„Skaubryn" (met 1287 emigranten) midden op oceaan uitgebrand 2 Beslissende fase in op Sumatra nadert strijd Opvarenden 's nachts in volle zee door de „Romagered Franse generaalswedu gaf nu privélessen VRIJ GROTE DRUKTE MET PASEN VERWACHT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SLECHTS 1 SLACHTOFFER BLJ SCHEEPSRAMP NEDERLANDSE SLEPERS TE HULP Scheepsbotsing op de Schelde Opgesloten zoon half verwilderd Mirukr dan in 1957, maar toch Minister Alger a bezoekt vandaag Zeeland DJAKARTA-LEGER OP 25 KM VAN BUKITTINGGI KVP in Sittard helpt prot.^chr. groep in de raad Zesling geboren tijdens hoeden van schapen Vooral Duitse toeristen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3974 Directeur: JACQ DE SMIT Op het ogenblik is een Italiaans passagiersschip, de „Roma", op weg naar Aden met 1287 overlevenden 1080 passagiers en 208 beman ningsleden aan boord van de ramp met de „Skaubryn". Dit Noorse lemigrantenschip (zie foto) dat op weg was naar Australië, is in de Indische Oceaan in brand geraakt. Hierbij kwam slechts een man (een Duitser) om het leven tengevolge Van een hartverlamming. De brand was omstreeks middernacht in de machinekamer begonnen, waar op men tijdig en in vlomaakte orde in de reddingboten had kunnen stappen. De „City of Sydney" zal vrijdag in Aden aankomen, de dag waarop het uit gebrande emigrantenschip eigenlijk Colombo op Ceylon had moeten bereiken. Deze telefoto toont het Noorse passagiersschip „Skaubryn" (bij na 10.000 ton), waarop brand is uitgebroken toen het schip op de Indische Oceaan voer op weg naar Australië met emigranten aan boord. Van de 1287 opvarenden is een passagier om tet leven ge komen, terwijl de anderen aan boord van de „City of Sydney" zijn gegaan. Tot en met vandaag hebben 126.000 personen een bezoek gebracht aan de huishouders in de R.A.I. te Amsterdam. r> De radio-activiteit in de lucht boven Noorwegen was in maart zo hoog als normaal. Dit heeft het in stituut voor onderzoek van de Noor se defensie dinsdag bekend gemaakt. Het Franse s.s. „Gaillon" brt 4510, van de Compagnie Navigation d'Orient is, komende van Antwerpen, maandag avond, in botsing gekomen met het En gelse s.s. „Beaverlodge" van de Cana dian Pacific Line brt 9904, dat op weg was naar Antwerpen. Beide schepen kregen schade boven de waterlijn. Zij zijn aan de grond gelopen. Sleepboten uit Antwerpen zijn ter assistentie on derweg. De aanvaring geschiedde bij Liefde- kenshoek in de buurt van Antwerpen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Later heeft men de voorstevens van de twee schepen van elkaar losgekregen. Zij zijn daarop op sleeptouw genomen naar Antwerpen. Een te Parijs wonende Franse generaalsweduwe vond dat de vor deringen van haar zoon, leerling van de tweede klasse van een plaatselijk lyceum, niet te best wa ren en zij besloot hem van school te nemen. „Voortaan zal je thuis onder mijn leiding werken", ver klaarde zij. Het merkwaardige geval deed zich echter voor, dat men de jon gen nadien nooit meer zag. Onge rust geworden buren besloten ten slotte er was toen bijna een jaar verstreken de politie van een en ander in kennis te stellen. Gendarmes begaven zich naar de woning van de generaalsweduwe, waar zij zeer lang aan de deur aan de praat werden gehouden, voordat zij erin slaagden het huis te betreden. Daar troffen zij in een vertrek de geheel afgestompte voormalige lyceïst. Hij was in pyama gekleed en speelde als een dier, op handen en voeten rondkruipend. Geestelijke schok Tevens werd toen duidelijk, waar om de politiemannen zo lang hadden moeten wachten, voordat zij werden binnengelaten. Het bleek, dat men WOENSDAG 1958 APRIL „Want de dwazen namen haar tampen méde, maar peen olie..." Matth. 25 3. HET IS MET de dwaze maag den als met ons. Hoe vaak ge beurt het niet, dat wij ergens te genop zien, dat we de zaak, die we moeten aanpakken steeds maar uitstellen. We hebben lam pen meegenomen, maar de olie komt nog wel, denken wij. We gaan naar de kerk, maar bezitten we ook het geloof, dat Christus van ons vraagt? Als we jong zijn denken we vaak: dat echte ge loof, dat nodig is, dat komt nog wel, ik heb nog een heel leven voor me. Maar we vergeten, dat op elk moment de bruidegom kan komen, dat elk ogenblik Christus ons tot zich kan roepen, om van ons te vragen hoe wij ons leven hebben ingericht. We moeten elk moment bereid zijn om de brui degom te ontvangen. En zeker voor wat de geestelijke dingen betreft moeten we niet uitstellen datgene, wat we vandaag nog kunnen doen. Christus heeft de gelijkenis van de wijze en dwaze maagden niet vertelt om de dis cipelen gezellig bezig te houden, maar om ons te vermanen en ons het oog te doen houden op zijn wederkomst. Want we weten im mers noch de dag, noch de ure in welke de Zoon des Mensen wederkomen zal. Waakt dan! inderhaast de haren van de jongen had geknipt, die, toen de politie bel de, nog op zijn schouders hingen. Dokters, die de jongen onderzochten, bevonden dat hij lichamelijk niet had geleden, doch dat hij een ernstige geestelijke schok had gekregen. En wat de generaalsweduwe betreft, die op zo merkwaardige wijze de lei ding der ontwikkeling van haar zoon van de school overnam: zij wordt thans door drie psychiaters onder zocht, nadat de rechter haar eerst in staat van beschuldiging had gesteld wegens vrijheidsberoving, met de be paling, dat zij voorshands niet zal worden gearresteerd. De Noorse kapitein van het schip verklaarde, dat er zich geen spoor van paniek heeft voorgedaan, zelfs niet toen het vuur het schip verslond. De brand was ontstaan door een ontplof fing in de machinekamer. De Britse lijnboot „City of Sydney pikte de overlevenden, onder wie 209 kinderen onder de tien, op. In volle zee werden ze overgenomen door de „Roma". Het wrak van de volledig uit gebrande „Skaubryn" drijft in rook ge huld rond. De „Skaubryn" was op 14 maart uit Bremerhaven met ruim 900 Duitse emigranten vertrokken. In Dover en op Malta werden nog 200 buitenland se emigranten (Scandinaviërës en En gelsen) aan boord genomen. Het schip (9876 ton) was eigendom de Noorse rederij Skaugen in van Gistermiddag heeft iemand in Amsterdam een fietstas verloren, in houdende een 100-grams flesje repo- sitol slaapmiddel. Ondeskundig ge bruik van dit slaapmiddel kan levens gevaar tengevolge hebben. De minister van verkeer en wa terstaat, mr. J. Algera, hoopt van daag een bezoek te brengen aan Zeeland, teneinde zich op de hoog te te stellen van de stand van de werkzaamheden. De minister zal worden verge zeld door enkele hoofdambtenaren van zijn departement en zal heden ochtend op Schouwen o.a. de ha ven De Val in Zierikzee bezoeken. Daarna steekt het gezelschap over naar Katseveer, waar men de stand van zaken in ogenschouw zal nemen. In Ellewoutsdijk zal de minister ook enige dijkwerken bezichtigen, waarna hij, via een bezoek aan het Sloe, naar Middelburg zal gaan, waar hij een ge sprek zal hebben met de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Naar wij vernemen is het de bedoe ling van de minister uitsluitend een werkbezoek aan Zeeland te brengen, waarbij het niet in zijn voornemen ligt mededelingen te doen over de ten departemente uitgewerkte of op stapel staande plannen of verklaringen al te leggen over facetten van Delta- of Drie-eilandenplan. Oslo, die zelf geen verbinding met het schip had. De „Skaubryn" was volgens de rederij voldoende uitge rust met blusmateriaal. De Roma heeft een waterverplaatsing van 14.687 ton. HULP VAN „CYCLOOP" De sleepboot „Cycloop" van de N.V. Wijsmuller te IJmuiden is (on derweg van Basra naar Aden) de „Skaubryn" in de Indische Oceaan te hulp geschoten. De „Cycloop" heeft een contract gesloten met de rederij van het Noorse schip en zal proberen bij de berging te helpen. VLIEGTUIGEN De eigenaars van de „Skaulbryn" hebben dinsdagavond in Oslo mee gedeeld, dat men vliegtuigen heeft gecharterd om de bemanning van de „Skraubryn" op te halen zodra de „Roma" in Aden is aangekomen. Neutrale waarnemers in Djakarta menen, dat de beslissende slag in midden-Sumatra thans voor de deur staat. Zij verwezen naar het legercommuniqué van dinsdag, waaruit blijkt dat de regeringstroepen zijn doorgedrongen in de residentie west-Sumatra en thans vorderen in de richting van Pajakumbuh, dat slechts 25 km van Bukittinggi ligt. Zij baseerden hun mening voorts op de mededeling van het leger- hoof dkwartier, dat een „veiligheidszone" zal worden ingesteld voor de evacuatie van buitenlanders, die zich nog steeds in het gebied van Padang bevinden. Deze waarnemers hebben er echter ook op gewezen, flat zowel Padang als Bukittinggi slechts bereikbaar zijn door het overtrekken van Bukit Barisan, welk gebergte voor de opstandelingen een natuurlijke verdedigingslinie vormt. Sumatra en volgens de jongste berich ten maken zij nog steeds vorderingen. OPROEP De legercommuniqués en berichten van een aantal journalisten, die in midden-Sumatra zijn, hebben aange toond, dat de opstandelingen tot dus verre de regeringstroepen bijna geen tegenstand hebben geboden. Waarnemers vermoeden, dat zij hebben gewacht tot het ogenblik, dat de regeringstroepen zijn doorge drongen tot het centrum van 't door de opstandelingen beheerste gebied. Ook wordt het echter mogelijk ge acht, dat de opstandelingen de strijd zullen blijven vermijden en zullen verdwijnen in de moeilijk doordring- hare oerwouden om een guerilla te gaan voeren. De eerstvolgende dagen zullen het antwoord geven. Inmiddels zijn de re geringstroepen thans aangekomen aan Alle politieke partijen van west-Su matra, met uitzondering van de com munistische, hebben volgens kolonel Djambek een verklaring uitgegeven, waarin de bevolking wordt opgeroepen het gebied tegen de regeringstroepen van Djakarta te verdedigen. Djambek deelde voorts mede, dat majoor Nainggolan zijn troepen reor ganiseert en opnieuw bewapent met 't oog op een aanval op Medan. Volgens radio-Padang heeft presi dent Soekarno aan de chef van het In donesische leger, gen.-majoor Nasution, opdracht gegeven, de opstand in Su matra te bedwingen voor het Islamie- tische nieuwjaar (29 april). Volgens radio Padang zou, als dit niet gelukt, Nasution stellig worden vervangen als chef-staf. ASSAAT PRESIDENT? In Djakarta wordt verwacht, dat de de voet van het bergketen van midden- tegenregering in midden-Sumatra mr. Assaat, de voormalige waarnemende president van de Indonesische repu bliek, tot president zullen uitroepen. Assaat is tien dagen geleden uit Djakarta naar Padang vertrokken. Hij is een Sumatraan en was minister van binnenlandse zaken in 1950 tijdens bet kabinet-Natsier. Het regeringsgezinde blad Pemuda schrijft, dat Natsir, die zich eveens in midden-Sumatra bevindt, tegen de be noeming van Assaat is gekant omdat hij deze functie zelf wil bekleden. Bij de komende raadsverkiezingen te Sittard heeft de KVP een overeen komst getroffen met de protestants- christelijke groepering en de kandi daat van deze groepering de zesde plaats op de KVP-lijst aangeboden. Hierdoor is het mogelijk, dat ook het in Sittard groeiende protestants-chris telijke volksdeel in de raad een verte genwoordiger krijgt. Indien de prote stants-christelijke groeperingen alleen aan de verkiezingen deelnamen, zou den ze hoogstwaarschijnlijk geen zetel krijgen. Dit is de eerste keer in Lim burg, dat de KVP op deze wijze met een protestants-christelijke groepering samenwerkt. Een prachtig en sympa- thiekgebaar. Koningin Juliana en de oudste twee prinsessen zijn voor het door brengen van een korte vakantie aan gekomen in de Oostenrijkse winter sportplaats Sankt Anton. Op de linkerfoto ziet men v.l.n.r.: de Koningin, prinses Beatrix en prin ses Irene in gezelschap van de direc teur van hotel „Post", in welk hotel 't koninklijk gezelschap zal vertoeven. Foto rechts: op het station werden H.M. de Koningin (links) en de prin sessen Beatrix (midden) en Irene (achter) begroet door o.a. de skileraar van de Koningin, de heer Johan Fahr- ner (geheel rechts). Telefoto. - - - - Feest in Perzisch dorp Het Teheraanse avondblad Kei- ban meldt, dat een 32-jarige vrouw uit een dorp in Zuid- Perzlë vrijdag een zesling vier 1 y jongens en twee meisjes ter wereld heeft gebracht. Alle kin- i deren maken het goed, aldus het blad. De geboorte geschiedde toen de moeder schapen hoedde in de l velden op het eiland Salboech l bij Arwaz. Zij wikkelde de kin- 1 i deren in haar zwarte sluier en zond haar zuster, die bij haar was, naar het dorp. De zuster kwam terug met de familieleden i y en he4 hele dorp viert thans y i feest, zo meldt Keihan. i y De geboorte van een zesling 1 wordt van medische zijde moge- T lijk geacht. Er zijn vier geval- len van een dergelijke geboor- te genoemd. Maar de zeslingen 1 y waren niet levensvatbaar. y - --- - - Ofschoon Pasen dit jaar vroeg valt, ziet het er naar uit, dat des ondanks buitenlanders in vrij gro ten getale deze dagen in ons land door zullen brengen. Het aantal boekingen in de gro te hotels, vooral in het westen van het land, is aanzienlijk. Er is ech ter nog heel wat plaats, zodat er voorlopig geen angst behoeft te be staan voor een tekort aan accomo- datie. Volgens het ANVV zal het dit jaar niet zo storm lopen als in vorige jaren, hoewel een beetje schappelijk weer vooral in Duitsland een enorme stroom toeristen kan verlokken om een bezoek aan de reeds gedeeltelijk bloeiende bollenvelden en de zeekust te brengen. Het kantoor van de ANW te Keulen heeft het zeer druk met het geven van inlichtingen. MINDER ZUIDERBUREN Uit Zweden, Denemarken en Enge land zijn berichten over een groeienda reislust voor de Paasdagen binnenge komen. Uit Brussel wordt geen bijzon dere drukte gemeld. Onze zuiderburen weten al zo goed de weg in ons land, dat dit geen bevreemding behoeft ta wekken. In verband met de minder gun stige omstandigheden in Frankrijk heeft het A.N.V.V.-kantoor te Parijs betrekkelijk weinig te doen. Het Is echter best mogelijk, dat In het bijzonder de Noord-Fransen bij goed Paasweer de tocht naar Ne derland zullen maken. VOORAL DUITSERS De grootste aantallen bezoekers worden uit Duitsland verwacht, in het bijzonder, omdat ons land niet langer het internationale rijbewijs, het internationaal kentekenbewijs en een triptiek of carnet de passage voor Westduitse wagens verplicht stelt Ook het feit, dat men op vertoon van een identiteitsbewijs in plaats van 'n paspoort de grens vrijelijk overkomt, zal een stimulans voor bezoek uit Duitsland zijn. Naar schatting brachten de buiten landse toeristen het vorig jaar Pasen tien miljoen gulden aan deviezen binnen. DE BILT ZEGTt Aanhoudend koud Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden, vooral in het noorden en oosten. Meestentijds mati ge wind tussen noorwest en noord oost. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. Aanhou den koud. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.12 u., onder 19.10 u. Maan op 18.49 u., onder 5.36 u. Hoogwater donderdag 3 april: Vlissingen: 0.59 u. 2.12 m., 13.31 u. 2.33 m. Terneuzen: 1.29 u. 2.27 m., 13.59 u. 2.48 m. Wemeldinge: 2.46 u. 1.61 m.. 15.16 u. 1.88 m. Zierikzee: 2.18 u. 1.37 m., 14.56 u. 1.63 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1