Generaal De Gaulle is bereid de handen te macht in nemen KRACHTMETING Pijperdag met keur van korpsen Youth for Christ-caravan op toernee door Zeeland Verklaring sloeg in als een bom IvJÊÊ Officiële overdracht op 3 juni te Goes door Gedept. Schout FRANKRIJK AAN DE RAND VAN EEN BURGEROORLOG Parlement of De Gaulle Noodtoestand afgekondigd? V. --- v Internationale melkdag op 6 juni Knaapje liet goederentrein ontsporen Rampmonumeni voor Tholen LANDELIJKE PRIMEUR VOOR ZEELAND 4 4 4 ZONNIGE PERIODEN WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nestor der historici dr. M. G. de Boer -j- 'oud-leraar in Goes) N.V. PHILIPS IS GEÏNTERESSEERD OPNAMEN VOOR N.C.R.V. EN PHILIPS Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4008 Directeur: JACQ DE SMIT GENERAAL DE GAULLE, op wie de rebellerende Franse troepen in Algerië een beroep hebben qe- daan, heeft gisteren verklaard, bereid te zijn de macht in Frankrijk in handen te nemen. Deze verkla ring is zowel in politieke kringen als bij het Franse volk als een bom ingeslagen. Hedenmorqen zal het kabinet bijeen geroepen worden. Premier Pflimlin zal vandaag bij de nationale vergadering een wetsvoorstel indienen om in Frank rijk de noodtoestand af te kondigen. Tot dusver waren de twee polen, waartussen de strijd ging, het kabinet-Pflimlin en het „comité voor het openbaar welzijn" (gecreëerd door generaal Massu c.s., die daarmee de macht in Algerië in handen hebben genomen) in Algiers. Nu ontwikkelt de kwestie zich eerder in de richting van een krachtmeting tussen parlement en De Gaulle. Waarnemers wijzen erop, dat de generaal in. zijn verklaring zorg vuldig vermeden heeft, de actie van de militaire leiders in Algerië te veroordelen. Door zijn verklaring worden de bevolking en het parle ment feitelijk gedwongen te kiezen tussen de generaal en een ver heviging van de beweging in Algerië, die tegen de regering-Pflimlin gericht is. Gisteren is op 9I-j. leeftijd te Am sterdam overleden de nestor van de Nederlandse historici, dr. Michel Ge orge de Boer. De heer De Boer, die in 1867 ge boren werd in Groningen, voltooide zijn studie met een promotie tot doc tor in de geschiedenis aan de univer siteit van Heidelberg in het einde van de vorige eeuw, toen deze mogelijk heid in ons land nog niet bestond. Dr. De Boer was van 1894 tot 1955 redacteur van het tijdschrift voor ge schiedenis. Van zijn hand verschenen ook leer boeken over de historie van ons land, die thans nog in gebruik zijn. Van Dr. De Boers hand verschenen publikaties van Nederlands iftaritieme geschiedenis en van Amsterdams his torie. In 1892 werd hij leraar aan de H.B.S. te Goes, daarna was hij ach tereenvolgens leraar aan middelbare scholen te Amsterdam. In 1915 volgde zijn benoeming tot privaat-docent in de algemene ge schiedenis en de methodiek van het geschiedenisonderwijs aan de Amster damse universiteit. Dr. De Boer was ridder in de orde van Oranje Nassau. Men acht het-in de hoofdstad duide lijk, dat de leider in Algerië en de Europese bevolking in dat gebied als geheel alleen akkoord gaan met een bewind onder De Gaulle en dat voor hen geen enkele vorm van een coalitie aanvaardbaar is. Men acht het nu te laat om de be weging in Algerië weer in grondwette lijke banen te leiden door alleen maar Lacoste als minister naar Algiers te rug te sturen. GEDWONGEN? De eerste reacties in de politieke par tijen op de verklaring van De Gaulle waren hoofdzakelijk vijandig. Waar nemers achtten het evenwel niet uit gesloten, dat de -openbare mening zich zo krachtig en spoedig kenbaar zal maken dat president Coty gedwongen zou worden een beroep op De Gaulle te doen, zelfs al zou de nationale ver gadering zich hiertegen verzetten. De Gaulle kan op wettige wijze aan de macht komen, als de president hem uitnodigt een regering te vormen wan neer het kabinet-Pflimlin van het. to neel zal zijn verdwenen. De Gaulle zou de uitnodiging aanvaarden, zo meent men, mits de nationale vergadering Over enige weken zal op het eiland Tholen een monument ter nagedach tenis aan de ramp van februari, 1953 worden onthuld. De „Stichting Adop tie Eiland Tholen" zal met de aan bieding van dit beeld zijn adoptie- werk op dit eiland afsluiten. De ge denksteen is gemaakt door de Am sterdamse beeldhouwer Gerrit Bolker en stelt een zeemonster voor, dat op het land grote schade heeft aange richt. Het ligt in de bedoeling het twee meter hoge beeld te plaatsen op de Derdedjjk aan de voet van de oude lindeboom, die met zijn dode takken zelf al een realistische herinnering is aan de februariramp. hem eerst volmachten verleent. LANG VOORBEREID Te Parijs wint steeds meer de over tuiging veld, dat de actie in Algiers reeds lang tevoren en zeer goed was voorbereid. Men neemt aan dat de gang van zaken in de Franse hoofdstad door een aantal aanhangers van De Gaulle, onder wie enige parlementsle den, ysas gecoördineerd. Hoewel De beweging ontbonden heeft, kan hij nog Gaulle drie jaar geleden officieel zijn steeds beschikken over een propagan- da-organisatie in het gehele land. REACTIES In Algiers is de verklaring van de ge neraal met grote geestdrift begroet. Het stuk werd in tegenwoordigheid van ge neraal Massu door een burgerlijk lid van het „comitee voor het openbaar welzijn" voorgelezen. Een luitenant van het leger noemde als woordvoerder van de strijd krachten de verklaring „beslissend voor onze actie". In Parijs was de reactie geheel anders. De communisten verspreidden pam flet- ten, waarin zij De Gaulle beschuldigden van intrigues om een militaire dictatuur te vestigen en opriepen tot „straatbeto gingen en stakingen in elke stad en elk dorp". De socialisten en het socialistische en het R.K. vakverbond hebben premier Pflimlin verzekerd dat zij hem zouden helpen bij „de verdediging van de repu blikeinse wetten tegen alle subversieve acties". Naar verluidt heeft de communis tische partij al haar cellen in de hoofd stad opdracht gegeven voortdurend paraat te zijn. Partijfunctionarissen zouden gewaarschuwd zijn tegen een eventuele „snelle zet" van parachutis ten in Parijs. NOODTOESTAND Premier Pflimlin zal vandaag bij de nationale vergadering een wetsvoorstel indienen om in Frankrijk de noodtoe stand af te kondigen. Ook zal hfj een ontwerp indienen om een aantal „subversieve organisaties" te ontbinden. V Zij bleven eerbiedig volharden in het gebed. Hand. 1 vers 14. De discipelen hebben veel gebeden na de hemelvaart van Christus. Dat zegt dit tekstwoord ons duidelijk. Zij bleven volharden in het gebed. De discipelen waren ongetwijfeld onder de indruk van dit wonder van Gods almacht. Nog meer waren zij bewogen van het wonder van de uitstorting van de Heilige Geest, het Pinksterfeest, dat wij over tien dagen hopen te vieren. Ja, de won deren van God zijn oneindig groot Zijn de wonderen van Hemelvaart en Pinksteren soms zo groot, dat wij er over heenleven? Of interes seert Gods almacht ons niet? Het is in ieder geval zo, dat wij God steeds moeten danken en bidden, zoals de discipelen, voor deze wonderen. ZÜ roepen ons tot bezinning. En dit is nodig in deze steeds meer onkerke lijke wereld. De meeste Westeuropese landen zullen op vrijdag 6 juni a.s. voor het eerst in de geschiedenis een „interna tionale melkdag" houden en wel on der de leuze „Melk is gezondheid". Ook Nederland zal hieraan actief deelnemen. Zo zal o.a. minister Von deling op de avond van de 6e juni voor de radio spreken over de bete kenis van melk voor de volksvoeding. MUZIEKCONCOURS TE HOOFDPLAAT Op het federatief muziekconcours te Hoofdplaat in West Zeeuwsch-Vlaande- ren behaalde de vereniging „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke in do vaandelafdeling een eerste prijs met 108 punten. Met deze prestatie behaalde dit korps tevens de wisselbeker plus het vaantje van de federatie. Onder commando van kapitein J. C. Flach zal het m.s. „Sibajak" op za terdag 17 mei a.s. opnieuw uit Rotter dam vertrekken naar Nieuw-Zeeland en Australië. Behalve bijna 600 emi granten ca. 250 voor Australië en ca. 340 voor Nieuw-Zeeland zal het schip ditmaal 375 voor eigen rekening reizende passagiers vervoeren. Te Emmen heeft een achtjarig jon getje een zware dieselelektrische lo- komotief met negen wagons doen ontsporen, doordat hij de beveiligings- blokken van een zijspoor via een hef boom op de rails deed neerkomen. De lokomotief, die een gewicht heeft van 60 ton, kwam met de wielen buiten de rails, doch kantelde geluk kig niet. De schade is vrij aanzien lijk en wordt geschat op duizenden guldens. De lokomotief haalde vanaf het fa brieksterrein van de Enkalon enige i wagens, waartoe hij vanaf het hoofd spoor Emmen-Coevorden op een zij spoor moest rijden. Voordat men ech ter op het zijspoor kan komen dienen de voor beveiliging aangebrachte blokken met een hefboom te worden opgelicht. Na terugkomst worden deze blokken weer op het zijspoor aan gebracht. Het achtjarig knaapje heeft kans gezien de hefboom van de blokken over te halen met het gevolg, dat bij terugkomst de lokomotief met negen wagens op deze blokken reed. De ongevallengroep van de inspectie Hen gelo werd direct opgeroepen. De man nen van deze groep hebben de hele nacht moeten doorwerken om de lo komotief weer op de rails te krijgen. Een duizendkoppige menigte heeft gistermiddag tevergeefs gewacht op het massale slotakkoord van de nationale pijperdag, die in Middelburg werd ge houden. Een slotakkoord, dat volgens het programma door niet minder dan 1700 pijpers, tamboers en hoornblazers ten gehore gebracht zou worden. Een belangrijke daling in de temperatuur op het eind van deze, voor wat het weer betreft, toch ai niet zo aangename middag was er de oorzaak van, dat het merendeel der korpsleiders de verantwoordelijkheid niet op zich durfde te nemen hun pupillen nog langer in de kou te laten staan. De leiding van het Middelburgse tamboer- en pijperkorps „Juliana", die deze dag voor een uit stekende organisatie had gezorgd, zag zich zodoende genoodzaakt het meest spectaculaire onderdeel van het programma te schrappen. Overigens was dit vrijwel de enige dissonant, die op deze dag genoteerd kon worden. De nationale pijperdag 1958 is een enorm succes geworden en het hoofdstedelijke „Juliana", die dit evenement ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan mocht organiseren, verdient alle lof voor de uitstekende organisatie, met name de heer H. B. Joziasse, de voorzitter van de jubi leum-commissie. Woensdagavond reeds arriveerde het eerste van de 26 deelnemende korpsen, „Advendo" uit Sneek. Nadat een mars door de stad was gemaakt, werden de Friezen op het gemeentehuis officieel door het Middelburgse gemeentebe stuur ontvangen. De waarnemend bur gemeester jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, Over enkele weken op dinsdag 3 juni a.s. zal het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, te Goes de nieuwe caravan namens de hon derden Zeeuwse schenkers die aan onze Tent-actie hebben meege werkt officieel aan Youth for Christ Nederland overdragen. Een cara van, want zoals Artemis in zijn Zeeuwse Babbelaars van vandaag schrijft de Tent heeft wielen gekregen. Een reportage van deze offi ciële overdracht zal door de N.C.R.V. worden uitgezonden, terwijl het tevens niet uitgesloten mag worden geacht, dat de Ned. Televisie Stichting tegenwoordig zal zijn. Daarna begint de nieuwe caravan zijn grote toernee door Nederland. De Zeeuwen krijgen de primeur, want de gehele maand juni zal het „rijdende podium" ons gewest doorkruisen, zodat alle spontane mede werkers aan de Tent-actie van het Zeeuwsch Dagblad hun campagne wagen te zien krijgen. caravan op verschillende plaatsen in Goes staan, waar dan samenkomsten zullen worden gehouden. Op zaterdagavond 7 juni vindt in Goes een grote rally plaats, waarvoor de Grote (Hervormde) kerk is aangevraagd. Acht tien koren uit Zeeland zijn uitgenodigd om deze rally op te luisteren met zang, o.Lv. Gommert de Kok, die speciaal hier voor ook een tweetal liederen componeer de. De bekende alt-zangeres Roos Boels- ma nit Amersfoort zal als soliste optreden. Voorts Is er een trompet solist, en als organisten fungeren Gommert de Kok en Stoffel Gunst. Spreker Is Leo Pasman, terwjjl Jan van Capelleveen de algehele Op dinsdagavond 3 juni vindt dus in Goes de officiële overdracht plaats, waar schijnlijk op de Grote Markt. Namens Youth for Christ Nederland zullen daar bij tegenwoordig zijn ds. Jan van Capel leveen en de landelijke voorzitter Leo Pasman. Op 4, 5 en 6 juni, d.a.v. zal de Naar wjj vernemen heeft de N.V. Philips Gramofoonplaten Mij te Eindhoven contact gezocht met Youth for Christ Nederland voor het opnemen van samenkomsten op de gramofoonplaat. De N.V. Philips is nl. tot de conclusie gekomen, dat er in Nederland grote vraag bestaat naar evangelisatieplaten. Een aan tal platen zal nu eerst een drietal bij wijze van proef ln de handel worden gebracht. Als een der eerste zal de samen komst van zaterdagavond 7 juni a.s. te Goes, waaraan een groot aantal koren medewerking verleent, wor den opgenomen. zei het op prijs te stellen het verstko- mende korps te kunnen ontvangen en met de leden van „Advendo" riep hij alle deelnemers aan de pijpersdag een hartelijk welkom toe. Jhr. Schorer merkte op, dat „Juliana" een uiterst kundig bestuur heeft en hy zei van oordeel te zijn, dat juist door de grote voortvarendheid, waarmee dit bestuur te werk gaat, „Juliana" een grote plaats in de Middelburgse samenleving inneemt. „Het pijperkorps geeft fleur aan de stad en het is een mooi stukje jeugdwerk", zo besloot jhr. Schorer. „Juliana" kan zich gelukkig prijzen, dat zij een college aan het hoofd van de stad heeft, dat morele steun aan het werk geeft", zei de heer D. v. d. Werf namens „Advendo". „Wij hebben ge zien, dat u veel belangstelling heeft voor de jeugd vorming." Als stoffelijk blijk van waardering voor de ont vangst werd het gemeentebestuur een reuzen suikerbrood aangeboden, een (Vervolg op pag. 3) Ingezonden mededeling (Adv.) Het zonnelicht gaat niet teloor, toch blijft het koel door DE BILT ZEGT? Tijdelijk regen Aanvankelijk zwaarbewolkt met tij delijk regen, later enkele opklarin gen. Tot krachtig toenemende wind, aanvankelijk zuidelijk, later zuid westelijk. Weinig verandering in tem peratuur. leiding heeft. Van deze rally zullen door Philips op namen worden gemaakt voor gramofoon platen, die in de handel zullen worden gebracht. Ook de resterende drie weken van juni blijft de „rijdende Tent" in Zee land. Middelburg, Vlissingen, Haam stede, Wissenkerke, Tholen, Domburg, Terneuzen, etc. staan reeds op het voor lopige programma. Gedurende de ZLM- tentoonstelling op 1921 juni, a.s. te Scherpenisse zal de caravan daar acte de presence geven. Over de toernee in Zeeland hopen wij spoedig nadere bijzonderheden te kunnen geven. Ingez. Med. (adv.) WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN I 1000- zie pagin, 3

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1