Radicalisering Pubbele kaarten Irovinti^Êw ULOsluiteaan bij maatschappij BAAYENS Overste Pottenboom 10 jaar commandant le COAK te Middelburg Provinciale Schietwedstrijd Nieuwe veerboot heeft pech ZEEUWSCH DAGBLAD Geschiedenis en taalonderwijs onder de loep ZEEUWSE De speciaalzaak voor uw Bril Middelburgs referendaris naar Assen Van onze adverteerders Vlissingse Nutsspaarbank Wisselbeker naar Domburg Radiouitzending uit Veere Verbetering wegdek Noordweg Na proefvaart moest ze gesleept worden THOLEN Zaterdag 3 mei 1958 Pagina 2 DE DAG na de statenverkiezingen hebben wij de uitslag daarvan aange duid als een bewijs van kentering op politiek gebied. Met name de P.v.d.A. had een stevige tik gekregen. Wij hebben op grond daarvan ver wacht, dat ook in het optreden van de P.v.d.A. zelf een kentering zou optre den. Die kon gelden op tweeërlei gebied. Ten eerste op algemeen politiek ge bied, omdat de P.v.d.A. nog meer dan voorheen zou proberen „de mooie jon gen", „het vriendelijk heertje" te spe len. Die kon ook gelden op het gebied van de bewapening, omdat één der oorza ken zij het in één provincie van de terugval der P.v.d.A. was het op treden der Pacifistisch Socialistische Partij, die appellerend op de ont wapeningsgedachte, waarvan de voor oorlogse S.D.A.P. lange tijd de draag ster was in Noord-Holland veel Stemmen bij de P.v.d.A. wegzoog. De P.v.d.A. heeft nu ook „een horzel", die het paard in de flanken steekt en schichtig maakt. Welnu, die kentering treedt al dui delijk aan de dag. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de tweede kamer, mr. J. A. W. Bur ger, heeft dit in een maandagavond in Amsterdam gehouden kaderverga dering duidelijk doen blijken. Op beide punten. „Het Vrije Volk" vatte dit zo samen: „De gehele Partij van de Arbeid eist, dat de overheid de bouw van 10.000 woningen extra mogelijk maakt. Dank zij de geslaagde bestedingsbeperking is de mogelijkheid gegeven, van over heidswege de werkloosheid te lijf te gaan". Mochten sommigen o. m. op grond van het jaarverslag van de Nederland se Bank en de scherpe opmerkingen daarbij van de president dezer instel ling, dr. M. W. Holtrop, twijfelen aan het slagen der bestedingsbeperking reeds nu en dus aan de financiële mo gelijkheid, waarvan de heer Burger sprak, hij gaf de oplossing: „De kosten kunnen geen bezwaar zijn. Het is mo gelijk, de defensielasten te verlagen, zonder dat onze waarde als bondge noot in N.A.V.O.-verband wordt aan getast. Er is bovendien alle reden, naast te maken met de studie van een kapitaalswinstenbelasting. En als de opschorting van de investeringsfacili teiten met de daarbij behorende maat regelen gehandhaafd blijven, levert dit alleen al de f 150 miljoen op, die nodig zijn om 10.000 woningen te bouwen". Men ziet: hier wordt gepoogd, ver schillende vliegen in één klap te slaan. Men stelt een radicalisering van de P.v.d.A.-politiek in uitzicht. Dat is goed tegenover P.S.P. Daarom vermindering van de de fensielasten een stapje in de rich ting van de vroegere ontwapening. Daarom: 10.000 woningen meer een lonk naar de werklozen en wo- ningzotitenden. Daarom: „bestudering" van de kapi taalswinstenbelasting en handhaving van de opschorting van de investe ringsaftrek. Terwijl ieder meent: het is nu no dig, het particulier initiatief te prik kelen en de export weer te verhogen, wil de P.v.d.A. dat afkappen, winsten i ivomen, waardoor uitbouw van de in dustrie belemmerd wordt en de over- heidswoningbouw uitbreiden, waar door de particulier in nog donkerder hoekje komt. We zullen in de komende tijden wel meer op dit punt te zien en te horen krijgen. Met het oog op 28 mei, de gemeenteraadsverkiezingen. En dan verder met het oog op 1960, de kamer verkiezingen. HEBBEN WE het pas beleefd, dat een hoofdambtenaar een persconferen tie belegde, om in het parlement ge oefende kritiek op de instelling, die hij bestuurt, te beantwoorden (en is daarop gevolgd het ontslag van een wetenschappelijk ambtenaar, die in 'n we'enschappelijk rapport het materi aal voor die kritiek had aangedragen), maandag beleefden we, dat er door een party een kadervergadering was belegd, om de ene minister gelegen heid te geven, een ander minister te antwoorden, op wat deze laatste in het parlement had gezegd- De mise-en-scene was uitstekend. Mr. Burger sprak op een kaderver gadering van de P.v.d.A. Tijdens zyn rede kwam minister Hofstra binnen juist te goeder tijd en bleef be- êcheidenlijk achterin zitten. Maar toen de heer Burger aan het punt kwam van de 10.000 woningen en minister Witte bestreed, die in- de eerste kamer gezegd had, dat minister Hofstra lie ver zou aftreden, dan goedkeuren dat er 10.000 woningen extra gebouwd werden, verrees minister Hofstra plot seling achter in de zaal en plaatste een interruptie, die zeker een vijf minuten duurde, om te zeggen, dat minister Witte nooit om 10.000 woningen extra had gevraagd (allicht, want bij de be stedingsbeperking was ook bepaald, dat de woningbouw beperkt moest worden en voor de bestrijding van de werkloosheid waren met moeite door het kabinet 3000 woningen extra uit getrokken). „Stil luisterde de verraste zaal toe", zegt „het Vrije Volk". En de heer Bur ger had gelegenheid, zijn rede te be ëindigen met een gloedvolle perroratie, dat het nu maar eens uit moet zijn met dit (bij de P.v.d.A. de laatste tijd kennelijk zeer in zwang zijnde) „spel met valse kaarten". DE OPVALLENDE BLOEI van de scholen voor uitgebreid lager onderwijs wordt vooral veroorzaakt door het feit, dat zij zo voor treffelijk aansluiten bij de behoeften van de maatschappij. Deze uit spraak deed prof. mr. L. W. G. Scholten te Utrecht op een in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden conferentie van Zeeuwse Ulo leraren. Prof. Scholten behandelde vrijdagochtend het geschiedenis onderwijs op deze scholen. Dr. L. de Klerck behandelde 's middags voor de vele aanwezigen het onderwerp „Het taalonderwijs als deter- minatiemiddel". 's Avonds vertelde de heer Iman Stel uit Kruiningen over zijn impressies van het onderwijs op de scholen in de Verenigde Staten. Prof. Scholten wees er op, dat het geschiedenisonderwijs zich moet rich ten op het geheel van het wereldge beuren. Studie van een afzonderlijk tijdvak is volgens de hoogleraar vrij wel nutteloos. Dit onderwijs behoort te omvatten: enig inzicht aanbrengen in het wezen lijke van het geschiedverhaal en van het historisch gebeuren als het zoeken van harmonie tussen geheel en delen, wat vooral van betekenis is voor het verband tussen vaderlandse en alge mene geschiedenis. Men moet zich vooral richten op de vorming van de persoonlijkheid der scholieren. Uitvoeriger moet men toe lichting geven op de vaderlandse ge schiedenis. De liefde tot zijn land is een ieder aangeboren, zo betoogde prof. Schol ten. Dit is geen kritiekloze bewonde ring, maar wel warme weergave van verbonden eeuwen. WEZENLIJKE TAAK Spreker vervolgde met er op te wij zen, dat de maatschappij van het ge schiedenisonderwijs weinig vraagt. Ais gevolg hiervan zou men kunnen ver dedigen, dat deze leerstof als examen vak behoort te worden afgeschaft. Niettemin zou de Ulo-school in de ver vulling van haar wezenlijke taak te kort schieten, indien zij aan het onder wijs in de geschiedenis geen ruime plaats toewees. Door de leerlingen te doen inleven in de keten der geslach ten en in het geheel der mensheid, werkt men aan de automatisering van het volk tegen en versterkt men de kracht der natie, aldus besloot prof. Scholten zijn boeiende lezing. TAALONDERWIJS Tijdens de middagbijeenkomst besprak dr. De Klerck de verscheidene determinerende factoren bij het taal onderwijs. Hy sprak daarby over de woordenschat van de leerling, die ech ter bezien moet worden in samenhang met het taai-milieu, in het formuleren van de op eigen wijze verwerkte leer stof, in het weergeven van gedachten van anderen en in het hanteren en be grijpen van de gesproken taal. Dr. De Klerck gaf aan het begin van Ingezonden mededeling (adv.) In verschillende Zeeuwse plaatsen zijn collectes gehouden. Te Zoutelande, Sint Maartensdijk, Tholen en Wol- phaartsdyk bracht de „Emma-bloem- collecte" resp. op f 52,79, f 190, f 103,86 en f98,—. Te Heinkenszand werd de befaamde Unie-collecte ge houden. Opbrengst f16.Voor het zelfde doel werd te Vrouwenpolder in gezameld: f310,—. De Groene-Kruis collecte te Wemeldinge bracht op f 504,19. Het bouwfonds van Sint Anna- land ten slotte ontving een gift van f 100,Te 's-Heer Hendrikskinde ren is een nieuwe toneelvereniging op gericht. Hij heeft de toepasselijke naam „Heer Hendrik aangenomen. Door de diverse plataselijke verenigingen werd in het Dorpshuis te A.J. Polder een feestavond georganiseerd. Bü dra gen werden verleend door de N.C.V.B., de C.B.P.B. en de muziekvereniging „Con Amore". Er bestond veel belang stelling. In de bermsloot langs de Stationssingel te Kapelle zwemmen thans heel wat vissen. Dezer dagen is een zending voor dit water aangeko men en ze hebben direct een goed plekje gekregen in dit „ruime sop". De Sint-Annalandse melkauto verloor op de Bierensstraat een paar melkbus sen. Afgezien nog van het afschuwe- ïyke lawaai, stroomde het kostelijke vocht over de keien. Moest minister Vondeling eens zien!«De fanfare ..Willen is Kunnen" te Biggekerke zal op 5 mei bij gunstig weer een concert geven op het Kerkplein. In Zeeland lopen weer vele gediplomeerden rond. Allereerst de 17 leerlingen van de school met de Bijbel te Zoutelande, die slaagden voor het schriftelijk verkeers- examen. Voor het examen gemeente administratie, eerste gedeelte, slaagde de heer J. de Voogd te Oostkapelle. De heer J. Gaakeer te Stavenisse is sinds kort landbouwingenieur voor akker en weidebouw (nieuwe stijl). Alle ge slaagden van harte gefeliciteerd met het behaalde succes! Te Oostkapelle hield de N.C.V.B. een maandelijkse vergadering. De heer Kolk uit Middel burg hield een praatje over de kinder bescherming. De Vlissingse N.C.V.B. kwam eveneens bijeen. Mevr. Holt- huis-Van de Broek leidde deze bijeen komst. Ds. Timmerman uit Yerseke sprak over „De psychologie van de mode". Flipland heeft op enthou siaste wijze Koninginnedag gevierd: De jeugd had een belangrijk aandeel in de festiviteiten. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de lampionnenoptocht. Ook Domburg wilde niet achter blij ven op deze dag. De wedstrijden, die waren geoganiseerd voor de jeugd, werkten zo aanstekelijk, dat al spoedig eerwaarde ouders aan het touwtje trekken, mastklimmen en zaklopen waren geslagen. En een leut dat ze hadden, die Domburgers. Als directeur P.T.T.-kantoor Naar wij vernemen, is de heer M. C. A. H. van den Boom, thans referen daris bij het postdistrict Middelburg, benoemd tot directeur van het Post kantoor te Assen. zijn causerie een uiteenzetting van het eigenlijke van determinatie. De deter minatie dient in eerste instantie een middel te zijn tot het leren kennen van de leerlingen en het opsporen van hun specifieke mogelijkheden. VERANTWOORDE METHODIEK Spreker waarschuwde ertegen, dat dit bepaling-vaststellende het onder wijs niet mag vertragen. Zij leidt indien goed toegepast tot een be zinning op de moeilijkheden van een onderwijsvak en vereist een verant woorde methodiek. Hieraan moet ech ter voorafgaan een analyse van deze strubbelingen, die bij ieder vak ver schillende kunnen zijn. Zij behoren ook te worden bezien i.v.m. het alge meen ontwikkelingsniveau der leer lingen en de eisen, die aan de in telligentie moeten worden gesteld voor het volgen van de school. Beide causerieën werden met grote aandacht door de Zeeuwse onderwy- zers aangehoord. Hierna volgden alge mene discussie en sectiebesprekingen. In verband met het 40-jarig jubi leum van de naai- en breimachinehan- del „Bogaert", welke thans reeds za ken heeft gevestigd te Oostburg, Mid delburg, Clinge, Sas van Gent en Hulst, heeft deze firma een enorme showwagen ingericht ten behoeve van de klanten. De eerste mei startte men in Oost burg, waar direct al een enorme be langstelling bestond van de zyde van het publiek. Het is de bedoeling dat deze show dagen op regelmatige tijden de ver schillende steden en dorpen in Zee land bezoekt. Men zal niet alleen de monstraties geven, maar tevens zul len niet al te grote reparaties kunnen worden verricht. Deze grote wagen, die enig in Neder land is op het gebied van naai- en breimachines, is voorzien van een prachtige T.L.-verlichting en geluids installatie met bandrecorder, terwijl in de grote ruimte vele naaimachines van diverse merken, zowel handnaaimachi nes, elektrische naaimachines in koffer en in salonkast als een groot aantal Knittax-breimachines staan opgesteld. Achterin de wagen is een ruime en ge zellige conversatie-afdeling ingericht. Voor de service-afdeling heeft men een hele voorraad onderdelen voor handen. Het personeel van de show wagen bestaat onder meer uit twee demonstratrices, twee technische vak lieden en een chauffeur. Aanstaande woensdag komt de de monstratiewagen op de Markt in Mid delburg, waar het publiek de volle ge legenheid krijgt om van deze unieke manier van service-verlening gebruik te maken. „U bent voor ons de bouwmajoor. En hoewel de nieuwbouw nu nog niet Is voltooid, zal dit binnen niet al te lange tijd toch het geval zijn. Buiten dit zijn wij u bijzonder dankbaar voor de leiding, die u de afgelopen tien jaar gegeven heeft". Dit zei donderdagmiddag de majoor J. v. d. Slikke tijdens een bijeenkomst In de kantine van de Generaal Majoor Berghuyskazerne te Middelburg, waar de overste J. Pottenboom werd gehuldigd in verband met het feit, dat hij tien jaar geleden het commando over de le C.O.A.K. te Middelburg aanvaardde. Dit jubileum werd geheel in eigen kring gevierd. Een huldigingscomité had voor een uitgebreid feestprogram ma gezorgd met de afwerking waar van reeds om acht uur 's morgens werd begonnen. Want toen bracht het tam boerkorps van de le C.O.A.K. voor de woning van de jubilerende overste 'n De Vlissingse Nutsspaarbank laat over de maand april de volgende to taalcijfers zien: tegoed bij het begin f 15.674.599,53, ingelegd f 618.214,33, te rugbetaald f 598.848,51, tegoed op het einde f 15.693,965,35, aantal rekeningen 24047. Deze l«st kan als volgt worden ge specificeerd: Moofdkantoor: tegoed bij het begin f 10.332.920,03, ingelegd f 440.038,49, te rugbetaald f 354.910,85, tegoed op het einde f 10.418.047,67, aantal rekeningen 15.617. Souburg: tegoed by het begin f 887.683,10, ingelegd f 28.435,48, terug betaald f 37.314,67, tegoed op het einde f878.803,91, aantal rekeningen op het einde 1825. Goes: tegoed by het begin f3.005.812,48, ingelegd f88.268,12, te rugbetaald f 153.465,84, tegoed op het einde f2.940.614,76, aantal rekeningen 3877. Wolphaartsdijk: tegoed by het begin f 592.388,02, ingelegd f 7.589,13, terug betaald f 13.015,46, tegoed op het einde f 586.961,69, aantal rekeningen 852. Terneuzen: tegoed bij het begin f395.398,59, ingelegd f22.216,68, terug betaald f 13.974,16, tegoed op het einde f403.641,11, aantal rekeningen 673. Zaamslag: tegoed bij het begin f 100.783,14, ingelegd f4.525,terug betaald f2.316,68, tegoed op het einde f 102.991,46, aantal rekeningen 121. Axel: tegoed bij het begin f 118.338,91, ingelegd f 5.406,70, terugbetaald f3.114,04, tegoed op het einde f 120.631,57, aantal rekeningen 298. Noord-Beveland: tegoed bij het be gin f83.113,90, ingelegd f5.967,54, te rugbetaald f 5.796,34, tegoed op het ein de f 83.285,10, aantal rekeningen 121. Kapelle: tegoed by het begin fl08.87i;95, ingelegd f6.263,24, terug betaald f7.390,77, tegoed op het einde f 107.744,42, aantal rekeningen op het einde 136. Werk Grevelingendam begint Een baggermolen van de firma Bol- tjes, de aannemer, die de werkhaven, de vissershaven en de sluisput te Brui- nisse heeft aangenomen, is voor de wal van Bruinisse gearriveerd en heeft lig plaats gekozen ongeveer ter hoogte van de Geref. Kerk op het stroom van de Grevelingen, ter plaatse waar hij met het werk moet beginnen. Het is een bijzonder grote bagger molen, zo groot, dat hij overal in de polder Bruinisse te zien is, omdat hy meters ver boven de dijk uitsteekt. Kreeftenvangst normaal De kreeftenvangst, die slechte resul taten had, is dank zy het mooie weer iets beter geworden. Er kan nu van een normale vangst worden gesproken. De prjjzen zyn goed. aubade, waarby tevens het byzondere diensttableau vpor deze dag bekend werd gemaakt. Een uur later volgde op het gemeentelijk sportterrein een pa rade, met de majoor Van der Slikke als commandant, die door overste Pot tenboom werd afgenomen, waarna een défilé werd gehouden op het Molen water. In de morgenuren was er voorts een voetbalwedstrijd tussen de leerlingen uit de Berghuyskazerne en die van „Modderoord", waarbij eerst- genoemden met 30 zegevierden. De officieren wonnen de ontmoeting tegen de onder-officieren met 10. De huldigingsby eenkomst in de kan tine werd o.a. bijgewoond door de gar nizoenscommandant, de overste A. Kornet en zyn echtgenote. Ook mevrouw Pottenboom was aan wezig, toen de majoor Van der Slikke zyn toespraak begon. Deze wees er in de eerste plaats op, dat een jubileum van een commandant een bijzondere gebeurtenis is, omdat hij gewoonlük niet lang op dezelfde plaats biyft. Hij stipte aan, wat er allemaal is gebeurd en welke grote uitbreidingen er zijn geweest sinds 1 mei 1948. Ook in de bezetting veranderde het één en ander. Tien jaar geleden waren er slechts een staf en twee compagnieën en behalve de staf telt de school thans vijf com pagnieën. In 1954 maakte overste Pottenboom één van de hoogtepunten uit zijn mi litaire loopbaan mee. Toen namelijk werden zijn verdiensten beloond met de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Het is algemeen bekend, dat de over ste toen nog majoor geijverd heeft voor de bouw van een nieuwe kazerne. Namens officieren, onder-officieren, korporaals, manschappen en burger personeel schonk de maj. overste Pot tenboom een driedelige encyclopedie. Mevrouw Pottenboom kreeg orchi deeën en een doos bonbons. Dezer dagen werd de finale gehou den van de door de Zeeuwse schiet- bond gehouden winterwedstrijd op 12 meter in het verenigingsgebouw te 's- Heer Hendrikskinderen. De wisselbeker in klasse A werd ge wonnen door de schietvereniging Dom burg met 469 punten door het 2e vijf tal. Op de 2e plaats kwam Domburg, le vijftal, met 467 punten, 3 Goes, le vijftal, met 466 punten, 4 Borssele, 2e vijftal, met 462 punten. De wisselbeker in Klasse B werd ge wonnen door de schietvereniging Me- liskerke, 3e vyftal, met 452 punten, 2 Middelburg, 2e vijftal, met 449 punten, 3 Domburg, 3e vijftal, met 441 punten, 4 Borssele, 3e vijftal, met 438 punten. Persoonlijk kampioenschap klasse A 1 C. Steijn, Domburg, 19 cartons 9 en 10 192 punten, 2 A. van de Ende, Bors sele, 19 cartons, 9 en 10 189 p., 3 W. Brand, Domburg, 18 cartons, 9 en 10, 193 p., 4 P. de Pagter, Domburg, 18 cartons, 9 en 10, 192 p., 5 C. de Jonge, Middelburg, 18 cartons, 9 en 10, 192 p. In klasse B: 1 P. de Pagter, Dom burg, 18 cartons, 9 en 10, 190 punten, 2 B. J. Rutgers, Domburg, 18 cartons, 9 en 10 183 p., 3 C. Zwemer, Melisker- ke, 15 cartons, 9 en 10, 186 p., 4 I. Dek ker, 's-Heer Hëndrikskinderen, 15 car tons, 9 en 10, 181 p., 5 M. Rouw, idem, 14 cartons, 9 en 10, 178 p. Er werd door negen schietverenigin gen deelgenomen met in klasse A elf vyftallen en in klasse B 21 vijftallen. Hoogste korpsschutter A. Boone, Domburg, 148 punten. Hoogste korps- schutter in klasse B J. Kloosterman, 's-Heer Hendrikskinderen, 147 punten, J. van Huijs, Meliskerke, 147 punten, Morgen(zondag)avond van 19.05 u. tot 19.25 u. zal de N.C.R.V. een samen- zangprogramma uitzenden, dat donder dagavond in de Ned. Herv. Kerk ta Veere werd opgenomen. Deze samen zang, die hoofdzakelijk bestond uit Va- lerius-liederen Valerius woonde na- meiyk in Veere stond onder leiding van Meindert Boekei. Medewerking werd verleend dooi het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. Barl Leynse en door de organist Maarten Kooy. RAAD SINT LAURENS De gemeenteraad van Sint Laurens, vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester W. Baas in vergade ring bijeen, besloot op voorstel van de heer K. A. Hamelink (gem. bel.) plan nen te laten maken voor de verbete ring van het wegdek van de Noord- weg. Verder kwam de raad overeen aan de christelijke kleuterschool een perceel bouwgrond te verkopen voor f 3570. Het bouwrijp maken van deze grond zal in de stichtingskosten wor den verrekend. De benoeming van vertegenwoordi gers in de commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland geschiedde volgens de aanbeveling. Over het eer ste halfjaar van 1958 werd aan het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel een duurtetoeslag toe gekend. De plaatselijke Oranjevereni ging kreeg een subsidie van f 75 als te gemoetkoming in de kosten van het kinderfeest op Koninginnedag. Voor de keuringsdienst van slachtdieren en vee werd een nieuwe verordening vastge steld. Bij de rondvraag zei het anti-revo lutionaire raadslid A. Simonse van oor deel te zijn, dat een trekker voor de brandweer een noodzakeiykheid is. AXEL Jeugdherbergvader. De Axelse jeugd herberg kent sinds woensdag een nieu we vader. De heer Ja. J. Richter uit Blaricum heeft zich bereid verklaard als zodanig op te treden. Van deze plaats een hartelijk welkom. Koninginnedag. Ter gelegenheid van Koninginnedag ga fde harmonie „Con cordia" een geslaagd concert op de Markt, onder leiding van haar nieuwe dirigent, de heer C. de Ridder. Kandidatenlijsten. Door het hoofd stembureau werd de nummering der kandidatenlijsten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen als volgt vast gesteld: 1 comb. A.R.S.G.P., 2 C.H.U. 3 P.v.d.A., 4 K.V.P., 5 Gemeentebelan gen, 6 G.P.V. WESTKAPELLE Damcompetitie. De eindstand van de onderlinge damcompetitie is als volgt: 1. J. van Rooyen, 42; 2 J. Houmes Wz. 32; 3 J. Brasser 29; 4 K. Houmes 27; W. Houmes 24, 6 P. Hengst 23, 7 J. Westerbeke 22, 8 L. Wouters 21, 9 J Houmes Azn 19, 10 A. Lievense 16, 11 F. Dominicus 5; 12 R. Gabriëlse 4. De nieuwe veerboot „Prinses Beatrix", gebouwd bij de firma P. Smit Co, te Kinderdijk, heeft gisteren bij zijn proeven in de Zeeuwse wateren pech gekregen. De bedoeling was, de nieuwe veerfuik te beproeven en op de Westerschelde snelheids- en remproeven te nemen. Tijdens de laatste, vlak voor de haven van Vlissingen, heeft zich in het elektrisch circuit een storing voorgedaan, waardoor het noodzakelijk werd, dat de sleepboot „Lekstroom", die de veerboot vergezelde, haar de haven van Vlissingen binnensleepte. De elektrische installatie kon het op volle kracht overschakelen van voor op achteruit op een bepaald punt niet verwerken, zodat storing optrad. Deze manoeuvre moet door een veer boot bij het binnenkomen regelmatig gemaakt worden. Hapering kan ernsti ge gevolgen hebben, omdat de boot dan niet kan afremmen. Inmiddels is een zwaarder onderdeel dan het tot dusver gebruikte in Enge land besteld. Binnen enkele dagen zal dit arriveren. De technische proefvaart is nu voor lopig uitgesteld. De boot zal nu ook niet zoals de bedoeling was van daag naar Kinderdyk terugkeren, maar blijft voorlopig in de haven van Vlis singen. In hoeverre de oplevering tegen eind mei vertraagd wordt, is nog niet te zeggen. Inmiddels zal de „Prinses Beatrix" toch niet zoals wij reeds meldden in juni in gebruik kunnen komen. On danks het drukke zomerverkeer zal ze werkeloos voor de wal liggen. YERSEKE Ongeluk. De schippersknecht J. D. uit Yerseke had het ongeluk op zoda nige wijze te vallen, dat hij een her senschudding opliep. Hij was aan boord van de YE 15, die op het Wad vaart. D. moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. ZOUTELANDE Oranjevereniging. De Oranjevereni ging hield onder leiding van de heer J. de Pree haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagenbleek, dat de kas een batig saldo aangaf van f448,70. Voor bereidingen worden reeds getroffen om de vijftigste verjaardag van H. M. de Koningin in 1959 te vieren. In het bestuur werden herkozen de heren J. de Pree en C. Kleinepier. In de vacature van de heer C. Passenier werd gekozen de heer C. van Sorge. Twaalf nieuwe leden kwamen er in het afgelopen jaar by. De vereniging telt thans 151 leden. Muziekvereniging „Concoria" Onder voorzitterschap van de heer J. van Elsacker hield de muziekvereni ging „Concordia" haar jaarvergadering. Uit het uitvoerig financieel verslag, dat uitgebracht werd door de heer J. Quist, bleek dat de positie van de kas zeer gunstig is. Dit is niet in het minst te danken aan de gevoerde Persil-actie, die tot nu toe niet minder dan f 550,opbracht. De contributie werd verhoogd van f 0.15 per week tot f 1,per maand. Na enige disussie werd besloten de onlangs opgerichte mandolinevereni ging als lid toe te laten. Aan de diri gent, de heer Verzwijveren, zal over 1958 een bedrag van f 100,worden uitgekeerd als blijk van erkentelijk heid voor de bewezen diensten. De uni formactie zal in de loop van 1959 be ëindigd kunnen worden, zodat men in augustus van dat jaar geüniformeerd kan zijn. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Aan de Z.L.M.-tentoonstel ling te Scherpenisse eind juni zal medewerking worden verleend. Vrouwenclub „Tryfosa" Onder leiding van mevr. Bakker vergaderde de Gereformeerde Vrou wenvereniging „Tryfosa". Door de heel W. M. Lindhout werd een referaat ge houden over „De betekenis van de Af scheiding en de Doleantie". Hy sprak over de strijd en de daad van ds. De Kok en ds. Scholte, die leiders van da Doleantie, wat er aan voorafging en da betekenis voor nu. Er volgde een druk ke bespreking. Collecte De collecte, die gehouden werden ter bate van het fonds „Emma-bloem" heeft opgebracht f 103,86. GESLAAGD VCoor het praktijk-examen kleuter- onderwijzeres zijn geslaagd de dames A. Cense en L. van Elsacker. BERGEN OP ZOOM Geslaagd. Donderdag en vrijdag werden op de Psychiatrische Inrich ting „Vrederust" de overgangsexamens in de medische vakken afgenomen. Voor het examen van het le naar het 2e leerjaar slaagden de zusters J. Blankenburgh, E. P. Bolier, A. de Bruin, T. M. de Groene, P. W. Remijr- se en L. E. de Visser en de broeders A. Geertsema, J. A. van Gils, P. M. J. S. de Keyser, J. J. F. Raaijmakers en A. Steenhuis. Voor het examen van het 2e naar het 3e leerjaar slaagden de zusters M. de Bat, F. A. Bertram, W. Jobse, J. Kalle, A. L. Kerkhove, J. Wattel, A. W. Wilderom, J. de Witte en J. Wou ters en de broeders M. W. Boogert, W. M. Bouwman, L. Openeer en J. van Steveninck. BIEZELINGE 45 jaar getrouwd. Het echtpaar Aug. BruinoogeS. Bruinooge-Fraanje uit de Nieuwe Kerkstraat alhier, was gis teren 45 jaar getrouwd. Onder grote belangstelling mochten zij dit heuge lijke feit herdenken. KAPELLE. Gezinszorg. Dezer dagen hield de in terkerkelijke stichting voor maatschap pelijk werk en gezinszorg te Kapelle, Biezelinge en Schore, haar algemene jaarvergadering. Op deze vergadering werd een overzicht gegeven van het werk van deze stichting, dat zich steeds uitbreidt. In 1957 kon worden overge gaan tot de aanstelling van een twee de gezinsverzorgster, mej. J. Salm. Elke diaconie heeft vertegenwoordigers in deze stichting. De leiding over da gezinsverzorgsters berust bij mevr. op "t Hof-Frederikse. Emmabloemcollecte. De Emma- bloemllecte heeft opgebracht f701,83 t.w. in Kapelle f 498,73 en in Biezelin ge f283,10. BORSSELE Benzine. Onze dorpsgenoot J. P. ging bij werkzaamheden wat onhandig te werk met de benzinelamp, waardoor hij een zy'ner handen zodanig ver brandde, dat hij zich onder geneeskun dige hulp moest Stellen. Nieuwe kassier. De heer A. Rottier Jz. alhier is ingaande 1 juni benoemd tot kassier van de Boerenleenbank al hier, dit inplaats van de heer Joh. Zweemer, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2