Hoessein verwacht over twee dagen grote slag op Sumatra Dreigende stakingen in West- Duitsland en Frankrijk 29 Padang en Boekittinggi worden desnoods ontruimd Raket bereikte record-hoogte, keerde veilig op aarde terug WEERBERICHT Resultaten van Jaarbeurs: matige tevredenheid ONTWRICHTING VAN FRANSE SPOORWEGVERKEER? Prins Bemhard naar Turkije Philips: „Opvoering van onze uitvoer zeer noodzakelijk" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BLOED ZAL VLOEIEN ALS NOOIT T TITO sprak met Kadar EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN SPOORWEGBONDEN ONGERUST Fraude van f 50.000 Bezoek uit 67 landen Atoombewapening bij „Michel" en looneisen bij „Marianne" Om stijging werkloosheid binnen perken te houden Ontslag bij Vredestein Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissmgen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse! Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3968 Directeur: JACQ DE SMIT V DE GROTE SLAG, die over een of twee dagen in midden-Sumatra wordt uitgevochten, zal beslissend zijn voor het verloop van de burger oorlog en de toekomst van het land, zo heeft luitenant-kolonel Ahmed Hoessein, „speciaal afgezant" en woordvoerder van de opstandelingen vrijdagavond te Singapore verklaard. Volgens de kolonel, die voor zitter is van de revolutionaire oorlogsraad, zal de slag zich bij Padang en Boekittingi afspelen. Hij zei dat „alle binnendringers zullen wor den gedood". „Het bloed zal vloeien zoals er nog nooit bloed in In donesië is gevloeid", aldus de woordvoerder. De inlichtingendienst van de opstan delingen zou hebben ontdekt, dat de centrale regering de aanval op Boe kittingi, het hoofdkwartier van de te genregering, zal doen van uit Ban- kiang, dat ongeveer 140 km ten zuiden van de hoofdstad der opstandelingen ligt. RUSSEN Kolonel Hoessein deelde voorts mee, dat zich in Indonesië achthonderd Rus sen bevinden, van wie er driehonderd te Surabaja de activiteit van de com munisten leiden. De militaire strategie van de centrale regering zou gebaseerd zijn op de militaire Sowjet-raden. De woordvoerder zei voorts dat de tegenregering bereid is, Padang en Èoekittingi te ontruimen om de ver woesting van deze plaatsen en onnodig bloedvergieten te voorkomen. In het oerwoud had de tegenregering echter al nieuwe centra gekozen voor net bur gerlijke bestuur en de militaire lei ding. De revolutionaire strijdkrachten waren bereid tot een langdurige gue rilla. Hoewel zij weinig moderne wa pens bezaten, waren zij toch goed uit gerust. Tot slot gaf luitenant-koionel Hoes sein als zijn mening te kennen, dat de centrale regering binnenkort met het oog op de economische gevolgen van de strijd gedwongen zal worden tot onderhandelingen met leiders op Su matra. MOBIELE COLONNES van de rebellen hebben Indonesische re geringstroepen in wanorde terug gedreven van de weg, die Padang met Palembang verbindt, aldus radio-Padang. De weg naar Pa lembang is de enige weg naar mid den-Sumatra, die nog open is, nu Indonesische regeringstroepen de noordelijke en oostelijke wegen hebben geblokkeerd en de marine de havens van de reoellen heeft afgegrendeld. LUITENANT-kolonel Ahmed Hoes sein leidde zelf de acties op de weg van Padang naar Palembang. „Onze troepen waren voorbereid op deze si tuatie", aldus de radio. „Zij hebben hun eigen manier om te leven in het oerwoud". De aanvallen van de rege- op de weg worden zwak- fi Pi er en zij zouden tot de ontdekking kunnen komen, dat hun bevoorra dingswegen een struikelblok worden, zo meldde radio-Padang. Volgens berichten uit Medan bevin den bataljons van de regeringstroepen ich thans op minder dan 160 km van 'adang. De eerste vice-premier van Indone sië, Hardi, heeft donderdag verklaard, dat Indonesië zich bewust is van de noodzaak om de opstand op Sumatra te onderdrukken, omdat deze gemak kelijk een verontschuldiging zou wor den voor buitenlandse inmenging. Hij was ervan overtuigd, dat de rebellie spoedig achter de rug zou zijn. Op instructie van de militaire gezag hebber van Djakarta, overste Dachjar, is de uitbetaling van bonussen, divi denden en gratificaties aan de Neder landse employé's van in Djakarta ge vestigde Nederlandse bedrijven opge schort. Deze bedrijven hebben op dracht gekregen om naast hun nor male salarissen, geen bonussen en an dere uitbetalingen uit te keren aan be stuursleden, aandeelhouders, em ployé's en ander personeel van Neder landse nationaliteit, die bij hen werk zaam is. In een toelichting op deze instructie verklaarde Dachjar, dat zijn besluit was gebaseerd op de overweging, dat de financiële positie van de Nederland se bedrijven in Djakarta was achter uitgegaan, zodat versterking van de likwiditeit in het belang van de ver dere exploitatie van deze bedrijven noodzakelijk was. DE BILT ZEGT: Zuidelijke wind Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Óverwegend matige wind tussen zuidoost en zuid west. In het noorden van het land iets hogere temperaturen dan vrijdag, el ders weinig verandering in tempera tuur. President Tito van Zuid-Slavië en Janos Kadar, secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij, hebben donderdag en vrijdag te Kara- georgievo (Zuid-Slavië) besprekingen gevoerd. Dit meldt het Zuidslavische persbureau Tan joeg. De ULO-scholier Henk Achterkamp uit Brammen en schoolgaande te Eer beek bij Zutphen heeft gisteren het eerste kievitsei gevonden. Dezelfde ochtend heeft hij de gelegenheid ge kregen het ei aan Hare Majesteit de Koningin persoonlijk op het paleis Soestdijk aan te bieden. „VALSE" GULDEN BLEEK ECHT TE ZIJN Uit het onderzoek van de Helderse politie over het aanbieden van een val se gulden in een warenhuis is geble ken, dat het geldstuk niet is nage maakt, doch is behandeld met kwik, waardoor het de verschillen met echt geld vertoonde. Na een reinigingspro ces kwam het randschrift te voorschijn. Prinses Margaret naar W est-Duitsland Prinses Margaret is met een militair vliegtuig uit Londen naar Hamburg vertrokken. Zij brengt een bezoek van drie dagen aan Britse legereenheden in de Bondsrepubliek. Telegram aan minister In verband met de ernstige spannin gen onder het spoorwegpersoneel we gens het uitblijven van een beslissing over de voorstellen tot wijziging en verbetering van de loon- en arbeids voorwaarden zijn gisteren de hoofdbe sturen van de vakverenigingen van spoorwegpersoneel in een gecombi neerde spoedvergadering bijeengeko men. Deze vergadering besloot een tele gram te zenden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In dit telegram hebben de hoofdbesturen uiting gegeven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling van de situatie onder spoorwegpersoneel, Indien een redelijke beslissing langer uitblijft. Zij vrezen, voor de consequenties van deze ontwikkeling in de gezind heid van het personeel geen verant woordelijkheid meer te kunnen dra gen. Zij spreken in het telegram de verwachting uit, dat nu onverwijld een voldoeninggevende beslissing zal wor den genomen. Op vermoeden van fraude is te En schede de 42-jarige kantoorbediende A R. gearresteerd. R., die heeft ge werkt bij de administratie van het Zie kenhuis „Ziekenzorg", wordt er van verdacht een bedrag van f 50.000 te hebben verduisterd. Hij was controleur van de loonstaten en heeft, naar men aanneemt, hiermee vervalsingen ge pleegd. De Enschedese recherche heeft hem gearresteerd, nadat de accoun- tantscontrole was geschied, waarbij de fraude aan het licht is gekomen. (Van een onzer verslaggevers) De verwachtingen van de deelnemers aan de Voorjaarsbeurs waren, gezien de gehele economische situatie, niet hoog. Vandaar dat de resultaten het overgrote deel der exposanten nu toen aanleiding gaven tot een „rustige te vredenheid". Er kwam iets meer uit, dan men verwacht had. Dit vertelde de recteur, mr. H. A. R. Schuijt ons op een persconferentie na afloop van de beurs Het bezoek overtrof de verwachtin gen. Het binnenlands bezoek was 10 pet en het buitenlands bezoek 12 pet hoger dan op de voorjaarsbeurs 1957. Er kwamen buitenlandse zakenlieden uit 67 landen naar Utrecht. De lijst vermeldt zelfs Koeweit, Honduras, For mosa, Hongkong en China. Er werd zeer voorzichtig ingekocht, ook al omdat na een zachte winter de voorraden bij de detailhandel in con sumptie-goederen van allerlei aard bij zonder groot bleken te zijn. De groot scheepse textielbeurs trok veel bezoe kers en vooral met west-Duitsland werden goede zaken gedaan. Het be zoek uit de U.S.A. en Canada viel te gen. In de sector der huishoudelijke artikelen heerste tevredenheid. De sec tor bouwmachines en bouwmaterialen ondervond natuurlijk de gevolgen van de terugslag op de bouwmarkt. In de machine-afdeling is het altijd da gieterij, die het eerst symptomen Vi-d een neergang maar ook van een opleving in de industriële bedrijvig heid laat zien. Wat dit betreft staat de barometer gunstig, want in de gieterij - sector werden thans voor het eerst sinds maanden weer vrij goede zaken gedaan. BOT WINN1KSMY SLOW 6—3 De achtste partij tussen Smyslow (zwart) en Botwinnik om het wereld kampioenschap, die gisteren na 40 zet ten was afgebroken, is niet hervat. De twee grootmeesters kwamen remise overeen zonder verder te spelen. De negende partij eindigde eveneens in remk-se. De stand is thans 63 voor Botwinnik. HET WESTDUITSE Vakverbond heeft een resolutie aangenomen, waarin het aandringt op gezamenlijke betogingen uit protest tegen de atoombewapening van de Westduitse strijdkrachten. Het dagelijks bestuur zegt, in een verklaring, dat het een volksstemming noodzake lijk acht om het standpunt van het volk te kunnen venemen. Als er geen officiële volksstemming gehouden mocht worden, zal het ver bond overwegen of de vakbonden onder hun leden een stemming moeten organiseren, teneinde de mening van de leden te kunnen pei len, aldus de verklaring. Voorts wordt in de verklaring een beroep gedaan op alle lagen der bevolking om deel te nemen aan de actie onder het motto: „Strijd tegen de dood door atoomontploffing", die zondag op een massa-bijeenkomst te Frankfort is ontketend en die door de sociaal-democraten wordt gesteund. HET VERBOND van Westduitse werkgeversverenigingen heeft vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de werkgevers van mening zijn, dat politieke stakingen niet toelaatbaar zijn. In het Ruhrgebied dreigen stakingen. De minister van Arbeid van Noord- rijn-Westfalen probeert tussen werk gevers en werknemers te bemiddelen. Op het nationale congres van de Westduitse Liberale Partij te Dussel- dorf heeft de voorzitter, Reinhold Maier, zich uitgesproken tegen elke actie buiten het parlement om en te gen het door de socialisten gelanceer de idee van een volksstemming. De Zuidslavische regering overweegt om de Westduitse beslissing tot uitrus ting van de bondsstrijdkrachten met atoomwapens voor de Ver. Naties te brengen. DINSDAG STAKING Het socialistische vakverbond van overheidspersoneel in Frankrijk heeft voor dinsdag een staking van 24 uur uitgeroepen. De voornaamste bonden van arbeiders in de gas- en elektrici teitsbedrijven hebben hun adhesie be tuigd met dit stakingsparool. Zoals eer der gemeld zal er gestaakt worden om kracht bij te zetten aan looneisen. De vakbonden van spoorwegperso neel en personeel van de Parijse on dergrondse en busdiensten hebben reeds een staking voor de volgende week dinsdag uitgeroepen. 350.000 spoorwegmannen zouden hierbij be trokken zijn. Men verwacht dat de spoorwegstaking het gehele Franse spoorwegverkeer zal ontwrichten. Vertegenwoordigers van deze vak bonden hebben vrijdag een bespreking gehad met de directie van het Parijse vervoersbedrijf. Er werd echter geen overeenstemming bereikt ondanks het aanbod van de werkgevers tot een loonsverhoging in stadia, die dan op 1 januari zou ingaan. Het communistische vakverbond van P.T.T.-personeel heeft een beroep op al het personeel van de Franse P.T.T. gedaan om, overal waar het personeel hiertoe besluit, op 1 april betogingen te houden, resp. voor 24 uur te sta ken. In totaal dreigen meer dan een mil joen employé's en arbeiders van gena tionaliseerde bedrijven betrokken te worden in de stakingsactie, welke het spoorwegpersoneel tegen 1 april heeft afgekondigd. In de loop van vrijdag heeft deze actie zich als een olievlek uitgebreid. Voor zover het zich thans Iaat aanzien, zullen de particuliere ondernemingen niet door deze staking worden getroffen. SPANJE De sociale onrast als gevolg van de hoge kosten van levensonderhoud, die de oorzaak is van de stakingen in Bar celona, heeft in het Baskenland en in Valencia tot langzaam-aan-acties ge leid. Voorts staakt o.m. circa 40 procent van de arbeiders der marinewerven te Pasajes. Deze nu pas vrijgegeven foto toont de start op 21 februari jl. van de anderhalf ton wegende Russische eentraps raket, welke een record hoogte van 472 km bereikte en op aarde terug keerde op een tevoren vastgestelde plaats. Volgens een officiële Russische mededeling werd de raket met een geringe hoek op de verticaal, in de vast gestelde richting gebracht. Een uitgeweken korporaal van het Sowjetleger heeft onthullingen gedaan over mislukte Russische raketproeven die aan talrijke personen het leven hebben gekost. Deze proeven waren aan de lancering der Spoetniks voor afgegaan. In een artikel in de „Liverpool Dai ly Post" schrijft korporaal Seriosja Asafjef o.a. dat een lange-afstandsra- ket die uit zijn koers was geraakt, op een Siberisch dorp terecht is gekomen waardoor 124 van de 130 inwoners wer den gedood. Asafjef maakte deel uit van de bewakingsdienst van de oefen terreinen in Oost-Siberië. Bij een an der ongeluk was een geleid projectiel op een militair parkeerterrein terecht gekomen, waardoor acht mannen wer den gedood. ZATERDAG 1938 MAART „En toen hij Jeruzalem binnen reed, zeide de gehele stad: Wie is dit?" Mattheus 21 vs 10 „HOSANNA", riep de menigte, toen Jezus Jeruzalem op een ezel binnenreed, „Hosanna, gezegend hij die komt in de naam des Heren!" Het begon er nu op te lijken. Wel geen intocht als van een machtig vorst, gezeten op een vurig ros, maar het gaf de mensen toch hoop. Zou het dan toch de koning, de Messias, zijn? Wij zien Jezus nu eenmaal liever als de machtige triomfator dan als de machteloze gekruisigde. De intocht was niet het voorspel van een zegetocht, zoals de me nigte op straat gehoopt en ver wacht had. Zo'n Messias, die zich schijnbaar willoos liet grijpen, wensten ze niet. En enkele da gen later klonk dan ook een joe lend gehoon van „Kruist hem!" Spoedig zou het „Kruist hem" opklinken, gericht tot die weer loze Jezus. Weerloos? De over winnaar. Juist door het kruis. Prins Bernhard is gisteravond om tien over half acht (Ned. tijd) in Istan- boel aangekomen, waar hij werd ver welkomd door een aantal Turkse auto riteiten en door de ambassadeur van Nederland. Vandaag zal de prins, be halve naar Ankara, waar hij de Turkse minister van buitenlandse zaken zal ontmoeten, ook naar Eskisehir reizen, waar een militaire vliegbasis is geves tigd. LUCHTDOELRAKETTEN van het type Nike-Ajax zullen in het Rijnland, de Palts, Hessen en Baden-Württem- berg worden opgesteld, zulks ter be scherming van de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland. UIT DE VILLA in Genève van. een der grootste Italiaanse reders, Ernesto Fassio, is voor een kwart miljoen aan sieraden gestolen. IN KOPENHAGEN is een tramwa gen van een tien meter hoge dijk ge reden en geragkt door een sneltrein die, gewaarschuwd, nog slechts een ge ringe snelheid had. Eenentwintig tram passagiers werden gewond. Vijf Algerijnse terroristen hebben donderdagavond in de eetzaal van een hotel In Parijs vijf Noordafrikanen neergeschoten. Drie overleden ter plaatse. De twee anderen werden ern* stig gewond en één van hen is later bezweken. TWEE MILITAIRE transporttoestel len, een Globemaster en een kleiner tweemotorig vliegtuig, zijn, klaarblij kelijk na een botsing in de lucht, don derdagavond ten noorden van Bridge port in Texas neergestort. Er zijn geen overlevenden. Volgens een mededeling van de Amerikaanse luchtmacht zaten in het ene vliegtuig 15 man en in het andera drie. Gisteravond omstreeks acht uur heeft zich op de rijksweg Tilburg- 's-Hertogenbosch, onder de gemeente Berkel-Enschot, een ernstig verkeers ongeval voorgedaan, waarbij tenminste vijf personen min of meer ernstige ver wondingen opliepen. Vier personen auto's en een vrachtauto liepen grote materiële schade op. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED In zijn verslag over 1957 geeft de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfamrieken te Eindhoven als zijn mening te kennen, dat Neder land in verband met zijn bevolkings probleem, zijn tekort aan grondstoffen en zijn daaruit voortvloeiende oriënte ring op internationale handel, als geen ander land voor het behoud van zijn werkgelegenheid en welvaart afhan kelijk is van de wereldconjunctuur. Bij het bepalen van het te voeren natio- naal-economische beleid zal hiermede steeds terdege rekening moeten worden gehouden. Wij zijn van mening, aldus het be stuur der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, dat de verflauwing van de hausse tot een verscherping van de in ternationale concurrentie en dus tot een bemoeilijking van de Nederlandse exportpositie aanleiding zal geven. Waar in de laatste jaren een te groot deel van de nationale produktieve kracht blijkt te zijn aangewend voor binnenlands verbruik, is juist nu een opvoering van onze uitvoer meer dan ooit noodzakelijk om de stijging van de werkloosheid, die uit de binnen landse bestedingsbeperking voortvloeit, binnen de perken te houden. De directie van de N.V. Nederlands- Amerikaanse Autobandenfabriek Vre- destein te Enschede heeft vijftig per soneelsleden ontslagen. Dit houdt ver band met een teruggang in de order portefeuille en voorts met het streven naar meer efficiency in het bedrijf.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1