Thans twee communistische fracties in de Tweede Kamer Vier rebellen' en drie echte' CPN-ers Franse regering is gevallen 16 FOUT VAN TWAALF MILJOEN Scheuring in partij is geopenbaard Mijnenvegers brengen bezoek aan Bruinisse en Brouwershaven GORTZAK: zetelroof DE GROOT: Nog geen definitieve datum voor ambassadeursconferentie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na debat over Tunesische politiek Prinses Gracia deed rotsen dreunen Duiker zal proberen staaldraad onder gezonken baggermolen te brengen In Gaza gist het weer Tapanoeli geheel bezet Aanvallen op Pinang en Bandoeng Vloot voor Padang weer vertrokken Dulles op zijn persconferentie POLITICUS MET EEN PETJE Nieuwe vervolging tegen KNVB-toto Piloot gedood bij ongeluk straaljager Motie van interpellant Droessen over grond- en pachtzaken Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goei Telefoon 01100-2438; bi) geen gehoort Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3984 Directeur: JACQ DE SMIT (Van onze parlementaire redacteur) Onder overweldigende belangstelling heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer de scheuring Ei de communistische partij geopenbaard. Tribu nes en loges waren tot de laatste plaats bezet. Fotografen en filmoperateurs legden dit feit, dat In de gehele wereld grote aandacht heeft getrok ken, vast. De communist Gortzak is gekozen tot voorzitter van de communistische rebellen. Na- De E.V.C.-secretaris B. Brandsen werd bij de aanvang van de vergade ring als lid van de Tweede Kamer ge ïnstalleerd. Hierna was het woord aan fractie voorzitter Gortzak, die in een uitvoeri ge verklaring de gehele voorgeschiede nis nog eens ophaalde. De strijd van de vier rebel'en gaat, zo kon men uit deze verklaring horen, tegen het auto ritair optreden van de partijsecretaris De Groot, die in strijd met de Leninis tische beginselen elke principiële dis cussie over zijn beleid weigerde. De heer Gortzak spink in dit ver band van „on-communistische" metho den. Hij verklaarde, dat de heren Reu ter, Geugjes e. Brandsen destijds uit loyaliteit aan de partij hun openbare functies hebben prijsgegeven. Zij leef den in de hoop dat het gezond verstand ln de communistische partij zou terug keren. Maar De Groot werkte oncorn- munistisch met kreten, royementen, laster en verdachtmakingen. In werke lijkheid hebben steeds meer personen gebroken met deze persoon uit het par tijbestuur, aldus de heer Gortzak. TOEKOMSTIG BELEID Daarom is de fractie-Gortzak niet bereid haar zetels ter beschikking te stellen. Ook al niet omdat het deze fractie in de C.P.N. onmogelijk wordt gemaakt haar standpunt kenbaar te maken. Is dit zetelroof? zo vroeg de heer Gortzak. Zetelroof is het bezet houden van zetels en praktisch nooit komen, zo zeide hij. Daarbij doelde hij op de C.P.N.-secretaris De Groot, die men maar zelden in de Tweede Kamer ziet. Zodra de discussie binnen de C.P.N. weer mogelijk is zal de fractie-Gortzak zich onderwerpen aan de partijuitspra ken, inclusief de uitspraak over het bezetten "an de zetels. Namens zijn fractie stippelde de heer Gortzak het toekomstige beleid uit. Zo zullen de communistische rebellen een eigen or gaan uitgeven, waarin voorlichting wordt gegeven en waarin de mogelijk heid tot discussie bestaat. Ook zal de samenwerking tussen communisten en socialisten worden bevorderd. En ver der zeide de heer Gortzak dat zijn fractie uit echte communisten bestaat. „Voor anti-communisme, in welke vorm dan ook, is voor ons geen plaats aldus de heer Gortzak. VERTROUWEN OPGEZEGD De C.P.N.-dictator De Groot zeide, dat zijn partij het vertrouwen in de vier rebellen heeft opgezegd, omdat rij door hun handelingen de partij schade hebben berokkend. Zij hebben dus geen recht meer zich te geven als afgevaardigden van de C.P.N. Het niet ter beschikking stellen van de Kamer zetels noemde Paul de Groot „politiek verraad". Toen Gortzak het sprekersgestoelte verliet moest hij De Groot passeren. „Links aanhouden", zo riep een so cialistische afgevaardigde. De Kamer kon dit grapje wel daarderen. De socialistische fractievoorzitter, de heer Burger, had ongetwijfeld gelijk toen hij zeide, dat het optreden van mens de C.P.N. legde de partijdictator Paul de Groot een korte verklaring af. De twee communistische fracties hebben hun eigen vergaderruimte in de Tweede Kamer gekre gen. Zij bezetten dezelfde plaatsen aan de linker zijde van de Kamer met dien verstande dat de drie C.P.N.-ers, De Groot, Bakker en Borst, broederlijk op een bankje zitten. Voor hen zitten de vier re bellen: mevr. Lips-Odinot, Gortzak, Wagenaar en Brandsen. alle communisten voor hem volstrekt verwerpelijk is. Of dit optreden nu komt uit een hoek met één, twee of ze ven fractievoorzitters. Wat Wagenaar en Gortzak nu overkomt is de conse quentie van het systeem dat zij aan hangen. De verzetsstrijder Wagenaar wordt nu door het slijk gehaald. Waar waren Gortzak en Wagenaar toen Goedhart en Koos Vorrink door de communisten door het slijk werden ge haald? Gortzak en Wagènaar blijven communisten. „Dan hopen zij op het zegevieren van al die walgelijkheden, waarvoor zij nu zelf een klein deel hebben ondervonden", zo besloot de heer Burger zijn korte redevoering. De andere fractievoorzitters hadden geen behoefte zich in een debat over de ver klaringen van beide communistische fractievoorzitters te begeven. De Franse regering is gisteravond gevallen na de uitslag van de stemming in de Nationale Vergadering over haar politiek ten aanzien van Tunesië. Blijkens de eerste telling der stemmen werd de regering verslagen met 329 tegen 260 stemmen. Premier Gaillard, die tijdens het debat met veel vuur het standpunt van de regering verdedigde, zal het ontslag van zijn kabinet aan president Coty aanbieden. Het ging niet om een vertrouwensstemming. In Monaco heeft Prinses Gracia, zoals deze foto toont, 20 ladingen dynamiet tot ont ploffing gebracht en daarmee officieel een begin gemaakt met de aanleg van twee nieu we spoorwegtunnels in het vorstendom. De tunnels, die in ongeveer drie jaar voltooid zullen worden, zullen er voor zorgen, dat het treinverkeer door het rotsachtige Monaco aanzienlijk sneller zal ver lopen. Prins Rainier (links) en een ingenieur met een ste vige helm op, keken glim- lachend toe toen de Prinses door een druk op een „Deto- nator" tonnen rots in be- weging bracht. Overstromingen in Polen Poolse militairen zijn begonnen met het wegvoeren van mensen en dieren uit zeventig dorpen in het ten noorden van Warschau tussen de rivieren Boeg en Narew gelegen gebied, dat door overstromingen wordt bedreigd. Ook de dorpen in de omgeving van de meer naar het noord-oosten stro mende rivieren Boebrza en Pisa wor den door het wassende water bedreigd. WOENSDAG APRIL „Vanwaar Gehazi 2 Kon. 5:26b. KEIHARDE ZAKENLIEDEN zijn die mensen, die ten koste van alles geld willen verdienen. Zij slaan zich op de borst met de opmerking, dat zij altijd mo gelijkheden zien om de kas te vergroten en dat men van goe den huize moet komen om hen om de tuin te leiden. Dat daar bij wel eens middelen worden gebruikt, die de fatsoensnormen te buiten gaan, deert hun niet. In het Oude Testament komen we een dergelijke „zakenman" tegen. Gehazi, de knecht van Elisa, die zijn hoofd schudt over het feit, dat zijn heer zo dom is om de geschenken van Naa- man de Siriër te weigeren. Wie laat nu zo'n buitenkansje, glip pen! En Gehazi gaat doen, wat zenn meester niet deed. Maar Elisa doorzag hem en bestrafte zijn knecht op een verschrik kelijke wijze. Ook wij hebben momenten, waarop wij zijn als Gehazi. Dan komt God tot ons en vraagt wat wij gedaan heb ben. Dan kunnen wij ook niet zeggen, dat wij nergens heen zijn meester niet deed. Maar dreven hebben, dat tegen Zijn wil was. Laten wij het voor beeld van Gehazi voor ogen hou den, opdat wij niet zijn zoals hij en achter de rug van onze Heer de werken der duisternis dienen. In Djakarta is gemeld, dat de K.P. M. in Indonesië zal worden omgezet in een nieuwe inter-insulaire scheep vaartlijn onder regeringstoezicht. De beide kustmijnenvegers hr. ras. „Bruinisse" en „Brouwershaven" bren gen momenteel een tweedaags bezoek aan de plaatsen waarnaar deze schepen genoemd werden. Aangezien de haven van Bruinisse niet als ligplaats in aan merking kon komen, werd daartoe de nabij gelegen vluchthaven van Zijpe gekozen, waar hr. ms. „Bruinisse" gis- termidag om vier uur afmeerde. Ook hr. ms. „Brouwershaven" meerde in deze haven af, om vandaag gedurende de dag ten anker te gaan op de rede van Brouwershaven. Voor de bemanningen van beide schepen staat onder meer op het pro- pramma een ontvangst ten gemeente huize van de twee gemeenten, waar zowel door de burgemeester als door de commandant een toespraak zal wor den gehouden. Verder zullen de be manningen onthaald worden op een maaltijd, aangeboden door de gemeen tebesturen, de bezienswaardigheden van beide plaatsjes zullen hun worden Radio-Jeruzalem, de Jordaanse zen der, heeft gemeld dat in de strook van Gaza de noodtoestand is afgekondigd. Er zouden talrijke arrestaties verricht zijn. Egyptische strijdkrachten in het gebied waren versterkt om verdere be togingen te voorkomen. Maandag wa ren er betogingen gehouden voor te rugkeer van de Egyptische bezetting in de plaats van de V.N.-troepen, die het thans bezet houden. Dreigende watersnood in Italië 170 uur onafgebroken regenval in noord-Italië heeft ernstige materiële schade veroorzaakt. Talrijke wegen zijn door het water afgesneden. In de omgeving van Milaan is een aanzien lijke oppervlakte bouwland verwoest. In de delta van de rivier de Po is de toestand weer kritiek. De rivier wast voortdurend als gevolg van stortregens en de toevloed van dooiwater. DE BILT ZEGTt Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. In het zui den van het land iets lagere tempera turen. Elders weinig verandering in temperatuur. Radio-Djakartat Radio-Djakarta meldde gisteravond, dat de troepen, die onder commando staan van luitenant-kolonel Djamin Gintinge, de militaire commandant van noord-Sumatra, thans het gehele ge bied van de oostkust van Sumatra in handen hebben, evenals het gebied van Tapanuli. In Tapanuli zouden de op standige troepen in wanorde het bin nenland zijn ingevlucht. Radio Padang Radio Padang meldde gisteravond dat vliegtuigen der opstandelingen de bases van de Indonesische luchtmacht in Tandjong Pinang, in de Riouw- archipel, en Bandung in Weet-Java hebben gebombardeerd. Tandjong Pinang ligt ruim honderd km zuidelijk van Singapore, en is een belangrijke Indonesische marinebasis, vanwaar de regeringstroepen hun aan val op de rebellen in midden-Sumatra begonnen. Een grote landingsmanoeuvre van de regeringstroepen zou met deze lucht aanvallen zijn verijdeld. Het vlooteskader dat de laatste twee dagen bij de kust van Padang voor an ker heeft gelegen, is volgens radio Pa dang weer weggevaren. De radio voeg de hieraan toe, dat daaruit kan wor den afgeleid, dat de algehele aanval, die vandaag door de regeringstroepen zou worden ingezet, verkeerd is ge gaan. Verdrag tussen Joegoslavië en Indonesië In een gisteren in Djakarta gepubli ceerd economisch verdrag tussen Joe goslavië en Indonesië, wordt van de zijde van Joegoslavië verklaard, dat Indonesië voor zijn entrepothandel naar Europa gebruik kan maken van Joegoslavische havens. Verwacht wordt, dat dit verdrag de inluiding zal zijn van de door Indone sië aangekondigde politiek van om schakeling van de traditionele handels kanalen in Nederland. De uitslag van de stemming wordt gezien als: 1. een protest tegen de druk, die Eisenhower op de Franse regering heeft uitgeoefend en die men als ongepast beschouwd; 2. een motie van wantrouwen tegen Gaillard, die volgens de Nationale Vergadering de Tunesische kwestie op een slappe manier heeft behan deld. De regering verbond aan het debat over de politiek t.a.v. Tunesië de aan vaarding van de voorstellen van de Amerikaanse diplomaat Murphy en zijn Britse ambtgenoot Beely, die „goede diensten" hebben verleend om de vastgelopen Frans-Tunesische be sprekingen weer op gang te helpen. Op zijn persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, gezegd, dat de Verenigde Staten bereid blijven om op diplomatiek plan met de Sowj et-Unie te praten, maar dat nog geen definitieve datum is vastgesteld voor de ambassadeurs conferentie in Moskou. De minister zei niet precies te weten wanneer de westelijke landen zouden antwoorden op het Russische voorstel van vrijdag, op 17 april in Moskou be sprekingen te beginnen ter voorberei ding van een topconferentie. De wes telijke nota's werden nog opgesteld. Zij verschilden niet belangrijk en kwamen in strekking met elkaar over een. Op de vraag of de V.S. zullen wei geren een topconferentie bij te wonen als de Sowjet-Unie op lager plan geen hoofdzaken wil aansnijden, antwoord de Dulles thans geen beslist antwoord op de vraag te willen geven. Dit was een zaak van president Eisenhower. Volgende Amerikaanse kunstmaan Op de Amerikaanse raketbasis te Cap Canaveral is men met het monte ren- van een Vanguardraket voor het lanceren van een nieuwe kunstmaan, begonnen. Als alles naar wens verloopt zal de kunstmaan over een dag of tien gelanceerd kunnen worden. Tijdens de demonstratie van de Britse Labour-Partij tegen de proeven met kernwapens welke op Trafalgar Square in Londen is ge houden, maakte een oplettend fotograaf dit zeldzame plaatje van een breed lachende Aneurin Be- van, die boven een stoppelig gelaat een alpino-petje droeg. Naast hem zien we Hugh Gaitskell, de leider van de Labour-Partij. Het Landbouw-Economisch Instituut (L.EJ.) blijkt zich voor een bedrag van niet minder dan 12 miljoen gulden vergist te hebben, zo meldde de Volks krant. DIT INSTITUUT, dat onder meer de kostprijzen voor de verschillende landbouwprodukten berekent, had ook uitgerekend hoeveel het invoe ren van de werkclassificatie voor landarbeiders zou kosten: 32 mil joen gulden. De regering was echter maar bereid die werkclassificatie voor de helft door te voeren: het mocht maar 16 miljoen gulden kos ten. DE HOOFDAFDELING Sociale zaken van het Landbouwschap ontdekte echter, dat het L.E.I. zich vergist had. Invoering van de werkclassifi catie kost maar 18 tot 20 miljoen gulden. HET IS mogelijk, dat deze ontdekking gevolgen heeft voor het invoeren van de werkclassificatie. In ieder ge val gaat de hele zaak terug naar het College van Rijksbemiddelaars en naar het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. getoond. De burgerij van Bruinisse en Brouwershaven krijgt ruimschoots da gelegenheid de mijnenvegers te bezich tigen. Het wrak van de bij Zijpe gezonken baggermolen lag gisteren bjj eb onge veer een meter onder water. Bij gunstig weer zal een duiker af dalen en proberen staaldraad onder de molen door te brengen. Men wil dan het gat dichtlassen. Er is een nieuwe vervolging inge steld tegen de voetbaltoto van de K.N, V.B. Ditmaal werd de heer L. Brunt (in zijn functie van secretaris-penning meester van de K.N.V.B.) door het openbaar ministerie gedagvaard we gens overtreding van de Loterij wet in de periode van 1 september 1957 tot 1 november 1957, de periode waarop het onderzoek betrekking heeft gehad, De zaak zal op donderdag 24 april a.s. voor het kantongerecht te Den Haag worden behandeld. Gistermorgen om 11.15 uur is een F-84-thunderstreek van de vliegbasis Eindhoven tussen Straatsburg en Freu- denstadt in west-Duitsland veronge lukt. Het toestel was bezig met een laag vliegoefening en heeft daarbij de grond geraakt, waarna het is geëxplodeerd. De vlieger verloor hierbij het leven. De piloot was de 26-jarige reserve le luitenant-vlieger-waarnemer J. M, Kalis uit Eindhoven. Hij was gehuwd en vader van een kind. Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van de heer Droes sen (katli. v.) over de reorganisatie van de afdeling grond- en pachtzaken op het ministerie van landbouw is uit gelopen op een motie van de interpel lant, die mede was ondertekend door de heren Kikkert (c.h.), Biewenga (a, r.) en Den Hartog (lib.). In deze motie wordt als oordeel uitgesproken, dat de reorganisatie grote gevaren inhoudt voor een objectief en doelmatig beleid. Minister Vondeling werd in dit voor stel uitgenodigd te streven „naar een oplossing, die enerzijds de eenheid en onafhankelijkheid van de behandeling van de grond- en pachtzaken veilig stelt en anderzijds een goede coördina tie met andere bij dit beleid betrokken afdelingen en diensten waarborgt". De bewindsman van landbouw had tegen dit laatste geen bezwaar. Hij begreep niet veel van de kritiek van de Kamer, omdat het hier geldt een interne reor ganisatie, waarmede geen geld is ge moeid. Men kan nu o.a. wel het be zwaar hebben dat het grond- en pacht- prijsbeleid bij de afdeling „prijzen" van de directie van de voedselvoorzie ning is ingetrokken, maar niemand heeft gezegd hoe er dan wel precies ge reorganiseerd moet worden. De be windsman wilde echter zoveel moge lijk rekening houden met de wensen van de Kamer. Het beste vond hij ech ter om maar rustig af te wachten hos deze reorganisatie nu verloopt. Met na druk stelde minister Vondeling, dat het niet zijn bedoeling is het beleid voor gronden afhankelijk te maken van da produktenprijspolitiek. Over de motie zal heden worden gestemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1