DE GAULLE WIL GEEN STAATSGREEP 20 „Ik houd mij ter beschikking van Frankrijk" Instemming en afkeuring, maar vooral: opluchting Zinkstuk voor boulevard te Vlissingen wmiii«n»mmri Wil wel regering overnemen als parlement hem machtigt Treinen stil Nederlandse vermoord in Brits-Guyana PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinet en parlement komen vandaag bijeen EERSTEREACTIES: Nu comité voor geheel Algerië Oproep getuigen verkeersongeval Neergestoken door waanzinnige neger Verzet tegen Franco-regime Haringvloot aan schot Am, diplomaat doof Moskou uitgewezen Prins Bernhard bij Eisenhower OndernemendeJolanda uit Terneuzen op pad Libanon rustig na relletjes Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goea Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; tiro 274289. Bykantoren: Middelburg: Lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Temeuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4010 Directeur: JACQ DE SMIT De Franse ministerraad zal vandaag onder voorzitterschap van de presi dent van de republiek, Coty, byeen- komen. Ter bespreking van de toestand, al dus is maandag vernomen in kringen die nauwe betrekkingen met het bu reau van minister-president Pflimlin onderhouden. Ook de nationale vergadering zal byeenkomen, namelijk om te spreken over vernieuwing van de speciale be voegdheden in Algerië. Dit moet tien dagen na de investituur van een nieu we regering gebeuren. De regering van Pflimlin zal dinsdag een week oud zyn. GAULLISTISCHE DEMONSTRATIE Franse straaljagers hebben gister ochtend boven oost-Frankrijk een Gaullistische demonstratie gegeven. Vyftien toestellen vlogen in een for matie die het „Kruis van Lotharingen" het onderscheidingsteken van De Gaulles strijdkrachten in de oorlog steden in het departement Bas-Rhin. voorstelde, over Straatsburg en andere een zelfde formatie verscheen onge veer tezelfder tijd boven Metz.' HOE ZIJN de eerste reacties op de verklaring van generaal De Gaulle ge weest? Hoera-geroep dan wel bewijzen van instemming klonken uit de hoek van ex-gaullisten, van de zijde van het comité in Algerië en een aantal ge leerden. De socialisten en communisten in Frankrijk daarentegen hieven luide protesten aan en wezen op de gevaren van een burgeroorlog. Algemeen genomen was echter in Franse politieke kringen de eerste reactie er een van opluchting, omdat de generaal liet weten, dat hij in geen geval ongrond wettige methoden zal toepassen. GENERAAL DE GAULLE heeft dan eindelijk gesproken. Tijdens de aangekondigde persconferentie in het Palais d'Orsay voor persvertegen woordigers heeft hij gistermiddag verklaard, bereid te zijn het bewind over Frankrijk over te nemen „indien het volk dat wenst". Waaraan hij echter toevoegde: „Ik zal niet pogen de instellingen der republiek te schenden." In antwoord op de vraag, wat hij had bedoeld met de woorden „aan vaarding der bevoegdheden van de republiek" (uitgesproken in zijn ver klaring van donderdag j.l.), antwoordde De Gaulle: „De bevoegdheden der republiek kunnen slechts die zijn, welke zij overdraagt." De persconferentie had plaats in een zaal, normaal berekend op 400 men sen, maar die nu zeker duizend personen bevatte. Het was er moordend heet, ook al doordat de lampen van de fotografen en filmmensen brandden. Er stonden een twintigtal camera's van TV en film opgesteld. Een Amerikaanse omroepmaatschappij zond het vraaggesprek rechtstreeks uit naar de Ver. Sta ten, gelijktijdig vertaald in het Engels. „HET COMITÉ voor openbaar wel- zyn" in Algerië ziet de verklaring van De Gaulle als een belangrijke steun voor het comité. VERHEUGD NAMENS DE EX-GAULLISTEN verklaarde de voorzitter van de fractie hi de Nationale Vergadering, Triboulet dat „het enige gevaar voor de repu bliek blijft de bestuursanarchie in het aangezicht van het communistische optreden en het nooröafrikaanse vraagstuk". De mensen die De Gaulle gehoord hebben zijn het er „eenstem mig" over eers, dat zijn verklaringen „redelijk en gematigd" waren, aldus Triboulet. ELF HOOGLERAREN in de rechts wetenschap en de staathuishoudkunde van de universiteit van Parijs hebben een verklaring uitgegeven, waarin zy zeggen dat naar hun overtuiging alleen generaal De Gaulle in staat is de band tussen de Fransen in het moederland en in Algerië te herstellen. De gewone instellingen, zeggen zij, functioneren niet goed meer door de rivaliteit tus sen mensen en partyen. WAARSCHUWING DE FRANSE COMMUNISTISCHE partij gaf een verklaring uit, waarin gewaarschuwd werd voor het gevaar van een burgeroorlog. Verklaard werd, dat De Gaulle „persooniyke macht'' wenst en dat hij getoond had dat hij „de leider van de ultra's, en de inspi rator en leider van de samenzwering In Algiers" is. MOLLET, de socialistische vice- premier in de regering Pflimlin, ver klaarde dat De Gaulle niet had geant woord op de vragen die hij, Mollet, in het weekeinde heeft gesteld. De Gaulle heeft niet gezegd, dat hij bereid is met een program voor de nationale verga dering te verschijenen en of hij zich zal terugtrekken als het parlement hem niet de investituur verleent. De rege- ring-Pflimlin gaat .rustig en geduldig' verder met haar werk, aldus Mollet. DE FRANSE SOCIALISTISCHE partij heeft bekendgemaakt, dat de generaal „volmachten eist die hem zouden moeten worden gegeven vol gens een buitengewone procedure waarvan hij zelf de modaliteiten zou vaststellen". Hiermee heeft de gene raal de grondwet van de republiek verloochend, aldus de socialistische verklaring. Het partijbestuur vertrouwt, dat de regering-Pflimlin de orde en legaliteit zal handhaven, dat zij alle druk zal weerstaan en de nationale eenheid in het kader van de republiek zal hand haven, aldus de verklaring. Bij het begin van de persconferentie bleven de treinen op sommige dien sten van de Parijse ondergrondse spoorweg staan, omdat de arbeiders de stroom hadden uitgeschakeld. De com munisten hadden een beroep op hen gedaan, om dit te doen. Later werd de gehele dienst op de Parijse „onder grondse" stilgelegd. Generaal De Gaulle schaarde zich achter het optreden van he't Franse le ger in Algerië, dat zo zeide hij de reactie van het volk heeft gezien en poogt te verhinderen, dat deze in wanorde omslaat. Hij sprak ook over het„schitterende schouwspel" van de verbroedering tussen Fransen en Mo hammedanen in Algerië. De Gaulle maakte duidelijk, dat hij slechts de regeringsmacht zou kunnen aanvaarden, indien die hem door de Nationale Vergadering werd overgedragen. Hij verklaarde: „De aanvaarding van de bevoegd heden der republiek onder deze uit zonderlijke omstandigheden en voor een buitengewone taak kan slechts geschieden door een speciale manier van overdragen door de Nationale Vergadering". „Onder de huidige omstandigheden zou de overdracht niet kunnen ge schieden volgens de gebruikelijke re gels en werkwijzen, waar iedereen meer dan genoeg van heeft". TER BESCHIKKING De Gaulle achtte beweringen, dat hij In Algiers is maandagavond de vor ming van een comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerië bekendge maakt. Een woordvoerder van hetcomité voor Algerië heeft aan de pers meege deeld, dat het nieuwe comité beslist geen regering is. Allemacht blijft bij het leger, zei hjj. Generaal Massu, de voorzitter van het comité en generaal Jouhaud; hoofd van de luchtmacht in Algerië, zyn in het nieuwe comité opgenomen, maar Soustelle, de gewezen gouverneur- generaal van Algerië, is er geen lid van. Generaal Salan, de opperbevelheb ber, zal in geheel Algerië vlug schriften laten verspreiden, waarin hij de opstandelingen opwekt de wa pens neer teleggen. Hij belooft hun, dat zij dan vrijuit zullen gaan. De groepscommandant van de rijks politie te Souburg verzoekt eventuele getuigen van het op zondag 18 mei jl. te pl.m. 16.30 uur in Koudekerke plaats gehad hebbende dodelijk verkeerson geval, zich met hem of de politie van hun woonplaats in verbinding te stel len. Zy'n telefoonnummer is 0 1100 340. DINSDAG 1958 MEI Tegen U, U alleen, heb ik gezon digd. Fs. 51:6. Wy leven in een zondige wereld. Daar zijn wy het wel over eens. Maar wy vergeten daarbij vaak, dat ook wij zondig zy'n. De chris tenmens wil tegenover God wel al tijd zyn beste beentje voorzetten en zijn leven verbeteren, maar ja, dat gaat zo moeilijk.De wereld biedt zoveel aantrekkeiyks. Och, wy doen wel eens dingen, die net niet door de beugel kunnen. Dat deed David ook. Hij ging zelfs dwars tegen God in. Maar hij krügt berouw over zijn zonden getuige deze boetepsalm. Komen wij er ook steeds eerlijk voor uit en hebben wij ook berouw over onze zonden? Laten wij steeds onze zonden oprecht bekennen aan God. Dan kunnen wij de kracht putten om onze zonden te weer staan, opdat de weg van de ver lossing voor ons open blijft. Een waanzinnige neger heelt maandagochtend in de beroemde tuinen van Georgetown (Brits Guyana) de 25-jarige mevrouw Henriëtte Ritfeld, de Nederlandse echtgenote van de Surinaamse dr. Seveanus Ritfeld, met een mes een aanval op de republiek of het toe passen van ongrondwettige of onwetti ge middelen zou overwegen, belache lijk. „Ik heb nog nooit de basisvrij heden der Franse republiek geschon den en ik zal dat ook, nu ik 67 jaar ben geworden, niet doen", verklaarde hij. Hij eindigde zijn persconferentie met de woorden: „Ik keer nu naar mijn buitenverblijf terug, waar ik mij ter beschikking van het land zal houden". De persconferentie had nog geen veertig minuten geduurd. Een aantal Spanjaarden, die zich „de groep van onafhankelijke Spaanse ka tholieken" noemt, heeft een open brief gezonden aan de vy'f r.k. prelaten die lid zijn van het Spaanse parlement, t.w. de aartsbisschoppen van Barcelona Valencia en Burgos en de bisschoppen van Madrid en Leon. In de brief, die ook in vlugschriften Is gepubliceerd, veroordeelt de groep het dictatoriale karakter van de rege ring-Franco. Zij verwondert zich er over dat de prelaten, door zitting te nemen in de cortes, dit „nutteloze in stituut" aanvaarden en wpst erop dat het Spaanse volk, in zijn simplistische visie, de Spaanse r.k. kerk beschouwt als medeplichtig aan de onzedelijke handelingen, die de regering-Franco heeft begaan en nog begaat. In Maastricht is men druk bezig met een groots plan, het „Stok straatplan". Hiertoe zullen 167 huizen worden gerestaureerd of worden gesloopt. 16 zullen er val len onder de slopershamer, de overige worden gerestaureerd, waardoor er een nieuwe, aan- De haringvloot, die zaterdag is uitge varen, is gisteren even na twaalf uur aangekomen op de visgronden. Nadat er de hele middag druk was gewerkt aan de voorbereiding, is de vloot om vijf uur gistermiddag aan schot gegaan. 180.000 meter netten zijn nu als een gordijn gespannen tussen de bijna honderd schepen. Omstreeks midder nacht wordt er gehaald. De vissersboten zullen, als de haring zich wil laten vangen, hun last over geven aan de jagers. Dan begint de race naar de thuishaven. trekkeiy'ke winkelstraat zal ko men, die toch als een oud stukje Maastricht zal blijven bestaan. De bijgaande overzichtsfoto geeft een goed beeld van de vervallen (achterzijde) Stokstraat. Een Amerikaanse diplomaat, ver bonden aan de ambassade te Moskou, is door de Sowjet-Unie uitgewezen, omdat hy „systematisch de gedrags normen voor diplomatieke vertegen woordigers" zou hebben geschonden. De betrokkene, de 30-j. tweede secre taris John A. Baker, had vorig jaar toestemming gekregen om colleges te volgen aan de historische faculteit van de Moskouse universiteit. Daarbij had hij zich, volgens de Russen, misdragen. De ambassadeur heeft inmiddels tegen de uitwijzing geprotesteerd. Pins Bernhard heeft maandag een bezoek gebracht aan het Witte Huis in Washington en circa 25 minuten ge sproken met president Eisenhower. De prins zei na afloop van het be zoek, dat hij met de president alleen maar herinneringen had opgehaald en dat het een zeer prettig bezoek was geweest. De president zag er zeer goed uit, zo zei prins Bernhard. 0 Gisterochtend om 10 uur is een vloot van 20 treilers de haven van IJmuiden uitgevaren voor de jacht op de Hollandse nieuwe. Zij hebben de achtervolging op de kleinere loggers ingezet. De boulevard in Vlissingen wordt verzwaard. Een van de werkzaam heden bestaat uit het tot zinken brengen van grote zinkstukken, ge lijk aan die welke bij de dakdichtin gen gebruikt zijn. De grote matten van 1000 vierkante meter worden naar de juiste plaats gesleept en daar met stenen tot zin ken gebracht. Per vierkante meter is 900 kg steen nodig. Op de foto zien we een van de zink stukken op weg naar de zinkplaats aan de voet van de boulevard. EEN BUSCHAUFFEUR van de Z.V.T.M., die gisteren in Hulst zijn broodmaaltijd gebruikt had en daarna zijn bus controleerde, ontdekte tot zijn schrik, dat hij een verstekelinge in zyn wagen had, een klein meiske, dat hem wel allerlei vertelde, maar uit welker gebabbel hij niet kon opmaken, wie ze was en waar ze vandaan kwam en hoe ze in de bus was gekomen. Daar het inmiddels zijn tijd van ver trek was, besloot hij, de verstekelinge maar mee te nemen naar Axel. Daar leverde hij er waren gelukkig geen internationale of nationaliteitsproble men op te lossen, zodat zij „aan boord" moest blijven haar af bij de Rijks politie. Maar hoe vrijmoedig en onbezorgd het meiske zich ook gedroeg, ook de politie werd niets wijzer en wist niet anders te doen dan de andere posten op de hoogte te stellen, zodat er in heel Zeeuwsch-Vlaanderen gespeurd kon worden naar ouders, die een meis je van twee of drie jaar misten. Ze mocht intussen met de dochter tjes van de groepscommandant in de nabijgelegen speeltuin spelen, waar ze zich best vermaakte. Pl.m. 8 uur kwam uit Terneuzen het bericht, dat een dodelijk ongeruste moeder zich tot de politie had gewend met het bericht, dat haar driejarig dochtertje, Jolanda Geer.sen, zoek was. De beschrijving klopte en dit bracht voor Jolanda het eind van het avon tuur. Een buurman kwam het onderne mende meiske met zijn auto halen. doodgestoken. Mevr. Ritfeld wan delde in detuinen toen zij door de waanzinnige, een zekere Sydney Dublin, werd aangevallen. Nadat zij gestoken was wankelde zij nog een tiental meters verder, voor zij ineen zeeg. Zij overleed toen men haar naar een nabijgelegen zieken huis wilde overbrengen. De neger probeerde direct na zijn misdaad zelfmoord te plegen. Hij is met ernstige verwondingen in zorg wekkende toestand naar het zieken huis overgebracht. De heer en mevrouw Ritfeld waren pas zes weken getrouwd. Zij waren met het Nederlandse s.s. „Willemstad" op weg naar Paramaribo, waar zij zich zouden vestigen. Naar wij vernemen heeft dr. Ritfeld in Nederland gestudeerd. Hij werd naar Suriname uitgezonden voor een functie in het landshospitaal. De fa milie is van het gebeurde op de hoog te gesteld. Het was maandag rustig in Lissabon na de relletjes van zondagavond, waar bij 80 mensen, onder wie 12 politie mannen, gewond raakten. De politie raakte met burgers slaags na beto gingen ten gunste van generaal Del- gado, de kandidaat van de oppositie bij de presidentsverkiezingen die 8 juni gehouden worden. Het was de tweede botsing in drie dagen tijds. Vrijdag werden 19 mensen gewond bij soort gelijke betogingen. De moeilijkheden begonnen zondag avond toen de politie een deel van de stad waar de generaal zou spreken af zette en alleen degenen toeliet, die 'n uitnodiging konden tonen. Men gooide de politie met stenen en van beide kanten werd geschoten. Er zijn ver scheidene arrestaties verricht. Toen de relletjes op hun ergst wa ren, kwam een detachement van het leger de politie te hulp. Men schoot met machinegeweren in de lucht om de demonstranten te verspreiden. Op een plein werden tanks opgesteld. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft verklaard, dat de ongere geldheden waren beraamd om een op standige sfeer te kweken. De verga dering was een voorwendsel gewees' voor relltetjes tegen de overheid. Ingezonden mededeling (Adv.) Zo ja, dan wacht U een verrassing. Deense, noorse en westduitse mij nenvegers zullen tijdens een gezamen lijke oefening de wateren langs de deense kusten op de aanwezigheid van mynen onderzoeken. Als deze oefening op 9 juni is afgelopen, zul len de deense wateren mijnenvry worden verklaard. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen sS(®) III® II a's begin van Uw toe- altaLmJE komstlge SOLA-UITZET GtGAAANDtlRD VOOR UW l I V I N DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met tijde lijk enkele buien. Matige tot krachtige, mogelijk af en toe harde zuidweste lijke wind. In de loop van de dag da ling van de temperatuur. 14e JAARGANG No. 4011 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.38 u., onder 20.36 u. Maan op 6.57 u., onder 22 54 u. Hoogwater woensdag 21 mei: Vlissingen: 3.28 u. 2.06 m., 15.49 u. 2.07 m. Terneuzen: 3.52 u., 2.20 m., 16.18 U. 2.22 m. Wemeldinge: 5.14 u. 1.66 m.F 17.39 u. 1.60 m. Zierikzee: 4.51 u. 1.40 m., 17.13 u. 1.34 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1