Rumoerige protestvergadering van spoorwegpersoneel ■nwiiiiiifiifi» mt 3 Veekless Djakarta verontrust over luchtaanvallen Hoe schoon is de natuur CANADESE BOMEN VOOR OOSTELIJK FLEVOLAND GEEN STRUYCKEN TUSSEN DE RAILS PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Veroordeling beslissing college van rijksbemiddelaars Staatsgreep in Columbia PLEVEN ZIET OOK GEEN OPLOSSING Rusland beschuldigt Hammarskjöld "VMÊÊÊiÊÈnÈi r Drents vergaderlokaal voor Geersdijk Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwscii Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3998 Directeur: JACQ DE SMIT V MINSTENS 4000 SPOORWEGMANNEN uit alle delen des lands Zijn met drie propvolle extra treinen en vijf versterkte treinen naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de per 1 juli a.s. in te voeren nieuwe loonregeling voor de Nederlandse Spoorwegen. De bij zonder rumoerige protestvergadering werd gehouden in de grote zaal, gangen, foyers, orkestbak en vestiaire van het Gebouw voor K. en W. te Den Haag. Het perronfluitjes, rangeerhoorns, spreekkoren en schreeuwen werd zeer veel misnoegen geuit. Spandoeken met de op schriften; „Waarom nu weer dit „struyckelblok", „Tien procent van drie percent is algebra van Algera", „Geen Struycken tussen de rails", „Waar blijft onze Frans Dohmên", en wat dies meer zij, accentueerden de verontwaardiging van het spoorwegpersoneel. DE EERSTE SPREKER, mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Protes tants-Christelijke Bond van Vervoer personeel, werd doorlopend met kre ten als „Actie, actie!", gefluit en ge brul onderbroken. Hij was vrijwel on verstaanbaar. Men begreep er uit, dat hij poogde te betogen, dat in deze protestvergadering geen besluiten kon den worden genomen, omdat deze bij de organisaties thuis horen. Het gebrul luwde pas wat, toen de voorzitter van de personeelsraad der Nederlandse Spoorwegen, de heer H. J. Kanne, „de fatsoenlijke mensen in de zaal verzocht er geen wilde bees tenspel van te maken". Daarna kon de In de maand april bleef dé regen val met 40 mm. onder normaal want de normale regenval in onze streken is voor de maand april 47 mm. Boven dien viel deze regenval, aldus werd ge constateerd op het Proefbedrijf Sehel- demonden, in het laatst van de maand en wel voornamelijk in de etmalen van 25 op 26 en van 26 op 27 april resp. 13,3 en 17,4 mm. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED I hel beste bed (j ooil gemaakt (J|| Haxet-Fabrieke Zevenbergen DE BILT ZEGT: Kouder Veranderlijke bewolking met hier en daar een buitje. Lagere middagtempe- raturen. Zwakke tot matige wind tus sen west en noord. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.06 u., onder 20.09 u. Maan op 21.37 u., onder 5.47 u. Hoogwater zondag 4 mei: Vlissingen: 2.01 u. 2.41 m., 14.28 u. 2.54 m. Terneuzen: 2.33 u. 2.55 m., 15.00 u. 2.68 m. Wemeldinge: 3.55 u. 1.89 m., 16.25 u. 2.02 m. Zierikzee: 3.33 u. 1.62 m., 16.02 u. 1.75 m. heer Kanne pas beginnen met een vlammend protestbetoog tegen de nieuwe loonregeling. ONRECHT De heer Kanne, tevens voorzitter van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, stelde, dat het gehele spoorwegpersoneel groot onrecht door de regering is aangedaan. De spoorwegmannen hebben, aldus de heer Kanne, moeten ervaren, dat het door de directie en de personeels organisaties in grote eenstemmigheid vastgestelde loonvoorstel 1) tegen het met algemene stemmen vastgestelde oordeel van de looncommissie van de stichting van de arbeid, 2) tegen het, naar het vaststaat, daarmee overeen komende aanvankelijke oordeel van het college van rijksbemiddelaars, als advies aan de ministers van Verkeer en Waterstaat overgebracht, 3) tegen het aanvankelijke standpunt van de beide ministers, 4) tegen het oordeel, dat de voorzitters van de drie vak bonden schriftelijk aan de minister raad hadden laten weten op wille keurige en ondeskundige wijze een voudig ergens verknipt en verminkt, als beschikking van het college van rijksbemiddelaars op aanwijzing van de ministerraad uit de bus is gekomen. En dit, aldus de heer Kanne, nadat men hiervoor een half jaar sedert de totstandkoming van het loonvoorstel nodig heeft gehad. RECHT De heer Kanne besloot met te zeg gen, dat wat de vakbeweging betreft, zij niet eerder zal rusten dan nadat de algemene verontwaardiging in het land middelen zal doen vinden om het spoorwegpersoneel alsnog de zekerheid te geven, dat Nederland zijn werk op de juiste wijze weet te waarderen. Het spoorwegpersoneel staat in zijn recht. Na stormachtige toejuichingen be- Vrijdag arriveerde in Den Haag 'n speciale trein met deelnemers aan de protestvergadering van het spoorwegpersoneel. De spoormannen staan hier voor het gebouw van Kunsten en We tenschappen, waar de protestver gadering werd gehouden. steeg de heer Blommers, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Rafaël", de ka theder om aan de saamgestroomde spoorwegmannen een aantal conclusies van dit buitengewoon gezamenlijk con gres voor te leggen. Deze conclusies kwamen er op neer, dat de gemeenschappelijke bonden in stemmen met het beleid van de drie hoofdbesturen, dat een veroordeling inhoudt van de door het college van rijksbemiddelaars getroffen beslissing. Men vertrouwt erop, dat deze hoofd besturen op geëigende wijze zullen blijven streven naar een rechtvaardige behandeling van het spoorwegperso neel op basis van de voorstellen, waar over in overleg tussen directie en per soneelsraad overeenstemming is be reikt. Tijdens de ter gelegenheid van de eerste mei op het eiland Cyprus verrassende feit voor, dat de gehouden optocht, deed zich het Griekse en Turkse vlaggen broe derlijk naast elkaar gedragen werden aan het hoofd van de 20.000 mensen tellende stoet. Militaire politie heeft vrijdag te Bo gota getracht een staatsgreep tegen de Colombiaanse regeringsjunta uit te voeren. Officieel is meegedeeld dat met uitzondering van een bataljon militai re politie de rest van de strijdkrachten trouw aan de junta is gebleven. De regering heeft onmiddellijk over gave van het bataljon geëist, dat zich anders in zijn kazerne aan een lucht bombardement zou blootstellen. In verband met deze gebeurtenissen is vrijdagmorgen een uitgaansverbod in de Colombiaanse hoofdstad, Bogota, afgekondigd. In het centrum van de stad zijn hier en daar schoten geval len. Vrijdagmiddag werd de Colombiaan se bevolking per radio van de toestand op de hoogte gesteld. Volgens dit om- roepbericht hebben de opstandelingen vrijdagmorgen verscheidene leden van de militaire junta gearresteerd. De nationale raad van de Franse so cialistische partij heeft zich vrijdag uitgesproken tegen deelneming van de partij aan een regering onder leiding van Pleven maar voor steun aan een dergelijke regering. Dit besluit werd met bijna algemene stemmen genomen. Vier leden stemden tegen en zeven onthielden zich. Politieke waarnemers te Parijs heb ben vrijdagavond als hun oordeel uit gesproken, dat Pleven president Coty vrijdagavond of zaterdagochtend zal meedelen, dat hij zich tengevolge van het socialistische besluit genoodzaakt ziet zijn poging tot het vormen van een kabinet op te geven, De Sow jet-Unie heeft haar veto uit gesproken over de Amerikaanse reso lutie, waarin gevraagd werd om instel ling van een inspectiesysteem in het N oordpoolgebied. De Rus Sobolef keerde zich tegen de inmenging van Hammarskjoeld, wiens verklaring 'de autoriteit van de secretaris-generaal geenszins versterkt, eerder het tegendeel DONDERDAG is in oostelijk Flevo land, in de buurt van de weg naar van jonge boompjes welke deel uit- Kampen, begonnen met het planten maken van een geschenkzending van 2.000 stuks van de Ontario Horticul tural Organisation aan H. M. de Ko ningin. Met deze boompjes, vier ver schillende rassen, waarvan het groot ste gedeelte zgn. „White Pine", zal hier het „Ontario-bos" worden aangelegd. Het planten van de boompjes, die vrijdag in Den Haag door de Canadese ambassadeur zullen worden overgedra gen aan de Nederlandse minister van landbouw, werd bijgewoond door tal van Nederlandse en Canadese autori teiten, die er zelf actief aan deelnamen. Aan het werk achter een door een tractor getrokken pootmachine, zien we op de onderste foto van voor naar achter: dr. J. de Hoogh, inspecteur staatsbosbeheer; de heer Chr. v. Steen, plv. directeur Wieringermeerdirectie; Herbert S. Ransom; leider van het Ca nadese gezelschap; miss Ora Wickware en de heer Rony Brownell. Op de bovenste foto zien we hoe de heer Herbert S. Ransom, het toekom stige bos zijn naambord gaf. ZATERDAG 1958 MEI „Houdt stand, dan zult gjj de verlossing der Heren zien, die Hij u heden bereiden zal" Exodus 14 vers 13. Ieder mens moet zo van tijd tot tijd een offer brengen. Dat valt niet altjjd mee. De „waaroms" komen dan vaak naar boven. Waarom moest nu uitgesproken mijn man of zoon zijn leven offe ren in de oorlogsdagen van 1940- 1945. Als we daarover prakkize- ren dan kost het wel eens moeite om staande te blijven en dan twijfelen we wel eens aan Gods bedoelingen. God kan ons, zon dige mensen, zeer zwaar op de proef stellen. Maar dan zegt Hü het zo mooi in Zijn woord: Houdt stand, dan zult gij de verlossing des Heren zien. Deze heerlijke woorden vertelde Mozes ook aan het volk Israëls bij de uittocht uit Egypte. Wat is dat toch een troostvolle gedachte: gij zult de verlossing des Heren zien. Als we deze woorden van onze goede God op ons laten inwerken, dan zal het ongetwijfeld niet veel moeite kosten om vanavond onze gevallenen in de oorlog te her denken. In de Westduitse pers wordt van vele zijden kritiek geleverd op de hoe danigheid van de Duitse inzending op de wereldtentoonstelling te Brussel. 'Laten we het Duitse paviljoen voor twee weken sluiten en van voren af aan beginnen', schrijft de „Abendpost". Een onbekende bommenwerper heeft een Indonesisch schip in de haven Kendari in zuid-oost-Celebes aangeval len. Bij deze aanval zijn vijf mensen om het leven gekomen en drieentwin tig gewond. Het aangevallen schip, de 600 ton metende Intata, kreeg slechts lichte schade. Het vliegtuig had ook gepoogd een tweede schip, te treffen, maar slaagde daarin niet. Onbekende vliegtuigen hebben onlangs ook dor pen op Ternate, vaartuigen en het vroegere paleis van de sultan van Ter nate beschoten. De berichten over de bombardemen ten door de opstandelingen op buiten landse en Indonesische schepen in de wateren van oost-Indonesië wekken ernstige bezorgdheid onder de rege ringsleiders in Djakarta. Zij hebben reeds voor miljoenen roepiah schade aangericht en aan tientallen mensen het leven gekost. Een Harvard-lesvliegtuig van de In donesische luchtmacht is vrijdag neer gestort bij een vlucht boven Subang, in het oostelijk deel van west-Java. Het toestel viel op de woning van een commissaris van politie, wiens echtge note en een kind werden gedood. De luchtaanvallen door de opstande lingen gaan gepaard met een verhoog de activiteit van de Darul Islam in west-Java. De Stoomvaartmaatschappe Neder land en de Koninklijke Java China Pa- ketvaartlijnen hebben vrijdag meege deeld, dat zij opdracht hebben gege ven hun schepen buiten de Indonesi sche wateren, waar vliegtuigen van d« opstandelingen thans aanvallen doen, te houden. Hl I Tijdens het milde weer van de laatste dagen heeft de lentefee met zwierige hand palet en pen seel gehanteerd en o.m. de vroege perebomen in de Betuwe met tere tinten gesierd. De foto laat zien welk verrassend resultaat zij boekte in de buurt van Tiel, waar een kerktorentje de gepaste achtergrond leverde. Lege haven. Alle Bruinisser mossel vaartuigen zijn thans naar de Wad denzee vertrokken, zodat de haven ge heel leeg is. Alleen een vaartuig dat de oestervisserij beoefent, is nog thuis. In de door Arabieren bevolkte Is raëlische stad Nazareth, waarop 1 mei communistische relletjes uitbraken, zijn sedertdien ruim 150 arrestaties verricht. Vrijdag was de toestand in de stad weer normaal. In de gisteren gehouden'statenverga dering van Drenthe werd besloten een bedrag van maximaal f 60.000 beschik baar te stellen voor de bouw van een vergaderlokaal in het dorp Geersdijk. Een voorstel tot hulpverlening voor het door de watersnood in 1953 ge troffen gebied werd vrij spoedig door de staten genomen doch is blijven lig gen, totdat overleg met de betreffende instanties kon worden gepleegd. Gead viseerd werd de Drentse bijdragen te bestemmen voor genoemd doel. De ge meenschap Geersdijk heeft dringend behoefte aan een vergaderlokaal dat ruimte zal moeten bieden voor onge veer honderd personen. De inwoners van het dorp zullen zelf de inrichting bekostigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1