Westelijke mogendheden zijn bèréid tot ambassadeursconferentie 15 Zorgvuldige voorbereiding blijft gewenst Nieuwe watertoren NO.-wldei Acht Franse voetballers spoorloos verdwenen Opstandelingen bestoken met zware artillerie Makassar Tweede Russische kunstmaan in zee gestort Wegens berichten uit Sumatra Drink vettere melk NIEUWE PERZISCHE KEIZERIN INDONESISCHE 'AMBASSADEUR IN ROME STUURDE TWEE MILJ.NAAR PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND T egemoetkoming aan Russische voorstellen Ambassaderaad op Haïti doodgeschoten Rebellenfront in staat van wanorde Brand in militair barakkenkamp te Middelburg MMilMÜIBIW Overeenstemming inzake legeringskosten Britten in Duitsland Vier bevinden zich in Tunis WEU-commissie verwerpt plaii'Rapacki Ned* zeelieden zagen vuurbol Relletjes in Brits garnizoen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3984 Directeur: JACQ DE SMIT Boerderij afgebrand Gistermiddag is brand uitgebroken in een leegstaande boerderij van de beer G. Dilling te Bonnerveen, ge meente Gieten. Het loonbedrijf Mar tens te Bonnerveen had in de schuur bij de boerderij twee rooimachines en een groot aantal pakken stro onderge bracht. Boerderij en schuur met inhoud gin gen geheel verloren. De boerderij en öe landbouwmachines waren verze kerd. De ambassaderaad van de ambassade van Haiti te Washington, S. Devieux, Is in de ambassade doodgeschoten. Volgens Amerikaanse persbericsten is André Toussaint, eerste secretaris van de ambassade, de dader. Een func tionaris van de ambassade had gezegd, dat de ambassaderaad pas een .brief had ontvangen waarin het ontslag van Toussaint werd gelast. Roger Drey- fuss, een ambassadesecretaris, zei, bij het binnengaan van het kantoor van Devieux Toussaint gezien te hebben met een revolver in zijn hand en kort nadat hij met schieten was begonnen. Dreyfuss zei te menen, dat Devieux twee of drie kogels in de borst had ge kregen. Volgens uit midden-Sumatra ontvangen berichten zou Makassar door opstandige troepen worden beschoten met zware artillerie. De bevolking van Makassar vlucht de stad uit, zo werd gezegd. Radio-Medan meldde, dat na de aan vallen van zondag het gehele rebellen- front in Sumatra in een staat van wan orde verkeert. Verwacht wordt, dat het grootste deel van Tapanoeli binnen en kele dagen ln handen der regerings troepen zal zijn, daar het moreel der opstandelingen is verslapt en zij het niet tegen de regeringstroepen kunnen volhouden. OVERGAVE Volgens Radio-Padang hebben 25 soldaten van de centrale regering m Optreden hoofdstedelijke brandweer voorkwam erger Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf is brand ontstaan in een van de houten barakken van het militaire kamp van de COAK op Modderoord in Middelburg. Het vuur werd aangewak kerd door de vrij sterke noordoosten wind. Dank zij echter snel ingrijpen van de Middelburgse brandweer kon den de vlammen binnen een half uur worden gedoofd. Aan de barak werd flinke schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Dit was het enige, wat wij konden vernemen van de mili taire instanties, die ook nu weer spaar zaam met de inlichtingen waren. Uit andere bron vernamen wij, dat het op treden van de Middelburgse brandweer voorkomen heeft, dat de brand zich in een kort tijdsbestek snel kon uitbrei den, waardoor de schade aan het ba rakkenkamp nog groter zou zijn ge worden. In de afgelopen 24 uur zijn bijna tweehonderd Algerijnse opstandelin- Êen in gevechten met Franse veilig- eidstroepen gesneuveld of gevangen genomen. In het binnenland zonnig In de kustprovincies tijdelijk veel bewolking met hier en daar motregen of mist, vrij koud. Elders weinig be wolking, droog weer en ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. het oostelijk deel van midden-Suma tra zich overgegeven aan de strijd krachten van de opstandelingen. Zij zouden hiertoe zijn overgegaan wegens gebrek aan voedsel en munitie. Djakarta heeft meegedeeld, dat le den van het rebellenleger in noord- Celebes zich hebben overgegeven en de eed van trouw aan de centrale rege ring hebben afgelegd. „MEISJESLEGER" Een nationalistisch partij-orgaan heeft gemeld, dat luitenant-kolonel Hoessein, de commandant van de op standelingen, vrouwelijke leerlingen van middelbare scholen aanwerft voor aansluiting bij zijn troepen. Knap uitziende meisjes worden op geleid tot spionnen en zouden tot taak krijgen leden van de regerings troepen over te halen zich bij de ge lederen der opstandelingen aan te sluiten. Ook wordt gemeld, dat in noord- Celebes een „meisjesleger" Is opge richt. Vele van de meisjes uit Mena- do die voor het „meisjesleger" hebben getekend, dragen namen als Beatrix, Sientje, Nellie e.d. GEEN COMMUNIST „Er bestaat geen reden om Indonesië ervan te beschuldigen, dat het naar het communistische blok overhelt, om dat het wapens heeft gekocht in oost- Europese landen". Dit heeft een woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag ver klaard. Hij zeide, dat Indonesië verschillen de keren zonder resultaat heeft ge tracht wapens aan te kopen zowel in de Ver. Staten als in west-Europa. Dit heeft ertoe geleid, dat de regering werd genoodzaakt, zich ter wille van het handhaven van de nationale vei ligheid elders wapens aan te schaffen. „Dit betekent echter niet, dat Indone sië zijn onafhankelijksheidspolitiek laat varen", aldus de woordvoerder. Bij Emmeloord in de Noord Oostpolder wordt op het ogenblik een 65 meter hoge watertoren ge bouwd, waarin een carillon zal worden aangebracht en waarin ook een lift zal worden geconstrueerd. De gelden voor het aanschaffen van het carillon worden door de bewoners van de Polder bijeenge bracht. De foto toont de water toren in aanbouw. Besprekingen in de NAVO hebben geleid tot het vinden van „een moge lijke basis voor overeenstemming" in het west-Duits-Britse geschil over de legeringskosten van Britse strijdkrach ten in Duitsland, aldus een gisteravond te Parijs gepubliceerd communique van de NAVO. Volgens onofficiële berichten te Pa rijs zal de voorgestelde oplossing waar schijnlijk op drie elementen berusten. In de eerste plaats zal Duitsland waar schijnlijk in de komende drie jaar jaar lijks 100.000.000 tot 150.000.000 gulden aan Groot-Brittannië betalen. Groot- Brittannië zou daarentegen zijn strijd krachten in Duitsland mogen beperken tot iets minder dan 50.000 man. Verder zal west-Duitsland, aldus de officiële berichten, voortijdig zekere naoorlogse schulden aflossen. Tenslotte zal de bondsrepubliek meer geld er is gesproken over 1.000.000.000 gulden storten op haar rekening te Londen voor de aankoop van wapens. Ben Zwi naar Nederland Isaac Ben Zwi, de president van Israël en mevrouw Ben Zwi brengen in juli een kort bezoek aan Nederland. Daar na gaan zij enkele dagen in België doorbrengen en de internationale ten toonstelling ln Brussel bezichtigen. Ruim twintig jeugdige Cyprioten zijn maandag in arrest gesteld in ver band met de aanslag op een Britse militair te Famagusta. Acht Franse beroepsvoetballers, allen geboren in Noord-Afrika en spelend voor eerste divisieclubs zijn spoorloos verdwenen, aldus is te Parijs meegedeeld. Men ver moedt dat het Algerijnse nationale bevrijdingsfront hier de hand in heeft. De vermiste spelers zijn al len Algerijnen. Van het team van Monaco zijn vier spelers verdwenen; van Bordeaux drie en ook de Franse International Mek- loufi. Later werd gemeld, dat hoogstwaar schijnlijk niet acht, maar twaalf voet ballers zijn verdwenen. Het staat vast, dat tenminste vier Algerijnse voetbal lers zich ln Tunis bevinden. De westelijke mogendheden zijn bereid, de volgende week bespre kingen in Moskou op ambassa deursniveau te beginnen, ter voor bereiding van een topconferentie tussen oost en west, zo is in wel ingelichte kringen te Parijs verno men. Het westen blijft echter op het standpunt staan, dat de top conferentie zorgvuldig voorbereid moet worden. De permanente raad van de NAVO- landen is het gisteren eens geworden over de grote lijnen van het westelijke antwoord op het Russisch voorstel, dat de ambassadeurs van Engeland, de V.S. en Frankrijk in Moskou bijeenkomen, zulks overeenkomstig de westelijke suggestie, dat de ambassadeurs in de tweede helft van april bijeenkomen. TEGEMOETKOMING De Britse, Franse en Amerikaanse antwoorden worden zodanig opgesteld, dat zij aan het Russische voorstel tege moetkomen maar Moskou tevens niet in twijfel laten, dat het westen nog steeds volhoudt, dat de kern5 van de voornaamste vraagstukken in het ge ding besproken dient te worden en niet slechts de kwestie van procedure, aldus de aangehaalde navo-kringen. VOLGENDE WEEK Naar men meent te weten, zullen de westelijke antwoorden vermoedelijk de komende dagen of misschien donder dag verzonden worden. Als de Russen bereid zouden zijn de ambassadeurs conferentie te beginnen zonder hieraan voorwaarden te verbinden, zou deze bijna onmiddellijk kunnen aanvangen, b.v. in het begin van de volgende week. INGEWIKKELD De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft de hoop uitgesproken, dat de voorbereidende besprekingen voor een topconferentie ertoe zullen leiden, dat men later op Boterdeskundigen Breng vettere melk met zo mogelijk een natuurlijk vetgehalte in de handel, juist daar waar thans laag gestandaar diseerde melk wordt verkocht. Moedig het melkverbruik aan, in het bijzonder op scholen en op ander maatschappe lijk gebied. Zorg voor een vergroting van het boterverbruik door het tot el kaar brengen van de prijzen van boter en margarine en maak er propaganda voor met alle beschikbare effektieve middelen. Zo luidt de raad van de boe- renorganisaties van de dezer dagen te Londen gehouden tweedaagse boter- conferentie, bijeengeroepen door de internationale federatie van agrarische producenten IFAP, waarvan de drie Nederlandse centrale landbouworgani saties lid zijn. DULLES .Ingewikkeld. belangrijke punten tot overeenstem ming zal kunnen komen. Het ontwapeningsvraagstuk is zo in gewikkeld, aldus de minister, dat het buitengewoon moeilijk is binnen een te voorspellen periode een alomvatten de ontwapeningsovereenkomst te slui ten. De Amerikaanse regering is echter van oordeel, dat het misschien moge lijk zal blijken te zijn voor enkele on derwerpen van dit vraagstuk een rege ling te vinden. Dulles zei verder, dat het een illusie Is te menen, dat er iets kan worden ge daan zonder voorbereiding. Het onder werp leent zich niet voor een oplossing in vage algemeenheden. Koningin Elisabeth, de grootmoeder van koning Boude wijn der Belgen, heeft een „vriendschappelijk gesprek" gehad met de Russische minister-presi dent, Chroesjtsjef, aldus heeft Tass ge meld. Dit is een recente toto van de 19-jarige Safieh Afkhami, het knappe studentje, dat wordt genoemd als de mogelijke toekomstige keizerin van Per- zië, Safieh heeft de afgelopen zes jaren in Engeland gestu deerd op een kostschool. Men gelooft dat de moeder*van de Sjah van Perzië een huwelijk van haar zoon met Safieh op hoge prijs zou stellen: zij heeft haar keuze gemaakt uit de foto's die vooraanstaande families in Iran van hun dochters naar het Hof hebben gezonden op haar verzoek. Geruchten willen, dat de moeder van Safieh haar doch ter gaarne zou zien huwen met de jonge Aga Khan. DINSDAG APRIL „Want ik schaam mij het Evan gelie niet...." Romeinen 116a PAULUS komt er eerlijk voor uit, dat hij in Christus zijn Vriend en Leraar heeft gevon den. Dat bewijzen trouwens wel de daden van de grote apostel. Hij schaamt zich het Evangelie niet, dat immers voor hem, zoals hij in de brief aan de Romeinen zegt, „een kracht Gods is tot be houd voor een ieder die gelooft, eerst voor den Jood, maar ook voor den Griek." Bezien wij dit woord van Paulus in het licht van onze tijd, dan mogen we ge rust zeggen, eerst voor de Ameri kaan, voor de Nederlander, de Indonesiëer, de Zuidafrikaanse neger, maar ook voor de Rus, voor de Chinees, de Egyptenaar, de Cubaan, de Algerijn, en och, we kunnen zo nog even door gaan. Het Evangelie van Jezus Christus is immers voor iedereen bedoeld. En al behoeven wij niet als Paulus verre reizen te maken om hen, die Jezus Christus niet willen erkennen of vaag van Hem gehoord hebben, maar Hem verder niet hebben aangenomen; tot de Heiland te brengen, tóch kunnen wij staan in dienst van Hem. Eenvoudig door onze onge lovige of twijfelende broeder te wijzen op den Heer. We moeten ons er niet voor schamen, dat wij het Evangelie aannemen. We moeten niet slechts voor ons ge loof uitkomen, wanneer het in onze kraam te pas komt, maar altijd, onder alle omstandighe den. De defensie- en bewapeningscom- missie van de W.E.U. (West Europese Unie) heeft gisteravond in Parijs het door Polen voorgestelde plan-Rapackl voor een atoomvrije zone in midden- Europa verworpen. De commissie noemde het plan „een politieke val strik". De commissie keurde met 11 tegen 4 stemmen een ontwerpresolutie van Nederland goed. Hierin wordt een mening gegeven over de militaire gevolgen van een po litiek van „disengagement" (onder „disengagement" verstaat men een vermindering van de spanning tussen het westen en oosten door middel van een militaire neutralisering van een gebied in midden-Europa). De raad gevende vergadering van de raad van Europa had hierom gevraagd. De re solutie zal dan ook worden ingediend op een bijeenkomst van de raadgeven de vergadering, die van 28 april tot 3 mei in Straatsburg zal worden ge houden. De ontwerpresolutie acht een poli tiek van „disengagement" een „dode lijk gevaar" voor het westen als 1. de Russen zich niet op politiek ga- bied terugtrekken uit dat deel van Europa dat ze nu bezetten en be heersen en 2. er niet een algemeen ontwapenings- overeenkomst tussen het oosten en westen tot stand komt, waarvan da naleving grondig wordt gecontro leerd. Voorts wordt hierin een beroep ga- daan op de leden-landen van de W.E. U. politieke en militaire voorstellen, gebaseerd op het standpunt van de mi litaire leiders van de N.A.V.O., te doen, waarin wordt aangegeven welke we derzijdse concessies gedaan kunnen worden zonder de defensieve kracht van het westen, met inachtneming van een aanvaardbare risico, te verzwak ken. Naar verluidt zou de tweede Russische kunstmaan gisteroch tend voor de oostkust van de V.S, neergestort zijn. De bemanning van het Nederlandse tankschip Mitra heeft geseind, dat maandag ochtend een vuurbol met een staart van vonken en rook is waar genomen. Bewoners van Barbados meldden een komeetachtig voor werp met een vurige staart gezien te hebben. Kort daarna heeft een Noors weer kundig schip gemeld, de kunstmaan duidelijk waargenomen te hebben voor de kust van Noorwegen. Een woordvoerder heeft te Geneve, na mens Sutan Mohamad Rasjid mede gedeeld, dat de voormalige Indone sische ambassadeur te Rome aan de tegenregering in midden-Sumatra ongeveer f 2 miljoen heeft doen toe komen. Dit bedrag had de centrale regering naar Italië doen overmaken ter financiering van de vaart naar Indonesië van twee oorlogssche pen die zij in Italië heeft gekocht. De woordvoerder deelde mede, dat Rasjid de Indonesische regering op de hoogte heeft gesteld van zijn daad. Het geld, aldus de woordvoer der, blijft het eigendom van de In donesische regering in afwachting van een oplossing van het conflict. Het maakte geen deel uit van de fondsen van de ambassade, daar het door Djakarta was overgemaakt voor een speciaal doel. De woordvoerder deelde nog mede, dat drie andere leden van de ambassade staf te Rome zich hadden aangeslo ten by de tegenregering. Het observatorium van Bonn is van mening, dat Spoetnik 2 een week ge leden in tweeën is gebroken. De twee stukken waren zondagavond boven West-Duitsland zichtbaar. Het kleinste stuk zou boven de Atlantische Oceaan uit elkaar gevallen kunnen zijn, ter- wyi het grotere stuk nog korter tyd zijn baan om de aarde zou kunnen be schrijven. Maandagavond maakte Tass bekend dat Spoetnik 2 gistermorgen ln de dichtere luchtlagen van de atmosfeer was gekomen en uit elkaar was gevlo gen. Delen ervan moesten neergeko men zyn in zuidoostelijke richting over de kleine Antillen en de Atlantische Oceaan. Een Britse militaire woordvoerder ln Bonn heeft verklaard, dat als gevolg van ongeregeldheden, die zondagavond ontstonden onder Britse troepen, die te Sennelager zijn gelegerd een mili tair dodelijk werd gewond, twee mili tairen ernstig ziek ziin geworden en drie anderen eveneens gewond werden. De zaak wordt onderzocht en vier mi litairen bevinden zich in arrest. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.43 u„ onder 19.88 u. Maan op 4.34 u„ onder 17.10 u. Hoogwater woensdag 16 april: Vlissingen: 0.34 u. 1.68 m., 13.04 u. 1.92 m. Terneuzen: 1.04 u. 1.84 m„ 13.30 u. 207 m. Wemeldinge: 2.07 u. 1.28 m., 14.34 u. 1.60 m. Zierikzee 1.37 u. 1 98 m„ 14.10 u. 1.39 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1