Directie KLM vraagt de vliegers werk te hervatten 20 Staking van een dag bij West- duitse openbare diensten Grote opdracht voor Hervormde kerk is: de ander aanvaarden Waarschuwing aan adres van John Buil inzake raketbases HUIS IN DE OLIE Bi Z WITS AL Radio-Padang geeft verlies van Medan toe Landbouwschap nam motie over melkprijs aan WEERBERICHT Een zittend leven? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZAAK-ONTSLAGENEN VOOR HAAGS KANTONGERECHT „KRANKZINNIGE" PILOTEN Maandag staking voor onbepaalde tijd als eisen niet worden ingewilligd Waarom toch kinder HONING siroop TOOGDAG „IN DIENST DER KERK" Nog geen standpunt beperking melkplas Fe je ha Boelganin schreef brief aan Macmillan Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; VEssingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3963 Directeur: JACQ DE SMIT Naar het A. N. P. uit welingelichte bron verneemt zijn de eerste stappen voor een bemiddelingspoging op hoog niveau inzake opheffing van de staking gedaan. In Utrecht zijn onder leiding van een vooraanstaande figuur infor matieve besprekingen, welke uit de aard der zaak vooraf dienen te gaan aan een bemiddelingspoging, wil deze een goede kans van slagen hebben, ge houden, welke in de loop van donder dag worden voortgezet. De kans be staat, dat deze voorbesprekingen don derdagmiddag in een beslissend stadi um zullen zijn gekomen. De 26-jarige monteur Guenther Bouillon uit Wiesbaden, die in dienst is van de Duitse firma Mahr en co, is van een stelling van zeventien meter hoog te gevallen en met ernstige verwondin gen In het Havenziekenhuis te Rotter dam opgenomen. In de loop van woensdag hebben alle vliegers van de K.L.M. een brief ontvangen van de heer I. A. Aler, president-directeur van deze maatschappij, waarin hij o.m. meedeelt, dat de directie er behoefte aan heeft na de snelle ontwikkeling van de gebeurtenissen in de laatste dagen een persoonlijk woord tot hen te richten. De heer Aler schrijft dan in zijn brief, dat de gezagvoerders De Laat en Metz in het open baar mededelingen hebben gedaan, die schadelijk en beledigend zijn voor de maatschappij, in wier dienst zij op dat moment waren. De beide vliegers hebben deze mededelingen gedaan namens de Vereni ging van K.L.M.-vliegers, dus in hun capaciteit van vertegenwoordi gers van een personeelsbelangenvereniging. Het spreken namens een personeelsvereniging maakt een personeelslid niet onschendbaar in de zin, dat hij dan zijn werkgever schade zou mogen toebrengen of be ledigen. Zij hebben dat gedaan en zij zijn dan ook ontslagen. Het tijdstip van bezinning is geko men, aldus de heer Aler in de brief. ,,Xk vraag van u geen antwoord per brief, doch een juiste verstandige be slissing in een kritieke situatie. Bezin U en hervat uw werk". In het gebouw van het Kantonge recht te Den Haag is gistermiddag om ruim drie uur het eerste verhoor be gonnen in de zaak, die de beide vrijdag Jl. door de K.L.M. ontslagen vliegers, aanhangig hebben gemaakt, omdat de ze vliegers van mening zijn, dat dit ontslag hun onrechtmatig is verleend. Op 21 maart zal deze zaak worden voortgezet. Op de tweede stakingsdag, dus dins dag, bedroeg het totaal aantal passa giers op Schiphol 1200, waarbij mag worden aangenomen, dat het verschil van 800 luchtreizigers voornamelijk te zoeken valt in een veel minder aantal uit Nederland vertrekkende luchtreizi gers. Naarmate de staking voortduurt, vermindert het aantal K. L. M.-machi- nes, dat nu nog het wereldruim door klieft, gestadig, want van de meeste toestellen, die nit het buitenland op Schiphol terugkeren, sluiten de gezag voerders zich bij hun collega's, die het werk hebben neergelegd, aan. Zowel dinsdag als woensdag zijn van Schiphol twee K.L.M.-toestellen opge stegen. Ingezonden mededeling (Adv.) Velen lelden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBÉSAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" schrijft, dat vrijwilligers van ds Amerikaanse luchtmacht een chemisch middel toegediend hebben gekregen, dat hen tijdelijk krankzinnig maakte. Dit om te onderzoeken hoe groot de kans is dat een vliegtuigbemanning een atoombom laat vallen als zij buiten zinnen mocht geraken. De bemannin gen van de strategische luchtvloot aldus Newsweek, worden voortdurend door militaire artsen geobserveerd. De dok ters eten piet hen en leren hun familie, hun gevóelsproblemen en lichamelijke toestand kennen. Iemand van het de partement van defensie heeft volgens het tijdschrift verklaard, dat het niet erg is als er een onvast bemanningslid aan de aandacht van de dokters ont snapt, want er zijn minstens drie man nodig om een ato^*-' - it te werpen. De 35-jarige xer Wilhelm Gratzl is dezer dagen, na drie jaren onschuldig in de gevangenis te hebben doorgebracht, vrijgelaten. Hij was ten gevolge van een rechterlijke dwaling tot vijftien jaar veroordeeld omdat hij in 1946 de loco-burgemeester van Ha- bruck vermoord zou hebben. Achteraf bleek echter dat de moord door een Russische soldaat was begaan, die in- mbiddels wegens nog andere moorden terechtgesteld is. Het personeel van de Westduitse openbare diensten heeft woensdag 24 nur gestaakt om kracht bij te zetten aan looneisen en te protesteren tegen de 'vertragingstactiek' der werkgevers de bond van gemeentelijke autori teiten. De stakers willen een loonsver hoging van 23 pfennig per uur. Een woordvoerder der betrokken vakbonden heeft medegedeeld dat het stakingsparool vrijwel overal Is ge volgd. 225.000 werknemers hebben woensdag niet gewerkt. De bonden hebben 350.000 leden, doch bij de po litie en de brandweer, in de zieken huizen en bij de begrafenis onderne mers werd niet gestaakt. Op de gas- en elektriciteitsfabrieken en in de waterleidingbedrijven was slechts een kernformatie van het per soneel aanwezig. De loonbesprekingen zullen vandaag worden hervat. De betrokken vakbondsleiders heb ben verklaard maandag a.s. een sta king voor onbepaalde tijd te zullen af kondigen, indien de werkgevers de eisen van het personeel der openbare vervoersbedrijven zondag nog niet hebben ingewilligd. Er dreigt ook een staking in de West duitse ijzer- en staalbedrijven. Hier zijn de besprekingen tussen de direc ties en de leiders van de 200.000 ar beiders in deze bedrijven vrijdag j.l. afgebroken. Een beeld van het werkbezoek, dat EL M. Koningin Juliana dinsdag heeft gebracht aan gedeelten van de provincies Drente, Friesland en Groningen. De foto Iaat zien hoe de Koningin zich in het boshuis te Ter Apel on derhield met door de werkloosheid getroffen werknemers. Rechts van de Koningin zitten de heer J. Lui- kens en echtgenote uit Ter Apel. De heer Luikens is bouwvakarbei der, aangesloten bij het C.N.V. Links van de Koningin zit 't echt paar H. H. Brummer uit Ter Apel. De heer Brummer, wegenhouwer, is lid van de K.A.B. Rechts op de foto zien we de landarbeider H. Kuiper met zijn echtgenote, even eens nit Ter Apel, die is aangeslo ten bij het N.V.V. Op de achter grond de Commissaris der Konin gin in Groningen, mr. D. A. Offer- haus. Ingezonden Mededeling (adv.) DONDERDAG 1958 HAART „Hierna gebeurde het, dat God Abraham op de proef stelde.. (Genesis 22 vers 1) KENT TJ het Bijbelse verhaal van Abraham, die zoals de Heer hem had bevolen zijn zoon Izak moest offeren? Op het laat ste moment, toen Abraham al be sloten had het gebod op te vol gen, werd dit verhinderd. God had alleen Abraham op de proef willen stellen. Onze hemelse Vader wil ook ons dikwijls op de proef stellen. Waarom zou dat nu toch nodig zijn? vragen wij ons dan soms vertwijfeld en wanhopig af. Waarom moet ik zo'n lang ziek bed hebben? Waarom moet Ik altijd in de zorgen zitten? Waar om? God wil weten, wat voor vlees Hij in de kuip heeft. Wij moeten juist in de beproeving tonen, wat we menen van onze schone woor den. De apostel Jacobus schreef in zijn brief aan de gemeente: „Houdt het voor enkel vreugde, mijn broeders, wanneer gij in velerlei verzoekingen valt, want gij weet, dat de beproefdheid van uw geloof volharding uitwerkt." De gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs A. B. Speekenbrink, is gisteren uit Willemstad naar Neder land vertrokken. De 36-j. operateur T. A. P. nit Am sterdam. die gedurende een jaar een deel van de recettes van een bioscoopbedrijf aan de Nieuwendjjk ln Amsterdam tot een totaal van f12.000 in zijn eigen zak had laten glijden, heeft zich gisteravond platzak bij de politie gemeld. Radio-Padang heeft gisteravond be vestigd, dat de opstandige troepen zich nit Medan hebben teruggetrokken. Hiertoe was besloten, 'omdat de revo lutionaire regering niet wenst, dat on schuldige burgers door de strijd wor den getroffen'. Volgens radio-Padang heeft de een trale regering haar troepen in Medan met 600 parachutisten versterkt. Meer versterkingen zouden uit Java onder weg zijn. Met uitzondering van deze stad, aldus werd in de uitzending ge zegd, is thans geheel noord-Sumatra aan de zijde van de revolutionaire re gering. Voorts zouden twee bataljons infanterie uit Atjeh en een uit Tapa- nuli zich bij de opstandige strijdkrach ten hebben aangesloten. De Indonesische luchtmacht heeft woensdag in een communiqué medege deeld, dat naast de vernietiging van het opstandelingenconvooi, dat van Medan naar Pematangsiantar vluchtte, nabij Prapat, aan het Toba-meer, een brug werd verwoest, waardoor de weg, waarlangs de opstandelingen naar het zuiden vluchten, werd geblokkeerd. Volgens het persbureau Antara heeft een eskader jachtvliegtuigen een con- vooi van het opstandelingenleger van majoor Naingolan, bestaande uit zestig vrachtauto's en pantserwagens, vernie tigd. Meer dan 400 buitenlanders in Me dan zullen gebrnik maken van de ge- De minister van maatschappelijk werk, dr. M. A M. Klompé, heeft eer gisteravond een bezoek gebracht aan het Ambonezenoord ,De Schattenberg' te Westerbork. tegenheid om donderdag met de „Oranje" nit Indonesië naar Singapore te vertrekken. „In Dienst der Kerk" heeft zijn jaar- dan volkskerk kan zijn. Daarna begaf lijkse toogdag in Deventer gehouden. Ditmaal sprak men over „De Hervorm de Kerk als volkskerk". Ds. M. A. Krop verscheen ter kansel om als gedele geerde van de generale synode voor ken over Romeinen 15 vers 7: „Aan vaardt elkaar zoals ook Christus ons aanvaard heeft, tot heerlijkheid van God". Ds. Krop stelde vast, dat het aanvaarden van elkander in eikaars verscheidenheid, een moeilijke op dracht is. Eén kerk, één geloof één partij, dat is gemakkelijker en het lijkt stoerder. Maar wij moeten elkaar juist accepteren ondanks het verschil in visie". Zoals wij al hebben gemeld, gaven de hoogleraren dr. M. A. Beek en dr. G. C. van Niftrik him toelichting op de vraag of de hervormde kerk anders De Franse regering heeft, om in ieder geval de orde in de straten van Parijs te handhaven en om demonstraties bij de Kamer van Afgevaardigden te voorkomen, de Garde Republicaine ingezet. We zien hier een groepje Gardis ten op een van de Seine-kaden; op de achtergrond een drietal Parijse agenten (met politiemuts). men zich in sectiebesprekingen. De weerklank daarvan kon men 's mid dags horen in de slotbijeenkomst. Geïnformeerd werd, of er ook stem men waren opgegaan van mensen, die de hervormde kerk met haar modali teiten beschouwen als een soort oecu menische kerk. De secretaris van de Ned. Oecumenische Raad, de doopsge zinde predikant dr. W. F. Golterman, antwoordde hierop, dat dit geluid in derdaad wel was gehoord. Volgens hem vergeet men, dat het niet zo gemakke lijk is een kerk met al haar historisch gewordene te incorporeren in de her vormde kerk, die toch naar haar be lijdenis en liturgie een eigen weg gaat; deze weg is voor anderen vaak moei lijk begaanbaar.. Dr. Golterman noem de als voorbeeld het avondsmaalformu- lier, dat met zijn leerstellig karakter veel niet-hervormden afschrikt. Prof. Van Niftrik achtte de verschil len in de gevoelssfeer van onderge schikt belang. Een hervormde theolo gie moet een oecumenische theologie zijn, anders is zij niet hervormd. Prof. Beek schaarde zich achter dr. Golter man. Ten aanzien van de doopsgezin den verklaarde hij ronduit, dat de her vormde kerk tegen de traditie van het doopsgezind-eigene eenvoudig niet op kan. Het Landbouwschap heeft woensdag in zijn openbare vergadering een motie aangenomen over de „shock-therapie" van minister Vonde ling inzake het melkprijsbeleid. De tekst van deze motie luidt: Het bestuur van het Landbouwschap, kennis genomen hebbende van de in het verstrekte persbericht en in het schrijven aan de leden der Staten Ge neraal tot uiting komende reactie van het dagelijks bestuur op het door de regering vastgestelde melkprijsbeleid, spreekt uit dat het deze reactie vol ledig onderschrijft en dus even ernstig is verontrust en met even grote zorg de ontwikkeling van dit beleid blijft volgen; meent er op te mogen rekenen, dat de regering in haar nader beleid ten deze de in verschillende aangenomen moties neergelegde Wensen der Twee de Kamer zal verwerken; draagt het dagelijks bestuur op in zijn verder overleg met de minister over de melkprijs-aangelegenheden en de vaststelling van de prijzen voor de akkerbouwprodnkten voor de oogst 1958 onverminderd vast te houden aan de zienswijze vervat in bovenbedoelde stukken. De motie werd aanvaard met de so cialistische landarbeidersbond (vier stemmen) tegen. De minister wil nog overleg met het Landbouwschap over drie punten be treffende de verwezenlijking van de melkprijsgarantie. Aan de hand van een nota van de Hoofdafdeling Vee houderij trachtte de vergadering tot 'n eensluidend standpunt over deze pun ten te komen, wat echter niet lukte aangaande de kwestie van de limite ring van de melkhoeveelheid in het lopende melk jaar. De hoofdafdeling ging uit van het feit, dat de minister besloten heeft reeds thans te limiteren. Een groot aantal leden wil in dit melkprijsjaar van beperking nog niet weten, daar dit groteonbillijkheden zou meebren gen. Een andere groep en met name de A.N.A.B.-vertegenwoordiger wilde nu reeds verder gaan dan een globale be perking. Het resultaat was, dat deze uitersten gezamenlijk en in vereniging met 12 tegen 10 stemmen het gehele voorgestelde standpunt inzake de limi tering afstemden. Het gevolg is nu, dat bij het spoedig te verwachten beraad met minister Vondeling het Landbouwschap zal moeten verklaren, geen standpunt te hebben ln deze belangrijke aangele genheid. De gehele zaak werd name lijk terug verwezen naar de hoofdaf deling Veehouderij voor nieuw beraad en een nieuw voorstel. Ingezonden Mededeling (adv.) stoffen voor maatkleding bes! fabrics only 'vraagt uw kleermaker Maarschalk Boelganin verklaart zich in zijn jongste schrijven aan zijn Britse ambtgenoot Macmillan akkoord met het denkbeeld van een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken ter voorbereiding van een topconferentie. Hij stelt voor, deze bijeenkomst in april te houden, maar hij noemt geen datum voor de topconferentie. In zijn brief richt de Sow jet-premier den te gebruiken en de opheffing van een ernstige waarschuwing tot Groot- Brittannië inzake het Brits-Ameri kaanse akkoord over de bouw van lan- ceerinstallaties voor raketten met mid' delgrote reikwijkte. Deze overeen' komst brengt „een aanzienlijk element van spanning in de internationale toe stand" aldus Boelganin, Wat de topconferentie betreft her haalt de Russische premier dat zijn re gering wil spreken over: 1. Het verbod om de ruimte buiten de dampkring voor militaire doelein- De bewoners van een woning aan Het Bosch te Papendrecht, die de laatste dagen veel last hadden van een benzinelucht, hebben ontdekt, dat onder hun huis uit de grond een mengsel van olie en benzine opwelt. Zij waarschuwden de autoriteiten, die terstond een onderzoek lieten instellen. Tot dusver is het echter een raadsel, waardoor dit verschijnsel veroorzaakt wordt. De woning is op het ogenblik vrijwel onbewoonbaar, want de in huis hangende benzinedamp levert niet alleen gevaar voor de gezondheid op, maar maakt het bovendien on mogelijk te koken en te stoken. Onder meer houden experts van de Nederlandse Aardolie Maat schappij zich met deze zaak bezig, omdat aan de mogelijkheid wordt gedacht, dat er onder de woning spontaan een bron zou zijn ontstaan. De brandweer van Papendrecht is op alles voorbereid. Van bevoegde zijde deelt men ons mee, dat van een spontane op welling van olie ten enenmale geen sprake is. Wat wel de oorzaak van het verschijnsel kan zijn, zal nog door de autoriteiten moeten worden onderzocht. de bases buiten het eigen land. 2. De sluiting van een vredesverdrag met Duitsland. Aan de bespreking van deze kwestie zouden de twee Duitse regeringen moeten deelnemen; 3. De ontwikkeling van de betrek kingen tussen de landen; 4. De versterking van de V.N. De Sowjet-Unie wil echter niet instemmen met een opheffing van het recht van veto. Tenslotte verklaart Boelganin dat hij niet kan instemmen met een gesprek over de kwestie van de hereniging van de twee delen van Duitsland en over de toestand in Oost-Europa. DE BILT ZEGT Aanhoudend koud weer Plaatselijk enkele sneeuwbuien, koud. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.41 u., onder 18.53 u. Maan op 6.50 u., onder 20.20 u. Hoogwater vrijdag 21 maart: Vlissingen: 2.34 u. 2.15 m., 14.59 u. 2.22 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.29 m., 15.25 u. 2.36 m. Wemeldinge: 4.25 u. 1.58 m., 16.46 u. 1.77 m. Zierikzee: 4.00 u. 1.30 m., 16.27 u. 1.48 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1