Rebellenleiders in Singapore? Engeland gaat beslist door met proeven waterstofbom Belgisch Loodswezen neemt nieuwe loodsboten in gebruik Friese dominee's werden bedrogen Op weg naar Celebes Nederlandse granaten daalden neer op Duits dorp Amerikaanse auto-industrie ligt voor tweederde stil PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gewonde korporaal overleden Mislukte aanslag op Tito Vierjarig kind te Zierikzee verdronken Verklaring van MacMiïïan BARRICADES OP MALTA Ernstige botsing bij Venlo; een dode, 2 gewonden Groot aantal militairen verdacht „MESSEN"»FRAUDE BIJ DE LANDMACHT ONTDEKT Man in kalkmolen gevallen Vaartuigen, die niet kunnen zinken Wij zijn broeders 1/eebleM nooraKamoof. t,. -»mTOcraw crocs Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3993 Directeur: JACQ DE SMIT De „Straits Times" heeft gisteren gemeld, dat de premier der revo lutionaire regering, Sjafroedin en drie andere leiders der opstande lingen in Singapore zijn aangekomen, op weg naar Menado, in het eveneens opstandige noord-Celebes.» Deze drie anderen zouden zijn luitenant-kolonel Achmad Hoessein, de chef-staf van het opstande- lingenleger, de minister van defensie Harahap en de minister van voorlichting, kolonel Dachlan Djambek. Korporaal eerste klasse, Chr. W. Burgemeester uit Amsterdam, die eer gisteren bij een ongeval tijdens mili taire oefeningen ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis overleden. Er zijn dus in totaal drie personen om gekomen bij de ontploffing van de z.g.n. „bangalore-torpedo" in Weert. Gisteren werd te Triest vernomen, dat donderdag een aanslag zou zijn gepleegd op president Tito van Zuid- Slavië. De president bleef ongedeerd. Leden van zijn gevolg, die hem met hun lichamen beschermden, liepen verwondingen op, aldus de onbeves tigde berichten. Zuidslavische functionarissen daar entegen noemden gisteravond de be richten over de mislukte aanslag „be lachelijk en van alle grond ontbloot". De 4-jarige Roelof Karei Feijen uit Zierikzee is gistermiddag bij de aan legplaats van de provinciale boot te Zierikzee verdronken. Hij speelde met een vriendje op de ponton van de aan legplaats en raakte te water. Toen het jongetje door het personeel van het motorschip „Zandkreek" op het droge was gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Volgens de „Straits Times" had over ste Sjafroedin en zijn collega's bij rij ke zakenlieden in Singapore gelogeerd. De revolutionaire regering zou naar Celebes worden overgeplaatst, omdat de Indonesische regering het net rond om de nog resterende opstandige ge bieden in midden-Sumatra steeds nau wer aanhaalt. Ook zouden een aantal documenten en wapens worden over gebracht. Gemeld werd voorts, dat men meen de dat de zeven leiders met een snelle boot over Straat Malakka waren ge bracht, in Johore (zuid-Malakka) aan land waren gegaan en per auto naar Singapore waren gebracht. De Times vernam dat zij in de zeer nabije toe komst met een watervliegtuig naar Menado zouden gaan. 35-jarige stewardessen worden niet ontslagen bij K.L.M. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de K.L.M. in verband met het ontslag van de stewardessen, omdat het motief van de K.L.M. in zijn al gemeenheid voor deze groep niet steekhoudend is. Met deze groep wordt bedoeld de stewardessen van 35 jaar en ouder. Uit Rotterdam ontsnapte gevangene in Hilversum gepakt De Hilversumse politie is er gister avond in geslaagd de 37-jarige J. J. V. te arresteren, die eergistermiddag kans gezien heeft .uit de strafgevangenis te Rotterdam te ontsnappen. De man is gepakt naar aanleiding van een in braak, die in een villa te Hilversum is gepleegd. Toen de Hilversumse po litie in kennis werd gesteld van deze inbraak is zij direct een onderzoek be gonnen en als gevolg bracht zij een bezoek van een logement aldaar. Bij controle vond men een zg. bandrecor der, die uit de villa was verdwenen. De man die het apparaat in het loge ment had neergezet was evenwel niet aanwezig. Gisteravond om tien uur kwam deze in het logement opdagen en toen stond de politie hem op te wachten. In Den Haag is de N.V. Rotter dam-Rijnpijpleiding maatschappij op gericht. Deze maatschappij heeft tot doel de aanleg en de exploitatie van een pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie tussen het Rotterdamse havengebied en het Duitse Rijnland, De Britse minister-president, MacMillan, heeft meegedeeld, dat hij vastbesloten is met proeven met waterstofbommen door te gaan, omdat de Britse geleerden nog lang niet alles weten, wat zij willen weten. „Zonder verfere kennis kunnen wij er niet zeker van zijn, dat de theore tische berekeningen van onze geleer den op bepaalde wetenschappelijke punten juist zijn", aldus de premier, die de^socialistische oppositie aanviel, omdat zij beëindiging van de proeven wenst. De te vergaren gegevens zijn van wezenlijk belang voor het wapen program van Groot-Brittannië in de toekomst, bijvoorbeeld om uit te ma ken of waterstofbommen met raket- Met helmen beschermde politie agenten bewaken Spaanse ruiters in de straten van Malta, om rel letjes te voorkomen. Het eiland gaat namelijk gebukt onder een kabinetscrisis en de leider van de nationale oppositie, dr. Olivier, beeft medegedeeld, dat hjj er nog niet in geslaagd is een regering te vormen. Naar van de zijde van de legervoorlichtingsdienst wordt meegedeeld zijn woensdagnacht bij een nachtelijke oefening van artillerie-onder- delen van de Nederlandse vierde divisie in Münsterlager (Duitsland), een tweetal granaten nabij het Duitse dorp Scholtau terecht gekomen. Hierbij werd een hoogspanningskabel geraakt als gevolg waarvan de omringende dorpen enige tijd van elektriciteit waren verstoken. Personeel van het Duitse elektrici teitsbedrijf kon de schade in korte tijd herstellen. Het ongeval zou veroor- oorzaakt zijn doordat bij het afvuren van de granaten een te lichte kruitla- ding is gebruikt. Hierdoor werd de baan van het projectiel te kort. De NAVO-onderdelen die in Mün sterlager tijdelijk verblijven voor ar tillerie-oefeningen, krijgen een sehiet- vak toegewezen door de Engelse lei ding van het kamp. Hierbij gebeurt 't wel dat de baan die de granaten vol gen over de dorpen leidt. De Indonesische regering zal het toezicht over de Nederlandse banken, zaken en ondernemingen, die thans on der militaire supervisie sitaan, overne men, zo is gisteravond bekendgemaakt. ten of bombardementsvliegtuigen naar hun doel moeten worden gebracht. VOETBALPLOEG.... MacMillan vergeleek de Russen, die na het nemen van een belangrijke reeks proeven hebben meegedeeld geen atoomwapen meer te zullen doen ontploffen, met een voetbalploeg, die twee doelpunten heeft gemaakt en vlak voor het einde van de wedstrijd de tegenpartij verzoekt niet meer te spelen. c&3 o{o co?o c*ln ogo fin ofo LAIKA GEËERD „Zij weten niets en begrijpen niets, in duisternis wandelen zij rond; alle grondvesten der aarde wankelen". Ps. 85 5. ER LIGGEN VISSERS in het ziekenhuis. Japanse vissers. In een Japans ziekenhuis. Elke dag komen doktoren de ziekenzaal in. En elke dag weer verlaten zij deze zaal. Hun gezichten zijn dan veelbetekenend. „Niets meer aan te doen". Te veel bestraald door radio-activiteit. Die zieke Japanners zijn het slachtoffer geworden van de Amerikaanse atoombomproeven in de Stille Oceaan. De aarde dreunde op haar grondvesten, toen de ato men werden gespleten en kern energie in onvoorstelbare hoe veelheden vrij kwam. Wat zou er gaan gebeuren, dachten de ge leerden en de militairen, toen zij de proeven voorbereidden. En zoals de Amerikanen miljoenen investeren om zich te kunnen verdedigen en desnoods te kun nen toeslaan op een verschrik kelijke manier, zo doen ook de Russen en de Britten. Vragen we ons dan niet af, waar gaat het heen met de wereld? Is er dan geen vertrouwen meer op God? Wandelt de mensheid niet in duisternis? Kunnen de volken elkaar dan niet vinden? Het lijkt wel zo. Als christenen hebben wij de plicht God vurig te bid den, dat er een akkoord gevon den zal worden. Een topconfe rentie, waax'bij men ook werke lijk met de Top rekening houdt. Op de Veldenseweg te Venlo is gistermiddag tengevolge van een bot sing tussen twee auto's, de 36-jarige vertegenwoordiger M. V. uit Deventer om het leven gekomen en zijn twee anderen levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk moet zijn ontstaan na dat de door de heer V. bestuurde auto uit een zijweg de Veldenseweg op reed en daar in aanraking kwam met een auto bestuurd door de circa 25- jarige A. E. te Heerlen. Een der twee wagens is na de botsing verscheidene malen over de kop geslagen en ten slotte tegen de afrastering van de kloostertuin gevlogen. Op het Parjjse hondenkerkhof te Villepinte is een eenvoudig mo nument opgericht ter nagedachte nis aan „Laika" het Spoetnik hondje. Het monumentje bestaat uit een stenen sokkel met daarop een kunstmaan met een hond. Het is een gift van de PCA., de Parijse dierenvriendenkring. Bij controle is onlangs een fraudezaak ontdekt, waarbij een aantal officieren en onderofficieren uit het infanterie schietkamp „De Hars kamp", de legerplaats Ermelo, de luchtmachttechnische school te Dee- len, het barakkenkamp te Schoonhoven, het garnizoenscommando Arnhem, het depot cavalerie Amersfoort en het inmiddels opgeheven kamp „De Driesprong" te Ede, alsmede een burger, eigenaar van een levensmiddelenfirma, bleken te zijn betrokken, aldus deelt de leger voorlichtingsdienst mede. De firma leverde diverse produkten aan de militaire „messen", welke leve ranties betaald werden uit de zg. ta felgelden. Deze „messen" worden zelf standig beheerd door het mess-bestuur, maar staan onder controle van de or ganen van de militaire administratie. In deze zaak hebben een aantal van de militaire verdachten giften in geld of goederen aangenomen, terwijl ver der enkele malen fictieve rekeningen werden ingediend voor niet geleverde goederen, die later door de resp. korp sen administrateurs werden voldaan. De burgerverdachte, die aanvanke lijk in verzekerde bewaring werd ge steld, bevindt zich thans wederom op vrije voeten. Tegen de betrokken mi litairen is door de Koninklijke Mare- Bij het schoonmaken van een kalk molen op een bouwplaats aan de Albert Verweystraat te Voorburg is gistermiddag de opperman W. S. uit 's-Gravenhage in deze machine ge vallen. De machine draaide nog, waar door de man zeer ernstig werd ge wond. Het slachtoffer is opgenomen in het ziekenhuis. chausse proces-verbaal opgemaakt, terwijl enkele van hen in hun dienst betrekking zijn geschorst. De militaire verdachten zullen, indien daartoe ter men aanwezig blijken, te zijner tijd te rechtstaan voor de krijgsraad. De eerste plv. Russische minister president Mikojan heeft gisteren te Bonn een handels- en consulair ak koord tussen de Sowjet-Unie en de Duitse Bondsrepubliek getekend. HET BELGISCH Loodswezen te Vlissingen zal binnenkort twee nieu we loodsboten in gebruik kunnen nemen. Het ministerie van Verkeers wezen van onze zuiderburen vond dit noodzakelijk om twee redenen: het toenemend scheepsverkeer het hoofd te kunnen bieden en om het ver ouderd materiaal te kunnen vervan gen. Het gaf dan ook opdracht tot het ontwerpen en bouwen van twee moderne motorloodsboten, eventueel ook als douaneboten te gebruiken. Het uitvoeren van de order werd toe vertrouwd aan de Scheepswerven Em. Lambrechts te Boom, die op het gebied van vaartuigenbouw voorover- heids- en openbare diensten reeds zijn sporen heeft verdiend. Verschil lende havensleepboten, bestemd voor de Antwerpse dokken, liepen in Boom van stapel. Een Schuttevaer-correspondent heeft een bezoek gebracht aan de Boomse scheepswerf en vernam daar van de directie, dat een dergelijke order gro te eisen aan de bouwers stelt. Het Rijk is lang niet altijd een gemakkelijke cliënt. Het toezicht was zowel regel- Volgens Automotive News zal de produktie van personenauto's in de Verenigde Staten in de lopende week dalen tot naar raming 59.814 stuks. Dit is het laagste produktiepeil, dat de Amerikaanse auto-in dustrie afgezien van de perioden, waarin werd overgeschakeld op nieuwe modellen of waarin werd gestaakt sedert ongeveer zes jaar heeft bereikt. De industrie werkt thans op ongeveer 32 °/o van haar capaciteit. De vorige week bedroeg de produktie van personenauto's 73.217 stuks en in de overeenkomstige week van het vorige jaar werden er 123.633 personenauto's vervaardigd. „Wij zijn broeders van uw kerk en zijn buiten onze schuld in moeilijk heden geraakt. Kunt u ons ook aan wat geld helpen om materiaal te kopen?" Onder dit voorwendsel klopten twee woonwagenbewoners, de 33-jarige Joseph W. en de 30- jarige Allert S. bij verschillende Nederlandse Hervormde predikan ten in Friesland aan. Ze deden zich voor als stoelemakers, die geen geld meer hadden om ma teriaal te kopen. Op die manier wisten zij ds. Hettinga te Oude- mirdum 'e bewegen hun een brief je te geven goed voor f32,50. Daar- mee gingen de beide „broeders" naar een diaken. „Dominee heeft per ongeluk f 32,50 op het briefje gezet, maar dat moet f52,zijn", zo zeiden zij, en de diaken, eveneens met ontferming bewogen, betaalde prompt f 52 uit. In Oudehaske stapten ze naar de kas houder van de Nederlandse Her vormde Kerk met het verhaal, dat de plaatselijke predikant ziek was en gezegd had, dat zij f37,van de diakonie mochten lenen. Ook dit bedrag werd hun uitbetaald. In an dere plaatsen hadden ze minder succes. Gistermorgen stonden ze terecht voor de politierechter te Leeuwarden, die hen conform de eis tot een maand gevangenisstraf met aftrek veroordeelde. „De dominee's moe ten tegen dergelijke grapjes be schermd worden", aldus de officier van justitie. Toen de verdachten de zaal verlieten, voegde de officier van justitie hen nog toe: „nu niet bjj de pastoors gaan proberen". matig als minitieus, en werd met ken nis van zaken door Belgische mini steriële afgevaardigden trapsgewijs gevolgd. De beide loodsboten 16 en 17 echte parels, die de construc teurs tot eer strekken werden niettemin met grote voldoening en met gelukwensen overgenomen. De afmetingen van deze ranke scheepjes zijn: 19,710 m. over alles, lengte tussen de loodlijnen 18,50 m., de breedte op het dek 4,74 m., de holte boven de kiel 1,808 m., nor male diepgang 1.090 m. Het totale gewicht bedraagt 37,2 ton (geladen met brandstof, water en bemanning 39,5 ton), terwijl de waterverplaat sing 36,3 m. bedraagt. De snelheid van de beide bootjes bedraagt 10,5 knopen en een vermel denswaardige bijzonderheid is, dat de twee boten binnenin, geheel rond van voor- naar achterpiek, uitgerust wer den met Iuchttanks. Zelfs als bij ruw water alles onder water zou komen te staan, dan nog zouden de boten niet zinken! De beide loodsboten zul len te Vlissingen ongetwijfeld uitste kende diensten aan de scheepvaart bewijzen. Ingezonden mededeling (Adv.) Ulliniiimi BINNENVERINGBED het beste bed DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen Veel bewolking en tijdelijk regen Matige tot krachtige zuidwestelijk* wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.202 u., onder 19.57 u Maan op 12.22 u., onder 2.07 u. Hoogwater zondag 27 april: Vlissingen: 7.36 u. 1.52 m., 20.04 u. 1.34 m. Terneuzen: 8.01 u. 1.70 m., 20.30 u 1.52 m. Wemeldinge: 8.59 u. 1.45 m., 21.29 u. 1.14 m. Zierikzee: 8.33 u. 1.27 m., 20.58 u. 0.97 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1