17 Spoetnik III zal niet op aarde terugkeren Bestorming van Nat. Vergadering akkoord met afkondiging van de Préfecture NOODTOESTAND IN FRANKRIJK Verloven ingetrokken Huiszoekingenarrestaties Kabinet-Salan in Algerië? W.-Zeeuws-Vlaamse burgemeesters niet tevreden over ontwikkeling streek Jëeme&$ Prinselijke tweeling een jaar PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Seinen in ons land opgevangen Tanks van Amerika voor Libanon Afgezant naaf Alge* ié BIJEENKOMST MET DESKUNDIGEN IN RAADHUIS VAN IJZENDIJKE ""ui ui'11" „Opstand op Celebes wordt neergeslagen" Vliegtuigbotsing in Amerika: acht doden Prins Bernhard vloog tweemaal zo snel als het geluid Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: Lorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4009 Directeur: JACQ DE SMIT Spoetnik III, de nieuwe Russi sche prestatie op ruimtevaartge- biéd, met het indrukwekkende ge wicht van 1327 kilogram, die op Hemelvaartsdag werd gelanceerd, zal niet op de aarde terugkeren, aldus heeft prof. Feodorof te Mos kou verklaard. Hij zei voorts, dat zich bij het lanceren geen enkele mislukking heeft voorgedaan. Er bevindt zich geen enkel levend wezen in deze Spoetnik III, die volgens de professor langer dan de vorige twee in de ruimte zal blij ven. Alle door de instrumenten van deze kunstmaan opgenomen gegevens zullen per radio naar de aarde worden geseind. Volgens de sterrewacht te Utrecht Is de Spoetnik m evenmin als zijn raket in Nederland met het blote oog waar genomen. Daarentegen heeft het radio-ont vangst-station van Nederhorst den Berg de seinen geregeld opgevangen en heeft hieruit de conclusie getrok ken, dat de kunstmaan vanmiddag om Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft vrijdagmiddag te Washing ton meegedeeld, dat de Ver. Staten van plan zijn binnenkort tanks naar Liba non te zenden. Deze tanks zullen deel uitmaken van een bescheiden program van militaire steunverlening aan Libanon, aldus de woordvoerder. Een Lockheed „Starfighter" van de Amerikaanse luchtmacht heeft het wereldsnelheidsrecord voor vliegtui gen op 2.321 km/uur gebracht. Het vorige record, 1.943 km/uur was ge vestigd met een „Voodoo"-jachtbom- menwerper. DE BILT ZEGT: Opklaringen, maar vrij koud Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Vrij krach tige tot matige noordwestelijke wind. Vrij koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.42 u., onder 20.32 u. Maan op 4.44 u., onder 20.14 u. Hoogwater zondag 18 mei: Vlissmgen: 1.42 u. 2.02 m., 14.05 u. 2.10 m. Terneuzen: 2.10 u. 2.17 m., 14.30 u. 2.24 m. Wemeldinge: 3.26 u. 1.55 m., 15.50 u. 1.69 m. Zierikzee: 3.02 u. 1.30 m., 15.27 u. 1.43 m. 12.22 uur recht over Nederland is ge vlogen. Voor het blote oog zal zijn door de betrekkelijk ongunstige positie moeilijk te zien zijn. Prof. Feodrorof, die leider is van het Sowjetrussische kunstmaanprogram, zei nog dat voor het lanceren van Spoetnik III „gewone chemische brand stoffen" zijn gebruikt en geen atoom energie. HONDERDEN demonstranten be stormden de „Prefecture" (het plaat selijke regeringsgebouw) in Oran, de tweede stad van Algerië. Volgens de berichten gaf de pro- Parijse gouverneur, Pierre Lambert, zich onmiddellijk over en droeg hij de macht over aan het leger. Rechts onder een gepantserd voertuig van het Franse leger. Er zijn vrijdagochtend incentraal- Anatolië (Turkije) twee treinen met elkaar in botsing gekomen, waarbij tenminste twaalf personen om het leven zijn gekomen. (Van een speciale ANP-verslaggever) DE FRANSE Nationale Vergadering heeft vrijdagmiddag (461 —114) de regering-Pflimlin gemachtigd voor de duur van drie maan den de noodtoestand af te kondigen. Het wetsontwerp moet nog door de Senaat bekrachtigd worden; daarna wordt het direct van kracht. De regering kan onder de noodwet censuur instellen op de pers, de radio, etc. De autoriteiten kunnen theaters sluiten en openbare samenkomsten verbieden, zij kunnen de politie opdracht geven tot huiszoekingen op elk ogenblik. De politie kan arrestaties verrichten zonder de gebruikelijke wettelijke voorschriften in acht te nemen. ALLE VERLOVEN vein Franse militairen zijn vrijdag ingetrokken. Militairen uit Noord-Afrika die met verlof in het moederland zijn, heb ben bevel gekregen zich bij het naastbijzijnde militaire centrum te melden. DE PARIJSE politie heeft vrijdagmiddag huiszoeking gedaan in de kantoren van de vier organisaties, die donderdagavond door de Franse regering zijn verboden. De politie nam documenten in beslag en ver zegelde de deuren. De woningen van de leiders der organisaties zijn ook doorzocht. Verscheidene leidende functionarissen zijn gearres teerd. VOLGENS doorgaans welingelichte kringen te Algiers zal generaal Salan vandaag de vorming van een militair en burgerlijk kabinet bekendmaken van een zelfde soort als Robert Lacoste als minister met standplaats Algiers onder zich had. De naam van het hoofd van dit kabinet is nog niet bekend. Generaal Salan beschikt over de volledige militaire en burgerlijke bevoegdheden in Algerië. Sommige waarnemers zijn van oordeel, dat het legercommando in Algerië wellicht graag zouden zien dat er in Frankrijk een besluit wordt genomen, waardoor het zich op eervolle wijze uit zijn uiterst netelige situatie zou kun nen terugtrekken. Generaal Sa-lap zou bereid zijn met de Gaullistische leden van het 'comité voor openbaar welzijn' voor geheel Algerieë samen te werken, maar hij zou zich willen distanciëren van de „heethoofden", voornamelijk de vertegenwoordigers van studentenorganisaties die met ongeduld op een ge legenheid voor nieuwe betogingen zouden wachten. Premier Pflimlin zou, volgeps be richten, overwegen een afgezant naar Algerië te zenden als eerste poging om de betrekkingen tussen de regering in Parijs en het leger In Algerië te nor- De burgemeesters van de West Zeeuws-Vlaamse steden en dorpen zijn niet tevreden over de ontwikkeling in dit gedeelte van Zeeland. Niet alleen hebben zij dit in talrijke raadsvergaderingen naar voren doen komen, maar ook stelden zij een Commissie Ontwikkeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen in, die de mogelijkheden onder de jDgen zal moeten zien of er tussen Biervliet en Retranchement wat meer bereikt zal kunnen worden. In deze commissie hebben vijf van de veertien West-Zeeuws-Vlaamse burgemeesters zitting. Tijdens een gisteren in IJzendijke gehouden streekontwikkelingsdag zijn we iets meer van deze commissie te weten gekomen. Toen werd namelijk in het raad huis van het oude stadje een bijeenkomst belegd, in welke verschei dene sprekers, die in Zeeland op maatschappelijk, ambtelijk, land bouwkundig of industrieel terrein een belangrijke functie bekleden, het woord hebben gevoerd. Nieuwe gezichtspunten zijn er tij dens die bijeenkomst niet naar voren gekomen. De vergadering gold eigen lijk als een ontmoetingssamenkomst, waarbij commissie en deskundigen met elkaar de belangrijkste vraagstukken, waarvoor West-Zeeuwsch-Vlaanderen zich thans geplaatst ziet, bespraken. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, fungeerde als gespreik leider. Voordat de diverse specialisten hun visie gaven op de problemen van uit hun eigen gezichtshoek, gaf drs. Verburg een algemeen overzicht van Ingezonden mededeling (Adv.) binnenveringbed hei hesie bed de stand van zaken op het brede maat schappelijke terrein in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Burgemeester jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave van IJzendijke, die als voorzitter van de commissie optrad, haakte hierop in en zei, dat de West-Zeeuws-Vlaamse bur gemeesters vooral verontrust waren over de achteruitgang van de bevol king. Er zal naar middelen moeten worden gezocht om aan deze ontwik keling het hoofd te bieden. Men heeft zich in belangrijke mate bezig gehouden met de vragen: wat presteert West-Zeeuwsch-Vlaanderen op het ogenblik en wat zou het kunnen presteren? De heren, die hierover hun licht deden schijnen wgren behalve drs. Verburg, J. Bom, inspecteur der Visserijen, A. Korstanje, rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, K. van Dijk, hoofdingenieur-directeur dis trictsbureau arbeidsvoorziening, ir. J. J. v. Hennik, rijkstuinbouwconsulent te Goes, ir. J. A. H. Haenen, rijkstuin bouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, J. Later, hoofdinspecteur van het verkeer, G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. en als belangstellend adviseur ir. M. de Vinck, directeur van de Provinciale Planologische Dienst. Uit gebreid werd stilgestaan bij de mogelijkheden, die er in W.-Zeeuwsch Vlaanderen zouden liggen voor de tuinbouw. Naar de heren Van Hennik en Haenen meedeelden zijn de kansen gunstig, wel niet voor kassen, maar toch in ieder geval voor fruitbomen. Het aantal pachtboeren, dat steeds gro tere vormen dreigt aan te nemen, was eveneens een punt van uitvoerige be spreking. In dit verband werd meege deeld, dat 75 van de grond in Zeeuwsch-Vlaanderen pachtgrond is en ongeveer 25 buitenlands eigendom. Danig kwamen de tongen los toen de ontwikkelingskernen ter sprake kwa men. Sommigen dachten aan twee ker nen: Breskens en Oostburg; anderen wilden IJzendijke met deze titel gaan belasten. Tot een eensluidende sug gestie kwam men niet; dit was trou wens ook niet de bedoeling van deze bijeenkomst, die men meer als een be gin van overleg moet zien tussen com missie en het specialistenkorps. Wat de faktor verkeer betreft, hier over deelde de heer Later mee, dat het vervoer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zelf nagenoeg geen moeilijkheden on- dervondt, wel zouden hier en daar nog enkele landbouwwegen verbeterd kun nen worden. Zo bezag men nog tal van vraagstukken, die op het ogenblik spe len in het meergenoemde gebied. Van wat er besproken is, zal een rapport worden samengesteld onder leiding van de directeur van het ETI voor Zeeland. Dit rapport zal dan te- zijnertijd onder de aandacht van rijk en provincie worden gebracht. President Soekarno van Indonesië heeft vrijdag op een massabijeenkomst te Modjokerto gezegd, dat de opstand op Noord-Celebes in zeer korte tijd zal worden neergeslagen, Uit luchtaanvallen van de rebellen in de laatste tijd is duidelijk geble ken, dat „buitenlandse elementen" aan de opstand deelnemen, aldus de president. Met het oog op de deelneming van buitenlanders aan de opstand is de Indonesische regering niet bereid met de rebellen te onderhandelen. „Het enige wat wij willen, is de opstand neerslaan", aldus Soekarno. Een Amerikaanse bommenwerper van het type B-25 met acht personen aan boord is vrijdag in de omgeving van Jacksonville in de lucht in botsing gekomen met een straaljager. De inzit tenden van de B-25 kwamen allen om het leven De piloot van het jachtvlieg tuig wist zich echter met zijn val scherm in veiligheid te stellen. maliseren. Mogelijk zal de socialist Max Lejeune, minister voor de Sahara in de regering van Pflimlins voorgan ger Gaillard, hiervoor worden uitge zocht of anders een vertrouwde gene raal. Lejeune heeft naam gemaakt als een krachtig en vastbesloten bestuurder. Hij neemt een rechts en nationalistisch standpunt ten aanzien van Algerië in. Delbecque, lid van het comité voor openbaar welzijn in Algiers, heeft in een radio-uitzending ontkend, dat het comité tegen de republiek zou hande len. „Wij redden de republiek juist", zei hij. Hij wekte allen in het moeder land op de bemiddeling van generaal De Gaulle te aanvaarden. RUSTIG THUIS Vrijdagochtend vervoegde Randolph Churchill, journalist en zoon van Sir Winston, zich bij de woning van De Gaulle. Hij was uit Parijs gekomen en zei dat hij de generaal kwam begroe ten. De Gaulle heeft hem echter niet ontvangen. Generaal De Gaulle heeft de dag door gebracht in zijn woning te Colom- bey-les-deux-eglises, 250 km. ten ZATERDAG 1958 MEI Het Woord van Christus wone rijkelijk in u. Colossenzen 3 vers 16. De brieven van Paulus bevatten een geweldige rijkdom voor de christen. Zo ook die aan de ge meente Colosse. Uit deze brief kunnen wij leren hoe onze chris telijke levenswandel dient te zijn. Och, we weten het wel: wij zitten met onze levenswandel een beetje in de knoop. Wij wil len met de wereld en met de kerk meedoen. En dat gaat niet. Maar als het Woord van Christus in ons woont, zoals Paulus dit uitdrukt, kan en mag dit voor ons geen probleem zijn. En Christus moet in onze harten wo nen, anders blijft de weg naar de hemel voor ons dicht. En dat is verschrikkelijk. Laten wij dan ook vandaag, morgen en altijd Paulus' brieven lezen. Het maakt ons rijk. Prins Bernhard heeft op ruim hon derd km. van Los Angelos, in een F 104-b Lockheed-Starfighter een uur lang met een snelheid van ruim twee maal het geluid gevlogen. Zijn mede- piloot was de Amerikaan Ed Brown. Ingezonden mededeling (Adv.) fantastisch lekker! naar ieders smaak!- oosten van Parijs. Sterke eenheden rijkspolitie hebben alle wegen dia naar het dorp leiden, afgezet. Alle reizigers die de afzettingen pas seren, moeten zich legitimeren. Hun namen worden opgeschreven. De Gaul le werkte vrijdag, voorzover men kon nagaan, rustig aan het laatste deel van zijn memoires, dat in juli zal verschij nen. HAMSTERAARS Huisvrouwen in Parijs hebben gis teren lange rijen voor de kruideniers winkels gevormd om artikelen voor dagelijks gebruik in te slaan, die naar hun mening wel eens schaars kunnen worden als de crisistoestand erger wordt. Zij kochten vooral suiker, kof fie, rijst, zeep en spaghetti. 9 Volgens het onafhankelijke blad „Le Monde" zijn donderdagavond in Parijs verscheidene officieren, onder wie enkele generaals, gearresteerd we gens „revolutionaire activiteit". NOG GEEN AFBOEKINGEN EEN AANTAL grote reisbureau» in in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam hebben desgevraagd me degedeeld, nog geen invloed te hebben bemerkt van de recente ontwikkelin gen in Frankrijk. Er zijn geen bestel de reizen afgeboekt en uit het aantal boekingen, hoewel over het algemeen minder dan vorig jaar, valt niet af te leden dat de toestand in Frankrijk b(J de toeristen bedenkingen oproept. „Dan moet het nog veel erger wor den", zeide de directeur van de Ned. Reisver. die van mening was dat men voorlopig blijft afwachten hoe de si tuatie wordt, alvorens reeds geboekte reizen af te bestellen. De Luxemourgse prinselijke twee ling is een jaar en ter gelegenheid van deze eerst verjaardag werd bijgaande aardige foto gemaakt: Prins tLenri en Prinses u±arie- Charlotte trekken de kleintjes voort in een wagentje in de tuin van het kasteel van Betzdorf.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1