Lawine van beschuldigingen uitgestort door Djakarta-bewind 13 n BITTER Bouwkas Ned. gemeenten in ongelijk gesteld Publikatie niet onrechtmatig m SMID WILDE GEEN PREMIES BETALEN Vier doden, 12 gewonden bij autobotsingen VERLEENDE HULP AAN OPSTANDELLNGEN OOK ZWEMMEN BIJ KOUD WEER BAARDENFEEST INDELFT „GEVAARLIJKE PRAKTIJKEN" II Roodkoperen aker bracht oplossing PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND B.N.G. CONTRA BOUWONDERNEMERS Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Rijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4006 Directeur: JACQ DE SMIT Een lawine van beschuldigingen, dat Amerikanen, nationalistische Chinezen, Nederlanders en Philippino's betrokken zouden zijn bij de opstand in Indonesië, heeft zich maandag over de Indonesische hoofd stad gestort. De regeringsgezinde pers in de hoofdstad publiceerde onder vette koppen de door de legerwoordvoerder in Djakarta geuite beschuldi ging, dat een onder Nederlandse vlag varend schip strijdkrachten der opstandelingen in de oost-Indonesisch^ wateren zou hebben vervoerd. Volgens berichten in de pers was deze beschuldiging gebaseerd op 'be richten uit de Molukken en van het militaire commanda van West- Irian". Ook heeft de woordvoerder overste Pirngadie, zoals eerder gemeld, ver klaard, dat zich in Menado, de hoofd stad van het opstandige noord-Celebes, twee nationalistische-Chinese kolonels zouden bevinden. Dit was medegedeeld door een gevangene, die de kolonels m«-t eigen ogen zou hebben gezien. Het weekblad „Suara Tunggal" meldde, dat een Nederlander, Hazel- man genaamd (een voormalige em ployé van de KLM en, aldus die week- biad, daarvoor lid van de Nederlandse militaire missie in Indonesië) zich zou bezighouden met het smokkelen van wapens naar het zuidelijk deel van west-Ja va. Volgens deze krant zou Ha- zelman zich hebben aangesloten bij de daar opei erende Darul Islam-beweging en zich zeer actief hebben getoond, toen in het kustgebied ten zuiden van Garoet niet-geidentificeerde schepen werden waarfmomen. SIGNALEN Verder meldde hetzelfde weekblad, dat een lid van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging een nacht zoo hebben doorgebracht op het strand n.bfi Pelabuhan Ratu (vroeger Wjjn- kojpsbaai geheten) in dat gebied, en signalen hebben gegeven aan nlet-ge- idcntificeerde schepen in de Indische Oeaan. In eerdere berichten was be weerd, dat niet geïdentificeerde sche pen in de buurt van west-Java's zuid kust wapens zouden afleveren aan benden van de Darul Islam. Volgens onbevestigde berichten zou den de autoriteiten van west-Java aan alle Nederlanders, die nog in het zui delijk deel van het regentschap Ban dung wonen, opdracht hebben gegeven dit gebied onmiddellijk te verlaten. BUITENLANDSE INMENGING Een der topfiguren van het Indone sische leger verklaarde gisteren, dat de huidige verwarde binnenlandse situa- tiein Indonesië voornomelijk is veroor zaakt door buitenlandse inmenging in Ir. W. H. Oosten (geb. te Middelburg) plotseling overleden In de ouderdom van 64 jaar is SKterdagmiddag te Bad Neuheim in Duitsland plotseling overleden ir. W. H. Oosten, directeur van de N.V. Ta- rakan Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage. De heer Oosten, die in het gerefor meerd kerkelijk leven te Schevenin- gen een vooraanstaaande plaats in nam, werd in 1894 te Middelburg ge boren. Hij was mijnbouwkundig inge nieur en commissaris van verschillen de vennootschappen. Ook was ir. Oosten oud algemeen procuratiehou der van de B.P.M. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling zal vrijdagmiddag om kwart voor drie op de algemene begraafplaats te 's-Gravenhage ge schieden. de zaken van de republiek. Hij be schuldigde buitenlandse kringen van openlijke hulp aan de opstandelingen door wapenzendingen. Deze zegsman, brigade-generaad Mustopo voegde hier Buitenkansje voor Zwolle Het water in het gemeentelijk open luchtzwembad te Zwolle zal voortaan ook bij koud weer een behaaglijke temperatuur hebben. Men heeft na melijk een plastic pijpleiding gelegd van een fabriek aan de Ceintuurbaan naar het ongeveer een kilometer ver der gelegen bad. Door deze leiding wordt glashelder koelwater van' de fabriek naar het zwembad gepompt. Het koelwater heeft bij het verlaten van de fabriek een temperatuur van ongeveer 60 graden Celsius, en als het in het blad stroomt is de tempe ratuur nog 25 a 30 graden. De capaciteit varieert van 20 tot 60 kub. meter per uur. Woensdag be gint men. echter aan toe, dat er ook een voor deeltje aan zit, omdat deze wapens kosteloos in handen van het leger zijn gevallen. In een maandag uitgegeven leger communiqué werd nog een nadere toe lichting gegeven op de beschuldiging, dat een onder Nederlandse vlag va rend schip troepen voor de opstande lingen in oost-Indonesië zouden heb ben vervoerd. „In een rapport wordt gemeld, dat op 8 mei de opstandelin gen bij hun operaties in noord-Celebes duidelijk gebruik maakten van sche pen, die de Nederlandse vlag voerden", aldus het communiqué van maandag. TWEEDE VERDACHTF VAN OVERVAL GEARRESTEERD D, Leeuwarder politie heeft gear resteerd de 30-jarige T.B. De man is onmiddellijk aan een uitgebreid ver hoor onderworpen. B. wordt ervan verdacht medeplich tig te zijn aan de overval op de heer S. van der Vries, een 61-jarige bank- loper uit Groningen, die op za.terdag 3 mei j.l. in het hart van de stad een tas met f 60.000,werd ontsto len. In deze zaak werd reeds eerder een arrestatie verricht. Beide ver dachten ontkennen hardnekkig ook maar iets met de overval te maken te hebben. HET ELFTAL van de Nederlandse oud-internationals, dat op zaterdag 17 mei te Rotterdam tegen de Belgische oud-internationals speelt, is als volgt samengesteld: doel: Halle (Go Ahead); achter: Schijvenaar (Edo) en Stoffelen (Ajax); midden: Paauwe (Feijenoord), Terlouw (Sparta) en Stijger (Blauw Wit); voor: Drager (Ajax), Roosen burg (Helmondia '55), Roozen (Haar lem), De Vroet (Feijenoord) en Mijn- ders (DFC). Reserves: Keizer (Ajax), Potharst (Ajax) en Vente (Feijen oord). De baten van de wedstrijd ko men geheel ten goede aan de bond van Nederlandse oorlogsinvaliden. Prinses Beatrix, aie maandagoch tend in gezelschap van haar parti culiere secretaresse, mej. mr. Meurs een bezoek gebracht aan het miniatuur-stadje Madurodam in Den Haag om de nieuwe aan winsten eens te bekijken, heeft zich hier onderhouden met een aantal Belgische en Luxemburgse oud-strijders, dat op het ogenblik een reis door Nederland maakt. De foto laat zien hoe de oud-strij ders in het hoofdgebouw van Ma durodam aan de Prinses werden voorgesteld. SIMBOLON GESNEUVELD? Het linkse dagblad „Pemuda" In Djakarta heeft maandag gemeld, dat kolonel Maludin Simbolon, de minis ter van buitenlandse zaken der revo lutionaire regering, klaarblijkelijk ge sneuveld is tijdens een gevecht tegen troepen der centrale regering, die Korintji, In midden-Sumatra, binnen trokken. DINSDAG 1958 MEI Als een krijgsman doet Hij den strijdlust ontbranden. Jesaja 42 vers I3b. Wij kunnen beslist niet zeggen, dat we strijdlustige christenen zijn. De strijdvlam ontbreekt We vinden het wel goed. In een gezapige gelatenheid laten we alles over ons heen gaan. Het zal mij een zorg zijn, zo rede neren wij vaak. I.Iaar dan komt God tot ons. Hij wil de strijd lust ontbranden als een soldaat. Dat zegt Hij in zijn Woord en dat is het richtsnoer voor geheel ons leven. Volgens Gods Woord moeten wij strijden.. Soldaten van Christus moeten we zijn. Laten we dan allen de strijdbijl opheffen voor alles wat tegen God en Zijn dienst is. De commissie van de burgerijfees ten heeft, ter gelegenheid van de komende viering van het 22ste lustrum van het Delftsche studentencorps, 'n baardgroei wedstrijd onder de manne lijke inwoners van Delft georgani seerd. Deze week is de „start". De deelnemers zullen n.l. donderdag- en vrijdagavond door charmante jonge dames kunnen worden gekeurd op de gladheid van hun gelaat. Daarna mo gen scheermes- of -apparaat er niet meer aan te pas komen en op II juli zal worden uitgemaakt, wie in acht weken tijd de fraaiste baard heeft ge kweekt. De arrondissementsrechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het proces, dat in het najaar 1955 aanhangig werd gemaakt door da N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten tegen de N.V. Bouw- en Aan- nemingmaatschappi] Wildschut te Utrecht en de Ned. Bond van Bouwondernemers te Den Haag. De Utrechtse rechtbank heeft de Bouwkas alle vorderingen ont zegd en de geëiste schadevergoeding afgewezen. Zij veroordeelde voorts de Bouwkas in de kosten van het proces. Twee autobotsingen, resp. in West-Brabant en nabij Waddinxveen, hebben gisteravond het leven gekost aan vier personen. Twee inzitten den werden zwaar en tien minder ernstig gewond. De slachtoffers wa ren afkomstig uit Rotterdam, Den Haag en Nijmegen. Het eerste ongeval had plaats ter hoogte van Waddinxveen. Omtrent de ware toedracht tast de politie nog in het duister, maar men vermoedt dat de uit de richting Utrecht komende Volks wagen wilde keren en op de midden berm terecht is gekomen, waardoor een botsing met een uit de richting Den Haag komende auto ontstond, waarna de eerste wagens in brand vloog. Van de inzittenden in de bran dende wagen kwam de 66-j. mevr. T. uit Nijmegen om het leven. Haar man, de 66-j. koopr-.an H. T. overleed gister avond in het ziekenhuis te Gouda. Het derde dodelijke slachtoffer werd de 74- jarige mevr. A. R. uit Den Haag. Haar echtgenoot, de 74-j. boekhandelaar R. en de 46-jarige boekhandelaar J. J. v. L. uit den Haag werden zwaar gewond. Op de Rijksweg van Terheijde naar Zevenbergschenhoek werd gisteravond een persoon gedood en werden tien personen min of meer ernstig gewond, toen een autobus (uit Pemis onderweg naar huis met vierenveertig vrouwen, die als schoonmaakster in Pernis wer ken) werd geramd door een uit tegen overgestelde richting komende bestel auto, die door nog onverklaarbare oor zaak plotseling op de linkerweghelft kwam te rijden. De bestelauto sloeg ondersteboven, de bestuurder ervan, N. uit Rotterdam, werd op slag gedood. De bus kwam in de naast de weg lopende sloot terecht en tien van de 45 inzittenden liepen verwondingen op. DE RADICALE en de socialisti sche fractie in de Franse nationale vergadering hebben maandag beslo ten de volksrepublikein Pflimlin te steunen, als hij dinsdag het oordeel van het parlement vraagt over zijn kabinet. In India en Pakistan ls men ge schokt door een moordaanslag, die het leven heeft gekost van de leider van de republikeinse partij ln Pakistan, de Chan Sahib. Het motief voor de moord la niet bekend. Maandagochtend heeft het m.s. „Bitter" uit Liverpool in de Am sterdamse haven tijdens het ma noeuvreren een topkraan van 40 ton aangevaren. Het gevaarte kan telde en sloeg door het dak van een loods. De schade aan kraan, kade en loods wordt op een mil joen guldtn geschat. Op de foto een beeld van de ravage. De nationaue radicale partij in Griekenland, onder leiding van ex- premier Karamanlis, is volgens de voorlopige uitslag van de verkiezin gen als de sterkste partij uit de bus gekomen. DE PREESIDENT van de Alk- maarse rechtbank heeft uitspraak doende in het kort geding, dat enkele leden van de combinatie van Helder- se loodbergers tegen de concessiehou der, de heer J. Mosk aanhangig ge maakt de eis afgewezen, dat ge daagde zou afrekenen op de basis van de overeenkomst en niet zijn broer en de administrateur J. Klaasse in de winst zou laten delen. Het proces werd aanvankelijk in kort geding aanhangig gemaakt naar aanleiding van een, volgens de Bouw kas, lasterlijke brief die Wildschuts bouwbedrijf op 21 nov. 1955 met open lijke instemming van de secretaris van de bond van bouwondernemers heeft gericht aan b. en w. van Apeldoorn. De inhoud van deze brief werd tevens openbaar gemaakt in een persconfe rentie. In het door de Bouwkas gewraakte schrijven heeft de heer Wildschut o.m. aan b. en w. van Apeldoorn medegedeeld, dat de Bouwkas Ned. Gemeenten (B.N.G.) op een terrein werkt dat voldoende en afdoende be werkt wordt door de particuliere ondernemer en dat de B.N.G. haar naam „Bouwkas der gemeenten", en „Gemeentelijke Bouwkas" misbruikt om zodanig vertrouwen op te wekken bij de niet-deskundige kandidaat-bou wers, die in de Bouwkas een door de gemeentebesturen geleid instituut zien. De meeste gemeentebesturen, aldus het schrijven van de heer Wild schut, zijn niet voldoende op de hoog te van de praktijken der B.N.G. en de moeilijkheden welke zij in menig gezin bezorgen. Luxe leven De B.N.G. zou volgens haar verkla ringen op filantropische wijze en dus zonder winst werken, waardoor een goedkope woning aan de bouwspaar- ders kan worden geleverd. f 9625,50 opbracht. C. had deze aker zelf gekocht voor f 25. Op een stuk ijzer bij de smederij waar de verkoping werd gehouden had men geschreven „Wij leven met u mee". Voor de verkoping begon zon gen de aanwezigen „Alle man van Neerlands stam". Na de verkoping werd een protestver gadering gehouden van smeden, die door ongeveer 300 personen werd bijgewoond. Tijdens deze bijeen komst werd het woord gevoerd door de voorzitter van het comité „Eigen meester, niemands knecht" de heer Grünbauer uit Amsterdam. Spr. noemde het bedrijfspensioenfonds een gelegaliseerd onteigeningsinsti tuut en een dwangpensioenfonds. GIST9RMIDDAG IS in het oude koetshuis van het kasteel „Mienoord" te Leek het nationaal rijtuigmuseum van de stichting „Paard en Karos" ge opend, dat thans 80 rijtuigen bezit. Men. hoopt er 130 te krijgen. Deurwaarder Stoelenga uit Zwolle heeft gistermiddag in Oldebroek een executoriale verkoop gehou den ten laste van de smid M. Companjen, die zijn premies voor de stichting bedrijfspensi oenfonds voor de kleine metaal nijverheid niet had betaald. Des wege had C. een schuld van f436,59 (premie f31.15 per week). Verkocht zouden worden haarden, kachels, keukenuitzetten, een roodkoperen aker enz. Er werd echter slechts één stuk verkocht, nl. de roodkoperen aker, die De heer Wildschut heeft in het ge wraakte schrijven aan de hand van de eigen stokken van de B.N.G. be cijferd, dat over het jaar 1953 de reserve van de B.N.G. f 1,4 miljoen bedroeg en per ultimo 1954 deze re serve reed was opgelopen tot f 2.4 miljoen. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 werd aan meubilair voor de kantoren van de Bouwkas een bedrag van f 82.736,aangeschaft welke som onmiddellijk tot f 1,werd afge schreven. Een samenvatting van slechts en kele posten leverde, aldus het schrij ven, een winst op voor de bouwbsa van f 1.3 miljoen. Dit is na aftrek van het, volgens de heer Wildschut, luxe leven van de B.N.G. Schadelijke terugslag In kort geding heeft de Bouwkas op 12 december 1955 verklaard, dat de publikaties van Wildschuts Bouw bedrijf een schadelijke terugslag op de bedrijfsresultaten van de Bouwkas hebben. De Bouwkas eiste daarom dat Wildschuts bouwbedrijf werd ver oordeeld om binnen 24 uur na vonnis zijn schrijven te herroepen, zowel bij b. en w. te apeldoom als bij de Ne derlandse dagbladpers. Elk etmaal dat het bouwbedrijf in gebreke zou zijn dit te doen zou een dwangsom van f 5000,betekenen. In zijn uitspraak in dit kort ge ding noemde de president van de rechtbank te Utrecht op 20 decem ber 1955 de publikaties tegen de Bouwkas voorshands niet onrechtma tig en verwees de zaak naar de ge wone rechtbank. De Bouwkas werd veroordeeld in de kosten van het proces. Ernstig bedreigd In de stukken die de rechtbank tijdens de verwijzing van het proces bereiktx werd van de zijde der bouw ondernemers o.m. gesteld, dat de par ticuliere bouwers zich ernstig in hun bestaan bedreigd voelen. De Bouw kas heeft steeds gesteld, dat zij alleen maar een financieringsinstituut ls, maar, blijkens de handleiding voor inspecteurs en plaatselijke propa- gandacommissies van de Bouwkas, in troduceert de Bouwkas zich ook als een bouwmaatschappij. DE CENTRALE diaconale conferen tie van de vrijgemaakte Geref. Kerken zal 19 juni a.s. te Zwolle worden ge houden. In de middagvergadering zal ds. J. van Dijk uit Heerenveen spreken over: ,J)e betekenis van de armen voor de gemeente". DE BILT ZEGT: Vrij koud Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind, meest tussen west en zuidwest. Vrij koud. Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 4.48 u., onder 20.26 u. Maan op 3.00 u., onder 16.02 u. Hoogwater woensdag 14 mei: Vlissingen: 11.33 u. 1.72 m. 23.47 u. 1.57 m. Terneuzen: 11.58 u. 1.89 m., u. m. Wemeldinge: 0.19 u. 1.17 m., 12.56 u. 1.50 m. Zierikzee: 12.34 u. 1.30 m„ u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1