VANDAAG SPREEKT GENERAAL DE GAULLE Ceithen mmmmm 19 Vrouwelijke predikanten in Denemarken Zwaarste vliegramp die België ooit beleefde: 65 doden Coaster vlot te water Soustelle ontsnapte uit Frankrijk naar Algerie Verkeersorganisaties tegen verhoging veertarieven District Zeeland eerste bij nationale EHBO-wedstrijd COASTER VOOR NEGERKONINGIN IN VLISSINGSE HAVEN Jubileumdagen van CBTB AfcL Middelburg won onbetwist PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BABY Zephyr-wol breit dol! PNMS'Ambonezen willen terugkeren naar Indonesië NEERGESTORT BIJ CASABLANCA Tekortschieten in een groot moment Nadelig saldo moet komen uit wegenbelasting VêeteleM fnoldkantoor: L. Vorststraat 80, Goes elefoon 01100-2438; bü geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van Zeeuwse!) Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4010 Directeur: JACQ DE SMIT C Britse niet-rokers krijgen bü autover zekeringen een korting van vijf procent op hun premie. Bij verzekeringen tegen ongelukken en ziekte geldt voor niet- rokers een korting van tien pond (ruim honderd gulden). Ingezonden mededeling (Adv.) Telegram naar Djakarta De aanhangers van de ongeveer 200 le den tellende Ambonese organisatie „Par tij Nasional Malaku Salatan" PNMS, heb- Qen in een brief aan minister-president Djuanda van Indonesië verzocht als In donesische staatsburgers naar Indonesië te mogen terugkeren. In de brief zegt het bestuur van deze partij, dat de leden „zich geroepen voelen met hun landge noten in Indonesië de elementen te be strijden, die er op uit zijn Indonesië op te Offeren aan het kapitalisme e.n kolonia lisme". Zaterdagmiddag is op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij de 2600 ton grote coaster „Eva Winther" te water gelaten. De doop plechtigheid werd verricht door de zuster van de reder mevrouw Eva Munkgaard-Winther uit Kopenhagen. Mevrouw Munkgaard maakte de direc tie en de arbeiders der werf haar com pliment over de vlotte en degelijke bouw van het schip en wenste bij het wegnemen van de laatste beletselen het nieuwe schip met zijn bemanning behouden vaart en een goede Wacht. Nadat het schip vlot te water was ge gaan, verklaarde de reder, de heer Erik Winther, tijdens de bijeenkomst in de cantine van de Scheepsbouw Maatschappij, dat hij verwacht, dat de economische teruggang in de vracht vaart wel door haar dieptepunt heen is. Jacques Soustelle, de 46-jarige Franse afgevaardigde en vroegere medewerker van generaal De Gaulle, en generaal Salan, de Franse opperbevelhebber in Algerië die volledige burgerlijke en militaire be voegdheden heeft, hebben zondag in Algiers verklaard, dat Algerië Frankrijk moet redden. Soustelle, die kans heeft gezien om te ontsnappen aan de politie bewaking waaraan hij in Parijs was onderworpen, en die zaterdag enthousiast is Algiers is begroet toen hij daar met een Zwitsers vlieg tuig arriveerde, deelde een juichende menigte Fransen en Mohamme danen mede, dat de beweging in Algiers niet gericht is tegen de vrij heden van de Franse republiek en ook niet tegen debanden die Algerië met Frankrijk verbinden. Algerië is een Franse provincie, zo zei hij, „laat de geschiedenis verklaren'dat Algerië op zekere dag Frankrijk gered heeft." MET GROTE SPANNING wordt in Frank rijk en in heel de vrije wereld de persconfe rentie tegemoet gezien, die gene raal De Gaulle hedenmiddag te drie uur in Parijs zal houden. Dan zal eindelijk duidelijk worden, welke de rol van -de generaal nu precies is in het grote conflict FrankrijkAlgerië, dat de Fransen aan de rand van een burgeroorlog heeft gebracht. Hoewel het zondag in Algiers kal mer was dan verscheidene dagen het geval is geweest, acht men de toestand toch explosief. Soustelle, die gouverneur-generaal van Algerië is geweest en die bij de Franse kolonisten in hoog aanzien staat, verklaarde zaterdag, dat hij naar Algiers was gekomen omdat hij in Pa rijs niet zijn plicht ten aanzien van Al gerië kon doen. In legerkringen is verklaard, dat Vijfenzestig mensen zijn zondag bij het verongelukken van een Belgisch passagiersvliegtuig om het leven gekomen. Het toestel vloog in brand bij een mislukte landingspoging op het vliegveld van Casablanca in Marokko. Een van de vier motoren van de DC-7 was onklaar geraakt. Het Sabenatoestel was van Brussel op weg naar Belgisch Kongo. Er zijn vier overlevenden, vermoede lijk drie Belgen en een Zwitser. De ge hele bemanning van negen heeft het le ven verloren. Twee loodsen op het vlieg veld zijn vernield. Volgens een ooggetuige verloor-het toe stel snel hoogte en raakte met met een vleugel een gebouwtje bij de rolbaan. De vleugel werd afgerukt en het vliegtuig kwam in een grote hangar terecht, temid den van militaire vliegtuigen. De ramp is de zwaarste die ooit de Bel gische luchtvaart heeft getroffen. De twee laatste Belgische vliegrampen waren die van Frankfort op 14 okt. 1953: waar bij 49 mensen om het leven kwamen, en het ongeluk bij Rleti (nabij Rome) waar op 13 febr. 1955 21 mensen verongelukten. Onder de slachtoffers bevinden zich verscheidene echtparen met kinderen, o.a. de Britse heer en mevrouw Wilsdon, die de reis met hun drie kinderen mee maakten en het Belgische echtpaar Goe- mans, eveneens met drie kinderen. DE BILT ZEGT Overwegend droog Overwegend droog weer met plaat selijk enkele opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.39 u., onder 20.35 u. Maan op 6.05 u., onder 22.06 u. Hoogwater dinsdag 20 mei: Vlissingen: 2.50 u. 2.06 m., 15.14 u. 2.13 m. Terneuzen: 3.15 u. 2.20 m., 15.43 u. 1.27 m. Wemeldinge: 4.37 u. 1.63 m., 17.04 u. 1.66 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.36 m., 16.40 u. 1.40 m. Op 4, 5 en 6 juni Prins Bernhard spreekt vergadering toe De Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, die dit jaar veertig jaar bestaat, zal, zoals is aangekondigd, op woensdag 4, donderdag 5 en vrijdag 6 juni zijn jubileumbondsdagen hou den te Utrecht. Op woensdag, des avonds om zeven uur, begint in „Es planade" de huishoudelijke vergade ring van de bond. Donderdag om half elf 's morgens begint in „Tivoli" de algemene verga dering. Dan zal de voorzitter van de bond zijn jaarrede uitspreken, die ge titeld is „Enkele kernpunten van het huidige landbouwbeleid". Daarna is er voor genodigden gelegenheid toe spraken te houden. De middagvergadering begint om twee uur. De voorzitter houdt dan zijn lustrumrede. Daarna spreekt Z. K. H. de prins der Nederlanden de vergadering toe. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. A. Von deling, houdt een rede over „Stands organisatie en overheid". De commis saris van de koningin in de provin cie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, over „De C.B.T.B. als partner in ons landbouw organisatieleven" en prof. dr. W. Rip, bijzonder hoogleraar aan de land bouwhogeschool te Wageningen, over de „Betekenis van de C.B.T.B. als chr. maatschappelijke organisatie". Dr. A. F. N. Lekkerkerker, Ned. Hervormd predikant te Utrecht zal een slotwoord spreken. Op vrijdag 6 juni maakt men een excursie door gedeelten van de pro vincie Utrecht en Noord-Holland. HOEDEKENSKERKE Lijsten. De lijsten voord de aanstaande raadscverkiezing zijn als volgt: 1. K.V.P.; 2. Comb. Prot. partijen. Afscheid. Wegene het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hoopt mej. de Hullu op 30 mei a.s. afscheid te ne men in haar functie van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School. men Soustelle kan beschouwen als een technische en politieke raadsman van generaal Salan. Het gehele leger in Al gerië staat achter de generaal, aldus deze kringen. De militairen wensen al leen maar een krachtige regering in Parijs, die de strijd tegen de opstande lingen voortzet. ULTIMATUM Volgens een in Algiers verschijnend blad heeft Soustelle een ultimatum ge zonden aan premier Pflimlin, waarin hij diens aftreden eiste. Pflimlin had echter geweigerd, aldus dit blad-, In gewoonlijk goed ingelichte krin gen in Algiers acht men de mogelijk heid niet uitgesloten, dat Soustelle met stilzwijgende goedkeuring van de regering naar Algiers is gekomen. Het is nu eenmaal niet gemakkelijk om aan het toezicht van de Franse politie te ontsnappen, zo voegde men hieraan toe. Het Algerijnse blad 'Echo d'AIger' wist zondag evenwel te melden, dat Soustelle, verborgen onder de achterbank van een auto, uit Parijs was gesmokkeld. GEEN ONTSLAG Een woordvoerder van generaal Salans hoofdkwartier heeft zondag berichten tegengesproken, volgens welke de generaal zijn ontslag ais op perbevelhebber had gevraagd. Tevo ren waren er nog speculaties geweest, dat de generaal mogelijk aan Soustelle uitgebreide burgerlijke bevoegdheden zou geven. Soustelle zelf deelde zaterdag mee, dat hij niet het voorzitterschap van het „comité voor het openbaar wel zijn" van geheel Algerië wenst. Dat was een functie die men beter aan een persoonlijkheid uit Algerië kon geven, meende hij. De man die men de meest waar schijnlijke kandidaat voor die post acht, dr. Sid Cara, een voormalige mohammedaanse staatssecretaris voor AJgerië, is zondag uit Oran in Algiers aangekomen. Toen aan Soustelle later op een pers conferentie de vraag werd gesteld of hij zich aan de wet zou houden als Pflimlin premier blijft, zei hij: „In dat opzicht bevinden wij ons in een vrij delicate situ- MAANDAG 1958 MEI Maar de rechtvaardige zal door zijn geloof leven. Habakuk 2 vers 4. De mens is gauw geneigd, te gelo ven in iets, dat een ander hem tracht wijs te maken. God houdt niet van deze goedgelovigheid. In Zijn Woord stelt Hij duidelijk, wat geloven is: de wetenschap, dat God. ondanks alles overwint. Aan dat ge loof valt niet te tornen, hoewel wij dat wel eens willen proberen. Maar God zegeviert te allen tijde, ondanks straaljagers, kunstmanen enz. Het belangrijkste is, dat geen mens het kan uit houden zonder dit geloof, hoe graag wij dat ook zouden wil len. In Zijn Woord zegt Hij het ons zeer nadrukkelijk: De rechtvaardige zal door zijn geloof leven. Laten wij deze woorden voor altijd tot de onze maken. Het kan ons alleen maar rijk maken in deze arme wereld. „De Gereformeerde kerk van Scheveningen wil de classis Den Haag doen besluiten, dat de kerken gezamenlijk protesteren tegen de oprichting van een crematorium in Den Haag. Ik geloof niet, dat men dit als kerken moet doen. Ieder blijve vrij, hoezeer wij de voorkeur naar de Schrift geven aan begra ven. Iemand, die zich wilde laten cremeren zei eens tegen mij: ik loo- schen de opstanding niet, God is zo machtig, dat Hij net zo goed uit de as kan doen herrijzen". Geslaagd. Aan de Stichting kliniscl hoger onderwijs te Rotterdam is geslaagd voor het artsexamen de heer P. A. J. J. M, de Cock te Sluiskil. PFLIMLIN TIJDENS ZIJN RADIOTOESPRAAK atie. Wij hebben niets gedaan om de toe stand te verergeren of afstand te schep pen tussen Algerië en het moederland. Wij willen geen breuk. Dat is de toestand op het ogenblik. Wij zullen de gebeurte nissen moeten beoordelen naarmate zij komen". GEEN STAATSGREEP Soustelle zei verder: „Dit is geen staatsgreep of een actie tegen de repu bliek of de Franse democratie. Noch ik, noch generaal Salan, noch de andere le gerleiders hebben hun goedkeuring aan dergelijke dingen gehecht. Wat er ge beurd is, is een plotseling en geweldig vaderlandslievend ontwaken. Ik weet niet helemaal wat er gebeurd is, maar ik heb gemerkt dat er een psychologische ontdooiing heeft plaatsgevonden en dat alle barrières tussen mohammedaanse en blanke Fransen zijn verdwenen. Dat is van enorme betekenis". De Nederlandse Wegverkeers- en Vervoers-Federatie „Centraal Overleg" heeft in een open brief, gericht aan de Provinciale Staten van Zeeland, ernstig geageerd tegen de overeenstemming, die door gedeputeerde staten is bereikt met de minister van verkeer en waterstaat over de verhoging van de tarieven voor de veren over de Westerschelde. De bij deze federatie aangesloten organi saties, de A.N.W.B., de K.N.A.C., de E.V.O., de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport en de Kon. Ned. Ver. van Transport ondernemingen, geven het college nadrukkelijk in overweging, deze voorstellen niet te aanvaarden. Zij dringen er op aan, het nadelig exploitatiesaldo geheel voor rekening van het rijk te brengen. De Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. heeft zaterdagmiddag nationale wedstrijden gehouden. De wed strijden zijn gewonnen door het district Zeeland, vertegenwoordigd door de afdeling Middelburg, met 605 punten. Tweede werd het district Utrecht, afd. Veenendaal, met 484 punten. De derde prijs ging naar Friesland (afd. Harlingen), met 440% punt. De ove rige districten werden als volgt ge- klassificeerd: 4. LimburgNoord Brabant, 6. Groningen, 6. Overijssel, 7. Drenthe, 8. Noord-Holland, 9 Gelderland, 1». Zuid-Holland. De vertegenwoordiger van laatstgenoemd district (afd. Dordrecht), werd geen punten toege kend, omdat men een principiële fout had gemaakt. Er waren namelijk twee te behandelen patiënten, een schijn dode en een bewusteloze, beiden zwaar gewond, verwisseld. De wedstrijden werden bijgewoond door tal van afgevaardigden uit alle delen van het land, alsmede vertegen woordigers van zusterorganisaties en de directeur van het Ned. Rode Kruis, generaal P. Alons. „EN DIT, mijne heren, is de hut voor de Koningin, zoals u ziet, ts er zelfs gedacht aan een radio en een klok." Deze woor den werden gesproken door een stevige Groningse Kapitein aan boord van een coaster die zater dagmiddag in de buitenhaven van Vlissingen gemeerd lag. Ka pitein H. P. Veeling stond in de vrij sobere hut en wees naar de klok. „Dit zal voorlopig de twee de klok in het koninkrijk worden. Er is er al een, maar die staat al ruim 200 jaar stil. En deze radio Dit is Koningin Salote (rechts), die bekend staat om haar enorme omvang en haar hartelijke lach. die aangeboden wordt door een grote Nederlandse N.V. zal voor lopig de enige in den lande zijn. Vorige week is kapitein Vee ling uit Délfszijl vertrokken met een splinternieuwe coaster. Hij zal hiermee de halve wereld rond varen en hem dan op de Vriend- schapseilanden aan de toekom stige eigenares overdragen. De eigenai-es is niemand minder dan Koningin Salote van Tonga. Zij regeert over een rijk van ruim 150 eilanden in de Grote Oceaan. De gehele vloot van het rijk die tot nog toe bestond uit een oude schoener zal vernieuwd worden. Koningin Salote heeft een mooie kustvaarder in Delfszijl besteld en zal hiermee de copra die op de eilanden wordt voortgebracht vervoeren. Tevens zal de coaster voorlopig als koninklijk jacht dienst moeten doen. Dat zal ech ter niet zo lang duren, want er is nu ook een vaartuig in de maak dat speciaal voor het verblijf van de vorstin wordt ingericht. Maar om het nuttige met het aange name te verenigen zal hij tevens dienst moeten doen als sleepboot. De bemanning die de boot naar de Vriendschapseilanden moet brengen gaat een groot feest te gemoet, want het is al bekend dat de overdracht van het eerste ge motoriseerde schip van het kleine rijkje een gebeuren van groot na tionaal belang is. hoofde van zijn bisschoppelijke be voegdheden in de Deense (Luther se) kerk. Er rees groot verzet tegen de daad van Ollgard. Niet minder dan 514 predikanten dienden schrif telijk protest in. Bisschop Ollgard is echter doorgegaan met het orde nen van vrouwen tot het ambt. Hjj Is ervan overtuigd, dat het meren deel van de predikanten thans de vrouw een volwaardige positie wil toekennen. Van de negen Deense bisschoppen is er nog één, die zich verzet tegen de toelating van vrou wen in het ambt. Hoewel in geen der Scandinavi sche landen het predikambt voor de vrouw opengesteld is, zijn in Dene marken toch al diverse vrouwe lijke theologen werkzaam. Ver wacht wordt, dat de volledige be voegdverklaring tot het ambt wel dra voor vrouwen zal afkomen. Bisschop Ollgard van het stift Fyn heeft tien jaar geleden eigen machtig de eerste vrouwelijke theo loge geordend tot het predikambt. Hij meende dit te kunnen doen uit Het Centraal Overleg wijst er op, dat het als principe vasthoudt, dat de instandhouding en exploitatie der ve ren, evenals bruggen en tunnels, ge financierd dienen te worden uit da enorme bedragen uit de bijzondere belastingen, welke door het motorver- keer worden opgebracht. Voor 1957 kan de totale opbrengst der bedoelde belasting gesteld worden op 525 miljoen gulden, aldus het schrijven, In dat zelfde jaar waren de uitgaven voor de wegen inclusief de uitkeringen aan de provincies slechts 185 miljoen gulden, of ongeveer 35 van de opbrengst der bijzondere be lastingen. Het „Centraal Overleg" rekent aan de hand van de ter beschikking staan de gegevens uit, dat per jaar voor da veren over de Westerschelde een ron de som van f 1.150.000 meer aan veer gelden zal moeten worden betaald. Dat bedrag zal moeten worden opge bracht door het bedrijfsleven. Onge twijfeld zal een belangrijk deel daar van ten laste komen van de bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door zijn geïsoleerde ligging ten opzichte van overig Nederland reeds ernstig gedu peerd is. De reeds eerder genoemde organisaties vragen zich dan ook af in aanmerking nemend, welke be dragen aan extra belasting wordt op gebracht en welk gering gedeelte daarvan wordt gebruikt voor het we gennet of verhoging van de veer tarieven wel noodzakelijk moet wor den geacht en of het niet verantwoord zou zijn, het gehele nadelige exploi tatiesaldo van de veerdiensten ten laste van de Waterstaatsbegroting te brengen. TWEEDE VEERBOOT De verklaring van de minister, als hoogde tarieven een tweede grote zou bij spoedige invoering van de ver veerboot van het type „Prinses Bea trix" worden besteld, wordt door het Centraal Overleg niet begrepen. Het is er wel van overtuigd, dat het in leggen van een dergelijke boot de huidige situatie aanmerkelijk zal ver beteren, doch een dergelijk vaartuig is nog lang niet in de vaart. Om in afwachting daarvan tot een drastische tariefsverhoging over te gaan, lijkt de federatie volkomen ongemotiveerd. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hei beste bed 'i|(( ooi'f gemaaki Hazei-Fabrieken Zevenbergen (jlHMffwill SCHUIMRUBBERBED mei exira versierkie middensecior

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1