Eerste in stuk van Veeregat enorme zichtbaar dijk HERDENKING Bouw van brug Hoekschewaard' Eiland van Dordrecht is urgent Niet zómaar een boerenbruiloft Oneerlijke procuratiehouder boekte zijn malversaties Zaterdag 3 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina f Reeds 7000 ton mijnsteen gestort Vooral voor verkeer uit Zeeuwse delta MIDDELBURG VLISSINGEN BINNENLANDS J7QURNAAL Nieuw Brits radarapparaat MIDDELBURG i Na ongeveer tien dagen werken, waarbij men reeds 7000 ton mijn- steen op de bodem van het Veer- segat heeft gestort, is nu het eer ste stukje van de enorme dijk zichtbaar geworden. Vooral bij laag water kan men vanaf de kust duidelijk iets boven water zien steken. Dit is voorlopig alleen nog maar de mijnsteen, die men met bakken vanuit de werkhaven naar de drijvende kraan in het Veerse- gat brengt. Over enige weken hoopt men van deze mijnsteen een perskade gemaakt te hebben, die dan vol met zand ge spoten zal worden. Een grote zandzui ger is nu al bezig om in de onmiddel lijke omgeving van het werk een twee de werkhaven in de bodem van de oude zeearm te zuigen. Hierin komt straks een grote drijvende asfaltfa- fabriek die het asfalt zal moeten leve ren waarmede men het zandlichaam van de dijk gaat bekleden. Zoals be kend omvat dit werk de aanleg van ongeveer zeventienhonderd meter dijk, waarmede men iets meer dan de helft van de oude zeeweg naar Veere hoopt af te sluiten. Dit eerste dijkvak loopt voor het grootste gedeelte over een grote zandplaat, zodat de aanleg hier van wel geen grote moeilijkheden met zich mee zal brengen. De werkzaam heden aan het tweede gedeelte zullen echter van heel andere aard zijn, want hiermee zal men de op enkele plaatsen wel twintig meter diepe stroomgeul moeten afsluiten. MORGEN IS HET 4 mei, de dag van de dodenherdenking. 5 mei is de da tum, die gefixeerd als de bevrijdings dag, hoewel voor belangrijke delen van het land de datum der bevrijding maanden vroeger ligt. Met name die eerste dag spreekt ons sterk aan. Wie thans vlak bij, op of boven de middelbare leeftijd is, heeft de vijf daagse oorlog, de bezetting en de be vrijding van Nederland ten volle mee beleefd. Maar hij heeft ook de her innering aan mannen en vrouwen uit zijn omgeving, die hun leven gaven in de strijd tegen de overweldigers van ons land. Hoe het was in die beruchte mei dagen van 1940? Het was een voorjaar als nu. Alles stond in volle bloei, toen in de nacht de overweldiger over ons kwam. Er zijn punten, waar ons leger dap per stand hield, de Grebbeberg bijv. En Zeeland niet te vergeten. Daar werd door ons leger gesteund door Franse eenheden het langst stand gehouden, ook na 5 mei. En Middel burg vooral kreeg de wonden der ver woesting, waarvan het herstel thans pas in de richting van de voltooiing gaat. Toen vielen de eerste doden, ook in onze provincie. Daarna kwSmen de dagen der be zetting. Aanvankelijk was ons volk als ver bijsterd. Slechts weinigen zagen van de aanvang af de plicht tot verzet. Maar hun aantal groeide onder de maatregelen van de bezetter, tot in het laatst vrijwel het gehele volk in ver zet stond, uitgenomen dan een stel landverraders. DIE WEINIGE OORLOGSDAGEN, maar vooral het verzet hebben van ons volk de offers gevraagd. Elke stad en elk dorp kent de namen, waarvan er een aantal door monumenten en straatnaambordjes in herinnering worden gehouden, van hen, die vielen en die voor het vuur peloton werden gezet, of in gevange nissen en concentratiekampen ten do de werden gemarteld. Dit heeft wonden geslagen, die in veler leven tot het eind zullen blijven schrijnen, ook al giet onze God door de tijd balsem in de zo diepe won den. In 1944'45 ging het oorlogsgeweld nogmaals over onze provincie heen. Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren dragen er nog de diepe sporen van. Ook bij het zo ver gevorderde herstel, bij de prachtige nieuwbouw en restau ratie, gaat het vele ouderen nog altijd als de Joden uit de dagen van Ezra,- die de oude tempel gekend hadden, toen zij de grondlegging van de nieu we zagen. Al wenen zij niet, zoals de oude Joden, er blijft iets in hen leven, dat altijd pijn zal doen. O, ZEKER: wij gedenken de bevrij dingsdagen. Levendig heugt ons de blijdschap, die door het volk voer, toen het benauwende juk der onderdruk king werd weggenomen. Het geslacht, dat dit heeft beleefd, zal het altijd als een blijde herinnering in zich blijven dragen. Maar het gaat met de bevrijdings dag, zoals het met de andere bevrij dingsdagen in de geschiedenis van ons volk gegaan is. Naarmate de jaren voortschrijden en het geslacht wegvalt, dat de dag zelf meemaakte en besef heeft van het gevoel van verlossing, dat toen door aller harten ging, zou het een feestdag worden, die gevaar heeft, door zijn feestelijkheid de ware warmte van het besef der verlossing te verdringen. Daarom spreekt ons de dodenher denking altijd het meest aan. Wij weten, dat ook het begrip daar van zal slijten en al gesleten is bij hen, die niet in directe relatie stonden tot de mannen en vrouwen die vielen. Maar het blijft eis der dankbaarheid, dat wij gedenken aan hen, die het hoogste offer van een mens, het leven, gaven in de strijd tegen de overwel digers van ons volk. WIJ HEBBEN DAARBIJ te beden ken, dat een groot deel van het volk, dat op dit ogenblik leeft, toch slechts de heugenis heeft aan één bevrijding. Maar voor heel ons volk geldt en zal blijven gelden, dat er een reeks van bevrijdingen is geweest, waardoor de Nederlandse natie haar zelfstandig heid verkreeg. En altijd weer heeft diel verlossing offers gevraagd van het| beste deel van ons volk. Het heeft ongetwijfeld zin, op del duur de herdenking van die allen in| het gezichtsveld te nemen, als wij de doden herdenken. Naarmate het aantal van hen, die in a verwantschap stonden tot de mannen en vrouwen, die van 1940 tot 19451 vielen, vermindert, zal dit steeds ster-| ker naar voren treden. Dan zullen we goed doen, toch ze-I ker eens in het jaar te gedenken aan» hen, die bij en sinds de verwerving van de zelfstandigheid van ons volks-1 bestaan de inzet van hun volle per-| soonlijkheid en ook het offer van hun leven brachten, om het bestaan vanl het Nederlandse volk op zijn besehei-n den grondgebied tot een zo welva rend volk te maken, als wij het zelfs I thans, in de depressietijd, kennen. En het zal ons moeten aansporen, om hun voorbeeld te volgen. I NIET IEDER wordt geroepen zijnl leven te geven, als hij het benut ten» beste van hen, die rondom hem.leven, ten bate van het volk, waarin Godl hem een plaats gaf. Dat is de roeping, die van de her denking van verzet en offer en bevrij-l dmg tot ons uitgaat. Vanaf de zeedijk te Vrouwen- Onze God vraagt niet m alle tijden" J TI7. en van allen hetzelfde. Hij zet ons inl Volder slaan de Walcherse onze tijd en onze omstandigheden. hoeren de vorderingen van 't Daarin zullen we moeten leven en ons moeten geven met gebruik van de ta-l lenten, die Hij ons gaf. Dat zal in de ene tijd zijn grote moed en zal vragen het offer van het leven in een geweld dadige dood. Dat zal in de andere tijd zijn toewijding aan onze arbeid, geven van onze liefde aan onze naaste, zon der dat wat men dan noemt „grote" dingen van ons gevraagd worden. Maar het is even goed het offer van ons leven. Dat is het, wat God van ons vraagt. Zoals Hij Zijn Zoon gaf, opdat een ieder, die in Hem gelooft, het eeuwige leven zal hebben, zo vraagt hij van ons, dat wij, uit liefde tot Hem, onze naaste het beste zullen geven, wat wij voor onszelf zouden wensen. De door het gemeentebestuur van Dor drecht Ingestelde commissie, die tot taak had na te gaan of het noodzakelijk en mogelijk is een vaste oeververbinding tus sen het eiland van Dordrecht en de Hoek schewaard tot stand te brengen, is met haar werkzaamheden gereed gekomen. Zij komt tot de conclusie, dat de capaci teit van het veer tussen deze eilanden nog maar juist aan de behoefte van nu voldoet en dat mede in het belang van de ontwikkeling van de Hoekschewaard de vervanging van dit veer door een brug als zeer urgent moet worden beschouwd. De commissie is van oordeel, dat een vaste oeververbinding een belangrijke plaats zou innemen in het stelsel van wegen, dat ontstaat bij de uitvoering van het deltaplan. Het is wenselijk het van het zuiden en zuidwesten uit komende verkeer, dat niet bestemd is voor de rich ting Rotterdam-Den Haag, zo gauw moge lijk van de drukke Zoomseweg af te voe ren. Dit verkeer kan dan over het eiland van Dordrecht zijn weg naar het midden en oosten van het land vinden. De ooste lijke verbindingsweg moet namelijk over de rijksweg zestien en over ene over het Wantij te bouwen brug naar de Baan- hoekse verkeersbrug lopen. Van hier af is in korte tijd het centrum van het land bereikbaar. P.Z.E.M.-Personeelsvereniging op reis De personeelsvereniging der P.ZE.Mi heeft een excursie naar de WerelcU tentoonstelling te Brussel gemaakt, diverse paviljoens werden bezichtigd» De belangstelling voor deze exeursti was zo groot, dat 5 autobussen inge schakeld moesten worden. Zilveren jubileum bij de P.Z.E.M. De heer W. Camper, boekhouder op de afdeling Stroomverkoop der N.v. Provinciale Zeeuwse Electrieiteits- Maatscharppij vierde zijn zilveren dienstjubileum. Des morgens werden de heer en mevrouw Camper ontvan- gen in de directiekamer van het P.Z. E.M.-kantoor aan de Poelendaelesin- gel, waar de directeur, ir. T. Michiel- sen, de jubilaris hartelijk dank bracht voor de gedurende 25 jaren aan het bedrijf bewezen diensten en hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Des avonds recipieerde de jubilaris te zijnen huize, waar vele chefs en collega's hem geluk kwamen wensen. Namens het personeel werden de jubilaris enige blijvende herinne ringen aangeboden, terwijl mevrouw Camper bloemen ontving. Ook van an- dere dan P.Z.E.M.-zijde mocht de heer Camper vele blijken van belangstel ling ondervinden. De personeelsvereniging der P.Z.IJ. M. boo:d eveneens een geschenk aan. werk gade. WISSENKERKE Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wissenkerke W. Koole te Uitwijk, die bedankte voor Nijland. Het onderzoek naar de malversaties die door de procuratiehouder H. H. op het bijkantoor van de Rotterdamse Bank in Roosendaal werden gepleegd, zal enige weken in beslag nemen. Vier controleurs van de bank houden zich bezig met de fraudes, waarvan de eer ste reeds uit 1945 dateert. Alle onre gelmatigheden zijn gepleegd met gel den en waardepapieren van cliënten uit Zundert en omgeving, waar de procuratiehouder elke week een zit dag hield. Inmiddels is aan het licht gekomen dat H. daarbij valsheid in geschrifte pleegde en valse handtekeningen plaatste. Thuis hield de procuratiehou der er een complete boekhouding van zijn malversaties op na, waardoor hij zeer secuur te werk kon gaan. Bij het onderzoek werd reeds vast gesteld, dat het totale bedrag, waar voor de bank benadeeld is, iets hoger zal liggen dan aanvankelijk geschat. Bij de eerste verhoren kwam men tot een bedrag van rond honderdduizend gulden. Gisteren is H. voor de officier van justitie te Breda geleid. Gevonden voorwerpen De volgende voorwerpen zijn op het bureau gedeponeerd: diverse dames- ett herenrijwielen, alsmede enige autopeds, witte sluier, 2 sleuteltjes, jongensjasje, vulpen, reclamebord, stropdas, rozen krans, fietspompje, portemonnee, baret» regenbroek, ballettricot, diverse hand schoenen en wanten. Inlichtingen zijn te verkrijgen over d« volgende voorwerpen: herenpolshorloge, zakdoek, kwitanties, kinderschepje, lede ren jas, loper, colbertjas, mapje foto'% bankbiljet, gouden oorknop, portemon nee met inhoud, reddingsboot, zangboek jes, zakkam in etui, sleutelbos, windjaok, armband, poederdoos, armplaatje blolü ploeg, medalje, paar damesschoenen, sleutels en diverse handschoenen. ROMMEL. ALS WIJ in de eerste dagen van mei 1958 deze dingen overdenken, springen in onze herinnering vanzelf twee din gen naar voren. Het eerste is die ochtend van 5 mei 1940, toen de vliegtuigen door de lucht dreunden en wij de eerste impressie kregen van de moderne oorlog. Het andere is de scherpe herinne ring aan de eerste meidagen van 1942, toen de eerste groep verzetslieden, de 72 officieren, werden neergeknald, al thans voorzover wij weten. Eén hunner zond aan zijn nu ook S reeds overleden vrouw een afscheids- n brief, waarbij hij insloot een kalender blaadje, net van die laatste dag van I zijn leven. Het had als opschrift de h woorden: Dan ga ik op tot Gods altarenI Zij heeft dit blaadje in een lijst ge- b zet en het op een plaats in haar huis kamer bij de foto van haar man ge-1 hangen. Meermalen hebben wij èn foto èn kalenderblaadje met ontroering bezien. I Wie zo de herinnering bewaart, ook b „aan hen, die vielen", is, ondanks het schrijnend verlies, toch rijk. Ook in de weg van oorlog, van be- n zetting, van gevangenschap en fusil- lage brengt God Zijn kinderen tot Zijn I Koninkrijk. b Een lezer kwam ln het gelukkige bezit van een huis, maar dat geluk werd een beetje verduisterd door heel ergl veel rommel en vuil ln het huls, door- de vorige bewoner achtergelaten. Zelfs afgekeurde meubelen, of liever, resten daarvan, Is nu hij of de elge-| naar verplicht, om de rommel op te ruimen I Wij zouden zeggen: u. U huurt het| huis zo en zult dus zelf voor 't schoon-, maken moeten zorgen. Tenzij u met de eigenaar anders overeen kwam.l Maar tien tegen een, dat de eigenaars zelf niets van deze auglusstal wist, hij is nooit eens gaan kijken. U moetl maar blij zijn met het hulsdies rommel is wel te overkomen. De opperbevelhebber van de Britse I Marine, lord Mountbatten heeft mee- b gedeeld, dat Britse geleerden een ra- darapparaat hebben gebouwd, dat een I revolutie teweeg kan brengen in de oorlogvoering ter zee en in de lucht. Dit drie dimensionele radarapparaat, I het magische oog, is aangebracht op het vernieuwde vliegkampschip „Vic torious". Tijdens een algemene vergadering, van de K.V.P. is de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. P. H. M. Adriaansens; 2. F. A. M. Clarijs; 3. A. v. Leest; 4. D. J. Niesthoven. TER GELEGENHEID van de verjaardag van de koningin op 30 april heeft men te Kruinin- gen een boerenbruiloft gehou den. Niet zomaar een bruiloft waarop twee mensen elkaar voor de.ambtenaar van de bur gerlijke stand trouw beloven en met een feestje de zaak beslui ten. Neen, in dit zo vooruitstre vende dorp heeft men de zaak anders aangepakt. Men is niet uitgegaan van twee geliefden die zo graag willen trouwen, maar van het standpunt dat er een bruiloft moest komen, trouwlustigen of niet. En aan gezien er toevallig geen jonge lui met grote plannen rondlie pen, heeft men een reeds enkele jaren getrouwd paar nog eens, maar nu op z'n oud Zeeuws, in den echt verbonden. DE HEER en mevrouw Sinke, Sinke-Westveer wilden nog wel een keer opnieuw hun ja-woord geven, al was het dan nu onder het pseudoniem van de oude Kruiningse namen, Marinus der Weduwe en Cornelia Vereke. Zoals begrijpelijk was op dit feest niet het bruidspaar het be langrijkste, maar het feest zelf. Ieder inwoner van Kruiningen was bij voorbaat genodigde, on der één voorwaarde echter: men moest in boerenkleder- dracht verschijnen. Het feest is een succes gewor den. Ruim honderdzeventig bruilofstgasten hebben zich, uit gedost in alle soorten kleder drachten, gemeld. Costuums uit Volendam, Marken en Zeeland waren er te zien. In brede rijen liepen de boerinnen en boeren door de dorpsstraatjes. De echt genote van een bankdirecteur droeg haar prachtige antieke Walcherse muts, alsof ze nooit anders had gedragen; een char mant achttienjarig meisje had zowaar ergens een Bretonse (Frankrijk) klederdracht weten te bemachtigen, waarvan voor al de zeker 60 centimeter hoge met kleurige motieven bewerk te muts opviel. De jongens en mannen met hun stoere pakken, allen waren zij in een bovenste- beste stemming. En als om de vreugde nog te verhogen scheen er een heerlijk oranjezonnetje. 's Morgens hadden de gasten zich reeds in en bij de hofstede van de heer J. J. de Jonge aan de oostzijde van het dorp ver zameld. Van hieruit ging het lopend, de bruidegom met zijn bloemetje in de hand in de ve rewagen, dwars door het dorp naar de boerderij van de heer Chr. Kole. De bruid, die voor een paar uur daar haar intrek had genomen, moest hier opge haald worden. De cameramen sen van de Nederlandse Tele visie Stichting kregen hier vol op de gelegenheid een zeldzaam stukje Zeeuwse folklore op het scherm te brengen. In het oude rechthuis is 's middags het huwelijk voltrok ken door de schout, die bij na dere beschouwing veel van bur gemeester Schipper weg ha<U In Zeeuws dialect werd een ge deelte uit de vroegere huwe lijkswetgeving voorgelezen. De uutspraek van de Zeeuwse taelt door de schout verschilde ech«i ter wel iets vanr bijvoorbeeld, die van de ceremoniemeester. Na de plechtigheid werden er. ten aanschouwe van enige duU zende bezoekers op het dorps- pleintje volksdansen uitgevoerd. Op de maat van de boerenkapel zwierden de wijde rokken en klepperden klompen, dat het een lust was en men zich even verplaatst voelde naar een pe riode, waarin de vrouwen nog tijd (en zin) hadden om uren lang met een strijkbout bezig te zijn teneinde hun grote mutsen in het fatsoen te krijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3