11 Vakbonden tonen begrip voor zorgen van regering izen mogen niet stijgen Pnji Verlaten jacht in Den Helder Prinselijk huwelijk in Luxemburg voltrokken S.E.R. vergadert vandaag zonder middenstanders VERBRÜLK CONSUMPTLEMELK LS AANZIENLIJK GEDAALD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND aprib vrijdag NA INSTORTING INTERNATIONALE ZUIVELMARKT Geen doorberekening c.a.o. in bouwkosten Nasser naar Moskou Wens van landarbeiders gaat in vervulling Verkorting van werktijd GEEF UW ZOON EEN FLINK PAK SLAAG ZAL TEGENREGERING HULP VRAGEN VAN BUITENLAND? Binnenkort verzoek Vief bonden vechten om drie zetels Geen afzet voor 25*000 ton boter Rem op produktie Nederlandse dank aan Singapore Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Te). 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad 1958 Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3980 Directeur: JACQ DE SMIT Ingezonden mededeling (Adv.) De financiële gevolgen van invoering van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor het bouwbedrijf mogen niet worden doorberekend heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid beslist. De gemeentebesturen en woningbouw corporaties is aangeraden de bestekken zodanig te redigeren, c.q. te wijzigen, dat de risicoregeling buiten werking wordt gesteld. In Cairo is gisteren officieel bekend gemaakt dat president Nasser van de Verenigde Arabische republiek tegen het einde van de maand naar de S.U. zal gaan voor een officieel bezoek, op uitnodiging van de Opperste Sowjet van de Sowjet-Unie. Radio-Padang heeft gisteravond ge meld, dat burger-employé's van de In donesische luchtmacht in Padang om bewapening verzocht hadden om te strijden voor de tegenregering. (Van één onzer redacteuren) De beslissingen van het kabinet ten aanzien van de garantie-melk prijs, de werkclassificatie en de slijtersmarge zijn in kringen van de werknemersvakbeweging niet ongunstig ontvangen. Het N.V.V., de K.a.B. en het C.N.V. hebben er volledig begrip voor, dat de instorting van de internationale zuivelmarkt onze regering voor extra financiële zorgen stelt. Een volledige invoering van de werkclassificatie in de landbouw, de uitvoering van de motie Van Koeverden (KVP) waar door de garantieprijs voor melk mét tweetiende cent per liter ver hoogd zou moeten worden en de verhoging van de slijtersmarge, zou een verhoging van de consumptiemelkprijs met ongeveer twee cent per liter betekenen. De vakcentrales zien het als hun taak om de prijzen niet te doen stijgen, nu er zeker dit jaar geen sprake van een loonsverhoging kan zijn. Het niet uitvoeren van de motie-Van Koeverden (K.V.P.) bete kent in feite, dat de vergoeding van de eigenaarslasten, waarvoor ver leden jaar 50 miljoen werd uigetrokken, over een langer termijn wordt uitgesmeerd. Het kabinet heeft van deze 50 mil joen nl. ongeveer 12.5 miljoen afge knabbeld. Het ligt dan ook voor de hand, dat de regering ook de invoering DE BILT ZEGT Meer zon Opklaringen en nog slechts enkele verspreid voorkomende buien. Krach tige tot matige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud. weer. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.53 u., onder 19.31 u. Maan op 2.25 u.t onder 12.54 u. Hoogwater vrijdag 11 april: Vlissingen: 7.27 u. 1.66 m., 19.54 u. 1.43 m. Terneuzen: 7.54 u. 1.84 m., 20.24 u, 1.61 m. Wemeldinge: 8.59 u. 1.44 m., 21 27 u. 1.16 m. Zierikzee: 8.31 u. 1.24 m., 20.56 u. 0.96 m. Ingezonden mededeling (Adv.) Maar fris en koel en vol comfort hebt u het thuis met het goedkoopste goeos zongordijn met de slootjes In de haven van Den Helder ligt een klein jacht, de „Stormfinch", dat verlaten op zee werd aange troffen. De marinesleepboot Hr. Ms. „Hercules" heeft het woensdag op gespoord en naar Den Helder ge bracht, aangezien het stuurloos en onverlicht ronddrijvend ge vaar voor de scheepvaart oplever de. De bemanning heeft het scheepje vier dagen geleden bij Huil verlaten. In Maart is op grond van door de arbeidsinspectie verleende ontheffin gen in 907 ondernemingen door 37.596 mannen in totaal 1.878.523 uren en door 11.114 vrouwen 488.864 uren min der gewerkt dan bij een 48-urige werk week het geval zou zijn geweest. Het gemiddeld aantal werkuren per week per werknemer ten aanzien van wie van de ontheffing gebruik werd gemaakt bedroeg 36,8. In Zeeland werd in elf bedrijven in totaal 13.143 uren korter dan 48 Uur per week gewerkt. van de werkclassificatie en de verho ging van de slijtersmarge temporiseert. Gezien tegen de zorgelijke financiële achtergrond is men in de kring van de ondernemers-vakbeweging niet geheel ontevreden over het besluit van de re gering om de werkclassificatie in twee termijnen door te voeren. Met het voorstel van het landbouwschap over de invoering van de werkclassificatie zou in totaal 32 millioen gemoeid zijn. De invoering in twee termijnen komt er dus op neer, dat in de nieuwe C.A. O., die 2 mei a.s. van kracht wordt, 16 miljoen voor de werkclassificatie in de landbouw dan volledig zijn doorge voerd. ZWARTE PIET Door deze beslissing heeft de rege ring „de zwarte Piet" weer terugge speeld naar het georganiseerde be drijfsleven. In de Stichting van de Ar beid waren n.l. niet minder dan vijf opvattingen over de wijze, waarop de werkclassificatie, die was opgesteld door het Landbouwschap, moest wor den uitgevoerd. De regering heeft nu gezegd: „U krijgt 16 miljoen en zie nu zelf hoe u dit bedrag in een werkclas sificatie wil verwerken." Over dit vraagstuk zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn. In de nieuwe C.A.O. voor de land arbeiders gaat dus in ieder geval een oude wens in vervulling. Er wordt een eind gemaakt aan de oude indeling: vaste arbeiders en losse arbeiders. Daarvoor in de plaats komen nu vijf groepen landarbeiders: de vakarbeider A (de voormannen), de vakarbeider B, de arbeiders in de veehouderij, de sei zoenarbeider en ongeschoolden. De invoering van deze werkclassifi catie zal uiteraard gecompenseerd worden door een geringe verhoging van de garantieprijsprodukten, zoals melk, tarwe en suikerbieten. Ook zul len er toeslagen worden gegeven op rogge, haver en fabrieksaardappelen. De temporisering van de invoering van de werkclassificatie zal waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat* de kosten van levensonderhoud met nog geen VL punt omhoog zullen gaan. V „En daar Hij een vijgeboom aan de weg zag staan, ging Hij er heen, doch Hij vond niets daaraan, dan alleen bladeren. Matth. 21 19a. DE VIJGEBOOM, waaraan Christus zich ergerde, had niets dan bladeren. Daarom bestrafte de Heiland de boom en zei: „Nooit groeie aan u enige vrucht meer, in eeuwigheid!" De vijge boom verdorde onmiddellijk. Wij staan er vaak te weinig bij stil dat Christus zich, evenals aan die onvruchtbare vijgeboom kan er geren aan óns. Hoe dikwijls niet komt Jezus op onze weg en ont dekt bij ons niets dan bladeren? Kunnen we dit ontkennen? Neen, immers. Och ja, we .den ken wel, dat we zulke brave mensen zijn. We zitten toch elke zondag getrouw in onze kerk be haaglijk te luisteren naar wat de dominee zegt, we geven toch pe riodiek onze bijdragen „het kan er dit keer wel af...." aan collecten, waarvan we weten, dat het voor een goed doel is, we lezen een Christelijke krant, zijn geabonneerd op de omroepgids van de NCRV, bezoeken af en toe een bijeenkomst van een Christelijke vereniging, sturen onze kinderen naar een Christe lijke school, kortom we menen alles te doen, wat maar kan bij dragen om een Christen te lijken. Maar zijn wij dat ook? Is het niet teveel de buitenkant, zijn er be halve bladeren ook nog vruch ten aan onze boom? Laten wij ons daarop bezinnen, opdat onze vijgeboom een Boom des Levens moge wordenl Ongeveer tachtig leden van Europe se vorstenhuizen en vertegenwoordi gers van aristocratische families bega ven zich naar Luxemburg om getuige te zijn van de huwelijksvoltrekking tussen prinses Marie Adelaide van Lu xemburg en graaf Charles Joseph Henckel de Donnersmarck, een 30-ja- rige Duitse aristocraat, welke gisteren in de hoofdstad van het Groothertog dom plaatsvond. Tot de gasten behoor den ook de prinsessen Beatrix en Ire ne. Om tien uur gistermorgen werd het burgerlijk huwelijk voltrokken en om elf uur werd het kerkelijk in de ka thedraal van Luxemburg door de bis schop van het Groothertogdom inge zegend. Prinses Marie Adelaide van Luxem burg is de oudste dochter van groot hertogin Charlotte en prins Felix. Op de foto: het prinselijk paar na de huwelijksvoltrekking op weg van de kathedraal naar het paleis (Telefoto). Nederlandse bijdrage aan Nieuw-Guinea in 1957: 65.977.600 gulden Uit de begroting van Nederlands Nieuw Guinea voor 1957, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, blijkt, dat dé uitgaven f 135.679.000 en de middelen f 69.701.400 bedroegen. De Nederlandse bijdrage ter dekking van het begrotingstekort bedroeg f 65.977.600, waarvan f 38.869.100 voor de gewone dienst en f 27.108.500 voor de kapitaaldienst. Een rechter in Martinsville (Vir ginia) heeft gisteren jongens, die een dier mishandeld hadden, veroordeeld tot een flink pak slaag. De ouders zul len het pak slaag toedienen. De rech ter had de jongens ook naar een tucht school kunnen sturen, doch hij vond een pak slaag meer op zijn plaats. Vol gens hem waren de jongens op dit ge bied veel-te kort gekomen in hun le ven. Volgens onbevestigde berichten in Djakarta zou de Indonesische regering een overeenkomst hebben getekend voor de aankoop van 95 Russische vliegtuigen. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken weigerde commentaar te geven op dit bericht. De premier van de tegenregering heeft gisteren verklaard, dat, indien de Indonesische regering wapens en geld uit Rusland krijgt, hij mogelijk ook buitenlandse militaire hulp zou moeten aanvaarden. „En indien Suma tra een tweede Korea wordt, zal dit Soekarno's schuld zijn". Hij zei, dat het de westelijke mogendheden haast niet kon ontgaan waar hun belangen liggen op Sumatra. (Van één onzer redacteuren) Voor het eerst in zijn bestaan zal de Soc. Economische Raad vandaag een vergadering houden zonder vertegenwoordigers van de middenstand. De daartoe gerech tigde centrale organisaties moes ten vóór 1 april hun vertegen woordigers in de S.E.R. aanwijzen voor de op die datum begonnen tweejarige zittingsperiode. De middenstandsbonden konden ech ter geen overeenstemming berei ken over de verdeling van de drie zetels en de drie plaatsvervangen de zetels, die hun toekomen. De aanwijzing bleef tot dusver uit en daarom staan vandaag de stoelen der middenstandsvertegenwoordi- Het verbruik van consumptie- melk in ons land is in de laatste jaren vrij aanzienlijk teruggelopen waar tegenover een stijgend ver bruik van „luxe"-artikelen als koffiemelk staat. Was aanvanke lijk ter verkrijging van voldoende boterproduktie ook voor de uit voer, standaardisatie van melk op 2,5 percent vetgehalte nodig, zon der schade aan de voedselvoorzie ning te doen, in de laatste jaren is door het stijgen van de melk- en boterproduktie elders, in de we reld een deel van de afzetmoge lijkheden van Nederlandse boter verdwenen. Door afzet van koel- huisboter op de binnenlandse markt werkte men restanten weg, zijn het met aanzienlijk verlies. Het bedrijfsleven is van mening, dat het thans bestaande overschot aan melkvet ten dele kan worden opge vangen door verhoging van de stan daardisatie van melk tot drie procent. De minister van landbouw koos een andere weg. Volle melk zal naast (ge subsidieerde) gestandaardiseerde melk van 2,5 procent vet worden verkocht alsmede een margarinemelange, die waarschijnlijk 15 procent boter zal be vatten. Van een uitvoeroffensief op nieuwe markten met volle melkpro- dukten zal waarschijnlijk niets kunnen komen. Ter afremming van de produktie van melk heeft de minister van landbouw bepaald, dat de garantieprijs 1958 voor melk alleen zal gelden voor een hoe veelheid gelijk aan de produktie tus sen november 1956 en 1957 (nl. 5,18 miljard kg). Deze rem op de produktie van de individuele veehouder zal, naar het zich laat aanzien, slechts geleide lijk kunnen worden aangetrokken. Hoe het dit jaar vrijwel zeker op tredende overschot aan botervet (bo ter), dat geschat wordt op 20 tot 25000 ton, zal worden geruimd is nog on zeker. Blijft de tegenwoordige situatie op de internationale zuivelmarkt be stendigd, dan zal van extra uitvoer weinig terecht kunnen komen. gers leeg. De moeilijkheid ligt in het feit, dat de middenstandssector niet drie, maar vier centrale organisaties telt. Naas tda „algemene" Kon. Ned. Middenstands bond staat ook nog het socialistisch Ned. Verbond van Middenstandsver enigingen. In de afgelopen periode moest laatstgenoemde centrale genoe gen nemen met een plaatsvervangende zetel. Zo deed zich toen het vreemde feit voor, dat de plaatsvervanger van de heer H. de Mooy, voorzitter van de Chr. Middenstandshond, een socialist was. De C.M.B. neemt niet langer genoe gen met deze situatie en heeft naast een lid ook een plaatsvervanger aange wezen. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen op zijn beurt wil niet langer slechts een plaatsvervan gende zetel hebben, doch staat er op dat de prie permanente zetels door de vier organisaties volgens een roule- ringssysteem bezet zullen worden. Het N.V.M. is de laatste jaren n.I. vrij sterk gegroeid en staat in ledental niet zo ver meer achter bij de Chr. or ganisatie. Men moet hierbij echter wel in het oog houden, dat dit verbond nauwelijks een echte middenstands- vakcentrale mag heten. Het neemt ook individuele leden aan en past soms de toch al te lage contributie aan bij de wensen van hen die men wil inschrij ven. De C.M.B. heeft in een brief aan de S.E.R. de twistpunten uiteengezet. lit dit schrijven wordt o.m. opgemerkt dat de geestelijk-maatschappelijke stro mingen zoals deze door de C.M.B. en de R.K. Middenstandsbond gepresen teerd worden in de Raad vertegen woordigd moeten blijven. De niet-con- fessionele sector kan naar het oordeel van de C.M.B. op de beste wijze gere presenteerd worden door de Kon. Ned. Middenstandsbond. De R.K. bond heeft een gelijk schrijven aan de Raad ge zonden. De Nederlandse consul-generaal in Singapore, de heer D. G. E. Middel burg, heeft gisteren aan de eerste mi nister van Singapore, Lim Yew Hock, een bedrag van 10.000 maleise dollar overhandigd, als gift van de Neder landse regering voor de slachtoffers van de brand in een der Chinese wij ken van de stad, welke de vorige week vijf mensenlevens heeft geëist en 10.000 mensen dakloos heeft gemaakt. De heer Middelburg verklaarde, dat zijn land Sigapore in hoge mate dank baar blijft voor de gastvrije ontvangst, welke sedert december 1957 aan vele duizenden Nederlandse evacué's uit In donesië werd betoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1