Westen dringt te Moskou aan op spoedig begin van overleg Twee militairen bij oefeningen gedood Besprekingen GEZAMENLIJK voeren Tunis ziet af van indiening klacht tegen Frankrijk NNIG? Herdenking Prins Willem I Re-organisatie Nat. Reserve vindt nog geen enthousiasme Akkerbouw krijgt per 1 mei de werkclassificatie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Rusland houdt voorbereiding topconferentie tegen Russische employé moet Italië verlaten Wij hebben geen haast" Hardere politiek van Chroesjtsjef? Rebellen bereid tot overgave? Brand in opslag van autobanden CPN schrijft brief aan PvdA Gevoel van onbehagen hij Kamerleden Veehouderij moet nog een jaar wachten Ontplofte springlading te vroeg Gevangene te Rotterdam ontvlucht? Vier jaar geëist tegen vrouw, die man met mes stak Zes jaar geëist wegens straatroof Hoofdkantoor: L. Vorststraat BO, Goej Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van fl, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 8992 Directeur: JACQ DE SMIT Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat de assistent van de militaire attaché van de Sow jet ambassade in Rome, Solowow, Italië moet verlaten, De Rus, die geen di plomatieke status heeft, bleek onlangs in het bezit te zijn van „zeer com promitterende" papieren. Zijn uitwij zing was om redenen van militaire veiligheid nodig, aldus de bekend making. Tunesië ziet af van zijn voorne men een klacht tegen Frankrijk voor de Veiligheidsraad te bren gen. Dit heeft president Bourguiba meegedeeld. Hij zei, dat dit besluit is veroorzaakt door de houding van Frankrijk, die volgens hem te genover de Tunesische kwestie minder star is geworden. VERTEGENWOORDIGERS van de Amerikaanse, Britse en Franse ambassade in Moskou hebben op het Sowj et-ministerie van buiten landse zaken eensluidende nota's overhandigd over de kwestie van de voorbereiding van een topconferentie. In deze nota wordt voorgesteld, de besprekingen tussen minister Gromyko en de drie westelijke ambassadeurs onmiddellijk te beginnen. april niets er op wees, dat Rusland een andere procedure wenst. (Gebleken is dat Gromyko met de ambassadeurs af zonderlijk wil handelen). Voorts brengen de westelijke grote drie in herinnering, dat in de eerste plaats de agenda voor een topconfe rentie moet worden vastgesteld en vervolgens de datum en de plaats voor een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken, die aan de topconfe rentie moet voorafgaan. De westelijke nota besluit met het uitspreken van de hoop, dat de Sow- jet-regering een gunstige houding t.a.v. deze voorstellen zal aannemen. HARDERE POLITIEK? Vele waarnemers te Londen menen dat sedert Chroesjtsjef minister-presi dent is geworden, te kunnen vaststel len, dat de Russische politiek jegens het westen harder is géworden. Zij wijzen daarbij op de Russische weige ring gezamenlijk overleg te plegen. Chroesjtsjet, zo zeggen de waarnemers, voert deze hardere politiek jegens het westen om in de communistische we reld orde op zaken te stellen. Het diplomatieke vooroverleg in Moskou met de drie westelijke ambas sadeurs dient gezamenlijk te worden gevoerd, aldus de nota. Benadrukt wordt, dat in de Sowjet-nota van 11 Het regeringsgezinde blad „Merde- ka" heeft gemeir, dat de commandant der opstandelingen van west-Suma tra, luitenant-kolonel Achmad Hoes sein pogingen zou hebben ondernomen om besprekingen te voeren over over gave. De correspondent in west-Sumatra van het blad voegde hieraan toe, dat de chef-staf van het leger, gene- raal-majoor Nasution, zijn troepen heeft opgedragen uitsluitend een on voorwaardelijke overgave te aan vaarden. Bij de N.V. Cova Rubber industrie aan het Damsterdiep te Groningen is gisteravond om half acht brand uit gebroken in een opslag van autoban den en gebundelde loopvlakken. Het vuur breidde zich snel uit. Roetzwarte rookwolken dreven boven dat stadsge deelte. In korte tijd was de brandweer het vuur meester, al duurde het na blussen nog enkele uren. De brand woedde in hoofdzaak op open terrein, twee loodsen van deze industrie kre gen weliswaar brandschade, maar kon den grotendeels behouden blijven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Waarschijn lijk is de brand ontstaan, doordat kin deren met vuur gespeeld hebben. Ingezonden mededeling (Adv.) Eerst wordt het warm, dan wordt het smóór, behalve achter het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.22 u., onder 19.55 U. Maan op 11.10 u., onder 1.33 u. Hoogwater zaterdag 26 april: Vlissingen: 6.28 u. 1.66 m., 18.54 u. 1.42 m. Terneuzen: 6.53 u. 1.83 m., 18.21 u. 1.60 m. Wemeldinge: 8.00 u. 1.50 m., 20.27 u. 1.26 m. Zierikzee: 7.32 u. 1.30 m., 19.56 u. 1.06 m. „Wij beschouwen de mislukte poging van Bidault die zoals bekend een krachtige politiek tegenover Tunesië voorstaat om een kabinet te vormen als een bemoedigend teken voor ons", aldus Bourguiba. GEEN HAAST Het mislukken van Bidault's pogin gen een regering te vormen bewees, volgens de Tunesische president, dat er noch ip het Franse parlement, noch in de republikeinse volkspartij een meerderheid voor een extremistische politiek te vinden is. Daarom is er geen enkele reden om de zaken te verhaasten. De C.P.N. heeft een schrijven ge richt tot het dagelijks bestuur van de P. v. d. A., waarin zij haar mening voorlegt met betrekking tot „enkele van de dringendste vraagstukken van deze tijd": werkloosheid, woningbouw en aanleg in ons land van raketbases. Na in het kort de opvattingen en gedragingen van de rechtse politieke partijen te hebben aangeroerd, richt de C.P.N. zich rechtstreeks tot het P. v. d. A.-bestuur. Het zegt o.a.: „De krachten van het behoud sluiten zich nauwer aaneen en pogen zich nog meer dan tot dusver te doen gelden bij het bepalen van het regerings beleid. Maar wat stelt gij hier tegenover? Gij volhardt in een onvruchtbaar anti-communisme". Het staat wel vast, dat straks, na de gemeenteraadsverkiezingen de rechtse confessionele partijen en de V.V.D. zullen pogen de P. v. d. A.- wethouders uit de gemeentebesturen te verwijderen of hun aantal te be perken. Ook in zulke gemeenten, waar de P. v. d. A. en de C.P.N. een meerderheid vormen. Wat zult gij hier tegenover stellen? De enige maatregelen hiertegen over zou het opheffen van de discri minatie van de communisten zijn, het aanvaarden van de communisten in wethoudersfuncties en raadscommis sies en het trekken van één lijn door P. v. d. A. en C.P.N. voor een zo vruchtbaar mogelijke behartiging van de belangen der bevolking door de gemeenten. Verleden jaar is een vooroorlog se traditie, de herdenking van de geboortedag van Prins Willem de Zwijger met een kranslegging aan de voet van het ruiterstandbeeld op het Noordeinde in Den Haag, in ere hersteld. Ook dit jaar vond de kranslegging, die was georga niseerd door de afdeling Den Haag van het Nederlandse vete- ranenlegioen, plaats. VRIJDAG ,1958 APRIL „Gij zult mij leiden door uw raad". Ps. 73 24. IEDER, die het geloof in Chris tus heeft aangenomen en cHe zich Christen noemt, heeft wet eens ogenblikken, waarop hij denkt zelf „alles" te kunnen doen. Er wordt iets op touw ge zet; zelfverzekerd geknikt) in de handen gewreven en gezegd: „Ik zal dat wel fiksen". En we ste ken van wal, maar als we een tijdje op de wilde en onbereken bare baren van de samenleving dobberen, dan komt God, en Die stuurt onze plannen in de war. Dan kunnen we soms wrevelig worden en opstandig, maar is het niet beter, dat we onszelf de vraag gaan stellen: hebben wij God wel om Zijn raad en Zjjn steun gevraagd? Hebben wij wel onze handen gevouwen of heb ben wij Hem genegeerd en ge dacht, dat we het wel alléén af konden? Doorgaans is dat zo, ook al moeten we niet vergeten, dat tegenslagen in het leven soms o zo goed kunnen zijn voor ons. In die tegenslagen zullen we onszelf dan moeten overwinnen om Zijn aangezicht te zoeken en Hem te vragen ons te leiden door Zijn raad, opdat wij met her nieuwde geloofskracht het leven hier op aarde verder kunnen le ven. Iers stoomschip in Schelde aan de grond Ter hoogte van de Frederikspolder is gistermorgen in de Schelde het Ierse stoomschip „Irish Ook" aan de grond gelopen. Het schip, dat 5000 ton meet en dat van Dublin onderweg was naar Antwerpen, liep vast juist toen het water begon te vallen. Het schip is gistermiddag weer vlot ge komen. Radio-Djakarta heeft gemeld, dal in de omgeving van Padang 72 Neder landse onderdanen wonen, die niet naar Nederland willen gaan. (Van onze parlementaire redacteur) De voorgenomen reorganisatie van de Nationale Reserve kan bij da Tweede Kamer nog steeds geen enthousiasme verwekken. Dat bleek wel heel duidelijk uit de interpellatie van de heer Peters (KVP), dia gisteren werd gehouden. Er bleef een gevoel van onbehagen over da gang van zaken bestaan, maar geen der sprekers diende een motie in. De interpellatie werd daardoor min of meer overbodig. Het eniga voordeel is misschien dat minister Staf nu iets meer begrijpt van da wensen, die in de Kamer leven. Gisteren werd op de 2504 meter hoge Santis, een berg in de Zwit serse kanton St. Gallen, het hoog ste televisiezendstation in Europa in gebruik genomen. In het station zijn een aantal zendsystemen on dergebracht, zoals ultra-kortegolf- zenders, radiotelefoonzenders en 't zg. „auto-oproep" systeem, een sy steem waarmee rijdende auto's kunnen worden bereikt. De foto geeft een beeld van het nog bijna ingesneeuwde gebouw met de antennes. Opstandelingenradio meldt herovering Padang De opstandelingenradio heeft ge meld, dat troepen van de opstande lingen Teluk Bayer, de haven van Padang weer in handen hebben. De aanval werd gedaan toen de regerings eenheden zich opstelden voor een belangrijk oofensief. Minister Staf deed in ieder geval de mededeling dat hij niet zal mili- meteren. Ais er pelotons gevormd kunnen worden in een straal van minder dan 10 km. dan zal de mi nister dat toejuichen. De faciliteiten blijven echter beperkt. De vrijwilli gers krijgen f 1,per oefenavond en de dagvergoeding blijft onveranderd. Zijn er oefeningen van meer dan vijf dagen dan vallen de vrijwilligers on der de gewone bezoldigingsregeling. Minister Staf zei, dat de huidige over dreven vervoersregeling voor de vrij willigers zal vervallen. In de depóts zullen de sociale voorzieningen vol komen gelijk zijn aan de dienstplich tigen. De taak van de nieuwe vrijwilligers (Van een onzer verslaggevers) Het college van Rijksbemiddelaars heeft goedkeuring verleend aan het voorstel van het Landbouwschap inzake de invoering van de werk classificatie. Dit houdt in, dat de arbeiders in de akkerbouw per 1 mei de volledige werkclassificatie krijgen. In de veehouderij-sector wordt de werkclassificatie pas op 1 mei 1959 volledig ingevoerd. In afwach ting daarvan krijgen de veehouderij-arbeiders thans een uurloonver hoging van 1 cent en een extra beloning voor de zondagsarbeid. Dit komt neer op een loonsverhoging van ongeveer 2,5 cent per uur. De voorzitter van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, de heer P. Stokman, kon deze mededeling nog juist voor de sluiting van de jaarlijkse leden raadsvergadering van deze organisatie doen. In het begin van de vergadering had hij reeds gezinspeeld op deze beslissing (zie hierover pagina 3). Tijdens veldoefeningen van leer lingen van de onderofficiersschool op de Boshoverheide te Weert, waarbij springladingen werden ge bruikt, zijn twee militairen gedood en een zwaar gewond. Bij het opruimen van prikkeldraad versperringen om hunkers werden springladingen gebruikt. Toen een aanval van een peloton, bestaande uit een klas met cursisten, bezig was deed zich een ontploffing voor. De oorzaak van het ongeval ligt vermoedelijk aan het feit, dat de elektrische ontsteking te vroeg in werking is gesteld. De Kon. Marechaussee stelt een onderzoek in. Gedood werden de 31-jarige ser geant eerste klasse A. Weemes, in structeur van de O.O.S., uit Weert, ge huwd en vader van drie kinderen en Uit de strafgevangenis te Rotter dam wordt een gevangene vermist, n.l. de 37-jarige J. J. V. uit Rotter dam. Hem was binnenshuis een kar weitje opgedragen, waar men hem nog even mee bezig heeft gezien. Plotseling was hij spoorloos verdwe nen en alle nasporingen hebben tot niets geleid. Men neemt dus aan, dat hij. kans heeft gezien de straat te be reiken. De recherche stelt een onder zoek in. de 30-jarige korporaal eerste klasse J. A. van Hemert uit Apeldoorn, cursist, gehuwd en vader van vier kinderen. Zwaar gewond werd de 31-jarige ge huwde korporaal eerste klasse C. Bur- gemeestre uit Amsterdam. Hij is op genomen in het ziekenhuis te Weert. Vrijwel de gehele dag heeft de rechtbank te Rotterdam zich gisteren bezig gehouden met de zaak tegen de 39-jarige B.-v. K. uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt op 21 december van het vorig jaar de 42-jarige stof feerder J. W. de Ridder op het Sta tionsplein te hebben doodgestoken. De officier van justitie, mr. H. van Buuren, die vier jaar gevangenisstraf met aftrek eiste, achtte moord met voorbedachte rade bewezen. Met een geopend zakmes zou de vrouw een diepe steek gegeven heb ben links in de borst van De R., waarvan, of van daardoor ontstane inwendige bloedingen, de dood het gevolg was. In deze zaak hoorde de rechtbank zeventien getuigen. Cambodja heeft een nieuwe rege ring, onder leiding van Sim Var, die tevens minister van defensie is. zal afhankelijk zijn van de graad van geoefendheid. Werving Tot de Nationale Reserve (nieu we stijl) kunnen toetreden: de hui dige vrijwilligers, nieuwe vrijwilli gers, die een basisopleiding van twee maanden willen volgen, dienst plichtigen zonder mobilisatiebestem ming en specialisten in los ver band. Welk orgaan zal belast worden met het propageren van de vrijwilligheids gedachte? Tot nu was dat het Natio naal Instituut Steun Wettig Gezag. Maar de heer Roosjen (A.R.) onthul de, dat dit instituut een brief van minister Struycken heeft ontvangen, waarin op likwidatie wordt aange drongen. Dit instituut zal zichzeli moeten likwideren. De heer Roosjen (A.R.) noemde dit een weinig elegan te oplossing. Het instituut zal waarschijnlijk geen overheidsgeld meer ontvangen, zodat het geen grote taak meer kan verrich ten. Minister Staf zeide heel duide lijk dat het niet de bedoeling is om S.W.G. te gaan belasten met de wer ving van vrijwilligers. Hoe moet de werving dan wel ge schieden? Minister Staf weet het nog niet precies. De meerderheid van de Kamet drong er op aan om de opleiding van de vrijwilligers niet tegelijk met de dienstplichtigen te doen houden. Hoe veel vrijwilligers kunnen worden toe gelaten? Minister Staf wilde op deze vraag geen antwoord geven. „Als iemand gewapende dienst wil doen dan is er nu de mogelijkheid", zo zei hij vrij ironisch. Prijs baconvarkens verlaagd Teneinde de omvang van de bacon- produktie in overeenstemming te hou den met de afzetmogelijkheden op da Engelse markt, is door het produkt- schap voor vee en vlees besloten da prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan wederom met 5 cent per kg. te verlagen. Derhalve zal met ingang van maan dag 28 april a.s. de prijs voor bacon varkens van 63 t/m 70 kg. in de kwaliteitsklasse 1 t/m 4 respectieve lijk f2,22, f2,18, f2,14 en f2,10 per kg. koud geslacht gewicht bedragen. Zes jaar gevangenisstraf met aftrel is gistermorgen door de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist tegen de 29-jarige hulparbeidei P. van der V. Deze was ten laste gelegd dat hij op 10 februari van dit jaar in het Kra- lingse bos een bij een auto staande vrouw met een mes in de linkerzijde van het bovenlichaam had gestoken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1