Rusland verwierp westelijk voorstel over topconferentie 28 Mikojan tevreden over gesprek met Adenauer Ernstige ontstemming over vaststelling Spoorwegionen Drie tegen één geen verhouding, zegt het Kremlin Sjafruddin aan gevangenneming ontsnapt ■WlHiHWIIlM „NU GEEN REGERING ZONDER SOCIALISTEN" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HOND GEEFT HET VOORBEELD.... WE HEBBEN OOK GELACHEN. Tanker in moeilijkheden Nederlandse miljoenste bezoeker van EXPO Prof. Romme in partijraad KVP: f oofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe« elefoon 01100-2438; bij geen gehoort Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3994 Directeur: JACQ DE SMIT Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag meegedeeld, dat de Sowj et-Russische regering het voorstel, dat haar donderdag door de ambassadeurs te Moskou van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk is gedaan en dat betrekking had op de voortzetting der inleidende besprekingen voor een eventuele top conferentie, heeft verworpen. Het westerse voorstel hield onver wijld hervatting der te Moskou ge voerde besprekingen in, die van wes terse zijde door genoemde regeringen moesten worden gevoerd. Het westen wilde hierop spreken over de stand punten, die de voor een topconferentie in aanmerking komende staten, t.a.v. de grote onopgeloste internationale vraagstukken innemen, en over plaats, datum en samenstelling van een bij eenkomst der ministers van buiten landse zaken, die aan de eigenlijke topconferentie waarop de deelne mende mogendheden door hun rege ringsleiders zouden worden vertegen woordigd vooraf zou moeten gaan. Het Kremlin zegt in aan de drie westerse ambassadeurs overhandigde nota's, dat de „westerse grote drie po gen een toestand te doen ontstaan, die het bijeenroepen van een topconferen tie voor onbepaalde tijd zou vertragen. Het acht besprekingen tussen een Nus- sische functionaris en de drie westerse ambassadeurs onaanvaardbaar, „daar dit in feite zou neerkomen op vier mogendhedenbesprekingen, waaraan drie NAVO-staten zouden deelnemen, en één bij de Warschause verdragsor ganisatie aangesloten land. De Sowjet-nota vervolgt: „Doch in dien de westerse mogendheden van mening blijven, dat zij slechts geza menlijk met de Russische regering kunnen onderhandelen, dan moet ook het beginsel van gelijke vertegenwoor diging in acht worden genomen. De Sowjet-regering stelt voor, dat in dat geval ook de ambassadeurs te Moskou van Polen en Tsjecho-SIowakije in het vooroverleg over een topconferentie worden betrokken. In een boodschap van de Opperste Sowjet aan het Amerikaanse congres wordt gezegd, dat het besluit van de Bondsdag om de Westduitse strijd krachten met atoomwapens uit te rus ten, een ernstige bedreiging betekent van de vrede en niet anders kan wor den beschouwd dan als een poging om het vruchtdragende werk van een eventuele topconferentie te belemme ren. Een voor de mens beschamend lesje in naastenliefde gaf de hond van een inwoner van Diesen (in het Franse moezeldistrict). Deze inwo ner merkte namelijk, dat zijn kat een nest met konijnen had uitge moord. Hij was hierover zo veront waardigd, dat hij de kat in een zak naaide en in een diepe poel wierp, Een half uur later werd zijn keu kendeur opengeduwd en tot zijn grote verbazing stapte zijn hond, met de druipende maar levende kat in zijn bek naar binnen. De hond, die kennelijk de redding van zijn aartsvijand nog niet voldoende had gevonden, had tevens de zak aan stukken gebeten. Beschaamd boog de eigenaar van het tweetal het hoofd en verleende de kat gratie. Radio-Djakarta meldde zaterdag, dat regeringstroepen woensdag j.l. bijna de premier der revolutionaire regering, '.jafruddin Prawiranegara, hadden ge vangen genomen, toen deze Alahan Janjang binnenreed, een der sleutel posities voor de verdediging van So- lok, dat inmiddels is gevallen. Bij een vuurwisseling tussen de re geringstroepen en 'n convooi van vier auto's waarin zich ook Sjafruddin be vond, werden drie opstandelingen, w.o. een kapitein, gedood. Drie anderen werden gewond, doch konden ontsnap pen. Voorts werden er drie gevangen genomen. Sjafruddin en de overigen ontsnap ten, met achterlating van hun voer tuigen, een radio-installatie en belang rijke documenten. De val van Solok, zaterdag, aldus radio-Djakarta, betekent, dat de strijd krachten van president Soekarno aan de opstand op Sumatra een einde kun nen maken, wanneer de twee nog overblijvende bolwerken Batu Sangkat en Bukittinggi zullen zijn bezet. Batu San-kat is het hoofdkwartier voor het burgerlijk bestuur der opstandelingen, en Bukittinggi de ontruimde hoofdstad der t—-—ring. Aigeunerkoningin ter aarde besteld De donderdag overleden zigeuner koningin Mimi Rossetto is zaterdag on der grote belangstelling in Lendinara (noord-ltalië) begraven. Honderden zigeuners keken huilend toe, toen haar tent volgens eeuwenoud gebruik werd verbrand om de ziel gelegenheid te ge ven te vertrekken. Daarna was er een uitvaartplechtigheid in de R.K. kathe draal van Lendinara. Er gaan, even eens de traditie getrouw, nu reeds ge ruchten, dat de overleden koningin 'n gebat v»n 20 r-'l—en b1'" h°<=ft nage- DE BILT ZEGT: Regen, Toenemende bewolking. In de loop van de dag enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit weste lijke richting. Dezelfde middagtempe- raturen als zondag of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.16 u., onder 20.00 u. Maan op 14.57 u., onder 3.07 u. Hoogwater dinsdag 29 april: Vlissingen: 10.13 u. 1.53 m. 22.43 u. 1.61 m. Terneuzen: 10.40 u. 1.71 m., 23.13 u. 1.78 m. Wemeldinge: 11.35 u. 1.47 m., u. m. Zierikzee: 11.11 u. 1.30 m., 23.45 u. 1.09 m. DE RUSSISCHE eerste vice-premier Mikojan heeft zaterdag op een persconferentie in Bonn verklaard, dat de viermogendhedenverklaring van 1955, waarin gezegd wordt dat Duitsland door middel van vrije verkiezingen verenigd móet worden, niet meer geldt. „Wij moeten opnieuw bij het begin beginnen", zei hij, toen een van de 400 aan wezige journalisten vroeg, of de Sowjet-Unie zich nog hield aan die verklaring. Mikojan voegde er aan toe, dat de verklaring van Genève van 1955 richt lijnen bevatte aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, die toen na de topconferentie is gehouden. De ministers hebben deze richtlijnen echter niet kunnen uitwerken. Sedert dien is er veel veranderd en moet men opnieuw beginnen, aldus Mikojan. De Rus sprak ook over verschillen in de Duitse en Russische standpunten, die tijdens zijn besprekingen in Bonn aan de dag zijn getreden. „Doch on danks dit zijn we begonnen elkander beter te begrijpen dan tevoren". Tij dens mijn gesprek met Adenauer zijn er meningsverschillen geweest, maar wij hebben ook gelachen..., zei hij. „Overeenstemming is nu bereikt", aldus de Russische minister, over de verdere ontwikkeling van culturele, technische en wetenschappelijke uit wisselingen." Mikojan drong aan op beëindiging van de propaganda in West-Duitsland, die vrees voor de Botsing op Rijksweg bij Biezelinge Zondagmiddag om kwart over een re den op de rijksweg bij Biezelinge op het punt, waar de Eversdijkseweg uitkomt, twee luxe auto's op elkaar. Het gevolg was: twee flink beschadigde wagens, maar geen persoonlijke ongelukken. De auto's reden achter elkaar. Ze kwamen beiden uit Schore. Voorop reed de heer J. H. V. en daar achter de heer H. J. Bij de Eversdijkseweg wilde de heer V. links af slaan. H. J. had dit blijkbaar niet in de gaten, of althans te laat,, want hij reed boven op de wagen van V., welke omkan telde. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Sowjet-Unie veroorzaakt en voorbe reiding van een nieuwe oorlog tot ge volg heeft. Een dergelijke propaganda is volgens hem niet in overeenstem ming met de Westduitse verklaring, dat de Bondsrepubliek betere betrek' kingen met de Sowjet-Unie wenst. "n antwoord op vragen over een Duitse hereniging herhaalde Mikojan de Russische stelling, dat deze tot stand moet komen door onderhande lingen tussen Oost- en West-Duitsland. Gistermorgen raakte het 570 ton grote olietankschip Citerna 33 van de firma Plaufer en Co, te Antwerpen, op de Wes- terschelde in moeilijkheden door de vrij hoge golfslag, die over de zwaarbeladen tanker heenkwam. De kapitein wist, om erger te voorkomen, niet beter te doen, dan zijn schip omhoog te zetten op de slikken tussen Kruiningen en Hansweert Maar ook daar zat het schip van half één tot twee uur in een gevaarlijke posi tie. Gelukkig kwam het met opkomend water weer vlot en kon, mee doordat een hoeveelheid van de lading stookolie over boord was gepompt de veerhaven van Kruiningen worden bereikt. De sleepboot Holland van Muller, uit Terneuzen en de Sterna van de firma Plaufer, verleenden assistentie en pomp ten zoveel mogelijk zeewater uit het schip, dat hierna op eigen kracht Hans- weert kon bereiken, waar het om onge veer 8 uur aankwam. De kapitein en zijn echtgenote, plus de stuurman hadden wel hachelijke ogenblikken moeten doorma ken, maar waren in goede welstand. Daar het schip ook verder geen schade heeft, zal het vandaag de reis naar Rot terdam voortzetten. MAANDAG ,1953 APRIL! „Dat alles heb ik in acht ge nomen; waarin schiet ik nog te kort?" Matth. 19 20. DE RIJKE JONGELING ver telde het Jezus: „Ik heb alle ge boden onderhouden, van mijn jonkheid af, wat zou ik nog moe ten doen?" Jezus antwoordde hem kort en duidelijk: „Indien gij volmaakt wil zijn, verkoop uw bezit en geef het de armen, en kom dan om Mij te volgen". De opgaaf was voor de jongeling te zwaar, want bedroefd ging hij heen. Hij kon niet de zelfover winning opbrengen om al de rijkdom die hij bezat te verdelen onder het volk, dat in verdruk king leefde. Als wij Jezus willen volgen, zullen wij offers moeten brengen. Offers dan, uit mense lijk oogpunt bekeken. Maar bij God zijn dit geen offers. Als wij Hem willen gehoorzamen, dan zullen wij ons iets moeten ont zeggen, iets, dat wij misschien van harte liefhebben en dat wij eigenlijk met hand en tand zou den willen behouden. De wereld kent haar genot in talrijke fa cetten. Vaak zijn wij verknocht aan een van die facetten. Maar Jezus zegt tot ons hetzelfde, wat Hij de jongeling vertelde. Doen wij dan wat Hij vraagt, zoveel wij ertoe in staat zijn? Vijf dagen eerder dan verwacht werd, is zaterdagmiddag de miljoenste bezoeker de Beneluxpoort van de We reldtentoonstelling te Brussel gepas seerd. Het was de 32-jarige mevrouw Lidie Dons, afkomstig uit Vlissingen en momenteel woonachtig te Aalst in België. Zij was vergezeld van haar man. Op de vraag, wat zij op de tentoon stelling wilden zien, bleek hun spe ciale wens te zijn, een bezoek te bren gen aan het Nederlandse paviljoen. Daar werden zij rondgeleid door da Nederlandse gastvrouw mejuffrouw Didi Standaert, uit Terneuzen. Het echtpaar werd geïnterviewd voor da BBC en de Franse televisie, waarna da heer en mevr. Dons, begeleid door fanfarecorpsen, per auto de reis aan vaardde naar de folkloristische afde ling van de tentoonstelling, waar zij door de burgemeester van „Vrolijk België" werden ontvangen. Een beeld van de enorme brand, welke sinds woensdagavond, na een explosie, woedt in de olie-opslagplaats van de maatschappij Esso Standard te New Port News in de Amerikaanse staat Virginia. De brand, welke door meer dan tweehonderd brandweerlieden wordt bestreden, heeft reeds 22 op slagtanks vernield en verscheidene mil joenen dollars schade aangericht. Deze foto laat zien hoe uit een van de laaien de tanks de vlammen huizenhoog op spuiten. Op de voorgrond brandweer lieden in actie. Export kropsla België stopgezet De export van Nederlandse kropsla naar België en Luxemburg zal met in gang van 29 april a.s. worden stopgezet. De laatste dag van inklaring is 28 april. De laatste tijd werden regelmatig zeer behoorlijke kwantums kropsla uit ons land naar België en Luxemburg, verzon den. De aanvoeren zijn op het ogenblik vrij groot. West Duitsland is de voor naamste buitenlandse afnemer en verder kan ook de binnenlandse markt flinke kwantums gebruiken. De prijs voor de goede kwaliteit ligt op het ogenblik tus sen 12 en 16 et per krop. Het Nederlands zaterdagvoetbalelf tal heeft zaterdag in Zwolle voor ruim 10.000 toeschouwers een 20 zege be haald op de Franse zaterdagploeg. De rust ging in met blanke stand. De ministerraad heeft vrijdagavond uitvoerig beraadslaagd over het advies, dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid via het college van Rijksbemiddelaars heeft uitgebracht over de loonvoor- stellen van het spoorwegpersoneel. Haar visie op dit advies heeft da regering daarna meegedeeld aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de samenwerkende vakorganisaties. overbruggingsuitkering voor het gehela spoorwegpersoneel zal twee procent be dragen. Deze twee-procentsuitkering moet Deze beschikking volgt het advies van de looncommissie voor wat betreft de lo nen voor het spoorwegpersoneel, dat een lagere onderwijs- en een lagere techni sche opleiding genoten heeft. Het college wil het spoorwegpersoneel met een ulo-, middelbaar-onderwijs- en een middel baar-technische opleiding een salarisver hoging van drie procent toekennen. Rijks bemiddelaars laat daarbij de mogelijk heid open om, indien aan een aantal voor waarden is voldaan, boven deze drie pro cent nog een toeslag van anderhalve pro cent te verstrekken. Daarover zal dan nog overleg moeten plaatsvinden. De Tijdens een rampzalige oefening voor Amerikaanse parachutisten, operatie Eagle Wing" genaamd, kwamen er van de 1300 man die bij zeer harde wind sprongen, vijf om het leven en werden er meer dan veertig ge wond. De meeste on gelukken gebeur den doordat de mannen uit de koers gedreven door de stormachtige wind, terecht kwam in bijzonder ruw terrein inplaats van op de vlakte bij Fort Campbell in de Amerikaanse staat Kentucky, waarop zij hadden moeten neerkomen. De foto laat zien hoe een parachutist, die door de wind aan zijn parachute wordt voortgesleept vergeef se pogingen doet zich van zijn val scherm te bevrijden. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft zaterdag tijdens een te Utrecht gehouden vergadering van de partijraad der K.V.P. verklaard, niet te streven naar een regering zon der socialisten. „Ik voor mijzelf", al dus prof. Romme, „zou niet graag wil len afgaan op een likwidatie van de medewerking der socialisten aan de regering. Als het tot zo'n likwidatie komt T- gelijk in de zomer van '56 op een gegeven moment het geval was dan zullen wij die situatie niet schu wen, maar dat is heel iets anders dan er op af te gaan. Dit laatste zou on verstandig en niet in 's lands belang zijn". De K.V.P.-leider gaf toe, dat P.v.d.A. en K.V.P. in de Kamer nogal eens met elkaar in botsing komen. „Daar staat tegenover", zo betoogde hij, „dat wij elkaar ook meer dan eens hebben ge vonden, als gevolg waarvan in ieder geval een crisis van het kabinet-Drees is voorkomen". Prof. Romme bleek het op het punt van de samenwerking met de socialis ten niet geheel eens te zijn met de voorzitter der A.R.P., dr. W. P. Berg huis, die onlangs in zijn rede voor het A.R. Partijconvent heeft betoogd, dat de politiek van vrijmaking en terug dringing van de staat, zoals de A.R. die voorstaan, op den duur consequen ties moet hebben voor de samenwer king met de socialisten. Met veel van het door dr. Berghuis gesprokene kon prof. Romme overigens instemmen. Zo onderschreef hij het pleidooi van de A.R P.'-voorzitter voor de stichting van één protestants-christelijke volks partij. Uit een oogpunt van politieke samenwerking met de K.V.P. zou het zeer zijn toe te juichen, wanneer er een protestants-christelijke formatie zou komen, die de K.V.P. in grootte veel meer nabij komt. In en door zo'n formatie zou het aantal gevoeligheden verminderen en de blik naar de toe komst zijn. Ook met de beleidsomschrijving van dr. Berghuis (vrijmaking en terug dringing van de staat van geval tot geval) was prof. Romme het op zich zelf wel eens, maar als koersbepaling achtte hij haar toch onvoldoende. Ze bevat immers geen positieve omschrij ving avn de staatstaak, maar beperkt zich tot het negatieve: nl. wat de staat niet moet doen. Wel stelde dr. Berg huis, dat een koersombuiging in de richting van een grotere onafhankel ijkheid van de staat niet mag gaan uitsluitend ten voordele van de ster keren en ten koste van de zwakkeren, maar prof. Romme achtte deze waar schuwing als „rem op het negatieve" toch onvoldoende. Hij was van oordeel dat men met de stelling van de A.R.P.- voorzitter toch niet ontkomt aan de fuik „liberalisme of socialisme". De koersbepaling van dr. Berghuis had moeten worden aangevuld met de gedachte, dat de burgers het van el kaar moeten hebben en dat de staat er is om het kader te scheppen, waarin niet alleen de eigen verantwoordelijk heid, maar ook de medeverantwoorde lijkheid voor anderen kan worden be leefd. In dit kader moet de tegenstel ling van belangen omgezet worden in evenwijdigheid van belangen, moeten de richtlijnen gegeven worden hoe men elkaar kan vinden. gezien worden ais compensatie voor het feit, dat de nieuwe spoorwegionen niet, zoals was overeengekomen tussen directie en personeelsraad van de Spoorwegen, zullen in gaan op 1 november 1957, doch op 1 juli 1953. De samenwerkende vervoersbonden zijn over de beslissing van bet college van rijksbemiddelaars bijzonder ont stemd. In een spoedcirculaire aan de le den hebben zij meegedeeld, dat de be schikking van het college in tegenstelling is tot het advies, dat ditzelfde college aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken heeft verstrekt en dat overeenkwam met het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Gebleken is, dat de loosverhoging voor vrijwel alle functies van het lagere per soneel aanzienlijk achterblijft bij hetgeen door de bonden is voorgesteld. Met verbijstering heben de vakorgani saties ervan kennis genomen, dat bij da reeds genoemde beslissing geen of nau welijks rekening is gehouden met de in het spoorwegbedrijf bestaande verhoudin gen, gebaseerd op gezag en verantwoor delijkheid. De toepassing van deze be slissing zou volgens de hoofdbesturen van de bonden, tot onaanvaardbare kon- sekwenties in het spoorwegbedrijf moeten leiden. De drie hoofdbesturen hebben be sloten tot het beleggen van een bijzonder gezamenlijk congres op 2 mei a.s. te Den Haag om aan de verontwaardiging uiting te geven. In de zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Personeelsraad der Nederlandse Spoorwegen heeft de directie van de Spoorwegen meegedeeld, het voor nemen te hebben stappen te doen bij de daartoe geëigende instanties, waardoor haar ernstige ontstemming over de huidi ge gang van zaken officieel zal blijken. Aan verwondingen overleden Zaterdagavond is in het ziekenhuis te Roosendaal het 5-jarig dochtertje Ingrid van de heer G. van Willigen, dat vrijdag avond te Wouw voor de ouderlijke wo ning door een auto werd aangereden, aan de opgelopen verwondingen overleden. De Rus Koeperman heeft door een fraaie overwinning op de Belg Ver- poest het recht verkregen om de Ca nadees Deslauruers uit te dagen voor een. tweekamp om het wereldkampi oenschap dammen. In La Rochelle ls donderdagnacht voor het hoofdbureau van politie een bom ontploft, die enige schade heeft aangericht. In verband met de aanslag zijn vijftien Algerijnen aangehouden voor een nadere ondervraging.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1