FRANKRIJK WEER BEREID MET TE PRATEN TUNESIE 14 Overval op Rotterdamse taxichauffeur mislukte Nat. Vergadering van paasreces teruggeroepen Verzoeningsstandpunt gevolg van Amerikaanse druk Opstand in Midden-Sumatra binnen een week onderdrukt Nieuwe landing op Celebes Wachters in de Alpen Aanzienlijke fraude bij Amsterdams verkoopkantoor PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee heidebranden op de Veluwe Verklaring van Soehrandrio: Troepen rukten Tapanoeli binnen Vloot samengetrokken voor Padang Agent gewond bij vechtpartij Inbraak in villa te Naarden Oplichting voor minstens f 50.000 Twee personen gearresteerd Met baksteen op schedel geslagen Onder vallende tractor gedood Minister Hofstra en Vondeling naar Zeeland Kleuter rolde van dak Hoofdkantoor: Te: L. Vorststraat 90, Goe» telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3320; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3983 Directeur: JACQ DE SMIT H. M. de Koningin in ons land terug H. M. de Koningin is zaterdagoch tend om ruim elf uur per trein in Utrecht aangekomen. Per auto heeft zjj zich daarna naar paleis Soestdijk begeven. e Een felle brand heeft zondagmorgen in ezer korte tijd het hotel Huize De Poll te De Bilt in de as gelegd. Het pand moet geheel als verloren worden beschouwd. Ook van de inboedel en de bezittingen van de eigenaar, die juist grote voorra den had ingeslagen voor het komende sei zoen, is niets gered. Op de eerste dag van 't jaar, dat het weer enigszins tot het maken van tocht jes noodde, zijn op de Veluwe al twee heidebranden voorgekomen, namelijk een in het nationale park „De Hoge Veluwe" en een op de „Rosendaalse Hei" bij Velp. In het eerste geval werd de brand geblust door de bosbrandweerkorpsen uit Ede en Otterloo, die geassisteerd werden door een aantal bezoekers van het park. Ge bleken is, dat deze brand gesticht was door enige kwajongens. In het tweede geval trad de brandweer uit Velp handelend op. In totaal ging twee hectare heide en bos verloren. HET FRANSE KABINET heeft besloten de op paasreces zijnde Na tionale Vergadering bijeen te roepen voor een buitengewone bijeen komst, die dinsdag a-s. zal worden gehouden. Het kabinet is van plan de Nat. Vergadering in kennis te stellen van haar besluiten inzake Tunesië en een bespreking hierover mogelijk te maken. De Franse regering is bereid met de Tunesische autoriteiten te beraadslagen over de nog hangende vraagstukken, waarvan de voornaamste zijn: de status van de Franse marinebasis te Bizerta; de onder Franse toe zicht staande vliegvelden in Tunesië, de bescherming van de Franse burgers in dat land en het, op last van de Tunesische regering, sluiten van vijf Franse consulaten. Boerderij door brand verwoest De grote boerderij van de heer M. de Vries te Oosterzee bij Lemmer is 'n prooi van het vuur geworden. De negentig dieren tellende veestapel kon in veiligheid worden gebracht, doch de gehele inboedel en alle landbouw werktuigen gingen verloren. Het uit zes personen bestaande gezin is bij familie ondergebracht en landbouwers in de omgeving hebben de zorg voor het vee op zich genomen. De brand is ontstaan in de schoor steen. De heer De Vries was ver zekerd. - Nog steeds bestaat de mogelijkheid, dat de Franse regering het vraagstuk van het uitoefenen van toezicht op het Algerijns-Tunesisch grensgebied aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. BEREIDHEID De zaterdagavond door het Franse kabinet genomen beslissing houdt in, dat de Franse regering thans bereid is de onderhandelingen met presi- „DE OPSTAND in midden-Sumatra zal binnen een week onder drukt zijn", zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Boebandrio, verklaard, die verder te kennen gaf, dat het einde van de opstandige beweging niet alleen zal zijn veroorzaakt door de slagen, die de strijdkrachten van de centrale regering de opstandelingen heb ben toegebracht, maar eveneens door de algemene ontreddering van de opstandige troepeneenheden. Inmiddels woedt de strijd in midden- Sumatra onverminderd voort. Volgens een bericht van radio- Medan hebben zich 125 man van de opstandige troepen in het zuiden van Asahan in midden-Sumatra over gegeven aan de troepen der centrale regering. Dit was gevolgd op hevige gevechten. NIEUWE AANVAL Troepen van de centrale regering waren gisteren diep doorgedrongen in Tapanoeli. Deze aanval, samen met de nieuwe landing op Celebes, volgt na een periode van twee we ken van betrekkelijke rust aan de grenzen van het ingekrompen ge bied van de opstandelingen in mid den-Sumatra. Volgens berichten uit Medan zou in Tapanoeli hevig wor den gevochten. Berichten uit Djakarta zeggen, dat het grootste deel van de Indonesische zeevarende vloot thans is samen getrokken voor Padang. Grote groe pen vluchtelingen zouden deze stad en Boekit Tinggi verlaten, aldus radio-Djakarta. In midden-Sumatra bestaat thans de dienstplicht voor jon gemannen en er is een uitgaansverbod Ingesteld. „TOT DE LAATSTE MAN" De woordvoerder van de tegen regering heeft meegedeeld, dat de troepen van de centrale regering van daag of morgen een aanval zullen ondernemen op Padang. Tot de op standige troepen is een dagorder ge richt, waarin hun wordt verzocht door te vechten „tot de laatste man". In de dagorder wordt gezegd dat „deze heilige oorlog" een gevolg is van de „domheid van het regime van Soe- karno. Te Nieuw-Dordrecht (Dr.) is zaterdag middag tengevolge van brand een loods van een dors- en sproeibedrijf en het er naast gelegen woonhuis verloren gegaan. De totale schade wordt op meer dan tweehonderdduizend gulden geschat. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. DE BILT~ZEGT: Meer bewolking Tijdelijk meer bewolking, voorna melijk in de kustprovincies, maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind tussen noordoost en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Hoogwater dinsdag 15 april: Vlissingen: 12.21 u. 1.77 m., u. m. Terneuzen: 0.20 u. 1.66 m., 12.47 u. 1.93 m. Wemeldinge: 1.18 u. 1.15 m., 13.44 u. 1.49 m. Zierikzee: 0.49 u. 0.98 m., 13.21 u. 1.31 m. dent Bourguiba te hervatten, zonder dat laatstgenoemde zich eerst in be ginsel bereid verklaart in te stem men met het houden van toezicht in het Algerijns-Tunesische grensge bied. Hiermede is de Franse regering in aanzienlijke mate teruggekomen van haar verleden maand ingenomen standpunt, toen zij, onder conservatie ve druk te kennen gaf, dat onderhan delingen met Tunesië geen zin hadden, zolang het vraagstuk van toezicht in het grensgebied met Algerije niet was opgelost. AMERIKAANSE DRUK Van Franse regeringszijde werd nog verklaard, dat de steun der conserva tieve ministers, die gedreigd hebben met ontslag uit het kabinet, voor het meer verzoeningsgezinde standpunt dat premier Gaillard thans inneemt een aanwijzing is voor de sterke druk, die door de Amerikaanse regering in deze is uitgeoefend. Premier Gaillard zal er, naar ver luidt, in de Nat. Vergadering de na druk op leggen, dat onderhandelingen met president Bourguiba over plaatse lijke Frans-Tunesische geschillen op geen enkele wijze afbreuk zullen doen aan het recht der Franse regering om het vraagstuk van de Tunesische hulp verlening aan de Algerijnse rebellen aan de Verenigde Naties voor te leg gen. Volgens een bericht van radio Djakarta hebben eenheden van de centrale regering een nieuwe landing uitgevoerd ln noord-Celebes alwaar de vorige maand een eerste landing was ondernomen. Deze nieuwe landing zou zijn ver richt ongeveer 90 km ten zuiden van het plaatsje Palu, op de westkust van Celehes. Volgens radio Djakarta zouden de opstandige troepen de wijk hebben genomen naar het binnenland, met achterlating van twee doden, 27 gevange nen en het verlies van verschillende motorvoertuigen. APRIL 1958 MAANDAG „En vele valse profeten zullen opstaan en velen zuilen zij ver leiden". Matth. 2411. DE OLIJFBERG was een der oorden, waar Jezus dikwijls ver toefde met zijn discipelen. Daar op die hoogte even buiten Jeru zalem, daar sprak Jezus zijn rede uit over de laatste dingen. De Zoon des Mensen waarschuwde daarin voor de valse Christus sen en de valse profeten, die zul len opstaan tegen het einde der tijden. De wetsverachting zal toe nemen, omdat de liefde verkilt. Maar wie volhardt tot het einde, die zal behouden blijven. Wan neer wij de dingen in de wereld om ons heen aanschouwen, dan bekruipt ons vaak het gevoel, dat het op aarde krioelde en krioelt van de valse profeten. Behalve het Woord van Jezus Christus, dat ons wees op het gevaarlijke, dat deze lieden met zich bren gen, waarschuwt.ons hiervoor de historie. Hoevele keren zijn niet mensen, die zich opwierpen als „nieuwe geestelijke leidslieden, die de ware godsdienst predik ten", van hun troon gestoten. Machten komen en machten ver dwijnen. En al lijkt het alsof sommige machten, sommige sy stemen, sommige bewegingen en sommige geestelijke groeperin gen hardnekkig blijven bestaan en onuitroeibaar zijn, toch is er slechts één Macht, die alle stor men zal doorstaan: de macht van Jezus Christus. Niemand ter we reld is in staat deze Macht te breken. Zo gij profeten volgt, vergewis u dan, dat u de Ware volgt, want slechts Die kan u redden. Een agent van politie is zaterdagavond vrij ernstig gewond bij een vechtpartij met een zeer groot aantal Amsterdam mer» voor een cafetaria op de Maurits- kade. De agent struikelde tijdens een worsteling, viel op de grond en kreeg en kele mensen boven op zich. De man ls later met een hersenschudding en eea gebroken jukbeen overgebracht naar het ziekenhuis. Het begon allemaal tegen half elf met een politiemelding door de eigenaar van een cafetaria, waar een beschonken man het interieur kort en klein sloeg. Een po- litieradiowagen ging erop af, doch de bel. de agenten ontmoetten bij de arrestatie van de dronken man dermate verzet, dat zij assistentie noodzakelijk achtten. Op nieuw arriveerden enkele radiowagens met politiemannen, doch ook het publiek groeide aan en koos partij tegen de man nen van het gezag. Eerst nadat vijf radio wagens naar de plaats waren gedirigeerd en er enkele schoten waren gelost, trok het publiek langzaan, terug. De politie heeft drie personen gearres teerd. De-ionge soldaten, die deel uitmaken van het Italiaanse elitekorps, de „Al- pini", krijgen een opleiding, die haast bovenmenselijk te noemen ls: met vol le bepakking en gedeelten van zware wapens moeten zij de Alpen in, waar bij loodrechte wanden overwonnen moeten worden (foto links), terwijl de zware loop van een mortier hen naar beneden trekt. Op de rechter foto zien we twee man nen die een steile plek bijna bedwon gen hebben. De werkzaamheden voor gerepatrieerden Naar wordt medegedeeld zal de stichting centraal comité voor kerke lijk en particulier initiatief voor so ciale zorg ten behoeve van gerepa trieerden, haar werk ten behoeve van de gerepatrieerden voortzetten onder gironummer 850. Schoten langs de Turks-Syrische grens Volgens berichten in de Syrische pers zijn er aan de Syrische-Turkse grens schoten gewisseld tussen Syri sche grenswachten en een Turkse pa trouille douaniers, welke laatste een troep Turkse smokkelaars tot op Sy- risch gebied achtervolgde. Een Syriër was gewond geraakt. Eerste druiven nog duur Aan de veiling „Westerlee" in De Lier werden de eerste Frankenthaler druiven van dit seizoen aangevoerd door de kwekerij J- M. Keijzer. Zij brachten f8,50 per kilo op. Buit: f 10.000, Enige inbrekers hebben een goede slag geslagen in de villa van de heer W. te Naarden. Toen de bewoner zaterdagavond laat thuiskwam, was zijn huis geheel overhoop gehaald. Via een glas in lood raampje waren de inbrekers binnengekomen en had den een speurtocht door het gehele huis gemaakt. Uit een brandkastje haalden zij een bedrag van f5500, benevens f350 aan buitenlands geld. Verder hebben zij nog meegenomen vier nieuwe herenkostuums, waar onder een smoking, een nieuwe heren jas, vier paar nieuwe schoenen, voorts een gouden schakelarmband, 'n gou den ring met diamanten en parels en een gouden heren-armbandhorloge. De mannen hebben blijkbaar deze geslaagde inbraak meteen willen vie ren. Zij hebben n.l. bovendien 35 flessen drank jenever, cognac en champagne een aantal blikjes zalm en dergelijke lekkernijen meegeno men. De totale waarde van de buit beloopt meer dan f 10.000. De Amsterdamse politie heeft twee personen gearresteerd, die er van worden verdacht gedurende enkele jaren oplichtingen te hebben gepleegd van minstens 50.000, Na een onderzoek van enkele maanden was er voldoende aanleiding om de 65-jarige Amsterdammer G. V. aan te houden, die als directeur van een verkoopkantoor bemiddeling had verleend bij het overnemen van horeca-bedrijven. Hij had hierbij de medewerking van zijn 52- jarige stadgenoot P. B., en de 58-jarige H. J. F. uit Den Haag. (Laatst genoemde is niet gearresteerd). Door middel van advertenties kwa men zij in contact met mensen, die een café of restaurant wilden kopen. Bij de eerste besprekingen, waarbij nooit getuigen aanwezig waren, gaven zij een zeer gunstige voorstelling van za ken, aldus de politie. Zij beloofden aan de adspirant koper, dat het verkoop kantoor krediet zou verstrekken om de aankoop te financieren. Ook hielden zij de gegadigden voor dat bekende brou werijen financiële medewerking zou den verlenen. De administratieve zijde van de transactie, zoals het overschrij ven van vergunningen e.d. zou door het verkoopkantoor worden geregeld. TEKENEN Hierna lieten de thans in verze kerde bewaring gestelde bemidde laars hun klant een voorlopige over eenkomst tekenen, waarin echter met kleine lettertjes onopvallend was vermeld, dat de verkoper zijn medewerking zou verlenen bij het verkrijgen van de kredieten. De adspirantkopers deden vervol gens een eerste betaling, die meestal enkele duizenden guldens bedroeg. De bemiddelaars beloofden hun „slachtoffers" dat zij hun geld terug zouden ontvangen als de transactie niet zou doorgaan. Wanneer dit ge beurde kreeg de koper het door hem gestorte bedrag terug na aftrek van de onkosten, die het verkoopkantoor be weerde gemaakt te hebben en die dik wijls meer dan de helft van de som bedroegen. Meestal trachtten de be middelaars hun klant te behouden door hem een andere transactie voor te spiegelen. KLACHTEN De politie kreeg de laatste maanden herhaaldelijk klachten over het ver koopkantoor. Bij het onderzoek is ge bleken dat het drietal in vele plaatsen van het land zijn slachtoffers heeft ge maakt. De centrale recherche van he hoofd stedelijke politie heeft zich in verbin ding gesteld met een aantal benadeel den en heeft in tien gevallen proces verbaal opgemaakt. Het staat echter vast dat het aantal slachtoffers veel groter ls. De Cubaanse regering heeft zaterdag een bedrag van honderdduizend dollar uitgeloofd voor een gevangenneming van de opstandelingenleider Fidel Castro. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.45 u., onder 19.37 u. Maan op 4.13 u., onder 16.06 u. Zaterdagavond hebben twee mannen een taxichauffeur in zijn wagen naar een stille weg gelokt en getracht hem daar bewusteloos te slaan, met de bedoeling zich van zijn portefeuille meester te ma ken. De opzet is mislukt en mede dank zi) het resoluut optreden van een om wonende konden de daders nog dezelfde avond worden gearresteerd. Het slachtoffer was de 50-jarige taxi chauffeur L. H. R. Kwisthout uit Rotter dam. Hij werd op die avond op de Cool- singel, waar zijn wagen geparkeerd stond, aangesproken door twee mannen, die een rit naar Hillegersberg wilden maken. In de Bergsche Dorpsstraat lieten zij even stoppen om nog even een café binnen te gaan. Toen zij weer buiten kwamen ga ven zij als volgende bestemming op de Ommoordscheweg, een landelijke weg aan de noordelijke grens van de stad. Ze gaven voor daar een bezoek aan een meisje te willen brengen. Vermoedelijk hebben zij maar lukraak een huisnummer opgegeven. BAKSTENEN Op het ogenblik dat de wagen dat num mer naderde, werd de chauffeur plotse ling besprongen door een van zijn passa giers, die later de 24-jarige fabrieksarbei. der B. van D. bleek te zijn. Hij kneep s mans keel dicht en probeerde hem achterover te sleuren. Tegelijk begon de ander, de 24-jarige oliewerker R. K., de chauffeur met een stuk baksteen, dat hij in zijn kleren verborgen had op de sche del te bonken. De chauffeur verloor echter niet het bewustzijn en wist zich zelfs dermate te verweren, dat hij er in slaagde het por tier te openen en om hulp te roepen. Het bleek zijn geluk te zijn, dat de wa gen vlak bij enkele woonhuizen tot stil stand was gekomen. Op het hulpgeroep kwamen enkele omwonenden naar buiten. De 45-jarige landbouwer C. Roest uit Heenvliet werd zaterdagmiddag bij het eggen van zijn land dodelijk verwond toen hij omstreeks half vijf bedolven werd onder de achterovergedraaide trac tor en de daarachter hangende egge. Hij was zaterdagmiddag bezig zijn land bouwgrond zaaiklaar te maken, waarvoor hij gebruik maakte van een achter een tractor bevestigde egge. Door onverklaarbare oorzaak geraakte de egge vast in de grond en daar de vei ligheidsketting brak, iraaide de tractor om zijn achteras, waarbij de bestuurder door de achterovervallende tractor werd mee gesleurd. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. Onmiddellijk werd de politie gebeld. Aanvankelijk wisten de aanvallers nog in de duisternis over de weilanden te ont snappen, maar een radiowagen van de politie was toevallig vrij dicht in de na bijheid en arriveerde binnen twee minu ten. Ook andere politieauto's kwamen ta hulp, zodat men over alle wegen op on derzoek uit kon gaan. Daarbij passeerde men een bns, waarin slechts twee passagiers zaten. De bus werd aangehouden en de daders waren ln de val. Want een hunner miste een schoen en de ander was kletsnat, vermoe delijk omdat hij een sloot had moeten doorwaden. Toen de chauffeur ln hen de aanvallers herkende, moesten zij wel toe geven de overval op hun geweten te heb ben. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vondeling (zie hierover pag. 3) en de minister van fi nanciën, de heer H. J. Hofstra zullen woensdag 16 april a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. Des avonds zal minister Vondeling in gezelschap van minister Hofstra bespre kingen voeren met vertegenwoordiger» van de herverkavelingscommissie-Zee land en in aansluiting daarop zullen de bewindslieden de volgende ochtend een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland, speciaal met het oog op de herverkave lingswerkzaamheden. Terwijl de moeder in de slaapkamer be zig was, is het 3-jarig zoontje Gerrit van de familie van der H. aan de Bosweg te Apeldoorn op de balustrade van een aan deze slaapkamer grenzend plat dak ge klommen. Het kind verloor zijn even wicht en tuimelde van een hoogte van bijna vier meter in de tuin. Ogenschijn lijk mankeert de jongen niets, doch hij is ter observatie in het Julianaziekenhuis opgenomen. Volgens het blad „Ittafaq" te Dacca (oost-Pakistan) zijn in de afgelopen twee maanden in oost-Pakistan 20.000 mensen aan pokken overleden. De „Ittafaq" is het blad van de Awani-bond, de regerings partij.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1