Balik Papan gebombardeerd 29 Nog geen beslissing over Wezen-Armen-gronden in Oud-Vossemeer STORM IN ZUIDDORPE Samenspel tegen burgemeester? Breskens neemt proef met makreelvisserij WEERBERICHT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Irene zal in Utrecht studeren Engels tankschip getroffen H.M Koningin Juliana verjaart Zal nieuwe bespreking uitkomst geven? RAKETBASES IN OOST-EUROPA Eis Lou Hoebeke afgewezen PLEVEN GAAT HET PROBEREN POLITIE'ACHTLING GROEIT ALS KOOL Twee Texelaars gaan het proberen Britse kernwapen* proef in Pacific Beroep van Eisenhower op Chroesjtsjef Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. 11AGOORT 14e JAARGANG No. 3995 Directeur: JACQ DE SMIT De waarnemend particulier secreta resse van H. K. H. Prinses Irene deelt jnede: H. K. H. Prinses Irene zal in sep tember aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gaan studeren. Evenals Prin ses Beatrix zal Prinses Irene zich bij haar studie in de eerste plaats toeleg gen op de inleiding in de staats- en rechtswetenschappen en economie. Daarnaast zal de studie van Prinses Irene zich richten op de Spaanse taai en letterkunde. Prinses Irene zal haar intrek nemen ten huize van mevrouw L. de Money aan het Lepelenburg te Utrecht TIJDENS een luchtaanval op de haven van Balik Papan op Borneo door vliegtuigen, die vermoedelijk van de opstandelingen zijn ge weest, werd het Engelse tankschip „San Flaviano" van 12.278 ton en toebehorend aan de Eagle Tanker Company te Londen, door een bom getroffen en in brand gezet. Een andere Engelse tanker, de 8000 ton metende „Daronia" van de Shell, ontkwam ternauwernood aan het zelfde lot, doordat een bom op ge ringe afstand terecht kwam. Dit Gisteravond werd in Oud-Vossemeer de vergadering gehouden met de pach ters van de „Stichting Wezen en Armen", die zich gedupeerd voelen door het besluit, om de totnogtoe door hen gepachte gronden te verkopen. De zaal was geheel gevuld. De leiding der vergadering berustte bij een commissie, gevormd door vertegenwoordigers der drie landarbeidersbonden, namelijk de heren M. J. van Dijke (N.C.L.B.), J. M. Priem (A.N.A.B.) en C. F. Verhees (R.K. bond). De heer Priem deelde mee, dat er geen debat zou zijn, doch dat wel vra gen gesteld konden worden. Hij herinnerde eraan, dat „Wezen en Armen" eeuwenlang heeft bestaan en de gronden heeft verpacht. Dat nu tot verkoop van de gronden werd besloten Is geschied op voorstel, althans advies van b. en w., die de bedoeling hadden, dat de door de verkoop verkregen gel den aan de gemeente zouden worden geleend. Daarbij werd echter vergeten, dat de hoge rente, die in uitzicht werd gesteld maar een tijdelijke kwestie is. Het besluit werd niet direct door Ged. Staten goedgekeurd, zodat het bestuur van „Wezen en Armen" ge legenheid had voor nader beraad. Het grote bezwaar is, dat het land te duur is voor minvermogenden. Zou den zij het kopen, dan zouden zij te zwaar zitten. Bovendien is de hypo theekrente momenteel veel te hoog. Land heeft grote waardevastheid. Geld devalueert wel, grond niet. Daarom ook Is dit besluit zozeer te betreuren. Er werd gezegd: de pachten waren veel te laag. Maar dat is niet de schuld van de pachters, die uiteraard niet ei gener beweging om pachtverhoging vroegen. Een groot bezwaar is ook, dat de pachters niet tijdig op de hoogte zijn gesteld. Reeds op 8 februari hebben Ged. Staten het besluit goedgekeurd, dist pas op 22 februari kon de com missie bijeen komen. Had men tevoren bezwaren kunnen indienen, dan was het besluit van G.S. wellicht anders uitgevallen. Sinds jaar en dag worden de pach ten automatisch verlengd, zodat nie mand op zoiets had kunnen rekenen. Toen de zaken zo lagen, heeft men zich in verbinding gesteld met dr. ir. W. H. Ubbink, de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Commis saris der Koningin en Ged. Philipse een bespreking hebben gehad met het bestuur van „Wezen en Armen" en het gemeentebestuur. Zij drongen aan op een andere weg. Daaruit is geboren een compromisvoorstel, dat ieder pachter zou kunnen kopen, maar niet meer dan hij in pacht had, terwijl de overblij vende gronden in de herverkaveling zouden worden opgenomen. Daartegen is echter groot bezwaar. Hierop kreeg de commissie de tip, c a bij de Grondkamer pachtverlenging vim te vragen. Mr. H. B. Bouwman, secretaris van deze kamer, stelde een aanvraag op, die alle pachters zouden kunnen tekenen. De heer Priem merkte met veront waardiging op, dat de eerste steen voor deze ontwikkeling gelegd is door b. en w. Met burgervader en secretaris is onderhandeld, om deze steen weg te nemen. Maar zij hebben er niet op ge reageerd. evenmin als het bestuur van „Wezen en Armen". Spr. noemde dit „mager". Toen bleef niet anders over, dan door de pers de publieke aandacht voor deze zaak te vragen. Nadat de aanvraag om pachtverlen ging ws voorgelezen, ontstond er enige discussie. Weth. Van Driel bestreed, dat „de eerste steen" door b. en w. is gelegd. Hij betreurde het, dat de pachters op deze wijzen hun grond zouden kwijt raken. De pachters zijn nu te Iaat, maar de verantwoordelijkheid voor de ze gehele zaak ligt bij het bestuur van „Wezen en Armen". Ged. Staten kun nen slechts advies geven. Spreker heeft als wethouder niets mat deze zaak te maken gehad. Op woensdag 30 april, de ver jaardag van H. M. Koningin Juliana, zal het Zeeuwsch Dag blad niet verschijnen. Onze kan toren te Goes en Middelburg zijn op die dag gesloten. schip liep geen schade op. Enkele opvarenden zouden lichte verwon dingen of een „shock" hebben op gelopen. De aanval was gericht op het vliegveld van Balik Papan. VOLGENS berichten in de Indone sische pers zou een niet-geidentificeerd vliegtuig Ambon hebben gebombar deerd Het bombardement zou zondag hebben plaatsgehad en een half uur hebben geduurd. De krijgsraad in Djakarta heeft maandag een aanvang gemaakt met de berechting van vier van de in totaal zeventig beklaagden, die terechtstaan in verband met de mislukte aanslag op het leven .van president Soekarno op 30 november van het vorig jaar. Eén der beklaagden, een 24-jarige onderwijzer, bekende de eerste van 'n vijftal handgranaten te hebben gewor pen. Hij zei niet het plan te hebben gehad onschuldige schoolkinderen te doden. Hij gaf toe in opdracht van een anti-communistische islamietische groep te hebben gehandeld. Het proces, dat door de Indonesische radio wordt uitgezonden, zal naar ver wacht wordt verscheidene weken in beslag nemen. Naar te Djakarta verluidt, heeft de militaire bevelhebber van Atjeh een poging tot een staatsgreep van een groep militaire leiders in de kiem ge smoord. Strauss, de Westduitse minister van Defensie, heeft maandag voor de pers de verklaring van de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, vol gens welke de Russische militaire auto riteiten lanceerbasis voor raketten bouwen in Tsjecho-SIowakije en Hon garije, bevestigd. Strauss voegde er aan toe, dat de Westduitse regering redenen heeft om aan te nemen, dat reeds twee jaar ge leden in het onder Russische bewind staande deel van het vroegere Oost- Pruisen, raketbases zijn aangelegd. Strauss zei evenwel niets te weten van Russische plannen voor de aanleg van raketbases in Oost-Duitsland. DINSDAG 1958 'APRIIi „Verdraagt elkanders moeilijk heden; zó zult gij de wet van Christus vervullen". Galaten 62. HET IS GEEN KUNST en ook geen verdienste te zeggen: „laat een ander zijn eigen boontjes maar doppen; als ie in de put verzeild is geraakt moet ie er zelf maar weer uit zien te komen; het zal zijn eigen schuld wel zijn. Als we zo denken en hoe vaak doen we dit niet dan zijn we er toch wel falikant naast. De apostel Paulus, die door de Hei lige Geest in het bijzonder is ge ïnspireerd, geeft ons een geheel andere gedragslijn aan. Een ge dragslijn, die er op gebaseerd is, dat we elkander moeten steunen. Dit zegt Paulus: „Broeders, zelfs indien iemand op een overtre ding betrapt wordt, helpt gij, die geestelijk zijt, hem of haar te recht in een geest van zachtmoe digheid, ziende op uzelf; gij mocht ook eens in verzoeking komen". Daarom bindt de apos tel ons op het hart, dat wij el kanders moeilijkheden verdra gen. Het is onze plicht als chris ten oog voor de zorg en het leed van de ander te hebben, niet al leen op het materiële, maar ook op het geestelijke vlak. Toetst u u zelf eens aan Galaten 6 vers 2! Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft het Haagse Hof de eis tot vergoeding van geleden bedrijfs schade, die de Nieuwlandse taxichauf feur Lou Hoebeke zoals men weet van moord op de weduwe Sien Kodde vrijgesproken bij dat Hof had inge diend, afgewezen. Er is geen rechts middel, dat het mogelijk maakt, dat tegen het besluit van het Hof nog in cassatie kan worden gegaan. Over de motivering, welke tot dit besluit heeft geleid, kon men ons niets meedelen. René Pleven, die als informateur ge durende bijna een week met vooraan staande partij leiders verkennende be sprekingen over Algerië heeft gevoerd, zal trachten een nieuwe Franse rege ring te vormen. Hü heeft officieel be sloten deze taak op zich te nemen. Een recente foto van H. M. de Konin gin gemaakt ter gelegenheid van haar verjaardag, 30 april a.s. (Foto M. C. Meyboom) De gemeenteraad van Breskens heeft maandagavond het principe besluit genomen om de proef van de makreel visserij, die twee Texelse vissers willen nemen, te subsidiëren. Bij wijze van proef en gedurende een week, voor maximaal 1500,zal worden bijgedragen in de te maken kosten. De Partij van de Arbeid-fractie, met uitzondering van de socialistische wethouder, stemde tegen. Breskens heeft grote belangen bij de visserij en werd in zeer korte tijd een van de belangrijkste haringhavens van Nederland. De haringvisserij uitge oefend door Urkers en Texelaars bete kent een niet te onderschatten bron van inkomsten voor de Bressiaanders. Na het aflopen van deze visserij ver dwijnen de Urkers en Texelaars, en trekken weer naar hun eigen woon gebieden, waar de zeevisserij wordt uitgeoefend, zodat dan slechts de eigen Breskense garnalenvloot nog wat ver tier brengt. Twee Texelse vissers, de heren Van der Vis en Vlaming, wensen de ma kreelvangst te gaan uitoefenen, die plaatsvindt in april en mei, dus juist na afloop van de haringvisserij. De makreelvisserij wordt tot dusver uitgeoefend door Belgische en Franse vissers, doch op zeer primitieve wijze. De beide Texelaars willen de makreel- Enige weken geleden werden acht jonge hondjes door hun „baas" levend begraven. Gelukkig kon de politie van Oss tijdig gealarmeerd worden, zodat de diertjes gered konden worden. De politie van Oss adopteerde de achtling, die nu met de moeder en nog twee pups bij inspecteur W. A. Roebroeks logeert. Op de foto zien we de inspecteur met zijn beschermelingen, die het uitstekend maken en er prima uitzien. De Arabische Liga, die volgens Egyptische persberichten vrijwel bank roet is, heeft besloten een jaarlijkse hulp aan Algerië te verstrekken. Het bleek intussen, dat enkele pach ters buiten de commissie om een ver zoek om verlenging niet bij de grond- maar bij de pachtkamer hadden inge diend. Hun woordvoerder, de heer M. A. Lindhout, achtte de gevolgde wijze van optreden veel te scherp. Hij wilde be sprekingen met het bestuur van „We zen en Armen". Ook de heer H. M. Boogaard stelde voor, deze besprekingen alsnog aan te vragen. Hiertoe werd besloten, waarbij ech ter een termijn voor de beslissing ge steld zal worden. Burgemeester Puylaert van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente Zuiddorpe heeft het schijnbaar niet al te gemakkelijk bij het besturen van zijn mooie gemeente. Sinds lang is er geen al te beste verstandhouding met zijn wethouder, de heer R. A. D'Hert, wat wordt verduidelijkt door de uitspraak van de burgemeester zelf, dat „ze leven als kat en hond", terwijl de burgemeester voorts geen staat schijnt te kunnen maken op zijn ambtenarenkorps. Wethouder D'Hert had een bezwaar schrift ingediend tegen het geldig ver klaren van een kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezing, de lijst ,Van Waes' die thans door drie man in de raad vertegenwoordigd is omdat deze lijst vóór het wettelijk vastgestel de uur zou zijn ingediend en door de burgemeester in zijn functie als voor zitter van het hoofdstembureau zou zijn aanvaard. Ged. Staten van Zee land, wegens ziekte van de commissa ris der koningin onder voorzitterschap van de heer C. Philipse, hebben maan dagmiddag een openbare zitting ge houden, waarin zowel de burgemeester als de wethouder hun standpunt nader konden toelichten. Wethouder D'Hert deed het breed voerig. In zijn ijver, om de burgemees ter aan te vallen, ging hij nét iets te ver. „Ik spreek de wens uit, dat ze voor leden van het hoofdstembureau en burgemeesters een vakdiploma verei sen", riep hij uit, waarop de voorzitter hem moest verzoeken, beledigingen aan het adres van het Gezag en de Kroon die zowel de leden van de stembureaus als de burgemeesters be noemt achterwege te laten en zich te beperken tot de zaak zelf. Burgemeester Puylaert deelde mede, dat de secretaris hem had verteld, dat reeds om acht uur des morgens de lijs ten konden worden ingediend, zodat hij precies om acht uur op zijn post aanwezig was. Kort na half negen kwam de kassier van de boerenleen bank met de bewuste lijst, die geza menlijk werd bekeken en waarbij langdurig geboomd werd over allerlei zaken. „Ik heb de lijst niet aangeno men, omdat ik de ontvangstverklarin gen niet kon vinden, zodat ik gezegd heb, dat het moest wachten tot de se cretaris er was". Uit getuigenverklaringen bleek, dat het ontvangstbewijs om kwart over negen door de secretaris werd uitge reikt, zodat niet onomstotelijk werd bewezen, dat de burgemeester de lijst vóór negen uur des morgens had ge accepteerd. „Het is een samenloop van omstan digheden en ik heb te goeder trouw gehandeld door om acht uur te gaan zitten", aldus de burgemeester, die in dit verband erop wees, niet te kunnen rekenen op zijn ambtenarenkorps. Hij kwam tot de conclusie, dat er een sa menspel tegen hem was opgezet en dat de kwestie met voorbedachten rade was gespeeld door de wethouder, ge heel en al ten behoeve van zijn eigen lijst. „Want dat hij mij zoekt, weet ik al lang", aldus burgemeester Puylaert aan het eind/van zijn „verweer". Getuigen werden gehoord en uitvoe rig ging wethouder D'Hert op de ge maakte opmerkingen in. Totdat de voorzitter de openbare zitting van G.S. sloot en schriftelijke uitspraak in uit zicht stelde Dat het echter een felle verkiezings strijd in Zuiddorpe gaat worden staat nu reeds vast. Een verkiezingsstrijd in een roomse gemeente, waar echter géén KVP-lijst uitkomt, omdat de ka tholieken verdeeld zijn in twee kam pen, die elk met een „eigen" lijst uit komen. En burgemeester Puylaert zal het er niet gemakkelijker door krijgen visserij on dezelfde manier uitoefenen als de haringvisserij, dus met een span. De aanvoer zal geschieden in Breskena Bij gunstige resultaten worden ver scheidene Texelaars en Urkers ver wacht. De Britse minister van Bevoorrading heeft maandagavond meegedeeld, dat er een Brits kernwapen in het midden vax de Stille Oceaan op grote hoogte tot ontploffing is gebracht. In de desbetreffende ministeriële verklaring wordt gezegd dat men een. bericht heeft ontvangen van vice- maarschalk John Grandy, waarin dit werd gemeld. Het bericht is afkom stig van Christmas Island. Hierin wordt voorts gezegd dat er weten schappelijke gegevens worden verza meld voor een nauwkeurige bereke ning. 'Blijkens de eerste aanwijzingen is de radioactieve neerslag wederom to verwaarlozen', aldus het bericht. President Eisenhower heeft er maan dag bij de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef op aangedrongen dat da Sowjet-Unie, met de Verenigde Staten en hun Westerse bondgenoten, zal deel nemen aan internationale ontwapening onder toezicht in het Noordpoolgebied. De Verenigde Ctaten zullen, als ge meld, dinsdag a.s. een plan bij de Vei ligheidsraad indienen, dat voorziet in een stelsel van toezicht voor het Noord- poolgebied, om een verrassingsaanval te voorkomen. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer Half tot zwaar bewolkt en overwe gend droog weer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Aan de kust ongeveer dezelfde, in het binnenland iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zosi en Maan: Woensdag: Zon op 5.14 u., onder 20.01 u. Maan op 16.18 u., onder 3.34 u. Hoogwater woensdag 30 april: Vlisingen: 11.23 u. 1.80 m. 23.44 u. 1.87 m. Terneuzen: 11.49 u. 1.97 m., u. m. Wemeldinge: 0.15 u. 1.28 m., 12.56 u. 1.64 m. Zierikzee: 12.32 u. 1.43 m., u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1