Kil weer dunde leger van dagjesmensen tot ruim de helft In Zeeland op 2e Paasdag meest Belgen en Duitsers Nieuwe drukte bij veiling te Kapelle V.S. betreuren wapenaankopen van Indonesië bij Sovjets Paasweekend bracht voor velen ramp en rouw BUITENLANDERS KWAMEN EEN FRISSE NEUS HALEN LUBUKDJAMBI BEZET PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tonido organiseert adspiranten-toernooi Duitse arbeiders wijzen compromis af Pleegde dijkgraaf van St. Jansteen verduistering Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3978 Directeur: JACQ DE SMIT IN ZEELAND „Miniatuur Walcheren", dat vorig Jaar Pasen ruim 4000 bezoekers trok, ireeg er dit jaar nog niet de helft. De stranden bij Domburg, Zoutelande, Dishoek en Vlissingen lagen verlaten. Slechts op zeer beschutte plaatsen, Waar de koude noordenwind geen vat kon krijgen stonden enkele kampeer- tenten en caravans. De jeugdherbergen trokken eveneens de helft van het aan tal trekkers van vorig jaar en het wa ren voornamelijk Belgen, Duitsers en een enkele Nederlandse trekker. Het zonnige weer van Tweede Paas dag kon echter niet zorgen voor over volle terrasjes en drukke straten. Met uitzondering dan van de boulevards in Vlissingen, waar velen beschut voor de noordenwind zich koesterden in de zon en waar een onafgebroken rij auto's reed. Over de samenstelling van de dag jesmensen in Zeeland kan gezegd wor den, dat het nog overwegend Belgen waren en een handjevol Duit sers. Op „Miniatuur Walcheren" brach ten echter opvallend veel Engelse schoolkinderen een bezoek. Dit groepje Engelse padvindsters kiekte onze fotograal In Goes, waar rij zich door een bananen- koopman. De meis jes hadden ook Middelburg en Vlissingen bezocht. Botsing: twee doden Duitsers, Fransen, Belgen, Italianen, Turken, Amerikanen, Brazilia nen en Engelsen men kan de lijst nog gevoeglijk uitbreiden heb ben ondanks het minder gunstige Paasweer de moed opgebracht een frisse neus in Nederland te halen. Hoewel het bezoek niet overrompe lend groot was, kan de Nederlandse hotellerie over het algemeen niet ontevreden zijn. Het woord „koud" werd in vele talen vervoegd, door brede Duitsers, donkere Turken, magere Engelsen en tengere, elegante Parissiennes. Opmerkelijk veel Parijzenaars en noord-Fransen waren er In Nederland. Wellicht, omdat het daar nog kouder was dan hier. Veel Belgen waren er dit jaar niet. „Die sparen voor de wereldtentoonstelling vakantie en geld", zo gold de opvatting WJ de VW's. Ondanks de kille wind hebben vele buitenlandse automobilisten toch nog een tochtje naar de bollenvelden ge maakt. Men zag zelfs een aantal dezer natuurliefhebbers met bloemenslingers op de motorkappen. Voornamelijk uit Duitsland kwamen autobussen vol dagbezoekers. Allen misten zij één typerende aanblik op de Nederlandse wegen: grote scharen fietsers en brommers. Die zaten hui verend bij de kachel. Druk was het op de wegen dus niet. Desondanks had de beschutte Keu kenhof, waar krokussen, narcissen en botanische tulpen reeds bloeien en de warme kassen 'reeds vol schitterende tulpen staan, een zeer bevredigend be-: zoek. Het noorden, oosten en zuiden des lands ontvingen veel dagbezoek van over de grenzen. Hierdoor hadden ver schillende grensposten het druk. De boulevards aan de Noordzeekust, die bij mooi weer de gehele dag we melen van bezoekers, trokken maar weinig vreemdelingenbezoek. In de la tere namiddag werd het echter iets be ter. Dank zij de frisse neus die vele tienduizenden vreemdelingen met Pa sen in ons land hebben willen halen. In de nacht van zondag op maandag is op de provinciale weg GietenAssen de 83-jarige arts J. H. Schreurs uit Heem stede met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De vier inzittenden van de auto moesten zwaar gewond naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen worden overgebracht waar de bestuurder twee uur na het on geluk overleed. Daar is tevens de 28-j. schoonzuster van de heer S„ mevrouw B. van der Beeke uit Hoogeveen aan de opgedane verwondingen bezweken. Paaszon stichtte brand In de loop van de Tweede Paas- middag heeft de zon kans gezien om brand te stichten in een IJmuidense etalage. Het was dan wel geen uit slaande brand, maar het was wel de zon, die de directe oorzaak was van het uitrukken van de brandweer. Een spiegelreflector van een straalkachel, opgesteld temidden van andere elek trische apparatuur, ving de zonnestra len op en concentreerde ze op een stukje etalagekarton, dat even later fraaie rookwolkjes produceerde en de buren in alarmstemming bracht. De brandweer heeft met een nevelspuit de zonnebrand gedoofd. Te Estray (In Quebec) is zondag avond in een sneeuwstorm een auto met elf inzittenden, onder wie zeven kinderen, in botsing gekomen met een trein; allen in de auto zijn om het leven gekomen. In de Birmese stad Pakokkoe zijn 25.000 mensen door felle brand dak loos geworden. Het is onbekend of er ook doden zijn gevallen. 4» In Zuid-Australië zijn bij een gro te bosbrand acht brandweerlieden om het leven gekomen. Duizenden hecta ren bos van een natuurreservaat zijn in vlammen opgegaan. Op zaterag 12 april wordt In de Vei linghal te Goes het adspiranten-toer nooi gehouden, georganiseerd door de jeugdcommissie van Tonido. De duur der wedstrijden werd bepaald op 2 x 5 minuten. Er zal in leeftijdsgroepen van meisjes 1012 jaar, meisjes 12 14 jaar en jongens 1214 jaar worden fespeeld. Om half twee des middags egint dit toernooi waarvoor slechts een bepaald aantal verenigingen kon inschrijven. „Amaconte" verloor anker Op de rede van Vlissingen heeft het Liberiaanse schip „Amaconte", groot 6603 brt., dat op weg was van Vlissin gen naar Taragona een anker met ket ting doren. Nadat het verloren an ker werd opgevist was door een ber gingsvaartuig van Van der Tak heeft het schip zijn reis voortgezet. Bij Zuid-Chili is zondag een klei ne vissersboot met 23 mensen aan boord omgeslagen. Een tweede boot, die te hulp snelde, sloeg eveneens om, toen de drenkelingen probeerden aan boord te klimmen. Tien mensen zijn verdronken. Een verkeersvliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij Capital Airlines is in de nacht van zondag op maandag hij de landing op een vliegveld van Midland in de staat Michigan verongelukt. Alle 47 inzittenden kwamen om het leven. PAASBEZOEK IN CIJFERS Ofschoon het vreemdelingenbezoek tij dens de afgelopen Paasdagen niet zo om vangrijk is geweest ais in 1957, blijkt men in kringen van de A.N.V.V. en de VW's zeer tevreden te zijn. Het dagbezoek Is zonder twijfel aan zienlijk lager geweest. Het totale aantal logeergasten echter wordt, gezien de be zetting van hotels en pensions, volgens voorlopige cijfers op zestig tot zeventig percent van die van het vorige jaar ge schat. In het paasweekeinde zijn in Frankrijk bij ruim honderd verkeers ongevallen 54 mensen om het leven gekomen. Het Engelse marineschip H.M.S. Protector heeft zijn derde reis naar het Zuidpoolgebied voltooid. De foto geeft een beeld van het le ven op het Zuidpoolland. Boven: leden van de „Falkland Island In dependencies Survey" zijn met een boot van de Protector aan land gegaan op Deception Island en trekken sleden, die beladen zijn met voorraden. Onder: een beeld van de Britse basis te Port Lockrou. De logies-informatiedienst van de ANW en de VW's in dertien steden des lands hebben thans weer uitstekende diensten aan vele vreemdelingen, die geen onder dak geboekt hadden, bewezen. Amster dam heeft in de paastijd ongeveer 3000, Rotterdam ruim 900, Den Haag 800, Arn hem 1009 en Utrecht 400 buitenlandse toeristen aan een bed in een hotel of een pension geholpen. Het waren hoofdzakelijk Duitsers en Fransen (veel Parijzenaars) en daarnaast Scandinaviers en Belgen, die Nederland bezochten. msmmsm De afgevaardigden van het vakverbond der arbeiders in de ijzer- en staalindus trie hebben zaterdag een compromisvoor stel verworpen, dat de minister van ar beid van Noordrijnland-Westtolen had gedaan om een dreigende staking van 184.000 arbeiders in het Ruhrgebied af te wenden. De werkgevers hadden het voorstel te voren aanvaard. Een militaire delegatie van de Ver enigde (Egyptisch-Syrische) Arabische republiek is donderdag te Peking aan gekomen. De voetbalvereniging te Oostburg heeft plannen om te komen tot een atletiekafdeling, welke lid van de K. N.AU. zal worden en in de officiële wedstrijden zal uitkomen. Het aan trekken van van leden voor deze at letiekafdeling is inmiddels hbegonnt. lil! In de hallen van de veiling Kapelle- Blezelinge en Omgeving te Kapelle breekt nu een stille tijd aan, want de vorige week werd de laatste fruit veiling van dit seizoen gehouden. Aan de buitenkant van het veiling gebouw wordt echter hard gewerkt. Er Is namelijk een begin gemaakt met de bouw van een nieuw sorteer- en pakstafion en met de uitbreiding van de halruimte achter het bestaande gebouw. Ook de voorkant van het veilinggebouw ondergaat een gron dige verandering. Hier komt een ver dieping boven op, die een bestem ming krijgt als cantine. De werk zaamheden hiervoor zijn in volle gang, zoals deze foto wel duidelijk laat zien. DE BILT ZEGT: Kans op buien. Er komen in de algemene luchtdruk verdeling vrijwel geen wijzigingen voor. Het koude weer houdt dan ook aan. Aan gezien de dikte van de koude luchtlaag geleidelijk toeneemt, wordt de kans op enkele regen of hagelbuien groter. De 14-jarige dochter van we Ameri kaanse filmster Lana Turner, Cheryl, is zaterdag gearresteerd, nadat zij vrijdag avond een vriend van haar moeder, John Stompanato, een bekende figuur uit de Amerikaanse onderwereld met een keu kenmes had gedood. Het meisje, dat geheel overstuur In de ziekenzaal van de jeugdgevangenis van' Hollywood is opgenomen, heeft verklaard, dat zij Stompanato gestoken had omdat hij haar moeder had bedreigd. Haar advocaat heeft verklaard, dat hij, als de zaak dinsdag voor de kinderrech ter komt, gerechtvaardigde zelfverdedi ging zai bepleiten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de regering te Djakarta zich tot het communistische blok heeft gewend om wapens te kopen ten einde deze mogelijk te gebruiken om Indonesiërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het communisme in Indonesië. De woordvoerder van het ministerie, White, las deze commentaar voor toen hem gevraagd werd naar het oordeel van het „State Department" over be richten dat de centrale Indonesische regering onderhandelingen met drie Europese communistische landen voor de aankoop v. militair materieel heeft voltooid. Onder dit materiaal zouden zich straaljagers van het Sowjet-type MIG en Iljoesjin-bommenwerpers be vinden. Wij hopen, zo verklaarde White, dat de binnenlandse geschillen in Indone sië spoedig zullen worden opgelost. Zijns inziens zou een aankoop van wa pens in communistische landen de moeilijkheden in Indonesië niet oplos sen op een wijze, zoals de V.S. dat graag zouden zien, nl. zonder dat er bloed wordt vergoten. De woordvoer der gaf als zijn mening te kennen, dat de communistische landen ongetwijfeld de wapens verkopen met de bedoeling, de positie van het communisme in In donesië te versterken. Nog in de ijskast White gaf toe, dat een verzoek, dat de Indonesische regering vorig jaar tot de V.S. richtte voor de aankoop van wapens 'nog in de ijskast wordt ge houden'. „Het is onze traditionele poli tiek om in een situatie als deze een be slissing op te schorten", aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dat er naar zijn weten tot dusver van de opstan delingen geen verzoek betreffende aankoop van Amerikaanse wapens is ontvangen. De Amerikaanse regering zou maatregelen treffen om te voorko men dat er zonder vergunning uit de V.S. wapens naar Indonesië worden verscheept. DINSDAG 1958 APRIL „Zijt Gij de enige vreemdeling in JeruzalemLuc. 24 18. ZIJ BEGREPEN het maar moeilijk, die twee mannen op de weg van Jeruzalem naar Em- maüs, Kleopas en vermoedelijk Lucas zelf. Jezus Christus was gestorven, reeds een paar dagen geleden. En nog steeds waren zij bedroefd. Zij hadden gedacht, datHij het was gefeest, die Is raël verlossen zou. Met zijn on peilbare genade zag Jezus die twee mannen aan. Hij hoorde hun mensengepraat. Ongetwij feld moet Christus een heilige glimlach hebben getoond. Plot seling verscheen Hij naast de beide reizigers, die de Heiland eerst niet opmerkten, zo druk hadden zij het met hun bespiege lingen over het lijden van Chris tus. En toen zij Christus zagen en deze vroeg, wat hun harten zo beroerde, toen zeiden zij: „Zijt Gij de enige vreemdeling Jeruzalem, dat Gij niet weet, welke dingen geschied zijn Maar de Zone Gods legde hen uit, waarom de Christus moest sterven. En hun ogen werden gehouden, dat zij Hem niet za gen. Hoe dikwijls zijn wfj niet, in- plaats van de Christus, vreem delingen in Jeruzalem. Weten wij niet, welke dingen geschied zijn om ons te verlossen. Goed, wij kennen het verhaal uit de Bijbel over Jezus' dood en op standing, maar verstaan wij de ze dingen wel. Geloven wij wel heus, dat Christus waarlijk voor ons uit de doden is opgestaan? Jezus wil toch, dat wij geen vreemdelingen zijn in het He mels Jeruzalem! De districtsrecherche van de rijkspolitie in Zeeland is sinds enige dagen met een onderzoek begonnen naar de gedragingen van de thans naar België uitgeweken landbouwer P. de B. uit Sint Jansteen, die in zijn functie van dijkgraaf van de polders „Groot en Klein Ferdinandus" ten nadele van het waterschap aanzien lijke bedragen moet hebben verduisterd. De rijkspolitie kon in verband met het nog niet afgeronde onderzoek geen ver dere gegevens verstrekken. PRINS BERNHARD IN OOSTENRIJK Prins Bernhard is in Sankt Anton in Oostenrijk aangekomen en heeft zich bij koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene gevoegd, die daar hun traditionele wintervakantie doorbrengen.. De prins was in drie uur tijds met zijn tweemotorig particulier vliegtuig uit Amsterdam zelf naar Innsbruck gevlogen. Volgens in Singapore ontvangen be richten rukken de regeringstroepen op naar de laatste verbindingsweg van de tegenregering op Midden-Sumatra met de buitenwereld. Volgens deze berichten hebben een heden van de regeringstroepen, na de Indragiri te hebben overgestoken, Lu- buk'djambi bezet. Deze plaats ligt nog geen vijftig km. van de weg tussen midden-Sumatra en Palembang. Langs deze weg voert de tegenregering haai levensmiddelen en benzine aan. De oprukkende regeringstroepen wor den gesteund door vliegtuigen en ar tillerie, aldus deze berichten, en ont moeten geen ernstige tegenstand. Radio-Padang heeft bekendgemaakt, dat opstandige troepen nog steeds aan vallen doen op Pakanbaru, de voor naamste basis van de regeringstroepen in midden-Sumatra. De Indonesische regering houdt het nieuws van deze aanvallen geheim, aldus radio-Padang. De Sowjet eerste minister en seen larïs van de Russische com- muniitische partij Nïkita Kroest- stjeis in Boedapest aangekomen om de 13e herdenking van de be vrijding van Hongarije door het rode leger bij te wonen. Hij was in januari 1956 voor het laatst in Boedapest toen de Hongaarse re volutie was onderdrukt. Kroest- stjef wuift bij zijn aankomst naar het volk als hij in gezelschap van de Hongaarse partijleider Janos Kadar (rechts) naar de gereed' staande auto's wandelt.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1