MARINESCHEPEN HAVEN BESCHOTEN PADANG 17 Vrijspraak geëist tegen maioor K. Artillerie-duel eiste geen doden Spoedig landingspoging van regeringstroepen Dertig divisies vereist voor westelijke defensie Vandaag begint voorbereiding tot topconferentie WESTELIJKE DRIE STEMMEN IN MET RUSSISCH VOORSTEL Geneesmiddelenwet in Tweede Kamer aangenomen PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gaullist Soustelle formateur in Frankrijk? Adenauer in Londen Gezamelijke nota aan Moskou Geef Uw zenuwen ontspanning Geef ze NEUROTONIC Niet verdovend maar genezend Zes jaar na de indiening PRINSES MARGRETHE VAN DENEMARKEN IS JAAR Syriërs beschoten Franse vliegtuigen Cairo beschuldigt koning Hoessein Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438: bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3985 Directeur: JACQ DE SMIT De Hoog het mr. advocaat-fiscaal van Militair Gerechtshof, Van Gilse, heeft gisteren tijdens de behandeling van de strafzaak te gen majoor K. vrijspraak geëist. Hij concludeerde, dat in deze zaak voldoende bewijzen ontbreken. „Het vonnis van de krijgsraad zal geen stand kunnen h .uden, aldus de advocaat-fiscaal, „de verklaring van majoor K. dat hij n:ets in strijd met zijn plicht heeft gedaan of nagelaten is aannemelijk. De beklaagde heeft in zijn betoog grote zakelijkheid en rust getoond, hetgeen lang niet het geval was bij de vele getuigen. Majoor K. jtaat als een goed officier bekend, die uitstekend werk hec.c geleverd in een vertrouwenspositie. Mr. van Gilse vor derde dan ook vrijspraak. In de middagzitting werden nog als getuigen gehoord lt-kolonel L. C. On derstal, lt-kolonel M. C. Plaatsman, lt- f°neraal b.d. J. H. L. Bos, kapitein H. titer, kapt. b.d. J. Sternveld en als laat»*-» de echtgenote van majoor K. Voor het betoog van majoor K. en de getuigenverhoren In de morgenzitting verwijzen we naar pagina 3. President Coty va Frankrijk is gis teren met het gebruikelijke overleg be gonnen. Men verwacht dat Coty de vroegere gaullist Soustelle zal vragen een formatieopdracht te aanvaarden. Men meent echter dat Soustelle een vroegere gouverneur-generaal van Algerië die dinsdag de aanval op de regering-Gaillard leidde, geen kans maakt op een meerderheid van de nati onale vergadering. Mogelijk zal hij van de gelegenheid gebruik maken om een politieke terugkeer van generaal De Gaulle te bepleiten. Na Soustelle zou de gematigde con servatief Antoine Pinay een kans krij- fen. Pinay, een ex-premier, verklaar- e na een onderhoud met de president 4at Frankrijk het vertrouwen tussen de bondgenoten moet herstellen. Rechtse afgevaardigden van de Na tionale vergadering hebben te verstaan gegeven, dat zij bereid zijn een rege ring onder leiding va de socialist Guy Mollet te steunen, als hij maar een „krachtige" houding ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk aanneemt. DE BILT ZEGT: Laf ar toenemende bewolking Aanvankelijk enkele buien, maar •jok opklaringen, later weer toenemen- Je bewolking met in 't westen van het land enige regen of motregen. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. Overwegend matige wind tussen noord en west. In het gebouw van de hoge raad der Nederlanden In Den Haag is het hoog militair gerechtshof woensdagochtend begonnen met de behandeling van de zaak majoor K. De foto's geven een beeld van de aankomst van de bij het proces be trokkenen bij het gebouw van de hoge raad. Boven: majoor K. tus sen zijn verdedigers, links mr. Th. Muller Massis en rechts mr. Joh. K. M. Mathuisen. Links: de heer Fabius van „De Nieuwsbrief". Rechts: de echtgenote van majoor K. en kapitein b.d. J. Sternfeld van de Nederlandse veiligheids dienst in Groot-Brittannië en Noord-Ierland, een getuige a de charge. Volgens een te Djakarta opgevangen radiobericht zou voor Padang een invasievloot van de regering te Djakarta zijn aangekomen. De haven van Padang zou zijn beschoten. Het vuur werd door kust- batterijen van de opstandelingen beantwoord. Het artillerieduel heeft geen slachtoffers of schade tot gevolg gehad. Reuter meldt uit Singapore, dat volgens berichten uit Djakarta de rebellen te Padang mogelijk een Nederlands schip aan de ingang van de haven hebben laten zinken om deze af te sluiten. De bevelhebber van het garnizoen van Padang verklaarde, dat het duide lijk is, dat de regeringstroepen zeer spoedig een landingspoging zullen doen. PANIEK In militaire kringen in Padang schat men het aantal soldaten aan boord van de regeringsschepen op minstens 2.000. De opstandelingenleiders verklaarden, dat het moreel van hun troepen goed is. Zij geloven evenwel, dat vliegtuig bombardementen op Padang een pa niek zouden kunnen veroorzaken, zoals aan de fronten in midden-Sumatra reeds verscheidene keren is gebeurd. Gemeld wordt, dat met het oog op De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is gistermiddag per vlieg tuig in Londen aangekomen voor een officieel bezoek aan Engeland. Tijdens dit bezoek zal hij belangrijke politieke besprekingen voeren met premier MacMillan, die de kanselier en de hem vergezellende ministers Von Rrentano en Erhard verwelkomde. Naar te Lon den verluidt zullen de besprekingen o.a. gaan over Adenauers wens dat het Duitse herenigingsprobleem op een topconferentie zal worden besproken, voorts over de ontwapeningskwestie en over vraagstukken van de vrijhandels zone en de Duits-Britse handelsbetrek kingen. C De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera heeft gistermiddag het nieuwe binnenvaartlaboratorium van het Nederl scheepsbouwkundig proefstation officieel in gebruik ge steld. Bij het centraal stembureau voor de provinciale staten van Noord-Holland, is bericht binnengekomen, dat de heer Gerben Wagenaar zijn benoeming als lid heeft aanvaard. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gisteren in Moskou een gezamenlijke nota doen overhandigen, waarin zij ver klaren in te stemmen met het beginnen op donderdag van diploma tieke voorbereidingen voor een topconferentie. De drie westelijke mogendheden zeg gen, dat uit de nota van de Sowjet- russische regering duidelijk blijkt dat er nog steeds wezenlijke meningsver schillen bestaan over het karakter en de omvang van het voorbereidende werk. Zij stellen voor deze bestaande meningsverschillen het eerste onder werp van bespreking tussen de weste lijke diplomaten en Sowjetrussische vertegenwoordigers te doen zijn. Daar de westelijke ministers van buitenlandse zaken niet gedurende lange tijd uit hun land weg kunnen blijven, moeten bij de diplomatieke besprekingen niet alleen procedure kwesties maar ook onderwerpen van wezenlijk belang behandeld worden, aldus de westelijke nota. Bij deze be sprekingen moeten de standpunten der regeringen ten aanzien van de grote kwesties onderzocht worden en moet gepoogd worden mogelijkheid van overeenstemming hierover te schep pen. Herhaald wordt dat er, wil een top conferentie vruchtbaar kunnen zijn, Tien Algerijnse officieren deserteerden Tien Algerijnse officieren van het Franse leger zijn uit Frankrijk gede serteerd en hebben zich aangesloten bij de opstandelingen, zo is gisteren in Tunis bekendgemaakt een redelijk uitzicht moet bestaan op het bereiken van concrete resultaten ten aanzien van bepaalde kwesties. Bevredigende voltooiing van het voor bereidende werk moet daarom vooraf gaan aan regelingen voor een dergelij ke conferentie. EISENHOWER President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat indien een topconferentie de eni ge manier is waarop vorderingen kunnen worden gemaakt in de rich ting van vermindering van de span ningen, hij altijd nog bereid is de daaraan verbonden risico's te aan vaarden. de dreiging van een nabije aanval de meeste leiders van de opstand voor bereidingen treffen om Boekit Ting- gi te verlaten en zich te vestigen in de „geheime hoofdstad" van de te genregering. GEEN SOWJET-WAPENS De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat In donesië tot dusver geen wapens van de Sowjet-Unie heeft gekocht, „doch wij zijn vrij zulks te doen". Hij verwacht te, dat de strijd op Sumatra begin vol gende week afgelopen zal zijn. De ope raties zullen worden gevolgd door een politieke oplossing van de twistpunten, waarbij het niet onmogelijk is, dat Hatta een officiële functie zal krijgen. Vaste commissie Deltaplan De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten tot het instellen van een vaste commissie voor deltazaken. Tot leden dezer commissie werden be noemd mejuffrouw Schilthuis en de heren Van der Zaal, De Ruiter, Den Hartog, Verkerk, Posthumus, Van den Heuvel, Gortzak, Zegering Hadders, Van Meel, Egas, Kodde, Van Dongen, Van der Peijl, Westerhout en Kleister- lee. Ingez. Med. (adv.) Het weten«chappell|k verantwoord preparaat voor deze ti|d. VINOBASIS N.V. AMSTERDAM. DONDERDAG APRIL „Zijt gij daar, gij, die Israël in het ongeluk stort...." 1 Kou. 18:17 Toornig keek de koning Achab naar de profeet Elia, die hem, Achab, steeds weer dwarsboom de in zijn plannen, en altijd op de meest ongelegen ogenblikken in 't paleis verscheen. „Zijt gij daar, gij, die Israël in het ongeluk stortzo voegde de koning de profeet Gods toe. In de oude vertaling staat het ons inziens nog kernachtiger: „Zijt gij die beroerder Israëls7" Achab kon Elia niet gebruiken, die pot tenkijker, die bemoeial, die het altijd beter wist en die nooit iets goed vond wat hij, de koning, deed. In ons leven hebben wij ook wel eens van zulke ogenblikken, waarop wij iemand kwalijke woorden kunnen toevoegen,- wanneer we van iets beticht wor den, waarbij we geen indringers nodig hebben, geen mensen, die onze voornemens moeten door kruisen. En dan zijn we geneigd nijdig te worden op hen, die me nen ons op onze fouten daden, die niet goed kunnen worden ge acht in de ogen des Heren te wijzen. Maar hoe kwaad we ons maken, toch hebben wij gezon digd. En dan komt God met een dagvaarding. Wij hebben dan maar te verschijnen. Ons pleidooi zal dan zwak zijn, zal wegebben, terwijl de blik van God op ons is gericht. Zijn wij ons daarvan wel bewust? Zo niet, dan is een grote schoonmaak in ons hart ten hoogste tijd! Een nogal welwillende Eerste Ka mer heeft gisteren de minister van fi nanciën het genoegen geschonken zijn begroting z.h.s. te aanvaarden. Wel ging er een vrij langdurige discussie aan vooraf. Zes jaar na zijn indiening heeft de Tweede Kamer gistermiddag de geneesmiddelenwet aangeno men. Slechts de V.V.D. en de S.G. P.-fracties stemden tegen deze wet, die ook nu weer op voortreffelijke wijze door minister Suurhoff werd verdedigd. Met grote belangstel- Prinses Margrethe van Dene marken is gisteren 18 jaar gewor den ter gelegenheid waarvan zij met haar vader, Koning Frederik, een rijtoer door Kopenhagen heeft gemaakt. Op de foto ziet men de thans meerderjarige Prinses en haar vader in admiraalsuniform tijdens de staatsietocht door Ko penhagen. Russische ministers naar Bonn Ter ondertekening van de Duits- Russische overeenkomsten komen aan het eind van deze maand de eerste plaatsvervangende premier van de Sowjet-Unie Mikojan en de plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken Semjonof naar Bonn. Zij blijven waarschijnlijk van 23 tot 26 april en zijn voor het bezoek uitgenodigd door de bondsregering. De ministers van defensie van vijftien N.A.V.O.-landen, die in Parijs bijeen zijn, hebben gisteren ingestemd met de stelling van de N.A.V.O.- bevelhebber, generaal Norstadt, dat voor de westelijke defensie dertig divisies zijn vereist, waarvan de helft met tactische atoomwapens dient te zijn uitgerust. Dit betekent overigens niet, dat de sterkte van de strijdkrachten, die thans ongeveer de helft daarvan bedraagt, inder daad tot het door generaal Norstadt gewenste aantal zal worden op gevoerd. Suggesties dienaangaande moeten nog besproken worden. Syrische kanonnen hebben gisteren het vuur geopend op drie Franse vlieg tuigen voor sprinkhaanbestrijding, die van Libanon naar Turkije onderweg waren, aldus is door Turkse autori teiten meegedeeld. Een van de toestellen heeft op Sy- risch grondgebied een noodlanding gemaakt. De twee andere zijn veilig op het vliegveld van Iskanderun geland. De vliegtuigen zouden mee helpen •aan de bestrijding van woestijnsprink hanen, die van Syrië uit het zuidoos ten van Turkije binnen komen. Radio-Cairo heeft woensdag koning Hoessein van Jordanië ervan beschul digd, dat hij een samenzwering op touw zet om te verhinderen dat de „Egyptische troepen naar het gebied van Gaza terugkeren." Dit bericht sluit kennelijk aan op een bekendmaking van vier dagen ge leden, waarin sprake was van een Jordaanse samenzwering om Egypti sche functionarissen in Gaza te ver moorden en het Egyptische bestuur daar omver te werpen. De Jordaanse radio-omroep maakte melding var. een golf van arrestaties in het gebied van Gaza en de afkondiging van de noodtoestand. ling werd naar de afloop van dit debat uitgekeken. Het waren te leurgestelde drogisten en verheug de apothekers, die tenslotte de tri* bunes verlieten. Teleurgestelde drogisten. Zij krijgen geen status in deze wet. Zij mogen met het zelfde recht vrije verpakte ge neesmiddelen verkopen als tot nu toe het geval is. Alleen maar als détaillist, zoder dat zij er zich op kunnen beroe pen een taak te vervullen ten behoeve van de volksgezondheid. De waarde van het reeds opengebroken Pharma- conkartel is verminderd, al zal dit kar tel niet geheel behoeven te verdwijnen. Verheugde apothekers. Him volks- gezondheidsstatus is erkend. Da pharmaceutische verzorging in da ziekenhuizen wordt verbeterd. Da geneesmiddelenvoorziening op het platteland wordt eveneens verbe terd. En de U.A. lijst (uitsluitend apotheek) heeft nu een wettelijke DROGISTENSTATUS Enige weken geleden werd het debat over deze wet op verzoek van minister Suurhoff geschorst, omdat de heer Bachg (kath. v.) plotseling met een amendement voor de dag kwam, waardoor de geneesmiddelenwet niet ingevoerd kon worden, voordat da verkoop van vrije verpakte genees middelen buiten de apotheek in een aparte wet was geregeld Tegen dit amendement heeft minis ter Suurhoff zich heftig gekeerd. De heer Bachg bleef volhouden. Maar de minister gaf geen krimp. Als het amendement Bachg (kath.v.) zou worden aangenomen zou de bewinds man opnieuw schorsing van de be raadslaging vragen. Met andere woor den: dan zou de gehele wet worden igetrokken. Dit dreigement en de zeer sterka verdediging bracht de Kamer aan het wankelen. Mej. Ten Broecke Hoeks+ra (lib.) had reeds verklaard tegen het amendement Bachg te zul len stemmen. De C.H.-fractie zweeg De socialisten steunden hun partij genoot-minister reeds van meet af aan. Dit alles overziende besloot da heer Bachg tenslotte vlak voor da eindstemming het amendement maar in te trekkenl Daarmee was de spanning verdwe nen. Dat de liberalen tegen deze wet zouden stemmen stond reeds vast. Zij vinden deze wet een juridisch wage- drocht. Dat de S.G.P. tegen zou stem men stond ook vast, want de heer Van Dis had gezegd dit te zullen doen als het amendement Bachg niet zou wor den aangenomen De S.G.P. wilda een wettelijke erkening van de drogist Motie over grond- en pachtzaken aangenomen Bij de interpellatie van de heer Droessen (kvp) betreffende de voorge nomen reorganisatie van grond- en pachtzaken werd een motie ingediend, waarin de Kamer van oordeel is dat de reorganisatie grote gevaren inhoudt door een objectief en doelmatig beleid en waarin de minister wordt uitgeno digd te streven naar een bevredigende oplossing. De motie, die mede was on dertekend door de WD, AR en CHU, werd aangenomen met 73 tegen 41 stemmen (socialisten tegen). De Marokkaans regering, onder pre mier Si Bekkai, is afgetreden. Dit ge schiedde nadai negen ministers, leden van de nationalistische Istikwal-partij, hun ontslag hadden ingediend.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1