OPSTANDELINGENLEGER WIL MEDAN VEROVEREN 9 NAINGGOLAN: „Op korte termijn en tegen elke prijs" Vliegtuig zonder piloot "KORT Grootste daling arbeidsreserve in Zeeland en het noorden K Suikerfabrikanten ontstemd over maatregelen inzake vaststelling suikerprijs Conjunctuur- werkloosheid nam sterk toe Chr. Zangersbond zal weer zijn eigen muziek uitgeven WERKLOOSHEID IN CIJFERS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vraaggesprek voor radioBukit Tinggit Jonge weduwe doodde haar pasgeboren kind Oude man lag twee dagen bekneld ondet opklapbed Waarom werd van oude systeem afgeweken? Zeer binnenkort nieuwe zangbundel Kon. onderscheiding voor bondssecretaris KüöïöKamuoii u. *\jiBrSWHen> vo, urue> Telefoon 01100-2438; bij geen gehoort Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse1! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3978 Directeur: JACQ DE SMIT fDE ONTWIKKELING OP SUMATRA „WIJ ZULLEN BINNENKORT Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, aanvallen en wij zullen ons daarvan, tegen welke prijs ook, meester maken", aldus hebben de opstandelingenleiders majoor Nainggolan en kapitein Sita Pohan verklaard in een vraaggesprek, dat werd uitgezonden door radio-Bukit Tinggi. Na de bevolking van Medan te hebben verzocht binnen te blijven om niet het slachtoffer te worden van deze militaire actie, verklaarden beide opstandelingenleiders om de beurt, dat zij zich in 12 uur meester van deze stad zouden kunnen maken, maar dat zij dit niet willen doen zonder de bevolking te hebben gewaarschuwd. POGINGEN VAN HUSSEIN President Soekarno, „dictator ïn dienst van de Sowjet-Unie, past me thoden toe, die hij in Moskou heeft geleerd, en zendt onschuldige burgers, die hij verplicht de wapens op te ne men, de dood in", zo zeiden zij. „Maar als wij tegen hem willen strijden, dan willen wij niet tegen ons volk strijden" Tenslotte deelden zij over hun krijgsplan mee, dat zij van twee ver schillende punten zullen vertrekken teneinde Medan te omsingelen. VOOR TIEN MILLE AAN SIERADEN GESTOLEN In de nacht is in een woning in de Apollolaan te Amsterdam ingebroken en voor tienduizend gulden een siera den gestolen. De bewoners waren af wezig. De dader(s) verschaften zich toegang door het indrukken van een ruitje en doorzochten de gehele wo- woning. Een nachtwaker ontdekte de inbraak toen hij gisterochtend een deur zag openstaan De minister van handel van Ghana, Quaidoo, heeft dinsdag met een re- Seringsdelegatie uit zijn land een ezoek gebracht aan de minister- iresident dr. W. Drees in Den Haag. e foto geeft een beeld van dit be zoek. Links van dr. Drees zit de mi nister van handel van Ghana. Volgens radio-Djakarta heeft een woordvoerder van het Indonesische leger verklaard, dat kolonel Hussein thans poogt troepen, die zich van de Darul Islam hebben afgescheiden, in midden-Sumatra in dienst te nemen om Bukit Tinggi te verdedigen. De woordvoerder zette uiteen, dat Achmad Hussein in Pajakumbo, circa 30 km van Bukit Tinggi, compagnieën van deze troepen vormt. Radio-Djakarta voegde hieraan toe, dat de militaire autoriteiten te Dja karta aan de hoofden van de regerings diensten en van particuliere indus trieën heeft opgedragen, de leden van hun personeel die betrokken zijn bij het vrijwilligerskorps van defensie, een militaire opleiding te laten volgen van drie dagen, die vandaag begint. TERNAUWERNOOD AAN VUUR ONTSNAPT Een aantal bezoekers van een familie op een bovenhuis te Utrecht, kon gis teravond ternauwernood ontsnappen, toen een binnenbrand op de eerste ver dieping van het huis de doortocht naar beneden dreigde te versperren. De brand brak omstreeks elf uur 's avonds uit in een kamer op de eerste verdieping boven een apotheek, door het omvallen van een elektrische ka chel. Toen de bovenburen de brand bemerkten stond het trappenhuis al in lichterlaaie en was het nog maar net mogelijk naar beneden te komen. De brandweer heeft het vuur met twee nevelstralen tot de kamer op de eerste verdieping beperkt. DRIE JAAR GE-EIST De officier van de rechtbank te Am- rterdam heeft drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 32-jarige weduwe C. V. uit Bussum wegens doodslag op haar kind, direct na de geboorte. De vrouw, zo bleek uit de talrijke over haar uitgebrachte rapporten, voel de zich met haar drie kinderen na de dood van haar echtgenoot zeer een zaam. Het contact met een man bleef niet zonder gevolgen. „Ze haatte deze man, die haar", volgens de verdedig ster, „zeer schunnig heeft behandeld, dermate, dat ze na de bevalling het kind Het stikken door een kussen over het hoofdje te leggen, toen bleek dat het kind op hem leek". De officier achtte voorbedachte rade niet aanwezig. Hij sprak van een „bij zonder ernstig strafbaar feit", doch zei wel rekening te willen houden met het zeer strenge orthodoxe milieu en de gesloten gemeenschap in de plaats Voorthuizen, waar verdachte is opge groeid. Zijn vrouw (90) moest toekijken Twee dagen lang heeft een 85-j. man in zijn woning in de 2e Jan Steen straat te Amsterdam met zijn rechter been bekneld gelegen onder een op klapbed, voordat hij uit zijn benarde positie kon worden bevrijd door de G.G.D. De oude man gleed de zaterdagavond voor Pasen uit en greep zich vast aan het opklapbed, dat daarop omlaag en op zijn been terechtkwam. Zijn 90-j. hulpbehoevende vrouw kon hem niet helpen en pas toen op de tweede Paas dagavond een buurman aan de deur kwam kon de man, die met kneuzin gen In een ziekenhuis is opgenomen, de eerste hulp worden verleend. De suikerindustrie in ons land is ontstemd over de jongste maat regelen van minister Vondeling inzake het vaststellen van de suiker prijs. Aan deze ontstemming is uiting gegeven op een gistermiddag in Den Haag gehouden vergadering van afgevaardigden van vrijwel alle suikerfabrieken in ons land. WOENSDAG 1958 APRIL „Er zijn echter nog vele andere dingen, die Jezus gedaan heeft...." Johannes 2125a DE APOSTEL JOHANNES, die beschreven wordt als de discipel, die Jezus liefhad, schrijft aan het slot van zijn Evangeliebrief, dat „er nog vele andere dingen zijn, die Jezus gedaan heeft; indien deze één voor één beschreven werden, dan zou, naar ik meen, de wereld zelf de boeken, die ge schreven werden, niet kunnen bevatten". Er zijn vele nietige mensen geweest, die naarstig ge speurd hebben om iets te weten te komen van al die dingen, die Jezus verder nog gedaan heeft, maar die niet beschreven wer den. Hoe graag wilden zij op de hoogte komen van Christus' ove rige daden gedurende zijn mens zijn. Maar God oordeelde dit niet nodig, zoals Hij het ook niet no dig achtte, dat de gehele geschie denis van het Joodse volk, waar van we in de Bijbel een kleine afspiegeling zien, te boek werd gesteld. Hetgeen men in de Bij bel vindt, moet voldoende zijn. Wij mensen willen altijd graag het naadje van de kous weten, willen streven naar volledigheid, het ene aan het andere toetsen, maar God stelt een limiet. De daden van Jezus, die beschreven zijn, acht God genoeg voor onze zaligheid. Nemen wij deze dingen van onze Heiland in geloof aan, leren wij van hetgeen Hij de'dis- cipelen, de farizeërs en alle an dere mensen gezegd heeft, dan zijn wij gereed om de weg te be wandelen, die leidt naar Gods Koninkrijk. In alle schijnbare beknoptheid, maar toch in een duidelijke volledigheid, is Chris tus daartoe de Grote Wegwijzer geweest. STAKINGEN IN OSLO In Oslo gaan vandaag vijftienduizend employé's en arbeiders van de ge meentelijke diensten in staking. Het vervoerspersoneel staakt al drie dagen. Het personeel van bepaalde onmisbare diensten, zoals b.v. de ziekenhuizen, blijft aan het werk. De scholen wor den daarentegen gesloten. De secretaris-generaal van Ver. Na ties, Hammarskjoeld, heeft verklaard, dat hij het Russische besluit tot be ëindiging van de proeven met kernwa pens met instemming begroet. Dit is de SD-2 Drone, een piloot- loos verkenningsvliegtuig] e van het Amerikaanse leger, dat op het ogenblik beproefd wordt. Het machientje is weinig meer dan een vliegende motor met camera's en apparatuur voor de radiografi sche besturing. Het is geschikt om in iedere weers- omstandigheid te vliegen en wordt gelanceerd vanaf een mobiele startinstallatie, waarbij men van raketten gebruik maakt. Verdere bijzonderheden zijn nog geheim. Na afloop van deze vergadering werd een communiqué uitgegeven. „Door de overheid is een bietenprijs gepubliceerd van f 52.70 per ton bieten bij een gehalte van 16 In de pers is bekend gemaakt, dat de suikerprijs, die de fabrikanten in staat moet stel len deze bietenprijs aan de telers te betalen, nog nader dient te worden vastgesteld", aldus dit communiqué. „Het zal duidelijk zijn, dat de sui- kerindnstrie, die de bieten moeten be talen, niet bereid is een koopprijs vast te stellen voor de suikerbieten, voordat zij weet, welke suikerprijs de overheid bereid is te garanderen. Afgeweken van systeem Voordat de suikerindustrie een bie tenprijs garanderen kan zullen nog be sprekingen moeten plaats vinden tus sen het departement van economische zaken, het departement van landbouw en de suikerindustrie. De suikerindustrie betreurt het in hoge mate, dat afgeweken wordt van het nu reeds jarenlang bestaande sy steem, waarbij eerst de suikerprijs en daarna de bietenprijs bekend wordt gemaakt. Daarenboven is het bijzonder be vreemdend, dat thans nog onderhan delingen gevoerd moeten worden over een bietenprijs en een suiker prijs, terwijl het overgrote deel van de bieten reeds is gezaaid." „De suikerindustrie acht deze dras tische verandering in de jarenlang be staande verhoudingen en een dermate laat vaststellen van de prijzen van de produkten bijzonder teleurstellend." Aldus besluit het communiqué. De Italiaanse opera „Compania d' Opera Italiana", zal deze maand in ons land nog tien voorstellingen geven van La Traviata". O.a. op 15 april in Roo sendaal. Een woordvoerder van het Jordaan se koninklijke paleis heeft president Nasser van Egypte er van beschuldigd in Jordanië, Irak, Libanon en Saoedi- Arabië Egyptische agenten te gebrui ken voor 'terroristische en sabotage- doeleinden'. Volgens hardnekkige geruchten in Engelse politieke kringen brengt de economische teruggang in de Ver. Sta ten de Engelse regering in grote ver legenheid voor wat haar begrotings voorstellen voor 1958-59 betreft, die op 15 april in het Lagerhuis moeten wor den ingediend. Het aantal werklozen in de Ver. Staten is in maart met 25.000 gestegen tot 5.198.000, waarmee de werkloosheid het hoogste peil sedert I6V2 jaar be reikte. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve was ln de maand maart aanzienlijk geringer dan gezien de tjjd van het jaar kon worden verwacht. Gedeeltelijk moet dit worden toege schreven aan het koude en schrale weer, waardoor het op gang komen van de werkzaamheden ln de land bouw en ln de bouwnijverheid werd vertraagd, voor een belangrijk deel evenwel ook aan conjuncturele oorza ken. Van de 91.625 werkloze mannen, waren per eind maart 11.593 tewerk gesteld ingevolge sociale werkvoorzie- ningsregelingen tegen 10.967 op het einde van de vorige maand. Metaalnij verheid De ongunstige ontwikkeling is het meest duidelijk waarneembaar in de metaalnijverheid. Het zijn vooral de toeleveringsbedrijven, zoals de ijzer gieterijen, appendagef abrieken, cen trale verwarmingsbedrijven en elek trotechnische installatie-inrichtingen, waar de bedrijvigheid nog steeds te rugloopt. Voorts is de werkgelegenheid verminderd in de machinefabrieken, de wagon- en carrosseriebouw en de con structiewerkplaatsen. Terwijl de grote scheepswerven ruim van opdrachten zijn voorzien, is er een merkbare te ruggang in de bouw en reparatie van coasters en binnenschepen. De geringe seizoendaling van de werkloosheid in de bouwnijverheid wijst erop, dat hier nog geen funda mentele verbetering is gekomen in de werkgelegenheidssituatie. Ofschoon de baksteenindustrie gedwongen is zeer grote voorraden aan te houden in ver band met de verminderde bouwactivi teit, onderging de geregistreerde ar beidsreserve van steenfabrieksarbei ders tengevolge van het seizoen 'een vrij belangrijke daling. Textielnij verheid Ondanks de gunstiger ontwikkeling van de kledingindustrie, blijft de situ atie in de textielnijverheid somber, hetgeen blijkt uit een verdere toene ming van de geregistreerde arbeids reserve in deze bedrijfstak en vooral uit het grote aantal werktijdverkortin gen. De lage vrachtprijzen alsmede de verslechterde" conomische betrekkin gen met Indonesië veroorzaakten ver minderde bedrijvigheid in de scheep vaart. De laatstgenoemde oorzaak heeft tevens in belangrijke mate tot de toe neming van de werkloosheid onder kantoorpersoneel bijgedragen. In dit verband kan nog worden vermeld, dat de toeneming van het aantal werkloze gerepatrieerde mannen in de maand maart 600 bedroeg. Een daling van de werkloosheid van vrouwelijke arbeidskrachten was voor al te constateren in de bedrijfsklassen kleding, handel en huiselijke diensten. In Zeeland De daling van de geregistreerde ar beidsreserve is relatief het grootst in de drie noordelijke provincies en Zee land, welke overwegend agrarisch zijn (Van een speciale verslaggever) EEN GROOT AANTAL christelijke zangers uit alle delen van het land was dinsdag in Hoogevecn bijeen, om daar de 72e algemene jaarvergadering bij to wonen, van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen. Met grote vreugde werd de vergadering mededeling gedaan, dat tijdens de officiële ontvangst ten gemeentehuize de bondssecretaris, de heer H. J. van der Munnik te Rotterdam, door de burgemeester van Hoogeveen, namens H. M. de Konin gin was onderscheiden met de ere-medalje in goud, verhonden aan de Orde van Oranje-Nassau. deelde hij mee, zal de bond weer zqn eigen muziek uitgeven, terwijl heel binnenkort een nieuwe zangbundel zal verschijnen. Het jaarverslag over 1957 werd uit gebracht door de eerste secretaris, da heer H. J. v. d. Munnik, die deze func tie al sedert 1929 vervult. De penningmeester maakte melding van een nadelig saldo van f 1384,19. De voorzitter van de Fed. van Chr. Muziekbonden in Nederland, de heer IJ. Woudstra te Klazienaveen, sprak hierna een korte rede uit, waarin hij wees op de samenwerking die er moet bestaan tussen de zangersbond en da muziekfederatie. Als blijk van waar dering voor het vele en goede werk van de Chr. Zangersbond, overhandig de hij de heer Bruna een vaantje. P. van der Wiele (Goes) in bondsbestuur gekozen De vergadering besloot, na een le vendige stemming, de volgende jaar vergadering in Alkmaar te houden en de daarop volgende in Rotterdam. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Terlaak uit Den Haag herkozen. Tot leden van het bestuur werden be noemd de heren B. J. de Graaff te Driebergen, namens de ring Utrecht, de heer R. van Oudheusden, namens de groep C.O.V. en de heer P. v. d. Wiele te Goes, namens de ring Zeeland. In de middagvergadering hield ds. G. Spilt Ned. Herv. predikant te Utrecht een referaat over „Een lied des Heren in een vreemd land". De ALVEKO (alg. ver. van koordiri genten) hield voor de aanvang van de grote bondsvergadering een kleine vergadering, die werd gepresideerd door voorzitter J. Brouwer uit Hattem. In de vakature J. Kaasehieter uit Gou- driaan werd in het bestuur gekozen de heer H. W. de Wolf te Rotterdam. De ontvangst van het hoofdbestuur op het prachtige gemeentehuis van Hoogeveen verliep bijzonder gezellig. Na een korte bezichtiging van het fraaie gebouw begaven de zangers zich naar zaal „Royal", waar de algemene vergadering werd gehouden, onder voorzitterschap van de heer H. F. Bru na uit Den Haag. Deze memoreerde in zijn openings woord de reorganisatie, die het vo rige jaar in de bond plaats had en die reeds vele vruchten heeft afge worpen. Binnen afzienbare tijd, zo georienteerd en waar dientengevolge de seizoenwerkgelegenheid het meest toenam. De daling van de seizoenwerkloos heid komt slechts ten dele voort uit een toeneming van de seizoenwerkge legenheid. Voor het overige deel van de daling moet de verklaring worden gezocht in het feit, dat een aantal sei- zoenwerkloze arbeiders, die normaal in maart weer aan het werk gaan, dit jaar als gevolg van conjuncturele oor zaken werkloos zijn gebleven en dus thans in het cijfer van de conjunctuur- werkloosheid moesten worden opgeno men. Mede daardoor nam de con- junetuurwerkloosheid belangrijk toe. Bfj het aantrekken van het seizoen liep de openstaande aanvraag naar ar beidskrachten enigszins op, zodat een deel van de seizoenwe-'lozen als wrij vingswerkloos kon worden aange merkt. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen was als volgt gespreid over de provincies: 1957 1958 1958 eindfebr. eindmrt. eind febr. eindmrt. eindfebr. eindmrt. per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren Groningen 7305 5774 12105 10996 87 80 Friesland 7633 5889 11225 9985 84 75 Drenthe 8541 6407 11848 10882 133 122 Overijssel 4142 3439 9780 9450 42 40 Gelderland 4126 3447 12868 11750 36 33 Utrecht 1473 1193 4871 4625 26 25 Noord-Holland 5784 5096 17015 16171 29 27 Zuid-Holland 6922 5862 17457 16752 23 22 Zeeland 2397 1813 4666 4240 56 51 Noord-Brabant 5584 4332 17437 16657 42 04 Limburg 1256 989 4902 4630 19 18 Totaal 55163 44241 124174 116138 38 36

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1