Koninginnedag alom in den lande zonnig gevierd Nu geen verhogingsplan vetgehalte melk RIDDERS Grootse bloemenhulde voor het paleis; luchtdefilé Pamflettenregen op Borneo PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VAN PAPIEREN TOETERS TOT STRAALJAGERS Toch afzonderlijk overleg in Moskou Noodtoestand op Malta afgekondigd Procuratiehouder verduisterde een ton Minister Vondeling in Eerste Kamer NEHROE WIL AFTREDEN Ontploffing in een Russisch kernstation? LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN IN SURABAJA Explosie bij BPM: één dode fhoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes elefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwscl Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3996 Directeur: JACQ DE SMIT HET FRANSE ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdagmiddag be kendgemaakt dat de Amerikaanse, Britse en Franse regering overeen zijn gekomen op het Russische voorstel inzake „afzon derlijke besprekingen" tussen de onder scheidene ambassadeurs in Moskou en de Russische minister van Buitenlandse za ken, Gromyko, als voorbereidend overleg voor een eventuele topconferentie in te gaan. Dinsdagnacht of in de loop van woens dag zal het westelijke antwoord op de Russische voorstellen worden verzonden. Dit was afhankelijk van het tijdstip, waarop men het over de tekst eens wordt. De gouverneur van Malta, sir Robert Laydock, heeft de noodtoestand op het eiland afgekondigd. Hij bestuurt het eiland sinds het aftreden van premier Dom Mintoff op 24 dezer. Er zijn de laatste dagen gewelddaden gepleegd tijdens een algemene staking als pro test tegen het Britse beleid. DONDERDAG „Ik wil voor de Here zingen". Richteren 5 vers 8. Gisteren hebben we feest ge vierd ter ere van onze jarige Ko ningin. De krant staat er vandaag vol over. Maar hebben wij op dit Oranjefeest gezongen, zoals Debora dit heeft gedaan: Zingen voor de Here, de God van Is raël? Ja, zingen kunnen we wel. Ook ter ere van Hem? We willen het ook nog wel. Maar doen. Daar komt het op aan. God vraagt van ons, dat we christe nen zijn van de daad. Of hebben we feest gevierd buiten ons ge bed en ons zingen ter ere Gods? God wordt vaak vergeten, als we in feeststemming verkeren. Debora zegt het ons duidelijk in haar lied, hoe het moet. Dat is het echte feestvieren. Hoe staat het met ons? Moeten we ons diep schamen, dat we niet gezongen hebben ter ere van Hem? Het kan dan vaak te laat zijn. Of kunnen we met een gerust hart zeggen: Ik heb gisteren voor de Here gezongen? De 50-jarige procuratiehouder van het Roosendaalse filiaal van de Rot terdamse Bank, H. H. heeft zich gis teren op het plaatselijke hoofdbureau van politie gemeld en daar bekend in duizend gulden verduisterd te hebben de afgelopen dertien jaren honderd ten nadele van de Bank, waarvan hij procuratiehouder was. Hij deed deze aangifte, nadat een controleur van het hoofdbureau van de Bank In Rotter dam dinsdag de fraude had ontdekt. DE DAG voor Koninginndag is weer een lijst gepubliceerd van een 2000 Ne derlanders, die ter gelegenheid van ro verjaardag van H. M. de Koningin een ridderslag ontvingen zoals dat oudtijds zou gebeurd zijn dan wel een stap om hoog gingen op de lijst der onderschei ding voor verdiensten, die zij aan land en volk bewezen hebben. Al verheugen wij on- van harte over da hoge onderscheiding, die de grijze staats lieden prof. Anema en mr. Pollema ont vingen, al zijn we dankbaar voor de eer, die aan predikanten, als dr. Kwint, ds. Scheele, ds. Steenblok, ds. Van Wijngen (Nederlander in het verre Nisuw-Zee- land), kamerleden als mr. Beernink en Kikkert en een algemeen gezien figuur als prof mr. P. Borst kregen, onze blijd schap gaat vooral uit naar de 52 Zeeu wen die op de lijst voorkwamen. We gaan nu geen namen noemen en geen kwalificaties opsommen. Het enige wat we tot alle geridderden, hoog of min der hoog in rang, zeggen is: van harte gelukgewenst. Moge de Koninklijke on derscheiding heel lang Uw borst sieren. Volgens onbevestigde geruchten die in Praag de ronde doen, is er een on geluk gebeurd in een station voor kernonderzoek in het gebied van Kamtsjatka (Siberië). Er zou zich een enorme ontploffing hebben voorge daan. Premier Nehroe van India heeft dinsdag op een bijeenkomst van zijn congrespartij bekendgemaakt dat hij aan president Prasat voorgesteld heeft aJs minister-president af te treden. Nehroe verzocht zijn partij om advies voor een definitieve beslissing. DE HUIDIGE MOEILIJKHEDEN met de zuivel zijn van internatio nale aard en een oplossing binnen onze grenzen valt niet te bereiken. Van internationaal overleg mag men echter geen wonderen verwach ten. Bovendien is het de vraag of de noodzakelijke maatregelen tech nisch ook uitvoerbaar zijn. In ieder geval is het zaak om met betrek king tot de kwaliteit van het zuivelprodukt voortdurend waakzaam te zijn. Dit betekent, dat b.v. aan het marktonderzoek meer dan ooit aandacht dient te worden geschonken. DIT VERKLAARDE de minister van landbouw, dr. A. Vondeling, dinsdag middag tegenover de Eerste Kamer, die zijn begroting behandelde (en z.h.s. aannam). De jonge bewindsman wees er daarbij op, dat in verschillende an dere landen veel radicalere maatrege len zijn genomen om de zuivelproduk- tie in te krimpen. Eett beeld van het défilé, dat op Koninginnedag op Soestdijk langs het koninklijk gezin trok ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Aan een vergroting van de afzet van melkprodukten wordt hard gewerkt. Binnenkort zal het Rykskaasmerken- besluit worden gewijzigd, zodat de ex port van vierkante kaas, waaraan vooral in West-Duitsland behoefte be staat, mogelijk wordt. Het bedrijfsle ven is bepaald niet vierkant vóór deze kaasvorm, maar de Duitse huisvrou wen geven er meer en meer de voor keur aan. Bij de begroting van de af zet van zuivelprodukten zijn vele moeilijkheden te overwinnen, zo ver zekerde dr. Vondeling de Kamer. De overzeese (Aziatische) landen gaan meer en meer zelf produceren. In vele landen (b.v. Engeland) eten de men sen blijkbaar liever margarine dan roomboter. Dit geldt ook voor landen waar de roomboter goedkoper is dan de dure soorten margarine. Minister Vondeling bleef afwijzend staan tegenover de wens van de meer derheid in de Senaat, nl. om het vet gehalte van de melk te verhogen van 2,5 tot 3 procent. Ouder de huidige omstandigheden kan daar niet toe wor den overgegaan. De maatregel zou een prijsverhoging voor consumptiemelk tot gevolg hebben, waardoor de melk- consumptie zou teruglopen, terwijl ze juist nu zo krachtig moet worden ge stimuleerd. Hoe belangrijk en noodzakelijk de stimulering van het melk verbruik wel is, zette de minister nog eens uiteen. In de grote behoefte aan dierlijk eiwit valt veruit het best door het drinken van melk te voorzien", zo merkte hij op. Honderd gram eiwit in de „vorm van melk kost 82 cent, in de vorm van eieren 199 cent en in de vorm van var kensvlees 282 cent. Met voldoening constateerde de bewindsman, dat de grote bezwaren van de georganiseerde landbouw tegen de garantiemelkprijs voor het lopend melkjaar geen weer klank hebben gevonden bij de indivi duele veehouder. De door prof. Hellema (a.r.) aange vraagde interpellatie over het eervol ontslag, dat zal worden verleend aan de wiskundig adviseur van de Pen sioenraad, de heer Jac. Olie, wordt woensdagmorgen 7 mei a.s. gehouden. Op dinsdag 6 en woensdag 7 mei a.s. zal de Eerste Kamer tevens het ont- werp-Deltawet in openbare behande ling nemen. NEDERLAND heeft gisteren Koninginnedag gevierd. Een stralende iron, beierende klokken en een feestelijke drukte in steden en dorpen vormden 's morgens de inzet van de dag, die telkens opnieuw jong en oud naar buiten lokte om te luisteren naar kinderaubades of te Kijken naar de parades van de militairen. Van alle openbare gebouwen en vele woningen wapperde het oranje en het rood, wit en blauw. Kinderen met oranje sjerpen, papieren toeters en feestmutsen meng den zich tussen leden van plaatselijke muziekkorpsen, die zich in de vroege morgen naar de dorpspleinen haastten of, zoals in verschillende grote steden, in diverse woonwijken met pittige marsmuziek de plaat selijke feestelijkheden inzetten. In tal van steden werden gisteren militaire parades en defilé's gehouden. In Leiden defileerden de mili tairen 's morgens al om half tien en later op de dag ook in Roosendaal, 1Assen, Ede, Zutphen en Eindhoven. In Amersfoort, Arnhem en 's-Her- togenbosch en Den Helder werden parades afgenomen, terwijl de mi litairen in Breda een mars door de stad maakten. In Soestdijk was het 's morgens bij zonder druk. Om acht uur reeds arri veerden de eerste bussen en auto's, met de velen, die de Koningin op haar verjaardag een bloemenhulde wilden brengen. Voor het witte paleis, waarop de koninklijke standaard wap perde, stelden zij zich op. Goede zaken Vanuit het paleis te Soestdijk sloeg H. K. H. Prinses Wïlhelmina het défilé voor de jarige Koningin gade. Overdag overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.10 u., onder 20.05 u. Maan op 19.02 u., onder 4.32 u. Hoogwater vrijdag 2 mei: Vlissingen: 0.31 u. 2.10 m., 13.01 u. 2.32 m. Terneuzen: 1.01 u. 2.25 m., 13.29 u. 2.47 m. Wemeldinge: 2.17 u. 1.60 m„ 14.48 u. 1.89 m. Zierikzee: 1.51 u. 1.36 m., 14.26 u. 1.64 m. werden er gedaan door de verkopers van oranje-speldjes. Er waren er zelfs uit Maastricht gekomen om in Soest dijk hun kleurrijke waar aan de man te brengen. LUCHTDEFILE Tegen half elf, juist op het moment dat de laatste estafetteloper van het Leidse Studentencorps de paleistuin binnenkwam, betraden Koningin Ju liana, Prins Bemhard en de drie Prin sessen (Irene vertoefde in Lausanne) het bordes. Dra overstemde een don derend geraas het ongedwongen ge sprek van de jarige vorstin met de studenten op het paleisbordes. Een formatie vliegtuigen van de Koninklij ke Luchtmacht bestaande uit 48 Thun- derstreaks, 24 Hawker Hunters, 12 Sa bres en 12 Super Sabres van het in Nederland gestationeerde 32e squadron van de Amerikaanse luchtmacht defi leerden boven het paleis. In tegenstelling tot het vorige jaar, toen alle Nederlandse gemeenten een deputatie voor het défilé afvaardigden, namen gisteren alleen de gemeenten Baam en Soest aan het bloemendefilé deel, en daarvan in hoofdzaak jeugd organisaties. REDE PREMIER In het over beide Hilversumse zen ders ter gelegenheid van Koninginne dag uitgezonden nationaal programma heer de minister-president, dr. W. Drees, een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zei, dat weer tot uiting is ge komen, als in vorige jaren hij vorste lijke bezoeken van Scandinavische zij de, hoe in het democratische staatsbe stel van onze landen, de constitutionele monarchie vast verankerd is en ver bonden is met de gedachten van vrij heid en van samenwerking tussen de vrije volkeren. „Moge het Koningin Juliana zijn nog vele jaren aan het hoofd van het rijk te staan. Namens ons volk en na mens onze rijksgenoten wens ik haar en zijne koninklijke hoogheid de Prins met hun geliefde dochters van harte geluk met deze dag. Mogen zegen rus ten op hen op de volkeren van het koninkrijk." President Eisenhower heeft H.M. Koningin Juliana telegrafisch gefelici teerd met haar verjaardag. In de Nederlandse ambassades te Brussel en Pretoria werden recepties gehouden ter gelegenheid van de 49e verjaardag van de Koningin. Berichten, die te Djakarta uit Band- jermasin zijn ontvangen, melden, dat in Zuid-Borneo pamfletten zijn ver spreid waarop stond te lezen, „dat in Zuid-Borneo weldra een nieuwe kracht zal doen gelden" indien de autoritei ten nalaten, met doeltreffende maat regelen op te treden tegen een be weerde teugelloze corruptie. Alle grotere plaatsen in Tapanuli zijn, volgens een mededeling van het leger, in handen van de regering, maar de plaatselijke troepencommandant, majoor Hutabarat heeft zich, volgens persberichten, met een deel van zijn troepen wellicht bij de opstandelingen gevoegd. Strijdkrachten van de regering ma ken in midden-Sumatra nog steeds vorderingen in de richting van de steunpunten der opstandelingen Bukit Tinggi en Padang Pandjang. Berichten uit Bandoeng maakten melding van het verschijnen van niet- geidentificeerde schepen aan de zuid kust van Java. Deze schepen zouden, naar werd bericht, wapens aan boord hebben bestemd voor de benden van de darul islam die ten zuiden van Ban doeng opereren. Te Surabaja zijn voor het eerst se dert de oorlog luchtbeschermingsoefe ningen gehouden, zulks naar aanlei ding van de luchtaanvallen door vlieg tuigen van de opstandelingen uit noord-Celebes op doelen in het ooste lijke deel van de archipel. De raffinaderij en het verdere bedrijf van de Shell in Oost-Borneo i3 tijdelijk buiten werking na de luchtaanval op Balikpapan. De opstandelingen in Noord-Celebes beweren, volgens berichten uit Singapo re, dat zij een inval hebben gedaan op Morotai in de noordelijke Molukken. Dit is te Djakarta niet bevestigd. Eveneens werden te Djakarta niet be richten bevestigd uit enige buitenlandse hoofdsteden, volgens welke Italiaanse en Griekse koopvaardijschepen in de wateren in Oost-Indonesië met automati sche wapenen zouden zijn beschoten. DE INTERLAND voetbalwedstrijd tussen de amateurs van Ierland en Nederland, woensdagavond te Dublin gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel 11. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van de Ieren. Op het terrein van de B.P.M. te Per nis heeft zich dinsdag een ontploffing voorgedaan bij het openen van een zgn. fornuis, dat buiten opgesteld stond. Door de steekvlam, die ont stond, werden drie stellingbouwers van een firma uit Hoogvliet, die in de buurt aan het werk waren, getroffen, waarbij hun kleding in brand raakte. De 26-jarige D. B. Visser uit Stad aan 't Haringvliet was er het ergst aan toe. Hij liep levensgevaarlijke brandwonden op en is bezweken. De twee anderen kregen ernstige, doch niet levensgevaarlijke brandwonden. Het zijn de 43-jarige J. Bouman van de Rietdijk en de 52-jarige J. Weij- nen uit de Lavendelstraat. Ook zij moesten echter in het Havenzieken huis worden opgenomen. De voetbalwedstrijd tuss ende elf tallen van Nederland en Schotland on der 23 jaar, welke woensdagmiddag in het Olympisch Stadion is gespeeld, eindigde in een 21 overwinning voor de Nederlandse ploeg. De Schotten hadden by de rust met 10 de lei ding. Een close up van de koninklijke familie tijdens het défilé op paleis Soestdijk. De 20ste party uit de tweekamp tussen Smyslov en Botwinnik om het wereldkampioenschap-schaken is na 48 zetten in remise geëindigd. De stand Is thans 11%voor Botwinnik.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1