Ook KVP-senatoren eisen aftreden van „onderminister" Kranenburg 21 WALCHERSE BADPLAATSEN IN REP EN ROER DOOR VREEMDE KIKVORSMANNEN Felle kritiek van KVP-, VVD- en AR-senatoren P.v.d.A. zwijgt PFLIMLIN versterkt zijn positie in het parlement PROTESTANTS-CHRIST EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND WTJSSFP Bondsteam gewijzigd Dodelijk ongeval met wasmachine Knaapje verdronk in Thoolse haven PZEM-kabel naar Z.Vlaanderen wordt vandaag gelegd Zesde nota industrialisatie Rustige sfeer in Algerie In Zoutelande, Oostkapelle en Westkapelle Maatregelen voor Algerie op komst Uitkering gemeenten voor 1958 verhoogd Hoofdkantoor: L. vorststraat 90, Goe« Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4012 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) DE POSITIE VAN staatssecretaris Kranenburg is nog zwakker geworden. Deze conclusie kan men trekken uit het betoog over de defensie-begroting, welke gisteravond in de Eerste Kamer is gehouden. De KVP heeft het aftreden van de staatssecretaris geëist. De liberale senator Van Riel was van oordeel üat ook minister Staf moet aftreden. Het is nog Dit alles neemt niet weg, dat staatssecretaris Kranenburg tenslotte eigener beweging kan besluiten heen te gaan. Gezien het debat in de Tweede Kamer en de nieuwe aanval op zijn beleid in de Eerste Kamer zou dat waarschijnlijk niet onverstandig zijn. In de Tweede Kamer waren het alleen de liberalen die op directe wijze zijn aftreden eisten. De andere fracties spraken zich toen over de wenselijkheid daarvan niet uit, maar zij deden ook geen enkele poging om staatssecretaris Kranenburg de hand boven het hoofd te houden. De KVP-fractie in de Eerste Kamer bleek niet bereid deze zwijgzame rol verder te willen vervullen. twijfelachtig of deze eisen effect zullen sorteren, want het is gister in de Eerste Kamer wel gebleken, dat er een stroming is die het onjuist vindt, een of me'er bewindslieden de politieke woestijn in te stu ren, nu de Tweede Kamer een commissie van on derzoek naar de gang van zaken bij de Dienst Ma terieel Landmacht heeft ingesteld. GEKLUNGEL Hetw as de heer De Gou (KVP), die ln een striemend, zij het ietwat over trokken betoog de staatssecretaris de les las. Hij sprak van „een geschokt vertrouwen". Dat vertrouwen moet hersteld worden. We kunnen geen staatssecretaris gebruiken, wiens te kortkomingen in het beleid dwoor het gehele volk kunnen worden geconsta teerd, zo zeide deze KVP-afgevaardig- de. Hij eindigde met de vraag: „Is de staatssecretaris bereid zijn staatsrech telijke positie thans in overweging te nemen?" De heer De Gou zag de staatssecre taris als de eerst verantwoordelijke persoon voor de verontrusting en de ergernis die bij ons volk zijn gewekt. Het is fataal als onze bevolking geen vertrouwen in het leger heeft maar ondanks dat geschokt vertrouwen, blijft de staatssecretaris op zijn stoel zitten. Dat kan men verwachten van een politieke krullenjongen, maar niet van een staatssecretaris, aldus de KVP men niet wachten op het rapport van -woordvoerder. Naar zijn mening kan de Tweede Kamer-commissie, omdat deze wel tot 1960 kan uitblijven. En al die tijd zal het beleid door deze „on derminister" gevoerd moeten worden. BEDORVEN SFEER Ook de heer Van Riel (VVD) con stateerde, dat het vertrouwen os ver dwenen. Zowel minister Staf als de staatssecretaris hadden al heen moeten gaan. Niet vanwege hun schuld, maar omdat de sfeer voorgoed en grondig bedorven is. Het vertrouwen is weg en dat is fataal. Mr. Van Riel richtte zijn aanval in de eerste plaats op het hoofd van het departement, minister Staf. Dit laatste vond de AR-senator Al- gra juist. Maar hij voegde daaraan toe, dat mr. Oud destijdes in de Tweede Kamer alleen maar het politieke hoofd van mr. Kranenburg heeft geëist. Voor de heer Algra was het nog een open vraag of beide bewindslieden moeten aftreden. In ieder geval wenste hij eerst het antwoord van achter de re geringstafel te horen. De minister bij een duidelijke uitspraak van de Kamer moeten aftreden. Daarom waardeerde de heer Algra het wel, dat de heren Van Riel en de Gou zo duidelijk heb ben gesproken. De taal van de KVP was zelfs zo fel, dat een motie welhaast niet uit kan blijven, aldus de heer Algera lich telijk ironisch. Hij gaf daarmee te ken nen, dat hij aan het indienen van deze motie geen geloof hechtte. Een derge lijke motie zou, ook al werd zij ver worpen, ernstige konsekwenties kun nen hebben. Ook al zou deze motoe betrekking hebben op het beleid van de staatssecretaris, dan is het de vraag, of minister Staf zich aan zijn primaire verantwoordelijkheid kan onttrekken en dat zou weer gevolgen kunnen heb ben voor het gehele kabinet. Moet alleen de staatssecretaris aftre den? „Als het karakter van de flan kering dezelfde blijft, heeft personeels wisseling weinig te betekenen" aldus de heer Algra. „Het zou alleen maar zin hebben, als de minister een man zou kunnen vinden, die hem op andere wijze terzijde zou staan, bijv. een man uit het zakenleven: een koopman van bijzondere allure. Ook al was het duidelijk, dat de heer Algra niet de bedoeling had, zijn me dewerking te verlenen aan een politie ke koppensnellerij, het was ook duide lijk, dat hij een reorganisatie van de D.M.L. van het grootste belang achtte. Er is de laatste tijd iets aan het licht gekomen van corruptie en geklungel. Door ondeskundigheid, laksheid, sleur en onvermogen bereikt men dat de zaak in de war loopt. Nu vond de heer Algra het onjuist, om de minister ver- wel in orde? De D.M.L. beschikt over antwoordelijk te stellen voor .de cor- uitstekende topfiguren, al is er teveel wisseling in de leiding. De fout is ech ter, dat men uitgerangeerde officieren aan deze dienst toevoegt. Zij komen terecht naast vele goede krachtèn, maar niet in een dienst, waarin con stante leiding bestaat en een goede tra ditie is gevormd. Daarom wilde de heer Algra van de D.M.L. een apart dienstvak maken met een eigen oplei ding. OVERDOEN De meest milde redevoering werd ongetwijfeld door de heer Vixseboxse ,(CH) gehouden. De verantwoordelijk heid voor het aftreden van de staats secretaris ligt in de eerste plaats bij hemzelf, aldus de heer Vixseboxse. Verder is dit een zaak voor het kabi net of voor de P.v.d.A. „Wat mij be treft mag hij het nog eens overdoen, DE MUNCK GEBLESSEERD Niet de A.D.O.-speler Schuurman zal woensdagavond a.s. in het Feyen- oordstadion te Rotterdam de aanval leiden van het Nederlands bondsteam, dat tegen Nottingham Forest uitkomt, doch Cor van der Gijp van Feyenoord. Schur rman moet woensdag namelijk met A.D.O. een bekerwedstrijd spelen tegen 't Gooi. Bij de reserves is voorts De Munck (D.O.S.) wegens een blessure vervan gen door Roffel van G.V.A.V. Vijfhonderd Britse soldaten uit Boeraimi hebben met gebruikmaking van tanks een aanval gedaan op de stad Kartsja in Oman. Het gevecht had zeven uur geduurd. Aan Britse kant waren 50 en aan de kant van Oman 15 mensen gesneuveld. HK.H. prinses Beatrix heeft giste ren weer de gewone wekelijkse ver gadering van de Raad van State bij gewoond. DE BILT ZEGT Meer wind Nu en dan opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Tot matige of krachtig toenemende wind voorname lijk tussen zuidwest en west. In het oosten van het land lagere temperatu ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.37 u., onder 20.37 u. Maan op 7.56 u., onder 23.36 u. Hoogwater donderdag 22 mei: Vlissingen: 4.06 u. 2.03 m., 16.24 u. 1.99 m. Terneuzen: 4.31 u. 7.18 m., 16.53 u. 2.14 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.68 m., 19.12 u. 1.55 m. Zierikzee: 5.26 u. 1.42 m., 17.45 u. 1.31 m. Man van een andere planeer? Nee, het is een lid van een Ame rikaanse brandweerploeg tijdens een blusdemonstratie met schuim op een vliegveld in Engeland. Voor de demonstratie werd een oude B. 45 met 8000 gallons ben zine volgespoten, waarna het zaakje in vlam werd gezet. Binnen vier minuten slaagde de blusploeg erin het vuur te doven waarbij 11000 gallons schuim werd ge bruikt. en ik hoop dat hij deze zwaardere ver antwoordelijkheid in de toekomst zal kunnen dragen." De C.H.-senator wil de tot deze conclusie komen, omdat hij ook zoveel dingen in zijnlëven ver keerd heeft gedaan. De heer Van Riel: „Maar zulke grote fouten heeft u niet gemaakt." De socialisten zwegen in het debat over hun partijgenoot Kranenburg. De heer De Dreu vond het geen zin hebben, daarover te praten, nu de Tweede Kamer een commissie van on derzoek heeft ingesteld. Gisteren is de 58-j. mevr. Van Eerten te Enschede op tragische wijze om het leven gekomen. Toen zij bezig was de was te doen in de tuin van haar wo ning, hoorde een buurman haar plot seling gillen. Hij zag de vrouw vallen en de wasmachine viel over haar heen. Zij was op slag dood. Bij het onderzoek bleek, dat er iets in de wasmachine kapot was, waardoor kortsluiting was veroorzaakt. De ma chine, die gehuurd was, is in beslag genomen voor een nader onderzoek. WOENSDAG 1958 MEI Gebied dan dat men voor mij cederen van den Libanon veile. 1 Koningen 5 vers 6a. Libanon staat in de Bijbel bekend als het land van de cederbomen. Het was dan ook geen wonder, dat ko ning Salomo zijn knechten gebood om daar cederhout te halen voor de bouw van een tempel ter ere van God. Ten tijde van Salomo was het goed. Het volk was blijkbaar tevre den. Natuurlijk, het was niet alles pais en vree. Ook daar geeft de Bij bel genoeg voorbeelden van. De he dendaagse mens kent echter geen te vredenheid meer. Niets is er goed. Zelfs gehele volksgroepen staan uit ontevredenheid tegen elkaar op. Ja, ook in Libanon, het land dat zo'n goede klank in de Bijbel heeft. Maar God spreekt het laatste woord. Hij oordeelt over onze ontevredenheid en Hij beslist de strijd waar ook ter wereld. De mens, ook de christen, moet de nederlaag lijden. Gisteravond is door een tragisch on geval de zesjarige Piet Klippel uit do Tholense polder in de vissershaven te Tholen verdronken. Het jongetje was die middag bij een tante in Tholen geweest. Toen hij des avonds niet op tijd thuis kwam om ta eten, werden zijn ouders ongerust en waarschuwden de buren en de politie. Na ruim een uur zoeken werd het jon getje tenslotte in de vissershaven, waar hij vermoedelijk tijdens het spe len tussen de wal en een gemeerd schip is geraakt. Pogingen om de le vensgeesten van het jongetje weer op te wekken, bleven vruchteloos. De deelneming in Tholen met de ouders over dit zo tragische ongeval is groot. De Kon. marechaussee heeft vier militairen van de op de vliegbasis Twenthe gelegerde luchtdoelartillerie gearresteerd, op vermoeden van dief stal van 13.000 kg stalen rijplaten, waarvan landingsbanen worden ge maakt. Zij zouden deze rijplaten als schroot hebben verkocht aan een op koper. Gisteren heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen de „Amerikaanse Moeder 1958", me vrouw May Roper Coker uit Harts- ville (Zuid-Carolina). Op de foto van rechts naar links: H. M. de Koningin, mevrouw May Roper Coper, mevrouw Hazel Abel (Amerikaanse Moeder 1957) en mej. Abel. Vanmorgen omstreeks elf uur wordt een begin gemaakt met het leggen van de enorme elektriciteitskabel van Zeeuwsch-VIaanderen naar Zuid-Beve land door de PZEM. Het is een oliedrukkabel met een dia meter van 91 mm, die per meter 26.44 kg. weegt en die met een speciaal daarvoor vervaardigde haspel (diame ter 3.75 m. en breed 5.15 m.) zal wor den gelegd. Haspel en kabel hebben een totaal gewicht van rond 80 ton. Begonnen wordt een eerste stuk van 2200 meter lengte te leggen ter hoogte van de Hellegatpolder, plm. 100 meter uit de Zeeuws-Vlaamse kust naar de zgn. Rug van Baarland. Over enkele weken zal de andere helft tot aan de Zuidbevelandse kust worden gelegd. De kabel, die lijnrecht moet liggen, komt 3 meter onder de Scheldebodem te liggen. Daartoe wordt een zo diepe kuil gegraven in de bodem, die door de stroming vanzelf dichtslibt. De kabel wordt niet met een sleepboot getrok ken, maar gelegd d.m.v. ankers en lie ren op de wal. De afgevaardigden van de Franse Nationale Vergadering hebben dinsdag premier Pflimlin een duidelijke overwinning bezorgd in zijn streven om de Algerijnse crisis de baas te worden. De vergadering her nieuwde met 475 tegen 100 stemmen de noodbevoegdheden van de re gering ten aanzien van Algerië. Deze bevoegdheden moeten steeds ala een nieuwe regering aan het bewind komt, vernieuwd worden. Medio 1957 werd een twee de periode in de na-oorlogse industriële ontwikkeling van Nederland afgesloten. In ver band hiermede heeft de mi nister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra, aan de Tweede Kamer een zesde industrialisatienota aangebo den. In deze nota wordt een overzicht gegeven van de re sultaten waartoe de industri ële ontwikkeling in de perio de medio 1952 medio 1957 heeft geleid en van de voor uitzichten op dit gebied voor de komende jaren. Men zie voor de inhoud van deze nota de pagina's 3 en 5. VIJFHONDERD arbeiders op het proefterrein voor raketten te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida zijn maandag in staking gegaan om te protesteren tegen tewerkstelling van vijftien electriciens, die in dienst zijn van de regering. Uit het korte debat en de stemming bleek, dat de verklaring van generaal De Gaulle van maandag, dat hij bereid is langs legale weg de macht op zich te nemen, weinig indruk op de natio nale vergadering heeft gemaakt. Pre mier Pflimlin, die beloofde dat binnen enkele dagen maatregelen ten aanzien van Algèrie genomen zullen worden, gaf toe dat er wel wat waars school in de kritiek van De Gauile op het Franse stelsel. De regering heeft Pflimlin dinsdag gemachtigd spoedig voorstellen bij het parlement in te die nen om de staatsinstellingen te her vormen en het gezag der uitvoerende macht te versterken. De radicale leider Mendes France zorgde in de nationale vergadering voor een verrassing, door krachtige kritiek te uiten op de verklaringen van De Gauile. De generaal had volgens hem de beweging in Algiers nieuw le- EEN AANTAL Walcherse bad plaatsen is gistermiddag en -avond in rep en roer gebracht door de komst van kikvorsmannen, van wie al spoedig het gerucht ging dat zij Russen waren. In Zoutelande kwam een bad gast ademloos het dorp binnenren nen met de mededeling, dat hij een vreemde kikvorsman op het strand had gevonden, die met de benen in het water lag. Hij waarschuwde de plaatselijke politiepost en de E.H.B.O., waarna en kele mannen ijlings naar het strand snelden. Op het Weststrand, bij een paalhoofd, ontdekte men inderdaad 'n man van omstreeks dertig jaar, die gekleed was in een vreemd, tweedelig pak. Hij droeg 'n soort rubber helm- masker, waarin het glaasje echter ont brak en droeg zwemvliezen. De man was bij kennis, doch sprak geen woord en reageerde op geen enkele vraag. VREEMD BRIEFJE De heer C. van Sorge, die als E.H. B.O.-er als eerste ter plaatse was, vond tussen het rubberpak een papiertje, waarop voor hem onleesbare woorden en cijfercombinaties stonden getypt, met daaronder een handtekening. De inmiddels gearriveerde dokter constateerde, dat de man niets man keerde, doch waarschijnlijk overver- moeid moest zijn. Gesteund door twee man werd de vreemdeling naar de au to van de dokter gebracht, die hem naar het gemeentehuis reed. Daar kwam ook de groepscommandant van de rijkspolitie te Westkapelle (de post- commandant van Zoutelande was uit- stedig). Nadat de kikvorsman wat had gedronken en een sigaret had opge stoken, probeerde men hem te onder vragen, maar de man schudde alleen maar met zijn hoofd en wilde ook niets opschrijven. Er rees toen enige verdenking, dat hier komedie werd gespeeld, omdat de „vondeling" een echt Nederlands type leek, terwijl ook de duikkleding enigs zins zonderling aandeed. De adjudant bracht de man tenslotte naar de ma rechausseekazerne, waar de marine inlichtingendienst zich spoedig over hem ontfermde. WILDE GERUCHTEN Toen echter nadien deze marine- dienst over het geval een geheimzinnig stilzwijgen bewaarde en geen inlich tingen wenste te verstrekken, werden velen te Zoutelande ongerust. De wild ste geruchten over spionnen en Russi sche infiltratie, deden in de namiddag de ronde over geheel Walcheren en 's avonds stonden de telefoons op onze bureaus te Middelburg en Goes rood gloeiend! In Middelburg zelfs waren de geruchten doorgedrongen, zo bleek ons en verscheidene mensen kwamen bezorgd informeren, wat er nu eigen lijk wel aan de hand was. GE-ENSCENEERD Pas laat in de avond vernamen wij van de zijde van de marine, dat de ge hele affaire ge-ensceneerd was. In het kader van grote marine-oefeningen had men zowel in Zoutelande als in Oostkapelle en Westkapelle een pseudo „kikvorsman" neergelegd, teneinde de plaatselijke overheid op de proef te stellen. Over de resultaten van deze oefening wenste men in marinekringen geen in lichtingen te verstrekken. Wel kreeg onze redactie de indruk, dat deze „oefeningen met pseudo-Russen" de marine enigszins uit de hand zijn ge lopen. Men kan namelijk slecht aan nemen, dat de marine heeft voorzien dat deze oefeningen zoveel opwinding bij oudere mensen zelfs ernstige on gerustheid zouden veroorzaken. Men had dan ook beter gedaan, direct na het afleveren van de „Russen" be kend te maken, dat het slechts een oefening betrof. ven ingeblazen op een ogenblik, dat de kwestie daar aan het uitdoven was. IN ALGERIE RUSTIG In Algerie is het rustig. Een betoging op het forum in Algiers, waar generaal Salan en de Gaullistische oud gouver neur-generaal Soustelle spraken, bracht dinsdagavond weliswaar nog een dertigduizend mensen op de heen, doch dit was minder dan in voorgaan de dagen. Het leger schijnt bezig ta zijn de toestand vaster in de hand ta krijgen en de invloed van „heethoof den" in de „comité's voor openbaar welzijn" te verminderen. Salan bracht in zijn toespraak hulda aan generaal De Gauile voor diens be grip van de „nood en het enthousias me" van het Algerijnse volk. Soustelle wees erop, dat de Europeanen en da Mohammedanen een geintegreerda Franse gemeenschap moeten vormen, met dezelfde rechten en plichten voor allen. Premier Pflimlin heeft dinsdagmid dag in de nationale vergadering be loofd, dat binnen enkele dagen maat regelen zullen worden genomen om de normale toestand in Algerië te herstel len. De nationale vergadering was bij een geroepen om de noodbevoegdhe den van de regering ten aanzien van Algerië te verlengen. (Deze noodbe voegdheden moeten steeds binnen tien dagen nadat een nieuwe regering aan het bewind is gekomen, verlengd wor den). In verband met de financiële gevol gen, die de doorvoering van de salaris maatregelen voor lager en middelbaar personeel zullen hebben voor de alge mene middelen van de gemeenten, heeft de regering besloten budgettaire voorzieningen te bevorderen, waar door het percentage van de algemene uitkering aan gemeenten voor 1958 kan worden verhoogd van 148 op 150. Bij deze verhoging van de algemene uitkering met 2 punten is uitgegaan uitkering met 2 punten is uitgegaan van de gevolgen, op jaarbasis, van het gehele complex der bedoelde maatre gelen, met inbegrip van die wegens daaruit voortvloeiende noodzakelijke verhoging van gemeentelijke subsidies en bijdragen, en derhalve ook van de gevolgen van de tijdelijke toeslag van 3 aan werk- en vaklieden, welke wellicht eerst geleidelijk zal worden ingevoerd. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeenten verzocht, er in haar financieel beleid rekening mede te houden, dat hiervoor derhalve in de toekomst geen nadere verhoging van het uitkeringspercentage zal worden overwogen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1