Regeringstroepen gaan over tot aetie in noord-Celebes Coup van eigen officieren en politici te Padang verijdeld Ontwapening onder toezicht kan alleen via UNO komen Poging van communisten? Engels vliegtuig stortte neer: drie man gedood Vroeger groot verlof voor soldaten van landmacht De moordenaar en Jezus PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HAMMARSKJOELD VERKLAART: Dr. L. W. A. Lasonder te Den Haag overleden Zes jonge honden levend begraven Minister Algera was in Zeeland AN AST ASIA OF BEDRIEGSTER? Soldaat gedood door oude bom Hoofdkantoor: l. vsrststraat SO, coea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,49 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 8975 Directeur: JACQ DE SMIT Een flinke hoeveelheid moderne in Amerika vervaardigde wapens wordt op het ogenblik in Djakarta tentoongesteld. Blijkens grote opschriften, op plak katen en parachutes, zijn de wapens door de centrale regering tijdens acties op midden-Sumatra op de opstande lingen buitgemaakt. -- - De secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, die in de afgelopen twee weken te Londen en Moskou diplomatieke bespre kingen heeft gevoerd, heeft woensdag te Londen verklaard, dat het „duidelijk is, dat ontwapening onder toezicht slechts via de Ver. Na ties tot stand kan komen". „Elke ontwapeningsovereenkomst kan Slechts worden uitgevoerd door een in ternationale organisatie, die niet al leen bestaat uit de staten, die tezamen de twee blokken van de „koude oor log" vormen, doch waarin ook de lan den, die geen deel uitmaken van deze groepering zijn vertegenwoordigd", aldus Hammarskjoeld. Hij vervolgde: „Het is even duide lijk, dat diplomatie volgens de oude trant noodzakelijk is, wil men in de nabije toekomst vorderingen maken bij de bespreking van het ontwapenings- vraagstuk; slechts op deze wijze kan de bestaande impasse worden door broken. Op welke wijze men dit wil doen en om dit al dan niet via een Oud-archivaris in Zeeland In de ouderdom van 79 jaar is te 's- Gravenhage overleden dr. L. W. A. M. Lasonder, oud-rijksarchivaris en oud archivaris van de Ned. Herv. kerk. Dt. Lasonder werd 23 februari 1879 te Mid delburg geboren. Hij studeerde Neder landse letteren en promoveerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1909 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld „Bijdrage tot de geschiedenis van de hoge vierschaar in Zeeland". In 1910 werd hij commies bij 't rijk. Hij was als rijksarchivaris werkzaam in Zeeland en vervolgens als rijksar chivaris in algemene dienst. In 1924 werd hij benoemd tot archivaris van de synode der Ned. Herv. kerk, welke functie hij bekleed heeft tot aan zijn pensioenering in 1944. Tal van jaren was hij bestuurslid van de vereniging van archivarissen in Nederland. Ook is hij redacteur ge weest van het orgaan van deze ver eniging. Dr. Lasonder heeft een groot aantal geschriften gepubliceerd en bij dragen in verschillende bladen als de organen van de Protestantenbond en van de Ver. van Vrijz. Hervormden. Hij was ook lid van het Zeeuwse ge nootschap der Wetenschappen. De teraardebestelling zal donderdag middag om kwart over drie op Nieuw Ëykenduynen te 's-Gravenhage ge schieden. Inspecteur W. A. Roebroeks van de gemeentepolitie te Oss verzorgt thans zijn woning zes jonge hondjes die door hun eigenaar, J. de R., levend be graven waren. Dit begraven was op gemerkt door een buurvrouw die hier van de politie in kennis stelde. Toen de politie op het erf van de R. ging graven, ontdekte zij de zes jonge hond jes, die allen nog in leven waren, hoe wel zij reeds anderhalf uur bijna een meter onder de grond zaten. Tegen De R. is proces-verbaal wegens dierenmis handeling opgemaakt. DE BILT ZEGT: Koud Veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende sneeuw buien. Zwakke tot matige oostelijke wind. Aanhoudend koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.10 u., onder 19.17 u. Maan op 20.12 u., onder 6.06 u. Hoogwater vrijdag 4 april: Vlissingen: 1.41 u. 2.29 m., 14.09 u. 2.51 m. Terneuzen: 2.11 u. 2.43 m., 14.37 u. 2.65 m. Wemeldinge: 3.33 u. 1.75 m., 16.01 u. 2.00 m. Zierikzee: 3.07 u. 1.49 m., 15.40 u. 1.74 m. topconferentie zou moeten geschieden is een zaak, die de voornaamste be trokken mogendheden zelf moeten uit maken". Onbekende hebben dinsdag een fles benzine met een brandende lont geworpen in een bureau van de com munistische partij i*1 een der Parijse voorsteden. Er brak brand uit, die de brandweer in een uur kon blussen. HET LEGERHOOFDKWARTIER in Djakarta heeft gisteravond meegedeeld, dat regeringstroepen de plaats Palu met vliegveld, als mede Donggala in het zuidelijk gedeelte van het opstandige noord- Celebes hebben bezet. Dit is het eerste nieuws over militaire opera ties in noörd-Celebes sedert de afgelopen veertien dagen. In het communique wordt meegedeeld, dat de troepen werden ge steund door de luchtmacht, die munitie-voorraden van de opstande lingen in Pandare, een dorpje 60 km ten zuiden van Palu, vernielden. De regeringstroepen bestonden uit een mobiele brigade en troepen onder het commando van Frans Krangan, een overgelopen opstande lingenleider. Naar wij uit Singapore vernemen, hebben de opstandelingen in midden- Sumatra een „tegen-revolutie" in hun steunpunten Padang en Bukittinggi onderdrukt. Een woordvoerder van de opstandelingen in Singapore zei, dat deze door „communisten geïnspi reerd" was Op het hoofdkwartier van de op standelingen had hij vernomen, dat vier zeer linkse politici vorige, week werden gearresteerd en dat een ma joor en twee kapiteins van de op standelingentroepen waren gevlucht. Het hoofd van de politie in de pro vincie werd vermist en een bedrag van 2 miljoen rupiahs was niet te vinden, aldus de woordvoerder. Hij zei voorts, dat er natuurlijk wijzigin gen in belangrijke posten in de tegen regering aangebracht zijn. Een koe rier had hem op de hoogte gesteld van de pogingen tot een coup. De woordvoerder zei: „U kunt zich voorstellen hoe ernstig deze door de communisten geïnspireerde misdaad zou kunnen zijn geweest, als u zich ervan bewust bent dat de verant woordelijkheid voor het stuiten van de opmars naar Bukittinggi berustte bi] enige van de officieren, die thans vermist worden. 'Minister Algera heeft gisteren, in ge zelschap van de dir.-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris en enkele hoofdambtenaren van deze dienst een officieus werkbezoek aan Zeeland gebracht, om zich op te hoog te te stellen van enkele werken, die bij de rijkswaterstaat in uitvoering zijn. 's-Morgens werd Schouwen bezocht, waar de minister zich op de hoogte liet stellen van de vorderingen bij het werk aan de nieuwe veerhaven „De Val" bij Zierikzee. Daarna werd een bezoek gebracht aan de werken in uit voering zijnde van het Drie-eilanden plan op Noord-Beveland. In de middaguren bekeek het gezel schap de dijkverzwaringen bij Elle- woutsdijk, waarna ook een kort be zoek aan het Sloe werd gebracht. Om 5 uur arriveerde men in Vlissingen, waar de werkzaamheden aan de nieu we veerhaven werden bezichtigd. Na afloop van dit werkbezoek heeft Commissaris jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot de minister en zijn medewer kers te zijnen huize ontvangen. VROUWEN IN HET BRITSE HOGERHUIS Het Britse Lagerhuis heeft woens dag met 292 tegen 251 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd waardoor hetmogelijk wordt dat vrouwen zit ting nemen in het Hogerhuis. Als Koningin Elisabeth haar handtekening onder het wetsontwerp zet, betekent dit dat een traditie van 700 jaar door broken wordt Labour stemde tegen. DONDERDAG 1958 APRIL „Waarlijk, deze Mens was Gods Zoon!" Lucas 15 39. DE HOOFDMAN over hon derd, een ruwe Romeinse kerel, gewend zijn soldaten af te snau wen en gewoon zonder een zweem van medelijden misdadi gers ter dood te brengen, werd getroffen door de persoonlijk heid van die Jezus van Nazareth die zich als een lam ter slachting liet leiden. Naarmate het lijden van Jezus verergerde, hoe zwijg zamer de hoofdman werd. Er is iets met die kruisiging, zo flitste het door zijn hoofd. Zou deze wonderdoener, die beweerde de zoon van God te zijn, toch gelijk hebben gehad? Hij had Christus' kruiswoorden aangehoord, hij, de heiden, die alleen maar had gehoord van Jupiter, Juno en andere zelfgecreëerde goden. Weinig of niets had hij ervan be grepen. Maar Gods wonderlijke genade, die zich manifesteerde in het lijden en de dood van Zijn Eigen Zoon, waardoor de mens heid de straf ontging, die zij ei genlijk verdiend had, transfor meerde hem. Plotseling zag hij in, dat deze veroordeelde godde lijke kracht beeat, ja dat 'hij waarlijk Gods Zoon was. En hij loofde en verheerlijkte God. Hebben wij hetzelfde gedaan als die hoofdman? Hebben ook wij uitgeroepen: Waarlijk, deze Mens was Gods Zoon, en hebben wij ook Hem verheerlijkt? In geloof zullen wij moeten aan nemen, dat Christus op Golgo tha voor ons gestorven is. Opdat wij van ons geloof belijdenis kunnen afleggen en het kunnen uitdragen aan hen, die gebukt onder de zondenlast, van geen verlossing weten. Laten wij de hoofdman en de Hoofdman vol gen! Reeds strekt de dood zijn klauwen uit: straks valt hem weer een mens ten bult. Verloren voor het Vaderhuis hangt daat de moordenaar aan 't kruis. Hij nam zijn naaste 't leven af. Daarom kreeg hij de zwaarste straf. Nochtans bemint de Vader hem en ergens hoort dit kind Zijn stem. Naar 't Licht wendt hij het brekend oog. En uit zijn hart prangt naar omhoog de bede: Meester denk aan mij Als Gij zit aan Uw's Vaders zij. Mijn zoon, aan 't einde van uw reis, wacht ook voor u het Paradijs. De moord'naar ziet Hem dankbaar aan: de dood kan zonder hem weer gaan. Adri Maljaars Het grootste schip dat ooit in Bra bant werd gebouwd, de 20.006 ton me tende supertanker „Tahama" is woens dag van de werf te Heusden vertrok ken om naar Rotterdam gesleept te worden, een reis, die twee dagen zal duren. Er moeten diverse hindernissen onderweg genomen worden. Zo ook de brug bij Heusden, waaronder een spe ciale vaargeul werd gebaggerd, die 600 meter lang en 40 meter breed is ter wijl het schip volgepompt werd wa ter. Toen was er nog 20 centimeter speling. Op de foto ziet men, hoe er gepast en gemeten moest worden tijdens het passeren van de brug, hetgeen enkele uren vergde. Momenteel wordt in Duitsland een proces gevoerd rond de veelbespro ken Anna Anderson, die beweert de enige overlevende dochter van de Russische Tsaa zijn. Over deze geruchtmakende _oak wordt op pag. 3 een uitvoerig verslag gepubliceerd. Behalve de getuigende ritmeester, die daarin wordt genoemd, zijn er naar wij later vernamen gistermid dag nog twee getuigen gehooTd, van wie de een pertinent beweerde, dat deze vrouw Annastasia is, doch de ander even beslist het tegendeel be weerde. Tatiana Melnik, dochter van dr. Botkic (vroegere lijfarts van de laat ste tsaar) verklaarde, dat Anna An derson inderdaad Anastasia is. Tatiana Melnik heeft met haar vader van 1908 tot 1917 aan het hof vertoefd. Toen zij na de revolutie, in 1926, in een rusthuis in Obersdorf (Beieren) kwam, verbleef daar een geheimzinnige „onbekende zieke", van wie toen al het gerucht ging dat zij de jongste dochter van de tsaar was. Aanvankelijk had Tatiana weinig aandacht aan de kwestie geschonken, tot zij op een avond de geheimzinnige patiënte had gezien en haar onmid dellijk had herkend. Anastatia had haar niet herkend, doch zij herkende o.a. een boekelegger die haar moeder eens had gemaakt en aan dr. Botkic had gegeven. Een andere getuige, de 78-jarige Pierre Gilliard, de vroegere gouver neur van de kinderen van tsaar Ni- colaas, verklaarde echter, dat Anna Anderson niet de jongste dochter van de tsaar kan zijn. (Zie ook pag. 3) Dinsdag ls oen Hermes-vliegtulg vliegtuig van de Engelse luchtvaart maatschappij „Skyways Ltd" te Mees den Green neergestort. Het vliegtuig was kort tevoren van het 6'/j km zui delijker gelegen vliegveld van Stans- dat eens een vliegtuig was. ted in het Engelse graafschap Essex opgestegen voor een gebruikelijke testvlucht en had daardoor geen pas sagiers aan boord. De drie beman ningsleden kwamen om het leven. De foto geeft een beeld van 't wrak Vele dienstplichtigen van de ko ninklijke landmacht zullen binnen kort vervroegd dj militaire dienst kunnen verlaten. Zij gaan dan zo als de officiële term luidt met „klein verlof, in afwachting van groot verlof". Hieronder geven wij de data van de vervroegde verloven met daarachter tussen haakjes de datum waarop het „groot verlof" dan offi cieel ingaat. Voor hen, die opgekomen zjjn in fe bruari 1957 is deze datum 3 aug ,58 (28 sept.). Viel de opkomst in april 1957, dan is deze datum 28 sept. 1958 (30 nov.), voor opkomst in juni 1957: 30 nov. '58 (1 febr. 1959), in augustus 1957: 1 febr. 1959 (3 juni '59), in okt. 1957: 3 april '59 (3 aug. '59) en in dec. 1957: 3 juni '59 (3 okt. '59). Uitgezonderd van deze regeling zijn zij, die zijn opgleid tot reserve-officier, tot dienstplichtig onderofficier, dienst plichtig korporaal, soldaten le klas en Dit jaar geen verhoging van salaris bij nijverheidsonderwijs (Van onze parlementsredactie) De vraag, of aan leerkrachten van het lager nijverheidsonderwijs een salarisverhoging moet worden toege kend waardoor aanpassing zou worden verkregen aan de met in gang van 1 januari 1957 verbeterde g.l.o.-salarissen zal in de bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. Voor de jaren 1957 (met terugwer kende kracht dus) en 1958 zal in ieder geval geen salarisverhoging meer tot stand komen. Dit heeft de mi nister van o., k. en w., mr. Cals, gis termorgen in de Eerste Kamer mee gedeeld. f»?o cvfo o9o tVevfn r»Jo ccvjo GOEDE VRIJDAG GEEN KRANT 1 Op Goede Vrijdag zullen de 1 Christelijke dagbladen w.o. j" het Zeeuwsch Dagblad niet f t verschijnen. s T Het e.v. nummer van ons blad J 4 ontvangen onze lezers dus zater- f fagochtend. tejto Ofv O Ufr» soldaten, die bij de parate troepen een functie vervullen, waarvoor een oplei ding van (totaal) 7 maanden of langer moest worden volbracht. Gistermorgen is op de vliegbasis Deelen van de Koninklijke Luchtmacht bij het opruimen van enige, onlangs gevonden, bommen uit de tweede we reldoorlog, de laatstaangetroffen bom bij het demonteren geëxplodeerd. Hier bij is een soldaat van de mijnoprui- mingsdienst ernstig gewond en later overleden. TITO NAAR POLEN President Tito van Zuid-Slavië zal zich aan het eind van de lente, aan het hoofd van een partij- en rege ringsdelegatie, naar Polen begeven, zo meldt het Poolse persbureau P.A.P. Een politieauto en een ziekenauto vormden zondag het enige verkeer in het Amerikaanse stadje Ocean Grove, waar op zondag alle verkeer (behalve in noodgevallen) is verboden. De bei de voertuigen kwamen met elkaar in botsing. tt Het was voor een 34-jarige Am sterdammer een trieste avond toen hij zijn in het singel gewaaide hoed met een reddinghaak wist op te vis sen, maar daarbij zijn gouden ring van 800 gulden kwijt raakte, die van zijn pink gleed en in het grachtwater plonste. Koningin Elizabeth van België heeft in Moskou een bezoek gebracht aan een kraamkliniek en zich daarbij onderhouden met een Russin, die op het punt stond te bevallen. De vrouw verklaarde haar kind, als het een meis je zou zijn, naar de koningin te zullen noemen. Hetgeen korte tijd later ook geschiedde.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1