West-Su matra nog in handen hadden, don derdag is gevallen. „Onze troepen hebben thans geheel West-Suma tra onder controle", aldus de radio. In berichten uit andere gebieden werd gemeld, dat de bemanning van een vliegtuig der opstandelingen, dat tijdens de invasie door de marine op Morotai werd neergeschoten, was ge red. Onder de bemanning bevond zich een buitenlander, zo werd gezegd. Indonesische troepen hadden een aantal personen in Makassar gearres teerd. Bij de bevolking van Makassar werd erop aangedrongen zich niet te laten beinvloeden door opstandige ele menten. In Italië woedt op het ogenblik de verkiezingsstrijd. Op alle mogelijke manieren maken de kandidaten het de kiezers duidelijk, dat hun partij de ware is. We zien hier de democratische leider, Giulio Andreotti tijdens een toespraak in Rome. Hij wordt hier half bedolven onder een regen van kleine pamfletjes, die neerdwarrelen uit een opgelaten parachuutje (links op de achtergrond) Maar de rechtvaardige voelt zich veilig als een jonge leeuw. Spreuken 28 vers lb De Spreuken van koning Salomo ge tuigen van een verrassende actuali teit en bevatten bovendien een groot aantal zaken, waaruit de christenen lering kunnen trekken. Zoals ook uit deze tekst: De rechtvaardige voelt zich veilig als een jonge leeuw. Wij voelen ons vaak zo eenzaam in deze jachtige en haastige tijd en denken, dat er niets meer is, waar wij troost kunnen vinden. Als wij echter trouw de Bijbel lezen (en dat durven wij ook wel eens over te slaan) dan behoeven wij ons hele maal niet eenzaam te voelen. Uit Gods Woord putten wij ook de ver troosting. De Bijbel staat daar vol van. Laten wij dan ook maar eens het mooie lied zingen: Veilig in Jezus armen; veilig aan Jezus hart. Het Zeeuws zaterdagelftal, dat op 31 mei a.s. op het terrein van de voetbal vereniging „Kapelle" zal uitkomen tegen het zaterdagelftal van de afde ling Amsterdam is als volgt samenge steld: Doel: A. J. van de Vrede (Krabben- dijke); r.achter: J. Cornelisse (Tern. Boys), l.achter: C. J. Schaap (Rillan- dia), r.half: A. Dommisse (Nieuwdorp), spil: M. de Rijke (Arnemuiden), l.half: M. de Visser (Spui), r.buiten: P. Haak (A.Z.V.V.), r.binnen: K. Poortvliet (Arnemuiden), midvoor: I. Haverhoek (Mevo), l.binnen: H. Houtekamer (Wemeldinge), l.buiten: C. de Kok (Nieuwdorp). Als reserves zijn aangewezen: M. Beenhakker (Kapelle), J. Meesters (Rillandia), C. Walraven (Rillandia), en W. de Kok (Nieuwdorp). De wedstrijd begint om 16.30 uur. Een beeld van de bouw van de Britse atoomcentrale te Berkely, die op het ogenblik in aanbouw is, en die men in 1960 voltooid hoopt te hebben. Eenmaal in be drijf zal de centrale, die tussen de 300 en 400 miljoen gulden kost, een capaciteit hebben van 275.000 kilowatt. De enorme „sigaar" is een koel- lichaam, waarin meer dan 225 kilometer buisleidingen zitten. Er komen er zo acht rond de cen trale te staan. Elk weegt 125 ton en is Klim 27 meter hoog. Gistermiddag is te Cocksdorp (Texel) overleden de 80-j. heer G. van der Kooy, die met een aldaar gestationeer de reddingboot vele tochten naar de Eierlandse gronden heeft gemaakt om de bemanning van gestrande schepen bij te staan. Hij heeft ongeveer 90 mensen veilig aan wal helpen brengen. De heer Van der Kooy was o.a. aan wezig bij een tocht, toen in 1921 de Duitse driemastschoener „Liesbeth" gestrand was. Na vijf uur roeien be reikten de redders het schip en kon den de opvarenden aan boord worden genomen. Op 10 januari 1922 vond ter gelegenheid van die redding een grote uldiging plaats, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door Prins Hen drik. De Duitse regering heeft de red ders toen beloond met een zilveren horloge met inscriptie. Op dinsdag 10 juni zullen te 's-Gra- venhage onderhandelingen beginnen tussen delegaties van Nederland en de Sow jet-Unie over de sluiting van een luehtvaartovereenkomst. Ingezonden Mededeling (adv.) WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina -4r -ie DE BILT ZEGT Dezelfde temperaturen Over het algemeen zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen; matige tot krachtige wind voor namelijk tussen zuid en zuidoost. On geveer dezelfde temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.34 u., onder 20.40 u. Maan op 10.12 u., onder 0.11 u. Hoogwater zaterdag 24 mei: Vlissingen: 5.27 u. 1.87 m., 17.48 u. 1.78 m. Terneuzen: 5.54 u. 2.03 m., 18.16 u. 1.95 m. Wemeldinge: 7.04 u. 1.68 m., 19.28 u. 1.45 m. Zierikzee: 6.37 u. 1.46 m., 18.57 u. 1.23 m. Op de foto zien we hoe één ervan door een hoge bok rechtop gezet wordt. Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft verklaard, dat het Indonesische leger alleen onvoorwaar delijke overgave van de rehellenstrijd- krachten zal aanvaarden. AMERIKAANSE WAPENS Het State Department heeft aan een aantal Amerikaanse particuliere fir ma's toestemming verleend tot de ver koop aan de regering van Indonesië van lichte wapens, bestemd voor de In donesische politie, aldus wordt van de zijde van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken vernomen. Behalve lichte wapens, zullen ook onderdelen voor transportvliegtuigen worden geleverd, Een militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat er op de raketba sis van het Amerikaanse leger te ZEELAND HEEFT ER RUIM VEERTIG hectare grond bij. De af sluiting van de Pluimpot is voltooid. Waar eeuwenlang de eb en de vloed vrij toegang hadden tot de zeearm, die enkele kilometers ver het eiland Tholen binnendringt, ligt nu een nieuwe polder. Er staat nog wat water in de diepste gedeelten, maar dat zal voorlopig nog wel zo blijven, want de omliggende polders lozen hun overtollige water nog steeds in de Pluimpot. Via. een buisleiding zorgt een motorpomp voor de afvoer van dit polderwater over de spiksplinternieuwe afsluitdam heen in de Oosterschelde, die redelijkerwijs gebroken nooit meer in Tholen zal kunnen binnenkomen. MET DE AFSLUITING van de ting werd tot stand gebracht, Pluimpot is een nieuw experiment waarna achter deze nylondam de van Rijkswaterstaat op het gebied definitieve dam gebouwd kon wor- van afsluitingen volledig geslaagd: den zonder de moeilijkheden van het gebruik van zandzakken van stroomgaten. nylon, waarmee een eerste afslui- De tweehonderd meter lange nylon- Het laatste stukje van de nylondam in de Pluimpot. Stuk voor stuk tilt de speciale grijper van de dragline de zak ken op, die daarna worden leeggeschud en netjes opge vouwen. Op een andere plaats worden ze weer gebruikt. Op de achtergrond de kruin van de definitieve dam, die achter de tijdelijke in stilstaand water kon worden ge bouwd. dam werd in oktober 1957 gesloten. Een week later brak er bij storm en springtij een bres in en daarna duurde het weer ongeveer een maand voor de afsluiting voor de tweede en toen definitief laatste maal een feit werd. Onmiddellijk daarna kon men begin nen aan de bouw van de echte afsluit-' dam, die door de monding van de Pluimpot 185 meter lang moest worden en 6,5 meter hoven Nieuw Amsterdams (Zie vervolg pag. 7) Middletown (New Jersey) zeven raketten van type Nike in een kettingreactie zijn ontploft. Zeker zeven mensen, militairen en bur gers zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Drie mensen wor den vermist. Vijf stukken van een raket zijn op een naburige boerde rij terecht gekomen. Een stuk had een grootte van een autowiel. Van de basis heeft men de mensen in de buurt herhaaldelijk verzekerd, dat de Nike-Ajax alleen in tijd van oorlog zou worden afgeschoten en vol komen veilig was. De legerwoordvoer- der zei, dat de raketten geen atoom koppen hadden en dat er geen gevaar van straling bestond. De ontploffing was op 15 km afstand te horen. In een groot gebied zijn de ruiten gesprongen. Na de ontploffing was er een dichte rookontwikkeling. De basis ligt 70 kilometer ten zuiden van de stad New York en is er een van de tien in het noorden van New Jersey, die bestemd zijn voor de be scherming van New York. Iemand van de basis heeft meege deeld, dat er burgers bezig waren iets aan een raket te veranderen op de lanceerplaats, toen het projectiel ont plofte en zes andere eveneens tot ont ploffing bracht. Deze zes ontploften bijna gelijktijdig. De Finse president Kekkonen is voor een officieel bezoek van tien da gen, per vliegtuig in de Sowjet-Unie aangekomen. Hij werd op het vliegveld van Moskou begroet door president Worosjilof, premier Chroesjtsjef en andere hoge Sowjet-leiders. De regering te Djakarta heeft van daag een aanbod tot het openen van onderhandelingen, dat door de opstan delingen op Celebes zou zijn gedaan, van de hand gewezen. De laatste achttien Japanse oorlogs misdadigers die nog in Japan gevangen werden gehouden, zijn donderdag op erewoord vrijgelaten uit de Soegamo- gevangenis te Tokio. De echtgenote van de Amerikaanse vice-president, heeft te Camden in New Jersey het sein gegeven voor da kiellegging van het eerste koopvaar dijschip met keynaandrijving, da „Savannah", die 42 miljoen dollar zal kosten. Dit is tweemaal zoveel als een gewoon koopvaardijschip van dezelfde grootte. De Russische walvisvloot, die in het Zuidpoolgebied opereert, heeft presi dent Nasser van de Ver. Arabische Re publiek, een tand met inscriptie van een reusachtige walvis geschonken, 't Geschenk werd aangeboden toen da vloot door het Suezkanaal voer. De Franse regering-Pflimlin, die openlijk en achter de schermen poogt de normale betrekkingen met Algiers te herstellen, ziet zich geplaatst voor nieuwe moeilijkhe den als gevolg van incidenten aan de grenzen tussen Algerië en Tu nesië en Marokko. Met het oog hierop heeft Parijs zijn diploma tieke vertegenwoordigers te Tunis en Rabat voor overleg ontboden. Hoezeer de spanning aan genoemde grenzen is toegenomen blijkt uit een radiorede van president Bourguiba van Tunesië, waarin deze verklaarde: „De kwestie is te weten, of wij wat het Al gerijnse vraagstuk betreft op weg zijn naar redelijkheid in Frankrijk an ders zijn wij op weg naar een oorlog". PINAY-DE GAULLE Intussen poogt de Franse conserva tieve leider oud-premier Pinay gene raal De Gaulle ertoe te bewegen, zijn „persoonlijk gezag" aan te wenden om tot herstel van de normale betrekkin gen tussen Parijs en Algiers te komen. Donderdag bracht Pinay de generaal een bezoek in diens landhuis. Volgens het bureau van de premier handelt Pinay op eigen initiatief. Woensdag avond had Pinay echter een onderhoud met Pflimlin en president Coty gehad. TOESTAND SLECHTER De Tunesische regering heeft in een communiqué gezegd, dat de toestand slechter werd. De Tunesiërs willen niet, dat d» Fransen van hun vlieg velden gebruik maken. De Tunesische ambassadeur te Washington heeft op dracht de algemene secretaris van de Ver. Naties op de hoogte te stellen van wat genoemd wordt de gevaarlijke ontwikkeling in de toestand in zuid- Tunesië. President Bourguiba van Tunesië heeft in een radiotoespraak gezegd dat de Fransen in Tunesië zich misschien niet aan Parijs zullen storen en de mi litaire overheid in Algerië zullen ge hoorzamen. SCHIP AANGEHOUDEN Voor de noordafrikaanse kust heb ben de Fransen een Italiaans schip aangehouden, dat naar Tunis op weg was met negen ton militaire uitrus ting. Het schip was afkomstig uit Zuid- Slavië. Volgens een Franse militaire woordvoerder waren de wapens van Amerikaanse oorsprong en bestemd voor de opstandelingen in Algerië. In Oran (west-Algerië) heeft de Gaullistische ex-gouverneur van Al gerië, Soustelle, voor een juichende menigte van 100.000 man verklaard „Er wordt niet onderhandeld met de vijanden van vrede en eenheid in Al gerië, er zal geen buitenlandse inmen ging zijn en geen goede diensten. Het volk en het leger van Algerië zijn ver enigd tot de eindoverwinning". Er is nog niets dat wijst op een he ling van de breuk tussen de leger- autoriteiten in Algerië en de regering in Parijs. De enige gebeurtenis was een bezoek van de conservatieve leider Pinay aan generaal De Gaulle om hem te vragen zijn persoonlijk gezag aan te wenden om de normale betrekkin gen te herstellen. Het bezoek heeft an derhalf uur geduurd. In een woning aan de P. J. Troelstra- laan te Amersfoort heeft, naar eerst vandaag bekend werd, de 68-jarige oud-bankdirecteur A. S. dinsdagmiddag zijn 64-jarige vrouw doodgeschoten en daarna zichzelf met een pistoolschot van het leven beroofd. De man leed al geruimte tijd aan een ongeneeslijke ziekte. Men veronderstelt, dat zijn ziekte aanleiding is geweest tot het drama. Het echtpaar was kinderloos.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1