KPM-schepen thans door Djakarta vrijgegeven NOODTOESTAND IN VERENIGDE STATEN 22 Australië wenst niet te bemiddelen Frankrijk wordt bedreigd door ernstige sociale konjlikten Veebless ■ïiüniinmirnni T uinbouwafzetver or dening een feit Minister Hofstra over landbouw* gronden in Braakmanpolder NIEUWE AANVAL OP MEDAN IN VOORBEREIDING? Aan voorbereiding topconferentie wordt hard gewerkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BRAND EN PANIEK IN DE STAD NEW YORK Nieuwe zorgen voor premier Gaillard Zware sneeuwstormen verstoren verkeer Produktiviteit kleine bedrijven kan worden vergroot EERSTE FASE VAN PLAN-EUROPOORT Als de kinderen Hond zoogt stiertje GEEN VLIEGTUIGEN, MAAR TREKVOGELS BIRGITTA IN DE BERGEN Ministers echter niet in april bijeen Hoofdkantoor! L. Vorststraat 00, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Temeuzen; L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Subriek wni.niit.erg 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3965 Directeur: JACQ DE SMIT Waterstralen worstelden met een he vige brand, die heeft gewoed in een textielfabriek in New York. Het ge bouw was vijf verdiepingen hoog. Toen het vuur bedwongen was, bleek dat deze 24 mensenlevens had geëist. De brand, de ergste sinds 1946 was in S'ew York, ontstond in een oven. Het oofd van de brandweer, Edward Ca- vanagh, verklaarde dat paniek de oor eaak van het grote aantal slachtoffers was. Achttien vrouwen en zes mannen kwamen om, terwijl er veertien ge wond werden, van wie enigen ernstig. De anderen redden zich door in de vangzeilen te springen. In de komende weken wordt Frankrijk bedreigd met ernstige EEN ZWARE sneeuwstorm die vrij dag de oostelijke staten van de Ver enigde Staten trof, heeft aan zeker 21 mensen het leven gekost. Door storin gen van de elektriciteitsvoorziening als gevolg van de storm zaten vrijdag avond in het gebied van Washington een 300.000 mensen zonder licht. Volgens latere berichten zijn er ze ker 41 doden. In Pennsylvania is de noodtoestand afgekondigd. In honder den gebieden zit men zonder elektri citeit. Duizenden mensen moesten hun ijskoude huizen verlaten en in nood- binnenveringbed het beste bed DE BILT ZEGT Zonnige perioden Overwegend droog weer met een matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen, zonnige perioden met onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 0.37 u., onder 18.57 u. Maan op 7.39 u., onder 22.27 u. Hoogwater zondag 23 maart: Vlissingen: 3.34 u. 2.22 m., 15.56 u. 2.11 m. Terneuzen: 4.01 u. 2.36 m., 16.23 u. 2.26 m. Wemeldinge: 5.25 u. 1.63 m., 17.44 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.58 u. 1.36 m., 17.21 u. 1.44 m. centra worden ondergebracht. Ingezonden mededeling (Adv.) In New York is in 48 uur tijds 27 cm sneeuw gevallen, in Washington 50 cm. en in Baltimore bijna 60 cm. Tienduizenden auto's en autobussen zijn in opgewaaide sneeuwhopen blij ven steken. In de kustgebieden onder vindt men voorts veel last van hoge vloedstanden. 'sociale conflicten, o. a. stakingen bij de spoorwegen, het Parijse ver voer, de energievoorziening en de steenkoolproduktie, als de rege ring de eisen van de arbeiders in deze genationaliseerde sectoren van het bedrijfsleven niet kan rij men met de noodzakelijkheid om het begrotingsevenwicht te hand haven. Het gaat hoofdzakelijk om loonsver hogingen, die voortvloeien uit de toe passing voor genoemde sectoren van het zes maanden geleden vastgestelde produktiviteitsstelsel en de gestegen kosten van levensonderhoud. De vakverenigingen van werkne mers bij de spoorwegen hebben don derdag een vergadering van de ver zoeningscommissie geëist. Deze vak verenigingen houden 24 maart een bij eenkomst om zich te beraden over de middelen ter ondersteuning van de looneisen ingeval de verzoeningspo ging mislukt. De directie van de Parijse vervoers bedrijven heeft vrijdagmorgen be kendgemaakt, niet over de gelden te beschikken om aan de looneisen tege moet te komen. In het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over de begroting van financiën sijn vragen gesteld over de maatregelen, welke de dienst der do meinen door middel van uitgifte van grond ln de Braakmanpolder heeft ge nomen dan wel zal nemen ten behoeve van de ten westen van de Braakman gelegen landbouwbedrijven, waarvan de gronden tengevolge lijden. In zijn memorie van antwoord geeft minister Hofstra hierover de volgende inlich tingen. Reeds voor de bedijking van de Braakman waren er in de nabijheid en ten westen en ten oosten daarvan gelegen gronden, die door hoogtelig ging ten opzichte van het polderpeil en door het bodemprofiel (een dunne klei- of zavellaag op zand) van ver droging hadden te lijden. Na de be dijking is de situatie deze, dat er ener zijds gronden zijn, die voorheen, o.m, tengevolge van zoute kwel, waterover last hadden doch tengevolge van de bedijking aanmerkelijk in produktivi- teit zijn toegenomen, en anderzijds gronden, waarop zich in sterkere mate dan voorheen verdrogingsverschijnse- len voordoen. Daartoe zullen door Gedeputeerde Staten van Zeeland uitgenodigde des kundigen onderzoeken of en in hoe verre het mogelijk is de waterhuishou ding in de omgeving van de Braakman te verbeteren. Tot nog toe hebben *U niet gerapporteerd. Intussen gaat de dienst der domei nen na of rechtstreeks of middellijk met behulp van gronden ln de Braak manpolder van ln de omgeving gele gen bedrijven, die te klein zijn en/of verdrogende gronden hebben, de pro- duktiviteit kan worden vergroot. De voorlopige conclusie is, dat er in dit opzicht mogelijkheden zijn. De zaak verkeert nog ln het stadium van voor bereidende besprekingen met hierbij betrokken eigenaren en grond gebrui kers. Voor het begin van de eerste fase van „plan-Europoort" doen b. en w. van Rotterdam thans een voorstel aan "de raad. Zodra de nodige dijkomleggingen in nauw overleg met de Brielse dijkring tot stand zijn gebracht, zal van het ka naal van Rozenburg uit worden begon nen met het graven van een toegangs sleuf naar het zeehaveneomplex, dat vervolgens zelf gebaggerd wordt op een diepte van 13.65 m. N.A.P. Tege lijkertijd zal in „plan-Europoort" ge projecteerde binnenhaven met de ver binding naar de Brielse Maas worden aangelegd op een diepte van 5 m. N. A.P. Het havencomplex wordt in eer ste instantie aangetakt op de nieuwe Waterweg. Deze toegang zal uiteraard als laatste worden gebaggerd. OFFICIEEL is thans in Djakarta bekendgemaakt, dat de sinds de cember jl. in de Indonesische havens vastgehouden schepen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij aan de Nederlandse directie zullen worden teruggegeven. De Indonesische minister van Scheep vaart, Nazir, deelde mee, dat de K.P.M. zich voortaan van de inter- insulaire dienst in Indonesië moet onthouden. De schepen zullen zo spoedig mogelijk moeten vertrekken. De minister verklaarde, dat In donesië geen behoefte meer heeft aan de K.P.M.-vaartuigen, daar zij erin geslaagd is elders schepen te kopen. Zoals bekend, heeft Indo nesië dezer dagen tien vaartuigen van de Sowj et-Unie gekocht. NAZIR zei verder nog, dat de assu radeuren, Lloyds, tussen 7 en 12 milj. pond sterling aan de K.P.M. had moe ten betalen, als Indonesië de schepen langer dan vier maanden vasthield. De schepen zouden dan automatisch ei gendom van Lloyds zijn geworden. De minister vertelde er echter bij, dat het .teruggeven van de schepen niet bete kent, dat de regering afziet van haar eis, dat de K. P. M. schadeloosstelling zal betalen voor het niet opvolgen van door de minister van defensie in de cember jl. uitgevaardigde besluiten. In opstandelingenkringen in. Singa pore werd vrijdag verklaard, dat rond om Medan nieuwe gevechten woeden. Volgens dezelfde kringen zou kolonel Simbolon aan het hoofd van een sterk bataljon naar Medan oprukken, om 'n verbinding tot stand te brengen met de troepen van majoor Mainggolan en kapitein Sitapohan. Aangenomen wordt, dat deze laatste troepen zich ten zuidoosten van Medan hebben ver spreid. De militaire woordvoerder in Dja karta, luitenant-kolonel Pirngadie, heeft vrijdag de berichten tegenge sproken, dat de opstandelingen Pema- tangsiantar zouden hebben bezet. Hit Djakarta kwam uit leger kringen ook het bericht, dat de opstandige troepen op midden-Sumatra en noord- Celebes van uit nationalistisch-China van wapens worden voorzien. In fe bruari en maart werden de wapens in midden-Sumatra met parachutes neer gelaten, terwijl kortgeleden een char- tervliegtuig met wapens in Menado, in noord-Celebes is geland. Ook schepen smokkelen wapens naar noord-Celebes. Premier Mcnzies van Australië heeft op een persconferentie verklaard, dat de Australische regering niet van plan Is haar bemiddeling aan te bieden in het Indonesische konflikt. Hij be schouwt dit als een binnenlandse aan gelegenheid van Indonesië. Volgens radio-Padang zou overste Barlian, de militaire commandant van zuid-Sumatra, de Indonesische rege ring hebben gewaarschuwd, dat, als de luchtaanvallen op midden-Sumatra niet worden beëindigd de troepen on der zijn commando zullen vuren op militaire regeringsvliegtuigen, die over de provincie zuid-Sumatra vlie gen. Overste Barlian zou aan de een trale regering hebben meegedeeld, dat de Indonesische luchtmacht geen ge bruik zou mogen maken van de vlieg velden te Djambi en Benkoelen, die in zuid-Sumatra liggen. Volgens een bericht van radlo- Padang heeft een korvet van de Indo nesische marine nabij de kust van midden-Sumatra een Deens vracht schip beschoten. Radio-Padang noemde de naam van Eerste aardbeien aangevoerd op de eerste Lentedag, wer den op de Nijmeegse veiling de eerste verse aardbeien van het seizoen aan gevoerd door de kweker P. Ermes uit Beuningen bij Nijmegen. De vruchten brachten 16 tot 29 cent per stuk op. Staking in West-Duitsland afgewend Het gevaar van een staking bij de openbare nuts- en vervoersbedrijven in West-Duitsland is vrijdagavond af gewend. Men is het eens geworden over een loonsverhoging van 14 pfen nig per uur. De vakbonden hadden aanvankelijk 23 pfennig per uur ge ëist het schip niet, en zeide, dat het rijst en geneesmiddelen naar Padang ver voerde. „Bij deze nietuitgelokte aanval werd het schip drie keer door lichte granaten getroffen. Deze hebben .geen doden of gewonden veroorzaakt". De beschieting gebeurde vrijdagmorgen nabij Padang. Later ontving de Kopenhaagse reder een telegram van de kapitein van het schip, waarin deze verslag van het ge beurde deed. ZATERDAG 1958 MAART „Wanneer gij u niet bekeert. NEEN, dat zei Jezus niet tegen een stelletje ongelovigen. Hij had het tegen zijn eigen discipelen, die Hem gevraagd hadden, wie straks in de Hemel de belang rijkste plaatsen zouden innemen. Zij vonden het vreselijk belang rijk te weten, wie nu wel het zui- verste-van-het-zuiverste in de leer was, zoals wij kerkmensen het vandaag de dag zouden zeg gen, wanneer we even bij elkaar over de schuttingen van de vele hokjes heengluren. Jezus pakte ean kind op en snoerde zijn discipelen de mond. Waar hebben jullie het overl „Als jullie je niet bekeert en wordt als dit kind, dan zul je niet eens de Hemelpoort binnen gaan. En aan die uitspraak van onze Heiland hebben wij, die morgen weer gewoontegetrouw naar de kerk stappen voor van daag genoeg ter overdenking. Een hond van de heer S. Booi ta Drachten heeft een stierkalf van vijf weken geadopteerd dat zich door do kleine zwarte hond van moedermelk laat voorzien. Het kalfje is ongeveet tweemaal zo groot als de hond. BIRMAANSE opstandelingen heb ben donderdag ongeveer 160 kim ten noorden van Mandalay een exprestreia door middel van mijnen doen ontspo ren en vervolgens beschoten. Vijftien passagiers werden gedood en vijfen tachtig zwaar gewond. Men gelooft, dat de opstandelingen communisten waren. De trein was op weg van Man dalay naar Myitkyina. Dezer dagen werd er door de Franse staatssecretaris voor de lucht- macht op een politieke bijeenkomst gewag van gemaakt dat achttien niet geïdentificeerde vliegtuigen in de nacht van dinsdag op woensdag boven oost-Algerië zouden hebben gevlogen. Dat was door de be- manning van Franse radarinstallaties in Tunesië geconstateerd. Later is echter door het kabinet van de minister voor Algerië nader ver klaard, dat het geen vliegtuigen waren geweest maartrekvogels, die in de richting van de Middellandse Zee overvlogen. Men had dan ook helemaal geen motorgeronk waargenomen en het tempo van ver plaatsing was ongewoon langzaam geweest. Prinses Blrgltta van Zweden, die een cursus volgt aan het centrale gymnastiek instituut te Stockholm brengt op het ogenbtiek een tiuee- weekse periode ln de bergen door voor het maken van ski-tochten met haar leraren en klasgenoten, We tien haar hier tijdens een kor te pauze gedurende een van de tochten, terwijl zij een mede-leer* Hnge van een kopje koffie voor tiet Na discussie en onenigheden van twee jaar is het bestuur van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit het De westelijke mogendheden, die nu van gedachten wisselen over de kansen op een topconferentie met de Russen, zullen wellicht binnen kort voorstellen, te Washington een conferentie van diplomatieke ver tegenwoordigers der „grote vier" te beleggen om de voorbereidende werkzaamheden voort te zetten. Dit is vrijdag van doorgaans betrouw bare zijde te Londen vernomen. Eerst zouden de westelijke mogend heden echter verdere stappen willen doen om te komen tot een verdere co ördinatie van hun politiek ten aanzien van de kwesties, die voor bespreking op een topconferentie zouden komen, met name het ontwapeningsvraagstuk. Op de genoemde bijeenkomst van diplomatieke vertegenwoordigers, die mogelijk in de volgende brief van pre sident Eisenhower aan premier Boel- ganin zal worden voorgesteld, zou de conferentie van ministers van buiten landse zaken worden voorbereid, wel ke aan de eigenlijke topconferentie zou moeten voorafgaan. Het is duidelijk, dat de ministers onmogelijk nog in april bijeen kunnen komen, zoals d e Russen hebben voorgesteld. eens geworden over een tuinbouwaf- ■etverordening 1958, die voor twee jaar zal gelden. In deze verordening worden alle groenten- en fruittelers in principe verplicht hun produkten via tuinbouw veilingen te verkopen. Telers, die niet bij een veilingvereniging zijn aange sloten zullen thans volgens een bepaal de procedure een veiling of veilingen aangewezen krijgen voor de afzet van hun produkten. Aan deze publiekrech telijke veilplicht kan door middel van een aantal technieken worden voldaan. Maatregelen zijn geschapen om voor alle betrokken partijen, dus ook voor de handel en de uitvoer, uitwassen van het verplichte veilsysteem te voorko men. Gedurig is gepoogd enig toezicht voor het produktschap te verwerven op de door telers niet aangeslotenen te betalen percentages aan de veilin gen. Dit stuitte vooral bij de vertegen woordiging van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen op onwrik bare tegenstand. Deze tegenstand werd gemotiveerd met de opvatting, dat controle en in grijpen van het produktschap op dit terrein zou indruisen tegen de autono. mie der veilingverenigingen en daar mee tegen de belangen der leden. Fel le tegenstellingen deden zich op dit punt voor. De verordening werd met 11 stemmen voor en 5 stemmen tegen (o.m. van de industrie) aanvaard.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1