Staking bij KLM opgeheven 20 Schutsluizen bij in Westerschelde Vlissing en haar schepen terug? ^Hjgt^PMlbïnnenlort Vandaag Toekeek/ bétek Nachtvorstschade in fruitteelt? BEELDEN UIT PADANG Voor laatste maal bazuinen in Herv. Kerk van Wemeldinge Beheersing van waterpeil biedt voordelen van industrialisatie Kerkedagen NIEUW PLAN VAN IR. MESU PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Padang-troepen zouden nieuwe aanval op Medan hebben ingezet de nieu Schrootaffaire voor de rechtbank Ontkenning vsn bevoegde zijde ■«HilMMII DE BILT ZEGT Koud Dr. Drees is vol vertrouwen ADENAUER SPRAK KLARE TAAL Orgelfeestdag in gebruik gesteld De zagende pijnen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3964 Directeur: JACQ DE SMIT IN SINGAPORE werd gisteren gemeld, dat de opstandelingentroepen op Sumatra een nieuwe aanval tegen Medan zouden hebben ingezet. Voorts werd beweerd, dat ongeveer duizend Atjehse sluipschutters zich bij de opstandelinen in noord-Sumatra zouden hebben aange sloten, omdat zij de „rode draak" (Communistisch China), de „rode beer" (Rusland) en de „zwarte slang" (president Soekarno) willen bestrijden. Volgens de Garuda Indonesian Air ways, is het vliegveld van Medan weer voor het burgerluchtvaartverkeer ge sloten. Er werden geen mededelingen verstrekt over de aanleiding tot de nieuwe maatregel. Volgens radio-Padang zouden de opstandige troepen de plaats Pema- tangsiantar, ten zuiden van Medan, hebben veroverd. In opstandelingenkringen, voorzover deze zich te Singapore bevinden, werd gisteren gezegd, dat de tegenregering in midden-Sumatra binnenkort een nieuwe president voor Indonesië zal aanwijzen, ter vervanging van presi dent Soekarno, die door de tegenrege ring niet langer als president wordt erkend. Men noemde als kandidaten voor het presidentschap dr Mohammed Hatta, en de voorzitter van de „Ma- sjoemi", Mohammed Natsir. In Djakarta doen geruchten de ron de, dat de schepen van de K.P.M., die op het ogenblik nog in de Indonesische havens worden vastgehouden nog voor het einde van deze maand aan de maatschappij zullen worden terug gegeven. Het besluit tot het geven van toestemming aan de schepen om de Indonesische wateren te verlaten, zou worden genomen na door Lloyds, de assuradeuren, gestelde eisen. „Indien de tegenregering in midden- Sumatra haar standpunt met betrek king tot een Indonesische eenheids staat niet wijzigt en zij het Zuidmoluk- se recht op zelfbeschikking blijft mis kennen, bestaat er voor ons geen en kele reden met deze zgn. verzetsleiders tot een nauwe samenwerking te gera ken". Dit wordt gezegd in een politiek manifest, uitgegeven door het hoofd van de politieke missie van de R.M.S. in Rotterdam, de heer Manusama. Ingezonden mededeling (Adv.) JUNKE Een der directeuren van de Zeeuwse Metaalhandel N.V. en de referendaris van het ministerie van Economische Zaken, betrokken bij de schrootaffaire die de Kolen- en Staalgemeenschap twee miljoen gulden kostte, hebben gisteren voor de Haagse rechtbank te recht gestaan. De eis tegen de directeur, de 33-j Pool B. M. was anderhalf jaar gevan genisstraf. Tegen de referendaris, de 56-j. D. van der G. werd twee jaar met aftrek v^n voorarrest en ontzeg ging van de bevoegdheid een ambte lijke functie met tekeningsbevoegdheid te bekleden voor de tijd van zeven jaar gevorderd. De uitspraak valt op 3 april. Men bericht ons uit Haamstede: De nachtvorsten van de laatste we ken zijn funest gebleken voor enkele vroeg uitlopende pererassen. We heb ben reeds enkele weken geleden in dit blad gewezen op het vroege uitbotten van peren- en appelrassen, en hoopten toen op een gunstige afloop. Helaas daalde de temperatuur in de vroege morgen van 11 maart om ongeveer 5 uur tot 13 graden C. gemeten op het proefveld van de Ned. Heide Mij aan de Kloosterweg te Haamstede. De ge- Ingezonden Mededeling (adv.) VAN DE DAO Jachtschotel met blikgroenten sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien, stukjes vlees, aardappelen In vleesjus. Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende sneeuwbuien. Aanhoudend koud weer. Meest matige noordoostelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.39 u., onder 18.55 u. Maan op 7.13 u., onder 21.24 u. Hoogwater zaterdag 22 maart: Vlissingen: 3.03 u. 2.21 m., 15.26 u. 2.13 m. Terneuzen: 3.34 u. 2.35 m., 15.53 u. 2.32 m. Wemeldinge 4.57 u. 1.63 m., 17.15 u. 1.75 m. Zierikzee: 4.30 u. 1.34 m., 16.55 u. 1.47 m. volgen van deze lage temperatuur zijn nu enigszins te overzien. Vroege ras sen, zoals Alexander Lucas en Comtes- se de Paris zijn volgens goede waar nemingen bevroren. Wanneer men de jonge knopjes doormidden breekt, zijn ze van binnen volkomen zwart. Er ge beuren wonderen in de natuur, doch we kunnen niet geloven dat hier nog iets goeds van terecht zal komen. Reeds vroeg in het jaar zijn dus op fruitteeltgebied de eerste tegenvallers geboekt, waaruit nogmaals blijkt, dat fruitteeltbedrijven in het bijzonder zeer afhankelijk zijn van de weersom standigheden. Wij hebben ons licht over dit onder werp opgestoken bij fruitkwekers en de voorlichtingsdienst. Daarbij bleek ons, dat men het pessimisme, dat uit dit bericht spreekt, niet deelt en zeer beslist niet van gedachten is, dat er schade is aangebracht door de vorst. Bij enkele vroegbloeiende rassen is een enkel zwart bloemetje te vinden maar dat is van geen betekenis op het geheel en het komt praktisch ieder jaar voor. Wat er op het ogenblik misschien te zien valt, wil absoluut nog niets zeg gen omtrent de grootte van de fruit oogst. Er zijn zeer veel bloemknoppen en er gaan er altijd verloren. Bovendien heeft de assistent van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in Haamstede ons nog verzekerd, dat hij er iets over had gehoord en direct een onderzoek had ingesteld. Daarbij was hem in Haamstede en omgeving niets bijzonders gebleken. Alleen enkele zwarte knoppen, wat echter normaal is. Een voorman uit de fruitwereld zei ons, dat er zeer belist geen reden is voor een dergelijk alarmerend bericht. Er kan over de oogst nog niets worden gezegd. Alleen, dat er veel bloemknop pen zijn en dat de ontwikkeling be langrijk later is dan het vorig jaar. Toen bloeiden op 25 maart de eerste peren. Nu kan dat gemakkelijk veer tien dagen later worden. DE PUBLIEKE opinie in Belgia is nogal in beroering gebracht door het feit dat twee van de aan hartkwalen lijdende Belgen, die door toedoen van koning Leopold en zijn echtgenote naar Amerika zijn vervoerd om daar behan deld te worden, na de operatie aldaar overleden zijn. In het parlement is door een lid van de C.V.P.-oppositie geprotesteerd tegen de publiciteit rond de reis van de zieken. DE STAKING BIJ DE K.L.M. is voorbij. Vandaag zullen de ma chines van de luchtvaartmaat schappij weer opstijgen. Het be stuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft zijn leden geadviseerd de werkzaamheden zo spoedig mogelijk en wel uiterlijk vanmiddag om twaalf uur te her vatten, terwijl de directie van de K.L.M. zich bereid heeft verklaard de twee ontslagen vliegers, de he ren De Laat en Metz, onmiddellijk in hun vorige betrekking te her stellen. Van beide zijden zal men zich van elke rancunemaatregel onthouden. De K.L.M.-directie zal geen gebruik maken van haar be voegdheid om over de stakings dagen geen salaris te betalen. Deze besluiten zijn genomen, nadat de bemiddeling van de Stichting van de Arbeid de beide partijen giste ren tot elkaar heeft gebracht. In het overleg, dat gisteren is ge pleegd hebben de voorzitters van de werkgevers- en werknemersvakbonden samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, zich bereid verklaard om ook bemiddeling te verlenen in het geschil tussen K.L.M.-directie en vliegers over de salarissen en verdere arbeidsvoor waarden. Officieel werd 'meegedeeld, dat deze bemiddeling zo spoedig mo gelijk zal geschieden, nadat de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid zijn door de partijen als bin dend aanvaard oordeel heeft gegeven over de vraag of de reële salarissen van de K.L.M.-vliegers een achterstand vertonen ten opzichte van die der an dere west-Europese luchtvaartmaat schappijen. Dit oordeel kan dezer da gen worden verwacht. Zowel bij de K.L.M.-vliegers als bij de autoriteiten van de luchtvaartmaat schappij bestond grote vreugde over de totstandgekomen oplossing. De heer Aler, president-directeur van de KLM, gaf als commentaar: „Met voldoening heb ik de spirit van de vliegers ge waardeerd, dat ze meteen weer aan de slag willen gaan. Op die manier zal de schade, die het bedrijf in de gehele wereld heeft geleden, spoedig weer kunnen worden gecompenseerd". Nader vernemen wij, dat sinds van nacht half vijf Nederlandse tijd de ge hele dienstregeling van de K.L.M. van Nederland nit weer normaal gevlogen wordt. Van vrijdag af zal er dus weer een volledig K.L.M.-vliegschema zijn. Het bestuur van c.i.s.s.a. (centraal instituut voor christelijk sociales ar beid) heeft zo deelt het mede besloten met ingang van september '58 een protestants christelijke voortgezet te opleiding voor maatschappelijk wer kers aan de cJ.c.s.a. te verbinden. Dit is voornamelijk geschied op grond van verschillende verzoeken uit protestants christelijke kring geduren de de laatste jaren, en uit de over tuiging dat naast een algemene en een rooms katholieke opleiding ook een protestants christelijke opleiding be schikbaar moet zijn en een eigen bij drage kan leveren. DONDERDAG 19J8 MAART „...opdat zij allen één zijn..." (Johannes 17 vers 21a.) „GOD MET ONS" is het thema, waarop dit jaar in vele delen van ons land Kerkedagen worden ge houden vanwege de Ned. Her vormde Kerk. Ook in Zeeland. De duizenden Hervormde jonge ren en ouderen van Walcheren, de Bevelanden en oostelijk-Z. Vlaanderen zullen zich op Twee de Pinkster of op Hemelvaarts dag gezamenlijk bezinnen op het thema „God met ons". Het zullen blijde dagen worden, waarin zij zich sterker dan tevoren verbon den zullen voelen met hun broe ders en zusters uit andere dorpen en steden. Zulke dagen kunnen verkwikkend zijn en een rijk gevoel geven van de verbonden heid in Christus met de ander. Laten wij hopen, dat eerlang nog eens Kerkedagen mogen worden gehouden, tijdens welke Her vormden, Gereformeerden, Bap tisten, T utheranen, ja al onze broeders in Christus, gezamenlijk lofliederen aanheffen tot Gods eer, zoals wij straks ook ln de Hemel één groot familiekoor zul len vormen. Minister-president dr. W. Drees, heeft in een causerie voor de werk» geversgroep van de Partij van de Ar» beid te Amsterdam gezegd, dat Neder land wat zijn ontwikkeling op het eco nomische en sociale vlak aangaat, ver geleken bij andere westeuropese lan den en ook bij de Ver. Staten, in vela opzichten geen ongunstig figuur maakt. Ons land kan zich verheugen in een hoog gezondheidspeil, een hoge graad van sociale zekerheid en van sociala rechtvaardigheid. Wij kunnen geen ze kerheid bieden, dat er in de eerstko mende tijd geen verdere achteruitgang kan intreden. Dat hangt af van de in ternationale situatie, waarop wij als klein grondstoffenbehoeftig en sterk op de uitvoer aangewezen land geen invloed kunnen uitoefenen. Donderdag, de tweede dag van do staking van P.T.T.-personeel in Tokio, Yokohama en Maebasji, zijn er 64 ge wonden gevallen, van woe 14 politie mannen. Er nemen 200.000 mensen aan de staking deel. Twee beelden nit Padang op midden- Sumatra. De foto hoven toont een eenheid van het leger van de tegenregering: opge steld voor het ontvangen van instruc ties. Op de onderste foto zien we vrijwilli gers voor de burgerwacht, die, na een korte opleiding het leger van de tegen regering zullen versterken. Volgens Adenauer zal West-Duits- land zich van de N.A.V.O. afzonderen als het weigert zich te verenigen met eventuele N.A.V.O.-plannen om de Westduitse strijdkrachten met kern en raketwapens uit te rusten. „De Sowjet-Unie is uitgerust met raketten en kernwapens. Als een belangrijk deel van de N.A.V.O. geen gelijkwaar dige wapens zou hebben, zou de Navo waardeloos worden", aldus Adenauer. Het doel van de Westduitse politiek moet naar de mening van Adenauer zijn, de vrede te redden door Sen al gemene gecontroleerde ontwapening, zowel voor kern- als klassieke wapens. Hierdoor zou een algemene ontspan ning en de veiligheid van Duitsland gewaarborgd zijn hetgeen zou leiden tot het herstel van de Duitse eenheid. H.M. de Koningin is voornemens op zaterdag 29 maart enige der in het bijzonder door de werkloosheid ge troffen gemeenten in West-Brabant te bezoeken. Voor de laatste maal heeft het bazuingeschal geklonken in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge. Voor de laatste maal hebben de bazuinblazers de ge meentezang begeleid, toen de gemeente gisteravond in een speciale dienst het nieuwe orgel in gebruik nam. Hiermee is na vele jaren een eind gekomen aan het „orgelloze tijdperk" in deze gemeente. De Ned. Hervormde gemeente in Wemeldinge had deze unieke en uit zonderlijke positie te „danken" aan een testamentaire beschikking van de Am- bachtsvrouwe Maria Cooman (zij ligt begraven in de Grote Kerk te Goes), waarin bepaald werd, dat „nimmer een orgel ten dienste van het gesang voor rekening van de kerk mocht worden opgericht". Vooral ds. J. G. van Ieperen, thans te Terheijde, voorheen te Wemeldinge, heeft naar wegen gezocht, om aan het orgelloze tijdperk een eind te maken (uitvoerige gegevens over deze ge schiedenis kunt u vinden in ons num mer van vorige week vrijdag. MEDITATIE Een grote schare hervormden was ER IS WEER EEN nieuw plan voor de Westerschelde. De suggestie van de Belgische senator Van Buggenhout om de Westerschelde ter hoogte van Hansweert af te dammen en voor de verbinding met Ant werpen een kanaal, geschikt voor zeeschepen te graven door de kop van Ossenisse, is in de Belgische volksvertegenwoordiging niet met enthousiasme ontvangen. Men is in Belgische regeringskringen van mening dat de kosten van uitvoering van een dergelijk object te hoog zijn en dat daarom niet tot realisering kan worden overgegaan. De stuw zou alleen al ruim een miljard gulden kosten. Zekerheid, dat de bevaarbaarheid tussen de stuw en de zee aan de te stellen eisen zal voldoen, heeft men dan echter nog niet. Ir. MESU, verbonden aan de Raad van de Waterstaat te Den Haag, heeft thans een plan ont worpen voor het afsluiten van de Westerschelde bij Vlissingen door middel van schutsluizen. Ir. Mesu, die voor dit plan belangwekkende studies heeft verricht, is tot de conclusie gekomen, dat, door het beheersen van het waterpeil in de Westerschelde door middel van schutsluizen, het mogelijk zal zijn dit peil te brengen op 1.68 boven N. A. P., een waterstand, die men zeer gewenst acht, niet alleen in Nederland, doch vooral ook in België. EEN GROOT VOORDEEL zou zijn, zo cincludeert ir. Mesu, die binnen en kele dagen zijn plan door middel van de daarvoor geëigende organen meer gedetailleerd zal bekend maken, dat in het gebied ten oosten van de sluizen stilstaand water ontstaat, waarin het meer dan thans in de Westerschelde het geval is attractief moet zijn, havens aan te leggen en daaruit .zou dan weer moeten voortvloeien, dat de ze schutsluizen in niet onbelangrijke mate kunnen bijdragen tot het geschikt maken van het Westerscheldebekken voor industrialisatie. IN NEDERLANDSE waterstaatskrin gen verwacht men van het plan van ir. Mesu nog wel het een en ander. Men is vooral ook de mening^ toegedaan, dat in België het plan tot regularisering van de Westerschelde gunstig kan wor den ontvangen. In Antwerpen maakt men zich momenteel zorgen over de gevolgen van het Deltaplan voor de ha ven en daarom hoopt men in kringen van de rijkswaterstaat in Nederland, dat de Belgen met belangstelling ken nis zullen nemen van dit plan en be reid zullen zijn, hierover met Neder landse deskundigen van gedachten te wisselen. gisteravond bijeen, om deze indruk wekkende en gedenkwaardige dienst bij te wonen. Nadat de gemeente Pa. 118 vers 1 en 7 had gezongen, voor da laatste keer met begeleiding van da bazuinblazers, sprak de huidige predi kant, ds. K. W. Slik, een korte medi tatie uit n.a.v. de lofpsalm 150, waarin hij wees op de grote zegen, dat einde lijk een orgel in gebruik kan worden geomen. Hij heette speciaal welkom ds. J. G. van Ieperen, b. enw., afgevaardigden van de Herv. kerk in Kruiningen (van welke het orgel gekocht is) en da plaatselijke Geref. kerk, Vrije Evang. gemeente en Geref. gemeente. Ds. Slik bracht dank aan de bazuin blazers voor hun uitstekende begelei ding en aan de orgelbouwer Koch (Apeldoorn) voor de correcte afleve ring. De heer J. Veerhoek stelde namens de kerkeraad en de orgelcommissie het orgel ten dienste van de gemeente. Hij herinnerde aan de lange voorgeschie denis, speciaal memorerend de func ties van voorzangers. Tilroe en Vleu gel. Vanaf juni 195220 maart 1958 werd de zang begeleid door bazuinbla zers. Maar steeds bleef het verlangen naar een orgel. Een jaar geleden kon den wij het orgel in de Herv. kerk ta Kruiningen voor een matige prijs over nemen, wat wij in grote dank hebben aanvaard. Met de woorden: „Moge dit het sluit stuk zijn tot meerdere ere en gloria van God" besloot de heer Veerhoek zijn toespraak, waarna de gemeente staande, met het zingen en spelen van Ps. 89 vers 1 en 7 het nieuwe orgel ln gebruik nam. Ds. van Ieperen was de eerste, dia de gemeente geluk wenste met dit blij de gebeuren. Ds. van Ieperen bracht eveneens hulde aan de bazuinblazers. „Wat is God toch goed geweest na zoveel mis lukte pogingen". Het orgel is een ge schenk van God, waarmee altijd de lof des Heren vertolkt mag worden". Jannie Rouw, uit Ierseke, gaf enkela orgelsoli ten beste, waarin duidelijk de rijkdom en de machtige klank van het orgel tot uiting kwam. De orga nist van de kerk, de heer C. Philipse gaf een bewerking van Ps. 105 vers I en H. Dekker zong enkele soli. Gelukwensen werden nog uitgespro ken door ds. C. de Ruijter, namens da Geref. kerk en de Vrije Evang. ge meente en burgemeester C. N. F. van Sas. Ingezonden mededeling (Adv.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1