Amerikaanse troepen op weg naar Porto Rico "^ORT 14 Immense spuisluis in Haringvliet Z-Vlaamse verdient 40 smokkelkoning mille per maand Dam van 200 miljoen gulden „De Spin" ontsprong de dans Betogingen in Venezuela tegen vice-president Nixon Libanon protesteert bij de Ver. Arabische republiek Moeder liet vier kleuters zonder toezicht achter CARACAS IN REP EN ROER: WEG MET NIXONT HEMEL VAAR T PROTESTANTS-CHRIS TEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Part. bouwers tegen verhoging kwantum woningwetwoningen Tegen inmenging van buiten af S S S S s s s s s Eis: een maand gevangenisstraf Handlanger voor M'burgse rechter Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsol Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4007 Directeur: JACQ DE SMIT Vier compagnieën Amerikaanse luchtlandingstroepen en mari niers zijn op weg naar het Caraibische gebied in verband met de be togingen tegen de komst van vice-president Nixon, die momenteel op bezoek is in Venezuela. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft dit dinsdagavond meegedeeld. In de verklaring wordt gezegd: als voorzorgsmaatregel worden twee com pagnieën luchtlandingstroepen en twee compagnieën mariniers naar bepaalde Amerikaanse bases in het Caraibische gebied (Porto Rico) overgebracht. Dit wordt gedaan om deze militairen in staat te stellen met de Venezolaanse re gering samen te werken, indien deze hulp nodig heeft. Er is vooralsnog geen aanwijzing, dat er hulp nodig zal zijn. President Eisenhower heeft de Vene, zolaanse zaakgelastigde in Washington naar het ministerie van buitenlandse zaken ontboden, waar minister Dulles de diplomaat een boodschap overhan digde naar aanleiding van de betogin gen. Dulles verklaarde na afloop van het onderhoud: de V.S. verwachten, dat de autoriteiten van Venezuela alle moge lijke maatregelen zullen nemen ter be scherming van vice-president Nixon, die als officiële gast in dat land is. In dien men dat niet wil of kan willen wij dat snel weten. Waarnemers verklaren, dat het ont bieden van de diplomaat naar het mi nisterie zeer ongebruikelijk is in de Amerikaanse diplomatie. Hieruit zou blijken hoeveel belang aan deze kwes tie wordt gehecht. TOESTAND MEESTER? Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken deelde later mee, dat bericht was ontvangen dat de Venezolaanse rege ring infanterie en tanks had ingezet 0 Ook de fruitbomen in de Betuwe staan op het ogenblik in volle bloei. Men verwacht daar dan ook met Hemelvaartsdag duizenden bezoekers. De Sowjet-Unie heeft 's werelds eerste robotlocomotief gebouwd, aldus heeft minister-president Koezmin, maandag te Moskou meegedeeld. Er worden op het ogenblik proefritten gemaakt in de omgeving van Moskou. IN ACTIE Volgens minister Malik zijn presi dent Sjamoen en zijn regering vastbe sloten de veiligheid, vrijheid en onaf- hakelijkheid van Libanon te verdedi gen. Zij zouden niet aftreden. Libanese veiligheidstroepen zijn dinsdag in actie gekomen tegen ge wapende groepen, die zich hadden meester gemaakt van het veertig km ten zuiden van Beiroet gelegen zo merpaleis van president Sjamoen. om de orde in Caracas te bewaren. „De toestand ziet er veel beter uit en de staf van Nixon in Caracas verzekert ons, dat zowel de vice-president als zijn lijfwacht ervan overtuigd zijn, dat men de toestand thans meester is". Op het Witte Huis verklaarde men, dat de actie van de Venezolaanse re gering het antwoord schijnt te zijn op het Amerikaanse verzoek al het moge lijke te doen om de vice-president te beschermen. Een grote menigte verzamelde zich voor het presidentiële paleis in Ca racas om tegen de komst van Nixon te protesteren. Onder het roepen van „Weg met Nixon" trachtte men het gebouw binnen te dringen. De presi dent van de Junta, admiraal Larra- zabal, kwam daarom alleen naar buiten en verzocht de betogers om kalmte. WOENSDAG 1958 MEI En nadat Hij dit gesproken had, werd Hij opgenomen. Hand. 1 vers 9. Morgen is het Hemelvaartsdag. Fijn weer een vrije dag. Lekker lang uitslapen en verder uitgaan. Ja, zo gaan wij meestal de Hemelvaarts dag tegemoet. Dat Christus ten he mel vaart, daar denken wij dan maar niet aan. Als wij zo Hemel vaartsdag vieren dan gaan wij zeer zeker de weg niet, die Jezus gegaan is: naar de hemel. Wil Hij onze Voorloper zijn dan zullen wij op recht aan de hemelvaart van Chris tus moeten denken. De woorden, die Jezus vlak voor zijn Hemelvaart tot zijn discipelen sprak zijn ook tot ons gericht: Gij zult kracht ont vangen wanneer de Heilige Geest over u komt en gij zult mijn getui gen zijn. Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Bouwondernemers heeft in een adres aan de ministerraad de regering in overweging gegeven niet te treden in de suggesties om het kwantum wo ningwetwoningen te verhogen met 10.000 woningen. Volgens de Band van Bouwondernemers zou dit nl. een zwaardere last voor de schatkist be tekenen en overigens niet in het be lang zijn van een gezonde volkshuis vesting. Het hoofdbestuur van de Bond van Bouwondernemers acht het juister, het bedrag, nodig voor de realisering van deze 10.000 woningwetwoningen, als extra premie dan wel als huurbijslag aan te wenden voor de bouw van huurwoningen in de particuliere sec tor, waardoor de bouw van zelfs meer dan 40.00 particuliere woningen verze kerd zou kunnen worden, waartoe het particulier initiatief volgens de bond van bouwondernemers, potentieel ze ker in staat moet worden geacht. Libanon heeft dinsdag bij de Ver. Arabische Republiek geprotesteerd te gen „inmenging „in zijn binnenlandse aangelegenheden". Berichten meldden nl., dat groepen gewapende Heden uit Syrië en Egypte te land en uit zee in vallen hebben gedaan. Zoals bekend, was maandag in Libanon een anti westerse opstand uitgebroken. President Sjamoen had in de loop van dinsdag afzonderlijke besprekin gen met de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk. Naar verluidt is er van gedachten gewisseld over de genoemde buitenlandse inmenging en over de mogelijkheid, dat Libanon een klacht indient bij de Veiligheidsraad der V.N. V.S. TE HULP? De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken weigerde dinsdag op zijn perscon ferentie antwoord te geven op de vraag, of op de toestand in Libanon de leer van Eisenhower van toepassing is. Zoals bekend houdt deze leer in, dat de V.S. een land, dat het slachtoffer is van „een openlijke gewapende aan val door een natie die door het inter nationale communisme wordt be heerst", desgevraagd te hulp komen. Volgens een woordvoerder van het „Foreign Office" vormen de gebeurte nissen in Libanon onderwerp van be sprekingen tussen Engeland en be vriende mogendheden. Het Libanese protest was gericht te gen 'gevallen van inmenging van ve lerlei aard van de zijde der verant woordelijke autoriteiten in de Ver. Arabische Republiek, bedoeld om een opstand in Libanon te doen ontstaan'. De Libanese regering eist dat er aan al dergelijke acties een einde komt. Als voorbeelden van de inmenging van Egyptisch-Syrische zijde noemde minister Malik het geval van de Bel gische consul-generaal te Damascus, Louis de San, die op weg van Syrië naar Beiroet werd aangetroffen in het bezit van talrijke vuurwapens en brieven met instructies voor het ver moorden van verscheidene Libanese politici, de aanval op een Libanese post aan de Syrisch-Libanese grens waarbij zes douaniers werden gedood en de aanhouding van twee groepen gewapende Palestijnen die afkomstig waren uit het gebied van Gaza. Toen steeg zegenend, omhoog. Een wolk onttrok U aan het oog van Uw discip'len, die, misschien bedroefd, U stonden na te zien. Want: Heer, brengt Gij in deze tijd ons volk opnieuw tot heerlijkheid? Zult Gij, als Davids grote zoon, herstellen de vervallen troon?- Wat ziet gij, vanaf deze top, o mannen, naar de hemel op? Zó toch als Hij werd opgenomen, zal eens uw Meester wederkomen. Maar, Heer, wij wachten al zo lang. En alles gaat zijn eend're gang in deze wereld, zo verdwaasd. Ach, Here, Jezus, kom met haast. Adri Maljaars In een bespreking met de pers hebben ir. M. de Bruijn, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord van de Deltadienst en ir. A. Eggink, hoofdingenieur van de directie sluizen en stuwen, een overzicht gegeven van de werken, die verband houden met de afsluiting van het Haring vliet door de bouw van een dam in het Volkerak en de hoofdafsluiting aan da mond van het Haringvliet, ten westen van Hellevoetsluis. Voor het eerste gedeelte van de Volkerakdam, de zg. Hellegatdam, is juist gisteren de inschrijving geweest, waarbij laagste inschrijver was de fa. Zaanen en Verstoep, voor f5.788.000. Dit werk zal twee jaar vragen. De gehele dam moet in 1964 gereed zijn. Daarmee is dan een begin gemaakt met de afgrenzing van wat in 1878, als de dam in de Oosterschelde gereed is, het Zeeuwse meer moet zijn. De dam in het Haringvliet is een veel groter werk, dat in 1968 gereed moet zijn. Normaal loopt hierdoor 2000 kub. meter water per seconde uit Rijn en Maas naar zee, bij hoge afvoer kan dat groeien tot 18000 en bij zeer hoge st^nd tot het dubbele daarvan. Maar dit komt -resp. slechts eens in de 25, resp. de 800 jaar voor. Toch moet het kunstwerk daarop De officier van justitie bij de recht' bank te Arnhem, heeft gisteren tegen de 23-jarige huisvrouw M. H. M. te Nijmegen een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van hon derd gulden geëist, omdat op 2 febru- DE BILT ZEGT: Meer wind Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later ruimend naar zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. ari jl. door haar schuld brand zou zijn ontstaan op de door haar bewoonde derde verdieping van een flatwoning. Door deze brand waren haar vier kin deren respectievelijk van zeven maan den, één, drie en vier jaar in levens gevaar gekomen. De verdachte had haar kinderen zonder toezicht achter gelaten, ofschoon zij wist, dat het oud ste kind verzot was op het spelen met lucifers. De officier betreurde dat de vrouw (afkomstig uit Indonesië) niet was verschenen, want hij had haar monde ling willen wijzen op de mogelijkheid van ontzettende gevolgen door de on verantwoordelijke lichtvaardigheid waaraan zij zich heeft schuldig ge maakt. „Duizenden moeders laten hun kinderen op dergelijke wijze zonder toezicht alleen; het is duidelijk dat zij als er iets gebeurt, wegens zulk een nalatigheid behoren te worden ge straft", zo meende hij. DE BOTERSMOKKEL jp het ogenblik welig in Zeeuwsch Vlaanderen. Zo welig zelfs, dat mensen van de dienst invoerrech ten en accijnzen er van overtuigd zijn, dat de smokkelaars, die de laatste weken gegrepen zijn, slechts een klein percentage uit maken van de huidige smokke- laarsschare. Het opbloeien van de klandestiene boterhandel tussen Nederlanders en Belgen is een ge volg van het feit, dat kortgeleden de prijs van de Hollandse roombo ter aanmerkelijk daalde, waardoor het verschil met de Belgische bo ter een rijksdaalder per kilo werd. Als men bedenkt, dat sommige smokkelkoningen op zijn minst 20.000 kilo per maand over de grens brengen, dan betekent dit een maandelijks inkomen van zo'n slordige f 40.000. Van dit bedrag is dan het loon voor de verschillende knechten al afgetrokken. Ook dinsdagmorgen tijdens de zit ting van de economische politierech ter te Middelburg bleek weer, dat de grote bazen in de meeste gevallen de dans ontspringen. De mannen, die ge grepen worden fungeren slechts als kleine schakels in een machtige ma chine. De 26-jarige huisbewaarder C. de N. uit Knokke, die gisteren terecht stond, was één van die schakeltjes. Hij is er de oorzaak van, dat 16 april bij Aardenburg een smokkelauto strandde. Eén van de grote bazen kon toen nog maar juist ontkomen. De N. kende deze man niet. „Ze noemen TIERT hem „De Spin", verklaarde de huis bewaarder tegenover de president, mr. P. van Empel. „De Spin" had hem gevraagd of hij een tochtje wilde mee maken om als uitkijk te dienen en De N., die geld nodig had, voelde daar wel voor. Zo reed de wagen in de richting van de Nederlandse grens, met „De Spin", die ook wel eens „De Zwarte" wordt genoemd, aan het stuur. In Aardenburg stopte de auto voor een garage; De N. kreeg opdracht te blij ven zitten en uit te kijken of er geen onraad kwam. „Er zullen in de om geving nog wel meer uitkijkposten ge weest zijn", veronderstelde mr. Van Empel. Dit kan trouwens ook niet anders, want toen er 900 kilo was in geladen, sprong „De Spin" plotseling achter het stuur en reed met grote snelheid weg. Het ging zo hard, dat De N. bang werd. Hij smeekte de bestuurdefr hem er uit te laten, maar „De Spin" dacht daar niet over, waarop de huisbewaar der in zijn angst het stuur greep. De smokkelkoning was hierop niet be dacht, zodat de wagen met kracht te gen een boom vloog. De mannen slaag den er In de gehavende auto op het erf van een boerderij te slepen en alles werd in het werk gesteld de schade te herstellen. Toevalligerwijs woonde tegenover de boerderij een kommies, die onraad vermoedde en zijn collega's waar schuwde. Deze waren snel ter plaat se. De N. was spoedig gevat, maar „De Spin" bleek belangrijk gerouti- neerder. In zijn ylucht aarzelde hij er zelfs niet voor in het ijskoude wa ter van een kreek te springen en die over te zwemmen, waardoor hij bui ten bereik van zijn achtervolgers kwam. De officier van justitie, die de in druk had, dat De N. het nu wel be' grepen had, vorderde vier weken hechtenis met aftrek van voor-arrest. Mr. Van Empel veroordeelde conform zodat de man over enkele dagen in vrijheid gesteld zal worden. „RECLAMESTUNT" Er diende nog een tweede smokkel- zaak, die tegen de winkelier J. P. van der H. uit Hulst. De officier van ju stitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, was tot de conclusie geko men, dat Van der H. vorig jaar met zijn auto 800 kilo boter vervoerde, waarvan kon worden aangenomen, dat deze voor de smokkel bestemd was. In de buurt van Philippine was Van der H., die van Terneuzen kwam, achterop gereden door een douane wagen. De kommiezen geboden hem door te rijden in de richting van de grens en toen men bij de „Maagd van Gent" aankwam, stond daar iemand te wachten, naar de douaniers ver klaarden een zekere P., die de wagen van Van der H. had moeten over nemen. In een café te Philippine wachtte Van der M.'s zoon met een andere auto om zijn vader naar huis te brengen. De zoon had op een ge geven moment een telefoontje gekre gen: ,,'tls mislukt en rijd maar naar huis." Volgens Van der H. was de boter geenszins voor de smokkel bestemd geweest. „Ik wilde er in Sluis een reclamestunt mee uithalen", zei hij, waarop de edelachtbare heren achter de groene tafel glimlachten. Mr. Schenkenberg merkte op, dat de fi liaalhouder in Sluis van de stunt hele maal niet op de hoogte was. „En Vanm., 13.26 u. 1.36 m. berekend zijn. En ook moet het in staat zijn, de ijsmassa's naar zee af te voeren. Daardoor stelt dit werk bijzondere eisen en wordt het het grootste kunstwerk, dat in de afsluit- dammen van de Delta gebouwd wordt. De bijzondere spuisluis, die hier ont worpen is, is uniek in de wereld. Za kan het oppervlaktewater doorlaten, maar anderzijds ook de hoog-opstu- wende golven van de zee bij vloed en springvloed keren. Althans, daarop is het ontworpen. Deze bouw is in handen gesteld van de N.V. Sluis- en Tunnelbouw, waar in de zes grootste aannemers op dit gebied samenwerken. In totaal zullen dam en sluis 200 miljoen kosten, waar van 96 miljoen voor de sluis, plus nog 35 miljoen aan materialen, dia Rijkswaterstaat beschikbaar stelt. De bouwput voor de sluis is in maart gereed gekomen. De sluis moet tegelijk ook brug zijn, waarover een tweébaansweg van 7 m. per baan plus nog voetgangers- en rijwielpaden van 8 meter. Is in de bouwput deze sluis van meer dan een kilometer lengte ge bouwd, dan zal men eerst naar da kant van Goeree en dan naar die van Voorne de dam bouwen. Aan de Goe- reese zijde komt nog een schutsluis voor de visserschepen. Aan de Vo- rense zijde is het grootste staketsel, dat men moet overwinnen de bedam- ming van het Rak van Scheelhoek, dat momenteel tot 18 m. diep is uit geslepen tengevolge van de stroming om de nieuwe bouwput. De bouwput van de sluis is op 6 jaar berekend. Men verwacht, dat In de toptijd een 600 man aan dit werk zullen bezig zijn. De Iandhoofden van de sluis zul len niet minder dan. 35 m. ondei N.A.P. in de grond gebouwd worden. der H. junior was ervan overtuigd, dat papa ging smokkelen", aldus da officier. Uit een opgaaf van de dou ane was komen vast te staan, dat de winkelier in drie maanden tijds 61.180 kilo boter had gekocht. Ruim tachtig procent hiervan (51.580 kilo) zou hij hebben uitgeleurd, hoewel niemand daarvan op de hoogte wasDe of ficier wees er op, dat Van der H. al enige malen voor hetzelfde feit tot voorwaardelijke straffen is veroor deeld, waarna mr. Schenkenberg thans zes weken hechtenis onvoorwaardelijk eiste. De economische politie-rechter zal dinsdag uitspraak doen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.47 u., onder 20.27 u. Maan op 3.22 u., onder 17.06 u. Hoogwater donderdag 15 mei: Vlissingen: 12.19 u. 1.84 m., u. m. Terneuzen: 0.16 u. 1.74 m., 12.46 u. 2.00 m. Wemeldinge: 1.19 u. 1.26 m., 13.50 u. 1.57 m. Zierikzee: 0.49 u. 1.06

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1