Groot offensief tegen opstandig HALMAHEIRA Resultaten van bestedingsbeperking stemmen niet geheel tot Brussel maakt goede kans als Europese hoofdstad Chr. Handelsreizigersbond wordt door CNV geroyeerd Nederland van hulp beschuldigd KANAAL-COMITÉ VAN DE NAVO BITEEN PROT. CHR. WERKGEVERS IN JAARVERSLAG: PROTESTANTS^CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HEVIGE GEVECHTEN AAN DE GANG Arbeider schoot zijn vrouw en zichzelf dood Directeur (38) gearresteerd NA AFWIJZING VANFEDERATIEVORM Droef einde van oude historie Loonsverhoging oor bouwvakkers PFLIMLIN als kabinetsformateur «IMUmilHII Hoofdkantoor: L. Vorst straat 00, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofoieóakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3091; Advertenties 01100-2970; giro 27*289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordslraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4005 Directeur: JACQ DE SMIT Er woeden thans hevige gevechten op de eilandengroep Halmaheira, waar regeringstroepen een groot offensief zijn begonnen tegen sterk ten van de opstandelingen, aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische leger zondagavond te Djakarta verklaard. De eilanden liggen ongeveer 480 km ten oostenvan het opstandelingencentrum Me- nado op Noord-Celebes (zie kaartje). De woordvoerder, overste Rudy Pringadie, zei, dat drie opstandelingen en een militair van de rege ringstroepen waren gedood. Voorts wordt in een door Pringadie uitgegeven communiqué gezegd, dat buitenlanders een rol spelen in de op stand op Celebes. Ook zou worden sa mengewerkt met opstandelingen van de republiek der Zuid-Molukken. Een gearresteerde opstandeling, aldus het communiqué, verklaarde, dat hij in Menado twee Formosaanse kolonels had gezien. In het communiqué wordt voorts beweerd, dat een schip onder Neder landse vlag opstandelingenstrijd krachten had vervoerd, welke een regeringspost in het Oostindonesi- sche gebied moesten aanvallen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de opstandelingen ln het 'ederlands gestelde pamfletten had den uitgeworpen boven de Zuid-Mo lukken en West-Irian. De inhoud daarvan luidde: „Wij willen jullie niet ln de lucht ontmoeten, ook niet de an dere vliegers. Deze strijd is tegen de weermachtsleiding, zijn kliek en zijn vliegtuigen. Jullie zijn ons zeer na aan het hart." De pamfletten waren bedoeld om tweedracht onder ons te zaaien, aldus verklaarde de woordvoerder van het leger. Hij zei verder, dat tijdens het offensief op Halmaheira gloednieuwe wapens met de aanduiding 'USA' wa ren buitgemaakt. Tien opstandelingen, dis in een zeilboot zaten, verdronken, aliws Pringadie. Volgens het Indonesische persbureau Antara helpen op het ogenblik onge veer 2500 nationalistisch-Chinese en Philippijse vrijwilligers de onpstande- lingen op Celebes. Op vijf mei was reeds een protestnota naar de Philip- pijnse regerm» f^nSon, Antara zegt, dat deze vrijwilligers hebben deelgenomen aan de aanval van de opstandelingen in het noorden van de Molukken en op de basis Moro- tai. De vrijwilligers hadden zich in het geheim op Formosa en de Philippijnen ingescheept. Het zenden der soldaten zou de Philippijnse minister van de fensie, Vargas, bekend zijn. Hij inspec teerde hen te Davao, aldus het pers bureau. De schepen die hen vervoer den, hadden geen nationale kenteke nen en waren vergezeld van twee bommenwerpers van h,et type 'B-26', aldus Antara. In Stuivesand, gemeente Oosterhout, heeft zondagavond een 38-jarige man zijn 33-jarige vrouw en zichzelf dood geschoten. Het drama werd ontdekt door het achtjarige dochtertje van het echtpaar, dat om kwart over acht van' het spelen thuiskwam en haar moeder en vader dood op bed vond. Het echtpaar S. de man is een Pool van geboorte had nog een zoontje van tien jaar, dat ook buiten speelde toen zichhet drama voltrok. De politie staat vooralsnog voor 'n raadsel omtrent de oorzaak. De ver houding in het gezin was tamelijk goed. Politieke moeilijkheden waren er niet. De man is al jaren in Nederland. H(j werkte als arbeider op een con- structiefabriek. Geldelijke moeilijk heden waren er ook niet. Een buur man heeft anderhalf uur van tevoren nog met de man aan de deur staan praten; er was toen niet bijzonders aan de hand. En ook Jezus en zijn discipe len waren ter bruiloft genodigd. Joh. 2 vers 2. In de maand mei plegen vele paartjes in het huwelijksbootje te stappen. In de regel wordt deze belangrijke dag in opge wekte sfeer gevierd, waarbij vele genodigden tegenwoordig zijn. Te Kana in Galilea werd ook een bruiloft gevierd. Een hoge gast was daar aanwezig te midden van de feestgenoten. Dat was Jezus. Is op onze bruiloften Jezus ook vertegenwoordigd? Of feesten wij maar raak? Weet u, dat een bruiloft pas goed kan slagen, als Jezus aanwezig is. Door Zijn grote liefde kimnen we ook feestvieren. Laten we dan ook onze grote dank betuigen door Jezus uit te nodigen en em in het middel punt te plaatsen. Dan wordt ons bruiloftsfeest een heerlijk feest. Verdacht van oplichting De politie te Amsterdam beeft gisteren de 38-jarige J. C. T., directeur van een N. V., gearresteerd, die wordt verdacht van oplichting ten bedrage van ƒ265.900. Naar de politie mededeelde heeft T. op lictige wijze een ceel, die als onderpand diende voor een partij koffie in een Am sterdams veem, aan de bank onttrokken. De bank financierde de aankoop i partijen koffie. T., die kantoor houdt in Amsterdam, heeft eind april het veem opgebeld met het verzoek de ceel bij de bank op te vragen, omdat hij naar hij zeij— mon sters wilde trekken van de partij koffie. Zonder ceel was het nl. onmogelijk over de koffie te beschikken. Een kantoorbe diende bracht hem kort daarna inderdaad de ceel. Hij liet de man in een ander ue Lairessi.in Do. Ha„g ,-eeft vrijdag het Kanaal-comité van de NAVO vergaderd onder voorzitter schap van de Nederlandse bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal H. H. L. Propper. De foto toont v.l.n.r.: bij de opening van de vergade ring: commandeur L. J. Robins (Bel gië), schout bij nacht D. P. Dreker; admiraal Graaf Mountbatten van Bur ma (Groot-Brittannië)vice-admiraal H. H. L. Reeser en admiraal H. L. J. M. Nomy (Frankrijk). Minister Witte spreekt van papier Bij de opening van de Rietveld-ten toonstelling in het centraal museum te Utrecht heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, Ir. H. B. J. Witte zijn openingsrede, in tegenstelling tot zijn gewoonte, voorgelezen. Hij motiveerde dit met de mededeling dat spreken zonder papier, over woningen en al wat daarmee samen hangt, een gevaarlijke zaak is. Men dient, aldus de bewindsman, de no dige voorzichtigheid te betrachten omdat men gauw iets kan zeggen, dat aanstoot geeft. Twee omroepster van radio Hoyer op Curagao, mej. Stella Priest en Myr- na Sintjago, zijn per boot naar Neder land vertrokken, om gedurende resp. vier en zeven maanden bij de Wereld omroep en de KRO radio en televisie te bestuderen. vertrek even wachten en verdween zelf met het document. Hij stelde het aan een koper ter hand, die een kwitantie uit schreef voor het genoemde bedrag. Dit bedrag heeft T. onmiddellijk bij de bank geïnd. Toen de partij door de koper die, zoals de politie meedeelde, geheel ter goeder tra heeft ge.iandeld, werd doorver kocht, kwam de zaak aan het licht. T. is ingesloten ln het bureau Singel. (Van één onzer verslaggevers) De zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Ned. Ver eniging van Chr. Handelsreizigers en -agenten nam een zeer ingrij pend besluit. Met 71 tegen 16 stemmen verwierpen de afgevaardigden n.l. een voorstel van de meerderheid van het bestuur om een federa tieve samenwerking aan te gaan met de Nationale Vakgroep Handels reizigers in de Ned. Chr. Beambtenbond. De consequentie van dit be sluit is, dat de Nede. Vereniging nu geroyeerd zal worden als lid van het C.N.V. De commissie van stedebouwkundi gen, die werd ingesteld om rapport uit te brengen in verband met de plaats van vestiging van de Europese instellingen, heeft haar werkzaam heden thans voltooid. De regeringen hebben het rapport op 7 mei ontvan gen en hebben dit intussen reeds over gemaakt aan het Europese parlement, zitting, die op 13 en 14 mei in Straats burg wordt gehouden, de hoofdschotel der besprekingen zal vormen. Zoals men weet hebben de regerin gen der zes namelijk het advies ge vraagd van het Europese parlement C.A.O. Bouwarhiiders werd eindelijk goedgekeurd Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan partijen meegedeeld, dat het op aanwijzen van de regering een loonsverhoging voor de bouwarbei ders heeft goedgekeurd. De goed gekeurde bedragen komen in hoofd zaak overeen met hetgeen vermeld staat in de langzamerhand berucht geworden meept-C.A.O. In deze week hopen partijen nog de defim- tieve redactie van de C.A.O. vast te stellen. De verhoogde lonen die to. doel hebben de „zwarte lonen te laten verdwijnen gaan dan op 15 juni a.s. In. Wat de eerste gemeenteklasse be- Keft keurde het College een uurloon van f 1,20 goed voor de door hem ge creëerde groep I A en een uurloon van f 1,12 voor groep I.' In het con cept werd voor de gehele groep I het hoogste bedrag voorgesteld. Voor groep II bedraagt het uurloan f 1,33, wat ook gevraagd was. Voor groep III f 1,44 (gevr. f 1,47), voor groep IV f 1,56 en voor groep V f 1,63. In de laagste gemeenteklasse liggen *al deze bedragen dus 10 cent lager. Uurloon tot f 1,63 Dank zij deze verhoging stijgt het tijdloon voor de hoogst geschoolde groep nu van f 1,34 tot f 1,63 en voor de laagste groep van f 1,09 tot f 1,12. Het College heeft aan zijn goed keuring de voorwaarde verbonden, dat partijen hun instemming betui gen met de bezwaren, die het in de brief van 4 mei naar voren heeft gebracht terzake van enkele onder delen. Bovendien zullen partijen overeenstemming moeten bereiken over de vorstverletregeling. De werkgevers willen de uitkering krachtens deze regeling nu n.l. van 100% tot 90% van 'ttijdloon terug brengen. delen stegen met 2,2 miljard en de be- toUKO /-I ✓>■#-* a-* />i Jjstedingen met 2 miljard. Naar de hoe- Lt. V X LLlLlllilLlU vcellitlil stegen evenwel de middelen met 1,5 procent en de bestedingen met 0,7 De resultaten van de in Neder land gevoerde politiek tot beste' dingsbeperking kunnen niet ge heel tot tevredenheid stemmen, zo heet het in het jaarverslag van het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland. Het verbond constateert, dat ondanks de bestedingsbeperking, de bestedingen naar de waarde in 1917 nog met onge veer 7 procent zijn toegenomen. De mid- Ingezonden mededeling (Adv.) Er heeft dus in 1957 een zeker redres plaatsgevonden in de verhouding tussen middelen en bestedingen. Consumptie bleef gelijk Een nadere analyse van de verschil lende bestedingscomponenten doet zien, dat de consumptie ten opzichte van 1956 gelijk bleef, terwijl de overheidsuitgaven slechts een geringe toeneming te zien geven. De voorraadvorming daalde in be langrijke mate, nl. met 22 procent. Slechts de investeringen vertoonden in dït beeld een relatief sterke toeneming. Voor een belangrijk deel spruit deze toeneming echter voort uit-de omvangrijke inves teringen in de woningbouwsector, die in 1957 plaatsvonden. Ten aanzien van het prijsaspect blijkt, dat zich van 1956 op 1957 over de gehele linie een niet geringe stijging van de prijzen heeft voortgedaan. De stijging be droeg voor de verschillende bestedings componenten tussen de vier en de zeven procent. Afgezien van de incidentele maatregel als de huurverhoging houden deze stijgingen voor een belangrijk deel verband met de bestedingsbeperking zelf. Alleen door prijsverhogingen bleek het mogelijk een deel van de bestedingsbe- perking af te dwingen. Het verbond constateert, dat de even- wichtsituatie in 1957 nog niet was be reikt: er was een tekort van 500 milj. op de lopende rekening van de betalings balans. Wat 1957 wel bracht is dat wij ons op de weg naar het einddoel een overschot van 500 miljoen bevinden. Wat het gevoerde beleid en de con crete maatregelen, die zijn getroffen, be treft, heeft het verbond het sterke ver moeden, dat dit beleid te veel achter de ontwikkeling aanliep. Dat er sprake was van een „na-ijlen", hetgeen tot gevólg had, dat niet de juiste maatregel op het juiste tijdstip kwam. Ingezonden mededeling (Adv.) Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking K5JP58SBR5J enkele couvert-artikelen |öS((§)j| Jj(® jï a's begin van Uw toe- 'I komstige SOLA-UITZET SiGARANOItRD VOOR UW IEVEN met betrekking tot de keuze van de zetel. Ook de voorzitters van de hoge autoriteit en de Europese commissies, die de zitting van het Europese par lement zullen bijwonen, hebben een exemplaar van dit 118 bladzijden tel lende rapport ontvangen. Hoewel de commissie van urbanisten geen enkele aanbeveling in het rapport doet zij had slechts tot taak een ob jectief verslag uit te brengen over de hoedanigheden van de steden die zich kandidaat hadden gesteld (Brussel, Nice, Luxemburg, Itraatburg, Parijs, Milaan, Stresa, Parijs en het Franse departement Oise) zou volgens de Brusselse pers uit de analyse der stedebouwkundigen blijken dat slechts de stad Nice het tegen de Belgische hoofdstad zal kunnen op nemen in de strijd .om de titel van Eu ropese hoofdstad. Pierre Pflimlin, een leider van de (r.k.) republikeinse volkspartij, heeft zaterdag avond na een onderhoud met president Coty van Frankrijk medegedeeld, de op dracht tot het vormen van een regering aanvaard te hebben. Pflimlin is de derde officiële kabinets formateur in de huidige regeringscrisis, die 15 april begon. Zijn voorgangers wa ren Bidanlt, leider van de nationalistische minderheidsgroep in de republikeinse volkspartij, en de leider van de radicaal- gezinde partij Pleven. Shock-therapie Pflimlin wil, als hij de nodige steun krijgt, het Franse parlement volledige volmachten vragen voor de duur van vijf maanden en de afgevaardigden tot oktober met vanantie sturen. Daar na zou hij bereid zijn zijn ontslag in te dienen. In die vijf maanden jgil hij een „shock therapie" toepassen om het land weer op de been te brengen. Mollet en Pinay, leiders van resp. de socialistische en de conservatieve partij, hebben hem al hun steun toe gezegd. Pflimlins „shock therapie" bestaat uit de volgende punten: 1. Verlenging van de diensttijd van 24 tot 27 maanden. 2. Nieuwe belastingen (40 miljoen fr.) om de oorlog in Algerië te kun nen financieren. 3. Een gedwongen spaarregeling voor loontrekkers en loonsverhogingen. 4. Stabilisatie van de prijzen van levensmiddelen en industrieproduk- ten. 5. Verlaging van de invoer met 25 percent en rantsoenering van grond stoffen. 6. Rantsoenering van de consump tie van rundvlees in Frankrijk zelf om de prijs hiervan te deen dalen en een exportoverschot te kweken. Over de reeds ruim 10 jaar ouda voorgeschiedenis van deze voor alia betrokken partijen zo droeve aangele genheid hebben we meermalen uitvoe rig geschreven. In december j.l. kwam een buitengewone alg. vergadering van het C.N.V. bijeen om in hoogste instan tie te beslissen over het royement van de N.C.H.V. dat door de Verbondsraad was uitgesproken. Toen werd als laat ste uitweg afgesproken, dat deze ver eniging het federatie-rapport alsnog aan haar alg. vergadering zou voorleg gen en dat de beslissing zo lang zou worden opgeschort. Thans heeft deze alg. vergadering dus gesproken. De voorzitter, de heer A Graafland, wees reeds in zijn openingswoord op de ernst van de te nemen beslissing, Een afwijzing van de federatieve sa menwerking en een uitstoting uit het C.N.V. zou de vereniging maken tot een categorale organisatie zonder me dezeggenschap in alle centrale organen en p.b.o.-organisaties. Tal van afgevaardigden verklaar den echter dat de zelfstandigheid van de eigen vereniging hun boven alles ging. Met name het punt in het federatie-rapport dat handelde over de propaganda en de Indeling van het land in invloedssferen riep zeer veel weerstand op. Nadat de heer C. van Nierop namens het C.N.V. nog eens in een korte toespraak op dt grote consequenties van een afwij zing had gewezen, werd de stemming gehouden met genoemd resultaat. Tragische plechtigheid De voorzitter verklaarde daarna, dat hij de consequentie uit deze beslissing zou trekken en zijn functie op korte termijn ter beschikking zou stellen. Da heer Graafland heeft vanaf de oprich ting van de N.C.H.V. nu 30 jaar ge leden de voorzittershamer gehanteerd. Een wat tragische plechtigheid op deze bewogen vergadering vormde de uit reiking van het gouden insigne van het C.N.V. vcor 25 jaar lidmaatschap aan een drietal leden De heer W. van Rijn uit Zwijndrecht werd tot bestuurslid verkozen. De ver eniging tolt moropntoel ongeveer 850 Aanvankelijk opklaringen, later weer meer bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Zuidwestelijke wind. Koudere nacht. Vanmiddag over het algemeen iets hogere temperatu ren dan zondag. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.50 u., onder 20.24 u. Maan op 2.39 u., onder 15.00 u. Hoogwater dinsdag 13 mei: Vlissingen: 10.31 u. 1.56 m. 22.52 u. 1.40 m. Terneuzen: 10.56 u. 1.73 m., 23.21 u. 1.57 m. Wemeldinge: 11.50 u. 1.42 m., u. m. Zierikzee: 11.26 u. 1.24 m., 23.49 u. 0.98 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1