WERKLOOSHEID NOG GEEN NATIONALE RAMP 23 Lege kisten maken gauw twisten" Indien nodig worden inflatoire maatregelen genomen Tweede Kamer op de bres voor Zeeuwse vissers Zeeuws-Vlamingen waren vol lol 1over de Expo te Brussel5 Nemen rebellenleiders op Sumatra de benen? Regering talmt niet met uitvoeren loonregelingen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bidault het op geeft Bomaanval op Boekit Tinggi OP ZOEK NAAR REBELLEN Werk in het Achterhuis Rusland trok protest in Ook in Canada een kunstmaan? Visserijbeleid aan de orde Vuurgevecht aan Israëlisch- Jordaanse grens Minister Suurhoff in Eerste Kamer Culenaere' en Culinaire hulpvaardigheid Garantie suikerprijs voor oogst 1958 Hoofdkantoor: l. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoort Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 8990 Directeur: JACQ DE SMIT Elektrische locomotief ontspoorde te Alkmaar Door het ontsporen van een elek trische locomotief te Alkmaar is de lijn AlkmaarUitgeest versperd; het vervoer tussen deze plaatsen ge schiedt over één lijn. Er wordt een dienst onderhouden tussen Alkmaar Castricum. De Franse kabinetsformateur Bi dault heeft gisteravond meegedeeld, dat hij zijn pogingen opgeeft. De Franse regeringscrisis, veroorzaakt door de val van de regering-Gaillard over haar Tunesische politiek, is thans een week oud. Pleven nieuwe kabinetsformateur President Coty zal vandaag de vroe gere Franse premier René Pleven verzoeken een nieuw kabinet te vormen. Smijslov won de 19e partij De 19e partij uit de tweekamp tus sen Smyslov en Botwinnik om het wereldkampioenschap schaken, is door Smyslov (It.) gewonnen. Botwinnik staakte de strijd bij de 35e zet. De stand is nu 11—8 in het voordeel van Botwinnik. (Van onze parlementsredactie) Tot een nationale ramp heeft de werkloosheid zich nog niet ont wikkeld en wanneer zich geen omslag in de internationale conjunc tuur voordoet, zal het ook niet zover komen, zei minister J. Suurhoff gisteren in de Eerste Kamer tijdens het debat van de begroting van sociale zaken. „Lege kisten maken overigens gauw twisten" zo meende hij, hoe wel hij de kist van onze volkswelvaart nog niet als leeg wilde zien, noopt de verlangzaming van het welvaartstempo tot enige vertraging in het uitvoeren van voornemens. „Indien het tot een internationale depressie zou komen (op het ogen blik is de internationale conjunctuur onzeker) dan zouden verdergaande anti-werkloosheidsmaatregelen geno men dienen te worden, waarbij dan zelfs mogelijk inflatoire maatregelen onder het oog moet worden gezien. Het kan echter ook heel goed, dat een dergelijke depressie uitblijft, dat de kapitaalmarkt ruimer wordt en dat de particuliere investeringen herstel len. De uitvoering van openbare wer ken zal dan spoedig weer in volle gang zijn". Advies In antwoord op de vraag van de heer Ruppert (a.r.) zegde de minister toe, dat hij met zijn ambtgenoten de Volgens door het centrale leger ontvangen inlichtingen zouden de leiders van de opstand in Sumatra zich gereed maken aan boord van een amfibievliegtuig om 't gebied van Boekit Tinggi te verlaten. Uit officiële berichten viel op te maken, dat de Indonesische regerings troepen bijna gereed zijn voor een laatste slag tegen de versterkingen van de opstandelingen in west-Sumatra. Het hoofdkwartier deelde mede, dat de troepen halverwege Boekit Tinggi zijn genaderd. AANVALLEN Radio Boekit Tinggi heeft gemeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht aanvallen hebben gedaan op Boekit Tinggi en twee andere plaat sen, die in handen van de opstande lingen zijn. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. Op Celebes hebben de regeringstroe pen hun opmars voortgezet. Volgens de legerwoordvoerder in Djakarta hebben de regeringstroepen tijdens hun actie tegen Fadang slechts een dode en twee gewonden te betreu ren. VERLANGENS Na de overwinningen der centrale regering op militair terrein houden de politieke leiders in Djakarta zich steeds meer bezig met besprekingen over de vraag wat er nu op politiek gebied dient te gebeuren. De buitenge westen hebben een lange lijst met ver langens. HONGERSNOOD Het persbureau Antara vernam van de zijde van het ministerie van so ciale zaken, dat in midden-Java 550.000 mensen met hongersnood be dreigd worden. In Keboemen en Koetoardjo zouden meer dan 300 lij ders aan hongeroedeem worden be handeld. Minister Helders trapt af De minister van zaken overzee, mr. G. P. Helders, zal bij de voetbal wedstrijd NederlandCuragao, die vanavond in het stadion Feijenoord wordt gespeeld, de aftrap verrichten. DE BILT ZEGT: Schraal weer Droog met nu en dan opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Middagtempera- turen als gisteren of iets lager. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.26 u., onder 19.52 u. Maan op 9.01 u., onder 0.09 u. Hoogwater donderdag 24 april: \flissingen: 4.56 u. 1.93 m., 17.15 u. 1.76 m. Terneuzen: 5.22 u. 2.09 m., 17.45 u. 1.93 m. Wemeldinge: 6.37 u. 1.58 m., 18.59 u. 1.41 m. Zierikzee: 6.10 u. 1.34 m., 18.28 u. 1.18 m. Naar wij van de zijde van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij ver nemen zal met ingang van 3 mei de frequentie van de lijn tussen Kopen hagen en Djakarta tot tweemaal per week worden verhoogd. vraag onder het oog te willen zien of advies moet worden gevraagd over het sociaal-economische beleid over langere termijn. Sprekend over de werkloosheid in het algemeen zeide de minister, dat deze op zich zelf genomen nooit aanvaardbaar is. Seizoen- werkloosheid kan worden bestreden. Moeilijker te bestrijden is de werk loosheid onder gehandicapten. Sei zoenwerklozen, moeilijk plaatsbaren en overgangswerklozen zijn onver mijdelijk in een dynamische econo mie. Na een uiteenzetting over de geno men maatregelen verklaarde minister Suurhoff dat voornamelijk arbeids intensieve aanvullende werken wor den uitgevoerd. In Zeeland en de kop van Noord-Holland zijn geen aanvul lende werken aangevat, omdat bui ten de seizoenwerkloosheid de werk loosheid niet buitensporig is. Minister Suurhoff bleef van mening, dat de regering zeer snel maatrege len tegen de conjuncturele werkloos heid heeft genomen. Over de voorrang van een wedu wen- en wezenverzekering en een algemene kinderbijslagverzekering van het derde kind af, zeide minister Suurhoff, dat eertijds niets over prio riteit is afgesproken. Deze zaak is nog niet in het kabinet besproken. Oberg en Knochen begenadigd President Coty van Frankrijk heeft de doodvonnissen over oud-generaal Oberg, die ten tijde van de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo te Parijs was, en diens adjudant Hel mut Knochen, gewijzigd in levenslange dwangarbeid, zo heeft de advocaat van Oberg bekend gemaakt. Later werd bekend, dat nog vier andere Duitsers gratie hebben gekregen. WOENSDAG 1958 APRIL „En Samuel zeide: Spreek, want uw knecht hoort". 1 Sam. 3 10b. DE JONGE SAMUEL, die door zijn leermeester Eli was voorge gaan in de dienst des Heren, werd in de nacht door God ge roepen. En de Israëliet zei: „Spreek, want uw knecht hoort". Het was geen prettige boodschap die de Here Samuël vertelde. Een boodschap, die een gericht inhield over het huis van Eli. Het was begrijpelijk, dat Samuel schroomde om het nieuws aan EU te vertellen. Maar Samuel gehoorzaamde aan het gebod van God. Het valt ons vaak moeilijk om mensen, die ons dierbaar zijn, maar die zijn afgeweken van de rechte paden, te wijzen op hun slechte daden, omdat wij er tegenop zien hen te kwetsen. Misschien vrezen we wel, dat zij kwaad op ons zullen worden. Wellicht verliezen we er onze vrienden mee. Maar als God ons ingeeft, dat we een ander, die is afgedwaald, moeten wijzen op het verkeerde dat hij heeft gedaan, dan moeten wij dit doen. Dat is onze christenplicht, ook al zijn we misschien bang, dat er van onze missie niets terecht zal komen. Wanneer wij in be paalde gevallen de aangewezen man of vrouw zijn, dan mogen wij niet aarzelen, maar uitvoe ren hetgeen God ons via Zijn eigen wegen opdraagt. De Sowjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad haar protest tegen de Ame rikaanse vluchten met kernbommen ingetrokken, nadat bijna alle overige leden van de raad zich tegen het Indienen van de klacht hadden verzet. De Russische afgevaardigde Sobolef trok na twee redevoeringen, waarin hij de vluchten een gevaar voor do vrede noemde, de resolutie in als pro test tegen het optreden van de voor zitter van de raad, de Amerikaan Henry Cabot Lodge. De Amsterdamse kunstenaar Anton Witsel werkt in het „Ach terhuis" aan een serie tekeningen betreffende het huis en de ille gale bewoners tijdens de oorlog. Op de rechterfoto zien we hem aan het werk aan een tekening van de vliering; de linker foto is een exterieur van het Achterhuis; het kleine raampje in de zijmuur is van de vliering, het uitgebouw de raam van de zolder, daaronder de woonkamer en daaronder links de slaapkamer van Anne Frank en rechts die van haar ouders. De onderste verdieping herbergt de keuken en het privekantoor. Volgens het Canadese blad Toronto Star zal Canada nog dit jaar een kunstmaan lanceren. De satelliet zou in de nazomer door een combinatie van een Amerikaanse raket en een Canadese „zuurstof-waterstofkanon" ln haar baan gebracht worden. De kunstmaan zelf zal een plastieke bol van 15 cm. middellijn worden die bijna een kilo weegt. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag voor het eerste het visse rijbeleid met minister Vondeling besproken. Ook nu weer bleek dat de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening beter is in gewerkt in de landbouwproblema tiek dan in visserijproblemen. Min. Vondeling hield op tal van punten de boot af en de Kamer accepteer de dit. Minister Vondeling kondigde aan dat hij een nauwer contact tot stand In het heuvelachtige terrein rond Duvivier in het oostelijke deel van Algerië, cirkelen grote trans port-helikopters boven de hoof den van commando's van het eer ste vreemdelingenregiment pa rachutisten van het Franse leger, die op zoek zijn naar rebellen. De helikopters blijven dicht in de buurt van de militairen, want in dit gebied, waar wegen onbekend zijn, huizen destemeer rebellen. In de Golf van Akaba zijn giste ren schoten gewisseld tussen een Israëlische en een Jordaanse patrouil leboot. Daarbij zijn volgens berichten uit de Israëlische havenstad Eilath twee Israëliërs gedood. Volgens de Jordaanse lezing had 'n Israëlische patrouilleboot in de Jor daanse territoriale wateren het vuur op een Jordaanse boot geopend, die onmiddellijk terugschoot. Ook Saoe- disch-Arabische kustbatterijen hadden zich in de strijd gemengd. Jordanië heeft zich bij de gewapende wapen stilstandscommissie beklaagd. (Van onze Darlementsredactie) Minister Suurhoff heeft gistermiddag in de Eerste Kamer het ver wijt van de hand gewezen, dat de regering zou talmen met het tot stand brengen van loonregelingen voor het bouwbedrijf, de spoor wegen en de landbouw. Vorige week was in de senaat gesproken over een „impasse in het loonbeleid", waarvan dan het uitblijven van be slissingen van de zijde der regering de oorzaak zou zijn. Minister Suurhoff wees erop dat alle competente instanties vele maanden nodig hebben voor het indienen van en het adviseren over ontwerp-c.a.o.'s. Mag men dan van de regering verlangen, dat zij bij wijze van spre ken binnen een week een beslissing neemt? De samenwerkende VVV's in west-Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben gisteren in Brussel een goede indruk gemaakt. Dat kwam niet alleen door het feit, dat de leden van deze organisatie de machtige wereldtentoonstelling, welke niet in één dag en nog nauwelijks in één week is te bezichtigen, met een bezoek werd vereerd, maar ook doordat de heer Eduard Culenaere, bestuurslid van de VVV Aarden burg, zich verdienstelijk maakte bij het verwijderen van een voor raad aarde van de tramrails, die als eindpunt heeft het terrein vóór de ingang van de Expo '58. Dit voor hem ongewone werkje ging de heer Culenaere zeer goed af. Hij bewoog zich trouwens ook nog op ander terrein. De Aardenbur ger toonde zich goed thuis in de culinaire contreien, want hij voor zag de burgemeesters van de West Zeeuwsvlaamse gemeenten en de functionarissen van de VVV's in dit gewest, alsmede de heer G. W. Oskamp, directeur van de provin ciale vereniging voor vreemdelin genverkeer te Middelburg, uitste kend van proviand tijdens de heen- en terugreis naar Brussel. Het bezoek van de Zeeuwen gold louter een oriëntatiebezoek, opdat de heren in hun eigen rayon en eigen ge meente propaganda konden maken voor Brussel niet alleen, maar ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren. Toch zat er aan de visite nog een officieel tintje, want het Zeeuwse gezelschap werd ontvangen in de loge van het Nederlandse paviljoen, waar het werd toegesproken door de com missaris-generaal van de Nederlandse afdeling, de heer Van Walsum, die weldra *het woord overdroeg aan de heer De Klerk, chef public relatoins van de Nederlandse inzending. Deze gaf een kort overzicht van hetgeen er in het algemeen op de wereldtentoon stelling en in het bijzonder in de Ne derlandse paviljoens te zien is. Hij deelde nog mee, dat het vorig week end 30 tot 35000 mensen over de dor pels van het Nederlandse paviljoen waren gegaan, een formidabel aantal, dat bewijst welk een grote trekpleis ter de inzending van ons kleine land je vormt. De voorzitter van de samenwerken de WV's in west-Z.-Vlaanderen, de heer Piet Hoste uit Groede, bracht dank voor de prettige ontvangst. De burgemeesters en heren van het vreemdelingenverkeer hebben zich op de Expo '58 bijzonder geamuseerd. Helaas moest de bezichtiging teveel in een sneltreinvaart geschieden, daar avonds om acht uur al het vertreksein moest worden geblazen. Niettemin heben zij toch wel zoveel indruk ge kregen van deze kolossale expositie, dat zij de indrukwekkende tentoon stelling bij het publiek van harte zul len aanbevelen. zal brengen tussen het visserijschap en het ministerie. Dit contact laat, naar zijn mening, nog wel wat te wen sen over. EUROPEES BELEID Naar aanleiding van een betoog van de heer v. d. Zaal (AR) zeide minister Vondeling de inwerkingtre ding van de E.E.G. niet te vrezen. Onze vissoorten zijn daarvoor van te goede kwaliteit. Uiteraard zal veel afhangen van de ontwikkeling van dit verdrag. Kan onze visserij in de vrijhandelszone worden veilig gesteld? Van „veilig stellen" wilde de bewindsman niet spreken. De moeilijkheid is dat Nederland het enige exporterende land is. Deze week zullen de besprekingen worden afgesloten over de oprichting van een produktiviteitscentrum voor het visserijbedrijf. Dit noemde minis ter Vondeling een belangrijke stap voorwaarts. Op tal van terreinen zul len dan onderzoekingen gedaan kun nen worden. DELTAWET Op 6 mei a.s. zal de Deltawet in de Eerste Kamer worden behandeld. Daarna kan met meer spoed gewerkt worden aan de uitwerking van de schaderegelingen. De riviervisserij wordt reeds gedupeerd door de werken in het Haringvliet. Minister Vondeling heeft zijn collega Algera verzocht een schaderegeling voor deze vissers te ontwerpen. Het rapport van de com missie v. d. Zaal over de steun aan de Zuiderzeevissers vormt nog steeds een punt van bespreking in het interdepar tementaal overleg. Minister Vondeling heeft de hoop nog niet opgegeven dat nog dit jaar zijn standpunt geformu leerd kan worden. De meeste sprekers vonden het de hoogste tijd, dat de Zeeuwse vissera weten waar ze aan toe zijn. De heer v. d. Zaal merkte op, dat de oesterkwe kers bedrogen zouden uitkomen met een proef. De heer Vermooten (arb.) meende, dat op korte termijn de waar de en de positie van de Zeeuwse oesterbedrijven moeten worden geta xeerd en over 15 jaar opnièuw. In de gisteravond gehouden bespre king tussen de minister van landbouw visserij en voedselvoorziening en hel landbouwschap, heeft dr. A. Vonde ling mededeling gedaan van de nieu we garantieprijs voor suiker voor de suikerindustrie en van de hoeveel heden aardappelen en aardappelmeel, waarvoor de garantieprijs voor d« telers van fabrieksaardappelen van f7,10 per 100 kg. geldt. De minister heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is ook voor akkerbouw- produkten ir den vervolge eerder tot vaststelling van de garantieprijzen te komen. Nu de besprekingen met de suiker- industie over de verwerkingskosten van de suikerbieten zijn beëindigd, is de nieuwe suikerprijs voor oogst 1958 bepaald op f 61,78 per 100 kg. onver- accijnsd» suiker af fabriek (Vorig jaar f 58,70). De stijging van de prijs dient te worden toegeschreven aan een hogere kostprijs der suikerbieten en gestegen verwerkingskosten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1