RUSSEN WILLEN CONFERENTIE NIET VOORBEREIDEN 12 Antwoord, aan westelijke mogendheden gisteren overhandigd Koud weekeinde Geen aanvaarding van westelijke voorstel? Aanval tegen centrum verzet op Sumatra *yeekl&fs KOFFIEZETTERS KRIJGEN VOORLICHTING NOOIT LATEN Britse onderwijzer kreeg brief van premier Nieuwe elementen naar voren gebracht door Sowjet>Unie ERICHT „Diplomatieke post" Bijbetalen bij tandarts NA BITTERE ERVARINGEN VAN PROEVERS W.E.U. krijgt nieuwe injecties Benzinebom gegooid Amerikaanse atoomproeven in Stille Oceaan beginnen Kat in het nauw WESTEN BESTUDEERT NOTA PRUTTELEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KONINGIN TERUG Poolse waarschuwing \n„ V ijl gram voor lekker kopje Verliezen in Algerië Zes huizen verdwenen in aardspleet OPERATIE SCHEEPSBESCHUIT fioofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes elefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred, 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Temeuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. JWet een minimum van 1, Zeeuwscli Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3981 Directeur: JACQ DE SMIT De Sowj et-regering heeft gisteren geantwoord op het voorstel van de drie grote westelijke mogendheden tot het voorbereiden van een topconferentie. De regeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk hadden op 31 maart voorgesteld de voorbereidingen voor een top conferentie te doen beginnen in de laatste helft van april door middel van de westelijke ambassadeurs te Moskou. De Russen hebben nu een datum genoemd: 17 april. De Russen hebben echter in hun antwoord op de westelijke voorstellen gisteren in een nota aangeboden ook elementen ingevoerd, die in de westelijke nota niet werden genoemd. De Russen willen, zo blijkt uit hun antwoord, dat de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, die na het overleg van de te Moskou ge detacheerde ambassadeurs zal plaats vinden, alleen ten doel zal hebben de tijd, plaats en samenstelling van een topconferentie vast te stellen. De Russen wensen de ministersbe spreking reeds te houden drie weken na het voorbereidende werk der am bassadeurs en zij willen dat thans reeds vastgesteld zien. In westelijke diplomatieke kringen meent men, dat hier wel een paar ad dertjes onder het gras schuilen. Vóór alles schijnen de Russen te willen dat de regeringsleiders hun top- De kat van de badmeester van het rwembad te Ter Apel beleeft op het ogenblik moeilijke dagen. Zo gauw het dier zich maar even buiten laat zien, wordt het direct door een groot aantal meeuwen aangevallen. Dit is al een paar maal gebeurd en daarom blijft poes nu maar thuis en kijkt alle dagen grimmig door de ramen naar de hon derden meeuwen die zich de laatste dagen heer en meester voelen in en om het zwembad. Deze vogels brengen niet alleen de poes in verlegenheid, ook de bewoners in de omgeving heb ben er last van. Waarom deze vogels zoveel belang stelling tonen voor de omgeving van het Ter-Apelse zwembad is nog niet aan licht gekomen. In geheel West-Europa voeren nu noordoostelijke winden koude lucht aan. Het hogedrukgebied boven de Noordzee zal voorlopig daar blijven en daarmee houdt het weertype aan. Dat wil zeggen dat de temperatuur, die be langrijk beneden normaal is, langzaam zal gaan stijgen louter en alleen ten gevolge van de zonnestraling. In de nacht, wanneer de wind, die uit het noordoosten blijft waaien wat in kracht is afgenomen, zal het kwik tot omstreeks het vriespunt dalen. Buien zullen niet meer voorkomen. Maiioi, tijuehjk krachtige noordoos telijke wind. Aanhoudend koud weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.51 u., onder 19.32 u. Maan op 2.58 u., onder 12.54 u. Hoogwater zaterdag 12 april: Vlissingen: 8.43 u. 1.46 m„ 21.20 u. 1.29 m. Temeuzen: 9.10 u. 1.64 m., 21.47 u. 1.47 m. Wemeldinge: 10.06 u. 1.33 m., 22.45 u. 1.02 m. Zierikzee: 9.40 u. 1.15 m., 22.14 u. 0.85 m. conferentie houden. Ook al zou de be spreking der ambassadeurs op niets uitlopen en zou de ministersconferentie (die eerst zal worden gehouden) al leen negatieve resultaten opleveren. Daarom ook willen de Russen dat de ministers van buitenlandse zaken alleen over ondergeschikte dingen (tijd en plaats) zullen spreken. Hierbij ko men waarschijnlijk geen principiële geschilpunten naar voren. RISICO Men loopt dan het grote risico, dat de topconferentie van de regerings leiders waarvan men overigens toch geen enorme resultaten mag verwach ten zal mislukken. De oorzaak daarvan zal dan o.m. ge legen zijn in het feit, dat deze confe rentie niet voldoende en niet juist is voorbereid. Wat heeft het namelijk voor zin om een topconferentie te hou den, als vooraf reeds duidelijk blijkt, dat er toch geen kans van slagen is? De Russen willen de vraag of deze kans er is, niet vooraf aan de orde ge steld zien. Willen zij daarom voor overleg tot het minimum beperken? PROPAGANDA? Achter dit alles kan een propagan distische trek zitten. Deze namelijk, dat de Russen de bijeenkomst van de regeringsleiders gaan uitbuiten voor hun propaganda. Mislukt namelijk de conferentie in wezen als gevolg van onvoldoende voorbereiding dan zul len de Sowjets met het bekende mis baar de wereld voorschotelen dat de Sowjet-Unie niets anders had gewild, dan door middel van een conferentie vrede en veiligheid garanderen. De an deren de westelijke mogendheden dus hebben het niet gewild. Het is de vraag of de westelijke lan den, tenzij zij middelen weten om de Russen op dit punt mat te zetten, op de door de Russen gestelde voorwaar den voelen voor een topconferentie. Het Russische antwoord is klaarblijkelijk geen aanvaarding van het weste lijke voorstel. Voorgesteld wordt, dat het diplomatieke voorbereidende werk in het geheel niet met een topconferentie te maken sal hebben, maar alleen met de tijd, plaats en samenstelling van een daarop volgende conferentie van ministers van buitenlandse zaken. De consequenties van de nota zullen natuurlijk zorgvuldig bestudeerd wor den, aldus de verklaring van het Witte Huis, die door Eisenhower en rijn mi nister van buitenlandse zaken Dulles is opgesteld. H. M. Koningin Juliana is gistermid dag om 16.37 uur met de Vorarlberg- express uit Innsbruck vertrokken om naar Nederland terug te keren. In Ulm stapte H. M. over in een speciale trein, die haar naar onsland bracht, Amerikaanse (aciitergronu) en Duitse (voorgrond) radioapparatuur geadresseerd aan het ministerie van buitenlandse zaken te Tunis, gefoto grafeerd in de politiepost op het vlieg veld van Nice, nadat de zending door de Franse politie in beslag genomen was. De nieuwe ambassadeur van Indo nesië in Italië Abu Hanifar, zal maan dag uit Djakarta naar Italië vertrek ken. Polen heeft de landen van het Noord- Atlantisch pact gewaarschuwd, dat be wapening van de Westduitse strijd krachten met kernwapens tot gevolg zal hebben, dat de landen van het communistische blok tegenmaatregelen nemen, meldt het Poolse persbureau PAP. De eerste dubbele bonen zijn aange voerd aan de veiling „Westerlee" te De Lier. Zij brachten f 4,80 per kilo op. De minister yan sociale zaken en volksgezondheid heeft een nieuwe be schikking uitgevaardigd betreffende de tandheelkundige hulp voor verplicht verzekerden van algemene zieken fondsen. Deze beschikking regelt o.m. de bij betalingen, welke de verzekerden voor bepaalde tandheelkundige verrichtin gen aan de tandarts verschuldigd zijn. De nieuwe regeling, die op 1 april 1958 in werking treedt, houdt verband met de tarieven, voor tandheelkundige huip, die gelden van 4 september 1957 af. Krachtens genoemde beschikking zijn de bijbetalingen voor gedeeltelijke tandprothesen (kunstgebitten) deels verhoogd, deels verlaagd. De bedragen, verschuldigd voor reparaties van pro thesen, zijn verhoogd met f 0,25 tot f 1,50, naar gelang van de aard der herstelling. Tot nu toe werd een zogenaamd sa- neringsbewijs kosteloos verstrekt. Een dergelijk bewijs wordt afgegeven als het gebit zich in gesaneerde toestand bevindt. Voor het laatste onderzoek, voorafgaande aan de uitreiking van het saneringsbewijs is de verzekerde voor taan f 1,verschuldigd. Voor tandsteenverwijdering en vul lingen wordt van gesaneerden geen bijbetaling gevraagd, van "de niet-ge- saneerde wel. Deze betaalt voor een vulling van 1 april af f 1,75, voordien f 1,50. Tot nu toe was tandsteen ver wijdering ook voor niet-gesaneerden kosteloos. Volgens de nieuwe beschik king dient de niet-gesaneerde verze kerde hiervoor een met de tandarts overeen te komen bedrag te betalen. Dit bedrag zal afhankelijk zijn van de omvang der behandeling, welke bij tandsteenverwijdering sterk uiteen loopt. Maximaal zal echter f 4,— zijn verschuldigd. Een woordvoerder van de Indonesi- doende rijst groeit. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED I hel beste bed V ooit gemaakt Haxet-Fabrieken^it Zevenbergen (/«Of/Uff// SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector sche tegenregering in Singapore heeft verklaard, dat het binnenrukken van regeringstroepen in Tapanuli het be gin zou kunnen betekenen van een al gemene aanval tegen het centrum van het verzet, leger hebben gefaald In hun strijd te- De generaals van het Indonesische gen de troepen van de tegenregering in midden-Sumatra, aldus radio-Pa- dang gisteravond. „Soekarno verklaarde dat dit een bliksemoorlog zou zijn, die in veertien dagen voorbij zou zijn, maar de strijd duurt nu ongeveer een maand en de revolutionaire republiek bestaat twee maanden". „Onze troepen doen tegenaanvallen op verscheidene fronten en wij heb ben de steun van het grootste deel der bevolking", aldus de radio. Voor de eerste keer sedert het be gin van de burgeroorlog op Sumatra schenen gisteren de leiders van de te genregering pessimistisch inzake de kansen voor een overwinning. De pre mier van de tegenregering heeft aan de pers verklaard, dat zijn regering hoopte, dat de overwinning eerder door politieke en economische factoren dan door de wapens verzekerd zou worden. De tegenregering heeft nog niet open lijk militaire hulp van het buitenland gevraagd, maar het lijdt geen twijfel dat zij binnenkort een dergelijk ver zoek zullen doen. Men schijnt echter niet te zeer ver ontrust te zijn door de vorderingen van de regeringstroepen. Sedert het begin van de burgeroor log, is de prijs van alle ingevoerde le vensmiddelen meer dan verdubbeld en sommige artikelen zijn niet te verkrij gen. Alleen de rijstprijs is niet ver anderd, daar in midden-Sumatra vol- Twee weken geleden werden de resultaten be kend van een achtdaagse proefneming naar smaak en kwaliteit van de koffie in 52 etablissementen,, café-restaurants, cafetaria's, lunchrooms en sta tionsrestauraties in het wésten des lands. Daarbij bleek aan vier koffiekeurders van de belangrijkste Nederlandse branderijen, dat het kopje koffie niet overal ideaal geschonken wordt, hetgeen overeenkomt met klachten van landgeno ten en bezoekers uit den vreemde. Uit nadere ana lysering van de onafhankelijk genoemen proefne mingen bleek, dat de gemiddelde kwaliteit van de geserveerde koffie zeker niet slecht is, maar dat door onachtzaamheid en te lang laten staan van zetsel letterlijk bittere ervaringen kunnen worden opgedaan. Directies van koffiebranderijen en de Horeca-vakpers namen het initiatief tot een „koffieparlement", dat gisteren in Den Haag is gehouden. Men besloot te beginnen met intensievevoorlichting van de afnemers van koffie, schrifte lijk zowel als mondeling. Daarbij zal gewezen worden op o.a. de juiste ver houding tussen koffie en water en de zet-temperatuur, de verhouding tussen te maken zetsel en de „omloopsnel heid" alsook de verdere zorg, die aan een kop goede koffie moet worden be steed. Op die manier hoopt men de „koffiehuishouders" te inspireren tot betere prestaties. Vermeld zij, dat vijf tot acht gram koffie voor een lekker bakje koffie nodig is en dat pruttelen en koken van koffie smaak- en reuk stoffen verjaagt. De zorgvuldigheid van het zetten en de ouderdom van het zetsel spelen echter ook belangrijke rollen. Overwogen wordt om de „kof fietest" op grote schaal landelijk te landen. herhalen. Verder wordt de mogelijk heid onderzocht om tot jaarlijkse „kof- fie-zet-wedstrijden" te komen. Men deelde mede, dat in ons land thans 2,9 kg. koffie per hoofd van de bevolking wordt verbruikt tegen 3,6 kg voor de oorlog. In de Ver. Staten is het koffieverbruik ongeveer 8 kg. per Amerikaan. Het is niet onmogelijk, dat het Nederlandse initiatief zal leiden tot „koffietests" in diverse Europese Er zijn op midden-Sumatra geen volksbetogingen meer en de enige drukte is iedere ochtend het voorbij trekken van de studenten die een mi litaire opleiding volgen. APRIE 1958 ZATERDAG „Maak u een ark van goferhout" Genesis 614. TERWIJL de reuzen uit de voortijd deden wat kwaad was in in de ogen des Heren, vond No- ach genade. En God beval hem: „Maak u een ark van goferhout". Het berouwde de Here, dat Hij de mens gemaakt had. Want het waren niet bepaald godvruchtige daden, die de reuzen bedreven. Is dit Woord uit Genesis, uit de oertijd, eigenlijk ook niet van toepassing op ons tijdsbestek? Leven wij thans ook niet in een door de zonde verscheurde we reld, waarin de boosheid der mensen een ongekende hoogte en intensiviteit heeft aangenomen? Tussen de velen, die zich van God hebben afgekeerd, leven zij, die Jezus Christus nog als hun ware Leidsman erkennen. Zij zijn als Noach, die wandelde met God. Maar zij zijn weinigen. Die Jezus volgen, maken zich een ark van goferhout, beveiligen zich tegen de aanvallen en beschimpingen van de Satan, die destijds de af vallige reuzen naar Noach zond om hem uit te lachen bij het bouwen van de ark. Indien wij niet meebouwen aan Jezus' ark, dan lopen wij onherroepelijk ge vaar meegesleurd te worden in de maalstroom, in de zondvloed van het kwaad. Dan zullen wij geen vreugde meer kennen. Maar Christus heeft Zichzelf ge geven om ons te verlossen en zouden wij dan Zijn uitgestoken Vriendenhand niet aanvaarden? In de eerste week van april hebben volgens de Franse minister van defen sie, de Franse strijdkrachten in AlgeriS 1.000 opstandelingen gedood, 17 ge wond en 251 gevangen genomen. De Franse verliezen waren gering en stonden niet in verhouding tot die der opstandelingen. De Franse minister van defensie heeft gisteren medegedeeld, dat de ministers van defensie van de zeven landen van de Westeuropese Unie da volgende week in Parijs bijeen zullen komen om te pogen de unie, die tot dusver niet veel concrete resultaten had opgeleverd, nieuw leven in ta blazen. De ministers van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Engeland, België, Nederland en Luxemburg zullen samenkomen tijdens de conferentie van drie dagen van de NAVO-minis- ters van defensie, die dinsdag in Parijs begint. Chroesjtsjef heeft een brief geschre ven aan een 45-jarige onderwijzer uit een plaatsje ergens in het noorden van Engeland, die de Russische premier en partijsecretaris gevraagd had „het ge wone volk" meer in te schakelen bij de uitwisseling op handels-, cultureel- en sportgebied. De onderwijzer had verder geschre ven er zeker van te zijn, dat de conser vatieven van Groot-Brittannië volledig met de Russen zouden samenwerken, als Chroesjtsjef het werkelijk ernstig meent met zijn vredespolitiek en niet tracht het westen te overtroeven. Chroesjtsjef antwoordde hierop, dat de Sowjet-Unie haar uiterste best doet het vertrouwen tussen de landen te be vorderen en de zakelijke, culturele en sportieve banden tussen de volkeren te versterken. En wij zijn ervan overtuigd dat de betrekkingen op deze gebieden tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie tot ontwikkeling zullen komen, omdat zij de volkeren van onze landen slechts ten voordeel zullen strekken, aldus Chroesjtsjef. Zes huizen van het Italiaanse berg dorp Trevico, 100 km. van Napels, zijn gisteren verdwenen in een 800 meter lange en 400 meter brede spleet, die twee dagen geleden ontstaan was door een aardschok, gevolgd door aanhou dende regenval. De 31 bewoners kon den zich, hevig verschrikt, in veilig heid brengen. Een geweldige hoeveel heid aarde en rotsblokken schuift nu langzaam in de richting van de spleet. Volgens ingenieurs lopen er geen an dere huizen van het dorp gevaar. De rechtbank te Dordrecht heeft de 53- jarige kok R. K. uit Werkendam veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstel- ling, omdat hij op 23 november van het vorige jaar een zogenaamde molotov cocktail in de woning van een 81-jarig« dame had gegooid. Da man had op deze wijze de aandacht op zijn belangen willen vestigen. Hij wil de namelijk een andere woning hebben, maar had bij zijn pogen daartoe, zoals hij ter terechtzitting zeide, slechts tegenwer king van de autoriteiten ondervonden. Niet aan het licht is gekomen waarom de man bij de oude dame, die eigenaresse van zijn slechte woning is, de benzine bom naar binnen had gegooid, want zij had hem steeds medewerking verleend. De officier van justitie had tegen de kok drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis geëist. NIEUWE COMMISSIE S.E.R. De Sociaal Economische Raad heeft tijdens een besloten vergadering drie nieuwe commissies ingesteld. Een vaste commissie zal tot taak krijgen 'n pre-advies over de economische toe stand des lands aan de raad uit te brengen. Een tweede commissie zal in breed verband bestuderen of de procedure, zoals deze gewoonlijk wordt gevolgd bij het opstellen van collectieve ar beidsovereenkomsten, ook moet wor den doorgetrokken bij het opstellen van sociale verordeningen door pu bliekrechtelijke bedrijfslichamen. De Verenigde Staten hebben giste ren bekendgemaakt, dat „de operatie scheepsbeschuit" de reeks proeven met kernwapens in het gebied van de Stille Oceaan die in de lente en zomer wor den genomen, op het punt staat te be ginnen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft instructies uitge vaardigd die gisteren van kracht zijn geworden. Volgens deze instructies mogen Amerikanen de „gevarenzone" bij Eniwetok tot het einde van de proe ven niet binnengaan. Het gevaarlijke gebied beslaat een oppervlakte van bijna een miljoen vierkante kilometer, om de atollen Bikini en Enibetok.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1