Het broeit ook in Zuid-Sumatra Luchtaanval op Ambon gebeurde van Noord-Celebes uit Lachende rode leiders zagen sobere mei-parade in Moskou HAAI SPOELDE AAN IN ELLEWOUTSDIJK Belgische televisie neemt nieuwe zenders in gebruik ZEELAND - ONDANKS EXPO - VOLOP IN TREK BIJ DE TOERISTEN PROfESJAN TS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nasser laakt Israël in Moskou Zangles voor Indiase parlementsleden Zonnig voorjaarsweer B/iiimimiHit» Appèl dr. Schweitzer via de VPRO RELLETJES IN NAZARETH Zaterdagvoetbal Vliegen goedkoper dan u denkt Nieuwe veerboot meerde in Vlissingen Dodelijk ongeval in Limburgse mijn Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; .bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissh.gen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, ƒ2,40 per maind, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord, een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Met Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3997 Directeur: JACQ DE SMIT Volgens uit Singapore en Hongkong ontvangen berichten zijn bij een aanval op het onder Panamese vlag varende schip „Flying Lack" in de haven van Ambon door onbekende vliegtuigen, twaalf slacht offers gevallen onder de bemanning. Een woordvoerder van de Indo nesische opstandelingen in Singapore zei, dat vliegtuigen de laatste veertien dagen Ambon van noord-Celebes uit hebben aangevallen. Radio-Palembang heeft meegedeeld, dat de vertegenwoordiger in zuid- Sumatra van het Indonesische ministe rie van handel, Hussein Aminuddin, naar elders uitgeweken is met mede neming van bijna ""O miljoen gulden. Woensdag was bericht, dat majoor Nawai, die zoals gemeld is, eveneens gevlucht is, ook 20 miljoen gulden eeft meegenomen. Volgens een mededeling van radio- Medan van donderdag hebben opstan delingen een hevige guerilla-aanval gedaan te Lubuk Ambatan in west- Sumatra. De radio deelde verder mee, dat in het westelijke deel van middeu- Sumatra de regeringstroepen nog steeds oprukken. Bukittinggi werd donderdag beschoten door artillerie van de regeringstroepen. Uit PaJembang zijn, aldus radio- PaLmbar.g in een later bericht, zeven cfficieren per vliegtuig overgebracht naar Djakarta, voor een verhoor na de militaire rebellie van woensdag. In zuid-Sumatra is alle politieke activi teit verboden. Overste Barlian is nog met „verlof". Officieren van de legerstaf te Dja karta hebben in zuid-Sumatra het commando over de troepen overgeno men. In een rede, die Nasser dinsdagavond ean een banket in het Kremlin heeft uit gesproken, heeft hij o.a. gezegd, dat Is raël een permanente militaire bedreiging vo"r de Verenigde Arabische Republiek vormt. De 'imperialistische mogendheden' buiten deze bedreiging uit om de Ara bieren tot een bondgenootschap met het Wester te dwingen, zei hij, doch 'dank Zij de Sowjet-wapenleveranties' kan de Verenigde Arabische Republiek de 'Isra- elisch-Westelijke chantage' negeren. De leden van het -parlement in Nieuw-Delhi krijgen zangles. Het besluit hiertoe is genomen door de parlementsvoorzitter, die van me ning was dat het Indiase volkslied „Gana Mana", niet goed gezongen wordt en dat de parlementsleden het goede voorbeeld moeten geven. In een der zalen van het parle mentsgebouw hebben de afgevaar digden maandagavond hun eerste zangles gekregen van radio-arties ten. Er heerste voor het eerst vrij wel „eenstemmigheid" in het par lement. Ingezonden mededeling (Adv.) 't Is nu het goede tijdstip voor het aanschaffen van tiet goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes DE BILT ZEGT: Vrij warm Overwegend zonnig, maar in de och tend plaatselijk mist. Vrij warm, voor al in het binnenland. Overwegend zwakke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.08 u., onder 20.07 u. Maan op 20.22 u., onder 5.06 u. Hoogwater zaterdag 3 mei: Vlissingen: 1.18 u. 2.28 m., 13.46 u. 2.44 m. Terneuzen: 1.48 u. 2.42 m., 14.15 u. ->8 m. Wemeldinge: 3.09 u. 1.77 m., 15.39 u. 1.99 m. Zierikz e: 2.45 u. 1.52 m., 15.16 u. 1.73 m. Prins Bernhard naar Canada Vrijdag 2 mei (vandaag) zal Z.K.H. Prins Bernhard per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Canada vertrekken. Hij zal worden vergezeld door de am bassadeur van Canada te 's-Gravenha- ge, de heer Thomas A. Stone. Voorts zullen zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, en hoofdcommissaris C Sesink de reis meemaken. Het appel 'vrede of atoomoorlog1, dat Albert Schweitzer door middel van de Noorse staatsradio en no-g ongeveer 90 andere zenders tot de wereld heeft ge richt, zal in Nederland worden uitge zonden op de vrijdagen 16, 23 en 30 mei, telkens en 19.30 uur over de zen der Hilversum 2, (V.P.R.O.). Bij relletjes die zich op de eerste mei in de Noordisraëlische stad Nazareth hebben voorgedaan, zijn 58 mensen, onder wie 18 politiemannen, gewond, zeven zwaar. Nazareth is een geheel door Arabieren bewoonde stad. In de ochtend waren gevechten uit gebroken tussen communistische jon gelieden en Arabische nationalisten die stenen gooiden naar een optocht van leden van de gematigd-socialistische partij Mapai. Later kwam het in vele delen van de stad nog tot een hand gemeen. Veertig van de tachtig aange houden personen zijn beschuldigd van verstoring van de vrede. Nazareth is al jaren een communis tisch bolwerk. Ellewoutsdijk, dat toch waarlijk niet elke dag met schokkend nieuws komt, zorgde deze week voor 'n vreemde Zeeuw se primeur. Als eerste plaats in Zeeland mocht het namelijk dit jaar een haai verwelkomen op zijn kleine kust. Onze man in Ellewoutsdijk sprak zelfs van een kolossale haai, die was aangespoeld. Kinderen, die aan het spelen waren aan de boorden van de Wester- schelde, vonden op het slik het lichaam van een reusachtige vis. Ze snel den naar het dorp om het grote nieuws aan ieder te vertellen. Gedachtig aan het devies, dat kinderen en grijsaards de waarheid spreken, trokken onmid dellijk inwoners van El lewoutsdijk er met een motorvlet op uit om het grote dier binnen te ha len. Met stropjes om het lichaam van de haai slaagde deze poging. En zo gebeurde het, dat het havenwater van Elle woutsdijk bewoond werd door een haai. Dat het in derdaad een haai was, bewees wel de conclusie van wetenschappelijke deskundigen op het ge bied van de zoölogie uit Leiden, die enkele uren na de vangst in het Zuid- bevelandse dorpje ver schenen. De heren waren. het erover eens, dat het een Groenlandse haai moest zijn van een zeld zame soort, waarvan nog nooit een exemplaar in Nederland was aange spoeld. De lengte van het dier was 4.10 en de hoog te 60 cm. Het lieve beest woog niet minder dan 1200 kg. Met een drag line slaagden de Elle- woutsdijkenaren er in de haai uit de haven op te halen. Met een vracht auto werd de vertegen woordiger uit het ijzige noorden naar Leiden ver voerd. Uiteraard ge schiedde dit alles onder veel bekijks van de dor pelingen. De 21ste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov (wit) en Botwinnik, donderdag te Moskou gespeeld, is na 23 zetten in remise geëindigd. De stand in de tweekamp is nu 12 9 in het voordeel van Botwinnik. Met rog drie partijen te spelen heeft Bot winnik nog een halve punt nodig om zich wereldkampioen te mogen noe men. Op zaterdag 31 mei a.s. zal het ver tegenwoordigend Zeeuws zaterdagelf tal een voetbalwedstrijd spelen tegen het Amsterdams zaterdagelftal. Deze wedstrijd begint om half vijf en wordt gespeeld tegen het Amsterdams zater dagelftal. Deze wedstrijd begint om half vijf en wordt gespeeld op het veld van de voetbalvereniging „Kapelle". Teneinde een juist overzicht te krij gen van de vorm van de voor verkie zing in aanmerking komende spelers zal op zaterdag 17 mei op het veld van „Wemeldinge" een selectiewedstrijd worden gespeeld. Deze begint om 4 uur. In Lelystad is donderdagochtend een mobilofoonnet voor oostelijk Flevoland geopend, dat een voor loper van het kabelnet vormt ge durende de tijd dat het leggen van telefoonkabels in de modderige bo dem nog niet mogelijk is en lucht lijnen obstakels zouden vormen voor de ontginningswerkzaamhe den? De linkerfoto Iaat zien hoe landdrost ir. A. P. Minderhoud via het nieuwe net het eerste gesprek voerde met ir. B. Frummel in Ketelhaven, hoofdingenieur van de cultuur technische dienst. De rechterfoto toont de centrale be dieningsinstallatie met antennemast te Lelystad. De Belgische televisie neemt vandaag vier nieuwe, sterke zenders in dienst, waardoor het totale zendvermogen van 16 kw tot 400 kw wordt verhoogd. Door deze nieuwe zenders en door verplaatsing van de beide Brusselse zenders naar Waver- Overijse en het in gebruik nemen van een zender te Ruislede zal het aantal Belgen dat de uitzendingen zal kunnen volgen, met circa vier miljoen kunnen stijgen. De zender voor de Vlaamse program ma's is van Brussel overgebracht naar Waver-Overijse, waar de zendantenne is geplaatst op een reeds bestaande 245 me ter hoge zendmast van de radio-omroep. Het vermogen van de Vlaamse zender is van 2 kw op 100 kw gebracht. De nieuwe zender te Ruislede is be stemd voor kanaal 2 en heeft eveneens een vermogen van 100 kw. De zender van Antwerpen blijft ook in kanaal 2 uitzen den, doch het vermogen wordt in oostelij ke richting uitgestraald om interferentie tussen de zenders Ruislede en Antwerpen tot een minimum te beperken. Daarom is ook de polarisatie van de antenne te Ant werpen veranderd van horizontaal in ver tikaal. Ook de zender die in kanaal 2 het Franse programma uitzendt, is naar Waver-Overqse overgebracht. Het vermogen van de Luikse tv-zender is opgevoerd van 6 kw tot meer dan 100 kw in de richtingen Namen en BJstena- ken. In noordelijke richting is het vermo gen verhoogd tot 30 kw. Door deze wijzigingen zal men in de provincies Antwerpen, Belgisch Limburg eneen deel van Oost-Vlaanderen en in de provincie Henegouwen en een groot deel van de Provincies Namen en Luik zowel de Vlaamse als de Franse uitzen dingen kunnen ontvangen. Aanrijding In de Lange Kerkstraat te Goes werd gistermiddag de negenjarige fiet ser J. van B. uit Zuid-Beijerland aan gereden door een personenauto, be stuurd door v. V. uit Goes. De auto moest uitwijke voor een bromfietser en schepte toen de uit tegenovergestelde richting komende wielrijder, die en kele meters werd meegesleurd en een diepe hoofdwonde opliep. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis St. Joanna, doch mocht gisteravond het ziekenhuis weer verlaten. TE CALCUTTA zijn de vorige week 310 mensen aan cholera overleden. Het hoogste aantal in één week sedert het begin van de epidemie in het begin van april. De Sowjet-leiders namen zoals ge woonlijk de parade af vanaf 't Lenin- Stalin-mausoleum tegen de muur van het Kremlin. Onder de ogen van (v.l.n.r.) president Worosjilow, presi dent Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek en premier Chroesjt- sjef zoals de foto laat zien gaan artillerietrekkers voorbij, waarop af- vuurinrichtingen voor raketten zijn gemonteerd. De militaire parade op het Rode Plein was de kortste sinds vele jaren. Zij duurde slechts een kwartier. Er waren geen grote raketten, geen zware tanks en geen atoomwapens in de terie, geschut en gewone kleine raket stoet, die slechts bestond uit infan- wapens van een type, dat in de tweede wereldoorlog is gebruikt. De parade van de luchtmacht was wegens het slechte weer afgelast. Een bejaarde Pakistaanse geld schieter heeft ondervonden, dat men per vliegtuig veel van de we reld kan zien zonder dat dit veel geld behoeft te kosten. Hij was te Karatsji ingestapt voor een vlucht naar Colombo. Toen hij daar aan kwam bleek echter dat zijn visum was verlopen. Daar de autoriteiten van Ceylon hem daarom niet wilden toelaten, zat er niets anders op dan aan boord van het vliegtuig te blij ven, dat doorvloog naar Singapore. Ook daar kon de Pakistaan niet de vereiste papieren tonen, zodat hij nog verder van huis geraakte. De douane te Perth In Australië kreeg tenslotte medelijden met het slacht offer en gaf hem toestemming het vliegtuig te verlaten. Per eerste ge legenheid moet hij naar Karatsji terugkeren. De betrokken lucht vaartmaatschappij zal hem echter alleen de terugreis Colombo-Karatsji in rekening brengen. De Yersekse wielrenner Piet Rent meester won woensdag in Rotterdam de ronde van Feyenoord. „Wat moeten 7(j doen, opdat wij de werken Gods mogen werken? Joh. 6 vers 28. Toen de schare bij Jezus kwam wis ten de mensen niet wat zij moesten doen. De Heiland had Zijn antwoord echter onmiddellijk klaar: Dit is het werk Gods, dat Gij gelooft in Hem, dien Hij gezonden heeft. Weten wij vandaag de dag wat wij moeten doen? Verstaan we onze taak als daar een groot gezin met een zieke moeder in zorgen verkeert of als zondags in de kerk de collectezak langs ons heen schuift? Onze menta liteit is vaak onverschillig: Ze moe ten het zelf maar opknappen of ze moeten maar zien hoe ze aan het geld komen. Zo wil God het beslist niet. Hij vraagt, ja eist van ons, dat wij goede werken doen. Als wij een maal voor Gods Rechterstoel staan dan vraagt Hij aan ons: Wat waren uw goede werken? Toonde u naas tenliefde? Op deze vraag moeten wij christenen, een goed antwoord kun nen geven. De nieuwe veerboot „Prinses Bea trix" is gisteren onder buitengewoon grote belangstelling van het publiek in Vlissingen aangekomen en heeft ge meerd in de buitenhaven naast da nieuwe veerfuik. Aan boord bevonden zich o.m. ir. J. H. van der Burgt, hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat in Zee land en mr. J. L. Nieuwenhuis, de di recteur van de Provinciale Stoombaat- diensten. Voor het overige kostte het zelfs aan de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, moeite, aan boord te komen, hoewel velen reikhalzend uitzagen naar de kans, deze nieuwe aanwinst voor onze provincie te bezichtigen. z Naar wij van de heer Nieuwenhuis vernamen, heeft de boot bij de totdus- ver genomen proeven zeer goed vol daan. Het zou in de bedoeling liggen, morgen ook proeven te nemen met da nieuwe fuik te Breskens. De 29-jarige hulpbouwer Ch. M. Derks, uit Eygelshoven is donderdag middag dodelijk verongelukt in de on dergrondse werken van de mijn Laura te Eygelshoven. Dit ongeluk gebeurda in een pijler van laag V gelegen boven de 274 meter verdieping. Hulpbouwer Derks raakte hier tijdens een hout transport bekneld tussen een houten platkap, die in een lopende ketting transporteur was, en de kolenwand. Hij overleed ter plaatse. Derks was ge huwd en vader van twee kinderen. Doodgewaande Franse jongen blijkt springlevend te zijn Vorig jaar juli vond de politie aan da oever van het meer van Genève de kle ren van de 25-jarige student Bernard Kohier, zoon van een Franse fabrikant. Later vond men zijn lijk in het meer. Het stoffelijk overschot werd toen in aanwe zigheid van treurende familieleden en verloofde ter aarde besteld. Achteraf is nu gebleken, dat het begra ven lijk niet Bernard Kohier was. Da jongeman is springlevend en woont op Martinique, waar hij onderwijzer is op een school voor wezen. Bernard heeft vorig jaar in Bretagne een zes meter lange zeilboot gekocht, waarmee hij via de Kanarische eilanden naar Martinique is gezeild. De vraag is nu alleen nog maar, van wie was het lijk dat vorig jaar in het meer van Genève is gevonden? De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft afwijzend be schikt op een verzoek van de pacifis tisch socialistische party, haar als po litieke party zendtyd te willen ver lenen. De minister heeft het partijbe stuur doen weten, dat thans alleen zendtyd wordt verstrekt aan de in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn de democratische politieke partijen. Het Egyptische ministerie van binnen landse zaken heeft ex-koning Faroek en 58 andere landen v. d. voormalige ko- ninkiyke familie de Egyptische nationali teit ontnomen, op grond van het feit, dat zq meer da zes maanden buiten het land zyn en niet het voornemen hebben terug te keren. „ZEELAND heeft voor de toeristen en dit geldt na donderdag speciaal voor de Belgen nog niets aan aantrekkelijkheid verloren. Na de dag van gisteren, de eerste mei, die voor dit jaar als de inzet van het toeristenseizoen beschouwd kan worden, is duidelijk komen vast te staan, dat de EXPO in Brussel niet die gevaarlijke concur rent zal zijn als velen verwacht hadden". Dit was gisteravond de mening van de heer G. W. Oskamp, de directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., aan het eind van een dag, die dan over het geheel genomen in Zeeland misschien iets minder druk was dan 1 mei van het vorige jaar, maar waarop toch weer talrijke Belgen de „sprong" over de Westerschelde maakten. „Miniatuur Walcheren" in Middelburg boekte ongeveer hetzelfde aantal bezoekers als in 1957 op dezelfde tijd, hoogstens enkele tientallen min der. Hieruit kan men dus afleiden, dat ook het beeld van Walcheren in het klein nog weinig of niets aan aantrekkelijkheid heeft ingeboet. Wel is in Middelburg donderdag een belangrijk kleiner aantal autobussen gesignaleerd als in voorgaande jaren, maar men heeft de indruk, dat er meer personenauto's en vooral meer motoren op de weg waren. Dit kwam tegen de avond tot uitdrukking bij het veer VlissingenBreskens, waar wacht tijden van een uur werden genoteerd. De heer Oskamp zei ons van mening te zijn, dat hem dit alles niet ongunstig voorkomt. „Zee land blijft attractief, speciaal voor het dagtoeris- me. En dat is voor onze provincie van grote waar de".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1