*#OKT 28 Chroesjtsef en Worosjilof zetten Boelganin aan de dijk Toen alles nog goed was Overdracht BPM-bezittingen aan NV. Shell Indonesië „Drinkt u een kopje thee, majesteit,.... Melkbezorgingsplicht niet verder dan begane grond PROJ ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GEZAGSDIJO„B. EN C," ONTBONDEN Premier met geitensik vruchtbaarste briefschrijver van alle staatslieden BRITS KONINKLIJK PAAR NAM AFSCHEID VAN ROTTERDAM EN VAN NEDERLAND Op visite bij twee flatg ezinnen ACHTJARIGE JONGEN MOEST STEMMEN Uit de wereld Ollenhauer fel tegen kernwapens HAMMARSKJÖLD TEVREDEN Op reis Opstandelingen zouden zich meer en meer aan regeringstroepen overgeven Produktschap Zuivel amm RADIUM VERF VAN MARINE IN TUIN VERDWAALD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noqrdstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3968 Directeur: JACQ DE SMIT VALSE GULDENS IN OMLOOP IN DEN HELDER Bij een groot warenhuis in Den Hel der is gisteren met valse guldens be taald. De munt draagt het jaartal 1955, is vrij goed nagemaakt, doch vertoont toch wel opvallende verschillen. Het randschrift „God zij met ons" ont breekt, de woorden Nederland en Juli ana Koningin der Nederlanden bene vens het wapen zijn dieper ingeslagen. De kleur heeft een blauwe waas en de munt voelt glad aan. De politie is van de uitgifte op de hoogte gesteld. OP VOORSTEL van president Worosjilof is Chroesjtsjef donderdag in een gemeenschappelijke zitting van de beide kamers van de Opper ste Sowjet benoemd tot voorzitter van de Russische ministerraad. Chroesjtsjef is dus premier geworden en volgt als zodanig maarschalk Boelganin op. Chroesjtsjef werd voorts belast met de vorming van een nieuw kabinet. Worosjilof werd herkozen als president van de Sowjet- Unie. Naar wordt vernomen, behoudt Chroesjtsjef zijn functie van eerste secretaris van het centrale comité van de Russische communis tische partij. SINDS DE DOOD van Stalin, nu vijf jaar geleden, is de vervanging van Boelganin de zesde belangrijke wijziging in de Russische top leiding. Deze vijf jaar werden o.m. ge kenmerkt door zui veringen, degrada ties en zelfs execu ties van mensen, die eens tot de hoogste regionen van het Russische regerings apparaat behoorden. Maar in deze storm heeft één man zich weten te handhaven, namelijk Chroesjtsjef die de sleutelpositie van eerste secretaris van de Russische communistische par tij wist te bemachti gen. Koningin Elisabeth en Prins Philip hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Rotterdam en Delft. Duizenden Maasstedelingen en Prinse stedelingen hébben de Engelse vorstelijke gasten hartelijk toegejuicht. Des morgens werd een kijkje genomen in het Waterloopkundig La boratorium te Delft, in welk gebouw de koninklijke bezoekers vanaf hét platform boven het water het model van de „Europoort" bekeken. Na hun bezoek aan Delft vertrokken Koningin Elisabeth en Koningin Juliana naar een complex flatgebouwen in Overschie, waar duizenden vrouwen en kinderen zich hadden opgesteld om de beide lands vrouwen zo van dichtbij mogelijk te kunnen zien. be- In de flat „Stadt en Lande' zochten de vorstinnen en de beide prinsessen op de eerste etage de fa milie Dodemont. „Toen ik gisteren hoorde, dat ik bezoek zou krijgen van twee koninginnen en twee prin sessen was ik eerst wel erg zenuw achtig, maar daar heb ik nu geen last meer van", aldus mevrouw Do demont even voor het bezoek. Het was een echt familiebezoek, waarbij iedereen zich op zijn of haar gemak voelde.Daarna begaven de koninklij ke gasten zich naar de flat van de familie Rolfing. De aankomst bij het Rotterdamse stadhuis op de Coolsingel ging gepaard met een weldadig aandoend voorjaars zonnetje. Behalve de duizenden op straat, hadden zeker nog honderden belangstellenden een plaatsje gevon den achter de glazen en op het dak van de hoge panden aan de overzij. Na het noenmaal overhandigde burge meester Van Walsum aan Koningin Elisabeth van gemeentewege enige ge schenken voor de kinderen van het Engelse koninklijke paar. Voor het vertrek van het stadhuis te Rotterdam verschenen de hoge bezoekers tot ieders grote verrassing nog een keer op het balkon. Luid en geestdriftig werden zij toegejuicht. Om ongeveer r'jf minuten voor half vier begaven de koninklijke gasten zich in de hof- auto's en reed de stoet langs een route door de binnenstad naar het Bouw centrum. Des avonds volgde aan boord van de „Britannia" een gala-diner, dat het Engelse vorstenpaar zijn Neder- In de gemeente Oosterhesselen (Dr.) kreeg de 8-jarige zoon van de land bouwer A. Meppelink te Geesbrug ook een oproep om j.l. woensdag zijn „stemplicht" te vervullen. Aan de hand van zijn vader ging hij woensdag met zijn oproep naar het stembureau, waar zijn naam, compleet met geboorte datum in 1949 inderdaad in het kie- zersregister bleek te zijn ingeschreven. Toen hij zijn stem wou uitbrengen kreeg hij te horen, nog 15 jaar te moe ten wachten.... landse gastvrouwen en gastheren aa bood. VUURWERK Het slot van het Rotterdamse bezoek werd gevormd door een schitterend vuurwerk, dat behalve door de vorste lijke personen werd bijgewoond door duizenden Rotterdammers, die zich langs de oevers van de Nieuwe Maas hadden opgesteld. Om vijf minuten over half elf eindigde dit vuurwerk, maar de belangstellenden, die de re gen trotseerden, moesten nog twintig minuten wachten, voordat ons konink lijk paar en zijn oudste dochters de „Britannia" verlieten. Terwijl de auto's voorreden om alle gasten weer weg te brengen, trof de bemanning van de „Britannia de laat ste voorbereidingen voor het vertrek. Om enkele minuten voor half twaalf verschenen tot Ieders verrassing Ko ningin Elisabeth en Prins Philip op het dek en van de wal af werden zij luide en hartelijk toegejuicht. Enige tijd daarna maakte het koninklijke jacht, daarbij geassisteerd door Rotterdamse sleepboten, zich los van 'de wal. Op weg ging het naar Engeland De Amerikaanse kustwacht heeft bij de zuidpunt van Texas een vaartuig geënterd, aan boord waarvan zich 36 gewapende Cubaanse opstandelingen in uniform bevonden, die met een hoe veelheid wapens en munitie uit de V.S. op weg waren naar Cuba. Het vaartuig „El Orion", had geweigerd te stoppen toen het werd gepraaid. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pineau, heeft gezegd, dat de Franse regering de besluiten over de aanleg van raketbasis in Frankrijk zal nemen zonder dat de kwestie eerst in de nationale vergadering is besproken. 0 Meer dan 100.000 Japanse spoor wegarbeiders zijn donderdag de groot ste staking na de oorlog begonnen, na dat onderhandelingen tussen vak- bonds- en werkgeversvertegenwoordi gers over loonsverhogingen waren af gebroken. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht. Aanvankelijk plaatselijk enige regen, morgen overdag enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Maarschalk Boelganiu,sinds 1955 premier van de Sowjet-Unie, heeft zich de reputatie verworven van de vrucht baarste briefschrijver onder de staats lieden van de wereld. De 62-jarige pre mier met het geitensikje en zijn inne mende manieren is de man geweest, die een nieuwe diplomatieke techniek heeft geïntroduceerd, namelijk die van „de persoonlijke brieven aan premiers van andere landen". De benoemingen geschiedden in het eerste kwartier van de bijeenkomst van de Opperste Sowjet, die in het Kremlin werd gehouden. Toen "de 77- jarige Worosjilof voorstelde Chroesjt sjef tot premier te benoemen, bleef het enkele seconden doodstil. Plotseling barsste het applaus echter los. De bijna 1400 afgevaardigden rezen als één man overeind. Chroesjtsjef stond roerloos met gebogen hoofd. Boelganin, die naast hem zat, klapte in de maat met de anderen mee. Chroesjtsjefs benoe ming geschiedde bij handopsteken. De vervanging van Boelganin bete kent het einde van duo „B. en C.", dat door redevoeringen en spectaculaire reizen drie jaar lang de nieuwe Rus sische „benadering" van het vraagstuk van de „coëxistentie" en het sedert de dood van Stalin in praktijk gebrachte principe van het collectieve leider schap geïllustreerd. In bepaalde krin gen is men thans van mening, dat de Russen deze machtsconcentratie toege staan hebben, opdat Chroesjtsjef op een eventuele topconferentie, waarvan hij een vurig voorstander is, met een zo grpot mogelijk gezag de Sowjet- Unie kan vertegenwoordigen. (Zie ook pag. 3) Erich Ollenhauer, voorzitter van de West-Duitse Sociaal-democratische par tij, heeft donderdag op een perscon ferentie verklaard dat de socialisten elk grondwettelijk middel zullen aan grijpen om te voorkomen dat de re gering haar strijdkrachten met kern wapens uitrust. Ollenhauer zei dat de Westduitse re gering geen „mandaat" heeft om haar strijdkrachten met kernwapens uit te rusten. Zoals bekend heeft de bonds dag bij meerderheid van stemmen hiertoe in principe besloten. Ollen hauer zei voorts dat hij stakingen uit protest tegen de regeringspolitiek be schouwt als een middel dat in over eenstemming is met de grondwet. Het Westduitse vakverbond bestudeert op het ogenblik deze kwestie. De organisatie van slachtoffers van Hirosjima heeft besloten Ollenhauer en de leider van de West-Duitse Vrije Democraten, Bucher, uit te nodigen voor een bezoek aan de stad, zodat ze zelf kunnen zien wat een aanval met kernwapens op een grote stad bete kent, aldus een woordvoerder van de organisatie. „Mijn besprekingen met de Sowjet- leiders zijn vruchtbaar en nuttig ge weest", aldus heeft de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, woensdag op een perscon ferentie in het Moskouse journalisten huis tegenover westerse en Sowjet- Russische verslaggevers verklaard. In antwoord op vragen bevestigde Hammarskjoeld dat onder meer was gesproken over ontwapeningszaken en het midden-Oosten. Hij had echter geen hiermede in verband staand con creet voorstel met de Sowj et-leiders besproken. De secretaris-generaal der V.N. zei ook te geloven in de waarde van recht streekse gedachtenwisselingen, „zoals die op een topconferentie kunnen plaats vinden, mits een dergelijke bij eenkomst goed is voorbereid". De minister van Defensie heeft be sloten dit jaar geen groot nationaal mi litair défilé ter ere van de verjaardag van H.M. de Koningin te doen houden. DE VAKBONDEN in Frankrijk, waarbij bijna alle Franse spoormannen zijn aangesloten, hebben besloten voor dinsdag a.s. een 24-uurstaking uit te schrijven, omdat de onderhandelingen over een loonsverhoging van drie pro cent, kortere werktijden en een betere pensioenregeling zijn mislukt. De autoriteiten van de geneeskun dige en gezondheidsdienst in New York schrijven de scherpe stijging van de sterfte aan griep en longontsteking in de stad sinds midden-januari toe aan een nieuw soort influenza, die veroorzaakt wordt door een kruising van het virus van de Aziatische griep en een virus, dat in de periode van 1947 tot 1956 algemeen voorkwam. VRIJDAG 1958 MAART want hij ging zijn weg met blijdschap"^ (Handelingen 8 vs 39b) BEPAALD GEZELLIG zijn de trein- of busreizen niet, die ve len in Zeeland dagelijks moe ten maken om kantoor, school of klanten te bereizen. De meeste reizigers kijken onge ïnteresseerd voor zich uit, dom melen wat of voeren kritische gesprekjes. De Bijbel vertelt ons van een diplomaat uit Abessinië, die „met blijdschap" reisde. Omdat hij goede zaken had gedaan? Of omdat hij met vakantie ging? Niets van dat alles. Hij was zo blij, omdat hij net te voren apostel Philippus was tegengekomen, die hem iets ge weldigs had verteld. Hij had;, de kamerheer bekend gemaakt met de Blijde Boodschap van Gods Woord. En deze was tot geloof gekomen en had zich laten dopen. Voor deze hooggeplaatste Abes- siniër was dat reden te over om vrolijk en opgewekt verder te reizen. Beschamend voor ons, die reeds lang de Evan gelieboodschap kennen, maar op onze levensreis vaak zo weinig blijdschap uit ons ge loof tonen. VOLGENS EEN BERICHT van liet persbureau PIA heeft de al gemene vertegenwoordiger van de Koninklijke Shellgroep in Djakarta bekend gemaakt, dat de belangen van deze groep in Indonesië, welke thans zijn vertegenwoordigd in de NV Bataafsche Petroleum Maat schappij, zullen worden overgenomen door een nieuwe Indonesische vennootschap, de „Perserpan Terbatas Shell Indonesië" (NV Shell Indonesië). Onmiddellijk na het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid zal Shell Indonesië de leiding van de BPM in Indonesië en al het per soneel van de BPM aldaar overnemen. DIT ZAL de eerste stap zijn in de richting van een algehele overdracht van alle bezittingen, rechten en ver plichtingen der BPM in Indonesië aan een Indonesische maatschappij. De be zittingen van de BPM in Indonesië om vatten olieterreinen en raffinaderijen op Java, Sumatra en Borneo, alsmede de verkooporganisatie voor de gehele archipel. Ongeveer 20.000 man perso neel zal in dienst van Shell Indonesië overgaan, waarvan 97 procent Indone siërs zijn. Regeringsgezinde dagbladen in Dja karta hebben Mohammed Natsir, de (Van een onzer verslaggeefsters) Minister Vondeling heeft eeu veror dening van het Produktschap voor Zui vel goedgekeurd, die bepaalt dat melk bezorgers alleen verplicht zijn hun pro- dukten af te leveren bij de hoofdin gang van een woongebouw, op de be gane grond. Dit werd medegedeeld op de openbare vergadering van het Pro duktschap, die woensdag in Utrecht werd gehouden. Melkhandelaren zijn nu dus niet ver plicht, de trappen van flatgebouwen te beklimmen. Het bestuur van het Pro duktschap en de Minister vertrouwen er echter op, dat de bezorgers eerst overleg zullen plegen met de consu menten, alvorens zij overgaan tot de nieuwe vorm van bezorgen. Uitzonde ringen op de regel, dat de huisvrouwen voortaan naar beneden moeten komen om hun boter en melk te kopen, blij ven natuurlijk altijd en overal moge lijk. Naar aanleiding van een brief van het Consumenten Contact Orgaan, waarin het het bestuur toestemming vroeg voor de uitbreiding van haar ad viescommissie in het Produktschap met „een deskundige huisvrouw", werden enkele critische opmerkiiigen gemaakt over het C.C.O. Een der bestuursleden deelde hierop mede, dat het C.C.O. be zig is met de voorbereiding van een reorganisatie en een andere werk wijze. Het bestuur besprak ook het besluit van Minister Vondeling, twee soorten melk met een verschillend vetgehalte voor de consumenten beschikbaar te stellen. Men was er van overtuigd, dat deze maatregel geen einde zal maken aan de problemen die worden veroor zaakt door het grote melkoverschot. H. M. Koningin Elizabeth, H. M. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben op de laatste dag van het Britse bezoek een flatwoning in Overschie be zocht. We zien de hoge yasten hier met hun gastvrouwe en gastheer, mevrouw en de heer Dodemont. voorzitter van de Islamietische partij Masjoemi, beschuldigd, opdracht te hebben gegeven president Soekarno tijdens diens jongste bezoek aan Ka- 'ratsji te vermoorden. Dit is de eerste campagne op grote schaal tegen Natsir na diens vertrek, zes weken geleden, naar midden-Sumatra. Radio-Palembang heeft donderdag avond meegedeeld, dat hevige gevech ten rond Lubi1' Djambi, 100 km ten, zuiden van Bukittinggi, gaande zijn. Een woordvoerder van de opstandelin genregering zei, dat men geheel voor bereid was voor een guerilla-oorlog, die de tijd zou geven zich te versterken en de positie te consolideren zonder vrees voor de Indonesische luchtmacht, Radio-Medan deelde mee, dat in noord-Sumatra en in de grensgebieden van midden-Sumatra de opstandelin gen zich in toenemende mate overge ven. Volgens de radio verklaarden de gevangenen niet tegen het leven in de oerwouden bestand te zijn. Radio- Medan waarschuwde de bevolking van noord-Sumatra om uit de buurt te blij ven van de stellingen of schuilplaatsen van de opstandelingentroepen. Ieder een, die de opstandelingen helpt, loopt de kans te worden doodgeschoten, al dus radio-Medan. Omstreeks 10 uur dinsdagavond is de weduwe M. P. wonende in de Pa stoor Opheystraat te Venio bij het aanmaken van een kachel zodanig verbrand, dat zij spoedig na het onge val overleed. De kachel had sedert enige tijd niet meer gebrand en de schoorsteen trok niet goed. Mevrouw P. gebruikte een krant om het aanmaken te vergemak kelijken. Daarbij hebben haar kieren echter vlam gevat. Om hulp roepend liep zij de tuin in. De inwonende schoonzoon en buren doofden daar de vlammen met water en dekens. Hoe wel medische hulp spoedig ter plaatse was en zij snel met een ambulance naar het ziekenhuis werd overgebracht bleek mevrouw P. bij aankomst reed3 te zijn overleden. ADVOCATEN in Rome hebben don derdag eenstemmig besloten op 30 april te staken, uit protest tegen zegel recht en andere belastingen, die partij en bij een burgerlijk geding moeten betalen. Het aantal stakers te Barcelona werd donderdag op 25.000 geschat. Da politie verrichtte een aantal arresta ties. Tweehonderdduizend werknemers uit chemische industrieën in Rome sta ken voor 48 uur, uit protest tegen de weigering van werkgeversorganisaties om de c.a.o. te wijzigen. Een bewoonster van de Ooievaarstraat in Den Helder vond in haar tuin een doosje en daar zij op het etiket meende te lezen dat het radium bevatte, deed zij bij de politie aangifte van de vondst. Bij onderzoek bleek dat er een glazen houder met dop in zat, inhoudende een radium bevattende stof welke bij de Koninklijke Marine wordt gebruikt bij het aanbrengen van merken op het geschut bij nacht. De A.B.C.D -dienst van de Koninklijke Marine heeft het doosje in beslag genomen. Slechts indien het glas breekt en men langdurig aan de stof wordt blootgesteld, bestaat er gevaar voor de gezondheid. Over de wijze waarop het doosje in de tuin terecht is gekomen, is nog niets bekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1