CPN ZET DRIE KAMERLEDEN UIT DE PARTIJ 5 Zierikzee heeft geen behoefte aan uitbreiding van gebied Wagenaar(voorzGortzak, Reuter en Brandsen verstoten mim De eerste lentebloesems van 1958 in Zeeland Aantrekkelijk karakter van Schuddebeurs dient gehandhaafd God met ons Opstand op MOLUKKEN uitgebroken tegen Djakarta PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Directrice van bejaardentehuis gearresteerd Meer aanwijzingen tegen dokter CX Mr. D., zoon van puzzel-ontwerper gearresteerd Anastasia zou ontkomen zijn Hoofdkantoor: L. Vorstrtraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Midaelburgt Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3976 Directeur: JACQ DE SMIT Het partijbestuur van de Communistische Partij Nederland heeft de voorzitter der C.P.N., de heer Gerben Wagenaar, en de heren H Gortzak, B. Brandsen en F. Reuter als leden van de partij geroyeerd, zo bericht varulaag het partijorgaan „De Waarheid". De heren Wagenaar en Gortzak zijn lid van de Tweede Kamer en lid van de provinciale staten van Noord-Holland. Bovendien heeft de heer Gortzak zitting in de Amsterdamse gemeenteraad. De heren Reu ter en Brandsen maakten deel uit van het partijbestuur der C.P.N. Zi; waren resp. voorzitter en secretaris van het verbondsbestuur der eenheidsvakcentrale EVC. De heer Brandsen is deze week lid van de Tweede Kamer gewor den in de plaats van de heer Reuter, die zijn zetel enige tijd geleden op verzoek van het partijbestuur ter beschikking had gesteld. Het partijbestuur heeft voorts be sloten mevr. Rie Lips-Odinot, lid van de Tweede Kamer en van de Provin ciale Staten van Noord-Holland, uit het partijbestuur te sluiten en van haar te eisen, dat zij haar ondersteu ning van de groep Brandsen c.s. on middellijk beëindigt, aldus „De Waarheid". Haar lidmaatschap van de Ingezonden mededeling (Adv.) 8INNENVERINGBED hat besla bed ,i Naaraanleidin„ van klachten over de verzorging van de bejaarden in 'n rusthuis in Haarlem waar ongeveer veertig bejaarden verpleegd worden, heeft de politie de 45-j. directrice aan gehouden. Onderzocht wordt of zij zich al of niet aan een schuldig feit heeft schuldig gemaakt. De arrestatie geschiedde, toen de gemeentelijke geneeskundige dienst te Haarlem bezig was elf bejaarden, die op kosten van de gemeente ver pleegd worden, naar elders over te brengen omdat bij de dienst vele klachten over de verzorging waren binnengekomen. De politie meende, dat het uit een oogpunt van veilig heid van belang was, de directrice aan te houden. Enkele patiënten zijn vrijwillig vertrokken en ongeveer twintig be jaarden verblijven er nog en worden verzorgd door het nog aanwezig zijn de personeel. Vorige week zijn twee vroegere verpleegsters aangehouden, verdacht van diefstal van geld ten nadele van bewoners. Tegen de direc trice is ook proces-verbaal opgemaakt omdat zij niet in het bezit was van een vergunning om een rusthuis voor bejaarden te exploiteren. partij blijft echter gehandhaafd, „om dat zij niet buiten de partij is opge treden". Het beroep van dit royement is, zoals in de statuten is vastgelegd, mo gelijk op het partijcongres, dat in het komend najaar zal worden gehouden, Het partijbestuur heeft voorts beslo ten van de heren Wagenaar en Gort zak en mevr. Lips-Odinot te verlangen, dat zij hun zetels in de vertegenwoor digende lichamen ter beschikking stel- len. De heer Brandsen was eerder reeds zelf uit de partij getreden, omdat hij niet niet eens was met maatregelen die het partijbestuur tegen een partij functionaris had genomen. Op 7 febr. werd het besluit bekend gemaakt, dat de heer Reuter uit het partijbestuur was gesloten, en de heer Brandsen, die ter verantwoording zou worden geroepen, in afwachting daar van als lid van de partij was geschorst. In de verklaring van het partijbe stuur wordt over de heer Wagenaar gezegd: „Dat hij enkele dagen voor de verkiezingen via de reactionaire pers en de radio heeft laten weten, dat hij zich aan de zijde van Reuter en Brand- sen had geschaard. VOETSPOREN GEVOLGD „Gortzak heeft Wagenaar in diens voetsporen gevolgd en op een leden vergadering van de E.V.C. een rede gehouden, waarin hij zich bij Reuter en Brandsen aansloot en die de vol gende dag letterlijk in de reactionaire pers verscheen" zo vervolgt de verklaring. „Deze houding is een di rect en laaghartig verraad aan de zaak van de arbeidersklasse en haar partij". Over de heren Reuter en Brandsen wordt In de verklaring gezegd: „Na dat zij met politiehulp de reglemen tair gekozen bestuurders van de E.V.C.-Metaalbond uit het kantoor van deze organisatie hehben verwij derd en zich dagelijks aan grover anti-eommunisme hebben schuldig gemaakt, waarbij Brandsen zelfs tot zeteldiefstal is overgegaan, kan er voor hen in een arbeiderspartij geen plaats meer zijn". DE BILT~ZEGT: Bewolkt Over België beweegt ach een zwak ke storing naar het noorden. Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige re gen. Aanvankelijk zwakke, verrader lijke wind, later matige wind, in hoofd zaak tussen zuid en west. In de weste lijke provincies ongeveer dezelfde tem peraturen als vrijdag, in het oosten iets lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.05 u., onder 19.21 u. Maan op 22.51 u., onder 7.16 u. Hoogwater zondag 6 april: Vlissingen: 3.04 u. 2.54 m., 15.39 u. 2.52 m. Terneuzen: 3.36 u. 2.68 m., 16.03 u. 2.66 m. Wemeldinge: 5.03 u. 1.95 m., 17.30 u. 2.00 m. Zierikzee: 4.39 u. 1.67 m., 17.08 u. 1.73 m. LENTE IN ZEELAND. Op enkele plaatsen in Zeeland zijn deze week de eerste bloe sems van vroege pruimsoorten gesig naleerd. In Kapelle knipte de fotograaf dit plaatje, waarop de charmante Corrie Del- zenne de bedwelmen de geur van de voor jaarsbloesems opsnuift Heerlijk, echt voor jaar! ZATERDAG 1958 APRIL „Zij vonden de steen van het graf afgewenteld". Lucas 24 2. JEZUS CHRISTUS, de aan het kruis gehangene, door iedereen bespot en uitgedaagd. Hij verliet het graf, dat door de Joden met de grootste zorgvuldigheid was verzegeld. Hij maakte waar, wat Hij kort voor zijn kruisdood aan de discipelen en de Joden had verteld, namelijk, dat de Zoon des Mensen moest overgeleverd worden in de handen van zon dige mensen, maar ten derden dage zou opstaan. Maar zij, die hem lief hadden en hem volgden, de discipelen en de vrouwen, zij geloofden het niet. Zij waren be droefd, toen zij het lichaam van Jezus niet vonden. Hun ogen gingen pas open, toen de Hei land zich vertoonde aan hen. Eerst moesten zij Hem zien. Hij, de uit de doden opgestane Ver losser der Mensheid, die met zijn opstanding Beëlzebul de gevoe ligste slag toebracht, die de Sa tan ooit ontving. En waardoor Hij aantoonde, dat de macht van God altijd sterker is dan de macht van de boze. Wij geloven ook in Jezus, in zijn dood en in zijn op standing, maar wij willen vaak zo graag Hem zien, opdat wij dan nog sterker kunnen geloven. Soms zijn wij als Thomas, die een teken wilde hebben. En dan zou den we willen vragen: Heer, laat mij Uw handen zienl Het lijkt wel eens, dat Gods hand zich van ons heeft afgetrokken. Het sa at ons niet meer naar de wind. La ten we dan weten, dat Hij met onze tegenspoed het beste met ons voor heeft. En ons tot Zijn schapen wil rekenen. De gouverneur van Californië heeft voor het gehele grondgebied van deze Amerikaanse staat de noodtoestand afgekondigd als ge volg van het noodweer dat over stromingen veroorzaakt en 't ver keer ontwricht. De foto geeft een beeld van een woonwijk van Alviso, een plaats, circa 80 km ten zuiden van San Francisco. In deze woonwijk leven ongeveer 900 mensen, die op het punt staan te evacueren. VERGIFTIGINGSZAAK IN LEEUWARDER GEVANGENIS Uit officiële bron vernemen wij, dat er steeds meer aanwijzingen zijn ge vonden die het aannemlijk maken, dat de verdachte ln de mysterieuze ver giftigingszaak in de Leeuwarder straf gevangenis, de Berkelse arts O. inder daad schuldig Is aan moord op zijn medegevangene, de 34-jarige L. uit Gouda. Uit het onderzoek is inmiddels ko men vast te staan, dat de cyaankali, waarover dokter O. de beschikking had, door een familielid van dokter O. in België werd verkregen. Met het oog op het lopende recherchewerk kon in zake de persoon, die het vergif in Bel gië verkreeg, nog geen nadere mede deling worden gedaan. Bij Napels is vrijdag een twee- motorig particulier vliegtuig ver ongelukt, kort voor de landing op het vliegveld Capodichino. Bij het brandende wrak zijn drie lijken van inzittenden gevonden. De recente voorstellen van Ged. Staten tot wijziging van de ge meentegrenzen op Schouwen-Duiveland is voor het college van b. en w. van Zierikzee aanleiding geweest tot het plaatsen van enkele op merkingen. In een uitvoerige nota aan de raad, die donderdagavond over deze materie uitvoerig heeft gesproken wordt meegedeeld, dat Zierikzee geen behoefte aan gebiedsuitbreiding heeft. „Onze gemeen te kan met bijna 2000 ha. voorlopig nog wel vooruit", zo wordt in het schrijven opgemerkt. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. niet akkoord te gaan met de voorgestelde wijziging van de ge meentegrenzen, althans voor wat betreft het noordelijke gedeelte daarvan. Dit behelsde het samenvoegen van Schuddebeurs bij de nieuwe gemeente „Tergouwe". B. en w. schrijven, dat Zierikzee niet in de voor vele oude steden karakte ristieke situatie verkeert, waarin het gemeentelijk territoir zich niet ver buiten de oude stadswallen uitstrekt. Zierikzee kan met zijn bijna 2000 ha. voorlopig nog wel vooruit. Hoewel de wijziging der westelijke gemeentegrens niet wordt toegelicht of Ja! de Heer is opgestaan! All' gij Englen! bidt Hem aan! Looft Hem, Uitverkorenen! Juicht in Zijn verrijzenis, ■wien Zijn bloed ten losprijs is, Gode weèrgeborenen! Gij zijt opgestaan, o Heer! 't Treurend Godsvolk zag U weer! Gij zijt opgevaren bij 't triumfbazuingeklank, bij den daverenden dank aller hemelscharen! Ja! de Heer is opgestaan! 't Licht van God is opgegaan! spoed U, hemeltijding! uit Judea's moederkerk tot der verste Heid'nen perk, de aarde tot verblijding! DA COSTA OP DE MOLUKKEN is een opstand uitgebroken tegen de centrale regering in Djakarta. Radio-Padang heeft meegedeeld, berichten over de opstand te hebben opgevangen van radio-Menado op Celebes. Vol gens Padang hebben officieren van het commando van de Molukken zich aangesloten bij de opstandelingenbeweging. Djakarta heeft ln Oosteuropese landen orders geplaatst voor militair ma terieel, met name voor vliegtuigen, zo meldt de speciale correspondent van „The Times" uit de Indonesische hoofdstad. De aflevering hiervan zou in de tweede helft van dit jaar beginnen. Het zou hier gaan om ln totaal 100 Rus sische vliegtuigen, waaronder tussen de 50 en 60 MIG-straaljagers, 30 IL-28 bommenwerpers en ongeveer 10 EL-14 transportvliegtuigen. Volgens „The Times" zal een aantal Indonesische piloten in Egypte worden opgeleid. gemotiveerd, mag worden aangeno men, dat hieraan de in het kader der herverkaveling gewijzigde geografi sche situatie ten grondslag ligt. Deze wijziging komt het college dan ook ra tioneel en aanvaardbaar voor. Aan de oostzijde wordt de toevoe ging van een tamelijk uitgestrekt agra risch gebied voorgesteld. Ook hier zwijgen Ged. Staten over de motieven, aldus de nota. Minister Struycken had verklaard, dat de oostgrens was ge pland met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Zierikzee in verband met het Deltaplan. Het college van b. en w. is verheugd, dat de minister een zo krachtige ontwikkeling van Zierik zee voor mogelijk houdt. Wat 'de noordelijke grens betreft willen Ged. Staten de bestaande situa tie nagenoeg ongewijzigd laten. Ged. Staten motiveren t.a.v. Schuddebeurs als volgt: Schuddebeurs kan niet als een structureel tot Zierikzee behoren de stadswijk worden beschouwd, het geen b. en w. van Zierikzee onder schrijven. Daarbij wordt aangetekend, dat bijv. Sirjansland evenmin als een structureel tot Oosterland behorend dorpsdeel kan worden gezien, hetgeen echter niet verhindert, dat beide plaat sen reeds sedert lang een gemeente vormen. Historische argumenten wegen voor b. en w. t.a.v. Schuddebeurs niet of nauwelijks. De tijd, waarin Zierikzeese notabelen een buitenplaats in Schud debeurs hadden is voorbij. In de ogen van b. en w. is Schudde beurs een uitermate karakteristiek en uniek plaatsje op Schouwen. Midden in een agrarisch gebied gelegen onder scheidt het zich daarvan door een vol strekt eigen karakter. Eigen karakter Gelegen in de overigens geheel agrarisch georiënteerde, doch kleine gemeente Noordgouwe is het voor Schuddebeurs zeer wel mogelijk zijn eigen karakter te handhaven. Anders echter wordt de situatie, indien het wordt opgenomen in een gemeente „Tergouwe". Schuddebeurs zou aan de uiterste periferie van deze nieu we gemeente komen te liggen. Tegen samenvoeging met Zierikzee pleit volgens Ged. Staten dat Schudde beurs op relatief grote afstand is ge legen en daarvan wordt gescheiden door agrarisch gebied. B. en w. van Zierikzee achten het een eilandelijk belang van de eerste orde dat het aantrekkelijk karakter van Schuddebeurs niet alleen behou den blijft, maar bovendien nog wordt verhoogd. Het college is van mening, dat de belangen van Schuddebeurs ge voegd bij Zierikzee zwaarder zullen wegen dan in „Tergouwe". Voor Zierikzee immers is de instand houding en verfraaiing van Schudde beurs van grote betekenis. In verband met de toekomstige ontwikkeling van Zierikzee in het kader van het Delta plan achten b. en w. het nodig de aan trekkelijkheid van Zierikzee als woon plaats zoveel mogelijk te bevorderen. Een gevaar van het Deltaplan voor Schouwen zal zijn, dat de eilandelijke arbeidsreserve naar de randstad Hol land zal worden gezogen. Teneinde de ze ongewenste ontwikkeling tegen ta gaan dient de bedrijvigheid op het eiland en in het bijzonder te Zierikzea te worden vergroot. Schuddebeurs is een eilandelijk* troefkaar, die in het kader van de ge meentelijke herindeling dient te wor den uitgespeeld. In Zierikzeese handen levert deze kaart naar de vaste overtuiging van b. en w. het meeste rendement op voor het eiland. ONDER VERDENKING VAN OPLICHTING Onder verdenking van oplichting, c.q. valsheid in geschrifte heeft de Haagse politie gearresteerd de 26- jarige mr. A. D. uit 's-Gravenhage. De gearresteerde, wiens vader, dr. F, C. D., voor het dagblad „De Tele graaf" puzzles samenstelt, heeft op twee inzendingen voor die puzzel een prijs gewonnen. De eerste keer een bedrag van f 3500 en de tweede maal een som van f 11.000. D. had zijn eerste oplossing inge zonden op naam van zijn echtgenote en de tweede op die van zjjn schoon moeder. Zijn vader had indertijd het desbetreffende dagblad gevraagd, of er bezwaar tegen bestond dat zijn zoon aan de puzzels meedeed en toen ten anwoord gekregen dat zulks niet het geval was, mits de oplossingen op naam van een ander werden in gestuurd. De puzzels bestonden uit tien vragen, waarvan de vader er acht opstelde en de puzzelredacteur van de courant twee. De 53-j., in Rusland geboren ballet- meester Serge Lifar, heeft voor het gerechtshof te Wiesbaden, dat de 'zaak- Anastasia' behandelt, verklaard, er ze ker van te zijn dat de jongste dochter Anastasia van wijlen Tsaar Nicolaas II aan de uitmoording van de Russische keizerlijke familie te Jekaterineburg, in een julinacht van 1913, is ontkomen. Het proces heeft, als gemeld, ten doel uit te maken of de 57-jarige „An na Anderson" inderdaad de Russische grootvorstin Anastasia is, zoals zij zegt. De beantwoording van deze vraag ii mede van belang in verband met aan spraken op erfenissen. Het huis-Meck- lenburg, dat hierin ook partij is, be strijdt dat „Anna Anderson" een aangenomen naam Anastasia is. Lifar lichtte zijn verklaring toe met de mededeling dit in 1934 te Rio de Janeiro te hebben vernomen van de sindsdien overleden Italiaanse diplo maat Lecchio. Mussolini droeg Lecchio in 1926, in verband met zijn speciale kennis op dit gebied, op te onderzoeken of het mogelijk was, dat Anastasia de uit moording van het tsarengezin had overleefd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1