STAKEN KERNWAPENPROEVEN AFHANKELIJK van WETENSCHAP MEDAN - DJAKARTA Niet alleen om voorbeeld van de Russen te volgen Televisie in de ransel en radio in de helm Buitenland krijgt schuld van opstand in Indonesië STORMVLOEDKERING TE CAPELLE AAN DE ITSSEL „Eerst dingen weten, die wij in Amerika willen weten Karweitje..... Scherpe woorden tussen prof. Hellema en minister Struychen Prinselijk huwelijk in Luxemburgs hoofdstad PROl ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eisenhower legt critiek naast zich Toekomstige bewapening Amerikaanse soldaat neer Vreemde vliegtuigen zouden boven Indonesië onwettige vluchten maken Churchill niet naar Amerika Prinsessen Beatrix en Irene onder de gasten Prins Bernhard naar C.B. T.B.'ers Hoofdkantoor: L. vorststraat 9B, Goes Telefoon 01100-2438; bi) geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. BAGOORT 14e JAARGANG No. 3979 Directeur: JACQ DE SMIT Boven: het hoofdkwartier van kolonel Hussein te Medan, na de beschieting door een korvet van de centrale rege ring: de schade is aanzienlijk, doch de kolonel en zijn staf waren tijdens de beschieting op het hoofdkwartier bui ten de stad.... Onder: een groep Nederlanders de meesten van hen reeds op leeftijd wacht voor het gebouw van de Neder landse diplomatieke missie in Djakar ta, in de hoop wat financiële hulp te krijgen. De meesten van hen zijn door omstandigheden geheel zonder bron van inkomsten gekomen. President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat het hem niet kan schelen, wie zich tegen zijn plan tot reorganisatie van het ministerie van defensie verzet. Zoals bekend heeft Eisenhouwer de vorige week het congres ver zocht de minister van defensie veel meer macht te geven en werkelijk verenigde commando's in te stellen, die verantwoordelijk moeten zijn aan de minister van defensie en niet aan de ministers van de drie onderdelen van de strijdkrachten. De president zei dat zij, die het hebben over een „tsaar" maar eens de waarborgen moeten naslaan, die in de grondwet verankerd zijn. Wederom, zullen de Nederlandse padvinders gedurende drie dagen slag leveren in hun actie „een hei tje vöor een karweitje". Drie dagen lang zullen zij voor iedereen klaar staan om kleine en minder kleine klusjes op te knap pen waarbij er genoeg zijn, die niet zo zeer zwaar zijn als wel „in-* geiuikkeld" vooral voor een knaap van vijftien. De individuele Amerikaanse sol daat zal in de toekomst wellicht zijn uitgerust met een schouder wapen voor atoomprojectielen, zo heeft luitenant-generaal Arthur Trudeau, het hoofd van de speur- afdeling van het Amerikaanse le ger in een rede tot de kamer van Koophandel te Los Angelos ver klaard. Volgens de generaal zal de toekom stige militair mogelijk met een in zijn helm ingebouwde radiozender en -ont vanger en misschien zelfs met televi sie en een apparaat voor infra-rode stralen zijn uitgerust en wellicht zal hij zich met een „vliegend platform" of een luchtjeep verplaatsen. Uitrus tingsstukken, die enkele jaren geleden nog alleen maar in „science fiction" DE BILT ZEGT Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige, later matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.55 u., onder 1929 u. Maan op 1.46 u., onder 10.45 u. Hoogwater donderdag 10 april Vlissingen: 6.22 u. 1.90 m., 18.48 u. 1.68 m. Terneuzen: 6.51 u. 2.08 m,, 19.19 u. 1.86 m. Wemeldinge: 8.02 u. 1.54 m., 20.29 u. 1.33 m. Zierikzee: 7.34 u. 1.32 m., 19.58 u. 1.12 m. voorkwamen, worden nu al op papier of in materiaal geconstrueerd, aldus generaal Trudeau. Hij verklaarde voorts dat het Ame rikaanse leger „aardig op weg is" het vraagstuk van het vinden van een wa pen tegen de de internationale ballis tische raket, die zich met een snelheid van 40.000 km. verplaatst, op te lossen. Met behulp van de raket van het type nike-zeus kunnen de grote Amerikaan se steden bijtijds beschermd worden tegtfn deze uiterst snelle projectielen, evenals de nike-ajax bescherming biedt tegen vijandelijke vliegtuigen, aldus generaal Trueau. Het kan mij ook niet schelen, aldus Eisenhower, hoe talrijk mijn critici zijn. Het plan is nodig, vervolgde hij, voor de veiligheid van de Verenigde Staten. En, merkte de president nog op, het is nu eenmaal zo dat ik een klein, beetje meer ervaring heb in het organiseren van verenigde strijdkrach ten dan wie ook, die zich op het ogen blik in actieve dienst bevindt. KERNWAPENPROEVEN President Eisenhower heeft nog verklaard, dat hij het staken van de kernwapenproeven ernstig zal over wegen als de geleerden hem na de komende proeven op Eniwetok, zou den vertellen dat zij de dingen te weten zijn gekomen die zij wilden weten. Het eenzijdig staken van de kernwa penproeven door de V.S. zou dan vol komen juist zijn, aldus Eisenhower. Eisenhower maakte duidelijk dat de Amerikanen niet tot stopzetting van de kernwapenproeven zouden overgaan, oluter alleen om het voorbeeld van de Russen te volgen. Eisenhower achtte het geen noodza kelijke voorwaarde voor een topconfe rentie met de Russen, dat er een begin wordt gemaakt met de uitvoering van zijn plan om groepen technici te belas ten met het onderzoek van methoden voor een doeltreffende toezicht op de ontwapening. Zoals bekend heeft de Amerikaanse president dit plan dins dag in een brief aan Chroesjtsjef ont vouwd. In Parijs wordt een tweedaagse con ferentie van de NAVO-ministers van defensie gehouden. Men zal o.a. spre ken over de standaardisering van de wapenproduktie. DONDERDAG 1958 APRIL „En een engel des Heren sprak tot Philippus en zei: Sta op en ga tegen den middag den weg op, die van Jeruzalem afdaalt naar GazaHand. 8 26 PHILIPPUS, een van Jezus' dis cipelen, kreeg van een engel des Heren de opdracht zich naar de weg van Jeruzalem naar Gaza te begeven. Gehoorzaam aan dit be vel trok de inmiddels apostel ge worden volgeling van Christus op weg. En hij ontmoette een ka merling uit het Morenland, die Jesaja las, maar weinig begreep, van hetgeen de profeet geschre ven had. Aan Philippus vroeg hij daarom: „Ik vraag u, van wien zegt de profeet dit?" Toen be greep de apostel, waarom de engel des Heren hem gezonden had naar die weg, die leidt naar het Morenland. En hij verkon digde de Moorman het Evangelie van Jezus Christus. Door alle eeuwen heen heeft God Zijn die naren gezonden om verdwaalde schapen of lammeren, die nooit een Herder hebben gekend, de Heiland te prediken. Ook in deze tijd. Vaak worden wij het gaat naar menselijke maatstaven ge rekend bij ons dikwijls onbewust door Gods hand gedreven in de richting van een zoekend mens, die de juiste sleutel van de Poort, die toegang geeft tot Gods Koninkrijk, maar niet kan vin den. Dan maakt God van ons een Philippus. En of die zoekende mensen nu van 't blanke, Moor se, gele, bruine of rode ras zijn, dat moet voor ons niets terzake doen. Zo de neger iets van Jezus wil weten, vertel het hem, zo ook de Ambonees, de Mongool, zo gij hem tegenkomt, zo, ja, zo iedereen Vice-luchtmaarschalk Soeriadar- ma, chef van de Indonesische luchtmachtstaf, heeft gisteren te Djakarta in een boodschap aan de luchtmacht verklaard dat de op stand tegen de regering-Soekarno 'in buitenlandse kringen op touw is gezet". Hij verklaarde ook, dat „buiten landse vliegtuigen sinds 1950 on wettige vluchten boven Indonesië hebben gemaakt, met het doel steun te verlenen aan de opstandi ge bewegingen". De bevelhebber der regeringstroepen te Medan heeft bekendgemaakt dat bolwerken der tegen-regering in de nabijheid van Prapat, aan het Toba- meer, „met volledig succes" zijn be schoten, hetgeen heeft geleid tot „wan orde" onder de troepen der tegenrege ring. In het grensgebied tussen noord- Sumatra en Atjeh hebben regerings troepen de plaatsen Serang Daja en Limau Moekoer bezet. Dit geschiedde volgeris een bericht uit dezelfde bron na een gevecht, waarbij drie man van de troepen der tegenregering en twee militairen wer den gewond. Niet raadzaam Sir Winston Churchill heeft zijn be zoek aan de V.S. afgezegd, omdat het „niet raadzaam wordt geacht" dat hij de reis maakt. Churchill heeft president Eisenho wer medegedeeld, dat hij zich, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt ziet van zijn be zoek af te zien. Hoewel hij gezond is. wordt het niet raadzaam geacht, dat hij op het ogenblik een reis naar de V.S. maakt. De Britse oud-premier en lady Chur chill waren aanvankelijk van plan 25 april hun bezoek aan Washington, als gasten van president Eisenhower en mevrouw Eisenhower, te beginnen. In februari kreeg Churchill in Zuid- Frankrijk longontsteking en pleuritis. 25 maart werd medegedeeld, dat het bezoek was uitgesteld en 4 april zei een woordvoerder van het Witte Huis, dat het Eisenhower zeer aangenaam zou zijn sir Winston te ontvangen als diens gezondheid een bezoek zou ver oorloven. Bij de behandeling van de begroting van het algemeen burgerlijk pensioen fonds voor 1958 is het gisteren in de Eerste Kamer tot een ongewoon scher pe woordenwisseling gekomen tussen Een tachtigtal leden van Europese vorstenhui- huwelijk van prinses Marie Adelaide van Luxem- zen en aristocratische families heeft zich naar Luxemburg begeven om aanwezig te zijn bij het burg met graaf Charles Jozeph Henckel de Don- nersmarek, een dertigjarige Duitse aristocraat, dat vandaag in de hoofdstad van het groothertogdom wordt gesloten. Ook de prinsessen Beatrix en Irene zijn onder de gasten. Het burgerlijke huwelijk wordt tehertogin en prins Felix. Zij werd 24burg in Zwitserland. Hij maakte een u"* mei 1924 op het kasteed te Colmarberg stage door in een Oostenrijkse export- importmaatschappij. Thans houdt hij zich bezig met de zaken van zijn fami lie, die eigendommen bezit in Zwitser land, Oostenrijk en Engeland. De graaf en de prinses ontmoetten elkaar voor de eerste keer in 1955 te Parijs. 10 uur op het groothertogelijk paleis gesloten en het kerkelijke wordt te 11 uur in de kathedraal door de bisschop van Luxemburg, mgr. Leon Lommei, ingezegend. Prinses Marie Adelaide van Luxem burg is de oudste dochter van groot geboren. Graaf Karei Jozef Henckel van Don- nersmarek is 7 november 1928 te Ro- molkwitz in Polen geboren. Hij studeerde economische weten schappen aan de universiteiten van Tubingen, In Duitsland, en van Frei- Twee beelden van de stormvloed kering te Capelle aan de IJssel: links de twee indrukwekkende heftorens met daartussen de 620 ton zware schuif, die aan de ach terzijde extra versterkt is door een hoogvormige staalconstructie. Rechts: terwijl op de voorgrond de veerpont nog moeizaam het ver keer verwerkt groeit het werk op de achtergrond. Achter de grote schuif is nog een deel zichtbaar van de nieuwe verkeersbrug. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin aanwezig te zijn bij de opening van de Sodafabriek te Delf zijl op 5 juni a.s. In Oslo staken 12.500 arbeiders van gemeentediensten en 2.500 man ver voerpersoneel om hun looneisen kracht bij te zetten. prof. Hellema (a.r.) en minister Struycken. De heer Hellema uitte kritiek op het feit dat in de memorie van antwoord werd verwezen naar nog in te dienen wetsontwerpen. Op deze wijze wordt, aldus de heer Hellema, een ge- dachtenwisseling ontgaan. Hij wenste nadrukkelijk vast te stel len dat de vraag of een bepaald punt zal worden besproken ter beoordeling van het parlement staat. De regering behoort een discussie niet uit de weg te gaan. Dan kan zij rekening houden met de inzichten van het parlement wanneer zij een wetsontwerp samen stelt. Uitvoerig besprak hij daarna de kwestie van het tekort en de sanering van het fonds. Hij zei niet te geloven aan sanering in 1958. De minister zal met overtuigender argumenten moeten komen dan in de memorie van ant woord vervat om sprekers sterk gevoel van onbehagen te verdrijven. Ook de heer Van Bruggen (c.h.) maakte bezwaar tegen het verwijzen naar toekomstige wetsontwerpen. De heer In 't Veld (arb.) merkte op, dat als de toestand van het pensioen fonds zo deplorabel is, dit twee oor zaken heeft: de stijging van de gemid delde levensduur en de geldontwaar ding. Z.i. moet erftstig worden gedacht aan een verhoging van de leeftijd, waarop men gepensioneerd wordt. Er zijn naar spr.'s oordeel twee mogelijk heden: verhoging van de pensioenge rechtigde leeftijd en verhoging van premie. Hij meende dat men tot een gemengd stelsel zal moeten komen, namelijk fondsvorming in combinatie met een omslagstelsel. De minister ontweek het geven van positieve antwoorden op de gemaakte opmerkingen. Wat heeft het dan voor zin hier de begroting te behandelen? vroeg de heer Hellema. De minister had de heer Hellema voorts verweten dat hij onvolledig ci teerde. De a.r.-spreker bestreed dit met klem en verzocht de minister zich voortaan voorzichtiger uit te drukken. Minister Struycken gaf daarna toe niet juist op de opmerkingen van professor Hellema te hebben gereageerd. In de - volgende vergadering wordt over de begroting gestemd. Z.K.H. Prins Bernhard is voornemens op 5 'uni a.s. op een te Utrecht te houden bijeenkomst van de Christe lijke boeren- en tuindersbond het woord te voeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1