STAATSSECRETARIS axminmumni GAAT HEEN „Algerijnse volk zal nooit instemmen met compromis Amerika wil chimpansee ruimtereis laten maken Koningin werd gehoud aan Neemt spanning wat af? Salan wil opmarcheren Vrijwilligers in Noord-Korea voor Indonesische rebellen f BINNEN 12 TOT 19 MAANDEN ^J\dó L CONSEQUENTIE VAN DE KAMERDEBATTEN Door het ijzeren gordijn gekropen COMITÉ-LID INALGERIE VERKLAART: raó PROT ESTANTS' CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw Am. wapen tegen faketten Russisch aanbod aan Italië Eerste Hollandse nieuwe is binnen Overboord geslagen en verdronken Ook plan voor raket met mens Libanees protest tegen inmenging Arab, republiek DOOR DE WERELD jrooidkantoor: L. Vorststraat 90, Qoei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4013 Directeur: JACQ DE SMIT Tijdens de tocht van H.M. de Ko ningin van Vlist naar Stolwijk, deed zich bij de Vrouwenbrug over da Vlist, een „incident" voor zoals dit zich 171 jaar geleden heeft af- gemalin van stadhouder Willem de gespeeld bij Prinses Wilhelmina, vijfde. Foto boven: de auto van H. M. wordt aangehouden door een pa triot. Foto onder: H.M. heeft zo juist een vrijgeleidebrief in ont vangst genomen van een boerin. (Voor verslag zie pag. 3) Twee meisjes van negen en vier jaar uit de Westduitse plaats Welitscli zijn onder de prikkel draadversperring tussen de bonds republiek en Oost-Duitsland ge kropen om het gouden bruilofts feest van hun grootouders te kunnen bijwonen. De Oostduitse politie vond hen, na met behulp van een speurhond hun spoor te hebben gevolgd. De kinderen mochten nog een paar uur op het feest blijven en werden toen door de politie weer over de grens ge bracht. Ingezonden mededeling (Adv.) ZONNIGE PERIODEN Het zonnelicht gaat niet teloor, toch blijft het koel door het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes DE BILT ZEGT Dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt met hier en daar een bui, matige tot vrij krachtige wind voornamelijk tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.36 u., onder 20.39 u. Maan op 9.02 u., onder u. Hoogwater vrijdag 23 mei: Vlissingen: 4.44 u. 1.99 m., 17.03 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.11 u. 2.14 m., 17.31 u 2.05 m. Wemeldinge: 6.24 u. 1.67 m., 18.47 u. 1.50 m. Zierikzee: 5.58 u. 1.43 m., 18.15 u. 1.28 m. McElroy, de Amerikaanse minister van defensie, heeft verklaard dat Ame rika bezig is met de ontwikkeling van een nieuw wapen voor de verdediging tegen raketten. Hij heeft dit gezegd in de commissie voor de toewijzingen van het huis van afgevaardigden. Hij uitte zijn twijfel aan de doel treffendheid van het antiraketwapen van het type Nike-Zeus, waar het le ger thans aan werkt en welk project honderden miljoenen dollars zal ver gen. „Er zijn andere manieren om tot hetzelfde doel te komen, die veel doel treffender lijken", zei hij. Verder denkt men bij het departe ment van defensie aan een „dodende straal", die van 800 kilometer hoogte op de vijand zou moeten worden ge richt. Johnston, directeur van de af deling nieuwe wapens van het depar tement van defensie, heeft in de ge noemde commissie verklaard: „Ik weet genoeg over wat er gaande is in de wereld van de natuurkunde om te kun nen zeggen, dat er misschien wapens zijn die met veel meer nut in de ruim te kunnen worden gebruikt dan op aarde". De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft dinsdag aan de Italiaanse gezant In Moskou, Di Stefano, een nota overhandigd, waarin opnieuw aan Italië een niet-aanvals- verdrag wordt aangeboden. Een woordvoerder in Rome ver klaarde woensdag, dat de nota over eenkomt met de onlangs door Boel- ganin gezonden brieven aan verschei dene landen, w.o. Italië, waarin het sluiten van niet-aanvalsverdragen met de owjet-Unie werd voorgesteld. Het ministerie van buitenlandse zaken in Rome onderzoekt nu, of de nieuwe nota ook nieuwe positieve elementen bevat, of dat het slechts een propa- gandamanoeuvre voor de huidige ver kiezingsstrijd in Italië is. (Van onzeparlementaire redacteur) In Haagse politieke kringen neemt men algemeen aan, dat de staatssecretaris van oorlog mr. F. J. Kranenburg, binnen korte tijd H. M. de Koningin zal verzoeken ontheven te worden van zijn func tie. Dit is ook de enige conclusie, die de heer Kranenburg uit het re cente debat in de eerste kamer kan trekken. In de wandelgangen kon men reeds vernemen, dat de staatssecretaris minister Staf van dit besluit op de hoogte heeft ge steld. Alleen ove.r het tijdstip van de ontslagaanvragen verkeerd met nog in het onzekere. Hoewel de socialisten hun politieke verantwoordelijkheid ten opzichte van hun partijgenoot staatssecretaris niet geschuwd hebben, schijnen er in dit kamp enige stemmen op te gaan om mr. Kranenburg eerst na de gemeen teraadsverkiezingen te laten aftreden. Het is echter een vrijwel algemene op vatting, dat deze stemmen niet de overhand zullen krijgen. Hoewei het. Boven Japan zijn woensdag drie Amerikaanse straaljagers verongelukt. Tweetoestellen kwamen bij de kust van midden-Japan met elkaar in bot sing, waarna zij in zee stortten. De piloot van een der toestellen is ver dwenen, de andere kon zich met zijn parachute redden. Een derde toestel stortte eveneens woensdag neer bij Tajiri. De piloot kwam om het leven. De Amerikaanse autoriteiten zijn op het ogenblik bezig een aantal tanks uit voorraden in Duitsland bijeen te brengen voor verzending naar Liba non. De tanks zullen deze week nog verscheept worden, zo hebben functi onarissen in Washington verklaard. Met deze zending wordt voldaan aan een Libanees verzoek, dat reeds enige maanden geleden is gedaan. Dezer dagen hebben de Amerikaanse auto riteiten reeds, in verband met de on lusten in Libanon, de levering van ge weren, pistolen en traangas versneld. nog prematuur is te spreken over de opvolging van mr. Kranenburg, nemen goed geïnformeerde politieke waarne mers aan, dat minister Staf zelf de persoonlijke leiding op zich zal nemen van het directoraad materieel land macht. Omstreeks elf uur gisteravond is de SCH 201 „Sigurda" met de eer ste hollandse nieuwe van 1958 de haven van Scheveningen binnen gelopen. De haring wordt heden afgeslagen. God heeft naar Zijn volk omgezien Lucas 7 vers 16b De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Zo af en toe vangt men dit gezegde op. Maar dan ls het toch al tijd de almachtige God, die de won deren bepaalt en niet de mens. En dat wordt nog al eens vergeten. Jezus heeft tijdens zijn rondwande ling op aarde tal van wonderen ver richt. Zoals de opwekking van de jongeling te Nain, waarvan dit Schriftwoord spreekt. Het volk was diep onder de indruk van dit gebeu ren. Wat het voornaamste is: de mensen verheerlijkten God, zeggen de: God heeft naar zijn volk omge zien. Daar gaat het om: God ver heerlijken. Wij praten over de mens, die zoveel kan. Maar God geeft dit in de mens. Wij kunnen niet zonder de wil van Hem. Hij ziet naar zijn volk om, maar dan moeten wij God loven en prijzen voor alles, wat Hij ons geeft. EEN VOORAANSTAAND LID van het comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerië, De Serigny, heeft op een persconferentie ver klaard dat het Algerijnse volk nooit zal instemmen met een compromis met de regering van Pflimlin. „Wij willen het tegenwoordige regime kwijt", zei hij, „het leger staat aan onze kant". Hij noemde de toestand in Algerië „onveranderlijk". „Wij aanvaarden alleen De Gaulle. Alleen hij kan voor nationale eenheid zorgen," aldus De Serigny. Het comité, zei hij, wil de volledige integratie van de Mohammedaanse be volking met de Europeanen. Het wil de Moslems hetzelfde stemrecht geven en volledige vertegenwoordiging in de Franse nationale vergadering. Maar in gewoonlijk welingelichte kringen te Algiers wordt gezegd, dat De Serignys invloed in de beweging voor openbaar welzijn vermoedelijk aan het tanen is. Naar vernomen wordt, zijn enkele Europese extremis ten gereserveerd ten aanzien van de voorgestelde integratie, die Frankrijk alleen op het gebied van sociale verze kering al sommen zou kosten. Er zou den meer dan 100 moslems in de Fran se nationale vergadering komen. De spanning in Algiers was woens dag merkbaar afgenomen. De bevol king werkt normaal. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat twee rechtse kamerleden niet in Algerië zijn toegelaten, even min als een Poujadistische afgevaar digde. TEKENEN Er zijn allerlei tekenen die er op wij zen dat de spanning, ontstaan als ge volg van de actie van hoge Franse Sinds de noodtoestand in Frankrijk is afgekondigd, is een visum ver die het land willen verlaten. plicht gesteld voor die Fransen, Deze foto werd het hoofdbureau van politie in Parijs gemaakt. Honderden Parijzenaars wachten geduldig op hun stempeltje. Prins Philip van Engeland heeft 'n voorgenomen bezoek aan Cherbourg op 2 juni a.s. uitgesteld wegens de poli tieke toestand in Frankrijk. Hij zou in Cherbourg een nieuwe jachtclub ope nen. Meer dan 3500 vroegere Noord- Koreaanse krijgsgevangenen heb ben woensdagavond in Seoel gede monstreerd en om toestemming der regering gevraagd zich bij de strijdkrachten der revolutionaire regering in Indonesië te mogen aansluiten. Minstens negen demonstranten schre ven hun verzoek met eigen bloed en overhandigden dit tijdens de demon stratie aan de autoriteiten. Het ministerie van buitenlandse za ken deelde mede, dat de regering het verlenen van uitreisvisa aan de de monstranten niet in overweging heeft. Van de vroegere Noord-Kereaanse krijgsgevangenen zijn geen verzoeken om uitreisvisa ontvangen, aldus werd hieraan toegevoegd. In de afgelopen nacht is tijdens de uitoefening van de haringvisserij op de Noordzee een passagier van het mo- torloggerschip VI. 1110, „Michiel Jan", van de visserijmaatschappij „Holland" te Vlaardingen overboord geslagen en verdronken. Het was de 51-jarige ge huwde J. van Stiphorst uit 's-Herto- genbosch. Hij was vader van vijf kin deren. Koning Saoed van Saoedi-Arabie, die vorige week in het ziekenhuis van de Amerikaanse luchtmacht te Dhah- ran in Saoedi-Arabie werd opgenomen, was oververmoeid en had rust nodig, aldus een woensdag uitgegeven me disch communiqué. De koning is thans geheel hersteld en heeft een uitsteken de gezondheid. Rooms-katholieke studenten hebben dinsdagavond te Leuven een politieke bijeenkomst van de socialistische par tij, waarop het woord werd gevoerd door minister-president Van Acker, verstoord. Het kwam tot vechtpartijen tussen socialisten en rooms-katholieke studenten, waarbij de partijen elkaar met straatstenen bekogelden. Niemand Jiep ernstige verwondingen op. militaire leiders in Algerië vorige week, aan het verminderen is. Achter de schermen zijn intussen militaire en politieke leiders aan het werk om de dreigende breuk tussen Algerië en Frankrijk te voorkomen. Uiterlijke tekenen van een vermin dering van de spanning waren woens dag het ontbreken van overvalcom- mando's in de straten van Parijs en de mededeling dat met ingang van don derdag het telegraafverkeer met Al gerië wordt hervat. Premier Pflimlin liet in de senaat verzoenende woorden horen jegens de militairen in Algerië. Hij deelde mee, dat de speciale bevoegdheden betref fende Algerië, welke zowel de natio nale vergadering als de senaat de re gering met grote meerderheid verleen den, aan generaal Salan, de opperbe velhebber van de strijdkrachten in Al gerië, zullen worden gedelegeerd. Van de generaalzei Pflimlin, dat deze „zich nooit op een ontrouwe wijze tegenover de republiek had gedragen". Voorts merkte de premier op, dat de Fransen in Algerië er blijk van hadden gege ven, dat zij bereid waren met belang rijke hervormingen akkoord te gaan. Dit betekende „een aanzienlijke hulp bij de opbouw van een nieuw Algerië. SALAN: „OPMARCHEREN" Generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in Algerië, heeft woensdag tot een menigte van hoofdzakelijk Eu ropeanen verklaard: „Wij zullen allen tezamen de Champs Elysees opmar cheren!". Zijn toehoorders, ruim zeven duizend mensen, hadden gezongen „Het leger naar Parijs". Sprekend vanaf het balkon van het regeringsgebouw te Algiers zei de ge neraal: „Dank u voor het goede werk het leger aan de macht. Denkt er aan dat wij onverbrekelijk met het le ger zijn verbonden en verenigd zullen wij tezamen de Champs Elysees op marcheren". Roy Johnson, directeur van de ARPA, een instelling voor weten schappelijk onderzoek, heeft voor de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden verklaard, dat de Ver. Staten hopen binnen twaalf tot negentien maanden een chimpansee da ruimte in te kunnen zenden, aangenomen dat de thans aan de gang zijnde wetenschappelijke onderzoekingen succes opleveren. Hij verklaarde ook, dat er „een do zijn verschillende plannen bestaan, om een mens een ruimtereis te doen ma ken". Johnson legde zijn verklaring af i.v. m. een verzoek van de ARPA, om toe wijzing van een bedrag van 72 miljoen dollar. Hij lichtte toe, dat een der plannen President Sjamoen van Libanon heeft woensdag tegenover verslag gevers te Beiroet verklaard niet van zins te zijn enige verandering in zijn (pro-Westerse) regering aan te brengen en derhalve de eisen van de oppositie voor zijn ontslag te verwerpen. Tezelfdertijd kondigde het Liba nese ministerie van buitenlandse zaken aan dat Libanon om een buitengewone zitting van de raad der Arabische Liga heeft verzocht om zo spoedig mogelijk „de on vriendelijke bemoeizucht van de Verenigde Arabische Republiek met de binnenlandse aangelegen heden van Libanon te bespreken". De president merkte voorts op dat men binnen 24 uur zou beslissen of hierover een klacht bij de Veiligheids raad zal worden ingediend. De be moeiing van de Ver. Arabische Repu bliek had z.i. tot doel een totale ver andering van de Libanese politiek te bewerkstelligen. Wegens terroristische daden waren er een honderdtal Syriers in Libanon gearresteerd. „Het bestaan van Libanon zelf als vrij land waar mohammedanen en christenen vreed zaam naast elkaar kunnen leven staat op het spel", aldus de Libanese presi dent. voorzag in het zenden van een man in de ruimte, die dan „binnen enkele minuten" weer naar de aarde terug gebracht zou moeten worden. „Doch er zal geen mens in staat worden ge steld een ruimtereis te maken, voor dat een dier in de ruimte is gezon den en weer veilig naar de aarde te ruggebracht", aldus Johnson. Sint Maarten is gisterochtend ge troffen door een hevige aardschok, dio evenwel geen slachtoffers heeft geëist en geen schade heeft aangericht. De schok, die naar schatting een halve minuut duurde, werd voorafgegaan door een onderaards gerommel. Ook op Sint Eustatius heeft men de schok gevoeld. Earl Attlee, de vroegere Britse la bour-premier, zal vrijdag in een zie kenhuis worden opgenomen voor een hernia-operatie, zo is woensdag in Londen vernomen. Bij het spoorwegongeluk nabij het station van Tsjamradj, waar woensdag een sneltrein ontspoorde, zijn zeker 21 mensen omgekomen en 44 gewond. De directeur-generaal voor de kun sten en de buitenlandse culturele be trekkingen mr. H. J. Reinink heeft in de ridderzaal van het Muiderslot de P. C. Hooftprijs de staatsprijs voor let terkunde uitgereikt aan de 70-jarige Utrechtse hoogleraar prof. dr. Pieter C. A. Geyl. Radio-Djakarta heeft dinsdag be kendgemaakt, dat de bevolking van het voormalige rebellen-steunpunt Pa- dang beperkingen op het gebied van de voedselvoorziening zijn opgelegd. In de observatoria van Bonn en New Jersey in de V.S. zijn proeven genomen, die hebben aangetoond, dat het mogelijk is televisie-uitzendingen of radio-uitzendingen op ultra korte golf uit een bepaald werelddeed op te vangen in een ander continent en wel met behulp van de maan. Het obser vatorium in Bonn heeft met een zeer sterke antenne signalen van het obser vatorium te New Jersey opgevangen, die gericht werden op de maan.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1