UIT DE PROVINCIE SupraluX plasticlak ijl meester ONTSTELLEND ONDERWIJZERS TEKORT IN ZEELAND ZLM-TENTOONSTELLING EIND JUNI TE SCHERPENISSE iV Kantoorbediende stak zijn zuster Zaterdag 3 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Zws-Vlaamse C.J.M.V. is beter - kost minder! Grote belangstelling in Zeeland Jaarverslag Chr. Nationaal Schoolonderwijs mm 'M gp %JÊ Hl Él wmw^ 11' ÉS Hl M ii if18 iü Dronken automobilist kreeg f 250 boete r--3 r- - - "A*- 7 r ■>- - rJfJt*-.-..v rANNA JACOBAPOLDER Trouw. Da heer J. C. v. d. Beest ont- ytag van burgemeester L. J. de Jonge, tilt naam van H.I.1 de Koningin de gou den eremedalje, behorende bij de Orde Van Oranje Nassau, wegens 40-jarige trouwe dienst als voorman-tractorchauf feur bij de familie Van Strien. Deze onderscheiding werd uitgereikt ten huize van de heer C. J. van Strien te Anna Jacobapolder. De heer G. de Jager, voorzitter van de afdeling St. Philipsland van de C.B.T.B. Overhandigde de jubilaris een getuig schrift. Nadat mevr. v. d. Beest een bloemstuk in ontvangst genomen had, sprak de heer C- J. van Strien hen toe, waarin hij en kele feiten uit het 40-jarig verleden me moreerde. BOBSSELE Gemeenteraadsverkiezing. De lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing zijn als volgt genummerd: 1. S.G.P. en A.R.; 2. Gemeentebelang; 3. C.H.U.; 4. K.V.P. DRIEWEGEN Raadsvergadering. In de deze week ge houden raadszitting werd wethouder J. |ioogert aangewezen als lid van het Alg. atuur van de centrale werkplaats te oes. In de Commissie van Beheer van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland (West) worden de vol gende vertegenwoordigers gekozen: Mr. J. de Widt, W. Poppe, P. Daniëlse, H. U. pouwman, A. A. Schuit, D, M. Vermet, W. N. van Liere en Mr. H. J. M. Stiegér. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt voor 1958 verhoogd tot f 100.000,- Aan het gemeentepersoneel werd een duurtetoeslag over het le halfjaar 1958 toegekend. Het bouwterrein aan de Smitsweg werd verhuurd als volkstuintjes aan de volgende personen, tegen f10,per per ceel per kalenderjaar: J. P. Spruijt, A. Goetheer Bzn, N. de Witte, Iz. Bosman, j. van Oosten Gzn, H. Dekker en C. Meul- polder. Besloten wordt een demonstratie aan te vragen met een Gravely motormaaima chine. ELLE WOUTSDIJK Gemeenteontvanger onderscheiden. Het was op 1 mei 40 jaar geleden, dat de heer C. van Liere het ambt van gemeente- Ontvanger aanvaardde. Burgem. Lodder kon hem bij deze gelegenheid meedelen, dat hij door H.M. de Koningin onderschei den is met de eremedalje van Oranje Nassau in zilver. Namens het gemeente bestuur bood de burgemeester een bloem stuk aan. Ook verder mocht de jubilaris zeer veel gelukwensen aanvaarden. 's-GRAVENPOLDER Dammen. Voor de damcompetitie 1957- 1958 in 's-Gravenpolder werden de vol gende partijen gespeeld: H. J. Mol—Jac. pp 't Hof 11; M. C. HuibregtseJac. op 't Hof 0—2; J. Verdonk—H. J. Mol 0—2. Al is dan u de kampioen bekend, de Scanning is nog niets verminderd, omdat hog steeds niet is uitgemaakt, wie in de 0taart van het le en wie in de kop van het 2e tiental zal komen. Voor de bekerronde werd als volgt ge peeld: A. KarmanF. Harthoorn 11; i. J. Verkerke—H. Nieuwdorp 02; L. oogertA. Dubbelman afgebr. HOEDEKENSKERKE Coöp. Boerenleenbank. Tot 1 mei werd Ïiij de spaarbank ingelegd f577.028,78; erugbetaald werd in dezelfde periode f414.101,28. Het saldo van de spaarbank bedroeg op 1 mei 1958 f3.425.982,83. Er kwamen 103 nieuwe spaarders bij in deze 4 eerste maanden van het jaar. 's-HEER ARENDSKERKE Hjstnummers. Het centraal stembureau voor de gemeenteraadsverkiezing heeft aan de politieke groeperingen, die aan de komend raadsverkiezing deelnemen de navolgende lijstnummers toegekend. 1. C.H.U.; 2. A.R.; 3. K.V.P.4. lijst C. P. Meijaard; 5. V.V.D.; 6. S.G.P. KAPELLE Ouderwets feest. Er mochten dan in Kapelle overdag voor de ouderen geen feestelijkheden zijn, voor de kinderen was het des te meer feest. De Oranjevereni ging had er voor gezorgd, dat alle leer lingen der lagere scholen 's middags wer den getrakteerd en daarna ging het on der aanvoering van de drumband van „Ons Genoegen" in optocht naar het vei linggebouw, waar aan de kinderen van Kapelle en Biezelinge, 600 bij elkaar, een prachtig feestprogramma werd aangebo den. Er werd gezongen, dat het een lieve lust was, er was een goochelaar die de stoutste stukjes uithaalde en verder was er een poppenkast. Er werd genoten met volle teugen. In de vroege avonduren kwam de jeugd weer volop aan haar trek. Toen maakte „Ons Genoegen" een rondgang door de gemeente en daarna ook door Biezelinge. Het pijperkorps Jonge Kracht uit Bie zelinge, kwam naar Kapelle met vliegend vaandel en slaande trom. Er werd achter de muziek gehost, dat het een lieve lust was. Na de rondgang gaf „Ons Genoegen" een concert op de tent. Toen buitelden de vrolijke klanken overvloedig over het Kerkplein en werd het voor oud en jong een echt, ouderwets Koninginnefeest. Nummering lijsten. Tijdens een bijeen komst van het hoofdstembureau zijn de lijsten voor de komende gemeenteraads verkiezing als volgt genummerd: Lijst 1. P.v.d.A. (aanvoerder A. de Neef); 2. C.H.U. (B. de Jager Mzn); 3. A.R. (J. Balkenende); 4. V.V.D. (F. van Hoorn); 5. Vrije Lijst Schore (C. Goud); 6. S.G.P. (A. de Waard Gzn); 7. Vrije lijst Kapelle- Biezelinge (A. de Schipper Sr.). Ongeluk. De heer C. N. te Goes, die per- brommer i., de Van der Biltstraat reed, kwam te vallen, doordat een aantal jongelui een voetbal tegen zijn rijwiel aanschopten. Hij liep schaafwonden op. De brommer werd licht beschadigd. De bril van de heer N. werd vernield. Nutsspaarbank. Op het plaatselijke kan toor van de Nutsspaarbank werd in de maand april ingelegd f6.253,24 en terug betaald f7.390,77. Er kwamen 5 nieuwe rekeninghouders bij, waardoor het totaal 'steeg tot 136. Totaal tegoed per eind april Wedvlucht. Met 154 oude duiven namen de leden van de P.V. „O.W.T.B." deel aan een wedvlucht vanuit St. Ghislain. De uitslag was 1. 5, 6 A. A. van Driel; 2 P. D. de Boe; 3 B. Ridderhof; 4 W. C. Hun- dersmarek; 7 G. Feleus; 8 Gebr. van Stel; 9 B. Vuyk; 10 J. de Schipper. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Koninginnedag. Der traditie getrouw heeft de muziekvereniging „ONDA" onder leiding van wnd directeur G. Meliefste op Koninginnedag, na een rondgang door het dorp een serenade gebracht aan bur gemeester Mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Hierbij was aanwezig het be stuur van de Buurtbond „Oranje-Boven al". Nadat de heer E. Verlare de burge meester had toegesproken hield deze een toespraak, waarbij hij de muziek dank bracht en tevens mededeling deed van het feit, dat de gemeenteraad had besloten, tot de bouw van een nieuwe muziektent over te gaan. Het muziekgezelschap trok nu verder naar het huis van wethouder P. W. de Lange, die door H.M. de Koningin was begiftigd met de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver. Ook hier werd een serenade gebracht. )OSTKAPELLE Oranjevereniging. De Oranjevereniging kwam in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer C. Wonder- gem. Van de 140 leden waren er, behalve het bestuur, maar enkelen aanwezig. Als bestuurslid werden herkozen de heren I. C. Klok en A. Coppoolse en gekozen de heren St. Francke en A. Bimmel Jr. De voorzitter die vanaf de oprichting, 22 jaar, zitting in het bestuur had, achtte de tijd gekomen, zijn functie neer te leggen. De vice-voorzitter de heer K. Melis, dankte hem in hartelijke woorden voor het vele werk, door hem verricht. Op voorstel van het bestuur werd besloten, de feestver lichting uit te breiden. Op 5 augustus a.s. zal een lampionoptocht worden georgani seerd. Voorts besloot men alle krachten in te stellen op uitgebreide feestelijkhe den volgend jaar, als onze Koningin haar 50e geboortedag hoopt te herdenken. OUD-VOSSEMEER Lijstnummering. Het centraal stembu reau voor de gemeenteraadsverkiezing heeft de ingediende candidatenlijsten als volgt genummerd: 1. P.v.d.A.; 2. V.V.D.; 3. K.V.P.; 4. C.H.U.5. A.R. en S.G.P.. Koninginnedag, In Oud-Vossemeer vierde men de verjaardag van H.M. de Koningin o.a. met een populaire voetbal wedstrijd door spelers, voor wie deze edele sport nu juist geen dagelijks werk is. De elftallen van de Ned. Heide Mij en van de volleybalvereniging „Vio" waren vrij goed tegen elkaar opgewassen. Toch slaagden de Heidemijers er geen enkele maal in „Vio's" keeper te verschalken, terwijl ze zelf 3 doelpunten kregen te in casseren. 's Avonds maakte „Oud-Vossemeer's muziekvereniging een muzikale rondwan deling. RILLAND-BATH Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin werd in deze ge meente luisterrijk gevierd. De Oranje vereniging „Juliana" heeft alles ge daan, om het feest te doen slagen en het bestuur kan terugzien op een zeer goed geslaagd feest. 's Morgens begon het met klokgelui, daarna werden alle schoolkinderen ge- traeteerd. Vervolgens was er een pop- penkasttentoonstelling bij het gemeen tehuis; 's-middags een kinderoptocht met versierde steps, fietsen e.d. Daarbij waren ook een bruidspaar in een ver sierde huifwagen, getrokken door bruids meisjes en een versierde ponywagen. De drie muziekgezelschappen zorgden om beurt er voor, dat de omgang door het dorp met frisse muziek werd verle vendigd. Voor de optocht begon, werd bij het gemeentehuis door de ere-voorzitter, bur gemeester Jobse aan „Juliana" een nieuwe verenigingsvlag aangeboden. Na afloop van de optocht, vond op het sportterrein een gecostumeerde voetbal wedstrijd plaats. Daarna gaf de gym nastiekvereniging W.I.K. een demonstra tie. 's Avonds werd geconcerteerd op de tent. Tot slot werd nog een muzikale om gang gemaakt. De avond werd besloten met een toneeluitvoering in ,,'t Wapen van Rilland". ST. ANN ALAND „Accelerando" gaf concert. Ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Ko ningin gaf het muziekgezelschap „Acce lerando" een goed geslaagd concert op de tent, die voor dat doel op de Ring was opgesteld. Na afloop maakte het gezel schap nog een muzikale rondgang door de gemeente. Tulnbouwcursus. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de C.B.T.B. en de N.C.L.B. op het eiland Tholen, om, bij voldoende deelname, een 2-jarige al gemene tuinbouwcursus te organiseren. Deze zal in oktober a.s. aanvangen en ge houden worden te Sint-Annaland. De duur van een dergelijke cursus bedraagt in totaal 300 uren. De lessen zullen over twee winterhalfjaren worden verdeeld en wel zo, dat gedurende twee avonden per week onderwijs wordt gegeven. De minimum-leeftijd voor deelname bedraagt 15 jaar. Zoals bekend, voldoet het diploma van deze cursus aan de theoretische eis, die gesteld wordt voor het verkrijgen van een tuinbouwteeltvergunning. STAVEN IS SE In het goud. In het Dorpshuis had een bijeenkomst plaats van het bestuur van de kolenbond „Algemeen Belang" onder voorzitterschap van de heer Joh. Leune, ter herdenking van het 50-jarig bestaan. Tevens waren aanwezig de fam. Leune, het dagelijks bestuur der gemeente, me vrouw Sluymers en de heer A. van IJs- seldijk als oud bestuurslid. Burgemeester A. Sluymers hield een toespraak en releveerde de verdiensten van de voorzitter, die de vereniging 50 jaren heeft geleid en ook als raadslid Aanvankelijk bereikte de Zeeuwsche wielerclub „Theo Middelkamp" de uitno diging om met een ploeg renners (ama teurs) deel te nemen aan een 180 km wegwedstrijd op het eiland Man. Omdat men van oordeel is dat deze uitnodiging verplichtingen met zich meebrengt van wege de afvaardiging der ploeg in kwa litatief opzicht, heeft men slechts één Zeeuwsche renner in de ploeg gekozen, n.l. Piet Rentmeester. De ploeg wordt verder gecompleteerd met de Limburger Hugens, Van Egmond uit Den Haag en Coen Niesten uit Beverwijk. de belangen der ganse gemeenschap had behartigd. Het verheugde hem, te kunnen meedelen, dat H.M. de Koningin hem de Orde van Oranje Nassau in het goud heeft verleend. De heer Leune sprak een ontroerd dankwoord. De heren M. J. Leune (namens de ko lenbond) en de heer A. van IJsseldijk spraken hartelijke gelukwensen uit. Koninginnedag. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin maak ten de kinderen van de grote school een rondgang door de gemeente, voorafgegaan door een tweetal trommelslagers. In de school werden ze getracteerd en voor de rest van de dag hadden ze vrijaf. 's Avonds maakte het muziekgezelschap O.B.K. een rondgang door de gemeente. VEERE Koninginnedagviering. De Koningin nedag werd ingeluid met een trompet- reveille vanaf de torentrans van de Onze Lieve Vrouwekerk. Daarna was er koraalmuziek door leden van Vee re's Genoegen. De heer P. H. Broerse bespeelde het carillon. Voor het stad huis had een kinderzanghulde plaats. Hierna was er een opsporingswedstrijd van gedropte oranje winkels. 's Middags werden ballonnetjes op gelaten. Een openluchtganzebordspel en een voetbalwedstrijd van een elftal Ambonezen tegen Veere I trokken veel belangstelling, 's Avonds was er een concert op de muziektent. WAARDE Koninginnedag. Te Waarde werd op Koninginnedag een schoolfeest gehouden. Verschillende spelen werden uitgevoerd in de Dorpsstraat en velen wisten een mooie prijs te winnen. 's Avonds maakte de muziekvereniging „Vooruit" een rondgang door het dorp. WOLPHAARTSDIJK Koninginnefeest. Deviering van Konin ginnedag werd begonnen met tractatie van de schoolkinderen. Daarna werden op het sportveld diverse wedstrijden ge houden. De uitslagen hiervan waren: Voetbal: 1. openbare school Oud-Sab- binge (beker), 2. openbare school Oost- kerke (medaille), 3. bijz. school met de Bijbel (medaille). Korfbal: 1. openbare school Oostkerke (beker); 2. openbare school Oud-Sabbin- ge (medaille), 3. bijz. school met de Bij bel (medaille). Tenslotte maakte de muziekvereniging A.D.V.E.N.D.O. 's avonds een muzikale rondgang door de gemeente. De Ring Oost Zeeuws Vlaanderen van het C.J.M.V. kwam in bestuursvergade ring bijeen. De leiding berustte bij de heer J. L. Hamelink te Terneuzen. De agenda vermeldde voornamelijk welke plannen vóór en na de vakantie kunnen worden gemaakt. Besloten werd de zevende cursusavond onder leiding van districtssecretaris Sta ke op 6 of 13 juni in Driewegen te hou den, met als onderwerp: Leidinggeven. Evenals vorig jaar wordt een fietstocht door een deel van Zuid Beveland geor ganiseerd op 5 juli a.s. Een oriëntatierit in eigen omgeving voor de jeugdleden werd vastgesteld op 6 september 1958. In grote lijnen werd ook al het werk schema voor het seizoen 19581959 op gesteld. Hoogtepunten daarin zullen vor men een tournee van de voordracht kunstenaar Jan Oosterwelder, een start avond en de jaarvergadering. Ingezonden mededeling (Adv.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuw/tabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MijnhaRPt HAAKT ISGOEP Ingezonden mededeling (Adv) 'n BRiNK product Dezer dagen is het zeven en negentigste jaarverslag verschenen van de vereniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs. In dit jaarverslag wordt aandacht geschonken aan de vele facetten van het Chr. Natio naal schoolonderwijs en we lezen er o.a. in dat ook steeds meer Kleu terscholen zich bij het C.N.S. aansluiten. De verschillende inspecties geven er elk hun eigen jaarverslag. De heer J. A. van Bennekom, inspecteur van het C.N.S. te Middelburg, vertelt in het hoofdstuk van de inspectie Zeeland, West-Brabant en België van C.N.S. van de vele moeilijkheden welke er vooral ook in deze inspectie waren met de personeelsvoorziening. De heer van Bennekom zegt dat er inderdaad op het gebied van de perso neelsvoorziening voor de scholen in bepaalde delen van ons land van een DE Z.L.M.-TENTOONSTELLING wordt dit jaar georganiseerd door de Kring Tholen en St. Philipsland van de Z.L.M. De tentoonstelling zal op 19, 20 en 21 juni op een 14 ha. groot weiland in de gemeente Scherpenisse worden gehouden. Volgens de laatste gegevens zullen een 15-tal grote en kleine tenten worden geplaatst. Reeds is 2600 m2 tentoonstellingsterrein afgehuurd door ruim 60 handelsfirma's en in stellingen. Deze gegevens kwamen ter beschikking tijdens een gehou den vergadering van het tentoonstellingsbestuur onder voorzitterschap van de heer A. J. Groenewege. De tentoonstelling zal op donderdag 19 juni om 14 uur worden geopend. Op dje dag kan men tot 6 uur n.m. de stands bezichtigen. Op de daaraanvol gende dagen zal het terrein tot 8 uur De Westduitse bondskanselier Dr. Kon rad Adenauer en de Russische onderpre mier Anastas Mikojan drukten elkaar vriendelijk lachend de hand na afloop van een conferentie In Bonn. Links van Dr. Adenauer staat de Rus sische ambassadeur in Westduitsland An drei Smirnov. In Apeldoorn is onder auspiciën van de K.N.D.B. om het jeugdkampioen schap van Nederland gespeeld, waar aan de provinciale jeugdkampioenen deelnamen. Zeeland werd hierbij ver tegenwoordigd door C. v. Eenennaam. Na aanvankelijk in de eerste helft een der bovenste plaatsen te hebben be zet, zakte hij door sterkere tegenstand wat af en moest hij, na afloop van dit toernooi, de 6e, 7e en 8e plaats delen. Aangezien dit zijn debuut was in een toernooi, waarin deelnemers waren die meer wedstrijdroutine bezaten is zijn deelname ons toch niet tegengevallen. Hier volgt de partij uit de 4e ronde. C. v. Eenennaam met wit en J. La- mers met zwart. 1. 32—28, 19—23; 2. 28x19, 14x23; 3. 37—32, 10—14; 4. 41—37, 13—19; 5. 47—41, 8—13; 6. 33—28, 2—8; 7. 39—33, 4—10; 8. 44—39, 20—24; 9. 50—44, 17—21; 10. 34—29, 23x34; 11. 40x20, 15x24; 12. 44—40, 18—23; 13. 31—26, 10—15; 14. 26X17, 11x22; 15. 28x17, 12x21; 16. 32—28, 23x32; 17. 37X28, 7—12; 18. 39—34 (De voor keur verdient 4034), 1218; 19. 34 30, 21—26; 20. 41—37, 6—11; 21. 37— 32, 1—6; 22. 46—41, 16—21; 23. 41—37, 21—27; 24. 32X21, 26x17; 25. 38—32 (Veel beter is 37—32), 14—20 (Ver hindert nu 30—25); 26. 43—38, 18—23; 27. 37—31, 17—22 (Nu kwam 24—29 zeker in aanmerking); 28. 28X17, 11X 22; 29. 30—25, 13—18; 30. 25x14, 9x20; 31. 31—27, 22X31; 32. 36x27, 6—11; 33. 27—22, 18x27; 34. 32x21, 8—13; (Fout, 1116 gevolgd door 812 is beter. Speelt wit na 1116, 4034, (16 X21) 3329 en 38x18, dan zwart 39 en wit heeft geen voordeel); 35. 49 43, 510; 36. 3328 (Wit zet zijn aan- Ingezonden mededeling (Adv.) val rustig voort), 23x32; 37. 38x27, 13—18; 38. 21—16, 11—17; 39. 27—21, 17x26: 40. 42—37, 18—22; 41. 16—11, 19—23; 42. 11—7, 22—27; 43. 40—34, 23—29. Stand na de 43e zet zwart: 2329. (Met de nu komende uitruil bespoe digt zwart zijn ondergang, daar hij wit nu de gelegenheid geeft dam te halen. Daar er in deze partij nog van alles mogelijk is, kwam 2731 in aanmer king. Óp 71 (31x42) 1X47 volgt 20 25 en 15x24 met remise); 44. 34X23, 24—30; 45. 35x24, 20x18; 46. 7—1, 18 —23; 47. 1x40, 27—32; 48. 37X28, 26 —31; 49. 48—42, 3—8; 50. 28—22, 10— 14; 51. 22—28, 14—19; 52. 40—44 en zwart gaf op. BIGGEKERKE Geboren: Marinus A., z.v. L. Wijkhuijs en N. Kleinepier; Jozias, z.v. J. den Hol lander en M. C. Verhage. WESTKAPELLE Geboren: Jan, z.v, A. Gabriëlse en M. Gabriëlse; Johanna, d.v. K.' Flipse en N. Roelse; Pieter, z.v. P. Stroo en A. Jobse; Adriaan, z.v. J. Simonse en P. Hengst. Ondertrouwd: J. L. van Vaardegem, 25 j. en T. Brasser, 19 j. Gehuwd: W. de Buck, 30 j. en K. Ga briëlse, 29 j. Overleden: P. Lievense, 71 j., wed. v. J. Minderhoud; A. Gabriëlse, 53 j., m.v. P. Heijt. 's avonds geopend zijn. Tijdens de ten- toonstellingsdagen zal op een 4 ha. groot terrein, gelegen naast de ten toonstelling, een grote regionale de monstratie met kunstmeststrooiers en laad- en loswerktuigen worden gehou den. Deze demonstratie wordt georga niseerd door de bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Philipsland. Van de zijde van het Instituut voor Landbouwtech niek en Rationalisatie te Wageningen heeft men o.m. medewerking toege zegd. Op vrijdagmorgen 20 juni zal de ge bruikelijke rijtoer plaatsvinden, waar aan, naar mag worden verwacht, door ongeveer 150- personenauto's en enkele tientallen bussen zal worden deelgeno men. Deze is thans geprojecteerd over het gehele eiland Tholen en voert o.m. over de plaatsen Oud-Vossemeer, St. Annaland en Stavenisse. Na de rijtoer zullen uitgebreide rundvee-, paarden- en schapenkeurin gen plaats vinden, terwijl ondertussen door de muziekvereniging „Stampers gat" uit Dinteloord een concert ten ge hore zal worden gebracht. Ook in het avondprogramma van die dag is een concert opgenomen, terwijl vervolgens de Landbouw Jongeren Gemeenschap- Zeeland een toneelstuk zal opvoeren. Het voorlopige programma vermeldt voorts nog dat de verschillende mu ziekgezelschappen van het eiland Tho len 's zaterdagsmiddags zullen optre den. Wij vernemen voorts dat een groot aantal diensten voor de tentoonstelling hebben ingeschreven en dat behalve een speciale Z.L.M.-tent ook een Voor lichtingsdienst-tent, een Coöperatie tent, een tent voor de tuinbouw en één voor de Bond van Plattelandsvrouwen, de Z.P.M. en de L.J.G., zullen verrij zen. Op zaterdagavond 21 juni zal o.m. een gymnastiekdemonstratie door de Vlissingse Turnvereniging op het ter rein worden gehouden. Over het aantal dieren dat op de tentoonstelling verwacht wordt kon men ons nog geen nadere gegevens verstrekken. Wel kon men reeds mede delen dat volgens de voorlopige ra mingen ongeveer 130 Texelse schapen aanwezig zullen zijn en dat ook voor de rundvee- en paardenafdelingen gro te belangstelling bestaat. De officier van justitie te Middelburg heeft donderdagmiddag een boete van f 250 geëist, alsmede één maand hech tenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en intrekking van het rijbewijs tegen de Goesenaar S. B. Deze had op de avond van de 13e februari op de Hul- sterse weg onder Terhole onder invloed zijn personenauto bestuurd. „B. heeft opvallend gevaarlijk gere den", meende mr. J. L. Andreae, die er op wees, dat de verdachte reeds twee maal eerder voor hetzelfde feit was veroordeeld. „Het waren steeds voor waardelijke straffen", aldus de officier, „maar van deze twee lessen schijnt hij nog steeds niet geleerd te hebben". De politierechter veroordeelde B. conform de eis. De tractorchauffeur W. J. C. sloeg onlangs de Oostburgse zaalhuurder T. v. d. V. bewusteloos. Ten gerieve van het Oostburgse publiek liet laatstge noemde in een zaaltje muziek maken. Mensen, die al betaald hadden, doch tussen de bedrijven door even de frisse lucht in wilden, kregen op de hand een stempel. Toen C. kwam miste hij dit V. d. V. meende, dat C. nog niet be taald had en wilde de tractorchauffeur tegen houden, waarop deze een rake klap uitdeelde. De officier vroeg f 60 boete, het vonnis luidde: f30 boete en toewijzing van een civiele vordering van f60. Een boete van f 100 eiste mr. Andreae tegen de kantonnier P. K. uit St. Maar tensdijk. By een ruzie in he café had hij namelijk een mes gebruikt en dit trof een 23"-jarige jongeman in een been. Behalve een boete vorderde de of ficier nog vier weken voorwaardelijk noodsituatie gesproken moet worden. Met vreze en beven ziet elk hoofd van een school een onderwijzer (es) ver trekken, omdat hij met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid weet, dat de kans op sollicitanten zeer gering is. Dan noemt de heer van Bennekom Zeeuwse voorbeelden. Hoe er een school is die reeds 15 maal een adver tentie plaatste zonder dat er een ge gadigde kwam. Op een andere school staat een gepensioneerde onderwijze res van 72 jaar al maanden voor de klas. Op een driemansschool werkten een gepensioneerd hoofd van 70 jaar en één onderwijzer. Een onderwijzeres ontbreekt. Er zijn scholen met een rou leersysteem. Elke dag een klas vrij. We lezen in dit jaarverslag verder dat er hij het lager onderwijs op Schou wen en Duiveland vijf en twintig va catures zijn. Niet alleen in de dorpen is het aan tal sollicitanten gering, ook in de ste den is dit zo. DE OPLOSSING Ten aanzien van de oplossing van dit moeilijke vraagstuk zegt de heer van Bennekom, dat deze moeilijk is te geven. Zijns inziens zullen allereerst alle onderwijzers, die maar enigszins uit de militaire dienst gemist kunnen worden, met groot verlof moeten wor den gezonden om hun vaderland te dienen op de plaats waar dit momen teel het meest nodig is, d.w.z. in de school. In de tweede plaats verdient het volgens de heer van Bennekom over weging om voor bepaalde gebieden waar het indexcijfer ontstellend hoog is, bepaalde Zeeuwse eilanden en schiereilanden, een toelage boven het normale salaris in plaats van de to taal ongemotiveerde standplaatsaftrek vast te stellen. Ten derde dringt de heer van Ben nekom er bij de onderwijzers en on derwijzeressen van de Randstad Hol land ernstig op aan om advertenties uit de periferie niet zonder meer naast zich neer te leggen, maar eens te over wegen of ook voor hen daar een roe ping kan liggen. Hij zegt dat het voor al de vorming van jonge onderwijzers slechts ten goede kan komen, wanneer ze enkele jaren in rustige omgeving, buiten de omheining van het ouderlijk huis, werkzaam zijn. AANTAL SCHOLEN De inspectie van de heer van Ben nekom van het Chr. Nationaal School onderwijs telt thans 62 scholen. Alle Belgische scholen vallen thans onder de inspectie van de heer van Benne kom. Een nieuwe aanwinst vormde de enkele jaren geleden geopende Chr. ULO-school te Klundert. MUTATIES Het aantal hoofdenwisselingen was in 1957 in Zuid-West-Nederland wel bijzonder groot; 14 scholen kregen een nieuwe kapitein op de brug, een onge woon groot aantal op de 62 (ruim 22 pet.). Vijf schoolhoofden verkozen het onderwijzerschap aan de ULO-school boven de leiding van een lagere school; drie werden in gelijke functies be noemd aan een stadsschool; de overi gen maakten zich op de verkregen er varing in een andere dorpsschool aan te wenden. Het vervullen van de vaca tures kostte vaak veel moeite. De rechtbank te Dordrecht heeft d<p 20-jarige kantoorbediende W. van H. die in september van het vorig jaar zijn 17-jarige zuster met een brood mes in de rug had gestoken, omdat zij hem door haar gesar tot het uiter ste had gebracht, veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf mt drie jaar proeftijd ondertoe- zichtstlling en en boet van 75, subsidiair vijftien dagen. De officier van justitie had tegen de jongeman vier maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd geëist. met drie jaar proeftijd. Dit laatste nam de politierechter in zijn vonnis over. Hij bracht de boete terug op f 50, maar daarnaast kwam een verbod om gedu rende één jaar café's te bezoeken. „BROMFIETSDUIVEL" De 19-jarige leerling-lasser J. C. J. uit Renesse had zich in zijn woonplaats als een „bromfietsduivel" ontpopt. Hij reed aan het hoofd van een groepje van vier brommers over de Hogezoom. Toen er langs de weg enkele mensen stonden te praten, probeerde J. met vol gas er tussen door te rijden. Het bleef echter bij een poging en één van de mensen sloeg tegen de grond. De officier achtte een boete van f 60 alsmede ontzegging van de bevoegdheid bromfietsen te be rijden voor de duur van vier maanden op zijn plaats. De uitspraak werd be paald op 14 mei.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4