Brits koninklijk paar „veroverde" Amsterdam 26 Eén van deze vier Koningin Elisabeth en Prins Philip gisteren door honderdduizenden begroet VORSTELIJK BEZOEK IN BEELD PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Beatrix verwelkomde de Engelse gasten RIJTOER BEZOEKEN GALA-DINER Koninklijk bezoek V erkiezingsuitslag Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K llaO-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3968 Directeur: JACQ DE SMIT PRECIES OM HALF ACHT GISTERMORGEN klonk het eerste van de 21 schoten uit de kanonnenmonden van H.M. kruiser „De Zeven Provinciën". Dit nationaal saluut uit „het carillon der zee" was het eerste luide welkom voor Koningin Elisabeth II en Prins Philip van Engeland, aan boord van het koninklijke jacht „Britannia", dat zojuist over de grens van Nederlands territoriale wateren was gevaren. Saluutschoten uit de kustbatterijen van IJmuiden voegden zich bij het gedreun van de scheepskanonnen, toen twee andere Nederlandse bodems zich bij het „royal spuadron" voegden om het op de verdere vaart naar IJmuiden mede te escorteren. Om kwart over acht voer het jacht „Britannia" de sluizen van IJmuiden binnen om geschut te worden. En daarmee was een aanvang gemaakt met het Britse staatsie- bezoek aan Nederland, dat drie dagen zal duren. DE GROTE MASSA MENSEN, dia in de kille ochtend onder een neer- druppelende regen reeds lange tijd had staan wachten, werd een grote verras sing bereid toen Koningin Elisabeth en Prins Philip aan dek verschenen. Om voor negen zwaaiden de sluisdeu ren open en schoof de „Bitannia" de sluis uit, op eigen kracht doorvarend naar Amsterdam, gevolgd door het ma rine-escorte en voorafgegaan door enige politieboten. Om dertien minuten over tien kwam de „Britannia" aan in de Amsterdam se haven. Bijna een kwartier eerder dan verwacht was, arriveerde Konin gin Juliana gisterochtend om 10.37 uur met Prinses Irene per auto voor de St. Nicolaaskerk bij het fraai versierde paviljoen. Tien minuten daarvoor za gen duizenden toeschouwers, die zich overal rondcm het water voor het Cen traal Station in dikke rijen hadden opgesteld, en zelfs uit de hoogste ra men van het station puilden, recht bo ven hun hoofden in strakke formatie sterk afstekend tegen het egaal grijze •wolkendek 48 Thunderstreak-jachttoe- stellen voorbij trekken. Ongeveer te zelfdertijd was Prinses Beatrix met haar gevolg aan boord van de motor sloep van de commandant maritieme middelen gegaan. Enkele minuten later begaf Prinses Beatrix zich aan boord van de „Brittannia". Om precies een minuut voor elf zet te Koningin Elisabeth voet op Neder landse bodem, onmiddellijk gevolgd door Prins Philip. De Britse vorstin was gekleed in een donkergroene man tel met bijpassende hoedje. De Prins droeg het uniform van admiraal der Britse koninklijke marine. Koningin Juliana en Prinses Irene verwelkom den daarna de Engelse gasten allerhar telijkst. Na de inspectie reden de koninklij ke rijtuigen voor, waarin de tocht langs het met vlaggen versierde Dam rak naar het Koninklijk Paleis werd afgelegd. De beide vorstinnen namen samen met Prinses Irene plaats in het voorste rijtuig, Prins Philip werd in het tweede rijtuig door Prinses Beatrix begeleid. Naar bekend kon Prins Bern- hard bij de ontvangst wegens een lichte griep niet aanwezig zijn. Hij wachtte de Britse gasten in het paleis cp de Dam op. De paleisklok wees kwart over elf, toen de saamgestroomde menigte op de Dam de rijtuigen zag verschijnen. Luttele seconden later hief de dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel zijn hand op en weerklonk over het oude plein b»t Britse volkslied. De zon straalde helder, toen even la ter de balkondeuren van het paleis zich openden en het koninklijk gezel schap op het balkon verscheen. De plechtigheid bij het nationale monument was kort maar ontroerend. Direct nadat Koningin Elisabeth en Prins Philip na de kranslegging in het paleis waren teruggekeerd, betraden zij tezamen met Koningin Juliana de fraaie Van Speykzaal, waar 23 raadsle den en zes wethouders van Amsterdam hun opwachting maakten. De burge meester sprak een welkomstrede uit. Circa twintig minuten duurde dit in formele samenzijn. Honderdduizenden hebben de aan komst van het Britse koningspaar ga degeslagen. Op de Dam dromden tra ditiegetrouw tienduizenden tezamen. Drie minuten later dan het tijdsche ma aangaf, arriveerde het koninklijk gezelscb-m bii het Rijksmuseum, waar In de Van Speykzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam, waar het Amsterdamse gemeentebestuur aan het Britse koninklijke paar werd voorgesteld, bood burge meester, mr. G. van Hall, van Amsterdam 'aan H.M. Koningin Elizabeth een boekwerk aan. De foto laat zien hoe (v.l.n.r.) H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Philip, H.M. Koningin Elizabeth en burgemeester Van Hall dit boek bekeken. H. M. Koningin Elizabeth van Engeland en Z.K.H. Prins Philip, Hertog van Edinburgh, hebben aan de voet van het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam dinsdag een krans geplaatst. Dit is de staatsiefoto, welke na de aankomst van het Britse koninklijke paar dinsdag in het paleis op de Dam te Amsterdam werd gemaakt. een talrijk publiek zich achter de af zettingshekken had opgesteld. De Brit se vorstin droeg een lila mantelpakje met een hoedje in dezelfde kleur. Ko ningin Juliana was gekleed in een ge bloemde taftzijde japon en een bijpas send hoedje. In een vrolijk lentezon netje arriveerde de stoet auto's om kwart over vier bij de N.V. Asschers Diamantmaatschappij in de Nauwe Tol straat, waarvan de westzijde van begin tot einde door dichte rijen mensen was bezet. Om kwart voor vijf reden de auto's weer door de Tolstraat langs de juichende hagen van vele kinderen en volwassenen naar de Amsteldijk, om via Stadhouderskade, Vijzelstraat en Rokin naar het Paleis terug te keren. Des avonds werd In het Koninklijk Paleis een gala-diner gehouden, tijdens welk Koningin Juliana en Koningin Elisabeth een rede uitspraken en waar uit de vriendschap ademde, die er tus sen de beide door de Noordzee geschei den volken bestaat. Er waren 211 gas ten aan de dis verzameld. Voor de be diening werd door 48 lakeien zorg ge dragen. De gemeente Amsterdam bood het Britse koningspaar des avonds in het Concertgebouw een gala concert aan. Koningin Elizabeth De Westduitse hondsdag heeft dins dagavond een christen-democratische motie aanvaard, waarin de regering be voegdheid krijgt bij afwezigheid van een internationale ontwapeningsover eenkomst de Westduitse strijdkrachten met de „modernste wapens" uit te rus ten. De aanvaarding geschiedde bij hand opsteken. Meer dan duizend arbeiders van de zware machinefabriek van Hensche in Kassei (West-Duitsiand) hebben dins dag het werk neergelegd, waarna zij in optocht door de stad trokken om te protesteren tegen uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwa pens. DE MINISTER van Verkeer en Wa terstaat voelt voorlopig niets voor drastische maatregelen ten aanzien van de draadomroep. In de Eerste Ka mer waar gisteren de PTT-begro- ting werd behandeld heeft hij mee gedeeld, „de ontwikkeling te willen aanzien". Er zullen verschillende maatregelen genomen worden ter ver kleining van het tekort bij de draad omroep en verder zullen er onrenda bele netten worden afgekapt. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot zwakke zuidoostelijke wind, later in het zuiden ruimend naar zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.28 u., onder 19.04 u. Maan op 10.11 u., onder 1.22 u. Hoogwater donderdag 27 maart: Vlissingen: 5.53 u. 1.71 m., 18.21 u. 1.49 m. Terneuzen: 6.20 u. 1.88 m., 18.49 u. 1.67 m. Wemeldinge: 7.32 u. 1.47 m., 19.59 u. 1.35 m. Zierikzee: 7.03 u. 1.24 m., 19.29 u. 1.12 m. was zeer verrast, toen de dirigent, van het Concertgebouworkest, de heer Eduard van Beinum, haar na mens het orkest twee grammofoon platen aanbood van enige door het orkest gegeven concerten. Tegen half twaalf vertrok het gezelschap naar het Koninklijk Paleis, toege juicht door de talrijken, die zich rondom het Concertgebouw had den verzameld. Reportages Koninklijk bezoek voor radio en T.V. Vandaag kan men op verschillende tijdstippen reportages beluisteren en zien via radio en televisie. 10.30—11.— v.m.: H'sum I (402 m.) (402 m.) 12.451.n.m.: idem 6.457.n.m.: H'sum II (298 m.) 7.307.45 n.m.: TV-programma - van NTS (filmoverzicht) 10.0010.30 n.m.: TV-programma van NTS 11.0011.10 n.m.: TV-programma van NTS (filmoverzicht) INDONESISCHE studenten in Dja karta hebben dinsdag gedemonstreerd voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade, onder het uitroepen van „Naar de duivel met de ZOAVO WOENSDAG 19J8 MAART „De Here de- heerscharen, Hij ls de Koning der ere". (Ps. 24 vs 10b, onber.) HET ENGELSE Vorstenpaar is gearriveerd. De honderden wie het voorrecht beschoren was de Engel se gasten te mogen verwelkomen, hebben hen een waardige en harte lijke ontvangst bereid. De voorbe reidingen hadden maanden geduurd, alles was tot in de puntjes geregeld. Men was gereed om de vorsten te ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat alles piekfijn was geregeld. Natuurlijk ben je er grondig op voorbereid, wanneer je bezoek krijgt, konink lijk bezoek nog wel. Zijn wij ons ervan bewust, dat wij ook elke dag de Koning der Koningen kunnen ontmoeten? Wan neer Hij vannacht of morgen arri veert, zijn wij dan op Zijn komst voorbereid? Is alles geregeld? Bulletins, geluidsinstallatie, vraaggesprekken In onze krant van morgen hopen wij onze lezers uitvoerig in te lichten over de verkiezingsuitslag. Vanavond di rect na het hekend worden van do eerste uitslagen wordt bij onze kan toren te Middelburg en Goes begonnen met het bulletineren van de uitslagen. Bovendien zal In Goes (Lange Vorst straat) per geluidsinstallatie vrijwel doorlopend actueel commentaar op de uitslagen wordejj. gegeven. In de loop van vanavopd zullen onze verslagge vers een aghtal vooraanstaande politie ke figuren van diverse partijen in Zee land interviewen over het verloop der stemming en deze vraaggesprekken, die op een bandrecorder worden opgeno men, zullen reeds enkele minuten la ter via onze geluidsinstallatie in de Lange Vorststraat te Goes zijn te be luisteren. STRAALJAGERPILOOT OMGEKOMEN Op weg naar luchtparade De luchtparade boven Amsterdam heeft gistermorgen het leven gekost aan een vlieger. Even voor 84 straaljagers van da Kon. Luchtmacht zich formeerden voor hun parade boven de Amsterdamse haven moest de piloot van een van da 48 van de basis Eindhoven opgestegen Thunderstreak-straal jagers melden, dat hij besturingsmoeilijkheden had en naar de basis terugkeerde. Boven Utrecht week hij van de formatie af en vloog zjjn toestel In de richting Eind hoven. Op twee kilometer voor de lan dingsbaan besloot hij echter zijn toe stel te verlaten, kennelijk omdat hij bemerkte, dat een veilige landing on mogelijk was. Met de schietstoel viel hij in eet» bouwland vlak bij de basis en werd op slag gedood. Het toestel viel op eni ge afstand in het bouwland en brand de geheel uit. De om het leven gekomen vlieger was de 25-jarige ongehuwde reserve- eerste luitenant-vlieger L. C. G. van Agtmaal uit Steenbergen. O. PMLIPSE Lijst 3 D. KUDDE Lijst 5 L SCHOUT Lijst 4 A. J. DE VISSER Lijst 7

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1