Minister mr. Luns stak een waarschuwende vinger op Spaak: Westen zal aaneen' gesloten front vormen Nieuwe veerboot in Vlissingse buitenhaven Bukittinggi door centrale troepen veroverd Boycot in Madrid Laten we ons best doen!" IMH „LONDEN" WANDELDE NAAR ZIJN WERK PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NA VO-Conferentie in Kopenhagen begonnen Inhoud Russische nota: Rebellen .Makken temg in mnwuêMekeek OPSTANDELINGEN OP NOORD-CELEBES ZOUDEN WILLEN ONDERHANDELEN V/orosjilof wenste Koningin geluk Vervoersonderneming voor 20 mille benadeeld PLEVEN OPNIEUW AANGEZOCHT Eind deze week hele Betuwe in bloei Prins kreeg in Canada eredoctoraat Hoofdkantoor: L>. vorst straat w, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; TerneuZen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad DINSDAG Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4000 Directeur: JACQ DE SMIT Tegenstanders van Franco's regiem hebben maandag in Madrid het open bare vervoer geboycot uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud en om de aandacht te vestigen op de „nationale verzoening", waarop de ver schillende oppositie-groepen en vooral de communisten aandringen. Zij bedoe len hier echter geen verzoening met Franco mee, maar een onderlinge ver zoening van de oppositiepartijen om Franco. De communisten en andere opposi tiegroepen hadden voor maandag ook een staking uitgeschreven, doch hier aan is slechts gedeeltelijk gevolg gege ven. Naar raming zijn in Madrid 6000 arbeiders niet op hun werk versche nen. Circa 40.000 arbeiders deden het „langzaam aan". Het verzoek om geen gebruik te maken van de openbare ver voermiddelen had meer sukses. MAANDAGMORGEN is te Kopenhagen de conferentie begonnen van de ministers van buitenlandse zaken van de N.A.V.O.-landen. De 6ecretaris-generaal van de N.A.V.O., de Belg Paul Henri Spaak, zei in zijn openingsrede, dat het westen, dank zij de vorderingen in de N.A. V.O., een stevig aangesloten front zal vormen op eventuele topbespre- kingen. Spaak verklaarde, dat hij de nadruk wilde leggen op de voor uitgang op niet-militair gebied, die in de N.A.V.O. is geboekt. Maar het gevaar, dat wij op het ogenblik moeten bestrijden, bestaat ook al in andere delen van de wereld en op politiek, economisch en psycholo gisch gebied, aldus Spaak. Hij zei, dat de hoge levensstandaard van de westelijke landen het beste antwoord vormt op de uitdaging van het communistische systeem en de aantrekkingskracht, die dit uitoefent op de minder ontwikkelde landen. DE N.A.V.O.-secretaris-generaal zei, dat er bij de onderhandelingen zoveel op het spel staat, dat het westen zich niet kan veroorloven een kans op een aanvaardbare overeenkomst te ver- Waarlozen. Het westen blijft daarom voorrang gevèn aan de poging om tot een algemene en gecontroleerde ont wapening en de hereniging van Duits land te komen en de veiligheid van Europa te versterken. Pineau (Frankrijk) zei, dat het wes telijke ontwapeningsplan van augustus 1957 een goed plan is, dat niet behoeft te worden gewijzigd. De Franse minis ter zou een gedeeltelijke ontwapening willen, progressief en geldend voor al len, en niet, zoals de Russen wensen, leperkt tot bepaalde zones in Europa, uiten de Sowj et-grenzen. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, Luns, sprak zich uit te gen „losmaking", die naar zijn mening slechts tot een verzwakking van de N.A.V.O. zou leiden. „Nederland is ab soluut tegen plannen van achter he* Ijzeren gordijn", verklaarde minister Luns, zoals het ook door de Verenigde Staten afgewezen Rapacki-plan. De jnfiister betoogde en vond daarbij Instemming bij velen van zijn collega's., dat het eerste doel van de Sowjet- Unie bij elk voorstel tot locale ontwa pening is de afweerkracht met atoom wapens van het westen te verminde ren. Nederland staat voorts sceptisch tegenover de Russische ideeën van toe nadering". Minister Luns waarschuw de in dit verband ook tegen defaitisme In hut westen, dat de Russische leiders pogen te verwekken. Selwyn Lloyd van Groot-Brittannië betoogde, dat de atoomontwapening niet mag worden gescheiden van de klassieke ontwapening. Anders sturen wij op een ramp aan, zei hij. Von Brentano, de Westduitse minister, 99 De Sowjet-Unie heeft maandag, als volgende stap op de weg naar een top conferentie, geantwoord op de weste lijke nota's van eind vorige week, waarin Amerika, Engeland en Frank rijk er mee instemden dat hun ambas sadeurs afzonderlijk met de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Gro- myko, zullen onderhandelen over de voorbereidingen van een topconferen tie van ministers van buitenlandse za ken en een topconferentie van rege ringsleiders van oost en west. De westelijke grote drie verwierpen ^venwel het Russische alternatief om Polen en Tsjecho-Slowakije aan de voorbereidingen te laten meewerken, waardoor bij gemeenschappelijk voor overleg oost en west even sterk verte genwoordigd zouden zijn. In de Rus sische nota van maandag, die Gromyko aan de westelijke ambassadeurs heeft overhandigd, wordt deze verwerping uiteraard betreurd, In de nieuwe nota spreekt de Sow- Jet-regering de verwachting uit, dat nu overeenstemming over gedachten- wisseling via diplomatieke kanalen is bereikt alle partijen hun best zullen doen om het werk zo spoedig mogelijk te voltooien. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere tempe raturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.00 u., onder 20.15 u. Maan op u., onder 8.29 u. Hoogwater woensdag 7 mei: Vlissingen: 4.23 u. 2.35 m., 16.48 u. 2.27 •n. Terneuzen: 4.52 u. 2.50 m., 17.20 u. 2.42 m. Wemeldinge: 6.13 u. 1.80 m., 18.41 u. 1.62 m. Zierikzee: 5.49 u. 1.54 m., 18.14 j. 1.38 m. bracht naar voren dat er, gezien de te leurstellende ervaringen bij de oplos sing van de politieke problemen, thans het best een klimaat van ontspanning kan worden geschapen door middel van ontwapening. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zei tijdens de middagvergadering, dat pres. Eisen hower en hijzelf voorstander zijn van een topconferentie als de voorbereidin gen daartoe de hoop op resultaat recht vaardigen. De agenda voor een top conferentie dient bijvoorbeeld niet zo danig te worden opgesteld, dat sommi ge van de°hangende kwesties ten gun ste van de Sowjet-Unie zouden uitval len. Over de voorbereidende, besprekin gen zei Dulles, dat het onverstandig zou zijn deze te laten doodlopen op een kwestie van procedure. Als de Russen het Amerikaanse voorstel betreffende het Noordpoolgebied hadden aangeno men, had dat volgens Dulles een keer punt in de betrekkkingen met Rus land kunnen betekenen. INDONESISCHE regeringstroepen hebben Bukittingi, de hoofdstad van de tegenregering in west-Sumatra, veroverd. Men meent thans in Djakarta, dat de opstand in midden-Sumatra als afgelopen moet wor den beschouwd. Weliswaar kan er nog sprake zijn van een guerilla in de nauwelijks toegankelijke oerwouden in dat gebied, maar dat is vbor deze jonge republiek niets nieuws sinds de Darul Islam al jarenlang op deze wijze opereert in west-Java, noord-Sumatra en zuid-Celebes. De premier van de tegenregering, Sjafruddin Prawikanegara, heeft vóór de bezetting van Bukittingi de wijk genomen. Men veronderstelt, dat de rebellen- regering zich heeft teruggetrokken in de driehoek, gevormd door de plaatsen Batu Singkar, Singkarak en Pajakum- bu, ten oosten van de lijn Padang-Bu- kittingi. Het gebied van deze driehoek heeft een oppervlakte van ongeveer duizend vierkante mijl. Voorts hebben de opstandelingen nog Painan, een stad vijftig kilometer ten zuiden van Pa- dang, in handen. De legerwoordvoerder van de centrale regering heeft maandag avond volgens radio-Djakarta me degedeeld, dat de Indonesische op standelingen in noord-Celebes om onderhandelingen hebben ge vraagd. Volgens de radio zou- zijn verzocht om een ontmoeting tus sen de chef-staf van het leger, ge neraal Nasution, en de opperbevel hebber van de opstandelingen, ko lonel Kawilarang. De brief, waar in om besprekingen werd gevraagd was ondertekend door luit.-gene- raal Warouw, voormalig militair attaché in Peking. Volgens de woordvoerder van het le ger heeft generaal Nasution toestem ming gegeven, dat enige officieren on derhandelingen voeren met kolonel Kawilarang. In zijn brief had Warouw nog gezegd, dat hij aan geen van beide kanten stond, maar dat indien zijn po ging om tot vrede te komen niet slaag de, hij zich bij de revolutionnaire rege ring zou voegen. Kolonel Warouw be vindt zich thans in Menado, in noord- Celebes. Indonesische regeringsfunctionarissen verklaarden echter tegenover verslag gevers, dat Djakarta niet met de re bellen zal onderhandelen. Volgens radio-Djakarta zijn 23 van de 70 miljoen rupiah, die de vertegen woordiger van zuid-Sumatra van het Indonesische ministerie van handel, Hussein Aminuddin, bij zijn vlucht uit Palembang meenam, door troepen van de centrale regering in de buurt van Palembang gevonden. In een legercommuniqué werd mee gedeeld, dat generaal Nasution de re gionale militaire commandanten heeft geïnstrueerd om „te verhinderen dat iemand, wie dan ook, zijn neus steekt in de werkzaamheden der oliemaat schappijen". De oliecentra bevinden zich in zuid-Sumatra, In midden-Su matra, en oost-Borneo. De Westduitse luchtmacht overweegt momenteel om 60 tot 100 Britse pilo ten als vlieginstructeurs aan te zoeken, zo is te Bonn door het ministerie van defensie bekendgemaakt. De president van de opperste Sowj et van de Sowjet-Unie, Worosjilof, heeft Koningin Juliana ter gelegenheid van haar verjaardag een telegram gezon den en haar en het Nederlandse volk gelukgewenst. De koningin heeft president Worosji lof telegrafisch voor zijn gelukwens bedankt. Nadat de Maastrichtse gemeentepo litie een uitgebreid onderzoek had ver richt is gisteren in het huis van bewa ring te Maastricht opgesloten de 46- jarige C. Sch. uit Bunde. In dienstbetrekking van een lande lijke vervoersonderneming zou de man, toen hij nog in Maastricht woonde, kans gezien hebben door het achter houden van geïncasseerde gelden over de jaren 19561957 en begin 1958 de onderneming te benadelen voor een bedrag van in totaal rond f 20.000, Het gerechtelijk onderzoek zal uitma ken of hier van verduistering dan wel oplichting of een ander misdrijf sprake is. In Londen is maandag de eerste dag van de staking van de 50.000 man autobuspcrsoneel zonder al te veel on gerief verlopen. Bijna alle arbeiders verschenen normaal op hun werk. De automobilisten, van wie er velen lifters meenamen, kwamen opgelucht tot de ontdekking, dat er zich veel minder verkeersopstoppingen voordeden dan verwacht was. Het Londense verkeer is zonder de circa 8400 grote autobussen kennelijk vlotter dan met. De Labourparty heeft maandagmid dag in het Lagerhuis een motie van af keuring ingediend tegen het beleid van de minister van Arbeid ten aanzien van de staking. De partij wenst, dat de minister MacLeod, zich met de zaak bezighoudt, maar deze verklaarde, dat hij een hem passend ogenblik wenst af te wachten. De telefoto toont een grote menigte bus-passagiers op London Bridge, nu te voet op weg naar hun werk. In de grote drukte ontbreekt het vertrouwde beeld van de „dubbeldekker". In een Australisch vliegtuig heeft maandag een inheemse vrouw, kort voor het toestel in Port Moresby op Australisch Nieuw Guinea landde, een drieling ter wereld gebracht. Gelukkig bevond er zich een dokter in het vlieg tuig, die de moeder hielp. De andere inheemse passagiers weigerden een hand uit te steken, omdat een drieling volgens hen ongeluk brengt. Maar de meeste van deze ls de liefde. 1 Cor. 13 vers 13b Beangstigende symptomen van deze na-oorlogse tijd zijn onge twijfeld de lauwheid en laksheid van de chris enmens. Wij tonen geen liefde-en interesse voor God en Zijn dienst. Weet u, wat onze dienst is? Pret en vermaak. Daar zijn we wel warm voor te krijgen. Dat God ons zo oneindig lief heeft, dat Hij Zijn enige Zoon zond, och, dat raakt ons amper. Dat is toch wel vrese lijk en we moeten ons hiervoor diep schamen. Het wordt de hoogste tijd, dat wij Gods on doorgrondelijke liefde beant woorden met onze liefde je gens Hem. Vandaag nog. Mor gen is het misschien te laat. God wijst ons de weg van ge loof, hoop en vooral van de liefde. Een weg, die hoger voert dan deze wereld van pret en vermaak. De Franse regeringscrisis President Coty van Frankrijk heeft Pleven de leider van een dicht bij de radicalen staande kleine partij, op nieuw verzocht een poging te doen tot het vormen van een regering. *De radicalen hebben maandag voor zichtig toegezegd, van een regering- Pleven, deel te zullen uitmaken. Maar zij hebben de eis gesteld, dat in het kabinet geen conservatieven zitting hebben die „te actief" zijn geweest bij de omverwerping van de vorige rege- ring-Gaillard. Daarentegen hebben de volksrepu blikeinen (rooms-katholieken) maan dag deelneming aan een regering-Ple- ven geweigerd. Pleven zelf heeft zaterdag gezegd, definitief af te zien van zijn pogingen een nieuwe regering te vormen, nadat de socialisten geweigerd hadden van de partij te zijn. Na een onderhoud van anderhalf uur met Coty was Pleven bereid een nieu we poging tot het samenstellen van een regering te wagen. Vanavond zou hij de president een „positief ant woord" geven als de onderhandelingen die hij in de loop van de dag zou heb ben gevoerd hem de nodige verzeke ringen hadden opleverd. Pleven wil vandaag eerst de socialis tische leider Guy Mollet spreken. Zoals verwacht werd is thans nog niet de gehele Betuwe in bloei, maar men kan reeds genieten van de prach tige witte bloei van pruimebomen, pe ren en vroege kersen, waarbij nog wei nig groenvorming aanwezig is. Ook da meikersen beginnen door te breken. Daar de appelbloesem nog deze week haar pracht zal ontvouwen, zal men eind deze week het zo weinig voorko mende schouwspel kunnen zien waar bij vruchtbomen van verschillends soort in de fruitstreek de Betuwe tege lijk overvloedig bloeien. Prins Bernhard is maandag met een Dakota van de Canadese luchtmacht naar Montreal vertrokken, waar hij later op de dag een eredoctoraat kreeg aangeboden. Gouverneur-generaal Massey deed de prins naar het vlieg veld uitgeleide. Direct na aankomst in Montreal bracht de prins een uitge breid bezoek aan de Canadese vlieg tuigfabrieken, die op het vliegveld van Montreal zijn gevestigd. De Sjah van Perzië zal van dertien tot negentien mei een officieel bezoek brengen aan Formosa. Daarna gaat hij voor twee weken naar Japan, waar hjj te gast van keizer Hirohito zal zijn. Vervolgens brengt de sjah een officieel bezoek aan de V.S. De „Prinses Beatrix", de meer dan honderd meter lange veerboot, be stemd voor de dienst tussen Vlis singen en Breskens v.v., heeft op de technische proefvaart, welke overigens naar tevredenheid is verlopen bij het nemen van snel heidsproeven op de Westerschelde een storing in het elektrische systeem opgelopen, welke het fraaie schip dwong voortijdig terug te keren naar de buitenhaven te Vlissingen. De foto toont de reus achtige pont (links) gemeerd naast de in Vlissingen nieuw aangelegde veerfuik, welke tijdens de proef vaart op in- en uitvaren is gepro beerd. Rechts op de foto zien we de „Prins Bernhard" een van de oude veerboten, waarmee de laat ste jaren de dienst wordt onder houden. Het aanmerkelijke ver schil is duidelijk te zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1