DELTAPLAN VERKREEG WETTELIJKE GRONDSLAG ZIJN 8 Gistermiddag vijf voor vier Unanieme aanvaarding door Eerste Kamer Middenstand ontstemd over beslissing van regering Oesterproef in onderzoek Dam Zierikzee - Colijnsplaat van later zorg PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Afvaardiging naar Soc. Econ. comité van de EEG Mr. Kranenburg bood excuses aan Legeroefening „Citra Ultra" gestart Beloningen uitgereikt van Groningse overval Slotcommuniqué NA VO-Conferentie Ontwapening primair op agenda van topconferentie Minister Algera verklaart: SLOEPLAN GESCHIKT VOOR NIET- SPECIFIEK RANDSTAD-BEDRIJVEN Onderhandelingen in Engeland op dood spoor geraakt Nederlandse kruisers worden bewapend met geleide projectielen Ontslag de heer Olie Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4002 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze speciale verslaggever) OM PRECIES vijf minuten voor vier gistermiddag heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming het ontwerp Deltawet aanvaard. Daaruit bleek, dat ook de rooms-katholieke senatoren, die dinsdag avond nog twijfelden hoe zij zouden stemmen vanwege de vermeende strijd van artikel vier met de Grondwet, tot de overtuiging waren ge komen, dat zij om deze reden hun stem aan het wetsontwerp niet mochten onthouden. Wellicht, dat de rede van minister Algera op dit punt hen tenslotte nog tot andere gedachten heeft gebracht. Hoe het zij: unaniem stond de Eerste Kamer achter het ontwerp en het moet voor minister Algera en zijn medewerkers in het bijzonder een grote voldoening zijn, dat dit reeds van 16 november 1955 daterende wets ontwerp met ondergeschikte wijzigingen door de parlementaire bar rières is geloosd en dat thans aan het reeds volop in uitvoering zijnde Deltaplan de wettelijke grondslag is gegeven. ALS UITVLOEISEL van de Delta wet zullen binnen afzienbare tijd nog twee wetsontwerpen worden inge diend, n.l. met betrekking tot de scha devergoedingen en de bijdragenrege- ling. Opnieuw zullen de beide Kamers der Staten-Generaal dan gelegenheid hebben zich in de Deltavraagstukken te verdiepen. Prioriteit Dat deze twee wetten nog niet kon den wi'den ingediend werd door mi nister Algera in zijn rede gistermiddag nog eens duidelijk gemotiveerd. De Deltawet zelf moest de hoogste priori teit hebben en het was niet verant woord te wachten op het gereedkomen der andere regelingen. Dat ais gevolg hiervan de Kamer in een dwangposi tie was gekomen, ontkende de heer Algera met klem. In volle vrijheid zul len de Staten-Generaal hun beslissing over de komende ontwerpen kunnen nemen. Overigens kon mr. Algera nog niets zeggen van de inhoud der komende twee wetsontwerpen. Nog niet alle ad viezen van de provinciale besturen zijn binnen voorzover het de bijdragen- regeling ingevolge de Deltawet betreft. Over de algemene bijdragenregeling zijn die adviezen wel ontvangen. Is al les „rond", dan volgt interdepartemen taal overleg, waarna de zaak in het kabinet komt en naar de Raad van Sta te gaat. Zeker percentage Wat de hoogte der bijdrage aangaat, die de waterschappen straks zullen moeten betalen in de kosten van uit voering van bepaalde Deltawerken, daarover heeft de regering zich nog niet beraden. Gerekend moet worden op vaststelling van een zeker percen tage, maar of dit veertig zal zijn, staat nog helemaal niet vast. De wat de mi nister noemde niet of minder grijp bare belangen bij uitvoering van het Deltaplan zullen het percentage, dat voor rijksrekening blijft, betalen. Ook over de vraag op welke wijze de draagkracht der waterschappen zal worden bepaald is nog geen beslissing genomen, maar deze zal wel. worden vastgesteld in de vorm van een per centage van de pachtwaarde. Een com missie heeft verder de kwestie der schadevergoeding, zoals die wettelijk moet worden geregeld, in studie. Een belangrijk deel van zijn rede wijdde de heer Algera aan de juridisch staatsrechtelijke aspecten, met name aan het befaamde artikel vier in ver band met de grondwet. Hij verwierp het verwijt te weinig te hebben ge zocht naar een uitweg voor die Tweede Kamerleden, die zich verplicht gevoel den tegen te stemmen. „Ik heb juist alles gedaan om aan de grondwettelijke bezwaren tegemoet te komen", ver klaarde de minister, daaraan toevoe gend het noodzakelijk te vinden, dat bij een volgende grondwetsherziening het betreffende artikel duidelijker wordt geformuleerd. Afgezien van dit alles: artikel vier is nodig. Kras gezegd „Ik zeg het misschien wat kras, maar kleine waterschappen zijn uit de tijd. Zolang zij nog niet tot gro tere eenheden zijn samengevoegd, heb ik de bevoegdheid nodig om, als dat nodig is, voor bepaalde werken, het beheer en onderhoud van dijkge- deelten zeewaarts van de toekomsti- schappen over te nemen. Versnippe- ge afsluitdammen van de water- ring van het beheer en onderhoud mag niet in de weg staan, dat de uit voering in één hand komt. Maar nog maals geef ik de verzekering, dat ik van dit artikel zo weinig mogelijk gebruik zal maken". Breedvoerig ging minister Algera ook in op de verhouding met België. „De regering blijft op het standpunt staan, dat zij de noodzakelijke vrijheid van handelen voor het uitvoeren van werken in de tussenwateren bezit. Dit geldt dus ook voor afsluiting der Oos- terschelde. Dat onze soevereiniteit als gevolg van zekere verdragsbepalingen niet onbeperkt is, behoeft deze uitvoe ring niet in de weg te staan. Het sluit echter evenmin uit, dat wij met de Belgische belangen rekening houden. Deze zullen niet worden veronacht zaamd. België ontvangt alle gewenste inlichtingen en wij zijn bereid overleg te plegen in alle gevallen, waarbij Bel gische belangen zijn betrokken. De verontrusting in bepaalde Belgische kringen is wellicht gevolg van het niet voldoende op de hoogte zijn met deze materie", aldus de minister. Geen geheimen „Wij hebben geen geheimen voor onze Belgische vrienden en ook geen geheime bedoelingen. Maar één ding staat vast: de werken in het belang van onze veiligheid zullen doorgaan in het gewenste tempo", zo besloot de heer Algera dit deel van zijn rede. Oven tevoren had hij medegedeeld, dat de Belgische senaatscommissie voor open bare werken gisteren en vandaag een bezoek bracht aan het Waterloopkun dig Laboratorium in Delft en aan en kele Deltawerken. Juist tijdens de ver klaringen van de minister over de ver houding met België waren de heren op de tribune van de vergaderzaal gaan zitten. „Men heeft in Nederland nog weinig begrip voor het feit, dat ook het mid den- en kleinbedrijf nauw betrokken is bij de opbouw van nieuwe vormen van internationale samenwerking zoals de Europese Economische Gemeenschap. Dit wordt wel duidelijk bewezen door de beslissing van de regering op ad vies van de SER genomen - om de mid denstand geen plaats toe te kennen in de Nederlandse afvaardiging naar het Sociaal-Economisch Comité van de EEG. Het is een droeve ervaring als men ziet, dat 400.000 middenstanders worden uitgeschakeld bij een zo be langrijke zaak". Dit verklaarde de heer H. dp Mooy, voorzitter van de Chr. Middenstands bond, naar aanleiding van de benoe- DE BILT ZEGT: Warmer Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west. Warmer. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.57 u., onder 20.18 u. Maan op 0.58 u., onder 10.40 u. Hoogwater vrijdag 9 mei: Vlissingen: 6.08 u. 1.91 m., 18.27 u. 1.74 m. Terneuzen: 6.37 u. 2.08 m., 18.57 u. 1.91 m Wemeldinge: 7.46 u. 1.60 m., 20.07 u. 1.34 m. Zierikzee: 7.19 u. 1.38 m., 19.26 u. 1.12 m. ming door de regering van de twaalf Nederlandse vertegenwoordigers in dit comité, dat uit twee kroonleden, vijf werkgevers en vijf werknemers is sa mengesteld. De algemene bondsvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond, te Zandvoort bijeen, nam een motie aan waarin eveneens ernstige ontstemming wordt uitgesproken over genoemde be slissing van de regering. Dinsdagmiddag om klokslag vier uur is het beginsein gegeven voor de grote legeroefening „Citra Ultra", die wordt uitgevoerd door de 42-ste gevechts groep onder leiding van de comman dant van de vierde divisie, generaal majoor B. de Koning. In het gebouw van de Rotterdamse Bank te Groningen heeft de directie van de bank, in samenwerking met de assuradeuren gisteren beloningen uit gereikt naar aanleiding van het doen mislukken van de overval op de bank- loper van deze bank aldaar op zater dag jl. Aan de oudste van de twee jon gens, die de achtervolging hebben in gezet op de overvaller, een achttien jarige werd f 600 aangeboden, de jong ste, een veertienjarige, kreeg f400, DONDERDAG 1958 MEI Tot den dood zal Hij ons geleiden. Psalm 48 vers 15b Voor een kazerne, ergens in ons land, staat een grote spiegel met het opschrift: Zo zien anderen U? Ja, hoe ziet een ander mij? Hoe ziet de wereld ons? En la ten we dan maar eerlijk zijn: het is niet alles goud, wat er blinkt. Natuurlijk, we gaan des zondags trouw naar de kerk. Maar hoe is het in de week? Dan hebben wij vaak geen tijd om aan God te denken. We heb ben ook zoveel rompslomp. En de wereld schaterlacht. Maar God zegt, dat wij altijd Zijn Naam moeten aanroepen. Hij wenst geen zondagse christenen. Laten wij maar eens goed lezen wat de Psalmdichter zegt: Hij zal ons tot de dood geleiden. Wat een heerlijke belofte. De wereld kan ons die niet geven. Deze foto toont drie beelden be treffende de roofoverval in Londen welke de rovers een bedrag van 440.000 gulden, toebehorende aan twee Londense banken, opleverde. De foto links boven: toont de vrachtauto, waarmee het geld zou worden vervoerd, op de plaats, waar deze wagen, op weg naar de banken voor het inladen van 'het geld werd overvallen, waarna de rovers de chauffeur boeiden en door een van hen vervingen. De onderste foto links toont de, ook gestolen vrachtauto, waarin de ro vers het geld vervoerden, nadat zij in de bovenste wagen eerst het geld hadden geroofd en zich van de twee bewakers hadden ontdaan. De rechter foto toont leden van de dactyloscopische dienst van de Britse politie bezig met het zoeken naar vingerafdrukken. De rovers ontkwamen tenslotte in een per sonenwagen. DE MINISTERS van buitenlandse zaken van de vijftien N.A.V.O.-landen hebben in een communiqué, dat aan het einde van hun driedaagse conferen tie in Kopenhagen woensdagavond is uitgegeven, verklaard, dat gecontro leerde ontwapening een van de voornaamste onderwerpen op de agen da van een topconferentie met Rus land moet zijn. ONDANKS de teleurstelling en twij fel, waartoe de houding van Rusland aanleiding geeft, zullen de N.A.V.O.- regeringen zich niet laten ontmoedigen (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Kranenburg, de be windsman die in de eerste plaats ver antwoordelijk is voor de verontrusten de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht, heeft gistermid dag in de Tweede Kamer enkele bit tere pillen te slikken gekregen. Dat de „leider der oppositie", prof. Oud (lib.), hem uitmaakte voor een regeerder die niet voor zijn taak be rekend is en maar beter kon verdwij nen, was tot daaraan toe. Maar dat de socialistische woordvoerder Evert Vermeer zijn partijgenoot met geen en kel woord in bescherming nam, terwijl ook minister Staf dit geheel en al na liet, moet voor de heer Kranenburg toch wel een alleronaangenaamste ge waarwording geweest zijn. Q De Kamer nam aan het eind van het (soms bewogen) debat zh.s. een ge wijzigde motie-Vermeer aan, waarin een Kamercommissie wordt gevraagd, die een onderzoek zal instellen naar de activiteiten van het D.M.L. en die zich terzijde zal doen staan door ge zaghebbende buitenstaanders. De heer Ritmeester (WD) was van oordeel, dat de eerst aangewezen weg is, dat de regering een onderzoek doet instellen door deskundige buitenstaan ders. Een commissie uit de Kamer leek hem ongeschikt voor het instellen van een zelfstandig onderzoek. Zijn motie werd echter verworpen met 103 tegen 17 stemmen. Vóór waren: VVD, SGP en de communistische groep-Gortzak. De gewijzigde motie-Vermeer werd z.h.s. aangenomen. „ONDERSCHAT" Staatssecretaris Kranenburg legde een korte verklaring af met betrekking tot zijn afwezigheid bij de interpella tie-Ritmeester. Hij zei voor een kon- flikt van ambtsplichten te hebben ge staan. Hij heeft een keus gedaan voor een plicht, welke hij slechts persoon- :J lijk kon vervullen. „Ik heb het gewicht onderschat, dat de Kamer aan mijn aanwezigheid heeft gehecht. Daarvoor Staatssecretaris mr. F. J. Kranenburg bied ik mijn verontschuldiging aan". Excuses noch hun gehechtheid aan het beginsel van onderhandelingen opgeven, aldus het communiqué. (Van onze speciale verslaggever) „Veel nieuws over de visserijproble men kan ik niet meedelen", zo zei mi nister Vondeling gistermiddag in de Eerste Kamer in antwoord op hem ge stelde vragen. Samenvattend conclu deerde hij, dat de mogelijkheid tot het voorkomen van schade niet bijzonder groot lijkt. Naar dr. Vondeling verklaarde om trent resultaten in het proeflaborato- rium voor de oestercultuur te Wemel dinge zijn er aanwijzingen, dat op kunstmatige wijze telen van oesterlar- ven mogelijk is. Maar er is bepaald nog geen zekerheid. Er wordt nu een on derzoek ingesteld naar de technische en financiële aspecten van een zgn. oesterproef in een bassin achter de Veeregatdam. Een rapport komt over enkele maanden gereed. De kosten van deze proeven en de schadevergoeding zijn, aldus de minis ter, nooit gekoppeld geweest. Het zijn twee los van elkaar staande zaken. Voor een schatting op dit moment van de bedrijfswaarde der oesterbedrijven voelde de heer Vondeling weinig. De boekhoudkundige gegevens, op grond waarvan dit zou moeten geschieden, gaan niet verloren. Bovendien laat de zgn. commissie van dertien een onderzoek instellen naar de economische waarde van de oestercultuur door prof. Haccou. Ook het E.T.I. voor Zeeland heeft belang stelling op dit punt. Eventuele stich ting van een vissershaven te Colijns- plaat is in onderzoek, aldus deelde de minister tenslotte mede. (Van onze speciale verslaggever) Uitvoerig is minister Algera gistermiddag in de Eerste Kamer in gegaan op allerlei vragen van meer technische aard, welke verband houden met het Deltaplan. Een van zijn mededelingen was, dat bodem daling in het westen des lands als gevolg van de oliewinning als uit gesloten moet worden beschouwd, aangezien deze olie uit zeer oude formaties op grote diepte wordt onttrokken. In het algemeen is de bodemdaling moeilijk te voorspellen, al staat vast, dat het proces lang zaam doorgaat. Hieronder volgt in telegramstijl het ministeriële antwoord op vele gestelde vragen: Het onderzoek naar de uitvoering der Tweede Kamermotie inzake een ontwikkelingsfonds voor het Deltage bied is nog niet ten einde. De uitkomst kan tot verschillende conclusies leiden, wellicht, dat met subsidiergelingen zal worden gewerkt. Rijkswaterstaat is in de eerste plaats een bestuursapparaat en in de tweede plaats een ingenieursbureau. Tweederde van het personeel behoort tot het eerste, eenderde tot het twee de. De Raad van de Waterstaat is zeer „objectief" samengesteld en de leden beschikken voor het merendeel over grote bestuurservaring. 9 Het vraagstuk Breskens (verhoging zeewering en boulevard) is een zaak van overleg in het kabinet. Ten aan zien van de versterking van het zwak ke dijkgedeelte bij Ossenisse is er overleg met het betrokken waterschap. Over de afsluiting van de Lauwers- zee komt dit jaar een rapport. De ver wachting is gewettigd, dat er een af sluitdijk wordt gelegd. De dijken te Maassluis leveren geen bijzondere zorgen op. Versterking der dijken van het gehele hoogheemraad schap Delfland kan niet ineens gebeu ren. Alles zal in het werk worden ge steld om Flakkee zo spoedig mogelijk zijn brug over het Haringvliet te ge ven. „De financiële hint van de heer Van Driel (eventuele tolheffing, waar mee de streek akkoord gaat) heeft het oor bereikt van een goed verstaander", zei mr. Algera. Een dam Zierikzee-Colijnsplaat komt pas in aanmerking, als de Ooster- schelde is afgesloten. Dat duurt nog 20 jaar „en dan is het voor de provin cie Zeeland waarschijnlijk geen belet sel de weg aan te leggen, maar dat is nu nog niet te zeggen". Loononderhandelingen tussen de lei ding van de genationaliseerde Britse spoorwegen en vertegenwoordigers van 370.000 van de 500.000 spoorweg mensen zijn woensdag geëindigd zon der dat men tot overeenstemming is gekomen. De betrokken vakbond zal vandaag beslissen of er een staking zal worden uitgeroepen om aan de eis van een loonsverhoging van drie procent kracht bij te zetten. Twee andere bon den van spoorwegpersoneel zullen eveneens vandaag vergaderen. Het peil in de afgesloten Zandkreek moet zodanig zijn geregeld, dat van de omliggende gronden een maximum op brengst wordt verkregen. Een te laag peil zou verdrogingsverschijnselen op roepen. De bekleding van de Veeregatdam (binnenzijde) zal voor een groot deel uit asfalt bestaan, doorlopend tot 30 m in de berm. Met de esthetische wensen zal rekening worden gehouden. Over een eventuele dijk bij Dom burg is nog geen beslissing genomen. Zou het doorgaan, dan zal met het ka rakter van badplaats rekening worden gehouden. Het Sloeplan biedt voor Zeeland grote perspectieven. Het is een geluk kige omstandigheid, dat „De Schelde" „als eerste belangrijke aanzet" er een nieuwe scheepswerf wil stichten. Als het bedrijfsleven belangstelling toont, kan het project na de nodige investe ringen geschikt zijn voor bedrijven, die niet direct in het westen thuis ho ren. De regering heeft gisteren, aldus be richt de marine-voorlichtingsdienst, be kend gemaakt dat hr. ms. kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" be wapend zullen worden met geleide wa pens. Deze beslissing is het uiteindelijk resultaat van de nauwe samenwerking tussen de marineleiding en de Ameri kaanse „Military Assistance Advisory Group" te 's-Gravenhage, zomede van de Nederlandse militaire missie in Washington met de autoriteiten in het Pentagon. (Van een onzer redacteuren) De voordracht voor het ontslag van. de heer J. Olie, wiskundig adviseur, die de Pensioenraad bij de minister van binnenlandse zaken aanhangig heeft gemaakt, heeft vanmorgen ge resulteerd in een interpellatie in de Eerste Kamer van prof. mr. H. J. Hel- lema (a.r.). Na een uitvoerige behande ling van de ontslagaanvrage en de daarmee samenhangende kwesties, zeg de minister mr. A. A. M. Struycken toe, dat de nodige voorzichtigheid zal worden betracht bij de afwikkeling van de zaak. Voordat in overleg met de minister-president eventueel tot een ontslag zal worden besloten, zal de kwestie eerst worden beoordeeld door een commissie van bekwame en wijze I mannen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1