NEDERLAND DACHT AAN ZIJN DODEN Dertien mensen dakloos door brand in Gouda Piëteitvolle en sobere plechtigheden bij vele monumenten op tal van kerkhoven Amerikaanse piloten gedood bij bomaanval op Makassar Centrale troepen weer dichter UIT DE WERELD OVERVAL OP BANKLOPER IN GRONINGEN PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Vreugde" (f60.000) was van korte duur Tabaksstof in de ogen gesmeten Britse soldaten op Cyprus vermoord Fransman maakte amok Acht kinderen konden ternauwenood worden gered Mr. Kranenburg terug uit Amerika Italiaans schip weef gebombardeerd Afnemende werkloosheid in Zeeland In juli Amerikaanse maanraket Meiklokjes in Schoonhoven BABY Zephyr-wol breit dol! Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3999 Directeur: JACQ DE SMIT In bijna alle plaatsen van Nederland zijn zaterdag op piëteitvolle en sobere wijze de gevallenen van de tweede wereldoorlog herdacht. De deelneming aan de stille optochten naar de begraafplaatsen en de be langstelling voor de kransleggingen was overal treffend groot. H.M. de Koningin was aanwezig bij de dodenherdenking bij het monument te Baarn. Zij was vergezeld van de Prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke. Hare Majesteit, die in een zwarte bontmantel was gekleed, bracht een grote krans van aronskelken, versierd met een lint in de Nederlandse driekleur, naar het monument, waarna zij zich voegde bij de familieleden van de gevallen slachtoffers en met hen de twee minuten stilte in acht nam. In Apeldoorn werden de doden her dacht met een stille tocht van de ge denknaald af naar het tijdelijk verzets- monument in de Loolaan. Nadat er twee minuten stilte in acht genomen waren, heeft mevrouw H. J. de Savor- nin Lohman, dame du palais, namens de Prinses aan de voet van het verzets- monument een krans gelegd. De Prin ses keek vanuit haar auto toe. AMSTERDAM H.M. de Koningin heeft zaterdag morgen om half twaalf een grote krans van witte tulpen, met twee linten in de nationale kleuren met daarop de gekroonde initialen J en B, aan de voet van het aan het nationaal monument op de Dam gelegd. De vorstin was ver gezeld van Prinses Beatrix. Namens de raad van ministers leg den minister-president dr. W. Drees en de minister van defensie, Ir. C. Staf, een krans van lila tulpen en aronskel ken aan de voet van de pyloon neder. Een paar honderd Amsterdammers stonden rond het monument opgesteld waaromheen de elf provincievlaggen en de drie nationale vlaggen aan de masten halfstok waren gehesen. Onder het gebeier der klokken arri veerden kort voor acht uur de deel nemers aan de stille tocht lans fusil ladeplaatsen in de hoofdstad bij het nationaal monument op de Dam, waar terweerszijden van de pyloon het ere- .eloton van de B.S. stond aangetreden. Benkele honderden Amsterdammers - het waren er minder dan vorig jaar - waren hier reeds bijeen, toen de kop van de stoet de Dam bereikte. Kran- .1 werden gelegd door burgemeester If an Hall namens het gemeentebestuur en door deputaties van verzets- en an dere organisaties. ROTTERDAM In Rotterdam beierden zaterdagavond een kwartier lang van alle kerktorens de klokken. Een deel van de Coolsin- gel en het Stadshuisplein was afge paald en tienduizenden omzoomden de hekken. Voor het bordes van het raad huis had zich de Marinierskapel opge steld. Ze speelde treurmuziek tot acht uur. Daarna trad de Marinierskapel met tamboers en pijpers trok hierna naar de Willemsbrug, waar in 1940 de Mariniers hun felle strijd gestreden hebben. DEN HAAG Ook in Den Haag hebben weer dui zenden levenden bij de doden uit de oorlog getoefd. Zwijgend is men naar de drie herdenkingsplaatsen, de Waals- dorpervlakte, de begraafplaats West duin en de Parallelweg getrokken om dank voor de vrijheid en eerbetoon aan de gevallen strijders te brengen. GREBBEBERG Op de Grebbeberg werd des mor gens om elf uur de centrale herden- ding gehouden van de Koninklijke Landmacht en het voormalig Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger. Daarbij werd het woord gevoerd door de hoofdlegeraalmoezenier kol. mgr. Van Straelen, die zei: „Hier lig gen hun lijken als zaden. Hoop op de oogst, o Nederland. Aan ons de taak, met Gods hulp die oogst voor Nederland binnen te halen". De hoofdlegerpredikant, kol. ds. A Th. W. de Kluis, sprak een gebed uit. Er werden vele kransen en bloemen op het monument gelegd en aan de in gang van de militaire begraafplaats. De Koninklijke Militaire Kapel speelde treurmuziek. OVERIG NEDERLAND Tijdens een plechtigheid op de vlieg basis Soesterberg heeft de chef van de Luchtmachtstaf, luit.-gen. H. Schaper, een krans gelegd bij het monument voor de gevallen luchtmachtmannen. Bij het monument „Voor hen die vie len" is zaterdagmorgen in Den Helder een plechtige herdenking gehouden van hen, die hun leven gaven bij de Koninklijke Marine als bij de Neder landse Koopvaardij. De Marinierskapel van de Koninklijke Marine bracht tij dens de kranslegging koraalmuziek ten gehore. Verder vonden o.m. dodenherden kingen plaats op de Canadese begraaf plaatsen te Bergen op Zoom, op de ere begraafplaats te Overveen, de centrale begraafplaats te Loenen, de begraaf plaats „Rusthof" te Amersfoort, het Engelse oorlogskerkhof „Jonkerbosch" te Nijmegen, het Canadese oorlogs kerkhof te Groesbeek en de begraaf plaats van de Georgiërs in Den Burg op Texel. Ook in Zeeland zijn in tal van plaatsen op eerbiedige wijze de geval lenen uit de laatste wereldoorlog her dacht. MIDDELBURG Een verrassend grote groep perso nen maakte weer de stille tocht naar de algemene begraafplaats aan de Nieuwlandseweg en vandaar terug naar de Dam. In de Graanbeurs sprak de heer J. A. van Bennekom, directeur van de chr. kweekschool te Middel burg een herdenkingsrede uit, die door velen werd beluisterd. De chr. mu ziekvereniging „D.N.D.A." bracht hier gewijde muziek ten gehore. VLISSINGEN Om half acht trok een zwijgende stoet naar de begraafplaats waar om acht uur 2 minuten stilte in acht wer den genomen en waarna kransleggin gen en bloemenhulde volgde. 's-Mor- gens werd bij het gedenkteken bij de hoofdpoort van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" namens het gehele personeel een krans gelegd; 's middags werd in de Zeevaartschool een krans gelegd bij de herdenkingsplaat waarop alle namen van gesneuvelden staan ge grift. GOES In Goes werd geen stille tocht ge houden, doch wel werd bij het mo nument op de Grote Markt enkele minuten stilte in acht genomen, nadat van kwart voor acht tot acht uur de herdenkingsklok was geluid. Na de stille herdenking op de Markt werd in de Hervormde kerk een dienst ge houden waarin voorging ds. J. Ka- relse, predikant van de Vrije Evange lische gemeente te Goes. In de R.K. kerk was van zeven uur tot kwart voor acht een herdenkings dienst gehouden. KLOETINGE De dodenherdenking werd begon nen met een stille tocht naar de be graafplaats, waaraan vele ingezetenen deelnamen. Enkele kinderen van de hoogste klassen der o.l. school droegen de krans die namens het gemeentebe stuur werd gelegd bij het monument op de begraafplaats. Er was een hoorn signaal bij deze plechtigheid van enkele leden van de muziekvereniging „Excelsior". Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is In Groningen een overval gepleegd op een bankloper, waarbij een tas met f 60.000,werd buitgemaakt. Doch de overvaller moest de tas weer laten val len toen hij door twee scholieren werd achtervolgd. In de loop van de middag heeft de Groningse politie een 36-jari- ge werkman aangehouden, op verden king de overval te hebben gepleegd. Aan de Ubo Emmiussingel te Gro ningen reed de 61-jarige bankloper de heer S. van der Vries van een filiaal van de Rotterdamse Bank op zijn fiets met een tas met geld, inhoudende f 60.000,aan de kant van de weg stond een man aan zijn bromfiets te prutsen. Plotseling smeet deze man de bankloper tabaksstof in de ogen en ontrukte hem de tas. Daarop reeds hij snel weg op de bromfiets. Twee Amerikaanse piloten en verscheidene Chinese nationalis ten zijn om het leven gekomen, toen een vliegtuig van de Indone sische opstandelingen bij een aan val op het vliegveld Mandai bij Makassar (Zuid-Celebes) ontplof te. Dit is bekend gemaakt door het persbureau Antara. DE BILT ZLGT» Weer warmer Veranderlijke bewolking maar over wegend droog weer. Zwakke tot mati ge wind tussen zuid en zuidoost. Iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.02 u., onder 20.13 u. Maan op 23.37 u., onder 7.29 u. Hoogwater dinsdag 8 mei: Vlissingen: 3.34 u. 2.42 m., 16.00 u. 2.45 m. Terneuzen: 4.03 u. 2.56 m„ 16.34 u. 2.59 m. Wemeldinge: 5.28 u. 1.92 m., 17.58 u. 1.80 m. Zierikzee: 5.05 u. 1.66 m., 17.32 u. 1.54 m. In het bericht werd niet meegedeeld wanneer het geval zich had voorge daan. Wel werd gezegd, dat de explo sie aan boord van het toestel een ge volg was van sabotage door groepen welke gekant zijn tegen de opstandige beweging op Noord-Celebes. De secretaris-generaal van de in vloedrijke communistische partij, Aidit, heeft de V.S. gewaarschuwd, dat, als zij hun hulp aan de opstan delingen niet staken, zijn partij zal overwegen een propagandacampagne te beginnen om te komen tot maat regelen tegen de Amerikaanse be langen in Indonesië. Welke maatregelen dit zouden zijn, zei Aidit niet. Wel verklaarde hij, dat hjj de Amerikaanse ambassadeur, Ho ward Jones, had meegedeeld, dat de Indonesische regering over voldoende bewijzen beschikt, dat Amerikaanse 'avonturiers' de opstandelingen steu nen. In de Indische staat Kerala zijn ln veertien dagen tijds 95 personen aan ver giftiging overleden. Er zijn verder nog 255 vergiftigingsgevallen geconstateerd. De onthutste bankloper maakte on middellijk alarm waarop twee scholie ren de achtervolging inzetten. In de Hattingerstraat reden de jongelui de bromfietser klem, zodat de overvaller niet gauw genoeg langs een auto kon komen. Hij smeet de bromfiets aan de kant en nam de benen. Verderop in een dwarsstraatje wierp hij, in het nauw gedreven, ook de tas met geld weg. De tas werd door een echtpaar gevonden en naar de recher che gebracht. De bankloper had zich inmiddels op het politiebureau aan de Ubo Emmius- straat gevoegd om aangifte te doen van de overval. De Groningse politie begon direct met een diepgaand on derzoek. In de loop van de middag werd in een logement in de stad Groningen een 36-jarige werkman aangehouden, ver dacht van deze overval. De man werd ingesloten. Het tabaksstof heeft de ogen van de bankloper nagenoeg niet getroffen, omdat hij een bril draagt. Hij was dus zeer snel van de schrik bijgekomen en heeft onmiddellijk alarm kunnen slaan. De gearresteerde werkman verbleef sinds kort in Groningen, en staat als zwervend bekend. Hij zou al eerder met de justitie in aanraking zijn ge weest. Een bekentenis is in deze zaak nog niet afgelegd. „Al de legerscharen des Heren gingen uit het land Egypte". Exodus 12 vers 41. Wat waren de Israëlieten blij, toen ze Egypte konden verlaten. Precies vierhonderd en dertig jaar had het volk Israels onder zware druk geleefd. Wat waren wij blij, toen de Duitsers op 5 mei 1945 ons land verlieten en de capitulatie gete kend kon worden. Ook wij heb ben zware beproevingen door moeten maken. Die datum mo gen we nooit vergeten. Maar als we de God ook maar niet vergeten, Die ons deze bevrij ding schonk. Wij dienen deze weldaad te gebruiken tot Zijn verheerlijking. De kerken stroomden op deze gedenk waardige dag vol om God te danken en te verheerlijken. En vol blijdschap zongen we toen: Dankt, dankt nu allen God met blijde feestgezangen. Wat is er op deze dag, 5 mei 1958 over gebleven van onze dank jegens God? Bitter weinig. We zijn het haast vergeten, dat God het heeft gedaan, die ons verloste van de Duitsers. Daarom moe ten wij Hem steeds voor deze zegen danken en verheerlijken. Ook vandaag vraagt God dit van ons. Zijn dit nu de eerste menselijke schreden op de maanNeen, de vreemd uit gedoste lieden op deze foto zijn manschappen van het Britse leger, bij een basis van „Corporal"-raketten, tijdens de vulling van het projéktiel. Zij be horen tot het 47ste regiment ge leide wapens, dat over enige tijd in Duitsland gelegerd zal worden. Twee Britse soldaten zijn zondag ochtend in de. Griekse wijk van de Cyprische stad Famagusta doodge schoten. Het is niet bekend wie de da ders zijn. De Grieks-Cyprische verzetsbewe ging EOKA had eerder bekendge maakt, dat zij haar vergeldingsmaat regelen zou hervatten, tenzij de Brit ten een einde zouden maken aan de „onmenselijke maatregelen" in de Britse gevangenkampen. Dit ultima tum is op 28 april jongstleden afgelo pen. Franse politie heeft zaterdag met steun van tanks een café bij Reims belegerd, waarin een 27-jarige bar keeper zich had verschanst na vier mensen gedood en verscheidene ge wond te hebben. De man had zaterdag amok gemaakt en zijn slachtoffers op verschillende plaatsen vermoord. Toen de politie onder dekking van een pattontank, die zijn van het leger had geleend, tenslotte het vernielde café binnendrong, vond zij de man dood op de grond liggen met een ko- gelwond in zijn borst. Twee gezinnen van in totaal dertien personen zijn in de nacht van zater dag op zondag dakloos geworden toen het door hen samen bewoonde woon huis aan de Cappenersteeg te Gouda geheel door brand werd vewoest. Acht kinderen in leeftijd variërend van twee weken tot dertien jaar, die bo ven lagen te slapen, konden ternau wernood uit het brandende huis wor den gered. De twintigjarige mevrouw L. van Leeuwen-Versluis moest haar baby van zeven weken uit het raam laten vallen, waar ze werd opgevan gen door een kind van dertien jaar. Zelf moest zij zich ook via dit raam in veiligheid stellen. Bij haar val liep zij een gekneusde enkel op. Toen de familie dacht, dat alle kin deren in veiligheid waren, hoorde de 29-jarige postbode G. A. M. Noteboom nog gegil komen uit de bovenwoning. Hij rende naar boven en wist zodoen de nog een tweejarig meisje uit het Met het K.L.M.-vliegtuig uit New York is zaterdag tegen het middaguur de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kra nenburg, na een studiereis van twee we ken in de Verenigde Staten, op Schiphol teruggekeerd. Troepen van de centrale regering te Djakarta hebben de west Sumatraase stad Padang Pandjang, 18 km van Bukit Ting- gl, veroverd, zo maakt het leger in Dja karta bekend. Het is de laatste plaats van betekenis op de weg naar Bukittinggi. Ongeveer 200 militairen van de opstande lingen hielpen de regeringstroepen hij het bezetten van de stad. Er werd slechts weinig verzet geboden. Het Italiaanse schip „Aquila", dat zich Amerika verwerpt plan-Rapacki Amerika heeft het plan-Rapacki voor een kernwapenvrije zone in centraal Europa verworpen. Het plan Is te be perkt om het gevaar voor een atoom oorlog te verminderen, zo wordt ge zegd. in de Indonesische wateren bevindt, is voor de tweede keer gebombardeerd en door dit tweede bombardement bijna vol ledig vernield. Dit hebben de eigenaars van het schip, de gebr. Grimaldi, zater dag in Genua meegedeeld. Zij hadden het nieuws via de radio gehoord van de Italiaanse ambassadeur in Djakarta. Het 5.300 ton metende vrachtschip werd op 29 april voor de eerste keer gebom bardeerd door een niet geïdentificeerd vliegtuig, toen het in Ambon lag te wach ten op een lading koper. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft zaterdag verklaard, dat Indonesië de kwestie van de „buitenlandse militaire hulp aan de In donesische opstandelingen" aan de Ver enigde Naties zai voorleggen, als deze in terventie blijft voortduren. 9 IN DE NEGERREPUBLIEK Haiti (Grote Antillen, West-Indië) is vrijdag avond de staat van beleg afgekondigd. Dit geschiedde nadat betogingen waren gehouden, waarbij in een voorstad van de hoofdstad Port au Prince een zelf ver vaardigde bom tot ontploffing was ge bracht. 9 Volgens de Sowjetpers heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie in een vraaggesprek met een Griekse uitgever verklaard dat de V.N. het Cyprische vraagstuk tot oplossing moeten brengen. De V.N. moeten zich ten volle inzetten om tot een oplossing van de kwestie- Cyprus te komen, aldus Chroesjtsjef. 9 De Züidkoreaanse liberale partij, die geleid wordt door president Syngman Rhee, heeft in de vierde algemene ver kiezing in Zuid-Korea wederom de abso lute meerderheid verkregen. 9 Na 39 zetten is de 22e partij va de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov (wit) en uitda ger Botwinnik in een overwinning voor Smyslov geëindigd. De stand is nu 12 11 in het voordeel van Botwinnik. Er zijn nog twee partijen te spelen. 9 De 45-jarige arts J. M. B. W. uit Am sterdam is zaterdagmiddag, nadat hij voor de vierde achtereenvolgende keer een bad in zee had genomen, bij zijn terugkomst op het strand te Zandvoort onwel gewor den en overleden aan een hartverlam ming. De temperatuur van het zeewater was acht graden. 9 De Indische minister-president Nehroe heeft in een speciaal onderhoud met een correspondent van „A.1T.P." verklaard dat hij niet zal aftreden, doch „de wens van zijn partij (de congrespartij) zal eerbie digen en in functie zal blijven". 9 DE AMERIKAANSE regering heeft zaterdag nota's gezonden aan de regerin gen der elf landen, die deel nemen aan het internationale geofysische jaar, name lijk Argentinië, Australië, België, Chili, Frankrijk, Japan, Nieuw-Zeeland, Noor- wegen Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie en Grooi-Brittannië, waarin zij de we.ns uitdrukt dat deze staten zullen deelnemen aan een internationale conferentie, die het sluiten van een verdrag zou moeten bestuderen, waardoor het elk land vrij staat louter wetenschappelijke onderzoe kingen in het zuidpoolgebied te verrich ten. 9 Bolton Wanderers kwam te Londen via een 20 overwinning op Manchester United in het bezit van de Engelse cup. 9 René Pleven heeft definitief afgezien van zijn poging een nieuwe Franse rege ring te vormen. Zijn poging strandde op de weigering van de socialisten aan de regering deel te nemen. President Coty had Pleven aanvankelijk verzocht zijn beslissing 24 uur uit te stellen. brandende huis te redden. De hoofdbewoner, de 44-jarige P. Versluis, die beneden woonde, wist met behulp van buren zijn huisraad grotendeels in veiligheid te brengen. Hij was voor brand verzekerd. Zijn schoonzoon, de 22-jarige E. W. van Leeuwen, die de bovenverdieping be woonde, en die niet verzekerd was, zag alles verloren gaan. De brand is ver moedelijk veroorzaakt door een bran dende petroleumkachel. Hieronder volgt het overzicht van de stand van de werkloosheid per 30 april voorzover deze betrekking heeft op Zee land. Op 31 maart 1958 waren er in Zee land 2871 werklozen tegen 30 april 1958 2628; werkzaam op a.w. waren 31 maart 1389 personen en 30 april 1085 personen. De geregistreerde arbeidsreserve be droeg voor deze data resp. 4240 en 3713. Onderverdeeld in de mannen- en vrou wensector bedroeg deze reserve voor Goes resp. 815 en 720 bij de mannen en 111 en 84 bij de vrouwen; voor Middel burg 1234 en 1025 bij de mannen en 57 en 46 bij de vrouwen; voor Terneuzen 1635 en 1446 bij de mannen en 106 en 91 bij de vrouwen en voor Zierikzee 556 en 522 bij de mannen en 54 en 41 bij de vrouwen. De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde James Patterson heeft za terdag te Torrington verklaard, dat de luchtmacht in juli a.s. zal proberen 'n raket naar de maan te lanceren. Mo gelijk zou dit op 4 juli, de Amerikaan se nationale feestdag, gebeuren. Patterson verzekerde, dat de Ameri kanen als eerste een raket naar da maan zullen zenden. De Russen heb ben op dit gebied een achterstand van meer dan drie jaar, zei hij. Het is in Schoonhoven een tra ditie, dat op alle werkdagen in de meimaand 's morgens van 8 tot 9 en 's avonds van 6 tot 7 uur het carillon wordt bespeeld. Het carillon wordt bespeeld door Schoonhovens jonge beiaar dier, de heer J. van der Ende, die binnenkort op de Expo te Brussel een week lang het carillon bespe len zal. Op zijn dagelijks pro gramma ontbreekt zelden het be kende meiliedje „Hei 't was in de mei". Ingezonden mededeling (Adv.) Zaterdagelftal won met 3—1 van België De voetbalwedstrijd tussen de zater dagelftallen van België en Nederland, welke zaterdag te Afwerpen is gespeeld, is in een 31 overwinning voor onze landgenoten geëindigd. De rust ging met een 10 voorsprong voor de Nederlan ders in. De Challenge Carnelle kwam hierdoor in het bezit van onze landgeno ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1