Buitenlandse vliegtuigen werpen wapens voor opstandelingen af Rusland besloten kernwapenproeven af te gelasten 1 Weer terug uit Ned, N-Guinea] Oplossing in verkeerspuzzles Saoeds jacht aan de ketting j voor nooit gebouwd paleis j GERUCHTEN OVER EXP04958 MISSEN HUN GROND Grote Drie doen voorstel topconferentie MINISTER HARAHAP (PADANG) VERKLAART: PROI ESJANTS'CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bejaard echtpaar beroofd door „politiemannen" Nieuw front op Celebes verwacht Omkeer Wereldtentoonstelling Brussel op tijd gereed Geen overdreven hoge prijzen VETO VAN EISENHOWER Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 3974 Directeur: JACQ DE SMIT De minister van defensie in de revolutionaire regering van Padang, Harahap, die in 1955 premier in Djakarta is geweest, heeft tegenover een correspondent van AFP verklaard, dat buitenlandse vliegtuigen regelmatig aan parachutes wapens voor opstandelingen in Sumatra neerlaten. De wapens zijn door vertegenwoordigers van de tegenrege ring gekocht en worden door die regering betaald. Harahap wilde niet zeggen van welke nationaliteit de vliegtuigen zijn, doch hij gaf wel te verstaan dat onderhandelingen over aankoop van wapens voor namelijk geweren, bazooka's en handgranaten in Taipeh (Formosa) en Singapore worden gevoerd. Rusland heeft eenzijdig besloten verdere kernproeven af ie gelasten, zo heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, maandagmiddag In een rede voor de Opperst Sowjet in Moskou bekendgemaakt. De'Verenigde Staten zijn van plan met hun eigen reeks proeven, die in april op Eniwetok in de Stille Oceaan zouden beginnen, door te gaan. Gromyko zei dat Rusland zich er van bewust is dat het stoppen van kernoefeningen niet de dreiging van een atoomoorlog zal afwenden. Rus land beschouwt het nog steeds als zijn voornaamste streven om met de andere mogendheden tot een onvoor waardelijk verbod van alle typen atoom- en waterstofwapens te komen, voorts tot stopzetting van de verbaar- diging ervan en algehele vernietiging van bestaande voorraden met een doelmatige controle erop. REACTIES Westelijke diplomaten in Moskou achten het tijdstip van de afkondi ging van het Russische besluit uitste kend gekozen, daar de V.S. dit voor jaar een reeks proeven in het gebied van de Stille Oceaan willen nemen. Als zij dit plan uitvoeren zal de Sow jet Unie met haar eigen proeven ver der kunnen gaan en president Eisen hower hiervan de schuld kunnen geven. De Westelijke Grote Drie heb ben maandag aan de Sowj et-Unie voorgesteld om in de tweede helft van april in Moskou te beginnen met diplomatieke voorbereidingen voor een conferentie van ministers van buitenlandse zaken. De minis ters zouden op hun beurt een top conferentie tussen Oost en West moeten voorbereiden. Het voorstel was vervat in Amerikaanse, Britse en Franse nota's, die maandag in Moskou zijn overhandigd. De no ta's waren tevoren in de perma nente NAVO-raad met de andere NAVO-landen besproken. In Britse kringen verklaarde men maandag, dat het Westen duidelijk een topconferentie laat afhangen van een bevredigende voorbereiding, eerst op diplomatiek niveau en daar na door een conferentie van minis ters van buitenlandse zaken. Men geloofde, dat als de Sowjet-TJnie met de voorstellen instemt, de onderhan delingen kunnen beginnen tussen vertegenwoordigers en de diploma tieke vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en de Ver. Staten In Moskou. DE BILT ZEGT: Koud en schraal Droog, zonnig, maar koud en schraal weer, met in het zuiden nog enkele wolkenvelden. Matige tot krachtige wind tusser. noordoost en oost. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.15 u., onder 19.14 u. Maan op 17.24 u., onder 5.08 u. Hoogwater woensdag 2 april Vlissingen: 0.12 u. 1.88 m., 12.44 u. 2.05 m. Terneuzen: 0.42 u. 2.04 m., 13.10 u. 2.21 m. Wemeldinge: 1.53 u. 1.44 m., 14.22 u. 1.75 m. Zierikzee: 1.24 u. 1.22 m., 14.01 u. 1.52 m. Maandag is Hr. Ms. fregat Jo- han Maurits van Nassau na on geveer drie maanden dienst in de wateren rondom Nederlands Nieuw Guinea, teruggekeerd in de haven van Den Helder. Links: het schip was nauwelijks afgemeerd toen vrouwen, ver loofden en verliefden het be stormden om de teruggekeerde marinemannen te begroeten. Rechts: een beeld van 't meren. W. Thomassen (Zaandam) burgemeester van Enschedé Bij K.B. is met ingang van 1 mei a.s. tot burgemeester van Enschede be noemd de heer W. Thomassen, thans burgemeester van Zaandam. Willem Thomassen is 48 jaar oud. Sinds 1945 wijdde hij zich aan het partijwerk en werd aangesteld tot sec retaris van de P.v.d.A. De heer Tho massen werd in 1946 benoemd in de vacature-Mansholt tot lid van de Twee de Kamer. Hierin had hij zitting tot 1948. In dat jaar werd hij benoemd tot burgemeester van Zaandam. Te Eindhoven heeft de A.N.W.B. op zijn wegwijzers een praktische en nog niet eerder toegepaste me thode gebruikt om een verkeers- puzzle op te lossen. Wegwijzers op enkele kruispunten zijn voorzien van het bord „linksaf verboden". Twee onbekend gebleven mannen, wier leeftijd geschat wordt tussen 30 en 40 jaar, hebben, naar eerst thans is bekend geworden, in de avond van zaterdag, een overval gepleegd op het bejaarde echtpaar V. te Voerendaal, bij Heerlen. Tegen negen uur vervoegden de twee mannen zich aan de deur van het echtpaar; een van hen informeerde of de knecht misschien aanwezig was. Toen deze vraag ontkennend werd beantwoord, verklaarde de ander: „Wij komen van de politie en moe ten huiszoeking doen". Hierop bega ven zij zich in de woning, waar zij alle laden en kasten intensief onder zochten. Pas toen een van de ban dieten het echpaar V. sommeerde hen voor te gaan naar de bovenverdieping, vatten zij verdenking op tegen hen. Nadat de twee mannen het gehele bovenhuis overhoop hadden gehaald, verdwenen zij met medeneming van enkele duizenden guldens. „Jullie blijft hier zitten", voegden zij het echtpaar nog toe, aleer zij op de vlucht sloegen. Verlamd van schrik trof de knecht de beide echtelieden enkele uren later aam Harahap zei, dat de centrale rege ring als laatste redmiddel steeds meer Javaanse troepen naar Sumatra zendt om „hun Sumatraanse broeders" te do den. Hij zei, dat de opstandige regering voldoende mannen en wapens bezit voor een lange strijd. Wat de econo mische kant-betreft kunnen de gebie den die de rebellen bezet hebben, zich zelf bedruipen, mede dank zij de hulp uit bevriende gebieden. NIEUW FRONT Over de militaire machtsverhou ding zei Harahap, dat de centrale re gering nog vijf bataljons heeft, die ln verschillende delen van Sumatra ge legerd zijn en die wachten op beve len om naar het gebied der opstan delingen op te rukken. De bevelheb ber der opstandelingen, kolonel Hoes sein, heeft de beschikking over drie goede opgeleide bataljons en meer dan duizend jonge vrijwilligers. Harahap verwachtte, dat spoedig op Celebes een nieuw front tegen de regeringstroepen zal worden geopend en dat de opstandige troepen van Nainggolan en kapitein Sita Pohan zware aanvallen op de regeringstroe pen in Oost-Sumatra zullen beginnen. Nainggolan is bevelhebber van alle troepen der opstandelingen buiten Midden-Sumatra. MILITAIRE OPERATIES Radio-Padang heeft gisteravond mee gedeeld, dat opstandige troepen een heden parachutisten van de centrale regering hebben teruggedrongen tot Taluk, 130 km van de vooruitgescho ven posities, die zij tien dagen gele den hadden ingenomen langs de weg tussen Padang en Palembang. Tijdens deze operatie zouden 70 parachutisten zijn gedood en meer dan 100 zijn ge wond. Volgens in Sngapore uit Medan ont vangen berichten hebben de regerings troepen maandag bij hun opmars naar het zuiden naar het gebied van de op standelingen opmerkelijke vooruit gang geboekt. Aangenomen wordt, dat de regeringstroepen in deze sector op een afstand van minder dan 160 km van Padang en Bukittinggi staan. BURGEMEESTER DE WIDT OPENT „MINIATUUR" De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, zal donderdag 3 april, des morgens om half elf, de officiële opening verrichten van „Miniatuur Walcheren" te Middelburg. Na de officiële opening wordt een rondgang over de miniatuur en langs de verschillende paviljoens gemaakt. INDONESISCHE K.P.M.- BEMANNINGEN SOLIRAIR De Indonesische bemanningen van tien schepen van de KPM, die in de haven van Soerabaja lagen, hebben maandag verklaard, dat zij „en bloc" zullen blijven werken voor de KPM. De betrokken schepen zijn heden uit Soerabaja naar Singapore vertrokken. Deze opzienbarende stap van de Indo nesische zeelieden deden zij enkele uren voor de vastgestelde tijd van ver trek der schepen. DINSDAG I9J8 APRIL En de Here keerde Zich om en zag Petrus aan". Matth. 2261 ER KRAAIDE een haan achter het gerechtsgebouw van hoge priester Kajafas. Nog nooit in de geschiedenis der mensheid zal een dierengeluid meer betekend hebben. De blik van een vrouw was op hem blijven rusten, op hem, Petrus, die nog pas had gezegd: „Here, met U ben ik be reid ook gevangenis en dood in te gaan!" Nu trachtte hij die sla- vinnenblik te ontwijken, maar het lukte niet. En tot driemaal toe zei Petrus: „Jullie zwetsen, ik kpn die Man niet1" God beroerde de keel van een haan. „En de Here keerde zich om en zag Petrus aanHoe- vele keren dieper, oneindig die per, dan die blik van de slavin moeten de ogen van Christus op Petrus gericht zijn geweest. Een goddelijke doorboring, die de diepste vezelen van de discipel moet hebben doen trillen. En Pe trus boog het hoofd, ging naar buiten en weende. De blik van de Heiland was niet te weerstaan. Elke dag weer nemen wij ons 's morgens voor Hem te volgen, waar Hij ook gaat. Maar nauwelijks is de dag verstreken of we hebben Hem al lang in de steek gelaten. Dan kijkt Hij ons 's avonds aan en dan moeten we beseffen, dat on ze goede voornemens toch alleen maar grootspraak en bluf zijn geweest. Hoevele keren zal Christus in ons leven zich niet omdraaien, als wij in situaties komen te ver keren, waarin we de Heiland eigenlijk nét niet kunnen gebrui ken. Laten we ons verblijden, dat Christus Zich steeds weer wil omkeren, opdat wij door Zijn blik tot inkeer mogen komen. C*9*i cvfcï c*9a e*U» ofn <v|o ojo ofo t*tu cvfrj ofrr» nf i f gf - - - „ER GAAN GERUCHTEN over de Expo-1958, die alle grond mis sen" dit was de ondertoon van het betoog dat de heer G. L. Peeters, adjunct-directeur van de dienst ontvangst en onthaal der Brusselse wereldtentoonstelling, gistermiddag op een persconferentie heeft ge houden. De prijzen voor logies en maaltijden zouden exorbitant zijn gestegen. „In derdaad, de prijzen zijn verhoogd, doch" aldus de heer Peeters .voor de luxe hotels met hoogstens 25 en voor de in veel groter aantal be staande overige hotels met maximaal 10 procent der prijzen van 1956. Bo vendien: deze prijzen zijn gehomolo geerd. Tweehonderdvijftig inspecteurs zijn speciaal belast met de controle op de handhaving daarvan. Strenge sanc ties worden bij gebleken overtreding toegepast". Voor de maaltijden zullen drie prijscategorieën gelden. Van de to tale restaurantcapaciteit (27000 per sonen) valt circa 10 procent in de categorie I, waarvoor de prijzen be ginnen bij 150 francs. In categorie II circa 12 procent van de volledige capaciteit lopen de prijzen der maaltijd van 75 tot 150 francs. In categorie Hl circa 78 procent der capaciteit variëren ze van 25 tot 65 francs. Verzakking en ongelukken Het Atomium zou verontrustend zijn gezakt. De heer Peeters vertelde daaromtrent, dat als veiligheidsmarge in dit opzicht een zakking van 10 tot 13 millimeter toelaatbaar zou zijn aan vaard. De geconstateerde zakking is minder dan drie millimeter. Er zouden tal van dodelijke onge lukken zijn gebeurd, gedurende de op bouw der Expo en met name acht bij de oprichting van het Atomium. De waarheid is, aldus de heer Peeters, dat noemde. zich bij de bouw van het Atomium geen en bij de uitvoering der overige werken in de loop der drie voorbije jaren twee dodelijke ongelukken heb ben voorgedaan. Een en ander vertellende, deels herhalende, over de grote manifesta tie, deelde de heer Peeters mede, diat zij zeer beslist gereed zal zijn op de 17 e april, als Koning Boudewijn in tegenwoordigheid o.a. van het vol ledige corps diplomatique deze Expo 1958 met grote plechtigheid zal ope nen. 35 miljoen bezoeken Parkeermogelijkhtid bestaat voor ruim 30.000 wagens. Gerekend wordt op 35 miljoen bezoeken (niet bezoe kers) in de 180 dagen, dat de ten toonstelling dagelijks van 10 tot 18 uur blijft opengesteld, dat is 170.000 per dag. Dagelijks worden circa twee duizend autobussen verwacht. De Belgische staat heeft in de afgelopen drie jaar drie miljoen gul den geïnvensteerde kapitaal keert on middellijk uit de Expo terug in de vormen van belastingen, concessies etc. Het budget van de exploitatiemaat schappij der algemene wereldtentoon stelling sluit met een winst, aldus de heer Peeters, die overigens geen getal Het vorstelijk jacht „Monsour" van koning Saoed van Saoedi-Arabië is ln de Italiaanse havenplaats Genua aan de ketting gelegd. De architect Brasi- ni heeft namelijk een enorm sprook jespaleis voor de heerser ontworpen, dat nooit verder is gekomen dan een plastic maquette. Hiervoor eiste de architect 3 miljoen gulden, die tot op heden nog niet ba- taald zijn. Boven: het koninklijke jacht aan de kade in Genua. Links onder: de plastic maquette van het sprookjespaleis. - Rechts onder: de Romeinse architect Armando Brasini. President Eisenhower heeft maan dag zijn veto uitgesproken over een wet, welke ten doel had de landbouw subsidies op zijn minst op hetzelfde ni veau te houden als verleden jaar. De president verklaarde, dat goed keuring van de wet zowel voor de boe ren als voor het gehele volk onjuist geweest zou zijn. De wet zou tot gevolg hebben ge had dat de politiek der regering be lemmerd zou worden, welke erop ge richt is de toeneming tegen te #ian van de zeer grote voorraden landbouw- produkten, die zich in handen ven de regering bevinden, door verlaging van de prijssteun op een selectieve en soe pele basis. Volgens de president zou de wet tot gevolg hebben gehad, dat er zich nog meer landbouwprodukten in de regeringspakhuizen zouden op hopen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1