Burgeroorlog Sumatra neemt grotere vormen aan ORT 24 Indonesische leger meldt succes; Padang bestookt Sterk verzet in West- Duitsland tegen uitrusting kernwapens KERK IN DEN HAAG GEHEEL UITGEBRAND Burgemeester ontsnapte aan ernstig gevaar PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesië herinnert KPM aan haar „schulden" EVACUATIE BUITENLANDERS BEGONNEN BLADEN VERBODEN GEEN VERGUNNING VORDERINGEN Hammarskjoeld tc Moskou DE BILTZEGTt Droog weer. VLUGSCHRIFTEN Krentenwegge voor Cracia en pop voor Caroline fm£Fi ZOET GEFLUIT.... VERLOVEN ZUIDAFRIKAANSE POLITIE INGETROKKEN Moeilijkheden in Ambonezenoord Nieuw politieke partij te Breda opgericht Ontslagen bij Verheul en Dikkers Ome boterham TUMULT IN DE BONDSDAG Grotewolh: „Wij zullen antwoorden..." NAAST OCHTENDBLAD LAG.VONDELING De griep van Prins Bernhard Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, f 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Daijblad Hoofdredacteur: R. HAGÜORT 13e JAARGANG No. 3966 Directeur: JACQ DE SMIT DE INDONESISCHE minister van scheepvaart, Nazir, heeft de K.P.M. eraan herinnerd, dat zij aan de Indonesische regering, een bedrag van meer dan vijftig miljoen rupiah schuldig is uit hoofde van voorgeschoten gelden voor de uitbetaling van salarissen en lonen van het K.P.M.-personeel. Tevens zal de Indonesische regering vergoeding eisen voor de schade, welke aan de economie van het land werd toe gebracht, als gevolg van de abrupte staking van haar activiteit door de K.P.M. De minister zei niet hoeveel deze schadevergoeding zal moeten bedragen, maar verklaarde dat zolang de maatschappij deze eis niet erkent, de regering alle uitrusting van de K.P.M., zoals haveninstalla ties, technische dienst e.a. in haar bezit zal houden. ben zondag achter gesloten deuren de algemene toestand op Sumatra bespro ken. De tegenregering heeft president Soekarno er zondagavond van be schuldigd een geheime zender te heb ben opgesteld in de bossen van Suma tra Volgens radio-Padang verspreidt de zender, „radio-Andalas" genaamd, val se berichten. Padang is vrijdag gebombardeerd door vliegtuigen van de centrale re gering. De aanval was ook gericht te gen de dessa Telok Baju, dat de op standige officieren te Padang beschou wen als de meest waarschijnlijke plaats voor een landing door de troepen van de centrale regering. VOOR DE EVACUATIE van buiten landers uit noord-Celebes en midden- Sumatra zijn vrijdag twee teams van het Indonesische Rode Kruis uit Dja karta vertrokken. Volgens radio-Pa dang is zondag in midden-Sumatra een team van het Indonesische Rode Kruis aangekomen, dat besprekingen zal voeren over de evacuatie van buiten landers. Radio-Padang deelde zondag avond mee, dat twee vrachtschepen, die zijn gecharterd door het Indonesi sche Rode Kruis, in de haven van Pa dang zijn aangekomen. Met deze sche- Sen zal volgens de zender een aantal 'ederlandse gezinnen uit de stad ver dekken. Het betreft personeel van de Portland Cement Compagny in Padang. Het blad van de Indonesische natio nalistische partij „Suluh Indonesia" meldde zaterdag, dat de Indonesische regering aan de regering van de Ver enigde Staten geen vergunning heeft verleend tot het zenden van Ameri kaanse valschermtroepen en marine vaartuigen naar Pakanbaru. Het blad zegt dat het verzoek werd gedaan voordat de troepen van de centrale re gering de olieterreinen bij Pakanbaru hadden veroverd op de opstandige troepen. De Indonesische regering heeft het verzoek ten stelligste van de hand ge wezen, omdat het zou worden be schouwd als een openlijke interventie in binnenlandse Indonesische aangele genheden, waaruit „gevaarlijke konse- kwenties zouden kunnen voortvloeien voor de orde en rust in zuid-oost-Azië in het bijzonder en in het gebied van de Stille Zuidzee in het algemeen. Volgens de „Singapore Standard" zullen reders uit Singapore en Malak- ka bij hun regeringen stappen onder nemen tegen de „willekeurige aanval len", die door de Indonesische oor logsschepen worden gedaan op sche pen. Een ongenoemde zegsman van een rederij zou hebben verklaard, dat de schepen der Indonesische marine uit Djakarta bevel hebben gekregen om het vuur te openen op elk schip, dat zich in hun ogen op zee op een ver dachte wijze gedraagt. Het Indonesische leger heeft vol- Sens radio-Medan bekendgemaakt, dat rie plaatsen in het oostelijk deel van midden-Sumatra zijn heroverd. Het zijn Kambiri, Airmolek en het vlieg veld bij Lapura. Volgens radio-Medan is Kambiri de belangrijkste plaats, omdat zich hier olieinstallaties van de Caltex bevin den. Medegedeeld werd, dat buitenlan ders uit deze plaatsen tussen 19 en 21 maart werden overgebracht naar Pa- lembang. Het legerhoofdkwartier te Djakarta meldde voorts dat commandotroepen het oliegebied van Lirik-Rengat, 130 km ten oosten van Pakanbaru, heb ben bezet. Pogingen van de opstam delingen om de tactiek van „de ver schroeide aarde" toe te passen, voor- Secretaris-generaal Hammarskjoeld is zondag te Moskou aangekomen, waar hij met Sowjet-leiders van gedachten zal wis selen over de ontwapening, het midden oosten en andere kwesties die bij de V.N. aan de orde zijn. Wellicht zullen ook de kansen op een topconferentie een belang rijk onderwerp van gesprek zijn. Droog weer met opklaringen maar voornamelijk in het noordoosten van het land overdrijvende wolkenvelden. Ongeveed dezelfde middagtemperatu- ren als zondag, matige tot krachtige oostelijke wind. Op- er. ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.32 u., onder 19.00 u. Maan op 8.43 u„ onder u. Hoogwater dinsdag 25 maart: Vlissingen: 4.40 u. 2.07 m„ 17.02 u. 1.87 m. Terneuzen: 5.07 u. 1.23 m., 17.29 u. 2.03 m. Wemeldinge: 6.26 u. 1.57 m., 18.46 u. 1.54 m. Zierikzee: 5.59 u. 1.31 18.20 u. 1.29 m. dat zij zich terugtrokken, waren door de regeringstroepen verijdeld. Deze troepen hadden geen verliezen geleden. In het gebied bevinden zich belangrijke installaties van de „Va cuum Standard". Volgens het leger hoofdkwartier is vrijdag j.l. het ver keer op de rivier de Siak heropend. Later werd bekendgemaakt, dat de stad Prabat aan het Tobameer is her overd door de regeringstroepen. Zij hadden de steun van een bataljon van de Siliwangi-divisie van West-Java. Men trof twee Amerikaanse corre spondenten aan, die een identitiets- bewijs bij zich hadden, dat was onder tekend door de ontslagen kolonel Sim- boion, die nu minister van buitenland se zaken van de tegenregering is. Volgens radio-Padang is een korvet van de centrale regering in de Indi sche Oceaan gezonken tengevolge van beschadigingen, veroorzaakt door een beschieting door kustbatterijen van de tegenregering. Nadat het korvet door een ander korvet, de Radjawali, van Padang was weggesleept, is het ver gaan nabij het eiland Nias, ongeveer 400 km ten noorden van Padang. Het was op 12 maart door schoten van de kustbatterijen getroffen en kreeg steeds meer slagzij tot het zonk. De kapitein zou, aldus nog steeds radio-Padang, krankzinnig zijn ge worden tengevolge van wonden, die hij tijdens de beschieting had opgelo pen. Een bommenwerper van de centrale regering heeft zondag boven Padang, het voormalige hoofdkwartier van de tegenregering, vlugschriften uitge gooid, zo heeft radio-Bukittingi be kendgemaakt. Het toestel vloog op grote hoogte, waardoor een groot aan tal pamfletten in zee terecht kwam. Het radiostation zei niets over de in houd van de vlugschriften. De leden van de tegenregering heb- Een bakkersdelegatie uit Neder land heeft, zoals men zich zal her inneren, het vorige jaar een enor me krentenwegge aangeboden aan prinses Gracia, bij c'e geboorte van prinses Caroline. De vereniging van cursisten en oud-cursisten van de Zwolse bak kersvakschool (Z.C.V.) die o.a. lan delijke vakwedstrijden organiseert, heeft ook na de geboorte van prins Albert 2 het traditionele krenten brood verzonden. Het brood is in opdracht van het bestuur gebakken door Chris Nijland te Kampen, die een keur van de fijnste ingrediën ten in het brood, dat weliswaar niet zo groot was als de vorige keer, heeft verwerkt. Tevens is een pop, als Nederland se bakker gekleed, geschonken aan prinses Caroline. Deze pop is be doeld als speelmakkertje, zolang haar broertje nog niet zo groot is. De cadeaux zijn donderdag j.l. naar Monaco verzonden. 0 Door onbekende oorzaak is zondag nacht brand uitgebroken in een kippen hok achter de woning van de weduwe B. B. aan het Bergzichtpad te Apeldoorn. 20 kippen, 30 kuikens en zes eenden kwamen in de vlammen om. De eigenares was tegen brandschade verzekerd. Het vuur werd ontdekt door een blokpost- wachter van de Nederlandse Spoorwegen. MR. J. KLAASESZ, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, zal op woensdag 2 april de miniatuurstad „Madurodam" ln Den Haag officieel her openen. SOETAN SJAHRIR .mond gesnoerd Op last van de militaire gezagheb ber van Djakarta is aan de socialisti sche „Pedoman" waarin oud-premier Sjahrir regelmatig schrijft, het groot ste Indonesische dagblad en de „Bin- tang Mingjoe" zaterdag een verschij ningsverbod opgelegd. Volgens een woordvoerder van het plaatselijk mi litair commando is dit geschied in het belang van de openbare rust en orde. Een charmante 32-jarige moeder van twee kinderen in Sawbridge-worth Zuid- Engeland) heeft gedaan gekregen, dat haar man jaarlijks ongeveer tien gulden minder belasting behoeft te betalen, om dat arbeiders van een aangrenzende fa briek naar haar fluiten wanneer zij een zonnebad neemt in de tuin. Mevr. Whi tehead voerde aan, dat zij van het gedrag der arbeiders hinder ondervond. De verloven van de Zuidafrikaanse po litie zijn zaterdag tot nader order inge trokken met het oog op betogingen die het Afrikaanse Nationale Congres, een po litieke organisatie, zou willen laten sa menvallen met de volgende maand te houden algemene verkiezingen. Generaal-majoor Rademayer van de Zuidafrikaanse politie zei zaterdag te Pre toria dat de intrekking ten doel heeft te verzekeren, dat de politie op volle sterk te is voor het geval er een noodtoestand zou ontstaan. Voordat zaterdag overal in Zuid-Afrika de verloven werden ingetrokken was een dergelijke maatregel reeds voor Johan nesburg afgekondigd. Hier werd zaterdag betoogd door de bond van Zuidafrikaanse Naar de voorlichtingendienst van de RMS In Rotterdam mededeelt is het dezer dagen in het ambonezenwoonoord „Whel" tot „ernstige incidenten" gekomen, waar tegen bij de regering ernstig is geprotes teerd. Negen van de 21 gezinnen in dit woon- oard hebben zich geruime tijd geleden opgegeven voor terugkeer naar Indone sië, aldus een communique, en herhaalde lijk zouden zij hebben getracht de andere gezinnen over te halen met hen naar In donesië terug te keren. Dezer dagen zou den de negen gezinnen met hulp van bui ten enkele Zuidmolukse gezinnen hebben gemolesteerd. Naar wij van de zijde van het commis sariaat voor Ambonezenzorg vernemen hebben zich in „Wehl" inderdaad moei lijkheden voorgedaan, waarnaar een on derzoek is ingesteld. Inmiddels zijn 17 Ambonese gezinnen, die niet naar Indo nesië wensen terug te keren, op hun ver zoek overgebracht naar het woonoord bij Eist Zaterdagavond ls te Breda een nieuwe politieke partij op katholieke grondslag opgericht, die de naam zal voeren „Progressief kader", partij voor katholiek Breda. Het ligt ln de bedoe ling om met de aanstaande gemeente raadsverkiezingen met een eigen lijst te komen waarop alle geledingen ver tegenwoordigd zullen zijn. Lijstaan voerder is de heer J. H. M. Kuadek- ker. Het voorzitterschap van de nieu- 13. partij .wordt vervuld door de heer F. Jansen-Houben, directeur N.V. Hero. KONINGIN ELIZABETH en de her tog van Edinburgh zullen zich heden avond aan boord van het koninklijke jacht „Britania" begeven, -waarmee zij naar Nederland zullen reizen. De „Bri tannia" ligt in de haven van Harwich en zal vandaar naar Amsterdam varen, waar het vorstelijk paar voet aan wal zal zetten op Nederlandse bodem. vrouwen, waarbij vrouwen van verschil lend ras zijn aangesloten, en de vrouwen afdeling van het Afrikaanse Nationale Congres. Ongeveer 250 •genten van politie heb ben zich opgesteld rondom een zieken huis voor niet-blanken, waar een menig te van 800 personen er tegen protesteer de, dat vrouwen naturellen, in het bijzon der verpleegsters, identiteitspapieren bij zich moesten hebben. In verband met het uitblijven van de nodige orders heeft de directie van de N.V. Carrosseriefabriek Verheul te Waddinxveen zich genoodzaakt gezien ontslag aan te vragen voor een hon derdtal werknemers. In verband met verkorte levertijden door het teruglopen van de orderpor tefeuille heeft de directie van G. Dik kers en Co te Hengelo zaterdag be kend gemaakt, dat aan vijftig perso neelsleden ontslag is aangezegd. Te vens heeft men voor circa dertig an deren werktijdverkorting aangevraagd. MAANDAG 1958 MAART „....drongen zij er bij Hem op aan, hun gebied te ver laten". Matth. 8 34b. ZIJ WEZEN Jezus de deur, die Gadarénen. Wij kunnen ons dat wel voorstellen. Had Hij niet al hun varkens, hun gehele vee stapel laten vernietigen? Jezus had eerst twee krankzinnigen ge nezen, twee stumperds van man nen eindelijk van de hen ver scheurende en tot waanzin drij vende duivel verlost. Dat lezen we met instemming. De Jezus die zieken geneest en weldaden doet, ligt ons wel. Maar Hij moet niet aan onze (onze?) bezittink- jes komen. We hebben dikwijls heel wat principes, waar we op bouwen. Maar tot hoever gaat dat principiële? Houdt het net op vlak vóór onze portemonnee? Toen onlangs een veehouder zijn veestapel lief afmaken, om dat het volgens zijn oprechte overtuiging tegen Gods Heilige wil moest indruisen als hij zijn koeien liet vaccineren, zijn er mensen, die hun hoofd hebben geschud. Dom, zeiden ze. Schaars waren de goede reacties van waardering, dat iemand de con sequenties van zijn principes tot in het uiterste aanvaardt. Wij stellen hier niet de vraag of de boer al dan niet juist han delde. Het feit, dat zo velen hun hoofd hebben geschud, toont al leen aan, dat er maar weinig waardering bestaat voor het be leven van principes. Omdat de onze zelf niet zo stevig staan? De R.K. sacramentskerk aan de Sportlaan te 's-Gravenhage is za terdagmiddag tussen half drie en vier uur door brand verwoest. Al leen de muren staan nog overeind. De brandweer is erin geslaagd de toren met de luidklokken te be houden. Het vuur, dat vermoede lijk door kortsluiting is veroor zaakt, heeft een schade van enkele honderdduizenden gulden aange richt. Het gebouw behoeft niet ge heel te worden gesloopt, maar kan worden behouden, daar het muur werk niet zoveel geleden heeft als: aanvankelijk werd gedacht. Naar men aanneemt zal het tot Kerst mis duren, voordat de kerk ln ge bruik kan worden genomen. Tijdens de blussingswerkzaamheden ls de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, aan een ernstig gevaar ontsnapt. Het is enkel aan het op treden van de ondercommandant van de Haagse brandweer, de heer J. van Hou ten, te danken geweest, dat de burge meester het terrein van de brand onge deerd heeft kunnen verlaten. De heer Kolfschoten betrad namelijk het kerkgebouw net op het moment dat het spitsdak, dat het hele middenschip van de kerk overwelfde, ln rijn geheel neerstortte. De heer Van Houten rag kans de burgemeester, die rich op een plaats bevond waar enkele seconden later de brandende balken en de leien van de dak bedekking neervielen in veiligheid te trekken, achter een pilaar van een rij- beuk. In een woning aan de Oostenburger voorstraat te Amsterdam heeft een hond een kindje van 8 maanden, dat op dat tijdstip alleen in huis was, het bovenste lid van een vingertje afgebeten. De hond was 8 weken oud. Op een massabijeenkomst te Frankfort is zondag aangedrongen op het houden van een algemene staking ter ondersteuning van het verzet tegen de uitrusting van de bondsstrijdkrachten met kernwapens en da stationering van dergelijke wapens in West-Duitsland. Ruim twee duizend personen gaven hun steun aan het voorstel om een campagne te beginnen. Onder de sprekers bevond zich de leider der sociaal democratische oppositie Erich Ollenhauer. Willi Richter, de voorzitter van het zes miljoen tellende vakverbond ver klaarde later op een persconferentie, dat het verbond een democratische in stelling is waar de besluiten van on der af worden genomen. Hij voegde hieraan toe, dat de vakbondsleiders bondskanselier Adenauer binnenkort zullen spreken over de hereniging van Duitsland en over kernwapens. Hij hoopte datde kwestie kon worden ge regeld zonder algemene staking, maar hij was er niet zeker van of dit zou kunnen. Op de derde dag zaterdag van het debat overde buitenlandse politiek in de Westduitse bondsdag heeft de sociaal-democraat Carlo Schmid ver klaard, dat het Noordatlantisch ver drag West-Duitsland niet dwingt atoomwapens te hebben. Donderdag zei bondskanselier Ade nauer, dat West-Duitsland zich buiten de NAVO zou plaatsen indien het een besluit der organisatie om de strijd krachten van de bondgenoten met kernwapens uit te rusten niet aan vaardt. Schmid zei: „De regeringen die zeer trouw zijn aan de NAVO denk aan Denemarken en Noorwegen willen deze wapens niet hebben". Volgens spreker moet het Poolse plan voor een kernwapenvrije zone in midden-Europa tot uitgangspunt wor den gemaakt van onderhandelingen tussen oost en west. Er ontstoof een groot tumult, toen de sociaal-democraat Helmut Schmidt zei, dat de christen-democraten de vrede wensen te bewaren door zich PRINSES SORAJA, de ex-keizerin van Perzië, zal binnenkort Keulen ver laten voor een bezoek aan Zuid-Ame- rika, zo heeft de Perzische ambassade in West-Duitsland vrijdag bekendge maakt. Volgens het communiqué zoekt de prinses op deze reis slechts ontspan ning. EEN WOORDVOERDER van het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft zaterdag medegedeeld, dat Ita lië geen visum heeft gegeven aan oud president Peron van Argentinië. Volgens de woordvoerder had Peron verzocht om een Inreisvisum met een geldigheidsduur van drie maanden. Het verzoek werd afgewezen. De lente van 1958 heeft voor een 32-jarige koop man te Amsterdam het spreekwoord „een nieuwe lente - een nieuw geluid" letterlijk in de praktijk gebracht. Toen hij zaterdagmorgen vroeg in zijn woning aan de Archimedesweg van een-hoog de trap afdaalde om bij de voordeur het ochtendblad te gaan halen, hoorde hij het klagelijk schreien van een baby en ontwaarde tot zijn stomme verbazing helemaal onder aan de trap, zo veilig mogelijk tegen de onderste tree genesteld, een baby, die warm weg gewikkeld was. in enige lakentjes en dekens. Het ochtendblad lag als gewoonlijk vlak achter de deur, maar de koopman vergat zijn krantje en snelde met in zijn armen de grootste primeur die hem ooit thuisbezorgd was, ijlings de trap op naar zijn vrouw. Het echtpaar zelf bezit geen kinderen. Boven pakte men de baby uit. Het bleek een pas geboren jongetje te zijn en tussen de dekens zat een vermoedelijk uit een zakagenda gescheurd blaadje, waarin groene letters gedrukt stond: „vrijdag 21 maart". Weinig kinderen hebben het met zo'n informele geboorte-aankondiging moeten doen. De politie is er nog niet achter gekomen wie de moeder is en waarom de baby juist op dit adres te vondeling werd gelegd. Vermoedelijk is dat alleen het gevolg van het zeer slecht werkend slot van de toegangsdeur, „dat door een kind geopend kan wor den", aldus de rechercheur van het bureau Linaeus- straat. Vast staat, dat de moeder niet uit hetzelfde perceel afkomstig is. De recherche houdt zich aan bevolen voor inlichtingen. Intussen is de vondeling op last van de justitie ter verzorging overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. voor te bereiden op atoomoorlog. De vergadering werd tot dinsdag a.s. verdaagd. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft op een bijeenkomst in Suhl (Thuringen) meegedeeld, dat de com munistische landen snel tegenmaatre gelen zullen nemen ingeval het West- Duitse leger met kernwapens wordt uitgerust. „Wij zouden ons niet beper ken tot protesten en verklaringen", aldus Grotewohl. De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland, Perwoechin, heeft de am bassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. gelijkluidende brieven gezon den, waarin wordt gezegd, dat vluch ten van westelijke vliegtuigen boven Oost-Duitsland en van Russische toe stellen boven West-Duitsland moeten worden uitgevoerd „in overeenstem ming met de erkenning van de soeve* IN DE ONDERGRONDSE werken van de dominiale mijn te Kerkrade is zater dag op zondagnacht de houwer J. K. uit Kerkrade door vallend gesteente getrof fen en vrijwel op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kin deren. Het ANP heeft bjj de particuliere se cretaris van ZKH Prins Bernhard geïn formeerd naar de gezondheidstoestand van ZKH. De particuliere secretaris deel de het ANP mede, dat de griep, waaraan ZKH leed, langer heeft geduurd, dan aan. vankeljjk werd vermoed. De ziekte is thans in zoverre overwon nen dat de behandelende geneesheren ZKH hebben toegestaan inmiddels deel ta nemen aan de lunch ten paleize ter gele. genheid van het afscheid van de Itali aanse ambassadeur. In de loop van maandag zullen de be handelende geneesheren nader bepalen, aan welke gedeelten van het programma voor het staatsbezoek van H.M. Koningin Elisabeth en Z.K.H. Prins Philip door Prins Bernhard zal kunnen worden deel genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1